FORUM PREŽIVLJAVANJA, BUSHCRAFTA, PUSTOLOVINE I PRIRODE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» Garmin GPSMAP 66S
Krštenje rijekoplovaca na Dunavu  Empty22.04.24 11:59 by La vita e Bella

» chris reeve sebenza folder
Krštenje rijekoplovaca na Dunavu  Empty16.04.24 13:16 by Lawman

» 24 sata divljine
Krštenje rijekoplovaca na Dunavu  Empty03.03.24 9:46 by NAVIGATOR

» Sretna 2024.godina
Krštenje rijekoplovaca na Dunavu  Empty01.01.24 23:27 by Lawman

» ako nekome treba ideja za kuću..
Krštenje rijekoplovaca na Dunavu  Empty18.12.23 9:19 by NecaPereca

» Ćao, ćao
Krštenje rijekoplovaca na Dunavu  Empty14.12.23 10:00 by NecaPereca

» Nije bilo preživljavanje ali je bilo stresno :)
Krštenje rijekoplovaca na Dunavu  Empty14.12.23 9:53 by Lawman

» Baterijske lampe
Krštenje rijekoplovaca na Dunavu  Empty24.11.23 8:29 by neven

» Utsch & Gierse Tools / UG-Tools
Krštenje rijekoplovaca na Dunavu  Empty23.11.23 19:08 by dux aeron

» Laser u survival kitu?
Krštenje rijekoplovaca na Dunavu  Empty22.11.23 20:56 by dux aeron

» Dosta je bilo zajebancije, dogodine tko živ , tko mrtav...
Krštenje rijekoplovaca na Dunavu  Empty21.11.23 12:20 by Lawman

» Stari novi hobi
Krštenje rijekoplovaca na Dunavu  Empty25.10.23 22:29 by neven

» Gitara & planinarenje
Krštenje rijekoplovaca na Dunavu  Empty24.09.23 11:48 by Strat04

» Izrada noza od turpije
Krštenje rijekoplovaca na Dunavu  Empty21.09.23 22:04 by Hobi majstor

» sta je najvaznije za prezivljavanje?
Krštenje rijekoplovaca na Dunavu  Empty20.09.23 11:34 by Strat04

» Mine na Papuku
Krštenje rijekoplovaca na Dunavu  Empty20.09.23 11:32 by Strat04

» prsluk, torbica ili ranac?
Krštenje rijekoplovaca na Dunavu  Empty20.09.23 11:10 by Strat04

» Prestavljanje
Krštenje rijekoplovaca na Dunavu  Empty20.09.23 9:45 by neven

» P: Chris Reeve Small Sebenza MAGNACUT
Krštenje rijekoplovaca na Dunavu  Empty30.08.23 9:03 by NAVIGATOR

» EDC- sitnice koje pojednostavljuju život
Krštenje rijekoplovaca na Dunavu  Empty09.08.23 16:48 by NAVIGATOR

» Svega ima,ničeg nema.. [CHAT TEMA]
Krštenje rijekoplovaca na Dunavu  Empty18.07.23 13:08 by Drvo

» Pozdrav svima
Krštenje rijekoplovaca na Dunavu  Empty03.06.23 14:28 by Shaman95

» Nocna zima ljeti u Gorskom Kotaru
Krštenje rijekoplovaca na Dunavu  Empty03.06.23 11:16 by DrAnte

» Koji nož kupiti?
Krštenje rijekoplovaca na Dunavu  Empty29.05.23 15:41 by Lawman

» "patiranje"karbonskog čelika?
Krštenje rijekoplovaca na Dunavu  Empty28.05.23 23:59 by ness

» SkeletoDon Alpha
Krštenje rijekoplovaca na Dunavu  Empty28.05.23 23:48 by ness

» BREZIN SOK
Krštenje rijekoplovaca na Dunavu  Empty28.05.23 23:40 by ness

» Pozdrav ekipa
Krštenje rijekoplovaca na Dunavu  Empty27.05.23 19:34 by Lawman

» Karte
Krštenje rijekoplovaca na Dunavu  Empty27.05.23 13:39 by Ervin

» Mora of Sweden noževi
Krštenje rijekoplovaca na Dunavu  Empty02.05.23 10:48 by Žic

bebač 1-20
zelembara 20-50
tipko 50-100
bomber 100-200
lingua 200-500
spikač 500-1000
mr.spika 1000-2000
guru 2000-5000
master 5000-10000
alfa i omega 10000 +
Forum Preživljavanja© Facebook Icon

Krštenje rijekoplovaca na Dunavu

Go down

Krštenje rijekoplovaca na Dunavu  Empty Krštenje rijekoplovaca na Dunavu

Postaj by Olimp 28.10.12 19:13


Krštenje je svojevrsni sakrament kojim se nešto postaje u obredu oslobađanja, gdje nam se brišu svi do tada počinjeni grijehi. Njime postajemo nešto novo, preobrazujemo se u osobu sa novim spoznajama, navikama, običajima, bivamo primljeni u nova društva. Ono utiskuje u dušu kršćenika neizbrisiv duševni biljeg, svojevrstan pečat, nečega novoga u što se promovira krštenjem.Uz samo krštenje primaju se i obilježja onoga zbog čega se krstimo.

Ima puno vrsta krštenja: vjersko, vinogradarsko, lovačko, planinarsko . . . svako ima svoja obilježja, ceremonije, pravila kako se obavlja, ali i načela po kojima se nakon tih krštenja moramo ponašati, pravila koja moramo usvajati, poštivati, drugima istomišljenicima usađivati.

O jednome takvome bih se malo raspričao.

Ploveći Dunavom ove godine od Beča do Budimpešte, negdje na njegovim širinama između Korarnoga (Slovačka) i Esztergoma (Mađarska) , susretoh i upoznah divne ljude iz Slovačke, gospodina Juraja i njegovu gospođu Maju.


Krštenje rijekoplovaca na Dunavu  Sam9984


Veslali su kanuom po Dunavu od Bratislawe kao učesnici 57.TID dunavske regate. Veseli ljudi, ljudi dobre volje i namjera, brzo stekoše moje simpatije, a prema toku druženja i ja njihove. U razgovoru popričasmo o svemu, gradovima u kojima živimo, obali mora u RH koju su posjećivali, obiteljima, rijekama . . . Zajdeno, kanu uz kanu, plovismo neko vrijeme kada me pozvaše da se pridružimo njihovim prijateljima koji su naprijed plovili i upravo pristali na prekrasnu dunavsku plažu.


Krštenje rijekoplovaca na Dunavu  Sam9991


Uz vesele dosjetke svima me predstavi i pozva da prisustvujem obredu riječnoga krštenja. Trebalo je time obredom da se troje novih rijekoplovaca krste, odnosno promoviraju u osobe koje će dostojno sa nama "starima" dijeliti buduće riječne kilometre ploveći svojim kanuima.


Krštenje rijekoplovaca na Dunavu  Sam9992


Postavilo se pitanje tko će biti kum ili kuma novokrštenim rijekoplovcima iz Slovačke. Tko će preuzeti tu odgovornost i čast i kao uzor im služiti cijeli budući riječni život. Predložih neka to bude gospođa Eva iz Budimpešte, vrsna rijekoplovka, osoba od iskustva i znanja, osoba ispod čijega kajaka mnoge hiljade kilometara plovidbe su prošle.

Prijedlog biva prihvaćen i dobismo kumu ceremonije. Sa veslom u ruci istupila je pored Juraja, koji započe ceremoniju riječnoga krštenja novih rijekoplovaca.


Krštenje rijekoplovaca na Dunavu  Sam9993y


Na njegov poziv priđoše i krštenici - osobe koje će od ovoga čina nadalje postati ravnopravni rijekoplovci , članovi velike svjetske družine ljudi koji vole rijeke i plovidbu njima. Osobe koje će pri svim plovidbama poštovati i cijeniti rijeke, njihove obale i prirodu.


Krštenje rijekoplovaca na Dunavu  Sam9994


Kuma i krštenici primiše veslo, a Juraj započe ceremoniju. Najprije ih u prekrasnome govoru upozna sa važnošću rijeka, sa životom rijeka i potrebama da se one vole, čuvaju i respektuju.


Krštenje rijekoplovaca na Dunavu  Sam9995


Potom spomenu značaj rijeka za život na zemlji, veliku potrebu da se čuvaju i paze, ali i o užicima koje te rijeke pružaju svima koji ih vole i putuju njima. Zaatim prekrasne riječi o Dunavu, "Ocu svih rijeka" Europe, rijeki koja ne razdvaja, već spaja narode, o potrebi nas rijekoplovaca da se družimo, da se uvažavamo, poštujemo i ispomažemo, o kodeksu koji treba da se poštuje kada god se na rijeke dođe, ali duh svega toga pozitivnoga da se unese i u živote općenito, a ne samo na rijekama. Da volimo sve ljude jer će i nas svi ljudi voljeti.


Krštenje rijekoplovaca na Dunavu  Sam9996

Olimp
Olimp
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1399
Godine : 64
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 19.01.2011

http://www.panoramio.com/user/2299965

[Vrh] Go down

Krštenje rijekoplovaca na Dunavu  Empty Re: Krštenje rijekoplovaca na Dunavu

Postaj by Olimp 28.10.12 19:14



Prekrasno sročenim govorom kojime je objasnio značaj rijeka, kulture ponašanja na njima, važnost međusobnoga ispomaganja, uvažavanja i poštivanja, očuvavanja prirode, zavjetovao je buduće rijekoplovce da se drže svih pravila i načela ljudskosti.Riječi potkrepi zalijevanjem vinom svakoga krštenika kao simbolom primanja i inicijacije od običnoga čovjeka u rijekoplovca. Čovjeka rijeka i plovidbi njima, čovjekom prirode.


Krštenje rijekoplovaca na Dunavu  Sam9997


Krštenje rijekoplovaca na Dunavu  Sam9998


Nakon toga novopečenoj riječnoj kumi, održi zahvalnicu za svoje dosadašnje ponašanje na svim rijekama, poštivanje njih i prirode kojom rijeke prolaze. I ona dobi porciju vina po glavi.


Krštenje rijekoplovaca na Dunavu  Sam9999


Nakon vina, krštenici bivaju zaliti i specijalnom tekućinom po glavi. Saznao sam i recept te tekućine. Ne znam točno omjere, ali znam da u vino ide kečap, senf, sol, biber, sok od češnjaka, ljuta mljevena paprika , malo ružmarina, lovora i još ponešto što se nađe pri ruci. Naravno i ulja se u to stavlja, zatim ocat vinski i alkoholni . Sve u svemu smjesa koja nije za piće niti mirišanje.



Krštenje rijekoplovaca na Dunavu  Sam10001


Ovako "mirišljave" upućuje se u rijeku da njenom vodom speru ranije "grijehove". Prije ulaska još svaki krštenik dobije po stražnjici udarac veslom.


Krštenje rijekoplovaca na Dunavu  Sam10002


"Specijalnu tekućinu" nije lako isprati, već su krštenici prisiljeni dugo se kupati i prati u vodi rijeke. Kontrola da li su se dobro isprali nije potrebna. Dovoljno je da ih se pomiriše i sve se zna.


Krštenje rijekoplovaca na Dunavu  Sam10003


A kada "mirisna kontrola" utvrdi da su se zaista dobro oprali u vodi, svaki krštenik dobija čašu vina da nazdravi svome krštenju


Krštenje rijekoplovaca na Dunavu  Sam10004

Olimp
Olimp
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1399
Godine : 64
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 19.01.2011

http://www.panoramio.com/user/2299965

[Vrh] Go down

Krštenje rijekoplovaca na Dunavu  Empty Re: Krštenje rijekoplovaca na Dunavu

Postaj by Olimp 28.10.12 19:14



Novim krštenicima nazdravljamo i svi ostali želeći im dugi život, puno plovidbi i uživanja na rijekama. Nakon toga, vino svaki za sebe uskladištava na najsigurnije mjesto sipajući ga kroz svoje grlo. (Vino je bilo odlično, domaće, tražilo svojom kvalitetom na još)


Krštenje rijekoplovaca na Dunavu  Sam10005


Poslije oficijelnoga djela ceremonije, nastade međusobno druženje, razgovori, nadotočivanje ispijenih i praznih čaša.


Krštenje rijekoplovaca na Dunavu  Sam10006


Krštenje rijekoplovaca na Dunavu  Sam10007


Zadovoljni druženjem, raspričasmo se o rijekama, plovidbama, planovima za plovidbe . . .


Krštenje rijekoplovaca na Dunavu  Sam10008


Krštenje rijekoplovaca na Dunavu  Sam10010


Neki osmotriše rijeku . . .


Krštenje rijekoplovaca na Dunavu  Sam10011


. . . dok poneki povedoše borbu protiv dehidracije . . .


Krštenje rijekoplovaca na Dunavu  Sam10012


Iskupavši se u Dunavu, popivši pića koliko je kome prijalo i narazgovaravši se koliko nam je vrijeme dozvolilo, krenusmo dalje. Najprije još uvijek se držeći jedni za druge . . .


Krštenje rijekoplovaca na Dunavu  Sam10015


. . . a potom polako se odvajajući i nastavljajući put odvojeno jedni od drugih.


Krštenje rijekoplovaca na Dunavu  Sam10013


Opojna širina rijeke, njen mir i snaga su nas privlačili da u njima uživamo neometani. Svatko sam i u svome plovilu. A rijeka je bila predivna, široka, blago valovita, moćna . . .


Krštenje rijekoplovaca na Dunavu  Sam10016

Ona će nas spajati ma gdje mi bili, ona će biti domaćica nekih novih susreta u nekim novim vremenima koja dolaze.


Krštenje rijekoplovaca na Dunavu  393492 Krštenje rijekoplovaca na Dunavu  393492 Krštenje rijekoplovaca na Dunavu  393492
Olimp
Olimp
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1399
Godine : 64
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 19.01.2011

http://www.panoramio.com/user/2299965

[Vrh] Go down

Krštenje rijekoplovaca na Dunavu  Empty Re: Krštenje rijekoplovaca na Dunavu

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.