FORUM PREŽIVLJAVANJA

prvi Hrvatski forum preživljavanja, bushcrafta, pustolovine i prirode

Početna stranicaO autoruRegistracijaLogin

Share | 

Nisam izdržao, morao sam probati...

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Autor/icaPoruka
Gost
Gost

PostajNaslov: Nisam izdržao, morao sam probati...   23.07.09 0:05

Pozdrav!
Već duže pratim ove teme vezane uz noževe i sve nekako smišljam kako bih "najbezbolnije" započeo. E pa danas sam na tavanu našao dio lista stare "amerikanke". To su one stare ručne, veeelike, pile, sa ručkom sa svake strane, kojima se pililo prije pojave motornih pila. Onda sam se sjetio jednog posta, mislim da je Legionov, da su takvi ili slični listovi dobri i da im ne treba termička obrada. Ili griješim? Molim vas ispravite me ako sam u krivu. Problem je što je list dosta tanak, 1,5 mm! Ili nije?
Uglavnom da ne duljim, iscrtao sam na komad obris noža kakvog već duže vrijeme imam u glavi. Nešto kraća, ali šira oštrica sa utorom na donjoj strani! Zašto utor. E pa s tim sam već prije "kemijao" na nekim starim noževima i pokazalo mi se odlično za skidati koru sa sviba ili lijeske. Kod izrade, odnosno pripreme strijela. Inače, nož bi trebao uglavnom tome i služiti....
Kudite, komentirajte, pomagajte....

I da, toliko me "uzelo" da bih bio u stanju cijelu noć raditi na njemu. Ali zbog mira u kući (i oko nje), nastavit ću sutra...

Zadnja promjena: Toma13; 23.07.09 0:15; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
Gost
Gost

PostajNaslov: Re: Nisam izdržao, morao sam probati...   23.07.09 0:09

nije pretanko
a sad nastavi dalje

polako al sigurno
[Vrh] Go down
Knife_maniac
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1222
Godine : 29
Datum registracije : 12.05.2009

PostajNaslov: Re: Nisam izdržao, morao sam probati...   23.07.09 1:56

Kolike su ti dimenzije noza ??
Ako radis neki manji onda je 1,5 mm debline, pa recimo OK.
Ako ga radis sa fleksericom (kutnom brusilicom) onda pazi da materijal ne pregori.

Zabluda je misliti da toplinska obrada nije potrebna, testirano je i dokazano da je potrebna, ALI ako se ne sprzi materijal tijekom izrade, moze biti zadovoljavajuca kvaliteta i BEZ toplinske....(neka Joza potvrdi ove navode).

Preporucam da dalje radis sa turpijama...

Inace taj materijal od kojeg radis noz je odlican za macate =)

I da...dobro dosao u klub
[Vrh] Go down
Gost
Gost

PostajNaslov: Re: Nisam izdržao, morao sam probati...   23.07.09 8:44

Knife_maniac je napisao/la:

I da...dobro dosao u klub

Hm, da.... Lud je taj klub. Sad samo mislim kako ću raditi dalje, svaki slobodni trenutak sam u radioni. Žena je još bila i blagonaklona prema lukovima i strijelama, jedenju glista i sl. stvarima... Ali sad baš neda djeci blizu dok se radi sa fleksom i sl. alatima... Uglavnom, htio sam reći da je ovo sad stanje jako slično onome kad sam počeo raditi prvi luk... Nisam imao mira dok nije bio gotov. I noću i danju. A nisam očekivao takvu "zarazu"... I što je najgore, imam još 100 novih ideja, i nove stalno dolaze. Do sad mi je radiona bila puna drva i komada za lukove.... Sad se već počinje puniti drugim stvarima. I da, nabavio sam i manju federplatu, mislim da je od auto - prikolice, tako da je samo pitanje vremena...
E da, pitanje! Kako zaštititi materijal od hrđanja? Mislim na oštricu...
[Vrh] Go down
Knife_maniac
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1222
Godine : 29
Datum registracije : 12.05.2009

PostajNaslov: Re: Nisam izdržao, morao sam probati...   23.07.09 12:15

To je materijal koji volji hrdjati...

Ako ga poliras do visokog sjaja, dobijes gladju povrsinu s time se i cestice neprljavstine manje hvataju za povrsinu pa manje hrdja.
Jedini lijek protiv hrdje je nakon svake upotrebe ga ocistiti i namazati uljem (ballistol, strojno, motorno....koje hoces samo NE jestivo !!!). I kada nozevi stoje valja ih povremeno izvaditi iz futrola, ocistiti i premazati uljem. Eto moj 1. od federplate tako vec stoji 3 god bez pinkice hrdje...
[Vrh] Go down
Gost
Gost

PostajNaslov: Re: Nisam izdržao, morao sam probati...   23.07.09 19:59

imaces ti uskoro punu biljeznicu crteza i idea
[Vrh] Go down
mariobab
guru
guru

Male
Broj postova : 2028
Godine : 53
Datum registracije : 28.01.2009

PostajNaslov: Re: Nisam izdržao, morao sam probati...   23.07.09 20:19

Jestivo ne nikako-međutim maslinovo ulje se koristilo kroz cijeli srednji vijek za zaštitu oklopa i mačeva-stvara nježni film koji sprečava koroziju.Isto tako i laneno, ali laneno se tako zasuši da ga teško skidaš i zapunjava brus.
[Vrh] Go down
http://bushcraft-forum.findtalk.biz/
Gost
Gost

PostajNaslov: Re: Nisam izdržao, morao sam probati...   23.07.09 20:34

Mislim da se maslinovim uljem mažu karbonske oštrice kojima se siječe hrana.
[Vrh] Go down
mariobab
guru
guru

Male
Broj postova : 2028
Godine : 53
Datum registracije : 28.01.2009

PostajNaslov: Re: Nisam izdržao, morao sam probati...   23.07.09 20:38

Aha, tako je, ja sam za susak mazao lanolinom, nisam imao maslinovog ulja, meni ne smeta.Sad, kada sam spomenuo lanolin, unutrašnje strane tokova mačeva često su bile vunene-od neisprane vune, izvlačenjem vuna je polirala, a lanolin je štitio metal.
[Vrh] Go down
http://bushcraft-forum.findtalk.biz/
Sponsored content

PostajNaslov: Re: Nisam izdržao, morao sam probati...   

[Vrh] Go down

Nisam izdržao, morao sam probati...
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Nisam izdržao, morao sam probati...
» Gdje naći/kupiti tkaninu tipa cordura?
» Puukko (nisam)
» Problemi s naručivanjem preko interneta...
» Nisam odolio...