FORUM PREŽIVLJAVANJA

prvi Hrvatski forum preživljavanja, bushcrafta, pustolovine i prirode

Početna stranicaO autoruRegistracijaLogin

Share | 

List pile iz kamen pilane kao sirovina

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Autor/icaPoruka
zrman
tipko
tipko

Male
Broj postova : 55
Godine : 30
Datum registracije : 06.09.2012

PostajNaslov: List pile iz kamen pilane kao sirovina   25.09.12 22:26

Pozdrav

najprije se ispričavam ako se tema ponavlja, pretragom nisam uspio naći.
A sad o problemu

Uspio sam doći do dvije vrste čelika, jedan iz pilane drva, drugi iz kamen pilane. Najprije o prvom, debljina 2 mm, dimenzije cca 170x10 cm, skoro nepresušan izvor sirovine. Problem je jedino što ne znam o kojem se čeliku radi, vrlo je tvrd (teško se buši čak i vrlo kvalitetnim svrdlima, a opet savitljiv i žilav.

List pile iz kamen pilane je dim 3,7 mm, duljine 400x18 cm (zamislite koliko je to noževa )

Pitao sam u pilanama međutim oni ne znaju o kojem se čeliku radi, ima li možda netko iskustva o načinu TO?

hvala unaprijed
[Vrh] Go down
Strider
honoris
honoris

Male
Broj postova : 2835
Godine : 24
Datum registracije : 19.06.2009

PostajNaslov: Re: List pile iz kamen pilane kao sirovina   25.09.12 23:32

Definitivno brzorezni čelik, sada jeli ugljični ili stainless...Pročačkaj internetom na engleskom, bit će rezultata.
[Vrh] Go down
morski
tipko
tipko

Male
Broj postova : 72
Godine : 41
Datum registracije : 27.02.2010

PostajNaslov: Re: List pile iz kamen pilane kao sirovina   26.09.12 11:14

Ja svoj nož trenutno radim od strojne pile za metal, debljine 2 mm. Toliko je žilav metal da ga je nemoguće probiti bušilicom, čak ni pojačanim svrdlom, a kad se brusi, ne baca iskre. Za obradu zahtjeva znatno više vremena, ali uz malo strpljenja, bit će to odličan nož, čak i bez prethodnog zagrijavanja i popuštanja. Ako ga uspijem naoštrit, vjerujem da će oštrica biti gotovo neuništiva.

Ne razmišljaj puno nego napravi nož od tog čelika. Čvrst je, ali dovoljno elastičan. Ne može nikako biti loš.
[Vrh] Go down
zrman
tipko
tipko

Male

PostajNaslov: Re: List pile iz kamen pilane kao sirovina   26.09.12 11:54

Da, i ja sam imao problema sa bušenjem, tj. još nisam ni uspio izbušiti. Zanimljivo je da sam čak probao i popustiti dršku grijanjem uz pomoć plamenika, poplavila cijela (čak malo i crvenkastu boju dobila na trenutak), ali i dalje sam slomio svrdlo na njemu...

Sinoć sam malo gledao po netu, izgleda da ti čelici imaju popuštanje na oko 500 stupnjeva (čak sam našao i na forumu kasnije isto)

Mislim da ću probati napraviti nož bez TO na kraju, da vidim što ispadne
[Vrh] Go down
morski
tipko
tipko

Male
Broj postova : 72
Godine : 41
Datum registracije : 27.02.2010

PostajNaslov: Re: List pile iz kamen pilane kao sirovina   27.09.12 10:06

Zagrij brenerom dio gdje ćeš bušiti rupu i onda probij nečim šiljatim i čekićem. To je najbrži način. Međutim, može ti se dogoditi par problema. Jedan je da ti se ručka iskrivi. A drugi problem jest da iskrivljenu dršku ideš ispravljati čekićem, pa ti pukne kao da je od stakla. Govorim ti iz iskustva jer se to meni dogodilo

Pretpostavljam da se metal nakon grijanja prebrzo ohladio i postao krt. Rasula se drška kao da je od stakla. Nisam mogao vjerovat što se događa. Srećom, uspio sam zavariti i varom popuniti dijelove koji su nedostajali. I nakon puno problema, taj korak je iza mene i evo trenutno se mesingani dio lijepi na tang, a zatim slijedi lijepljenje ostatka drške od tikovine. Valjda će sve bit dobro
[Vrh] Go down
El_Faruk
tipko
tipko

Male
Broj postova : 94
Godine : 20
Datum registracije : 12.12.2011

PostajNaslov: Re: List pile iz kamen pilane kao sirovina   27.09.12 12:17

Rupe možete praviti i bijaksom, s tim što to neće biti prave rupe, već na bijaks stavite nastavak kao malu reznu ploču i sa njom proržete. Tako je radio forumaš Jolender.

A opet možete sa Cobalt burgijom izbušiti, ali prij toga sa plamenikom onim plinskim morate otpustiti materijal pa tek onda bušit.
[Vrh] Go down
zrman
tipko
tipko

Male

PostajNaslov: Re: List pile iz kamen pilane kao sirovina   27.09.12 17:14

Možda i elektrodom, namjestiti neku preveliku struju pa ga propaliti na brzinu.. Probam pa javim
[Vrh] Go down
Mate
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 31
Godine : 32
Datum registracije : 23.03.2011

PostajNaslov: Re: List pile iz kamen pilane kao sirovina   29.09.12 18:35

Ja san onaj komad ča si mi dal probušil bez problema. Bušilicu na najsporeju brzinu, obična punta za železo i malo WD-a za hladit.
[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: List pile iz kamen pilane kao sirovina   

[Vrh] Go down

List pile iz kamen pilane kao sirovina
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» List pile iz kamen pilane kao sirovina
» Laminirani list motorne pile...
» hss 8 list od strojne pile za željezo(cuk žaga)
» Sklopive pile
» Nož od lista kružne testere