FORUM PREŽIVLJAVANJA

prvi Hrvatski forum preživljavanja, bushcrafta, pustolovine i prirode

Početna stranicaO autoruRegistracijaLogin

Share | 

Tipovi mačeta

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Go to page : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
Autor/icaPoruka
lololorenzo
mr.spika
mr.spika

Broj postova : 1055
Datum registracije : 23.01.2012

PostajNaslov: Re: Tipovi mačeta   04.03.12 14:15

Eh sad mi je u oko upao CS kukri maćeta šta mi onda preporućujete za Dalmaciju
CS kukri mačetu ili Ontario 12" to su dvije mačete između kojih razmišljam.A pošto dobar kosir nije lako nač uzet ću si neku mačetu dok ne nađem dobar kosir.NAJVJEROVATNIJE

Onda što preporučujete?Ako znate neku još dobru mačetu koja bi bila dobra recite.
[Vrh] Go down
Strider
honoris
honoris

Male
Broj postova : 2817
Godine : 24
Datum registracije : 19.06.2009

PostajNaslov: Re: Tipovi mačeta   04.03.12 14:34

Cold steelovu kukri mačetu biš skuplje prošao za ono što dobivaš. Držao sam ju u rukama i oblik mi ne paše nekako, pročistio sam par desetaka metara s njom ali nije mi se dopala. Puno više opcija ti pruža Ontario. A uostalom, mislim da biš poštarinu platio više nego što je cijena same kukri mačete

Kosire si pogledaj po alatnim centrima, pevec, bauhaus i ostali. Za dalmaciju je stvarno najbolji kosir.
[Vrh] Go down
Strider
honoris
honoris

Male

PostajNaslov: Re: Tipovi mačeta   08.03.12 0:03

E da, sjetih se. Neke moderne kosire imaš u prodajnim vrtnim centrima, marka Fiskars. Nisam još vidio da se netko s njom zabavlja.
[Vrh] Go down
lololorenzo
mr.spika
mr.spika

Male
Godine : 19

PostajNaslov: Re: Tipovi mačeta   08.03.12 0:06

super je taj,a kolika je cijena?
[Vrh] Go down
Strider
honoris
honoris

Male

PostajNaslov: Re: Tipovi mačeta   08.03.12 0:14

Mislim oko 20ak dolara na amazon-u, za ebay neznam. Pogledam u onim centrima pa ti javim.
[Vrh] Go down
Strider
honoris
honoris

Male

PostajNaslov: Re: Tipovi mačeta   09.03.12 21:22

Nisam naišao na ovaj fiskarsov "tree brush", ali sam našao one slovenske kosire i rakune kovane u Kovaštvu Kos i sviđaju mi se. Rakuni su raznih veličina i modela (sa stražnjom oštricom i bez) i utor za motku varira u veličini. Finiš je dobar, dške udobne, čvrste, sigurne (trn kroz dršku), imaju lijepi kričavi crveni emajl (premaz) koji se po potrebi lako skine. Oštrica je grubo grindana, valjda na kamenu, ali ima dobru oštricu, lako se porezati i na tvorničku, a vjerujem da se lako i naoštri, bilo štrajheru ili običnim brusom za kose. Ono što me iznenadilo je da su svi oni, i kosiri i rakuni, chisel grinda, odnosno imaju fazetu samo na jednoj strani, rekao bih da je to na desnoj strani. Tko nađe volje neka kupi. Cijene su od 150-200 kn. Over and out!
[Vrh] Go down
Panonsky
bomber
bomber

Male
Broj postova : 163
Godine : 41
Datum registracije : 16.06.2010

PostajNaslov: Re: Tipovi mačeta   10.03.12 1:38

U Merkuru Čakovec već duže odmjeravam taj fiskarsov kosir,al mi cijena od 270 kn i nije baš privlačna.Nikak da ga stave na akciju
[Vrh] Go down
http://survival.aforumfree.com/
Strider
honoris
honoris

Male

PostajNaslov: Re: Tipovi mačeta   10.03.12 10:16

A da, dok ljudi nisu skužili da vrijede svaki novčić, cijena im je bila niža. Nego, brine me to da je taj fiskarsov tree vrush preteak, barem mislim, jer sam držao onu sjekiricu i iznenadila me je težina, mislio sam da su puno puno lakše.
[Vrh] Go down
Branimir76
lingua
lingua

Male
Broj postova : 363
Godine : 39
Datum registracije : 18.05.2011

PostajNaslov: Re: Tipovi mačeta   10.03.12 13:34

lololorenzo je napisao/la:
mariobab i NAVI koji imaju veliko znanje su preporućili prije 12".Zbog toga u izbor kupnje ispada 18",ali umjesto nje dolazi kosir.Samo gdje se kosir može kupit??
I što je inaće bolje za rezanje tankih grana(trnja i ostalih bodljikavih biljaka)??

Ja sam kupio jeftinu Linderovu mačetu i zadovoljan sam sa njom. Uzeo sam najveću od tri veličine. Ovde imaš kratak test koji je jedan tip uradio: http://outdoors.magazine.free.fr/spip.php?article119

Mada možeš izabrati i manju varijantu. Ja sam moju platio 22 eura pre tri godine na pupustu. Sada su oko 25e.

Što se tiče tankih grančica i trnja, tu nema dileme. Kupi makaze za vinogradarstvo ili obrezivanje voća. Neprikosnovene su.
[Vrh] Go down
lololorenzo
mr.spika
mr.spika

Male
Godine : 19

PostajNaslov: Re: Tipovi mačeta   10.03.12 23:17

Branimir76 je napisao/la:
lololorenzo je napisao/la:
mariobab i NAVI koji imaju veliko znanje su preporućili prije 12".Zbog toga u izbor kupnje ispada 18",ali umjesto nje dolazi kosir.Samo gdje se kosir može kupit??
I što je inaće bolje za rezanje tankih grana(trnja i ostalih bodljikavih biljaka)??

Ja sam kupio jeftinu Linderovu mačetu i zadovoljan sam sa njom. Uzeo sam najveću od tri veličine. Ovde imaš kratak test koji je jedan tip uradio: http://outdoors.magazine.free.fr/spip.php?article119

Mada možeš izabrati i manju varijantu. Ja sam moju platio 22 eura pre tri godine na pupustu. Sada su oko 25e.

Što se tiče tankih grančica i trnja, tu nema dileme. Kupi makaze za vinogradarstvo ili obrezivanje voća. Neprikosnovene su.

A gdje si je kupio?
[Vrh] Go down
Branimir76
lingua
lingua

Male
Broj postova : 363
Godine : 39
Datum registracije : 18.05.2011

PostajNaslov: Re: Tipovi mačeta   11.03.12 0:23

Ja sam je kupio u Srbiji. Ima je čak i po manjim prodavnicama. Moralo bi da je ima i u HR. Proizvedeno u Nemačkoj i izvozi se svuda.
[Vrh] Go down
Drvo
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1686
Godine : 36
Datum registracije : 13.03.2010

PostajNaslov: Re: Tipovi mačeta   27.06.12 22:24

Svidjela mi se ova mačeta od BOKER-a pa me zanima Vaše mišljenje o njoj tj. kakva je kvaliteta i da li se isplati kupnja.
http://argus.shoppingcentar.com.hr/06-Nozevi-rasklopni-i-fiksni-sjekire-alat-/06A-Nozevi-Boker-Boker-Plus-i-Magnum/Noz-fiksni-02GL716-maceta-Magnum_pr18843ct5091.html
[Vrh] Go down
Fratt
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 4656
Godine : 37
Datum registracije : 30.09.2010

PostajNaslov: Re: Tipovi mačeta   27.06.12 23:01

Neki bastard Beckera i SOG-a,ja bi to izbjegavao...Ontario je bolje rješenje.

Popijem maksimalno 5 piva godišnje.

titanijum je napisao/la:

Koliko je ovo teško , najbolje ja ilustracjia, kao da čelije mozga , učinite regenerativnim .A one se ne regenerišu.Hvala Bogu.

"Pulsov sam vrtio po ruci i oduševio se, osim što je, kao i većina ovdje prikazanih majstorija naših forumita, za moj ukus predebel!"
g. Ivo, 1912.-
[Vrh] Go down
Drvo
mr.spika
mr.spika

Male

PostajNaslov: Re: Tipovi mačeta   27.06.12 23:27

Ova mi se nekako oblikom više sviđa a i od nehrđajučeg čelika je.Ontario izgleda jako lijepo ali mi je ovo privlačnije.Samo nisam siguran kakva je kvaliteta čelika u ovog BOKER-a.
[Vrh] Go down
DoomsdayST
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1279
Godine : 42
Datum registracije : 07.01.2012

PostajNaslov: Re: Tipovi mačeta   28.06.12 0:37

Za tako dug komad SS čelika triba odradit jebeno dobru TO... Nije nemoguće, samo je dosta teško, i skupo...

Inače, ili je pre krt pa puca, ili pre mekan pa ne drži oštricu, nego je ili tup ili srolane oštrice...

Neznan šta je gore...

Ako kupiš, javi kakva je...

[Vrh] Go down
Target
honoris
honoris

Male
Broj postova : 1670
Godine : 30
Datum registracije : 05.09.2010

PostajNaslov: Re: Tipovi mačeta   28.06.12 0:49

s obzirom da je navedeno samo 440 čelik, znači ili 440A ili 440B što znači mekan čelik.

imam doma jedan jeftiniji nož u tom čeliku, realno gledano prebrzo gubi oštrinu, za žešće radove premekan, meni osobno premekan za ikakve radove pa ga koristim za vježbanje bacanja

ova oštrica mi je nikakva, finger-choil je mogao biti i bolje izveden, thumb ramp je osmišljen kao srednjovjekovna sprava za mučenje, osim što je prestrm i visok, još je i nazubljen = mokra želja svih žuljeva, ovaj minijaturni drop-point nema nikakve svrhe a sam trbuh oštrice bi trebao biti više izražen

Kao što je kolega Frattulovski rekao, Ontario je 10 svjetlosnih godina ispred i dizajnom i čelikom
[Vrh] Go down
Franco G
spikač
spikač

Male
Broj postova : 766
Godine : 70
Datum registracije : 29.08.2009

PostajNaslov: Re: Tipovi mačeta   28.06.12 1:04

Mislim da je carbon-čelik zakon za mačete. Dođete li u Brazil ili Peru i idete u Amazonu prodat će vam Tramontana latinsku mačetu ili slično. U Africi pandu, u području Malezije parang, bolo, no u pravilu od carbon-čelika. Jednostavan za oštrenje, izvrsna oštrica, malo više hrđa, pa što. Ako ga koriste u Amazoni punoj vlage valjda je dobar i za nas.

Preporučio bih 12" Ontario ili Cold Steel kukri mačetu (manju). U primorskoj i dalmatinskoj HR dobar kosir.

[Vrh] Go down
Drvo
mr.spika
mr.spika

Male

PostajNaslov: Re: Tipovi mačeta   28.06.12 18:43

Hvala svima na savjetu.Izgleda da ću i ja uzeti Ontario.Iako mi je žao što ne mogu naći mačetu od kvalitetnog nehrđajučeg čelika a da izgleda kao ovaj BOKER.
[Vrh] Go down
Drvo
mr.spika
mr.spika

Male

PostajNaslov: Re: Tipovi mačeta   28.06.12 18:45

Franco G je napisao/la:
...Ako ga koriste u Amazoni punoj vlage valjda je dobar i za nas...
Ima logike u ovome što kažete.
[Vrh] Go down
robert
lingua
lingua

Male
Broj postova : 476
Godine : 31
Datum registracije : 09.12.2010

PostajNaslov: Re: Tipovi mačeta   28.06.12 19:09

Drvo je napisao/la:
Franco G je napisao/la:
...Ako ga koriste u Amazoni punoj vlage valjda je dobar i za nas...
Ima logike u ovome što kažete.

A naravno da ima , . . i to vec tako stotinama godina vitlaju sa tim , ruzinavim macetama i dobro im ide . Ni bageri ih nemogu istjerati iz te Amazone.Ali u "civiliziranom" svijetu , gdje maceta zapravo uopce i netreba sve mora bit sjajno i bljestavo.
Sto mislis da neko od survajvera sjedne u planinarski dom na caj , a maceta mu puna rde ?
Svi se okrecu prema njemu , . . .koja je to sramota .
Ko zna bili ga drugi put i primili unutra ?
[Vrh] Go down
Drvo
mr.spika
mr.spika

Male

PostajNaslov: Re: Tipovi mačeta   28.06.12 19:18

robert je napisao/la:
...Sto mislis da neko od survajvera sjedne u planinarski dom na caj , a maceta mu puna rde ?
Svi se okrecu prema njemu , . . .koja je to sramota .
Ko zna bili ga drugi put i primili unutra ?
[Vrh] Go down
Crni
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 23
Godine : 68
Datum registracije : 04.11.2012

PostajNaslov: Re: Tipovi mačeta   06.11.12 23:43

Evo da se i ja malo nadovežem na ovu temu čitao sam malo prethodne postove kolega što se tiče kosira koji je po meni itekako puno bolji i efikasniji od mačete što se tiče našeg podneblja jer sam i sam trenutno u potrazi za jednim kvalitetnim komadom malo sam gledao ovo što se prodaje po poljoprivrednim trgovinama i tržnicama nije to to, onda sam preko wikipedije saznao gdje se može kupiti pravi kosir, no evo link s wikipedije pa si pogledajte.

http://hr.wikipedia.org/wiki/Kosir

Dakle probat ću si ovih dana kupiti jedan pravi kosir iz Istre od nekog tamošnjeg kovača
[Vrh] Go down
maxina
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 2794
Godine : 47
Datum registracije : 19.11.2011

PostajNaslov: Re: Tipovi mačeta   07.11.12 0:19

Moj bratić je sveku nedjelju na sajmu na Jakuševcu-naletio je na 3 stara kosira bez drvene obloge na drškama!Izgledaju staro po načinu izrade a ne samo po hrđi!Nadam se da ne griješim!
Dolaskom hladnijih dana imam više vremena pa ću napraviti drške od kože na jednoj-probe radi a ostale dvije klasika-drvene ručke.Samo neću slijediti tradiciju tj osmerokutni oblik drške već bačvasti po mojoj ruci jer planiram s njima dosta krčiti pa mi je ergonomija važnija od tradicije.

Hombre:Ulažem oštar protest u svezi potpisa kolege Maxine.
[Vrh] Go down
Franco G
spikač
spikač

Male

PostajNaslov: Re: Tipovi mačeta   07.11.12 0:36

Crni je napisao/la:
Evo da se i ja malo nadovežem na ovu temu čitao sam malo prethodne postove kolega što se tiče kosira koji je po meni itekako puno bolji i efikasniji od mačete što se tiče našeg podneblja jer sam i sam trenutno u potrazi za jednim kvalitetnim komadom malo sam gledao ovo što se prodaje po poljoprivrednim trgovinama i tržnicama nije to to, onda sam preko wikipedije saznao gdje se može kupiti pravi kosir, no evo link s wikipedije pa si pogledajte.

http://hr.wikipedia.org/wiki/Kosir

Dakle probat ću si ovih dana kupiti jedan pravi kosir iz Istre od nekog tamošnjeg kovača

Pogledaj i ovaj PRAVI kosir na linku

Šibenski kosir

Majstor koji kuje takove kosire je zamolio da uzmem njegov broj mobitela da ga zainteresirani mogu kontaktirati. Nažalost, nisam krajem ljeta to stigao, no probat ću sljedećih dana stupiti u kontakt preko prijatelja i dobiti mobitel.

Isprobaoo sam taj kosir u dalmatinskom podneblju: mačeta se ne može ipak mjeriti s njim jer je dalmatinska vegetacija vrlo žilava. Okvirna je cijena oko 200 kn.

[Vrh] Go down
maxina
MODERATOR
MODERATOR

Male

PostajNaslov: Re: Tipovi mačeta   07.11.12 0:55

@g Franco-da li je ovaj nastavak(sjekirica) izum dotičnog majstora ili je i to tradicija tog kraja?

[Vrh] Go down
Franco G
spikač
spikač

Male

PostajNaslov: Re: Tipovi mačeta   07.11.12 1:08

maxina je napisao/la:
@g Franco-da li je ovaj nastavak(sjekirica) izum dotičnog majstora ili je i to tradicija tog kraja?

Iskreno, ne znam. Morao bi ga pitati. Ali, vrlo je funkcionalno. Čistio sam zapuštenu vegetaciju izvan našeg posjeda - izuzetno je kosir sjekao i rezao sve šta je u godinu dana naraslo.

[Vrh] Go down
maxina
MODERATOR
MODERATOR

Male

PostajNaslov: Re: Tipovi mačeta   07.11.12 1:13

Franco G je napisao/la:
maxina je napisao/la:

Iskreno, ne znam. Morao bi ga pitati. Ali, vrlo je funkcionalno. Čistio sam zapuštenu vegetaciju izvan našeg posjeda - izuzetno je kosir sjekao i rezao sve šta je u godinu dana naraslo.

Blago vašim susjedima!
[Vrh] Go down
Crni
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 23
Godine : 68
Datum registracije : 04.11.2012

PostajNaslov: Re: Tipovi mačeta   07.11.12 1:30

Kolega Franco ajde kad stupiš s majstorom u kontakt pošalji mi broj moba na pp ili da ga naručim preko tebe meni sasvim svejedno kako tebi odgovara cijena je sasvim ok, a kao što već rekoh nijedna mačeta se ne može mjeriti s pravim kosirom.
[Vrh] Go down
Strider
honoris
honoris

Male

PostajNaslov: Re: Tipovi mačeta   07.11.12 11:49

Maxino, ta stražnja oštrica nije naš izum, postoji već dugo vremena. Vidio sam mnoge crteže iz srednjeg vijeka, a naišao sam samo na ovaj crtež. Dakle, takvi su česti u Engleskoj.

Dobra stranica o kosirima.
http://billhooks.co.uk/

[Vrh] Go down
ivo
guru
guru

Male
Broj postova : 3260
Godine : 53
Datum registracije : 05.10.2011

PostajNaslov: Re: Tipovi mačeta   07.11.12 13:49

maxina je napisao/la:
... planiram s njima dosta krčiti pa ...

Uvaženi kolega Maxina, slutim li ja to vaš proljetni pohod na Vukomeričke goritze ?
[Vrh] Go down
maxina
MODERATOR
MODERATOR

Male

PostajNaslov: Re: Tipovi mačeta   07.11.12 17:14

@Strider-hvala

@Ivo-kako bi vaš gradonačelnik Banderas rekao"idemo delati" -pametnom dosta!!

[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: Tipovi mačeta   Today at 22:47

[Vrh] Go down

Tipovi mačeta
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 6 / 8.Go to page : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
 Similar topics
-
» Tipovi mačeta
» Vrste oštrica