Početna stranicaO autoruRegistracijaLogin
Share | 

Džem od smokava

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Autor/icaPoruka
indeksica
partner
partner

Female
Broj postova: 94
Godine: 31
Datum registracije: 31.05.2012

PostajNaslov: Džem od smokava   05.07.12 20:14

Ove godine planiram se okušati u opasnom podhvatu pravljenja džema od smokava.
Našla sam ovaj starinski recept, po kojem to planiram učiniti:

"5 kg smokava treba očistiti i raspoloviti; 3 kg šećera karamelizirajte i dodajte smokve, te kuhajte 2 sata, zatim dodajte 1 limun narezan na tanke ploške, iscijeđen sok 2 limuna, malo klinčića i 2 vrećice Vanilin šećera Dolcela, pa kuhajte još sat vremena. Punite u sterilizirane staklenke i dobro zatvorite."

Ako tko ima drukčiji recept kojeg bi preporučio ili savjet, slobodno... vidim da neki stavljaju i orahe, ali malo sam skeptična prema tome.
Ovako "čisto" mi se čini bolje.
[Vrh] Go down
hanuman
lingua
lingua

Male
Broj postova: 206
Godine: 38
Datum registracije: 13.10.2010

PostajNaslov: Re: Džem od smokava   06.07.12 1:38

ovo ce ti ispast puno slatko ,umisto 3 kg šecera stavi po kila suvih smokava i po kila mlivenog rogaca bez vanilinija secera kuvaj jednu uru pa po ure u skrovadu zapeci na lagano do gustoce koju voliš..
[Vrh] Go down
indeksica
partner
partner

Female

PostajNaslov: Re: Džem od smokava   06.07.12 10:54

hanuman je napisao/la:
ovo ce ti ispast puno slatko ,umisto 3 kg šecera stavi po kila suvih smokava i po kila mlivenog rogaca bez vanilinija secera kuvaj jednu uru pa po ure u skrovadu zapeci na lagano do gustoce koju voliš..

Imam dva pitanja:

1. Što je "skrovada"? Pretpostavljam da je špaher. Je li špaher? Nije? Jesam napisala glupost?

2. Ne znam jesam li dobro shvatila, ali po tvojem receptu ispada da ne treba staviti baš ništa šećera?

Priznajem, zanimljivo zvuči.
Ali nemoj me zezati s receptom i pogriješiti, jer nikada ne znaš... možda ćeš ga baš jesti u kampu u zamotanim palačinkama, pa ako ne bude valjao bit ćeš si sam kriv
[Vrh] Go down
hanuman
lingua
lingua

Male
Broj postova: 206
Godine: 38
Datum registracije: 13.10.2010

PostajNaslov: Re: Džem od smokava   08.07.12 19:24

pozz škrovada je posuda sta ide u špaker znaci prokuvano u škrovadu ,škrovadu u špaker ,ja radim upravo tako bez šecera i meni je taman ..ti mozes nakon sta skuvas i prije nego ide u špaker probat pa ako ti fali šecera dodaji do kolicine koja ti pase..
[Vrh] Go down
indeksica
partner
partner

Female

PostajNaslov: Re: Džem od smokava   09.07.12 0:17

hanuman je napisao/la:
pozz škrovada je posuda sta ide u špaker znaci prokuvano u škrovadu ,škrovadu u špaker ,ja radim upravo tako bez šecera i meni je taman ..ti mozes nakon sta skuvas i prije nego ide u špaker probat pa ako ti fali šecera dodaji do kolicine koja ti pase..

Hvala puno. Sad znam što je škrovada. Dobiješ teglicu ispadne li dobro .
Samo treba još malo pričekati smokve i voila!
[Vrh] Go down
indeksica
partner
partner

Female

PostajNaslov: Re: Džem od smokava   25.09.12 19:36

Samo da se pohvalim... džem napravljen

Doduše, nezdravo napravljen s gomilom šećera i rumom- i prefin je, kao i sve nezdravo.

Sljedeće godine isprobavam recept sa suhim smokvama. Preskočih ga ove godine, jer nemam svoje sušene smokve.
A tuđim sušenim smokvama ne vjerujem- suviše često sam bila svjedokom čitavih rojeva muha na njima i to mi je malčice bljakasta pomisao, pa dok ne osušim svoje smokve, zaštićene mrežicama i mojim mahanjem neću bez šećera.
[Vrh] Go down

Džem od smokava

Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 1 / 1.

Similar topics

-
» Džem od smokava