FORUM PREŽIVLJAVANJA, BUSHCRAFTA, PUSTOLOVINE I PRIRODE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» 24 sata divljine
Crni rižot Empty03.03.24 9:46 by NAVIGATOR

» Sretna 2024.godina
Crni rižot Empty01.01.24 23:27 by Lawman

» ako nekome treba ideja za kuću..
Crni rižot Empty18.12.23 9:19 by NecaPereca

» Ćao, ćao
Crni rižot Empty14.12.23 10:00 by NecaPereca

» Nije bilo preživljavanje ali je bilo stresno :)
Crni rižot Empty14.12.23 9:53 by Lawman

» Baterijske lampe
Crni rižot Empty24.11.23 8:29 by neven

» Utsch & Gierse Tools / UG-Tools
Crni rižot Empty23.11.23 19:08 by dux aeron

» Laser u survival kitu?
Crni rižot Empty22.11.23 20:56 by dux aeron

» Dosta je bilo zajebancije, dogodine tko živ , tko mrtav...
Crni rižot Empty21.11.23 12:20 by Lawman

» Stari novi hobi
Crni rižot Empty25.10.23 22:29 by neven

» Gitara & planinarenje
Crni rižot Empty24.09.23 11:48 by Strat04

» Izrada noza od turpije
Crni rižot Empty21.09.23 22:04 by Hobi majstor

» chris reeve sebenza folder
Crni rižot Empty21.09.23 18:51 by NAVIGATOR

» sta je najvaznije za prezivljavanje?
Crni rižot Empty20.09.23 11:34 by Strat04

» Mine na Papuku
Crni rižot Empty20.09.23 11:32 by Strat04

» prsluk, torbica ili ranac?
Crni rižot Empty20.09.23 11:10 by Strat04

» Prestavljanje
Crni rižot Empty20.09.23 9:45 by neven

» P: Chris Reeve Small Sebenza MAGNACUT
Crni rižot Empty30.08.23 9:03 by NAVIGATOR

» EDC- sitnice koje pojednostavljuju život
Crni rižot Empty09.08.23 16:48 by NAVIGATOR

» Svega ima,ničeg nema.. [CHAT TEMA]
Crni rižot Empty18.07.23 13:08 by Drvo

» Pozdrav svima
Crni rižot Empty03.06.23 14:28 by Shaman95

» Nocna zima ljeti u Gorskom Kotaru
Crni rižot Empty03.06.23 11:16 by DrAnte

» Koji nož kupiti?
Crni rižot Empty29.05.23 15:41 by Lawman

» "patiranje"karbonskog čelika?
Crni rižot Empty28.05.23 23:59 by ness

» SkeletoDon Alpha
Crni rižot Empty28.05.23 23:48 by ness

» BREZIN SOK
Crni rižot Empty28.05.23 23:40 by ness

» Pozdrav ekipa
Crni rižot Empty27.05.23 19:34 by Lawman

» Karte
Crni rižot Empty27.05.23 13:39 by Ervin

» Mora of Sweden noževi
Crni rižot Empty02.05.23 10:48 by Žic

» STRELJAČKA SVAKODNEVICA
Crni rižot Empty12.04.23 12:52 by Lawman

bebač 1-20
zelembara 20-50
tipko 50-100
bomber 100-200
lingua 200-500
spikač 500-1000
mr.spika 1000-2000
guru 2000-5000
master 5000-10000
alfa i omega 10000 +
Forum Preživljavanja© Facebook Icon

Crni rižot

+8
puls
Franco G
cutlass
goxxon
sttomost
Mraz
mario.kukic
ivo
12 posters

Go down

Crni rižot Empty Crni rižot

Postaj by ivo 08.03.12 9:29

CRNI RIŽOT

Posvećeno mojoj majci Ani, dragoj osobi i vrsnoj kuharici, kojoj ovo jelo nikad nije išlo od ruke.


Evo mojeg recepta, malo drukčijeg od ostalih. Budući se radi o jednostavnom, ali u detaljima veoma delikatnom jelu, odnosno cijeloj ceremoniji njegova pripremanja, upute će biti napisane u formi eseja, lišene uobičajenih klišea o dekagramima i centilitrima, a više oslonjene na iskustvo i procjenu.
Najvažnija je stvar prepoznati friške sipe, jer jedino takve imaju crnilo u tekućem agregatnom stanju, odnosno, jednom zamrznuta, pa potom odmrznuta sipa, unatoč svojoj neškodljivosti, nikad više nema u svojoj vrećici pravu, crnu tintu, nego nekakav grafit, koji jelo oboji u sivo i krcka pod zubima, ukratko, loš surogat.
Vrlo je nezahvalno ovako, na papiru, objasniti kako izgleda friška sipa, to se uči godinama, ukratko, šarenija je nego odmrznuta, po leđima je smeđe prošarana, oko joj je ispupčeno i blistavo, a po trbuhu se u bijeloj presijava par boja.
Čišćenje sipe počinje uzdužnim plitkim rezom s trbušne strane. Tijelo se tada prstima raširi, te se vrećica s crnilom pažljivo odvoji hvatajući za vrh cjevčice kod glave i lagano povlačeći prema sebi. Crnilo se skupa s vrećicom odloži u nekakav bićerin (štamprlek). Nakon toga se potezom odvoji plašt od glave (na kojoj ostanu visiti iznutrice), izvadi se sipina kost (možete je dati svojem tiću za grickanje, puna je kalcija), odrežu se crijeva od glave, izvade oči (pazi, hoće prsnuti!) i zubi, koji sliče na mali kljun. Nakon toga se meso (plašt i glava) dobro opere i nareže na komadiće, prema volji velike. Treba se unaprijed pomiriti s činjenicom da nakon čišćenja sipa, nokti ostaju nekoliko dana crni. Na prije opisani način treba postupiti sa svakom sipom.
Druga važna, ako ne i najvažnija stvar u cijeloj ovoj toploj priči jest maslinovo ulje, koje ću u nastavku od milja, a prema dijalektu svojeg zavičaja, zvati uje. Pravo uje u stanju je zamaskirati i eventualne početničke greške u pripravi jela i jedna je od tri beskompromisne pretpostavke ovog recepta. Ostale dvije su već navedena svježina sipe i kvalitetna riža.
Dakle, na vruće uje bacite par režanja sitno sjeckanog bijelog luka, a kako je sklon u trenu izgoriti, odmah zatim i narezane sipe. Većina kuhara dinsta najprije kapulu (crveni luk), ja sam od toga davno odustao, jer nisam primjetio da jelu daje poseban okus, a svakako ostavlja nepotrebnu težinu probavljanja.
Sipe dalje lagano šufigajite (pirjajte), podlivajući vodom, a dozvoljeno je i malo suhog bijelog dalmatinskog vina. Pri kraju ( teško je reći vremenski kad je to, ovisno je o veličini sipa, svakako jedno pola sata, pa na više, bockajte vilicom , pa ćete vidjeti) posolite, dodajte jušnu žlicu koncentrata rajčice i dvije kavene žličice cukra. Naravno, podlivajte i dalje.
Malo o riži. Tu nipošto nemojte štedjeti, najbolji rižot je moguće upropastiti jeftinom rižom, koja će se pretvoriti u ljepilo i jelu dati posve nejestivu dimenziju. Kupujte isključivo kvalitetnu rižu poznatih proizvođača, a posebno obratite pažnju da je na pakiranju označeno „PARBOILED“ ! Takva je riža prethodno termički obrađena i u pravilu se nikad ne raspada. Dakle, ne raspada se u pravilu, ali ni u rižotu.
Idemo dalje. Pretpostavljajući da ste kupili oko kilu ili malo više sipa, bit će vam potrebno oko pola kile riže. Stavite je kuhati u kipuću vodu u koju ste prethodno dodali par žlica uja, malo bijelog luka i Vegete, onako od oka. Kuhajte do pola, te ocijedite, ali ne do kraja, te pretresite u teću (rajnglu, padelu) u kojoj su i sipe upravo pred krajem kuhanja. Tada s velikom pozornošću dodavajte crnilo, na način da jednu po jednu vrećicu, odnosno njezin sadržaj, cijedite u rižot. Dobro promiješajte (sad bi rižot morao postati crn kao tinta)i sve skupa nastavite kuhati na vrlo laganoj vatri, povremeno miješajući i po potrebi podlijevajući (sad bi bilo idealno imati riblje juhe, ali poslužit će i voda, rijetko je kad u životu išta idealno). Čim zrno riže možete pregrist, a da ne krcka, kuhanje je gotovo.
Popraprite, zalijte ujem, promiješajte, pospite obilno sjeckanim peršinom i poklopite. Pustite da odstoji dvadesetak minuta, ali vodite računa da će riža povući još malo vlage, pa o tom mislite na vrijeme, kako vam rižot ne bi ispao presuh. Ne smije biti ni prelikvidan, onako, mora bit' baš kako Bog zapovijeda ! Butković upotrebljava izraz „kremast“, ali ja se ne bih složio, to je preplošan naziv, a iskreno sumnjam u preporuke gurmana koji nije u životu skuhao ništa osim kamilice. Isto se odnosi i na prenemaganje s vinima. Pijte ono koje vam paše, „stručnjaci“ preporučuju snažna crna vina dalmatinskog juga, no ja radije uz ovaj rižot pijem finu Graševinu ili dobar Sivi pinot.
Slična je priča i s parmezanom, meni je drag i izrazito kompatibilan ovome jelu, a neki se kuhari groze same takve ideje . No, sto ljudi, sto ćudi, neki su postulati nužni, ali u kreaciji kuhanja i uživanja u jelu ne treba robovati baš svačijem pomodarskom kapricu.
Eto ga, dobar vam tek, veseli i zdravi bili !
S osobitom pažnjom, vaš Ivo Dujić - Sipa.

ivo
ivo
guru
guru

Male
Broj postova : 3335
Godine : 60
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.10.2011

[Vrh] Go down

Crni rižot Empty Re: Crni rižot

Postaj by mario.kukic 08.03.12 9:33

hvala barba ivo,evo zapisujem

mario.kukic
tipko
tipko

Male
Broj postova : 66
Godine : 47
Lokacija : omis
Datum registracije : 08.03.2012

[Vrh] Go down

Crni rižot Empty Re: Crni rižot

Postaj by Mraz 08.03.12 9:59

Ogladnio sam samo od čitanja. Crni rižot sam jeo svega dva puta iako mi je izvrstan, do sada ga nije imao tko napraviti ali ovaj recept sigurno isprobavam.
Mraz
Mraz
master
master

Male
Broj postova : 5658
Godine : 38
Lokacija : Delnice
Datum registracije : 26.02.2010

[Vrh] Go down

Crni rižot Empty Re: Crni rižot

Postaj by sttomost 08.03.12 11:23

Za dobiti kremast rizot sto kaze Butkovic,treba staviti u rizot kockicu maslaca kada je vec gotov i VAZNO ne mijesati odmah,nego pustiti da se skroz otopi i tek onda promijesati.Isto tako jedan trik,koji kaze da sipino crnilo kada ga izvadimo,najbolje je staviti u casicu sa malo maslinovog uja plus sve ostalo sta je kolega Ivo napisao.

sttomost
tipko
tipko

Male
Broj postova : 86
Godine : 44
Lokacija : split
Datum registracije : 08.12.2011

[Vrh] Go down

Crni rižot Empty Re: Crni rižot

Postaj by goxxon 08.03.12 13:41

gosn Ivo, svaka čast na tekstu, s pozornošću sam ga pročitao.
goxxon
goxxon
guru
guru

Male
Broj postova : 3594
Godine : 44
Lokacija : ZG/OT
Datum registracije : 17.11.2010

[Vrh] Go down

Crni rižot Empty Re: Crni rižot

Postaj by cutlass 08.03.12 13:49

Stricek Ivek, ja cu lovit a ti kuhaj... Crni rižot 747986

inace sam i sam veliki fan morske hrane..

hvala na ovome... Crni rižot 304316
cutlass
cutlass
guru
guru

Male
Broj postova : 3949
Godine : 48
Lokacija : zagreb
Datum registracije : 16.04.2011

[Vrh] Go down

Crni rižot Empty Re: Crni rižot

Postaj by ivo 08.03.12 14:15

Ajde, neka, drago mi je da vam se sviđa. Inače, baš je sad sezona sipe ("u po marča sipa i komarča"), da mi je naletit na friške, pa na brzinu skuhat rižot za gladne forumaše (valjda bi ih se odazvalo više od četvorice Crni rižot 747986 ), no to je skoro nemoguća misija, dok bi se izdogovarali, odoše sipe k vragu, a smrznuta ne vridi, odnosno, ne vridi crnilo.
Denisek, nisam ni ja loš ribič, mogao sam u mladosti i zaronit, no nesportski (kakav eufemizam za pijančevanje i ostale poroke !) život i godine su dali svoje. Ipak, još idem do 10-ak metri, ali se rađe držim udice.
ivo
ivo
guru
guru

Male
Broj postova : 3335
Godine : 60
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.10.2011

[Vrh] Go down

Crni rižot Empty Re: Crni rižot

Postaj by cutlass 08.03.12 14:22

10 m od obale??!! pa nije lose, bravo Crni rižot 478256 Crni rižot 478256
cutlass
cutlass
guru
guru

Male
Broj postova : 3949
Godine : 48
Lokacija : zagreb
Datum registracije : 16.04.2011

[Vrh] Go down

Crni rižot Empty Re: Crni rižot

Postaj by ivo 08.03.12 14:56

cutlass je napisao/la:10 m od obale??!! pa nije lose, bravo Crni rižot 478256 Crni rižot 478256

Eh, Denišček, Denišček, lako se šegačit sa starim čovikom, zna sam ja i preko 15... Crni rižot 747986
ivo
ivo
guru
guru

Male
Broj postova : 3335
Godine : 60
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.10.2011

[Vrh] Go down

Crni rižot Empty Re: Crni rižot

Postaj by cutlass 08.03.12 19:59

hahahah, pa nemogu se smijat boljem, a nekom moram , hahahah Crni rižot 478256
cutlass
cutlass
guru
guru

Male
Broj postova : 3949
Godine : 48
Lokacija : zagreb
Datum registracije : 16.04.2011

[Vrh] Go down

Crni rižot Empty Re: Crni rižot

Postaj by Franco G 09.03.12 0:48

ivo je napisao/la:CRNI RIŽOT

Posvećeno mojoj majci Ani, dragoj osobi i vrsnoj kuharici, kojoj ovo jelo nikad nije išlo od ruke.


Evo mojeg recepta, malo drukčijeg od ostalih. Budući se radi o jednostavnom, ali u detaljima veoma delikatnom jelu, odnosno cijeloj ceremoniji njegova pripremanja, upute će biti napisane u formi eseja, lišene uobičajenih klišea o dekagramima i centilitrima, a više oslonjene na iskustvo i procjenu.
Najvažnija je stvar prepoznati friške sipe, jer jedino takve imaju crnilo u tekućem agregatnom stanju, odnosno, jednom zamrznuta, pa potom odmrznuta sipa, unatoč svojoj neškodljivosti, nikad više nema u svojoj vrećici pravu, crnu tintu, nego nekakav grafit, koji jelo oboji u sivo i krcka pod zubima, ukratko, loš surogat.
Vrlo je nezahvalno ovako, na papiru, objasniti kako izgleda friška sipa, to se uči godinama, ukratko, šarenija je nego odmrznuta, po leđima je smeđe prošarana, oko joj je ispupčeno i blistavo, a po trbuhu se u bijeloj presijava par boja.
Čišćenje sipe počinje uzdužnim plitkim rezom s trbušne strane. Tijelo se tada prstima raširi, te se vrećica s crnilom pažljivo odvoji hvatajući za vrh cjevčice kod glave i lagano povlačeći prema sebi. Crnilo se skupa s vrećicom odloži u nekakav bićerin (štamprlek). Nakon toga se potezom odvoji plašt od glave (na kojoj ostanu visiti iznutrice), izvadi se sipina kost (možete je dati svojem tiću za grickanje, puna je kalcija), odrežu se crijeva od glave, izvade oči (pazi, hoće prsnuti!) i zubi, koji sliče na mali kljun. Nakon toga se meso (plašt i glava) dobro opere i nareže na komadiće, prema volji velike. Treba se unaprijed pomiriti s činjenicom da nakon čišćenja sipa, nokti ostaju nekoliko dana crni. Na prije opisani način treba postupiti sa svakom sipom.
Druga važna, ako ne i najvažnija stvar u cijeloj ovoj toploj priči jest maslinovo ulje, koje ću u nastavku od milja, a prema dijalektu svojeg zavičaja, zvati uje. Pravo uje u stanju je zamaskirati i eventualne početničke greške u pripravi jela i jedna je od tri beskompromisne pretpostavke ovog recepta. Ostale dvije su već navedena svježina sipe i kvalitetna riža.
Dakle, na vruće uje bacite par režanja sitno sjeckanog bijelog luka, a kako je sklon u trenu izgoriti, odmah zatim i narezane sipe. Većina kuhara dinsta najprije kapulu (crveni luk), ja sam od toga davno odustao, jer nisam primjetio da jelu daje poseban okus, a svakako ostavlja nepotrebnu težinu probavljanja.
Sipe dalje lagano šufigajite (pirjajte), podlivajući vodom, a dozvoljeno je i malo suhog bijelog dalmatinskog vina. Pri kraju ( teško je reći vremenski kad je to, ovisno je o veličini sipa, svakako jedno pola sata, pa na više, bockajte vilicom , pa ćete vidjeti) posolite, dodajte jušnu žlicu koncentrata rajčice i dvije kavene žličice cukra. Naravno, podlivajte i dalje.
Malo o riži. Tu nipošto nemojte štedjeti, najbolji rižot je moguće upropastiti jeftinom rižom, koja će se pretvoriti u ljepilo i jelu dati posve nejestivu dimenziju. Kupujte isključivo kvalitetnu rižu poznatih proizvođača, a posebno obratite pažnju da je na pakiranju označeno „PARBOILED“ ! Takva je riža prethodno termički obrađena i u pravilu se nikad ne raspada. Dakle, ne raspada se u pravilu, ali ni u rižotu.
Idemo dalje. Pretpostavljajući da ste kupili oko kilu ili malo više sipa, bit će vam potrebno oko pola kile riže. Stavite je kuhati u kipuću vodu u koju ste prethodno dodali par žlica uja, malo bijelog luka i Vegete, onako od oka. Kuhajte do pola, te ocijedite, ali ne do kraja, te pretresite u teću (rajnglu, padelu) u kojoj su i sipe upravo pred krajem kuhanja. Tada s velikom pozornošću dodavajte crnilo, na način da jednu po jednu vrećicu, odnosno njezin sadržaj, cijedite u rižot. Dobro promiješajte (sad bi rižot morao postati crn kao tinta)i sve skupa nastavite kuhati na vrlo laganoj vatri, povremeno miješajući i po potrebi podlijevajući (sad bi bilo idealno imati riblje juhe, ali poslužit će i voda, rijetko je kad u životu išta idealno). Čim zrno riže možete pregrist, a da ne krcka, kuhanje je gotovo.
Popraprite, zalijte ujem, promiješajte, pospite obilno sjeckanim peršinom i poklopite. Pustite da odstoji dvadesetak minuta, ali vodite računa da će riža povući još malo vlage, pa o tom mislite na vrijeme, kako vam rižot ne bi ispao presuh. Ne smije biti ni prelikvidan, onako, mora bit' baš kako Bog zapovijeda ! Butković upotrebljava izraz „kremast“, ali ja se ne bih složio, to je preplošan naziv, a iskreno sumnjam u preporuke gurmana koji nije u životu skuhao ništa osim kamilice. Isto se odnosi i na prenemaganje s vinima. Pijte ono koje vam paše, „stručnjaci“ preporučuju snažna crna vina dalmatinskog juga, no ja radije uz ovaj rižot pijem finu Graševinu ili dobar Sivi pinot.
Slična je priča i s parmezanom, meni je drag i izrazito kompatibilan ovome jelu, a neki se kuhari groze same takve ideje . No, sto ljudi, sto ćudi, neki su postulati nužni, ali u kreaciji kuhanja i uživanja u jelu ne treba robovati baš svačijem pomodarskom kapricu.
Eto ga, dobar vam tek, veseli i zdravi bili !
S osobitom pažnjom, vaš Ivo Dujić - Sipa.




Ivo, vi ste klasa.

Crni rižoto je jedna od najboljih dalmatinskih delicija i uz dobro vino je fantastično.

U pogledu vina slažem se s vama - iznimku po meni čini žlahtina koja je idealna za ribe i mekušce.

O francuskim vinima u realnosti uglavnom možemo sanjati (1. savjet: ne kupujte francuska vina ispod 150kn, 2. savjet: ne kupujte francuska vina koja nose ime vinske sorte, pinot noir itd.

Ivo, a šta vi radite u Zagrebu (jeli to pitanje za Ivu ili za mene?).
Franco G
Franco G
spikač
spikač

Male
Broj postova : 750
Godine : 77
Lokacija : Zagreb/Šibenik, Croatia
Datum registracije : 29.08.2009

[Vrh] Go down

Crni rižot Empty Re: Crni rižot

Postaj by ivo 09.03.12 9:29

Šjor Branko, pardon, Franco, kompliment tako uglednog čovika i ,kako čitam, gurmana te znalca vina, mi izuzetno godi. Nedavno mi je eminentni zagrebački kuhar mlađe generacije, Ivan Curić (inače, rodom Dubrovčanin) priznao da ga ni on nije u stanju ukusnijeg spravit.
No, evo zgodne anegdotice o rižima. Praujak jednog mog prijatelja (inače vašeg studenta, također teorijskog fizičara),Dominis se zvao, Biograjac, bio je osobni Duce-ov kuhar. Jednog je dana spremao riblju juhu, a pri kraju posla mu je dotrčao Vođin teklič, s porukom da ga Benito hitno treba. Na to se naš vrli junak izderao na tekliča :"Jesi li ti lud ? Oćeš li da mi riži "priđu", reci mu da čeka !" Sve je srećom sretno završilo, jer je i sami Mussolini, unatoč svojem zločinačkom karakteru, prije svega bio bonvivan i veliki bonkulović, te je razumio i opravdao neposluh, svjestan delikatnog i kompleksnog detalja koji se zove "riži al' dente".
Šta radim u Zagrebu ? Ekonomist sam po struci, već 22 godine svako jutro idem na Mirogoj i vraćam se živ ! Crni rižot 478256 .
Jasno mi je da niste mislili na profesiju. Volim Zagreb, žena mi je Zagrepčanka (čak i nju volim), povremeno čeznem za svojim Splitom, povremeno za Likom iz koje mi je mater, ma ja vam, u stvari, stalno nešto čeznem ! Crni rižot 304316
ivo
ivo
guru
guru

Male
Broj postova : 3335
Godine : 60
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.10.2011

[Vrh] Go down

Crni rižot Empty Re: Crni rižot

Postaj by puls 09.03.12 20:26

Barba Ivo,stalno otkrivamo neke vaše nove kvalitete...

Ne vjerujem da ću se ikad dočepat friške sipe,ali ako se to dogodi isprobat ću ovaj recept svakako...U međuvremenu,veselim se drugim kulinarskim tajnama koje će te (nadam se) podijeliti s nama.
Onaj juneći gulaš naprimjer...


Zadnja promjena: puls; 10.03.12 13:37; ukupno mijenjano 1 put.
puls
puls
guru
guru

Male
Broj postova : 2791
Godine : 45
Lokacija : ZG
Datum registracije : 05.03.2010

[Vrh] Go down

Crni rižot Empty Re: Crni rižot

Postaj by Strider 09.03.12 20:34

Crni rižot. Sramota, ja tu neki primorac a to nisam jeo. Valjda zato jer se po restoranima cijene vuku i do parstokuna po tanjuru. Ali odvažan sam, probam ja to storit, ter nisam ponemel
Strider
Strider
honoris
honoris

Male
Broj postova : 2611
Godine : 31
Lokacija : Rijeka
Datum registracije : 18.06.2009

[Vrh] Go down

Crni rižot Empty Re: Crni rižot

Postaj by ivo 12.03.12 9:38

puls je napisao/la:Barba Ivo,stalno otkrivamo neke vaše nove kvalitete...

Ne vjerujem da ću se ikad dočepat friške sipe,ali ako se to dogodi isprobat ću ovaj recept svakako...U međuvremenu,veselim se drugim kulinarskim tajnama koje će te (nadam se) podijeliti s nama.
Onaj juneći gulaš naprimjer...

Kolega Pulše, to je toliko banalno za spremit, da me sram pisati.
ivo
ivo
guru
guru

Male
Broj postova : 3335
Godine : 60
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.10.2011

[Vrh] Go down

Crni rižot Empty Re: Crni rižot

Postaj by puls 12.03.12 19:03

Ma da,ali ovi vaši težaki toliko ga fale i smažu u hipu da me ipak kopka-u čemu je tajna?

Možda u blagovremenu postavljanju tople okrijepe pred izgladnjelog i iscrpljenog težaka?


Mudra izreka koju sam sklon pripisati sebi(barem u ovom obliku):
Tajna dobre kuhinje je u tome da su ljudi dovoljno gladni...
puls
puls
guru
guru

Male
Broj postova : 2791
Godine : 45
Lokacija : ZG
Datum registracije : 05.03.2010

[Vrh] Go down

Crni rižot Empty Re: Crni rižot

Postaj by morski 24.09.12 23:02

Kad vidim da netko stavlja vegetu u hranu, a pogotovo u morsku hranu, i to u naglašeno friške sipe, onda bi bacio kroz prozor, ili vrga kroz punistru, i njega i vegetu i sipe, skupa sa crnilom. Ostavite se gluposti ljudi moji. Pored svježih sastojaka i dobrog maslinovog ulja, vegeta ti dođe kao sol u kavi.

morski
tipko
tipko

Male
Broj postova : 70
Godine : 48
Lokacija : dalmacija
Datum registracije : 27.02.2010

[Vrh] Go down

Crni rižot Empty Re: Crni rižot

Postaj by ivo 25.09.12 8:28

Uvaženi kolega morski, Vegeta (koja nije ništa drugo doli zasoljeno dehidrirano povrće) je spomenuta u kontekstu kuhanja riži, no, slažem se, kasnije se njen okus i miris prožima samim jelom, za moj ukus sasvim fino, izuzevši slanost, vrlo je slana, pa treba pazit. Na "vegetiranje" u kuhinji gledam kao na finije soljenje. Vegetu pri kuhanju često koristim, u ribljim jelima vrlo rijetko; u rižotima, ribljoj juhi, bakalaru i čini mi se nigdje više. Vaš stav prema spomenutom začinu je sličan mojem prema bijelom luku na friškoj pečenoj ribi, s tim da ja ipak nikog ne bih bacao kroz prozor samo zato što ima različit ukus od mene. Eno, šjor Branko izrazito voli origano, koji ja ne podnosim, pa mu unatoč tome želim dug i sretan život i puno litnjih kužinavanja. No dali ste mi dobru ideju; budući sam sklon depresiji, a da vas lišim kaznenog progona, uhvati li me kriza u situaciji posjedovanja friških sipa, namazaću se crnilom (kao metaforom svog trenutnog raspoloženja), te s paketićem Vegete sam skočit kroz ponistru, držeći u ruci svu svoju glupost.
ivo
ivo
guru
guru

Male
Broj postova : 3335
Godine : 60
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.10.2011

[Vrh] Go down

Crni rižot Empty Re: Crni rižot

Postaj by brdski 25.09.12 8:41

bravo sjor ivo...imam jednu ne bas malu zamjerku na vas recept a to bi bila juta paprika koju nisan vidija nigdi a svi dobro znamo da bez nje nema ni "prave" spize Crni rižot 592423 etzo vako jedan neretvanski dobronamjerni komentar...
brdski
brdski
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 32
Godine : 42
Lokacija : opuzen
Datum registracije : 05.03.2012

[Vrh] Go down

Crni rižot Empty Re: Crni rižot

Postaj by ivo 25.09.12 8:56

Dragi kolega brdski, nekako mi u crni rižot baš ne bi išla, no dozvoljavam, molim...
Nego, kad sam onomad bija u Opuzenu kod Nike Mezanca, malo me začudilo zašto u inače fenomenalne brujete od koječega stavljaju ljutu papriku, pa sam počeja malo njuškat, raspitivat se. Na kraju istrage sam negdi pročita da su u vrime Austrougarske u dolini Neretve bile utaborene mađarske postrojbe, nešto u tom smislu, te da su Mađari zapravo ostavili Neretljanima naviku stavljanja ljute paprike u brujet i kužinavanje općenito. Pošto su vaši brudeti ionako kuvani od riječnih vrsta (jegulja, žaba, plotica, itd ), taj se začin izvrsno uklapa.
Meni neretvanski brujet više sliči fiš paprikašu, nego, recimo, korčulanskom ili spli'skom brujetu, ali je od fiš paprikaša meni puno lipši, ukusniji, jer je gust.
ivo
ivo
guru
guru

Male
Broj postova : 3335
Godine : 60
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.10.2011

[Vrh] Go down

Crni rižot Empty Re: Crni rižot

Postaj by brdski 25.09.12 9:13

pravo zboris kolega ali sve je to stvar navike ko i sve ostalo,nista kad navratis vamo doli javis se pa da malo jegujica i jos stosta pomisamo u jedan pravi brujetak i da sve to dobrano podlijemo temeljcem od domaceg sivog pinota ili nedajboze plavca Crni rižot 747986
brdski
brdski
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 32
Godine : 42
Lokacija : opuzen
Datum registracije : 05.03.2012

[Vrh] Go down

Crni rižot Empty Re: Crni rižot

Postaj by didapatak 25.09.12 11:39


..poštovane kolege,pošto sam malo inVOLviran( više vol) u temu dragovoljno se nudim za (lakopodkupljivog) sudca..pogotovo zato što uskoro stižem na Neretvu ( Brdski stiže p.p.) svjesno žrtvujući svoje slabašno tijelo sve u cilju istine i širenja narodskih recepata...
.. Crni rižot 481349
didapatak
didapatak
lingua
lingua

Male
Broj postova : 300
Godine : 62
Lokacija : baranja
Datum registracije : 29.03.2012

[Vrh] Go down

Crni rižot Empty Re: Crni rižot

Postaj by morski 26.09.12 8:46

Ivo, nema potrebe da se bacaš kroz punistru, kao što nema potrebe doslovno i ozbiljno shvaćati svaki pojedini izljev južnjačkog temperamenta. Što ću, naježim se i na spomen vegete u hrani, a pogotovo kada se radi o morskoj hrani. Vegeta nije samo sol i dehidrirano povrće, već je u njoj puno više toga što je proizišlo iz epruvete nego iz vrtla. A takav joj je i okus. Umjetan. I uvijek se osjeti kada je u hrani. Stoga se nikako ne može uspoređivati sa solju, koja je osnovni i nezaobilazni, ali sasvim prirodan začin. Onoš to sam želio naglasiti u svom prethodnom postu jest da pored takvih divnih namirnica, kao što su friške sipe u biranom društvu kvalitetne riže i povrća, vegeta može samo pokvariti okus. Nikako poboljšati. Jer ako je crni rižot dobro pripremljen, jedna umjetna i kemijski tretirana nedefinirana smjesa kao što je vegeta, nema što popraviti. Toliko od mene, što se gastronomije tiče. O ukusima, naravno, nije pristojno raspravljati, pa ako se tebi sviđa, tko sam ja da ti sudim. Ali poslušaj me i skuhaj sve to jednom bez vegete. Crni rižot 69343

Što se vina tiče, nekakvo je generalno pravilo da se hrana sljubljuje najbolje s vinom koje je iz iste regije, kao i namirnice. Preporučujem ti uz morsku hranu rukatac ili pošip, radije nego sjevernjačka vina.

Aj živio Crni rižot 393492

morski
tipko
tipko

Male
Broj postova : 70
Godine : 48
Lokacija : dalmacija
Datum registracije : 27.02.2010

[Vrh] Go down

Crni rižot Empty Re: Crni rižot

Postaj by ivo 26.09.12 9:53

morski je napisao/la: Ali poslušaj me i skuhaj sve to jednom bez vegete. Crni rižot 69343



Aj živio Crni rižot 393492

O, da jednom, skuhao sam ja rižot bar sto puti i bez Vegete. Kako su ocijenili kušači, odlično, ka i s njom. Ona je zapravo efemerna u ciloj priči o crnom rižotu, barem u mojoj riceti, kao što sam u textu naznačio, naglasak kvalitete je u drugim sastojcima i postupcima. Jučer sam se ipak bacija s ponistre; zagnjavila me žena da jon obisin koltrine, kako je bonegracija podugačka, zabolile su me ruke, pa sam se po završetku posla itnija s ponistre na kauč. Živija i ti meni Crni rižot 304316 !
ivo
ivo
guru
guru

Male
Broj postova : 3335
Godine : 60
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.10.2011

[Vrh] Go down

Crni rižot Empty Re: Crni rižot

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.