FORUM PREŽIVLJAVANJA

prvi Hrvatski forum preživljavanja, bushcrafta, pustolovine i prirode

Početna stranicaO autoruRegistracijaLogin

Share | 

Modifikacija foldera za potpomognuto otvaranje

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Autor/icaPoruka
Igsy
honoris
honoris

Male
Broj postova : 2694
Godine : 27
Datum registracije : 12.03.2010

PostajNaslov: Modifikacija foldera za potpomognuto otvaranje   07.03.12 21:28

Nabasao sam nedavno na ovu modifikaciju koja pretežito Spyderco i slične preklopne noževe s rupom ili bilo kakvim otvorom na leđima oštrice vrlo jednostavno pretvara u poluautomatske / potpomognuto otvarane (eng. assisted opening) foldere.

Za modifikaciju je potrebno imati samo odgovarajući folder i par komada manjih PVC vezica (eng. zip ties).

Evo kako funkcionira:

Vrlo praktično i u stvarnosti potpuno funkcionalno. Isprobano na nekoliko Spyderco, Byrd i Sog modela foldera.

Naravno to rješenje nije trajno i više manje je privremeno, te će biti potrebno mijenjati PVC vezice nakon nekog vremena ako olabave ili se istroše/puknu. Također je vrlo praktično jer se u vrlo brzo zategnute vezice jednim potezom mogu odrezati i u roku par sekundi imate opet nazad svoj folder na tvorničkim postavkama.

Američki proizvođač noževa, mahom taktičkih foldera Emerson je još 1999. godine izumio i patentirao sistem "wave shaped feature" koji u samom dizajnu leđa oštrice fino odrađuje potpomognuto otvaranje. Ubiti se radi o maloj kukici koja kada se nož izvlaći iz džepa ili futrole automatski zakvači za rub i tako otvori oštricu prilikom vađenja foldera iz džepa traperica ili futrole sa malo jačim šavom na ulazu.

Par primjera Emerson foldera s wave shaped opcijom...

Nisam siguran dali je nošenje takvih već konstruiranih foldera ili foldera s ovom modifikacijom u RH zakonom zabranjeno, zato pamet u glavu i koristiti ovako nešto samo doma za probu ili daleko u divljini gdje bi to eventualno bilo korisno u nekoj situaciji gdje vas zaskoči neka živina ili sl., pa samo potegnete folder jednom rukom bez da iti palcom morate otvarati oštricu i eto ga, spreman je za instant akciju.
[Vrh] Go down
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7250
Godine : 41
Datum registracije : 05.04.2010

PostajNaslov: Re: Modifikacija foldera za potpomognuto otvaranje   07.03.12 21:42

ovo sa vezicama je zgodno, imao sam to montirano na nekoliko mojih spydija ali ja sam uvijek mislio da se pojam eng. assisted opening odnosi na sistem kao kod bencha gdje je dovoljno samo malo oštricu pokrenuti kod otvaranja i onda ona sama potpomognuta oprugom izleti do kraja.
[Vrh] Go down
Igsy
honoris
honoris

Male
Broj postova : 2694
Godine : 27
Datum registracije : 12.03.2010

PostajNaslov: Re: Modifikacija foldera za potpomognuto otvaranje   07.03.12 21:52

Znam na šta misliš, imao sam do nedavno takvog Benchmade-a.

Ja to svrstavam u poluautomatike iliti ga potpomognuto otvaranje (otvaranje pomoću asistencije). Ne znam kako drukčije prevesti. U svakom slučaju još je u granicama legalnoga jer ne radi npr. kao skakavac čije se sječivo nalazi pod pritiskom sabijene opruge, a iz drške cijeli iskače pritiskom na gumb ili polugu. (U zakonu definirano kao hladno oružje).
[Vrh] Go down
Medo Gradela
spikač
spikač

Male
Broj postova : 598
Godine : 22
Datum registracije : 16.09.2010

PostajNaslov: Re: Modifikacija foldera za potpomognuto otvaranje   07.03.12 23:43

nedavno sam to napravio na svom ganzu, funkcionira odlično,

evo teme

Ganzo g704 wave
[Vrh] Go down
Fratt
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 4658
Godine : 37
Datum registracije : 30.09.2010

PostajNaslov: Re: Modifikacija foldera za potpomognuto otvaranje   08.03.12 0:13

CS Spartan ima sistem takvog otvaranja,doslovno iskoči napet iz hlača!!! (3 uskličnika namjerno postavljena da bi se dobilo na suspensu)

Popijem maksimalno 5 piva godišnje.

titanijum je napisao/la:

Koliko je ovo teško , najbolje ja ilustracjia, kao da čelije mozga , učinite regenerativnim .A one se ne regenerišu.Hvala Bogu.

"Pulsov sam vrtio po ruci i oduševio se, osim što je, kao i većina ovdje prikazanih majstorija naših forumita, za moj ukus predebel!"
g. Ivo, 1912.-
[Vrh] Go down
glock
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1248
Godine : 53
Datum registracije : 01.02.2011

PostajNaslov: Re: Modifikacija foldera za potpomognuto otvaranje   08.03.12 0:31

Imam to na CS Rajahu ili Radži,super stvar,za sekundu je spreman u ruci pa ako treba može imati i psihološki efekt uz funkcionalnost.Ako je u slobodnoj prodaji,trebao bi biti legalan.
[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: Modifikacija foldera za potpomognuto otvaranje   Today at 6:49

[Vrh] Go down

Modifikacija foldera za potpomognuto otvaranje
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Modifikacija foldera za potpomognuto otvaranje
» Noz za otvaranje oraha
» Otvaranje noža jednom rukom
» NABRIJANI SPYDERCO POLICE
» SOG Mini Vulcan