FORUM PREŽIVLJAVANJA

prvi Hrvatski forum preživljavanja, bushcrafta, pustolovine i prirode

Početna stranicaO autoruRegistracijaLogin

Share | 

Posjet Gransfors Bruks tvornici-video

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Go to page : Previous  1, 2
Autor/icaPoruka
yasko
mr.spika
mr.spika

Broj postova : 1465
Datum registracije : 24.05.2011

PostajNaslov: Re: Posjet Gransfors Bruks tvornici-video   18.03.12 10:09

[quote="urbana_gorila"]Za Veloga Jožu je Karlo prvo sam iskovao flah, koristeći stroj (bat) koji je sam svojim rukama složio, zatim ga je on sam normalizirao, kalio i popuštao, tj. napravio TO, bruniranje i kovački finiš, on je sam profilirao oštricu (na stroju, naravno), on je sam oblikovao ručku (također na stroju), te ju je on sam na kraju i nauljio.

Primjeti da, unatoč tome što je nož laserom izrezan iz flaha, je većinu posla odradio Karlo svojim rukama koristeći strojeve kao alat.

Mislim da su u konkretnom primjeru većinu posla odradile ruke majstora, a manji dio strojevi i da svi Karlovi radovi, pa tako i Veli Jože sa punim pravom zaslužuju biti etiketirani kao ručni rad.

Za tvorničke noževe gdje u proizvodnom procesu većinu posla naprave strojevi, a ruka samo finišira se ne slažem da zaslužuju tu laskavu titulu.

sve si rekao u ovom postu te pobio svoju teoriju... ...tako i oni koriste strojeve kao alat ...
[Vrh] Go down
urbana_gorila
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1617
Godine : 33
Datum registracije : 09.02.2010

PostajNaslov: Re: Posjet Gransfors Bruks tvornici-video   18.03.12 10:12

yasko je napisao/la:
...tako i oni koriste strojeve kao alat ...

Istina, ali u kojoj mjeri?

Po meni to čini razliku između ručnog rada i strojnog: koliki dio posla su napravili strojevi, a koliki ruke.

[Vrh] Go down
Strider
honoris
honoris

Male
Broj postova : 2817
Godine : 24
Datum registracije : 18.06.2009

PostajNaslov: Re: Posjet Gransfors Bruks tvornici-video   18.03.12 10:13

mislim da se ručni rad osvrće na kvantitetu- i GB sjekire i ovaj Hell i brojni drugi se rade jedan po jedan, dok npr Mora, Vic ili Leatherman rade u isto vrijeme na 100 komada, svi se grindaju u isto vrijeme, svi imaju TO vrijeme, jedino se ručno slažu sve te komponente i samo se Vic oštri na 15 stupnjeva ručno, ostalima taj posao čini ogromno kameno kolo
[Vrh] Go down
yasko
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1465
Godine : 26
Datum registracije : 24.05.2011

PostajNaslov: Re: Posjet Gransfors Bruks tvornici-video   18.03.12 10:22

urbana_gorila je napisao/la:
yasko je napisao/la:
...tako i oni koriste strojeve kao alat ...

Istina, ali u kojoj mjeri?

Po meni to čini razliku između ručnog rada i strojnog: koliki dio posla su napravili strojevi, a koliki ruke.

pitaj karla da ima sve ove strojeve sta oni imaju dali bi radio pomocu njih ili bi i dalje cekicao....ja znam odgovor...
[Vrh] Go down
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7250
Godine : 41
Datum registracije : 05.04.2010

PostajNaslov: Re: Posjet Gransfors Bruks tvornici-video   18.03.12 11:09

ma Gorilo nisam se ja našao pogođen ali mi je več u najmanju ruku NEpametno da se još uvijek raspravlja o potpuno istim činjenicama.
i GB i HELLE su tvornice, što podrazumjeva da proizvode velike količine robe kojom opskrbljuju cijelo svjetsko tržište i suludo je očekivati da će stari iskusni deda kovać uz svjetlo prtrolejke u šupi klepati nož ili sjekiru i to za cijenu finalnog proizvodaod 500kn(toliko koštaju prosječni helle i gb proizvodi) a za koju se i onako većina žali da je "astronomski" skupa, većina ovdje na forumu.
osobno mislim da strojevi poput grindera, tračne brusilice itd. unaprijeđuju kvalitetu finalnog proizvoda i da je dobro da se neke radnje rade strojno jer ih stroj može savršenije izvesti. kao što se množenje i dijeljenje točnije obavlja kalkulatorom nego iz glave.
tipičan je primjer koji sam već naveo grindanje dugačkih oštrica koji u ručnoj varijanti ispadaju grbavo, a kojih sam se nagledao poprilično ovdje na forumu, osim na dva cutlassova primjerka ali čija cijena s pravom nije ni blizu 500kn.
dakle cijena helle noža ili GB sjekire a da se sve radi ručno bi bila oko 2000kn za primjerak na hrvatskom tržištu.
mislim da su u tim tvornicama upravo uzeli ono najbolje iz ručnog i strojnog rada i dobili odličan proizvod po razumnoj cijeni čija je proizvodnja do najmanjeg detalja određena ljudskim faktorom i što je još važnije čiju kvalitetu za svaki primjerak nadgleda ljudsko oko.

ja osobno ne mislim da bi most koji je izrađen po nacrtu gdje je sve računano ručno pješke iz glave trebao biti skuplji ili da je kvalitetom bolji ili sigurniji nego onaj računan najsofisticiranijim arhitektonskom tehnologijom. dapače vjerujem da je upravo suprotno i da je kod takvih projekata veća šansa ljudske pogreške nego računalne greške.
također mislim da će ljudskim okom dobro uštiman stroj neke operacije, pa i u indusrtiji reznih alata obaviti daleko bolje nego da je sve rađeno rukom.

auti tipa ferrari, lamburgini, rolc royce deklariraju se kao ručni radovi, pa i cijenom, zar iskreno vjerujete da u tim tvornicama ljudi zubima glođu klipove.
[Vrh] Go down
urbana_gorila
mr.spika
mr.spika

Male

PostajNaslov: Re: Posjet Gransfors Bruks tvornici-video   18.03.12 11:48

NAVIGATOR je napisao/la:
...suludo je očekivati da će stari iskusni deda kovać uz svjetlo prtrolejke u šupi klepati nož ili sjekiru ...

...osobno mislim da strojevi poput grindera, tračne brusilice itd. unaprijeđuju kvalitetu finalnog proizvoda i da je dobro da se neke radnje rade strojno jer ih stroj može savršenije izvesti...

S time se u potpunosti slažem i niti ne govorim da se u proizvodnji ne bi trebali koristiti strojevi, samo kažem da ako su većinu posla odradili strojevi se to ne bi trebalo etiketirati i reklamirati kao "ručni rad", to je sve.

[Vrh] Go down
urbana_gorila
mr.spika
mr.spika

Male

PostajNaslov: Re: Posjet Gransfors Bruks tvornici-video   18.03.12 11:57

Evo, kad si već ti dao primjer (most) za potkrijepiti svoj argument, dosjetih se i ja primjera za moju tvrdnju:

Da imaš njivu i preoreš ju traktorom, da li bi rekao da si ručno preorao njivu samo zato što si sjedio za volanom traktora, tj. upravljao strojem koji je to napravio?

[Vrh] Go down
NAVIGATOR
master
master

Male

PostajNaslov: Re: Posjet Gransfors Bruks tvornici-video   18.03.12 14:38

zapravo mislim da ni oranje traktorom a ni volovima nije ručno ali bi radije da mi njivu na kojoj ću sijati preoru traktorom i dubokim metalnim plugom nego volovima i plitkim drvenim plugom.

ma ima u tome što kažeš oko definicije ručnog rada, no da budem iskren živo mi se fućka je li nešto rađeno ručno ili strojno bitno mi je da je dobro napravljeno i da dugo i kvalitetno služi svrsi što je slučaj i kod GB-a i helle-a koji su kormilarenje proizvodnjom zadržali u ljudskim a ne CNC rukama uz prikladnu i optimalnu upotrebu strojeva koji obavljaju onaj manje kreativan dio posla čekičanja i grijanja.
[Vrh] Go down
Mornar
lingua
lingua

Male
Broj postova : 400
Godine : 31
Datum registracije : 02.10.2010

PostajNaslov: Re: Posjet Gransfors Bruks tvornici-video   18.03.12 16:16

Navigator sta ti stvarno nije bitno dal je tvog Falka dotaknuo "Hattori hanzo"
koliko god mudrovali mislim da se zna ipak sta je hand made a sta stroj
pozz
[Vrh] Go down
Franco G
spikač
spikač

Male
Broj postova : 766
Godine : 70
Datum registracije : 29.08.2009

PostajNaslov: Re: Posjet Gransfors Bruks tvornici-video   18.03.12 18:00

NAVIGATOR je napisao/la:
ma Gorilo nisam se ja našao pogođen ali mi je več u najmanju ruku NEpametno da se još uvijek raspravlja o potpuno istim činjenicama.
i GB i HELLE su tvornice, što podrazumjeva da proizvode velike količine robe kojom opskrbljuju cijelo svjetsko tržište i suludo je očekivati da će stari iskusni deda kovać uz svjetlo prtrolejke u šupi klepati nož ili sjekiru i to za cijenu finalnog proizvodaod 500kn(toliko koštaju prosječni helle i gb proizvodi) a za koju se i onako većina žali da je "astronomski" skupa, većina ovdje na forumu.
osobno mislim da strojevi poput grindera, tračne brusilice itd. unaprijeđuju kvalitetu finalnog proizvoda i da je dobro da se neke radnje rade strojno jer ih stroj može savršenije izvesti. kao što se množenje i dijeljenje točnije obavlja kalkulatorom nego iz glave.
tipičan je primjer koji sam već naveo grindanje dugačkih oštrica koji u ručnoj varijanti ispadaju grbavo, a kojih sam se nagledao poprilično ovdje na forumu, osim na dva cutlassova primjerka ali čija cijena s pravom nije ni blizu 500kn.
dakle cijena helle noža ili GB sjekire a da se sve radi ručno bi bila oko 2000kn za primjerak na hrvatskom tržištu.
mislim da su u tim tvornicama upravo uzeli ono najbolje iz ručnog i strojnog rada i dobili odličan proizvod po razumnoj cijeni čija je proizvodnja do najmanjeg detalja određena ljudskim faktorom i što je još važnije čiju kvalitetu za svaki primjerak nadgleda ljudsko oko.

ja osobno ne mislim da bi most koji je izrađen po nacrtu gdje je sve računano ručno pješke iz glave trebao biti skuplji ili da je kvalitetom bolji ili sigurniji nego onaj računan najsofisticiranijim arhitektonskom tehnologijom. dapače vjerujem da je upravo suprotno i da je kod takvih projekata veća šansa ljudske pogreške nego računalne greške.
također mislim da će ljudskim okom dobro uštiman stroj neke operacije, pa i u indusrtiji reznih alata obaviti daleko bolje nego da je sve rađeno rukom.

auti tipa ferrari, lamburgini, rolc royce deklariraju se kao ručni radovi, pa i cijenom, zar iskreno vjerujete da u tim tvornicama ljudi zubima glođu klipove.

Baš i nije nekakva tajna da su tvornički noževi renomiranih proizvođača nekad često snažniji i pouzdaniji nego 'custom' noževi.

Najpouzdanija je, naravno, Sebenza.
[Vrh] Go down
Zeljko
bomber
bomber

Male
Broj postova : 116
Godine : 32
Datum registracije : 23.06.2009

PostajNaslov: Re: Posjet Gransfors Bruks tvornici-video   04.04.14 20:39

Ovdje je video iz 1965 kako se rade sjekire. To je ručni rad isto kao što je i Gransfors ručni rad. Jer ako krenete u takve definicije da se ne mogu koristiti strojevi, što je onda sa šegrtima koji su nekad lupali čekićem dok majstor samo okreće? Ista stvar i danas, samo umjesto šegrta ide preša.

Proizvodnja sjekira 1965. http://www.youtube.com/watch?v=OvEUleqZoLc&feature=youtu.be
[Vrh] Go down
http://www.prezivjeti.com
Hombre
guru
guru

Male
Broj postova : 2657
Godine : 62
Datum registracije : 05.06.2011

PostajNaslov: Re: Posjet Gransfors Bruks tvornici-video   04.04.14 22:33

Oko čega vi navlačite kožicu   

Kad voćni sokovi od voća u sebi imaju samo umjetnu aromu, kad u mljevenoj kavi ima spržene riže, u biberu pola nije biber, u ekstra djevičanskom ulju ima ulja od repice, kukurzni kruh može nositi taj naziv iako je u njemu postotak kukuruznog brašna ispod 50% i još tjedan dana nabrajanja idemo govoriti što je ručni rad u izradi noževa kad ne postoje regule koje bi to definirale.
U svijetu gdje se odštancana sječiva samo ručno slažu na uredne hrpe koje prihvataju roboti, ubacuju se ručno u kalupe gdje će se zakovati/izliti drške i eventualno pakiraju ono navedeno u prošlim postovima može se već nazvati ručnim radom. Ako se nekome ne sviđa način reklame neka ne kupi dotični proizvod i problem riješen.
[Vrh] Go down
mamac za pecanje
lingua
lingua

Male
Broj postova : 435
Godine : 55
Datum registracije : 20.03.2013

PostajNaslov: Re: Posjet Gransfors Bruks tvornici-video   05.04.14 22:11

Hombre potpuno se slažem stobom.
[Vrh] Go down
NAVIGATOR
master
master

Male

PostajNaslov: Re: Posjet Gransfors Bruks tvornici-video   05.04.14 23:35

ma jok kakav ručni rad, hebeš ti to ako čelom ne udaraju u kovinu, kakve turpije i mehanički batovi, jedino se priznaje glodanje zubima i grebanje noktima   
u videu se lijepo vidi da je princip prije pola stoljeća vrlo sličan danas vrlo rijetkim kovačkim manufakturama poput GB-a. s time da je ovaj video 1965 bio snimljen iz kurioziteta jer je i tada bilo neobično da se sjekire još kuju tako ručno a kamo li danas nakon toliko godina i industrijalizacije i CNCalizacije.
GB rules  
[Vrh] Go down
Walter-
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 20
Datum registracije : 31.12.2014

PostajNaslov: Re: Posjet Gransfors Bruks tvornici-video   26.02.15 17:37

Jel ste primjetili da na nekim sjekirama piše Gransfors Bruk, a na nekima Gransfors Bruks? Je li to možda odnos nekakva "starija/novija" verzija ili nešto drugo?
[Vrh] Go down
Mraz
master
master

Male
Broj postova : 6525
Godine : 30
Datum registracije : 26.02.2010

PostajNaslov: Re: Posjet Gransfors Bruks tvornici-video   26.02.15 21:38

Ove sa S na kraju su radene od jeftine sekundarne sirovine.

[Vrh] Go down
jimkukri
lingua
lingua

Male
Broj postova : 241
Godine : 36
Datum registracije : 05.05.2014

PostajNaslov: Re: Posjet Gransfors Bruks tvornici-video   01.03.15 15:15

Mraz je napisao/la:
Ove sa S na kraju su radene od jeftine sekundarne sirovine.

[Vrh] Go down
Hombre
guru
guru

Male

PostajNaslov: Re: Posjet Gransfors Bruks tvornici-video   02.03.15 13:28

Jest da je OT ali pisao sam o tome u nekom od prošlih postova.
Danas čitam da ni jedno od maslinovih ulja koja se mogu kupiti u trgovinama u pravilu se ne bi smjelo koristiti u ljudskoj prehrani...
[Vrh] Go down
Walter-
zelembara
zelembara

Male

PostajNaslov: Re: Posjet Gransfors Bruks tvornici-video   04.03.15 0:08

U kojoj temi je to napisano da se radi o sekundarnoj sirovini?
[Vrh] Go down
NAVIGATOR
master
master

Male

PostajNaslov: Re: Posjet Gransfors Bruks tvornici-video   04.03.15 9:12

Ma to je bio zez!
Sve su od sekundarne sirovine!
[Vrh] Go down
Hombre
guru
guru

Male

PostajNaslov: Re: Posjet Gransfors Bruks tvornici-video   04.03.15 9:17

Ma naravno. Čemu uništavati šumekod toliko otpadnih daski od paleta

BTW. Već sam se priviknuo na maju i jučer otišao u Lidl pa kupio još jednu. Kako smo mi ovdje na kraju svijeta i cijena je 60 umjesto 50 kn kao kod tebe ali koliko vidim isplatit će se svaka lipa koju sam za njih dao, a još ću vrebati hoće li kasnije biti kakav popust jer, kao što napisah ovdje je interes za njih nikakav i nikome ih ne pada na pamet kupovati.
[Vrh] Go down
Mraz
master
master

Male
Broj postova : 6525
Godine : 30
Datum registracije : 26.02.2010

PostajNaslov: Re: Posjet Gransfors Bruks tvornici-video   04.03.15 9:48

NAVIGATOR je napisao/la:
Ma to je bio zez!
Sve su od sekundarne sirovine!

Upravo tako!

GB kaze da koriste reciklirani celik koji je po sastavu najblizi AISI 1055 celiku.

[Vrh] Go down
Walter-
zelembara
zelembara

Male

PostajNaslov: Re: Posjet Gransfors Bruks tvornici-video   05.03.15 10:22

Fala na informaciji u vezi čelika, nego, mene zanima da li netko zna zakaj je na nekim sjekirama različit natpis?
[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: Posjet Gransfors Bruks tvornici-video   Today at 14:34

[Vrh] Go down

Posjet Gransfors Bruks tvornici-video
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 2 / 2.Go to page : Previous  1, 2
 Similar topics
-
» Posjet Gransfors Bruks tvornici-video
» Gransfors Bruks i Jonsered
» Odabir prve sjekire