FORUM PREŽIVLJAVANJA, BUSHCRAFTA, PUSTOLOVINE I PRIRODE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» 24 sata divljine
Posjet Gransfors Bruks tvornici-video Empty03.03.24 9:46 by NAVIGATOR

» Sretna 2024.godina
Posjet Gransfors Bruks tvornici-video Empty01.01.24 23:27 by Lawman

» ako nekome treba ideja za kuću..
Posjet Gransfors Bruks tvornici-video Empty18.12.23 9:19 by NecaPereca

» Ćao, ćao
Posjet Gransfors Bruks tvornici-video Empty14.12.23 10:00 by NecaPereca

» Nije bilo preživljavanje ali je bilo stresno :)
Posjet Gransfors Bruks tvornici-video Empty14.12.23 9:53 by Lawman

» Baterijske lampe
Posjet Gransfors Bruks tvornici-video Empty24.11.23 8:29 by neven

» Utsch & Gierse Tools / UG-Tools
Posjet Gransfors Bruks tvornici-video Empty23.11.23 19:08 by dux aeron

» Laser u survival kitu?
Posjet Gransfors Bruks tvornici-video Empty22.11.23 20:56 by dux aeron

» Dosta je bilo zajebancije, dogodine tko živ , tko mrtav...
Posjet Gransfors Bruks tvornici-video Empty21.11.23 12:20 by Lawman

» Stari novi hobi
Posjet Gransfors Bruks tvornici-video Empty25.10.23 22:29 by neven

» Gitara & planinarenje
Posjet Gransfors Bruks tvornici-video Empty24.09.23 11:48 by Strat04

» Izrada noza od turpije
Posjet Gransfors Bruks tvornici-video Empty21.09.23 22:04 by Hobi majstor

» chris reeve sebenza folder
Posjet Gransfors Bruks tvornici-video Empty21.09.23 18:51 by NAVIGATOR

» sta je najvaznije za prezivljavanje?
Posjet Gransfors Bruks tvornici-video Empty20.09.23 11:34 by Strat04

» Mine na Papuku
Posjet Gransfors Bruks tvornici-video Empty20.09.23 11:32 by Strat04

» prsluk, torbica ili ranac?
Posjet Gransfors Bruks tvornici-video Empty20.09.23 11:10 by Strat04

» Prestavljanje
Posjet Gransfors Bruks tvornici-video Empty20.09.23 9:45 by neven

» P: Chris Reeve Small Sebenza MAGNACUT
Posjet Gransfors Bruks tvornici-video Empty30.08.23 9:03 by NAVIGATOR

» EDC- sitnice koje pojednostavljuju život
Posjet Gransfors Bruks tvornici-video Empty09.08.23 16:48 by NAVIGATOR

» Svega ima,ničeg nema.. [CHAT TEMA]
Posjet Gransfors Bruks tvornici-video Empty18.07.23 13:08 by Drvo

» Pozdrav svima
Posjet Gransfors Bruks tvornici-video Empty03.06.23 14:28 by Shaman95

» Nocna zima ljeti u Gorskom Kotaru
Posjet Gransfors Bruks tvornici-video Empty03.06.23 11:16 by DrAnte

» Koji nož kupiti?
Posjet Gransfors Bruks tvornici-video Empty29.05.23 15:41 by Lawman

» "patiranje"karbonskog čelika?
Posjet Gransfors Bruks tvornici-video Empty28.05.23 23:59 by ness

» SkeletoDon Alpha
Posjet Gransfors Bruks tvornici-video Empty28.05.23 23:48 by ness

» BREZIN SOK
Posjet Gransfors Bruks tvornici-video Empty28.05.23 23:40 by ness

» Pozdrav ekipa
Posjet Gransfors Bruks tvornici-video Empty27.05.23 19:34 by Lawman

» Karte
Posjet Gransfors Bruks tvornici-video Empty27.05.23 13:39 by Ervin

» Mora of Sweden noževi
Posjet Gransfors Bruks tvornici-video Empty02.05.23 10:48 by Žic

» STRELJAČKA SVAKODNEVICA
Posjet Gransfors Bruks tvornici-video Empty12.04.23 12:52 by Lawman

bebač 1-20
zelembara 20-50
tipko 50-100
bomber 100-200
lingua 200-500
spikač 500-1000
mr.spika 1000-2000
guru 2000-5000
master 5000-10000
alfa i omega 10000 +
Forum Preživljavanja© Facebook Icon

Posjet Gransfors Bruks tvornici-video

+17
Hombre
Zeljko
Franco G
Mornar
Strider
yasko
Migach
redbeard rum
neko69
urbana_gorila
Medo Gradela
Igsy
oetzi
PJER
NAVIGATOR
skyrunner
djomla
21 posters

Stranica 1 / 2. 1, 2  Next

Go down

Posjet Gransfors Bruks tvornici-video Empty Posjet Gransfors Bruks tvornici-video

Postaj by djomla 04.03.12 14:14

Evo pogledajte kako izgleda izrada GB sjekira... Ono što mi nije jasno je tekst s replikarta o GB sjekirama: "Nakon odustajanja od masovne industrijske proizvodnje sjekira početkom 90-tih, danas se Gränsfors Bruks sjekire kuju, kale i oštre ručno, bez nepotrebnog uljepšavanja grešaka brušenjem i lakiranjem kao kod masovno proizvedenih, cijenom i kvalitetom jeftinih sjekira. Svaka Gränsfors Bruks sjekira ima utisnute inicijale majstora kovača koji je izradio i kontrolirao sjekiru."
U specifikacijama baš svakog modela sjekire stoji: Ručno kovana sjekira Posjet Gransfors Bruks tvornici-video 30210

Što zapravo znači "ručno" kovanje? Posjet Gransfors Bruks tvornici-video 918564 Imam dojam da se taj pojam počeo malo preširoko shvaćati i gurati i tamo gdje mu nije mjesto isključivo iz marketinških razloga... Pa neće valjda u 21. stoljeću najpoznatija tvornica sjekira kovati i daljnje obrađivati na tradiocionalan način kad se isti efekt postiže pneumatskim čekićima i drugim strojevima na puno brži i kontroliraniji način, ali brate što moraju prodavat muda pod bubrege? Po toj logici je cnc obrada ručni rad, jer potrebna je ruka da stisne gumb i pokrene stroj Posjet Gransfors Bruks tvornici-video 478256


djomla
djomla
knjižničar
knjižničar

Male
Broj postova : 977
Godine : 36
Lokacija : Vinkovci
Datum registracije : 12.04.2010

https://habilisurvival.wordpress.com

[Vrh] Go down

Posjet Gransfors Bruks tvornici-video Empty Re: Posjet Gransfors Bruks tvornici-video

Postaj by skyrunner 04.03.12 15:31

da,nije to ručno kovanje već uz pomoć pneumatskog čekiča iako majstor mora znati znanje.
ne želim nimalo umanjiti njegovo znanje i vještinu al ja ipak više cijenim dobar stari ručni rad
skyrunner
skyrunner
lingua
lingua

Male
Broj postova : 323
Godine : 44
Lokacija : sveti ivan žabno,hrvatska
Datum registracije : 01.01.2011

[Vrh] Go down

Posjet Gransfors Bruks tvornici-video Empty Re: Posjet Gransfors Bruks tvornici-video

Postaj by NAVIGATOR 04.03.12 15:50

djomla
po tvom postu pretpostavljam da nikada nisi vidio niti naslučuješ kako izgleda strojna proizvodnja sjekira, noževa i sličnih proizvoda.
u strojnom procesu, od sirovine do gotovog proizvoda ljudska ruka gotovo da ni ne takne dotični proizvod niti ljudsko oko ima uvid u ono što se radi i kako se radi osim na kraju procesa pri kontroli kvalitete.
ovdje kako se lijepo vidi kod GB-a sve se radi ručno osim što kovač ne mlati čekičem po užarenom čeliku dakle "sve" osim fizičke snage za batinanje ovisi o znanju i vještini majstora.
ili misliš da bi svi knifemakeri trebali baciti u smeče grindere a trebaju početi koristiti one okrugle bruseve koji se pokreću pedalama da bi se njihov rad mogao nazvati ručni.

imam njihove 4 sjekire, zapravo tri jer sam jednu poklonio, sve su 4 od istog majstora čiji su inicijali KS, sve 4 su poprilično različite i svaka naprimjer ima drugačiju dužinu same oštrice sjekire.
na snimci je vidljivo da o čovjeku kovaču ovisi sve od količine materjala koju če odrezati od one velike sirovinske šipke za izradu sjekire do samog oblika i siluete glave sjekire, grinda itd.


NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7018
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

Posjet Gransfors Bruks tvornici-video Empty Re: Posjet Gransfors Bruks tvornici-video

Postaj by PJER 04.03.12 15:56

Htio bi se nadovezati samo na ovo tumačenje.Koliko bi bila vrijednost sjekire kada bi kovač na nakovnju udarao i zafrkavao se cijeli dan.Besramno visoka vjerovatno.Ovo je ručni rad, ali danas se strojevi koriste svuda.Ovo je samo pripremna faza prije početka izrade proizvoda
PJER
PJER
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1838
Godine : 55
Lokacija : BJELOVAR
Datum registracije : 12.02.2011

[Vrh] Go down

Posjet Gransfors Bruks tvornici-video Empty Re: Posjet Gransfors Bruks tvornici-video

Postaj by djomla 04.03.12 16:22

Sve što sam htio ovim postom je napomenuti na semantičku pogrešku i terminološku neravnopravnost dodjeljivanja etikete ručni rad. Mislim da bi se barem nekako trebalo preciznije definirati o kakvoj je tehnologiji zapravo riječ,barem kad je reklamiranje proizvoda u pitanju.

Razlika između dominantnog korištenja ljudske snage i snage stroja za kovanje po meni je prevelika da bi se ta dva procesa mogla jednako nazvati. Samo to sam htio reći.

djomla
djomla
knjižničar
knjižničar

Male
Broj postova : 977
Godine : 36
Lokacija : Vinkovci
Datum registracije : 12.04.2010

https://habilisurvival.wordpress.com

[Vrh] Go down

Posjet Gransfors Bruks tvornici-video Empty Re: Posjet Gransfors Bruks tvornici-video

Postaj by PJER 04.03.12 16:23

To stoji
PJER
PJER
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1838
Godine : 55
Lokacija : BJELOVAR
Datum registracije : 12.02.2011

[Vrh] Go down

Posjet Gransfors Bruks tvornici-video Empty Re: Posjet Gransfors Bruks tvornici-video

Postaj by oetzi 04.03.12 17:13

da to i mene muči ,naziv ručni rad,uzmimo primjer futrole ,koje su šivane na stroj,i strojno odštancane,a opet su ručni rad, u glavu mi uvjek uđe smješan primjer maslinovog ulja ,extra djevičansko maslinovo ulje ,nikak da shvatim kakovo bi bilo samo djevičansko maslinovo ulje bez ovog extra Posjet Gransfors Bruks tvornici-video 478256
oetzi
oetzi
spikač
spikač

Male
Broj postova : 923
Godine : 39
Lokacija : koprivnica
Datum registracije : 25.07.2010

[Vrh] Go down

Posjet Gransfors Bruks tvornici-video Empty Re: Posjet Gransfors Bruks tvornici-video

Postaj by Igsy 04.03.12 21:33

Već je bio postan ovaj video na forumu prije možda jednu godinu i svi su se divili procesu, nitko nije pokrenuo rasprave tipa jel to ručni rad, koliko bi "tek" koštala sjekira da meštar čekićem lupa i sl. nebuloze.

Naravno da je ručni rad! Po vama bi jedan Karlov rad iskovan njegovim home made pneumatskim čekićem spadao u strojnu proizvodnju i ne ručni rad.. HA Ha... presmješno!
Najbolje da onda lupka kamenom u vatri naloženoj na čistoj zemlji, pa da bude čisti ručni rad.


@oetzi Da, smiješan je primjer nekome tko se ne bavi s tim... Djevičansko maslinovo ulje se dobiva od manjih (tzv. slabijih) plodova masline, pa mu je kiselost u odnosu na ekstra djevičansko ulje nešto veća, ali sadržaj masnih kiselina ne prelazi 2 posto.

Ekstra djevičansko maslinovo ulje dobija se od tiještenja zdravog i krupnog ploda masline, a kiselost (slobodne masne kiseline) mu ne prelazi 0,8 posto. Uz zadovoljenje kemijskih parametara, ulje mora još proći organoleptičku provjeru i ne smije imati niti jedan miris koji nije svojstven ulju. Ima još kategorija ("obično" Maslinovo ulje, Sansa ulje, ulje iz komine masline... al neću detaljnije o njima. Samo da skužiš da nije neko eto tako iz zaje*ancije dodao ono ekstra u naziv.





Zadnja promjena: Igsy; 04.03.12 21:40; ukupno mijenjano 1 put.
Igsy
Igsy
honoris
honoris

Male
Broj postova : 2412
Godine : 34
Lokacija : Split
Datum registracije : 12.03.2010

[Vrh] Go down

Posjet Gransfors Bruks tvornici-video Empty Re: Posjet Gransfors Bruks tvornici-video

Postaj by Medo Gradela 04.03.12 21:39

Igsy je sve rekao, Posjet Gransfors Bruks tvornici-video 393492

i da nije bilo ovih prijašnjih rasprava oko istih sjekira ne bi uopće bilo upitno dali je ovo ručni rad,
Medo Gradela
Medo Gradela
spikač
spikač

Male
Broj postova : 557
Godine : 30
Lokacija : u šumi
Datum registracije : 16.09.2010

[Vrh] Go down

Posjet Gransfors Bruks tvornici-video Empty Re: Posjet Gransfors Bruks tvornici-video

Postaj by urbana_gorila 04.03.12 22:33

Ako sam ja dobro shvatio, Djomla samo želi reći da mnogi proizvođaći danas istiću i naglašavaju da im je proizvod "ručni rad" u svrhu marketinga i opravdavanja cijene, a proizvod im ljudske ruke nije vidio...

A što se tiće konkretnog primjera sa GB-om, slažem se i sa onima koji tvrde da rade ručno, i sa onima koji tvrde da ne. Mislim da koriste malo previše strojeva da bi to bio kompletno ručni rad, a pošto su za većinu oblikovanja ipak zaslužni ruka, oko i iskustvo majstora mislim da bi se GB sjekire mogle nazvati polu-ručnim radom jer ipak strojevi odrađuju većinu posla.

Ali unatoć napisanome, i dalje GB smatram vrhunskim sjekirama vrijedne svake kune i nimalo mi ne smeta što je GB sjekira koju imam polu-ručni rad.

P.s. @ Igsy: Karlov bat je pogonjen elektromotorom koji klipom pokreće oprugu koja diže i spušta bat. Ja bih rekao da je to mehanički, a ne pneumatski bat.

urbana_gorila
urbana_gorila
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1505
Godine : 40
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 09.02.2010

[Vrh] Go down

Posjet Gransfors Bruks tvornici-video Empty Re: Posjet Gransfors Bruks tvornici-video

Postaj by neko69 04.03.12 22:35

Pa ja iskreno vidim sebe kako "u ritmu" vadim taj komad željeza, u tom istom "ritmu" pokušavam napraviti sjekiru, pri tom pazeći da ne ostanem bez ruke, oka, prstiju, komada željeza koje kujem, te na kraju ovog istog videa (ako uspijem izvuči "živu glavu") pokazujem svoje remek djelo:
Prvo - sebe koji je ostao u jednom komadu
Drugo - futuristički izgled komada željeza koje ne liči ama apsolutno ničemu,
a sve to samo zato jer su strojevi sve odradili sami.
Tako da potpisujem Igsya i klanjam se ovom mladom umjetniku, koji iz komada ničega svojim znanjem, vještinom i iskustvom (uz pomoć strojeva) stvara istinsko malo remek djelo vrhunske uporabne vrijednosti.
Naravno, isto tako se klanjam i onima koji cijeli taj proces prođu bez "automatike", ali sam isto tako uvjeren da bi taj isti proces mogao proći i ovaj dečko i na kraju prikazati isti konačni proizvod.

Lp
neko69
neko69
spikač
spikač

Male
Broj postova : 622
Godine : 55
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 31.01.2011

http://netko69.blogspot.com/

[Vrh] Go down

Posjet Gransfors Bruks tvornici-video Empty Re: Posjet Gransfors Bruks tvornici-video

Postaj by redbeard rum 04.03.12 22:37

ovdje stroj nije zamijenio čovjeka, nego čovjek koristi stroj (kao alat) - možda nije kovanje čekićem, ali jest ručno kovanje batom Posjet Gransfors Bruks tvornici-video 42368
redbeard rum
redbeard rum
spikač
spikač

Male
Broj postova : 848
Godine : 39
Lokacija : velika gorica
Datum registracije : 06.12.2009

[Vrh] Go down

Posjet Gransfors Bruks tvornici-video Empty Re: Posjet Gransfors Bruks tvornici-video

Postaj by Igsy 04.03.12 22:48

@urbana_gorila Da u pravu si, radi se o mehaničkom stroju i radi ko ura koliko čujem. Posjet Gransfors Bruks tvornici-video 304316

@redbeard rum Upravo to, ručni je rad, samo se alati mijenjaju. Logično je da jedna takva firma radi na stroju koji će olakšati i ubrzati cijeli proces izrade nečega. Kvaliteta proizvoda je i dalje neupitna, a možda ćak i bolja / preciznija.
Igsy
Igsy
honoris
honoris

Male
Broj postova : 2412
Godine : 34
Lokacija : Split
Datum registracije : 12.03.2010

[Vrh] Go down

Posjet Gransfors Bruks tvornici-video Empty Re: Posjet Gransfors Bruks tvornici-video

Postaj by oetzi 04.03.12 22:57

igsy hvala za objašnjenje nisam znao.......

ali dali misliš da u tom svijetu ručnih radova ,strojni rad zaslužuje naziv "ručni rad " ili konkretno GB sjekira koje je rađena kao na priloženom videu ili sjekira rađena na nakovnju sa ručno rađenom drškom nema razlike u nazivu ,odnosno oba dvoje su ručni rad ili?

Ja sam mišljenja da je jedina razlika u "ručnim radovima" ta, da bi predmet koji je rađen rukom trebao imati naziv UNIKAT jer je jedinstven i samo jedan u svijetu


oetzi
oetzi
spikač
spikač

Male
Broj postova : 923
Godine : 39
Lokacija : koprivnica
Datum registracije : 25.07.2010

[Vrh] Go down

Posjet Gransfors Bruks tvornici-video Empty Re: Posjet Gransfors Bruks tvornici-video

Postaj by urbana_gorila 04.03.12 23:00

Hmmm, ne znam kako bih objasnio što želim reći...

Ručni rad je samo jedan, a tvornički proizvod mi nikako ne zaslužuje tu titulu, ma koliko se u toj tvornici "ručno radilo" jer ipak tu postoji proizvodna traka sa koje gotovi proizvodi masovno silaze...

Ja imam strogo viđenje ručnog rada. Npr. da kod izrade mojih praćaka koristim ikakav stroj, bilo za šivanje kože, ili za obradu drveta, ili za bilo koji dio proizvodnog procesa više ih ne bi mogao mirna srca nazivati ručnim radom jer znam da je barem dio posla odradio stroj...

E sad, jasno mi je da se to jednoj tvornici ne isplati jer bi produžilo vrijeme izrade jedne sjekire za nekoliko puta i da ne bi mogli naplatiti tu sjekiru onoliko koliko bi trebali da ju majstor zaista u potpunosti ručno kuje.

Iako mi tu možemo raspravljati o tome što sve spada u ručni rad, a što ne, jednu stvar nikako ne dovodim u pitanje, a to je vještina i stručnost majstora kojima svaka čast! (iako strojevi odrađuju pola posla za njih...)

Toliko od mene na ovu temu...

Over and out.




urbana_gorila
urbana_gorila
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1505
Godine : 40
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 09.02.2010

[Vrh] Go down

Posjet Gransfors Bruks tvornici-video Empty Re: Posjet Gransfors Bruks tvornici-video

Postaj by Igsy 04.03.12 23:38

@oetzi Da, oboje su ručni rad i oboje mogu biti unikati, samo strojno ne obrađen i potpuno ručni rad ima ono nešto... nesavršenosti ( pa i veće) što mu daju "dušu". Nije za istu kategoriju definitivno!
Igsy
Igsy
honoris
honoris

Male
Broj postova : 2412
Godine : 34
Lokacija : Split
Datum registracije : 12.03.2010

[Vrh] Go down

Posjet Gransfors Bruks tvornici-video Empty Re: Posjet Gransfors Bruks tvornici-video

Postaj by oetzi 04.03.12 23:48

Po meni ne ,radim razliku između "ručnih radova",ali ok poštujem i tvoje mišljenje Posjet Gransfors Bruks tvornici-video 393492
oetzi
oetzi
spikač
spikač

Male
Broj postova : 923
Godine : 39
Lokacija : koprivnica
Datum registracije : 25.07.2010

[Vrh] Go down

Posjet Gransfors Bruks tvornici-video Empty Re: Posjet Gransfors Bruks tvornici-video

Postaj by NAVIGATOR 05.03.12 8:06

dosta je tu sad sve apstraktno i diskutabilno o ručnom radu o kakvom vi tu raspravljate po tome Urbana_gorila ne bi smio koristiti električnu bušilicu kada želi napraviti lanyardhole na svojoj prački niti bi cutlass smio koristiti grinder kutnu brusilicu i slične alate kod izrade svojih noževa za koje sam mišljenja da su i unikatni i ručno rađeni. a karlo ne bi smio niti mjeh koristiti kod kovanja nego samo puhati iz pljuča.

NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7018
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

Posjet Gransfors Bruks tvornici-video Empty Re: Posjet Gransfors Bruks tvornici-video

Postaj by urbana_gorila 05.03.12 8:21

NAVIGATOR je napisao/la:...po tome Urbana_gorila ne bi smio koristiti električnu bušilicu kada želi napraviti lanyardhole na svojoj prački...

Ja u svojem proizvodnom procesu niti ne koristim išta pogonjeno električnom energijom; samo ruke... A kada i ako trebam nešto bušiti na praćci odem do susjeda stolara koji ima ovo:

Posjet Gransfors Bruks tvornici-video 20242

I samo tako mogu nazvati svoje praćke "Ručnim radom".

Jedino za upaljivanje logoa na etiketu koristim pirograf koji je na struju, ali to ionako nije dio praćke, već modni accessoire...

urbana_gorila
urbana_gorila
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1505
Godine : 40
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 09.02.2010

[Vrh] Go down

Posjet Gransfors Bruks tvornici-video Empty Re: Posjet Gransfors Bruks tvornici-video

Postaj by NAVIGATOR 05.03.12 10:21

s oproštenjem Gorilo to su bedastoče, sasvim je svejedno bušio ti tu rupu najsofisticiranijim makitom, ovim tvojeg susjeda na žgance ili trljao štapićem i pijeskom do preksutra.
da živiš od izradi prački dopi--dilo bi ti svrdlanje na žgance isto kako je i karlu čekičanje pa si je složil automatski bat. po tome bi sada njegovi noževi trebali biti manje vrijedni?
onda najbolje da se svi odma vratimo u kameno doba jer tada je sve bilo najbolje.

što se mene tiče neka GB rade i potpuno strojno, nek ja budem prvi u lancu kao kupac koji ću ljudskom rukom uopće taknuti taj proizvod, ja nemam niš protiv, samo neka zadrže nivo kvalitete koji se meni na terenu pokazao odličan.
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7018
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

Posjet Gransfors Bruks tvornici-video Empty Re: Posjet Gransfors Bruks tvornici-video

Postaj by NAVIGATOR 05.03.12 10:25

osobno mi je za neke artikle draže da su rađeni strojno nego ručno, primjer su veliki noževi.
na onima ručne custom izrade vidljive su velike nepravilnosti u grindevima, čak i kod busse-a i TORA, mene osobno takve stvari smetaju, tako da za neke artikle mislim da je bolja kvalitetna i kontrolirana strojna proizvodnja nego sve raditi rukom.
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7018
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

Posjet Gransfors Bruks tvornici-video Empty Re: Posjet Gransfors Bruks tvornici-video

Postaj by urbana_gorila 05.03.12 10:33

Pardon Navi, ali ja ne tvrdim da svi proizvođaći ovoga svijeta moraju imati iste standarde kao i ja da bi nešto nazvali "ručnim radom", samo kažem da je kod mene to pomalo osobno i stvar principa i da niti želim, niti mogu nazvati "ručnim radom" nešto što sam obrađivao strojno.

Nadalje, i sam sam rekao da me baš briga da li GB radi strojno, ručno, polu-ručno ili kako već, ja sam i dalje prezadovoljan njihovom sjekirom i skidam kapu majstoru koji ju je napravio (moja je od MM: Mattias Mattsson), jer i strojem treba znati rukovati.

A tuđi rad nisam niti omalovažavao niti držao prodike o tome kako bi tko trebao raditi pa mislim da ne zaslužujem takav komentar, a kako i čime ću ja raditi je moja stvar i ako ja imam volje ručno na žgance bušiti rupe (a nije da nemam Makitu doma) što to tebe smeta?
urbana_gorila
urbana_gorila
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1505
Godine : 40
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 09.02.2010

[Vrh] Go down

Posjet Gransfors Bruks tvornici-video Empty Re: Posjet Gransfors Bruks tvornici-video

Postaj by Migach 05.03.12 11:02

Ljudi, do sad je rasprava dobro tekla bez tenzija, molim Vas da se tako i nastavi. Hvala
Migach
Migach
ADMIN
ADMIN

Male
Broj postova : 2566
Godine : 33
Lokacija : Strmec Podravski
Datum registracije : 17.10.2010

[Vrh] Go down

Posjet Gransfors Bruks tvornici-video Empty Re: Posjet Gransfors Bruks tvornici-video

Postaj by NAVIGATOR 05.03.12 16:50

ma Gorilo nisam to mislio isključivo na tvoje uradke i tvoj rad nego općenito na pojam ručnog rada.
i najskuplji šusteri svijeta svoje cipele šiju na mašinu a ne da ručno buše rupe i navode konac, pa su i dalje ručno rađene.
i da mislim da si ostatak posta ok sročio i s time se slažem
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7018
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

Posjet Gransfors Bruks tvornici-video Empty Re: Posjet Gransfors Bruks tvornici-video

Postaj by urbana_gorila 18.03.12 8:19

Evo još jedan primjer "ručnog" rada:



Iako ponosno napomenu: "Helle knives are not made by machines, they are made by hand..." ne znam baš da se mogu složiti da su ti noževi u potpunosti ručni rad...

Pa kažu (tekst pod navodnicima je copy/paste sa Helle stranice):

"We use up to a half an hour to create a knife..."

"A Helle knife goes through up to 45 different manual operations..."

Dakle od komada flaha do gotovog proizvoda za 30 minuta i to kroz 45 različitih radnih operacija, i to ručnih... Kako li samo to uspjevaju?

Pa da krenem od početka...

Prvo majstor ručno drži komad flaha dok preša izrezuje blankove...
Helle noževi imaju "hot-ground edge" - majstor sa dučakom hvataljkom ručno gurne užareni blank, koji mu je dodala robotska ruka, pod automatsku prešu koja oblikuje oštricu...
Majstor ručno stavi kocku drveta u cnc stroj koji oblikuje dršku...

Da ima dosta ručne obrade to je isto istina: ručno se naoštre noževi na grinderu i ručno se ispoliraju oštrice; majstor ručno naslaže blokove drveta na tang i ručno čekićem zakuje butt-cap te ručno umetne tako kockastu dršku u stroj koji ju oblikuje; ručno se naulji gotova drška i ručno se ispolira na stroju...

Najviše ručnog rada zapravo ima kod izrade korica: tu se koristi samo šivaća mašina, ostalo je sve pravi ručni rad.

Dakle po meni su te noževe gotovo u potpunosti napravili strojevi, a čovjek je ručno odradio završnu obradu.

Da li je to onda u potpunosti "ručni rad"? Ručno naoštrit, ispolirat i nauljit nešto što su napravili strojevi?

I za kraj samo da napomenem da mi nije cilj omalovažavati trud, znanje i vještinu majtora u Helle tvornici, već samo potaknuti raspravu o etiketiranju proizvoda "ručnim radom".

urbana_gorila
urbana_gorila
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1505
Godine : 40
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 09.02.2010

[Vrh] Go down

Posjet Gransfors Bruks tvornici-video Empty Re: Posjet Gransfors Bruks tvornici-video

Postaj by NAVIGATOR 18.03.12 9:06

jedna mi je stavr malo nejasna, no siguran sam da ima forumaških mudrijaša koji će to na široko objasniti. zar mislite da su iz firme helle ili GB, iz njihove PR službe toliko glupi da bi dozvolili snimanje i reproduciranje ovakvog filma a da im on nejde u korist i da se u svijetu nožarske industrije ovakav proces ne zove ručnim radom.
zapravo da, mislim da ne bi trebali koristiti trake šmirgla za obradu ručke trebali bi ih gristi zubima Posjet Gransfors Bruks tvornici-video 478256 , uuuu pardon onda to ne bi bio ručni nego zubni rad možda bolje da ih grebu noktima.
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7018
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

Posjet Gransfors Bruks tvornici-video Empty Re: Posjet Gransfors Bruks tvornici-video

Postaj by urbana_gorila 18.03.12 9:38

NAVIGATOR je napisao/la:...da se u svijetu nožarske industrije ovakav proces ne zove ručnim radom.

Upravo o tome i je ova rasprava: što se sve naziva ručnim radom...

Koliko vidim nitko nije dovodio u pitanje kvalitetu GB-a ili Hellea, niti rekao da ne bi trebali raditi tako kako rade, već samo kako taj rad nazivaju...

I nije mi jasno zašto se ti nalaziš uvrijeđen (ne znam kako bi drugačije objasnio tvoju reakciju na pokretanje tog pitanja i sarkazam koji koristiš u obrani istog) time što se dovodi u pitanje koliko rade ruke, a koliko strojevi?

Zar nije ideja ovog foruma konstruktivna i argumentirana rasprava, i zar nema svatko pravo izreći svoje mišljenje?

urbana_gorila
urbana_gorila
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1505
Godine : 40
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 09.02.2010

[Vrh] Go down

Posjet Gransfors Bruks tvornici-video Empty Re: Posjet Gransfors Bruks tvornici-video

Postaj by yasko 18.03.12 9:45

po meni ...ovo je i rucni rad.... samo su si ljudi olaksali malo da netrebaju lupat cekicem po celiku nego stroj lupa ....pametno .... zasto sivat rukama ako imas masinu... i tako neke stvari


....po tome ni tvoj noz koji ti je karlo radio ...nije rucni rad jer si ga dao na rezanje ....i odmah gubi vrijednost rucnog rada..... ?
yasko
yasko
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1318
Godine : 34
Lokacija : zagreb
Datum registracije : 24.05.2011

[Vrh] Go down

Posjet Gransfors Bruks tvornici-video Empty Re: Posjet Gransfors Bruks tvornici-video

Postaj by urbana_gorila 18.03.12 10:01

Za Veloga Jožu je Karlo prvo sam iskovao flah, koristeći stroj (bat) koji je sam svojim rukama složio, zatim ga je on sam normalizirao, kalio i popuštao, tj. napravio TO, bruniranje i kovački finiš, on je sam profilirao oštricu (na stroju, naravno), on je sam oblikovao ručku (također na stroju), te ju je on sam na kraju i nauljio.

Primjeti da, unatoč tome što je nož laserom izrezan iz flaha, je većinu posla odradio Karlo svojim rukama koristeći strojeve kao alat.

Mislim da su u konkretnom primjeru većinu posla odradile ruke majstora, a manji dio strojevi i da svi Karlovi radovi, pa tako i Veli Jože sa punim pravom zaslužuju biti etiketirani kao ručni rad.

Za tvorničke noževe gdje u proizvodnom procesu većinu posla naprave strojevi, a ruka samo finišira se ne slažem da zaslužuju tu laskavu titulu.

urbana_gorila
urbana_gorila
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1505
Godine : 40
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 09.02.2010

[Vrh] Go down

Posjet Gransfors Bruks tvornici-video Empty Re: Posjet Gransfors Bruks tvornici-video

Postaj by yasko 18.03.12 10:09

[quote="urbana_gorila"]Za Veloga Jožu je Karlo prvo sam iskovao flah, koristeći stroj (bat) koji je sam svojim rukama složio, zatim ga je on sam normalizirao, kalio i popuštao, tj. napravio TO, bruniranje i kovački finiš, on je sam profilirao oštricu (na stroju, naravno), on je sam oblikovao ručku (također na stroju), te ju je on sam na kraju i nauljio.

Primjeti da, unatoč tome što je nož laserom izrezan iz flaha, je većinu posla odradio Karlo svojim rukama koristeći strojeve kao alat.

Mislim da su u konkretnom primjeru većinu posla odradile ruke majstora, a manji dio strojevi i da svi Karlovi radovi, pa tako i Veli Jože sa punim pravom zaslužuju biti etiketirani kao ručni rad.

Za tvorničke noževe gdje u proizvodnom procesu većinu posla naprave strojevi, a ruka samo finišira se ne slažem da zaslužuju tu laskavu titulu.



sve si rekao u ovom postu te pobio svoju teoriju... ...tako i oni koriste strojeve kao alat ...
yasko
yasko
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1318
Godine : 34
Lokacija : zagreb
Datum registracije : 24.05.2011

[Vrh] Go down

Posjet Gransfors Bruks tvornici-video Empty Re: Posjet Gransfors Bruks tvornici-video

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 1 / 2. 1, 2  Next

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.