FORUM PREŽIVLJAVANJA, BUSHCRAFTA, PUSTOLOVINE I PRIRODE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» Garmin GPSMAP 66S
građenje od drveta, blata, slame i sl. Empty22.04.24 11:59 by La vita e Bella

» chris reeve sebenza folder
građenje od drveta, blata, slame i sl. Empty16.04.24 13:16 by Lawman

» 24 sata divljine
građenje od drveta, blata, slame i sl. Empty03.03.24 9:46 by NAVIGATOR

» Sretna 2024.godina
građenje od drveta, blata, slame i sl. Empty01.01.24 23:27 by Lawman

» ako nekome treba ideja za kuću..
građenje od drveta, blata, slame i sl. Empty18.12.23 9:19 by NecaPereca

» Ćao, ćao
građenje od drveta, blata, slame i sl. Empty14.12.23 10:00 by NecaPereca

» Nije bilo preživljavanje ali je bilo stresno :)
građenje od drveta, blata, slame i sl. Empty14.12.23 9:53 by Lawman

» Baterijske lampe
građenje od drveta, blata, slame i sl. Empty24.11.23 8:29 by neven

» Utsch & Gierse Tools / UG-Tools
građenje od drveta, blata, slame i sl. Empty23.11.23 19:08 by dux aeron

» Laser u survival kitu?
građenje od drveta, blata, slame i sl. Empty22.11.23 20:56 by dux aeron

» Dosta je bilo zajebancije, dogodine tko živ , tko mrtav...
građenje od drveta, blata, slame i sl. Empty21.11.23 12:20 by Lawman

» Stari novi hobi
građenje od drveta, blata, slame i sl. Empty25.10.23 22:29 by neven

» Gitara & planinarenje
građenje od drveta, blata, slame i sl. Empty24.09.23 11:48 by Strat04

» Izrada noza od turpije
građenje od drveta, blata, slame i sl. Empty21.09.23 22:04 by Hobi majstor

» sta je najvaznije za prezivljavanje?
građenje od drveta, blata, slame i sl. Empty20.09.23 11:34 by Strat04

» Mine na Papuku
građenje od drveta, blata, slame i sl. Empty20.09.23 11:32 by Strat04

» prsluk, torbica ili ranac?
građenje od drveta, blata, slame i sl. Empty20.09.23 11:10 by Strat04

» Prestavljanje
građenje od drveta, blata, slame i sl. Empty20.09.23 9:45 by neven

» P: Chris Reeve Small Sebenza MAGNACUT
građenje od drveta, blata, slame i sl. Empty30.08.23 9:03 by NAVIGATOR

» EDC- sitnice koje pojednostavljuju život
građenje od drveta, blata, slame i sl. Empty09.08.23 16:48 by NAVIGATOR

» Svega ima,ničeg nema.. [CHAT TEMA]
građenje od drveta, blata, slame i sl. Empty18.07.23 13:08 by Drvo

» Pozdrav svima
građenje od drveta, blata, slame i sl. Empty03.06.23 14:28 by Shaman95

» Nocna zima ljeti u Gorskom Kotaru
građenje od drveta, blata, slame i sl. Empty03.06.23 11:16 by DrAnte

» Koji nož kupiti?
građenje od drveta, blata, slame i sl. Empty29.05.23 15:41 by Lawman

» "patiranje"karbonskog čelika?
građenje od drveta, blata, slame i sl. Empty28.05.23 23:59 by ness

» SkeletoDon Alpha
građenje od drveta, blata, slame i sl. Empty28.05.23 23:48 by ness

» BREZIN SOK
građenje od drveta, blata, slame i sl. Empty28.05.23 23:40 by ness

» Pozdrav ekipa
građenje od drveta, blata, slame i sl. Empty27.05.23 19:34 by Lawman

» Karte
građenje od drveta, blata, slame i sl. Empty27.05.23 13:39 by Ervin

» Mora of Sweden noževi
građenje od drveta, blata, slame i sl. Empty02.05.23 10:48 by Žic

bebač 1-20
zelembara 20-50
tipko 50-100
bomber 100-200
lingua 200-500
spikač 500-1000
mr.spika 1000-2000
guru 2000-5000
master 5000-10000
alfa i omega 10000 +
Forum Preživljavanja© Facebook Icon

građenje od drveta, blata, slame i sl.

+11
Dawor
stribor
Damir
boro
Mshai
senban
bushman
Knife_maniac
Stoney
mariobab
zora
15 posters

Stranica 1 / 2. 1, 2  Next

Go down

građenje od drveta, blata, slame i sl. Empty građenje od drveta, blata, slame i sl.

Postaj by zora 23.06.09 22:52

ima ko iskustva sa građenjem od "prirodnih materijala" ali ono ne ko sklonište za noć - dve već da može potrajat bar koju godinu bez značajnih zahvata na obnovi objekta.

ja o tom znam samo iz čitanja, al mi se čini skroz ok, mislim da se i od tih materijala da napravit pristojno boravište. građenje od drveta, blata, slame i sl. 43037

zora
bomber
bomber

Male
Broj postova : 180
Godine : 42
Lokacija : livada
Datum registracije : 11.06.2009

[Vrh] Go down

građenje od drveta, blata, slame i sl. Empty Re: građenje od drveta, blata, slame i sl.

Postaj by Gost 23.06.09 22:57

mjesaj suhu travu sa glinom
pravi cigle i susi
pa sa njima zidas

moues napravit i dupli kostur od granja pa ga popunit sa glinom

za ostalu zemlju neznam dal bi bila dobra

Gost
Gost


[Vrh] Go down

građenje od drveta, blata, slame i sl. Empty Re: građenje od drveta, blata, slame i sl.

Postaj by mariobab 23.06.09 23:11

Po Baranji su koristili ilovaču, sa slamom.
mariobab
mariobab
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1910
Godine : 60
Lokacija : zg
Datum registracije : 28.01.2009

http://bushcraft-forum.findtalk.biz/

[Vrh] Go down

građenje od drveta, blata, slame i sl. Empty Re: građenje od drveta, blata, slame i sl.

Postaj by Stoney 23.06.09 23:31

Znate mozda koje bi drvo bilo dobro za bas cijelu "kucicu" napravit ?
Stoney
Stoney
spikač
spikač

Male
Broj postova : 630
Godine : 36
Lokacija : Novalja
Datum registracije : 23.05.2009

[Vrh] Go down

građenje od drveta, blata, slame i sl. Empty Re: građenje od drveta, blata, slame i sl.

Postaj by zora 23.06.09 23:36

mariobab je napisao/la:Po Baranji su koristili ilovaču, sa slamom.
to mi djeluje super, ono zidina od metar nabijene gline, gore slama, mislim da to mora biti izolacija opaka, samo i to a i vlastite cigle pogotovo mi djeluje kao nesto za sto treba veca grupa ljudi, inace bi gradio jedno 3 godine

zora
bomber
bomber

Male
Broj postova : 180
Godine : 42
Lokacija : livada
Datum registracije : 11.06.2009

[Vrh] Go down

građenje od drveta, blata, slame i sl. Empty Re: građenje od drveta, blata, slame i sl.

Postaj by zora 23.06.09 23:42

Stoney je napisao/la:Znate mozda koje bi drvo bilo dobro za bas cijelu "kucicu" napravit ?
ak mislis na trajnu kucu→onda je najbolje hrastovina (taj vrag drzi, još ak se neko brine o tome ala...)→ al je skupa ko nevolja.
Inače uglavnom se koristi jelovina, smrekovina i sl.

zora
bomber
bomber

Male
Broj postova : 180
Godine : 42
Lokacija : livada
Datum registracije : 11.06.2009

[Vrh] Go down

građenje od drveta, blata, slame i sl. Empty Re: građenje od drveta, blata, slame i sl.

Postaj by Knife_maniac 24.06.09 0:15

zora je napisao/la: to mi djeluje super, ono zidina od metar nabijene gline, gore slama, mislim da to mora biti izolacija opaka,
Ne. Cigle su se radile od ilovace i sjeckane slame. Ilovaca i slama se mijesala i sipala u kalupe i tako susila. Vezivni materijal (zbuka/malter) je bio opet ilovaca i pljeva (onaj otpad kad se oljusti klas zita/jecma...). Kasnije su njemci zidali klasicnim pecenim ciglama ali isto su koristili ilovacu i pljevu kao vezivo.
Krovovi su bili normalni od crijepa.
Sto se tice izolacije...po ljeti klima ne treba (nego treba deka građenje od drveta, blata, slame i sl. 368870 ), a po zimi ju nije problem zagrijati.


samo i to a i vlastite cigle pogotovo mi djeluje kao nesto za sto treba veca grupa ljudi, inace bi gradio jedno 3 godine
Naravno. Oko izgradnje su bile angazirane cijele obitelji. Uza i sira rodbina...
Koliko je izgradnja trajala neznam. Mozda bi se dalo naci ako ima na kojoj kuci OD-DO pa napraviti neku statistiku...
Knife_maniac
Knife_maniac
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1193
Godine : 35
Lokacija : sektor Istok 031
Datum registracije : 12.05.2009

[Vrh] Go down

građenje od drveta, blata, slame i sl. Empty Re: građenje od drveta, blata, slame i sl.

Postaj by bushman 24.06.09 1:03

Nekada su ljudi morali biti prakticni i koristiti najbolje materijale koji su im bili dostupni.
Zato su u dalmaciji,istri,hercegovini,crnoj gori gradili od kamena,u posumljenim planinskim delovima od drveta,a u ravnicarskim krajevima od gline.
Najsiromasniji slojevi su radili pletare od pruca oblepljene blatom.
Visi nivo izgradnje je bio cerpic,tj nepecena cigla radjena od mesavine blata i pleve.
To su nabijace,sa duplim zidovima izmedju kojih je sabijan sloj blata kao izolacija.
Radjeno je na mobu,pomagano je komsijama jer je trebalo dosta radne snage.
Proces je bio dug,zato sto se radilo nekoliko redova,pa se susilo,inace bi se vlazni zidovi podklobucili,deformisali bocno.
Iznad prozora i vrata drvene grede.
Pokrivena kuca se susila nekoliko godina zbog vlage.
Zidovi spolja i iznutra su oblepljivani blatom.
I kreceni nakon toga.
Podovi su bili od nabijene ilovace koja se jednom nedeljno premazivala mesavinom vode i balege.
Nakon toga se stvarala pokorica koja se sijala i lako odrzavala.
Nakon svake kise se fasada ponovo krecila.
Grejalo se sa zidanim pecima u kojima se lozila kukuruzovina,slama i fasine od pruca.
Grejala se samo primaca soba,ne i spavace.
Ovakve kuce su bile prijatne za boravak zbog dobre mikroklime.
Upotrebom betona i cementnog maltera u novije vreme u odrzavanju ovih kuca,kao i primena savremenih nacina grejenja,mikroklima je narusena,te su one postale vlazne i nezdrave.
Bogati slojevi su koristili pecenu ciglu.
bushman
bushman
lingua
lingua

Male
Broj postova : 315
Godine : 55
Lokacija : INDJIJA,SRBIJA
Datum registracije : 07.05.2009

[Vrh] Go down

građenje od drveta, blata, slame i sl. Empty Re: građenje od drveta, blata, slame i sl.

Postaj by Gost 24.06.09 3:15

http://www.superknjizara.hr/index.php?content=&page=knjiga&id_knjiga=17379

Ja imam ovu knjigu. Ovo su ti suvremena riješenja gradnje sa starim matrijalima, odnosno, od bala slame. Kuća ima izvrsnu izolaciju, kako toplinsku, tako i zvučnu.

Kod nas ne postoji zakonska regulativa koja prepoznaje slamu kao građevinski materijal. Mislim da je u tome u europi najdalje otišla njemačka. Za manju kuću, prizemnicu, nije potrebno čak niti puno sveznajućih majstora niti puno radne snage. S obzirom na veličinu bale slame, te njezinu relativno malu težinu žene vrlo lako postaju zidari.

Znači zidovi su ti od slame, poprečne grede drvo, a žbuka od gline. cijena materijala je najčešće samo djelić klasične gradnje. Rok trajanja takvih kuća je stotinjak godina.

http://www.slobodnadalmacija.hr/O-ku%C4%87o-mala/tabid/93/articleType/ArticleView/articleId/24611/Default.aspx
link o takvoj kući u istri
citat s linka
Za objekt 4 m x 4 m potroši se 170 bala slame ili 500 kuna, a cijeli trošak, zbog drvene konstrukcije, iznosi oko 10.000 kuna. Od temelja do prve žbuke treba četiri dana


http://www.kontra-punkt.info/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=54723
još jedan link o temi, domaća proizvodnja

Gost
Gost


[Vrh] Go down

građenje od drveta, blata, slame i sl. Empty Re: građenje od drveta, blata, slame i sl.

Postaj by zora 24.06.09 7:00

ove kuće od slame mi djeluju dobro. Puno se o tome može nać na netu.
Samo mi ipak nije jasno da slama zarobljena u blatnu žbuku (porozan materijal)može držat čak 100godina.

zora
bomber
bomber

Male
Broj postova : 180
Godine : 42
Lokacija : livada
Datum registracije : 11.06.2009

[Vrh] Go down

građenje od drveta, blata, slame i sl. Empty Re: građenje od drveta, blata, slame i sl.

Postaj by zora 24.06.09 7:10

bushman je napisao/la:

Nakon svake kise se fasada ponovo krecila.


daj nemoj, šta to ozbiljno? bome su bili vrijedni ti ljudi, uz sve radove na zemlji jos i kuću stalno treba krečit.
moj maksimum prihvatljivosti su 2 veća zahvata na redovnom održavanju kuće godišnje.
možda je ipak drvo najbolje za mene, a i ugodno je za život

zora
bomber
bomber

Male
Broj postova : 180
Godine : 42
Lokacija : livada
Datum registracije : 11.06.2009

[Vrh] Go down

građenje od drveta, blata, slame i sl. Empty Re: građenje od drveta, blata, slame i sl.

Postaj by Gost 24.06.09 8:05

zora je napisao/la:ove kuće od slame mi djeluju dobro. Puno se o tome može nać na netu.
Samo mi ipak nije jasno da slama zarobljena u blatnu žbuku (porozan materijal)može držat čak 100godina.

ma i ne mora da drzi 100 godina, nek izdrzi 40 pa je vec super, ali izdrzi i dulje..
pred par godina sam bila tak fascinirana tom izgradnjom da sam cak dosla do te ekipe iz zagreba koja ju zna napraviti, napravili su mi i proracun koliko bi me kostala, daleko daleko manje od prave....nisam imala gradiliste i polako je to palo u desetogodisnji plan..
fino dode ekipa koja zna praviti,radite svi zajedno, druzite se, zezate, spremis im nesto za jelo (naravno da nece jos oni sa sobom da tegle jesti) i kuca nikne ko gljivica građenje od drveta, blata, slame i sl. 445616
sad imam gradiliste sa svim prikljuccima,ali nemam novaca da bi kucu napravila do zavrsetka
heheh..nadam se da jednom bude i to, a tada ce biti iskljucio od slame, meni to odlicno i cisto mi se fucka dal bu izdrzala sto godina ili ne, ostale njezine performanse su upravo ono sto mi odgovara

Gost
Gost


[Vrh] Go down

građenje od drveta, blata, slame i sl. Empty Re: građenje od drveta, blata, slame i sl.

Postaj by Gost 24.06.09 9:46

Kuće od bala slame izdrže preko 100 godina, jer ima upravo takvih. Sto godina starih kuća od slame.
Mislim da sam čitao da se fasada popravlja svakih 10 do 20 godina, ovisi o klimi.

U Njemačkoj ima neki tonski studio napravljen od slame, izgleda kao svemirska kupola, nažalost ne mogu se sjetiti kako se zove kako bih našao slike

Vatrice iako je ekipa spremna kao i zemljište, samo da znaš, zakon RH ne dopušta gradnju kuća od slame. Mislim da su ove koje su napravili nešto kao ogledni objekti.

Ja tiho patim za earthshipom. To mi je veliki san.

Gost
Gost


[Vrh] Go down

građenje od drveta, blata, slame i sl. Empty Re: građenje od drveta, blata, slame i sl.

Postaj by senban 24.06.09 9:56

Imaš vatrice jednu od slame u Varaždinu kad ideš iz Biškupca prema zagrebačkoj ulici točnije Brezju. Vlasnica je ženina kolegica sa posla, Košta ko suho zlato! Radili mađari dali garanciju od 50 godina.
senban
senban
tipko
tipko

Male
Broj postova : 58
Godine : 50
Lokacija : Novi Marof
Datum registracije : 10.03.2009

http://www.dvd-strmec.com

[Vrh] Go down

građenje od drveta, blata, slame i sl. Empty Re: građenje od drveta, blata, slame i sl.

Postaj by zora 24.06.09 10:46

jel može neko reć šta je to jeftino ili suho zlato: npr 50000€?više, manje?
za mene je 40-50 godina dovoljno al ak već gradim da nest i ostavim iza sebe.
Iako mi je super pomisao na razgradivu kuću, kad mene nebude, ak niko ne koristi i održava strune

zora
bomber
bomber

Male
Broj postova : 180
Godine : 42
Lokacija : livada
Datum registracije : 11.06.2009

[Vrh] Go down

građenje od drveta, blata, slame i sl. Empty Re: građenje od drveta, blata, slame i sl.

Postaj by senban 24.06.09 11:05

Krov ima veliku kvadraturu. Supruga kaže da negdje oko 200, 000 kuna, te da su mađari to radili puno jeftinije nego su joj majstori to izračunali kod nas. Krov nije pokrivan slamom već trstinom. kad se budem vozil pored poslikam pa postam slike ovdje, ako me Vatrica ili Dravski vuk ne preduhitre. Da ne zaboravim govorim samo o krovu, ostali dio kuće je izgrađen od blok opeke kako se i inaće gradi danas.
senban
senban
tipko
tipko

Male
Broj postova : 58
Godine : 50
Lokacija : Novi Marof
Datum registracije : 10.03.2009

http://www.dvd-strmec.com

[Vrh] Go down

građenje od drveta, blata, slame i sl. Empty Re: građenje od drveta, blata, slame i sl.

Postaj by Gost 24.06.09 11:16

Već sam stavi link na članak u slobodnoj dalmaciji. Evo citata iz članka

Njezine dimenzije su 4 m x 4 m izvana, unutrašnjost je površine 3,30 m x 3,30 m, za njezinu izgradnju potrošeno je 170 bala slame, dakle oko 500 kuna, a cjelokupni troškovnik, zbog drvene konstrukcije, popeo se na oko 10.000 kuna. Za četiri dana kuća je bila izgrađena od temelja do prve ruke žbuke.

Ovakva kuća te košta maksimalno 25% cijene klasične gradnje po kvadratu. Cijena jedne bale sijena je od 5 do 10 kuna, na veliko i manje. Jedna bala zamijenjuje 4 betonska bloka. Veliki dodatak ti je što nemaš ni troška na dodatnu izolaciju. Ne treba ti ni cement, ni pjesak, ni armaturno željezo, ni nosivi stupovi ni milijun malih stvari.

Trošak o kojem najviše ovisi krajnja cijena je cijena kubika drveta, jer ti treba zbog kostura. Siguran sam da je u cijeloj RH drvo najskuplje upravo u Istri.
Postavljanje vode i struje ti je isto kao i u klasičnoj gradnji.

Također kako se najčešće pravi zeleni krov, cijena se ponovo spušta jer je on jeftiniji od crijepa, kanalica i sl. Prednost je što krov uvijek održava podjednaku temperaturu tj,. ima male oscilacije, dok klasični preko ljeta gori na 100 stupnjeva, a zimi je zaleđen.

Najveći nedostatak ove kuće je što ne možeš dobiti dozvolu. Već je bilo pokušaja, ali zakon ne priznaje slamu kao građevinski materijal. Tako da stvarno neznam kako je ova u ZG to uspjela riješiti.

Gost
Gost


[Vrh] Go down

građenje od drveta, blata, slame i sl. Empty Re: građenje od drveta, blata, slame i sl.

Postaj by Gost 24.06.09 11:19

Ovo što senban govori nije isto kao ovo o čemu ja ovdje pišem, ja govorim o kućama koje su građene od bala slame, a najčešće riješenje krova je zeleni krov.

Stvar je u izolaciji, lakoj dostupnosti materijala, te manjem stupnju stručnosti od klasične gradnje ( pri tom ne mislim da se svatko može igrati i sagraditi dobru kuću).

Gost
Gost


[Vrh] Go down

građenje od drveta, blata, slame i sl. Empty Re: građenje od drveta, blata, slame i sl.

Postaj by Gost 24.06.09 11:27

Evo dodatka

Razlog zašto je ova tehnika gradnje danas sve popularnija, pretpostavlja, je u ekonomskoj računici. Slama je poljoprivredni nusproizvod i može se nabaviti po cijeni, od tri do 10 kuna po bali uključujući često i dostavu, a dobiva se vrijedna kombinacija izolacijskih i statičkih svojstava.
Proizvodnja slame veća je od potražnje i uglavnom se smatra otpadnim materijalom. Za objekt od 100 četvornih metara treba oko 400 bala slame. Ako u obzir uzmemo najveću cijenu zidovi će koštati 4000 kuna, što je, opet, puno jeftinije nego zidovi od cigle ili blokova koje treba i povezati vezivnim materijalom i postaviti toplinsku izolaciju, objašnjava Bruno Motik.


Slama ima odlična izolacijska svojstva. Trenutni građevinski propisi zahtijevaju da koeficijent toplinske provodljivosti ne prelazi 0,35 W/m2K. U Europskoj uniji postoji tendencija da se to smanji na 0,25. A zid od slame, debljine oko 45 centimetara, ima koeficijent toplinske provodljivosti oko 0,13 W/m2K.

Bale slame su i izuzetna zvučna izolacija i pružaju nizak rizik od požara. Ožbukani slamnati zidovi manje su skloni požaru nego tradicionalne drvene kuće. Budući da je slama u balama vrlo gusto stisnuta, u njoj nema dovoljno kisika da bi se zapalila.


Problem pri gradnji kuća od slame predstavlja nedostatak zakona za slamu kao građevinski materijal. Balirana slama u Hrvatskoj, naime, još uvijek nije certificirani građevinski materijal. Tako da se slama, iako ima bolja izolaciona svojstva od nekih priznatih izolacijskih materijala, zasad ne smije legalno koristiti u graditeljstvu. U Austriji i Njemačkoj provedena su sva potrebna
ispitivanja na slami i dozvoljeno je njeno korištenje, ističe sociolog Dražen Šimleša iz ZMAG-a.


http://www.h-alter.org/vijesti/arhiva-2007-2/kako-izgraditi-kucu-od-slame
Link s kojeg su citati,

Mislim da su ti Šimleša i Motik danas najupoznatiji s ovom temom u RH, jer godinama pokušavaju napraviti legalan stabmeni objekt od balirane slame.

Gost
Gost


[Vrh] Go down

građenje od drveta, blata, slame i sl. Empty Re: građenje od drveta, blata, slame i sl.

Postaj by Mshai 24.06.09 12:02

Nisam bio prisutan par dana jer se mali milijun stvari događa trenutno u mom životu pa kasnim s odgovorom a momci su ti itekako dobro odgovorili. Mogu ti samo potvrditi što je rečeno i dati ti smjernicu.

U Blatuši, eko selu na kojem se intenzivno radi unazad godinu dana, imaš svako malo radionice od kojih su neke besplatne na kojima podučavaju svašta iz svijeta eko-izgradnje i permakulture, a između ostalog i kako graditi slamom. Ukratko, ovdje su opisali u par riječi gradnju slamom i blatom. Posjetio sam to mjesto već nekoliko puta i mogu ti reći da svaki put kad se vratim vratim se s novim znanjem i iskustvom vezanim uz eko-gradnju. Roberta sam upoznao, i mogu ti odmah reći da je on drag i pomalo lud čovjek (što ide uz hrabrost i vjeru koje ima u svoje ideale) ali i vrlo otvoren prema znatiželjnicima i zaljubljenicima u prirodu.

Osim njega, postoji još nekoliko eko sela u RH, no nisam osobno niti u jednom od tih koje sam posjetio radio s blatom i slamom pa neću ništa ni pričati.
Mshai
Mshai
spikač
spikač

Male
Broj postova : 517
Godine : 39
Lokacija : kraj drva života
Datum registracije : 29.01.2009

[Vrh] Go down

građenje od drveta, blata, slame i sl. Empty Re: građenje od drveta, blata, slame i sl.

Postaj by zora 24.06.09 12:28

senbane,
i ja sam mislio na zidove od slame, za krov ti treba velki meštar, a i mislio sam da je skupo.
Ovo "zidanje od slame je super iako mislim da kad želiš gradit sa balama potrebno ih je unaprijed napraviti malo čvršće i bolje povezane nego li je uobičajeno, ove klasične seoske bale su obično slabo povezane.

Putniče:
fala na infu,
Imaš kaki kontakt od ekipe iz blatuše?

jel znatko dali je moguće ovu smjesu koju ovi gaze nogama u mješalici pripravit, bojim se da neću takvu vojsku ruku i nogu imat na raspolaganju

zora
bomber
bomber

Male
Broj postova : 180
Godine : 42
Lokacija : livada
Datum registracije : 11.06.2009

[Vrh] Go down

građenje od drveta, blata, slame i sl. Empty Re: građenje od drveta, blata, slame i sl.

Postaj by boro 24.06.09 12:36

Imam ti ja broj od lika iz blatuše
B
boro
boro
tipko
tipko

Male
Broj postova : 89
Godine : 46
Lokacija : Plitvička jezera
Datum registracije : 19.06.2009

[Vrh] Go down

građenje od drveta, blata, slame i sl. Empty Re: građenje od drveta, blata, slame i sl.

Postaj by Gost 24.06.09 12:43

Vatrice iako je ekipa spremna kao i zemljište, samo da znaš, zakon RH ne dopušta gradnju kuća od slame. Mislim da su ove koje su napravili nešto kao ogledni objekti

to najvise volim, to kad mi nesto nedaju, pa se onda poigravas rupama u zakonima ili mislju kako ih nadmudriti građenje od drveta, blata, slame i sl. 747986
znam sa RH ne dopusta gradnju, ali pazi ovo...ja vikendicu vec imam, dakle dozvolu ne trebam, porusim sve osim jednog jedinog zida koji mora ostati od cigla ili od cega vec je i ostalo slobodno izradim od slame građenje od drveta, blata, slame i sl. 747986 ma tko mi to moze zabraniti i na osnovu cega, ne moram ni traziti novu dozvolu ni nist, to je samo POPRAVAK postojeceg zdanja
vode ima, struju imam, imam sve za sada,ali ipak da bi krenula trebam novaca, a on je sada otisel za tu kupnju druge polovice vikendice, to je naravno bilo meni jako vazno jer tek sada mogu nesto planirati tamo



Imaš vatrice jednu od slame u Varaždinu kad ideš iz Biškupca prema zagrebačkoj ulici točnije Brezju. Vlasnica je ženina kolegica sa posla, Košta ko suho zlato! Radili mađari dali garanciju od 50 godina.
prvo si me stavil u razmisljanje kako ja ne znam za to, jer znam da ima jedna u lopatincu, no kad sam dalje citala skuzila sam da nije to to o cemu se pise ovdje, znam tu kucu....bolje reci znam joj KROV, cesto se tamo prepeljam i zaljubljeno ga gledam, san snova je! krov mislim:)


Ovakva kuća te košta maksimalno 25% cijene klasične gradnje po kvadratu.
ovo je savrseno ispravan podatak, tako su i meni izracunali



jel znatko dali je moguće ovu smjesu koju ovi gaze nogama u mješalici pripravit, bojim se da neću takvu vojsku ruku i nogu imat na raspolaganju
ma pozoves NAS i da vidis vojsku, pa onda svi dodete jednom meni pomagati i tako svi dodu na red i svi jedni drugima pomognemo:)


Zadnja promjena: vatrica; 24.06.09 12:51; ukupno mijenjano 1 put.

Gost
Gost


[Vrh] Go down

građenje od drveta, blata, slame i sl. Empty Re: građenje od drveta, blata, slame i sl.

Postaj by zora 24.06.09 12:44

boro je napisao/la:Imam ti ja broj od lika iz blatuše
B
šišni mi na private pa da se zaletim neki put tam→si i ti bio tamo građenje od drveta, blata, slame i sl. 249641

zora
bomber
bomber

Male
Broj postova : 180
Godine : 42
Lokacija : livada
Datum registracije : 11.06.2009

[Vrh] Go down

građenje od drveta, blata, slame i sl. Empty Re: građenje od drveta, blata, slame i sl.

Postaj by zora 24.06.09 12:51

malo drvo je napisao/la:

Vatrice iako je ekipa spremna kao i zemljište, samo da znaš, zakon RH ne dopušta gradnju kuća od slame. Mislim da su ove koje su napravili nešto kao ogledni objekti.

Ja tiho patim za earthshipom. To mi je veliki san.

Ma ja sam mislio mošda "obuć izvana sa letvama(ono ko cijep), pa je upisat kao drvenu, ak se neko i nađe bunit a obično se nađe, velim čovjeku ljepo da je kuća zgrađena od drva a slama je samo izolacijski materijal (ili i to nije dozvoljeno).
To mi je takva glupost kaj njih briga od čega ja pravim kuću na mom terenu → sunce im žarko tu su sam kad treba novce uzet a kad treba pomoć onda ih nema nigdje

zora
bomber
bomber

Male
Broj postova : 180
Godine : 42
Lokacija : livada
Datum registracije : 11.06.2009

[Vrh] Go down

građenje od drveta, blata, slame i sl. Empty Re: građenje od drveta, blata, slame i sl.

Postaj by Gost 24.06.09 12:54

Ma ja sam mislio mošda "obuć izvana sa letvama(ono ko cijep), pa je upisat kao drvenu

mozes to napraviti, koliko je meni poznato, ako kuca drvena nema temelje od betona, ni netreba ju prijavljivat
ja sam kupila takvu baraku bez temelja i nigdje nije zavedena, neki dan nam mjernik bio vani i bas smo bili pricali o tome

moji prijatelji su napravili na njivi, obicnoj njivi ogromno zdanje od cigle.....zabranjeno naravno....(imaju tamo konje)izvana je obukli u drvo i zamisli, nema problema, mislim zakoni su glupi ko da ne velim sta, samo sto ih duplo kostala

zakon mozes uvijek izigrati na neki nacin ili mu naci rupu, to je tako slatko meni, pa nek se frigaju onda

Gost
Gost


[Vrh] Go down

građenje od drveta, blata, slame i sl. Empty Re: građenje od drveta, blata, slame i sl.

Postaj by zora 24.06.09 13:06

a neznam zakon o građenju mi je prilično nejasan, stalno neke izmjene pa nemam pojma dali je ono što sam zadnje čuo, prošitao opće aktualno.

Vidio sam nekog lika( mislim da je u engleskoj) koji je ono napravio od šume i slame vrhunsku kuću.
Čovjek si prvo iskrčio dio gdje će gradit, to drveće (iako je dosta grbavo) upotrijebio za kostura, između zazido sa slamom, poslje naravno sve obljepio blatom. Kuća mu izgleda odlično nema ravnih zidova i sl.→na prvi pogled izgleda koda su se djeca zezala pa napravila kuću. ima ga negdje na youtubu, al nemrem više nać građenje od drveta, blata, slame i sl. 165202

zora
bomber
bomber

Male
Broj postova : 180
Godine : 42
Lokacija : livada
Datum registracije : 11.06.2009

[Vrh] Go down

građenje od drveta, blata, slame i sl. Empty Re: građenje od drveta, blata, slame i sl.

Postaj by Damir 24.06.09 15:33

U USA ima vise homestead zajednica. Gradnja, goriva, jelo.... sve sami proizvode. jednom sam pronasao gotovi projekt i slike gradnje kuce od slame ozbukane sa vapnom. Pava kuca, lijepa. Nije bilo razlike sa modernim zidanim kucama. Sve instalacije ok. Sve perfektno! Bilo je i slika na infra-crvenom zbog analize izolacije... jedno 70% bolje od normalne zidane kuce. Sigurno se ovdje (http://www.frugalsquirrels.com) o tome pricalo ali sad su sve promjenili i vise nemogu nac... potrazite po njihovom sajtu i forumu.
Damir
Damir
lingua
lingua

Male
Broj postova : 282
Godine : 58
Lokacija : Treviso, Italy
Datum registracije : 15.11.2008

http://www.teamsurvival.it

[Vrh] Go down

građenje od drveta, blata, slame i sl. Empty Re: građenje od drveta, blata, slame i sl.

Postaj by Mshai 24.06.09 16:57

zora je napisao/la:
Putniče:
fala na infu,
Imaš kaki kontakt od ekipe iz blatuše?

jel znatko dali je moguće ovu smjesu koju ovi gaze nogama u mješalici pripravit, bojim se da neću takvu vojsku ruku i nogu imat na raspolaganju
Evo, Boro me je prestigao.

Ne treba ti nikakva ogromna sila za pripremit smjesu. Treba ti jako velik "hamper" u kojem ćeš mješat ilovaču sa slamom. Sa daskama i klinovima od dasaka napraviš "okvir" gdje će biti zid, i počneš ubacivati smjesu blata i slame. Sa improviziranom tiskalicom to sve zbijaš tako da bude čvrsto i gusto natabano i dižeš zid nagore. Možeš experimentirati sa omjerom blato/sjeno i sa gustoćom zbijene mase. Nakon što dođeš do vrha, ostaviš da se suši i kreneš raditi sljedeći dio zida. I to ti je manje više to. =)

Meni se sviđa kod takvih kućica što vrlo zdravo djeluju na čovjeka. Čitava kuća diše i na neki način stvarno živi. Za razliku od ovih gradskih betoniranih gadosti.
Mshai
Mshai
spikač
spikač

Male
Broj postova : 517
Godine : 39
Lokacija : kraj drva života
Datum registracije : 29.01.2009

[Vrh] Go down

građenje od drveta, blata, slame i sl. Empty Re: građenje od drveta, blata, slame i sl.

Postaj by boro 24.06.09 20:35

zora je napisao/la:
boro je napisao/la:Imam ti ja broj od lika iz blatuše
B
šišni mi na private pa da se zaletim neki put tam→si i ti bio tamo građenje od drveta, blata, slame i sl. 249641

Nisam, bio je on kod mene doma u Zgb-u, on je frend od bivšeg mi cimera. Bum potražil broj pa priv priv

B
boro
boro
tipko
tipko

Male
Broj postova : 89
Godine : 46
Lokacija : Plitvička jezera
Datum registracije : 19.06.2009

[Vrh] Go down

građenje od drveta, blata, slame i sl. Empty Re: građenje od drveta, blata, slame i sl.

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 1 / 2. 1, 2  Next

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.