FORUM PREŽIVLJAVANJA, BUSHCRAFTA, PUSTOLOVINE I PRIRODE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» 24 sata divljine
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 30 Empty03.03.24 9:46 by NAVIGATOR

» Sretna 2024.godina
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 30 Empty01.01.24 23:27 by Lawman

» ako nekome treba ideja za kuću..
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 30 Empty18.12.23 9:19 by NecaPereca

» Ćao, ćao
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 30 Empty14.12.23 10:00 by NecaPereca

» Nije bilo preživljavanje ali je bilo stresno :)
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 30 Empty14.12.23 9:53 by Lawman

» Baterijske lampe
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 30 Empty24.11.23 8:29 by neven

» Utsch & Gierse Tools / UG-Tools
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 30 Empty23.11.23 19:08 by dux aeron

» Laser u survival kitu?
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 30 Empty22.11.23 20:56 by dux aeron

» Dosta je bilo zajebancije, dogodine tko živ , tko mrtav...
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 30 Empty21.11.23 12:20 by Lawman

» Stari novi hobi
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 30 Empty25.10.23 22:29 by neven

» Gitara & planinarenje
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 30 Empty24.09.23 11:48 by Strat04

» Izrada noza od turpije
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 30 Empty21.09.23 22:04 by Hobi majstor

» chris reeve sebenza folder
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 30 Empty21.09.23 18:51 by NAVIGATOR

» sta je najvaznije za prezivljavanje?
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 30 Empty20.09.23 11:34 by Strat04

» Mine na Papuku
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 30 Empty20.09.23 11:32 by Strat04

» prsluk, torbica ili ranac?
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 30 Empty20.09.23 11:10 by Strat04

» Prestavljanje
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 30 Empty20.09.23 9:45 by neven

» P: Chris Reeve Small Sebenza MAGNACUT
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 30 Empty30.08.23 9:03 by NAVIGATOR

» EDC- sitnice koje pojednostavljuju život
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 30 Empty09.08.23 16:48 by NAVIGATOR

» Svega ima,ničeg nema.. [CHAT TEMA]
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 30 Empty18.07.23 13:08 by Drvo

» Pozdrav svima
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 30 Empty03.06.23 14:28 by Shaman95

» Nocna zima ljeti u Gorskom Kotaru
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 30 Empty03.06.23 11:16 by DrAnte

» Koji nož kupiti?
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 30 Empty29.05.23 15:41 by Lawman

» "patiranje"karbonskog čelika?
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 30 Empty28.05.23 23:59 by ness

» SkeletoDon Alpha
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 30 Empty28.05.23 23:48 by ness

» BREZIN SOK
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 30 Empty28.05.23 23:40 by ness

» Pozdrav ekipa
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 30 Empty27.05.23 19:34 by Lawman

» Karte
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 30 Empty27.05.23 13:39 by Ervin

» Mora of Sweden noževi
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 30 Empty02.05.23 10:48 by Žic

» STRELJAČKA SVAKODNEVICA
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 30 Empty12.04.23 12:52 by Lawman

bebač 1-20
zelembara 20-50
tipko 50-100
bomber 100-200
lingua 200-500
spikač 500-1000
mr.spika 1000-2000
guru 2000-5000
master 5000-10000
alfa i omega 10000 +
Forum Preživljavanja© Facebook Icon

sjekira, alat bez kojeg se ne moze

+127
chagalj
Lawman
elvin
GeoVuky
JamesSurv
ZG-Dubrava
duke
Salix
CroPrepper
zuzonja
siga
Wolfy
erdadj
MarLep
Redneck
iron-man
azur.jahic.5
Keltan
jimkukri
tagart
doktor
Jure.
rinos
madWez
ivanv66
ssverko13
laredo
fuzoo
gordon
fusher
macho
Delete
Od1n
Mad Max
nodado
mamac za pecanje
Hombre
markonvs
Black Jack
Frans03
ivek
Inspektor
pirat
Taks
ratomir6
tarpe
lazar
Franco G
Nubilus
gorky
franciscus
sgt bear
Cober
Ikarus
streetmode
Bare
Sivi Oblak
didapatak
Frenky
trolshein
JillValentine
sremac
brdo
vens
Vilcambu
Guru
roguefox
fero
oetzi
explode
antun
čagalj
ben-66
obg
ivo
kengur32
Knife_maniac
Aries
Jolender
robert
Mladen
djomla
nix1909
marinko
damjan
Drvo
rtiduti
Winterwolf
poletan
cutlass
urbana_gorila
.
maxina
baltazar
Quanah
chikaperadetlic
mortimer
lonewolf
redbeard rum
chumaman
Ernest
puls
GAGY
ante5555
Guybrush
Medo Gradela
goxxon
orao
Mraz
DoomsdayST
lololorenzo
NAVIGATOR
2,9,29
chulaf
Migach
Strider
mariobab
Šimun
Login
glock
miles
Fratt
Igsy
Adept
trail master
PJER
yasko
131 posters

Stranica 29 / 37. Previous  1 ... 16 ... 28, 29, 30 ... 33 ... 37  Next

Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 30 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by doktor 21.07.14 16:31

tagart je napisao/la:
doktor je napisao/la:Primitivni alati imaju nesumnjivo ogromnu funkcionalnost. Ni najsuvremenija tehnologija nikada nece istisnuti noz i sjekiru iz uporabe.

To sam i htio reći.

Nikakva nova tehnologija , i novi materijali neće doprinjeti funkcionalnosti nečeg tako jednostavnog.

Sjekira od prije 2000 godina jednako je funkcionalna kao i fiskarsova. Zato kažem da nema smisla govoriti o funkcionalnosti.

Pogotovo ne plastična i to još šuplja drška na sjekiri.

Jedina funkcionalnost jest funkcionalnost masovne proizvodnje.


.

Zapravo ako pogrijesis sa fiskarsom drska ce savrseno amortizirati udarac i nece se otkrhnuti. Sa drvenom ces najvjerojatnije imati malo ostecenje. Pogrijesi 500 puta i mijenjas drsku a kod fiskarsa je ista kao i kad si je kupio. Imam i jedne i druge i oba su mi tipa drage na svoj nacin.

doktor
bomber
bomber

Broj postova : 172
Datum registracije : 09.12.2013

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 30 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by puls 21.07.14 16:56

Tako zvuči glas razuma..
puls
puls
guru
guru

Male
Broj postova : 2791
Godine : 45
Lokacija : ZG
Datum registracije : 05.03.2010

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 30 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by tagart 21.07.14 17:31

doktor je napisao/la: Pogrijesi 500 puta i mijenjas drsku a kod fiskarsa je ista kao i kad si je kupio. Imam i jedne i druge i oba su mi tipa drage na svoj nacin.

Kad slomiš Fiskarsovu dršku a slomit će se kad tad, ne možeš ju zamijeniti....

Tako da inovativnost u  slučaju oštećenja drške šteti upravo funkcionalnosti.



tagart
tipko
tipko

Male
Broj postova : 86
Godine : 43
Lokacija : ZD
Datum registracije : 30.11.2012

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 30 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by sgt bear 21.07.14 17:59

već sam napisao prije... imam samo pozitivna iskustva sa fiskars sjekirama. ovaj model (sad mi je u podrumu) sam uz onu kamp (ne najkraću, koju sam prodao) verziju najviše koristio: http://poolandgarden.bg/3415-13371-thickbox/splitting-axe-fiskars-x11.jpg
radi se o starijoj verziji sadašnjeg X11 modela. stvarno je odlična za cijepanje u manjem prostoru - drvarnici zbog kraće drške. dovoljno je teška i jako dobro koncipirana za cijepanje.
kamp model (isto stariju verziju) stalno furao u gepeku u kutiji, zajedno sa starim američkim ašovčićem i još pokojom "sitnicom". jednom mi pomogla u situaciji kad sam autom zapeo prek neke grane. ful nezgodnjak, šumski put... no na kraju sam ipak opela uspio osoboditi, hehehehe. zasad sam na tržištu sa trenutnim autićem, pa kad ga prodam ili zamijenim, opet ide kištra u gepek. svatko je "spreman" za ponešto... ja uvijek za u šumu!
sgt bear
sgt bear
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1478
Godine : 50
Lokacija : de/sk
Datum registracije : 12.04.2010

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 30 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by doktor 21.07.14 18:01

tagart je napisao/la:
doktor je napisao/la: Pogrijesi 500 puta i mijenjas drsku a kod fiskarsa je ista kao i kad si je kupio. Imam i jedne i druge i oba su mi tipa drage na svoj nacin.

Kad slomiš Fiskarsovu dršku a slomit će se kad tad, ne možeš ju zamijeniti....

Tako da inovativnost u  slučaju oštećenja drške šteti upravo funkcionalnosti.


Vjeruj da fiskars drsku neces nikad slomit. I meni je djelovala suplje i krhko al je do te mjere elasticna a podnosi udarce da ju je gotovo nemoguce unistit. Jedna od onih stvari koje samo jednom kupis a zauvijek koristis.

doktor
bomber
bomber

Male
Broj postova : 172
Godine : 45
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 09.12.2013

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 30 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by sgt bear 21.07.14 18:08

[/quote]
Vjeruj da fiskars drsku neces nikad slomit. I meni je djelovala suplje i krhko al je do te mjere elasticna a podnosi udarce da ju je gotovo nemoguce unistit. Jedna od onih stvari koje samo jednom kupis a zauvijek koristis.[/quote]
bogami... neki bi i nakovanj strgali. to je jedinstveni talent!
sgt bear
sgt bear
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1478
Godine : 50
Lokacija : de/sk
Datum registracije : 12.04.2010

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 30 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by doktor 21.07.14 18:12

Vise bih se brinuo zbog zakaljenosti ostrice nego zbog drske. Naime vjerujem da fiskars drska nadzivi glavu sjekire

doktor
bomber
bomber

Male
Broj postova : 172
Godine : 45
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 09.12.2013

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 30 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by doktor 21.07.14 18:15

sgt bear je napisao/la:
Vjeruj da fiskars drsku neces nikad slomit. I meni je djelovala suplje i krhko al je do te mjere elasticna a podnosi udarce da ju je gotovo nemoguce unistit. Jedna od onih stvari koje samo jednom kupis a zauvijek koristis.[/quote]
bogami... neki bi i nakovanj strgali. to je jedinstveni talent![/quote]
Ove talentirane za nakovanj nisam uzeo u obzir...

doktor
bomber
bomber

Male
Broj postova : 172
Godine : 45
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 09.12.2013

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 30 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by ivo 21.07.14 18:17

doktor je napisao/la:
glock je napisao/la:a ako se i prebace potpuno na plastiku šta misliš zašto će to napravit?Svojevremeno,poćetkom 80ih su Gastona Glocka ismijavali ksd je napravio plastični pištolj,Ameri se kleli da to nikad neće napravit,a gle čuda,sad svaki malo bolji proizvođač ima madele u plastici.Tako je i sa sjekirama,počinje polako.OK ako ti je drvo ugodnije,ljepše,ima dušu i bla bla,ali funkcionalnost.........nisu Švedi mutav narod,znaju gdje je budućnost.......u Podgorici.
Funkcionalnost plastici priznajem. Imam X7 i A19 od Fiskarsa. Oprastaju greske. Ipak drvo  ima dusu.
Kolega doktore, gornja je tvrdnja posve netočna. Evo, retzimo, forumit Goxon je običan bezdušni bukov panj !
ivo
ivo
guru
guru

Male
Broj postova : 3335
Godine : 60
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.10.2011

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 30 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by doktor 21.07.14 18:29

ivo je napisao/la:
doktor je napisao/la:
glock je napisao/la:a ako se i prebace potpuno na plastiku šta misliš zašto će to napravit?Svojevremeno,poćetkom 80ih su Gastona Glocka ismijavali ksd je napravio plastični pištolj,Ameri se kleli da to nikad neće napravit,a gle čuda,sad svaki malo bolji proizvođač ima madele u plastici.Tako je i sa sjekirama,počinje polako.OK ako ti je drvo ugodnije,ljepše,ima dušu i bla bla,ali funkcionalnost.........nisu Švedi mutav narod,znaju gdje je budućnost.......u Podgorici.
Funkcionalnost plastici priznajem. Imam X7 i A19 od Fiskarsa. Oprastaju greske. Ipak drvo  ima dusu.
Kolega doktore, gornja je tvrdnja posve netočna. Evo, retzimo, forumit Goxon je običan bezdušni bukov panj  !

Kolega Ivo, u vase iskustvo ne sumnjam pa cu morat preispitat svoje poimanje drveta. No nije li to i bit ovog foruma?

doktor
bomber
bomber

Male
Broj postova : 172
Godine : 45
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 09.12.2013

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 30 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by ivo 21.07.14 18:38

In medias res, kolega doktore !!!
ivo
ivo
guru
guru

Male
Broj postova : 3335
Godine : 60
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.10.2011

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 30 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by goxxon 21.07.14 19:08

Ivo obrani se od medvjeda, hohoho. dajte mu 24 satni ban.
goxxon
goxxon
guru
guru

Male
Broj postova : 3594
Godine : 44
Lokacija : ZG/OT
Datum registracije : 17.11.2010

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 30 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by glock 21.07.14 20:09

tagart,nov si pa eto,opet ponavljam uz izvinjenje starijim članovima,fiska x25 me služi od 97.,a prije toga drvena drška je gubila dušu svaki mjesec,doslovno.Nije ni ovo obična plastika kakvu kinezi koriste na svojim sjekirama i koje uredno pucaju.Jimkukri se šalio kad me povezao s proizvodnjom polimera heh,Inače,boli Kineze za oneščišćenje,3 zemaljske kugle im nisu dovoljne za zadovoljenje njihovih potreba,pljačkaju Tibet koji je bogat raznim sirovinama.Ja inače šumu rušim motorkom,a fiska je za finalnu izradu ogrijeva.Kužim tvoju skeptičnost al s vremena na vrijeme se iznova pojavi netko tko sumnja u šuplje drške,a kad malo isprobaš vidiš da je drvo sa dušom stvar prošlosti ako se ozbiljno baviš cijepanjem.I gdje ćeš kamenu sjekiru uspoređivat sa husquarnom,granforsicom ili eto,fiskarsom...

glock
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1128
Godine : 60
Lokacija : Hr
Datum registracije : 31.01.2011

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 30 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by Hombre 21.07.14 21:18

Ako je plastična ručka od sjekire već 7 godina neoštećena, a onog Fehrmana si uspio  sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 30 676815 ...
Što se mene tiče potpuno ti vjerujem.

Što se tiče usporedbe kamene i modernih ja mislim da se čovjek malo krivo izrazio.

Hombre
guru
guru

Male
Broj postova : 2624
Godine : 69
Lokacija : Jug Hrvatske
Datum registracije : 05.06.2011

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 30 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by glock 21.07.14 21:26

17 punih godina,Hombra,hehe,i ja se čudim.

glock
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1128
Godine : 60
Lokacija : Hr
Datum registracije : 31.01.2011

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 30 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by sgt bear 21.07.14 21:41

kako je ova tema sa sikirom živnula! to te ja pitammmm...
sgt bear
sgt bear
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1478
Godine : 50
Lokacija : de/sk
Datum registracije : 12.04.2010

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 30 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by jimkukri 21.07.14 22:06

iskreno i ja sam bio dosta skeptik kaj se tice tih polimerskih rucki...i dalje sam pomalo jer nikad nisam koristio takve sjekire
pregledavao sam ih po ducanima al za sumske aktivnosti sam radije odabrao hultaforsicu s orahovinom
makar ako kolega glock kaze da je trgao svoju fiskarsicu od 97 (a znam da ju nije stedio sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 30 990630 ) i jos je ziva vjerujem mu, a i cuo sam od drugih da bi ruku u vatru sto se tice pouzdanosti drski svojih fiski

za lagane bushcraft aktivnosti bi i dalje odabrao neku drvenu svedjanku jer mislim da su bolje u finijim radovima (skloniste,vatra,raznorazna rezbarenja) a i uvijek postoji ona mogucnost(il fantazija) da mozes drsku zamjenit u nuzdi usred sume, a fiskars ak pukne u krivom trenutku sta ces sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 30 30210 
za hardcore sjecu bi ipak mozda bila bolja fiska al ko sto rekoh nisam probo
neznam da li mozda fiska daje jake povratne vibracije kad se njome jace sjece, mislim zbog suplje plasticne drske?
jimkukri
jimkukri
lingua
lingua

Male
Broj postova : 224
Godine : 43
Lokacija : zg
Datum registracije : 05.05.2014

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 30 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by maxina 21.07.14 22:14

Jimkukri-baš ta šuplja plastična drška nema jaku povratnu vibru i to joj je,uz trajnost, jedna od najboljih strana.

Al jednostavno moraš probati..
maxina
maxina
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 2512
Godine : 55
Lokacija : Sisak
Datum registracije : 19.11.2011

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 30 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by glock 21.07.14 23:45

najbolje povratne vibracije daju oni uradci sa zavarenom željeznom drškom za glavu sjekire,pogađaju drito u mali mozak.Di će fiska puknut u laganim bushcraft aktivnostima,meni je bukvetina od 60cm promjera pala na sjekiru i zakucala je u zemlju 10cm duboko,drška je bila u luku našpanana jedno 10min dok je nisam oslobodio,vratila se u ravno bez posljedica.Ali...poštujem izbor onih kojima je drvo draže,al da je bolje,meni nije.

glock
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1128
Godine : 60
Lokacija : Hr
Datum registracije : 31.01.2011

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 30 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by tagart 22.07.14 9:56

glock je napisao/la:I gdje ćeš kamenu sjekiru uspoređivat sa husquarnom,granforsicom ili eto,fiskarsom...

Nigdje nisam rekao kamena sjekira, već sjekire od prije 2000 godina. Bile su čelične kao i danas i identične jer tu se nema što mijenjati.

Ne bih htio kikoga uvrijediti , ali što se tiče Fiskars sjekira , smatram ih samo dizajnerskim preseravanjem bez pokrića i starim marketinškim trikom.



Bitno je  istaknuti se od konkurencije. Kako se istaknuti kad se radi o tako jednostavnom prozvodu? Tako da se naglasi jedan aspekt iz proizvodnje? Svi to rade. Gansfors, tradicionalno kovana, Fiskars koristi moderne materijale i dizajn...itd.

Svaka je sjekira je funkcionalna. Ali kupac ne kupuje racionalno.



I ja koristim nož od 1000 kn samo da bih šiljio olovke, a kupujem olovke da mogu koristiti svoj skupocjeni nožić. Čemu govoriti o funkcionalnosti i isplativosti kad je očigledno da je jeftinije i fukcionalnije koristiti tehničku olovku.

Funkcionalan nož za bacanje košta 20 $. Pa zašto netko onda baca prekvalificiran nož od 450$ koji nije dizajniran za tu svrhu? I na kraju, čemu uopće bacati nož?



Po čemu je  Fiskars je drugačije funkcionalna?. Zato što je netko ima  17 godina i zadovoljan si njome. Sa svačim se može biti zadovoljan.

Ja neću niti mogu ulaziti  u nečije emotivne razloge da kupi proizvod, samo zelim objektivno  dovesti u pitanje dizajn spomenute sjekire.

Plastična drška je funkcionalna, kao i drvena i metalna. Zašto je šuplja drška funkcionalnija?

Lakša je . Da li drška sjekire treba biti lakša?

Savitljiva je . Da li sjekira treba biti savitljiva?

Da li je bar jeftinija od drugih sjekira?


.

tagart
tipko
tipko

Male
Broj postova : 86
Godine : 43
Lokacija : ZD
Datum registracije : 30.11.2012

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 30 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by ivo 22.07.14 10:41

Vrlo filosofski pristup, nema što. Da nastavim u tom tonu, a referirajući se na naslov teme; da li je sjekira uopće alat bez kojeg se ne može ? Da li je zaista nužno živjeti ? Mislim, ploviti se mora, barem tako tvrde stari Latini, ali živjeti...? Valjda mora, da bi se plovilo  sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 30 676815 ....
ivo
ivo
guru
guru

Male
Broj postova : 3335
Godine : 60
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.10.2011

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 30 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by puls 22.07.14 11:27

tagart je napisao/la:

Plastična drška je funkcionalna, kao i drvena i metalna.
.

S ovime se ne mogu složiti.
Više mi djeluje kao nepoznavanje materije nego filozofsko promišljnje.

Zanima me, kolega, koliko ste cijepali s metalnom drškom?
Jeste li probali Fiskarsovu "plastiku"?

Moram dodati da to nije kineska plastika za vrtne stolce, već neka vrsta vlaknaste....
Mora dodati i da sam ja veliki ljubitelj tradicionalnog, ručno rađenog, drvenog i sl.
puls
puls
guru
guru

Male
Broj postova : 2791
Godine : 45
Lokacija : ZG
Datum registracije : 05.03.2010

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 30 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by tagart 22.07.14 12:11

puls je napisao/la:
Više mi djeluje kao nepoznavanje materije nego filozofsko promišljnje.

Zanima me, kolega, koliko ste cijepali s metalnom drškom?

Svako pitanjer je filozofsko kao i ovo.
Koja je funkcija sjekire?
Može li se bez sjekire?
Što je uopće sjekira?
Koje elemente alat mora imati da bi se zvao sjekira?


sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 30 Tumblr_mmoqfxi6o11s9lb2io1_400

tagart
tipko
tipko

Male
Broj postova : 86
Godine : 43
Lokacija : ZD
Datum registracije : 30.11.2012

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 30 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by Strider 22.07.14 12:14

doktor je napisao/la:Vise bih se brinuo zbog zakaljenosti ostrice nego zbog drske. Naime vjerujem da fiskars drska nadzivi glavu sjekire
Tako je. Pustimo polimere i drvo na stranu, sve je to marketing, uvijek bio i biti će. Treba li nam drška preko koje može proći tenk? Nije to inovativnost, samo dorada koja prati tehnologiju i požudu za parama. Bolje ili gore? Ne znam, puno je parametra. Potrebno? Meni ne. Bushcraft me pokvario i ušao mi pod kožu i glasići me nagovaraju na tradicionalno. I kao da bi mi teško palo da mi u šumi pukne drška, samo čekam nešto rezat i izradit. Da, da, znam, nije isto po mraku, po zimi, uraganu, dok te vukovi love...ovo je šala.
Nego, tvrdoća čelika. Premekan za tu uporabu, za te sile. Na svoje oči vidio kako nova novcata fiska podbacuje u običnom cijepanju. Čovjek je malo zakačio kamen i imao dobar dent na donjem dijelu oštrice (nije ga skuzio odmah). Nastavio je s radom i odjednom više nije mogao cijepat grane zelene bukve. Taj se dent u uporabi toliko savio u stranu da je izvio dobar dio oštrice do te mjere da ju nije ni u panj mogao zabiti. Ode funkcija te moderne sjekire u klinac. Glava je radni dio, pustimo drške u miru. Zanemarili su parametar ljudske gluposti, nestručno rukovanje.
Strider
Strider
honoris
honoris

Male
Broj postova : 2611
Godine : 31
Lokacija : Rijeka
Datum registracije : 18.06.2009

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 30 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by doktor 22.07.14 13:55

tagart je napisao/la:
glock je napisao/la:I gdje ćeš kamenu sjekiru uspoređivat sa husquarnom,granforsicom ili eto,fiskarsom...

Nigdje nisam rekao kamena sjekira, već sjekire od prije 2000 godina. Bile su čelične kao i danas i identične jer tu se nema što mijenjati.

Ne bih htio kikoga uvrijediti , ali što se tiče Fiskars sjekira , smatram ih samo dizajnerskim preseravanjem bez pokrića i starim marketinškim trikom.



Bitno je  istaknuti se od konkurencije. Kako se istaknuti kad se radi o tako jednostavnom prozvodu? Tako da se naglasi jedan aspekt iz proizvodnje? Svi to rade. Gansfors, tradicionalno kovana, Fiskars koristi moderne materijale i dizajn...itd.

Svaka je sjekira je funkcionalna. Ali kupac ne kupuje racionalno.



I ja koristim nož od 1000 kn samo da bih šiljio olovke, a kupujem olovke da mogu koristiti svoj skupocjeni nožić. Čemu govoriti o funkcionalnosti i isplativosti kad je očigledno da je jeftinije i fukcionalnije koristiti tehničku olovku.

Funkcionalan nož za bacanje košta 20 $. Pa zašto netko onda baca prekvalificiran nož od 450$ koji nije dizajniran za tu svrhu? I na kraju, čemu uopće bacati nož?



Po čemu je  Fiskars je drugačije funkcionalna?. Zato što je netko ima  17 godina i zadovoljan si njome. Sa svačim se može biti zadovoljan.

Ja neću niti mogu ulaziti  u nečije emotivne razloge da kupi proizvod, samo zelim objektivno  dovesti u pitanje dizajn spomenute sjekire.

Plastična drška je funkcionalna, kao i drvena i metalna. Zašto je šuplja drška funkcionalnija?

Lakša je . Da li drška sjekire treba biti lakša?

Savitljiva je . Da li sjekira treba biti savitljiva?

Da li je bar jeftinija od drugih sjekira?


.
Fiskars sjekira je funkcionalnija od vecine drugih. U rangu vrhunskih sjekira spada u jeftinije, drska je elasticna i amortizira udarce i laksa je a automatski time imas vecu silu pri udarcu. Idealno je kod sjekire da je vecina mase u glavi a sto manje u drski.

doktor
bomber
bomber

Male
Broj postova : 172
Godine : 45
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 09.12.2013

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 30 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by glock 22.07.14 15:16

da,dok,ovime si u pravu,a jedno je imat sjekiru u šupi i njome napravit trešće ili nacijepat naramak drva 2-3 puta godišnje,a drugo kad ih napraviš jedno 150 prm svake sezone.Zato,tagart,ne bih želio nikoga uvrijedit ali nemaš pojma o čemu pričaš jer kad promašiš drvo i pogodiš ga drškom i u ruci ti ostane ta drška onda jebš matr onom ko ju je nasađivo jel da.Ne da mi se ni prepirat nit koga uvjeravat u bilo šta ako ne vjeruje.Strider,greške se događaju,i ja ponekad potegnem po kamenu il betonu,ova fiska šta ti navodiš je bila ova sa tanjom oštricom,za sječenje,moja je za cijepanje pa nije ni bitna oštrina.Savitljivost drške?Naravno da,moja bi pukla pod onom bukvom da je bila drvena,da je bila metalna ne bi al ajde nacijepaj metar dva kvrga s metalnom navarenom na glavu,dobiješ lagani potres mozga i traumatsku vazoneurozu u prstima od vibracija.

glock
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1128
Godine : 60
Lokacija : Hr
Datum registracije : 31.01.2011

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 30 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by Strider 22.07.14 16:01

Ima na Jewtubu baš test tih...promašaja pod glavom sjekire na način da se usidrena sjekira u metalni klin, strojem pogonjena. Na mobu sam pa ne mogu linkat. Ali, da, zna se koja je sjekira trajnošću nadmašila ostale- Fiskars. Ostale su puknule, neovisno o materijalu. Model je bio tanji, da...ali zamjeram taj paradoks da se brinu za sigurnost a ostave za glavu čelik niže tvrdoće. Napominjem, ne pljujem ja njih, malo sam radio za valjan sud, ali sudeći po malo razuma i tuđim iskustvima bolje ne ide, ta je stvar neuništiva, a i sama firma vrlo inovativna i kvalitetna, nevezano o kojim alatima pričamo. Osobno su mi predobre, vrlo atraktivnog dizajna, u kvalitetu nesumnjam, čak ni cijena nije visoka ako potraje više desetljeća, ali meni je, gledajući da bi je koristio svega par puta godišnje.
Strider
Strider
honoris
honoris

Male
Broj postova : 2611
Godine : 31
Lokacija : Rijeka
Datum registracije : 18.06.2009

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 30 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by tagart 22.07.14 16:30

glock je napisao/la:Zato,tagart,ne bih želio nikoga uvrijedit ali nemaš pojma o čemu pričaš jer kad promašiš drvo i pogodiš ga drškom i u ruci ti ostane ta drška onda jebš matr onom ko ju je nasađivo jel da.

Ne znam na što ti misliš kada govoriš o metalnoj drški. Vjerovatno imaš viziju nekog redikula iz svojeg sela koji je navario željeznu cijev na sjekiru.

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 30 Axe006

No nije bitno.

Iznio si još puno nedefiniranih pojmova i otvorio još pitanja za raspravu.

Ako promašiš drvo? Male su šanse da plastika  preživi taj udarac ako udariš djelom ispod glave sjekire, a da ne govorim kada se sjekira odbije natrag.
Ako ne možeš pogoditi drvo onda je opasno igrati se sjekirom, pogotovo igračkom kao što je fiskars.
A ako i osjetiš vibracije , bez obzira od čega je drška , onda treba zanti nešto o tehnici zamahivanja sjekirom.
Kada zamahuješ sjekirom onda sigurno ne želiš da drška savija prilikom zamaha.

Svatko ima svoje preference i pravo da mu se nešto sviđa, ali ovdje govorimo o objektivnoj kritici idustrijskog dizajna.

Prema definiciji, da bi se nešto zvalo sjekirom mora imati osnovne elemente sjekire a to su :

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 30 Parts-axe

Fiskars nema  sve ove elemente. Nema rupu u glavi nego rupu u drški i to još šupljoj.

Da li trebamo  raspisivati referendum o tome koja je definicija sjekire ?


.
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 30 747986

.

tagart
tipko
tipko

Male
Broj postova : 86
Godine : 43
Lokacija : ZD
Datum registracije : 30.11.2012

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 30 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by glock 22.07.14 22:13

fiskars nema rupu u glavi al mislim da znam ko ima.Drška koja se savija prilikom zamaha?!Fiska ne preživi udarac donjom stranom drške u drvo?Huh,neću dalje al hvala ti na dobronamjernim savjetima u vezi cijepanja,imaću to na umu.A ono za istu kvalitetu čelika prije 2000g i sada...dovoljno je reći da je potvrđeno da Titanik ne bi potonuo da je bio sagrađen od suvremenih čelika,a prošlo je samo 100 godina.Pa onda,zašto uopće bacati nož od 450usd itd...Kad su Hillaryja pitali zašto se penje na planine odgovorio je-Pa zato što postoje.Tako i ti,uz sve dokaze i tvrdnje nekoliko forumaša koji su koristili fiskarsice ostaješ i dalje pri svojim uvjerenjima bez praktične provjere.Uživaj.Howg.

glock
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1128
Godine : 60
Lokacija : Hr
Datum registracije : 31.01.2011

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 30 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by glock 22.07.14 22:42

strider,tvrdoća je oko 54hrc,manje više kao i ostale,upravo zbog šokova,vibri,bezbrojnih udaraca,da je tvrđa lakše bi pucala prilikom susreta s kamenjem ili čak tvrđim kvrgama.Slažem se o nerentabilnosti iste,ja u štaglju za cjepuckanje i potpalu koristim nadžarčić još od djeda,drvena drškica,ušice popucale s gornje strane ali se drži.Imam još nekoliko za nasadit ali lijenost...u jednom trenutku sam nabrojio desetak oštrica okolo,nasađenih...i gotovo sve razdijelio.

glock
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1128
Godine : 60
Lokacija : Hr
Datum registracije : 31.01.2011

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 30 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by puls 22.07.14 22:47

Tatanka je govorio.....hauwg! sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 30 37226 
puls
puls
guru
guru

Male
Broj postova : 2791
Godine : 45
Lokacija : ZG
Datum registracije : 05.03.2010

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 30 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 29 / 37. Previous  1 ... 16 ... 28, 29, 30 ... 33 ... 37  Next

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.