FORUM PREŽIVLJAVANJA

prvi Hrvatski forum preživljavanja, bushcrafta, pustolovine i prirode

Početna stranicaO autoruRegistracijaLogin

Share | 

Nužna bašta

Go down 
Go to page : Previous  1, 2, 3, 4
Autor/icaPoruka
poljičanin
lingua
lingua

Broj postova : 413
Datum registracije : 28.10.2011

PostajNaslov: Re: Nužna bašta   05.05.13 18:59

Što se tiče eksperimenta za utvrđivanje porijekla biljke, da li je GMO ili nešto drugo opako ili pak ne, nije baš to jednostavno za voćke, dugo traje. Ja sam to primjenjivao za povrće, odnosno rajčice: dio sjemena uopće nije nicao, a dio sjemena je davao biljku bez ploda, dio sjemena je davao plodove koji nisu bili ni nalik na izvorni plod.

Inače, ja jako mnogo trošim rajčica, da ne kažem pomidora, a traju mi više od pola godine, posljednje berem u prosincu.

Naime, četiri puta ih sadim, a samo prvi put uzgajam iz sjemena.

Postupak je slijedeći: kada niknu i presade se počinju obilno vegetirati. Narastanjem do nekih pola metra, uz list, između lista i stabljike, pojavljuje se zaperak, grančica s više listova koja se plijevi, odnosno baca, kako ne bi bespotrebno opterećivala biljku i smanjivala urod.

Taj zaperak posadite ponovno u čašicu od jogurta (obavezno rupa na dnu čašice) u malo bolju zemlju ili humus za cvijeće. Redovito ih zalijevajte i držite na tamnom mjestu dok se ne prime, a to ćete vidjeti po pojačanoj vegetaciji. Nakon toga mogu na sunce koji dan i onda presađivanje.

Kada i ova biljka dođe u stadij opisan na početku, ponovno skidate zaperak i kreće novi ciklus. Ako je godina s toplijim vremenom, postupak ide i po 3 puta u sezoni.

Ovaj postupak koristim već nekih 5 godina, jako uspješno, propadne mi do nekih 20% zaperaka koje ponovno posadim, a oni koji su presađeni, rijetko koji.
[Vrh] Go down
poljičanin
lingua
lingua

Male
Broj postova : 413
Godine : 47
Datum registracije : 28.10.2011

PostajNaslov: Re: Nužna bašta   05.05.13 19:05

Hydra, baš sam razmišljao o toj forumskoj razmjeni sjemena, kada sam vidio Tvoj post. Jako dobra ideja. U fazi sam nabavke starinskog domaćeg sjemena od rajčice, kojeg ne namjeravam uopće koristiti za prehranu ove godine, samo za sjemenski uzgoj, kako bih ga mogao djeliti dalje.

[Vrh] Go down

Nužna bašta
[Vrh] 
Stranica 4 / 4.Go to page : Previous  1, 2, 3, 4