FORUM PREŽIVLJAVANJA

prvi Hrvatski forum preživljavanja, bushcrafta, pustolovine i prirode

Početna stranicaO autoruRegistracijaLogin

Share | 

Survivalist vs/& Bushcrafter

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Autor/icaPoruka
Login
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1194
Godine : 30
Datum registracije : 17.07.2010

PostajNaslov: Survivalist vs/& Bushcrafter   25.01.12 2:02

Pitanje: Da li se smatrate survivalistom ili bushcrafterom, ili kombinacijom toga te čemu više naginjete.

Na ovo pitanje me potaknula jedna rasprava, često viđamo na forumu ne slaganja oko određenih stvari, po mom mišljenju i zbog neuzimanja u obzir da nam želje i mišljenja nisu svima isti. Neki više naginju survivalu neki bushcraftu, a oboje se naravno međusobno nadopunjava. Tako i ovaj forum, više puta je istaknuto da nije iskljucivo survival vec obuhvaca više podrucja, pa moramo shvatiti da među nama ima i ljudi koji razmisljaju drukcije i nebi trebali skakati na određene stvari koje su nam nepojmljive.

Ukratko moje nekakvo viđenje ova dva pojma je:

Survival i Survivalist:
Osoba koja se priprema za nekakvo stresno iskustvo u određenoj situaciji (urbanoj, divljini, na moru..). Sakuplja opremu, znanje iskustvo radi vlastite pripreme i osposobljenosti. Ljubitelj je opreme, često one vojnog ili taktičkog porijekla. Na oružje gleda kao još jedno od pomagala u toj stresnoj situaciji.

Ovo je moje viđenje ovog pojma ne nužno i točno, utemeljeno na onome što sam vidio kod ljudi koji se nazivaju ovim pojmom a ne onim što wikipedia i ostale definicije kažu.

Bushcraft i Bushcrafter:
Osoba koja želi se osposobiti za suživot sa prirodom i opstanak u njoj. Nije nužno ljubitelj moderne opreme, često koristi drevna pomagala i improvizira od onoga što priroda nudi. Veliki je ljubitelj prirode i uživa u njoj. Proučava stara znanja boravka u prirodi.

Ovo je moje viđenje ovog pojma ne nužno i točno, utemeljeno na onome što sam vidio kod ljudi koji se nazivaju ovim pojmom a ne onim što wikipedia i ostale definicije kažu.

Između:
Većina nas je vjerovatno negdje između, neki više naginju jednome drugi drugome, svjesno ili nesvjesno. Neki nepripadaju nijednom području nego su na forumu radi određene opreme (noževa), planinari su, sportaši i sl. bez interesa za ova područja.

p.s.- jos jednom napominjem da je ovo moje osobno zapazanje pa se nemojte ljutiti ako nisam tocno definirao pojmove ili nevidite logiku u ovoj rasčlambi. Samo mala "anketa" i možda dobra prilika za bolje shvacanje drugih korisnika foruma i njihovih stavova. Također rasprava oko pojmova i rasčlambe je poželjna.
[Vrh] Go down
Stribog
spikač
spikač

Male
Broj postova : 518
Godine : 25
Datum registracije : 09.07.2010

PostajNaslov: Re: Survivalist vs/& Bushcrafter   25.01.12 2:29

Eto osobno kao vecina nas jos sam u pocetcima svega, tezim jednoga dana da mogu sebe zvati bushcrafterom...
[Vrh] Go down
yasko
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1465
Godine : 26
Datum registracije : 24.05.2011

PostajNaslov: Re: Survivalist vs/& Bushcrafter   25.01.12 2:31

vecina nas je izmedju i medju njima sam i ja..buxhcraft naravno..ali i ucenje o nedo bog da zatrebala situacija prezivljavanja..tako da...nemam opredjeljenje...
[Vrh] Go down
Šimun
guru
guru

Male
Broj postova : 2743
Godine : 22
Datum registracije : 26.06.2010

PostajNaslov: Re: Survivalist vs/& Bushcrafter   25.01.12 2:34

Sve to skupa xD
[Vrh] Go down
Franco G
spikač
spikač

Male
Broj postova : 766
Godine : 70
Datum registracije : 29.08.2009

PostajNaslov: Re: Survivalist vs/& Bushcrafter   25.01.12 2:34

Login je napisao/la:
Pitanje: Da li se smatrate survivalistom ili bushcrafterom, ili kombinacijom toga te čemu više naginjete.

Na ovo pitanje me potaknula jedna rasprava, često viđamo na forumu ne slaganja oko određenih stvari, po mom mišljenju i zbog neuzimanja u obzir da nam želje i mišljenja nisu svima isti. Neki više naginju survivalu neki bushcraftu, a oboje se naravno međusobno nadopunjava. Tako i ovaj forum, više puta je istaknuto da nije iskljucivo survival vec obuhvaca više podrucja, pa moramo shvatiti da među nama ima i ljudi koji razmisljaju drukcije i nebi trebali skakati na određene stvari koje su nam nepojmljive.

Ukratko moje nekakvo viđenje ova dva pojma je:

Survival i Survivalist:
Osoba koja se priprema za nekakvo stresno iskustvo u određenoj situaciji (urbanoj, divljini, na moru..). Sakuplja opremu, znanje iskustvo radi vlastite pripreme i osposobljenosti. Ljubitelj je opreme, često one vojnog ili taktičkog porijekla. Na oružje gleda kao još jedno od pomagala u toj stresnoj situaciji.

Bushcraft i Bushcrafter:
Osoba koja želi se osposobiti za suživot sa prirodom i opstanak u njoj. Nije nužno ljubitelj moderne opreme, često koristi drevna pomagala i improvizira od onoga što priroda nudi. Veliki je ljubitelj prirode i uživa u njoj. Proučava stara znanja boravka u prirodi.

Između:
Većina nas je vjerovatno negdje između, neki više naginju jednome drugi drugome, svjesno ili nesvjesno. Neki nepripadaju nijednom području nego su na forumu radi određene opreme (noževa), planinari su, sportaši i sl. bez interesa za ova područja.

p.s.- jos jednom napominjem da je ovo moje osobno zapazanje pa se nemojte ljutiti ako nisam tocno definirao pojmove ili nevidite logiku u ovoj rasčlambi. Samo mala "anketa" i možda dobra prilika za bolje shvacanje drugih korisnika foruma i njihovih stavova. Također rasprava oko pojmova i rasčlambe je poželjna.

Login, posve se slažem s tobom.

Često na forumu dolazi do tenzija jer članovi tvrdo drže jednu ili drugu stranu.

Posve nepotrebno.

Osobno sam survivalist. No buschcraft je jedan izvanredan način za preživiti u oskudnim trenucima katastrofe ili kataklizme.

[Vrh] Go down
RubberDuck
lingua
lingua

Male
Broj postova : 489
Godine : 54
Datum registracije : 20.01.2012

PostajNaslov: Re: Survivalist vs/& Bushcrafter   25.01.12 6:12

Ja sam mišljenja kak i kolega 'Poskok' .. i jedno i drugo ...
[Vrh] Go down
Guybrush
lingua
lingua

Male
Broj postova : 337
Godine : 32
Datum registracije : 17.12.2010

PostajNaslov: Re: Survivalist vs/& Bushcrafter   25.01.12 11:03

Kako koji dan hehe, ma oboje, ovisno kak se osjećam koji dan, uvijek neke kombinacije.
[Vrh] Go down
skyrunner
lingua
lingua

Male
Broj postova : 345
Godine : 37
Datum registracije : 01.01.2011

PostajNaslov: Re: Survivalist vs/& Bushcrafter   25.01.12 12:31

ipak dajem prednost buschcraftu jer način takvog života i stečena znanja puno mogu pomoći u eventualnom survivalu(pritom mislim na preživljavanje u nekoj zajbnoj situaciji),dok šire gledano jedno nadopunjuje drugo tako da ja tu ne vidim razloga za neke ekstremne podjele
[Vrh] Go down
ivo
guru
guru

Male
Broj postova : 3264
Godine : 53
Datum registracije : 05.10.2011

PostajNaslov: Re: Survivalist vs/& Bushcrafter   25.01.12 13:18

Ja sam bushvalist.
[Vrh] Go down
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7250
Godine : 41
Datum registracije : 05.04.2010

PostajNaslov: Re: Survivalist vs/& Bushcrafter   25.01.12 13:26

volim biti u prirodi! i općenito na nepoznatom teritoriju pa makar ono bilo i urbano.
podjednako koristim vještine bushcrafta i survivala prema prilici i potrebi, ona su tako danas okvirno deklarirana no ja sam ih stekao kroz cijelo djetinjstvo od roditelja i prijatelja u doba prije interneta i prije nego li sam ikada čuo za termine bushcraft i survival.

kroz mladost sam stekao i interes za opremu koju sam koristio, bilo je bitno na hreliću 80tih godina znati prepoznati artikle koje su česi i poljaci nudili, iz mora šrota znati izdvojiti nešto što koliko toliko valja i što neče zakazati u divljini, od tuda moja ljubav prema opremi i ocjenjivanju iste.
[Vrh] Go down
Login
mr.spika
mr.spika

Male

PostajNaslov: Re: Survivalist vs/& Bushcrafter   25.01.12 13:53

Evo dati ću i ja svoj odgovor pošto sam vjerovatno i pitanje prema sebi nesvjesno postavio.

Smatram se survivalistom.
Oduvjek sam zainteresiran za vojsku, lov, oruzje.. krenio sam sa airsoftom a kroz taj hobi mi se pokazao interes i za preživljavanjem na divljem terenu, kao i uživanje u prirodi. Tu je krenuo i veci interes za survivalom preko kojeg mi se sve više sviđa i bushcraft. Jako mi se sviđaju bushcraft vještine i rustikalni/stari/drevni alati, oruđa i ukrasi. Naginjem bushcraftu u smislu zabave u prirodi ali i dalje mi je primarna stvar pri edukaciji i treningu survival i prema tome i slažem svoju opremu. Osim za survival u divljini, educiram se i treniram urbane korisne stvari (samoobrana, oprema, streljaštvo). Taj urbani survival shvaćam pod američkim pojmom "preppers".

Dakle kad u prirodu idem, većinom idem pod aktivnostima shvaćenim kao bushcraft, planinarenje, kampiranje, prvenstveno kao zabava.. a kroz to učim i korisne stvari za eventualni survival.

Teško je podvući liniju gdje se nalazimo između ta dva pojma ,ako se uopće i nalazimo tamo. Često se ta linija i mjenja ,ovisno o ravoju svog iskustva ,znanja i konkretnog izleta. Bitno je samo biti svjestan ta dva pojma i svjestan toga da na ovom forumu ima ljudi koji ih više ili manje upražnjavaju, pogotovo u raspravama sa drugim forumašima.
[Vrh] Go down
Migach
guru
guru

Male
Broj postova : 2800
Godine : 26
Datum registracije : 17.10.2010

PostajNaslov: Re: Survivalist vs/& Bushcrafter   25.01.12 14:13

hmm..po ovim definicijama ja sam onda oboje =)
Volim i jedno i drugo.. tako da ...oboje =)
[Vrh] Go down
urbana_gorila
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1617
Godine : 33
Datum registracije : 09.02.2010

PostajNaslov: Re: Survivalist vs/& Bushcrafter   25.01.12 14:29

ivo je napisao/la:
Ja sam bushvalist.

A ja survivalcrafter

Šalu na stranu, također se smatram pomalo oboje, iako malo više naginjem survivalistu nego bushcrafteru.
[Vrh] Go down
tonka
mr.spika
mr.spika

Female
Broj postova : 1574
Datum registracije : 08.06.2009

PostajNaslov: Re: Survivalist vs/& Bushcrafter   25.01.12 19:06

meni se to sve iprepliće, iako sam polako došavši na ovaj forum naučila razliku.
na te rasprave na forumu nisam naišla, vjerovatno zato jer nemam vremena listati cijeli forum budući je postao ogroman.
u mojoj plavoj glavi to ide skupa i točka.
i obožavam oboje.
[Vrh] Go down
zenomorf
bomber
bomber

Male
Broj postova : 135
Godine : 40
Datum registracije : 16.10.2010

PostajNaslov: Re: Survivalist vs/& Bushcrafter   25.01.12 19:26

Survival i Survivalist:

[size=9]

Ovo je moja kategorija.... koju na sreću nikad nisam doživio.

[Vrh] Go down
Branimir76
lingua
lingua

Male
Broj postova : 363
Godine : 40
Datum registracije : 18.05.2011

PostajNaslov: Re: Survivalist vs/& Bushcrafter   25.01.12 20:10

Survivalist definitivno. S tim što survivalist uključuje i bushcraft, dok obrnuto nije slučaj.
[Vrh] Go down
Mraz
master
master

Male
Broj postova : 6524
Datum registracije : 26.02.2010

PostajNaslov: Re: Survivalist vs/& Bushcrafter   25.01.12 22:05

Stvarno ne znam gdje bih se stavio...

[Vrh] Go down
puls
guru
guru

Male
Broj postova : 2846
Godine : 38
Datum registracije : 05.03.2010

PostajNaslov: Re: Survivalist vs/& Bushcrafter   25.01.12 22:06

Ja sam ljubitelj prirode i skitnje po istoj,oštrica i kojekakve opreme,gljiva i šumskih plodova;smatram se spremnijim za preživljavanje od prosječnog građana;

a što sam od ovo dvoje-nemam pojma!

[Vrh] Go down
Fratt
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 4658
Godine : 37
Datum registracije : 30.09.2010

PostajNaslov: Re: Survivalist vs/& Bushcrafter   25.01.12 22:33

Kampist bi bila najbliža definicija.
Statičan i pun volje za nekaj pojest i popiti u prirodi.
Ak još ima vremena za neku radionicu gdi ćeš bolje.

Mada moj put je jako sličan Loginovom,on zna najbolje...planinar,airsofter,lovac...priroda i oružje...u biti znam kaj sam...ORIGINAL REDNECK!!!!

Popijem maksimalno 5 piva godišnje.

titanijum je napisao/la:

Koliko je ovo teško , najbolje ja ilustracjia, kao da čelije mozga , učinite regenerativnim .A one se ne regenerišu.Hvala Bogu.

"Pulsov sam vrtio po ruci i oduševio se, osim što je, kao i većina ovdje prikazanih majstorija naših forumita, za moj ukus predebel!"
g. Ivo, 1912.-
[Vrh] Go down
Franco G
spikač
spikač

Male
Broj postova : 766
Godine : 70
Datum registracije : 29.08.2009

PostajNaslov: Re: Survivalist vs/& Bushcrafter   26.01.12 0:09

Branimir76 je napisao/la:
Survivalist definitivno. S tim što survivalist uključuje i bushcraft, dok obrnuto nije slučaj.

Branimir je izvrsno napisao ono što i sam mislim.
[Vrh] Go down
Login
mr.spika
mr.spika

Male

PostajNaslov: Re: Survivalist vs/& Bushcrafter   26.01.12 0:19

Fratt je napisao/la:
ORIGINAL REDNECK!!!!

To se traži ... jos pick up uzet i to je to...

Hahaha
[Vrh] Go down
orao
spikač
spikač

Male
Broj postova : 617
Godine : 20
Datum registracije : 30.08.2010

PostajNaslov: Re: Survivalist vs/& Bushcrafter   26.01.12 0:46

ja vise tezim bushcraftu i bas me zanimaju tradicionalne stvari,al ono danas u svoj toj high tech opremi tesko je izvuc svu tradicionalnost,treba godina..mozda se zavaravam.. mislim da je bitno ne prepustit se gomilanju opreme nego radit iskustvo.. makar ju i ja cini mi se gomilam..
[Vrh] Go down
Mije
spikač
spikač

Male
Broj postova : 751
Godine : 25
Datum registracije : 30.09.2011

PostajNaslov: Re: Survivalist vs/& Bushcrafter   26.01.12 1:07

Po ovim definicijama vise sam survivalist, al isto tako se mjesam i sa bushcraftom..sve to ovisi.
[Vrh] Go down
ivo
guru
guru

Male
Broj postova : 3264
Godine : 53
Datum registracije : 05.10.2011

PostajNaslov: Re: Survivalist vs/& Bushcrafter   26.01.12 10:45

Mraz je napisao/la:
Stvarno ne znam gdje bih se stavio...

Stavi se u moju poziciju
[Vrh] Go down
Panonsky
bomber
bomber

Male
Broj postova : 163
Datum registracije : 16.06.2010

PostajNaslov: Re: Survivalist vs/& Bushcrafter   26.01.12 14:43

Ja sam jednostavno ljubitelj prirode i pokušavam se prilagoditi okruženju u kojem se nalazim.
Makar to ponekad izgleda tragikomično
[Vrh] Go down
http://survival.aforumfree.com/
Sponsored content

PostajNaslov: Re: Survivalist vs/& Bushcrafter   Today at 20:49

[Vrh] Go down

Survivalist vs/& Bushcrafter
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Survivalist vs/& Bushcrafter