FORUM PREŽIVLJAVANJA

prvi Hrvatski forum preživljavanja, bushcrafta, pustolovine i prirode

Početna stranicaO autoruRegistracijaLogin

Share | 

JNA nož

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Go to page : Previous  1, 2, 3, 4
Autor/icaPoruka
JillValentine
spikač
spikač

Broj postova : 672
Datum registracije : 23.04.2012

PostajNaslov: Re: JNA nož   02.10.13 11:53

Puca jer je napravljen prilicno krt...Osmisljen je kao ''tupo'' parce celika za ubadanje u tijelo.Zasto je tup e to je filozofija...Kad oces nekog ubost u rebra mnogo bolje ''funksionise'' tup noz nego ostar....Jest malo morbidno al koliko sam sazno tup noz se lakse okrene nego ostar jer sama ostrina kači o kosti i neda se okrenut  
[Vrh] Go down
Simba-OS
bebač
bebač

Male
Broj postova : 8
Godine : 46
Datum registracije : 22.09.2013

PostajNaslov: Re: JNA nož   03.10.13 1:33

Za ono za što je bio namijenjen i napravljen, to je radio bezprijekorno. Kako su neki ovdje već rekli, to nije nož, već bajunet. U bliskoj borbi, nasadiš ga na pušku i ravno protivniku u prsa. Dodatna funkcija, zajedno s futrolom, jesu škare za žicu i to radi najbolje što sam ikad vidio. Treće, za što sam ga ja još koristio, jest bilo otvaranje konzervi. I to je dobro radio. Sve drugo uglavnom zaboravite. Oštrica je iznimno tvrda i kruta, samim tim nema nimalo elastičnosti, što lako dovodi do pucanja. Da bi se od njega dobilo nešto više, trebala bi nova termo obrada da mu se skine tvrdoća i da dobije na elastičnosti, no i to je riskantno, jer ne znamo sastav čelika. Ukratko, kao bushcraft nož - zaboravite. O pripravi hrane nemojte niti sanjati. Možda za kvrcat orahe...
Ali opet, nije to pljuvanje, to je ono za što su ga prilikom proizvodnje namijenili i to za što je namijenjen radi savršeno.
[Vrh] Go down
franciscus
spikač
spikač

Male
Broj postova : 910
Godine : 54
Datum registracije : 30.07.2012

PostajNaslov: Re: JNA nož   03.10.13 9:48

Da ga baš namjerno ideš kupiti za bushcraft, to bi bila budalaština. Međutim, ako se već negdje po kući vuče, a ti nemaš para za bacanje, e onda vrijedi razmisliti i o toj ulozi. Ne mislim samo ja tako, evo još jednoga:

Što se oštrenja tiče, on se da jako dobro naoštriti i to prilično lako, ako znaš oštriti takve oštrice (ovo je "chisel grind" bez sekundarnog grinda, pa bi najbolje bilo imati malo veći kamen i sigurnu ruku ili neki sistem za držanje kuta kamena, ali se sve to uz malo više truda i pažnje može izvesti i sa terenskim oštračima tima Smith's DCS4 ili Falk DC4). Finta koja ovdje odlično pali jeste ta da nakon oštrenja jednom-dvaput povučeš leđa oštrice po stropu ili jako finom kamenu, pod što manjim kutom, kao kad oštriš dlijeto, što ova oštrica konstruktivno i jeste. Dosta slabo drži oštricu, ali, rekoh, nije ga teško oštriti pa eto... Za neke fine poslove nije, jednostavno, predebeo je, ali masa drugih noževa je također za ta posla predebela pa ih opet ljudi i za to upotrebljavaju i još se time hvale.
[Vrh] Go down
JillValentine
spikač
spikač

Male
Godine : 26

PostajNaslov: Re: JNA nož   03.10.13 11:17

Da sasvims e slazem....ja ga ostrio na tocilu sirokom..... Naostri se bogme prilicno al drzanje ostrice mu je ...hm.... No dobro.. Mozda je to samo moje misljenje ali radije cu uzet saber za 5 evra nego ovaj noz.... Vecina ce reci da jedem go*na ali ovaj noz pamtim samo po losim uspomenama...
[Vrh] Go down
franciscus
spikač
spikač

Male
Broj postova : 910
Godine : 54
Datum registracije : 30.07.2012

PostajNaslov: Re: JNA nož   03.10.13 18:26

JillValentine je napisao/la:
Vecina ce reci da jedem go*na ali ovaj noz pamtim samo po losim uspomenama...
Iskreno, mislim da onaj kome bajunete evociraju lijepe uspomene ima jako ozbiljan problem.
[Vrh] Go down
JillValentine
spikač
spikač

Male
Godine : 26

PostajNaslov: Re: JNA nož   03.10.13 19:20

franciscus je napisao/la:
JillValentine je napisao/la:
Vecina ce reci da jedem go*na ali ovaj noz pamtim samo po losim uspomenama...
Iskreno, mislim da onaj kome bajunete evociraju lijepe uspomene ima jako ozbiljan problem.
HAhahaah da da u potpunosti se slazem...Moja greska mislio sam na koriscenje u prirodi.... ''te uspomene'' nisam uspio da dozivim bogu hvala previse sam mlad
[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: JNA nož   Today at 3:01

[Vrh] Go down

JNA nož
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 4 / 4.Go to page : Previous  1, 2, 3, 4