FORUM PREŽIVLJAVANJA, BUSHCRAFTA, PUSTOLOVINE I PRIRODE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» 24 sata divljine
Oštrenje noža - Page 10 Empty03.03.24 9:46 by NAVIGATOR

» Sretna 2024.godina
Oštrenje noža - Page 10 Empty01.01.24 23:27 by Lawman

» ako nekome treba ideja za kuću..
Oštrenje noža - Page 10 Empty18.12.23 9:19 by NecaPereca

» Ćao, ćao
Oštrenje noža - Page 10 Empty14.12.23 10:00 by NecaPereca

» Nije bilo preživljavanje ali je bilo stresno :)
Oštrenje noža - Page 10 Empty14.12.23 9:53 by Lawman

» Baterijske lampe
Oštrenje noža - Page 10 Empty24.11.23 8:29 by neven

» Utsch & Gierse Tools / UG-Tools
Oštrenje noža - Page 10 Empty23.11.23 19:08 by dux aeron

» Laser u survival kitu?
Oštrenje noža - Page 10 Empty22.11.23 20:56 by dux aeron

» Dosta je bilo zajebancije, dogodine tko živ , tko mrtav...
Oštrenje noža - Page 10 Empty21.11.23 12:20 by Lawman

» Stari novi hobi
Oštrenje noža - Page 10 Empty25.10.23 22:29 by neven

» Gitara & planinarenje
Oštrenje noža - Page 10 Empty24.09.23 11:48 by Strat04

» Izrada noza od turpije
Oštrenje noža - Page 10 Empty21.09.23 22:04 by Hobi majstor

» chris reeve sebenza folder
Oštrenje noža - Page 10 Empty21.09.23 18:51 by NAVIGATOR

» sta je najvaznije za prezivljavanje?
Oštrenje noža - Page 10 Empty20.09.23 11:34 by Strat04

» Mine na Papuku
Oštrenje noža - Page 10 Empty20.09.23 11:32 by Strat04

» prsluk, torbica ili ranac?
Oštrenje noža - Page 10 Empty20.09.23 11:10 by Strat04

» Prestavljanje
Oštrenje noža - Page 10 Empty20.09.23 9:45 by neven

» P: Chris Reeve Small Sebenza MAGNACUT
Oštrenje noža - Page 10 Empty30.08.23 9:03 by NAVIGATOR

» EDC- sitnice koje pojednostavljuju život
Oštrenje noža - Page 10 Empty09.08.23 16:48 by NAVIGATOR

» Svega ima,ničeg nema.. [CHAT TEMA]
Oštrenje noža - Page 10 Empty18.07.23 13:08 by Drvo

» Pozdrav svima
Oštrenje noža - Page 10 Empty03.06.23 14:28 by Shaman95

» Nocna zima ljeti u Gorskom Kotaru
Oštrenje noža - Page 10 Empty03.06.23 11:16 by DrAnte

» Koji nož kupiti?
Oštrenje noža - Page 10 Empty29.05.23 15:41 by Lawman

» "patiranje"karbonskog čelika?
Oštrenje noža - Page 10 Empty28.05.23 23:59 by ness

» SkeletoDon Alpha
Oštrenje noža - Page 10 Empty28.05.23 23:48 by ness

» BREZIN SOK
Oštrenje noža - Page 10 Empty28.05.23 23:40 by ness

» Pozdrav ekipa
Oštrenje noža - Page 10 Empty27.05.23 19:34 by Lawman

» Karte
Oštrenje noža - Page 10 Empty27.05.23 13:39 by Ervin

» Mora of Sweden noževi
Oštrenje noža - Page 10 Empty02.05.23 10:48 by Žic

» STRELJAČKA SVAKODNEVICA
Oštrenje noža - Page 10 Empty12.04.23 12:52 by Lawman

bebač 1-20
zelembara 20-50
tipko 50-100
bomber 100-200
lingua 200-500
spikač 500-1000
mr.spika 1000-2000
guru 2000-5000
master 5000-10000
alfa i omega 10000 +
Forum Preživljavanja© Facebook Icon

Oštrenje noža

+91
flok
Dottore
ElPrezidente
tante
JillValentine
tigi
Zile
roby71
maxina
Tandrax
zenomorf
Biber
Koaksijalac
majstor76
Drveni Sovac
DoomsdayST
skyrunner
Utvara
lololorenzo
žohar
cutlass
ng44
dado2
Mornar
gibo
zlatko1
ante5555
Šimun
ivo
mali mačak
Ikarus
markonvs
brdo
puls
PJER
northy
plazzi
Stribog
kengur32
Fugitive
Surfer
MoadDib
hankok
damjan
redbeard rum
point
glock
bop
baracuda
Medo Gradela
jerc1
Drvo
Tango
mimir
Igsy
Storo
Cave Bear
Mladen
Marko
antun
Jolender
NAVIGATOR
rinos
Adept
SoLoSaroman
cabala - baniran
Qark
zeleni
Mraz
zippo
Nino G
Knife_maniac
Samobaniran
Ri istra
forestman
p.strumf
Stoney
Bedanec
LEGION66
bushman
Strider
Damir
M5
LUKSA
( . Y . )
dENIS
Stule
mariobab
commando
bowhunter
Ivan
95 posters

Stranica 10 / 13. Previous  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12, 13  Next

Go down

Oštrenje noža - Page 10 Empty Re: Oštrenje noža

Postaj by gibo 08.01.12 6:55

Maniac osobno se ne slažem s tobom, ali svaka budala ima svoje veselje. Ja koljem po kućama sa svojim alatom, nisam profesionalac nego priučeni nadrimesar. Radim sve i znam sve raditi od fatanja u svinjcu do pacanja mese i delanja kobasica, pravih ljutih Banijskih. I imam Dickove noževe, kupovane pojedinačno sa SVIJETLO PLAVOM drškom i štrajer jedinicu. Kupovanje u kompletu je glupost jer tamo prodaju ono što njima ne ide a ne ono što ti treba. Imam pangler, onda široki za špek i šnicle te jedan srednji za ostale poslove a to je većina. Tri noža su sasvim dosta, bar meni, jer imam samo dvije ruke a ne želim kupovati noževe da bi netko drugi s njima radio. Želim reći ovo, prije sezone platim oštrenje 15 kn po nožu (45,00) i obavim kolinje bez problema a imam ih petnaestak po sezoni (kolinja ne svinja), i nakon toga pangler i široki nož idu supruzi u kuhinju. I meni normalno, cijele godine se s njima rade poslovi dostojni kuhinje i opet pred kolinje idu na brušenje i sve ispočetka. Onaj srednji uvijek stoji spreman ako slučajno iskoči kako brzinsko klanje, tj., on mi treba za brijanje a ova dva ću na štrajer uvijek izvući toliko da se mogu poslužiti za nuždu, do sezone a onda opet brušenje. Nikada se oni neće toliko "skinuti" da ih nećeš moći više upotrebljavati, nećemo mi toliko doživjeti. Ali to su samo moja tridesetogodišnja iskustva. I opet, svaka budala ima svoje veselje.

gibo
lingua
lingua

Broj postova : 311
Datum registracije : 10.04.2011

http://www.oluja-grom,com     www.spomenik,info

[Vrh] Go down

Oštrenje noža - Page 10 Empty Re: Oštrenje noža

Postaj by zlatko1 08.01.12 13:14

Knife,opet mi nisi rekao jel 20 stepeni kompletni ugao ili jedna strana,pa se posle dobija 40 stepeni komplet?Do sada sam to mesao,pa neke nozeve koji su izgleda za kuhinju ostreni koristio za cepanje drveta(mislim u testovima).Tako,ako mozes da mi to potvrdis,to jest kazes koje je od to dvoje .
A posto cu koristiti nozeve koje sam sam izradjivao nece da mi bude zao,cak mislim da ce mi biti zadovoljstvo.A sto se zene tice ima resenja i za to,naostris joj noz pod 50-55 stepeni i moze da mu posle radi sta hoce,a ti koristis onaj drugi.Hahaha
Nego,zanimljivo mi je to oko koriscenja nozeva koje si spomenuo ,pri obradi svinje.Doduse ja kad radim sa ovim moim gvozdenim,uvek naostrim bar 5-6,pa tek onda idem na obradu svinje.Al po meni,mom iskustvu(koje i nije bas veliko),a i onim sto sam citao na forumu,ako je noz kvalitetan,slicno kao vecina sto ih prave ovde,onda netreba vise od tri komada,za svinju.Jedan za one grublje radove,jedan za finije i jedan za nedaj boze.Mada i satarica jedna dobra nije losa kao pride.I nju moram da napravim,bas da bi posle bio set kompletan.Al,jbg.od tog seta trenutno imam samo jedan noz,fali znaci jos dva i satara.Dobro,javni mi ovo i pozdrav
zlatko1
zlatko1
spikač
spikač

Male
Broj postova : 827
Godine : 42
Lokacija : Zagorica
Datum registracije : 28.10.2010

[Vrh] Go down

Oštrenje noža - Page 10 Empty Re: Oštrenje noža

Postaj by Mornar 08.01.12 13:34

po strani bi ja rekao 20 stupnjeva
Mornar
Mornar
lingua
lingua

Male
Broj postova : 342
Godine : 38
Lokacija : Grižane-Pula
Datum registracije : 02.10.2010

[Vrh] Go down

Oštrenje noža - Page 10 Empty Re: Oštrenje noža

Postaj by Knife_maniac 08.01.12 13:51

Da, 20 po strani.

Nisu 3 komada bezveze. Ili kako ti navodis za finije, grublje i nedajboze.
Svaki ima svoju funkciju i prema tome se zove.
Nemozes sa sniclerom od 20 cm ostrice mlatarati oko kostiju i okostavati.
Isto tako je besmisleno guliti kozu sa trancerom....

Cab je nekada davno pisao o tim kuhinjsko/mesarskim nozevima tu na forumu....
Knife_maniac
Knife_maniac
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1193
Godine : 35
Lokacija : sektor Istok 031
Datum registracije : 12.05.2009

[Vrh] Go down

Oštrenje noža - Page 10 Empty Re: Oštrenje noža

Postaj by zlatko1 08.01.12 15:06

To sam hteo da cujem.Sad mi je lakse.
E sad ovo drugo sto si naveo,stoi,medjtim,s kakvim sam do sada nozevima to radio,bilo kakvi da su drugi samo da se netupe brzo,su dobri.Ovo ostalo je profesionalizam,a ja neradim to profesionalno,vec samo u par kuca,ili tacnije receno u tri.Kod brata od tetke,brata od strica i mojoj kuci.Sa svima se moze sve raditi,ali je sa pravim,namenskim,koji je napravljena i oblikom namenjen za tu ulogu je mnogo,neupordivi lakse.Tu se razlikuju noz za dranje,odvajanje mesa od kostiju i sniclanje.Medjutim za sniclanje je bitno samo da je duzi,tako da i onaj za dranje moze da posluzi toj svrsi.E sad obilazenje oko kostiju zahteva drugacije secivo,tanje,dosta tanje i siljato.I to je sve.Sad kada bi zalazili u detalje,bilo bi nepotrebno,ovo je po meni i za mene,taman dosta.Da napomenem da nevolim nazive tj.neki put,kada oni bespotrebno komplikuju stvari i kada se stavljaju ispred funkcionalnosti.Znas,takodje volim jednu poslovicu.U ruci Mandusica Vuka,svaka sablja bice uboita.Nemoj da me razumes pogresno.Samo hocu da kazem,ako ja secem drva za zimu sekirom i neko mi da testeru,meni ce automatski biti lakse.E sad dal je ona preteska ili prelaka ili cak dal je stilova ili husvarna,nebitno i nepotrebno,za kucne potrebe.Pozdrav i jos jednom hvala
zlatko1
zlatko1
spikač
spikač

Male
Broj postova : 827
Godine : 42
Lokacija : Zagorica
Datum registracije : 28.10.2010

[Vrh] Go down

Oštrenje noža - Page 10 Empty Re: Oštrenje noža

Postaj by gibo 08.01.12 20:02

Zlatko, uzmi Dickove i nećeš pogriješiti, kod nas u centrima ih ima od panglera, malih tankih, po 140,00 kn do velikih za šnicle za 210,00 kn a ovi srednji su po 160-180,00 kn. Jedino je štrajer skuplji ali u Metrou je bio 258,00, i to odličan. Kada budeš kupovao noževe imaš vremena, kupuj ih nakon sezone, biti će jeftiniji i obavezno sa svijetlo plavom drškom ili tamnocrvenom. Na Dickovim službenim stranicama prvi su ti mesarski a drugi su kuharski za meso.
gibo
gibo
lingua
lingua

Male
Broj postova : 311
Godine : 59
Lokacija : Glina
Datum registracije : 10.04.2011

http://www.oluja-grom,com     www.spomenik,info

[Vrh] Go down

Oštrenje noža - Page 10 Empty Re: Oštrenje noža

Postaj by Jolender 08.01.12 20:36

I ja u kuhinji koristim dick (plava drška) mislim da je to dobar kompromis cijene i kvalitete.
Daju se naoštriti kao ovi gore sa videa za razliku od onih jeftinijih.
Jolender
Jolender
spikač
spikač

Male
Broj postova : 746
Godine : 57
Lokacija : BiH
Datum registracije : 09.03.2010

[Vrh] Go down

Oštrenje noža - Page 10 Empty Re: Oštrenje noža

Postaj by Knife_maniac 08.01.12 21:01

Dick je u kuhinji/mesariji kao i Cold Steel/SOG u nasem svijetu.
Ostalo je ime slavnog proizvodjaca, a nozevi se rade u kini i svake godine uspiju napraviti losije nozeve nego prosle godine.

Dickovi stari 1-4 godine su katastrofa !
Ostre se kao i Zepter i ostali 18/10 nozevi, znaci nikako, mekani su ko zvakace i samo pune vodobruseve, a zica se savija u kontra stranu.
Dickovi stari 6-7-8-10 godina su jos ok, recimo.
Kao i oni sa drvenim drskama.

Imao sam priliku raditi sa preradjenim Dickom, integralcem starim preko 30 godina.
Tek kada vidite kakav je to STROJ bio, dodju vam suze na oci kada opet uhvatite ove Ergogripove (Dick sa plavom drskom)

Best Buy tih kuhinjsko mesarskih nozeva su Tranontine.
Istina da imaju malo losije drske ali su ostrice bolje od razvikanog Dicka.
Lijepo se ostre, zadovoljavajuce drze ostrinu, i sto je najbitnije, jeftinije su od Dicka.
Knife_maniac
Knife_maniac
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1193
Godine : 35
Lokacija : sektor Istok 031
Datum registracije : 12.05.2009

[Vrh] Go down

Oštrenje noža - Page 10 Empty Re: Oštrenje noža

Postaj by dado2 08.01.12 21:09

Ja sam ove jeseni kupio jednu Moru Boning 5" za probu.
Koštala je oko 100kn i došla prilično oštra,a najvažnije je
da je takva i ostala nakon svinjokolje.
Ovaj "plavi" Dick imam i ja......i stvarno nije ni za dick Oštrenje noža - Page 10 747986
Evo i jedan prigodni klip za nadrimesara Gibu...
https://www.youtube.com/watch?v=N-ZXScgIng0
dado2
dado2
tipko
tipko

Male
Broj postova : 85
Godine : 49
Lokacija : Osijek
Datum registracije : 30.08.2011

[Vrh] Go down

Oštrenje noža - Page 10 Empty Re: Oštrenje noža

Postaj by glock 08.01.12 21:09

Zlatko,u svemu se slažem s tobom samo vladika PP Njegoš u Gorskom vijencu kaže-A u ruke Mandušića Vuka svaka puška biće ubojita.A za Dickove samo pohvale,lagan,lako se oštri,ovdje u PIK Vrbovcu svi profi mesari ih koriste u pogonu.

glock
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1128
Godine : 60
Lokacija : Hr
Datum registracije : 31.01.2011

[Vrh] Go down

Oštrenje noža - Page 10 Empty Re: Oštrenje noža

Postaj by ng44 08.01.12 21:23

slažem se sa knifeom. dick nije ni blizu sto je bije. ja ostrim noževe već 20 godina i znam o čemu pričam. dick prije 20 god. i danas nemože se usporediti. za takve poslove ja bi se prije odlučije za victorinox.
ng44
ng44
bomber
bomber

Male
Broj postova : 185
Godine : 56
Lokacija : Zadar
Datum registracije : 23.11.2011

[Vrh] Go down

Oštrenje noža - Page 10 Empty Re: Oštrenje noža

Postaj by ante5555 08.01.12 21:43

dado2 je napisao/la:Ja sam ove jeseni kupio jednu Moru Boning 5" za probu.
Koštala je oko 100kn i došla prilično oštra,a najvažnije je
da je takva i ostala nakon svinjokolje.
Ovaj "plavi" Dick imam i ja......i stvarno nije ni za dick Oštrenje noža - Page 10 747986
Evo i jedan prigodni klip za nadrimesara Gibu...
https://www.youtube.com/watch?v=N-ZXScgIng0

stari razvaljiva ajme ,sta je iskustvo i staz
ante5555
ante5555
spikač
spikač

Male
Broj postova : 654
Godine : 42
Lokacija : weener-germany
Datum registracije : 31.10.2011

[Vrh] Go down

Oštrenje noža - Page 10 Empty Re: Oštrenje noža

Postaj by gibo 09.01.12 6:36

dado2 sad si mi dao lijeu zadaću. morati ću ovoga dobro proučiti. zbilja je dobar al' ja ti na stolu ne znam, ja sam priučeni nadrimesar čiji Dickovi stari nekih desetak godina rade kao grom i ne bi ih mijenjao niti za jedan pa ma tko god što rekao. Meni su super. A ja ti ovo što i ovaj radi radim sve na remi jer mi koji nemamo pojma radimo tako, sve visi i odvaljuješ po malo što ti treba.
gibo
gibo
lingua
lingua

Male
Broj postova : 311
Godine : 59
Lokacija : Glina
Datum registracije : 10.04.2011

http://www.oluja-grom,com     www.spomenik,info

[Vrh] Go down

Oštrenje noža - Page 10 Empty Re: Oštrenje noža

Postaj by zlatko1 09.01.12 11:11

gibo je napisao/la:Zlatko, uzmi Dickove i nećeš pogriješiti, kod nas u centrima ih ima od panglera, malih tankih, po 140,00 kn do velikih za šnicle za 210,00 kn a ovi srednji su po 160-180,00 kn. Jedino je štrajer skuplji ali u Metrou je bio 258,00, i to odličan. Kada budeš kupovao noževe imaš vremena, kupuj ih nakon sezone, biti će jeftiniji i obavezno sa svijetlo plavom drškom ili tamnocrvenom. Na Dickovim službenim stranicama prvi su ti mesarski a drugi su kuharski za meso.
Hvala na preporuci,al neverujem da cu tako uraditi.Ima vise razloga,al dva su najbitnija.Prvi,jer konacno kada sam naucio praviti sam nozeve,planiram za svoju upotrebu iskljucivo sam napraviti.Recimo da je to u neku ruku jedna ljubav prema tome,i zadovoljstvo.Drugi razlog je dvojaki. zbog nozvca,al vise zbog toga sto kada uzmem noz kupljeni u ruke,nemogu da ocenim dal je dobar ili los.Mislim na kvalitet.Verovatno cu potrebiti Kineski,posto je kod nas trenutno invazija Kineza.Malo je cujem zbog ove navodne krize u blagom padu,medjutim i dalje traje.Tako da ako se budem i odlucio za kupovinu,jednog dana,zelja mi je da kupim Falkov jedan.Cisto da vidim kakav je,a i malo sam i ja nazalost naseo na reklamu.Al posto on kosta solidno,kozna dal ce do toga uopste doci.Pogotovo sad.
Obozavam sam da pravim sebi alat,mozda nemogu uraditi bas kao te renomirane firme,al mislim da i nisu losi mnogo.Uostalom,planiram da ih bacim na poneko testiranje,pa cu da vidim i sam.Al mini najznacajniji tes ce biti kada kod burazera budem sredio jednog 200-tinjaka.Tada ce se pokazati kakvo mu je lice.Al tek treba da reprofiliram rez,jer mi je ugao suvise mali,tj.duplo.Sa novim uglom,hmm bice zanimljivo videti.
Izvinjavam se glock na gresci.Trudicu se da se u buducnosti ne ponovi.Sve sam nesto mislio da je neka sablja u pitanju,al jbg.izgleda da sam se zaj...bao.Oprosti.Pozdrav
zlatko1
zlatko1
spikač
spikač

Male
Broj postova : 827
Godine : 42
Lokacija : Zagorica
Datum registracije : 28.10.2010

[Vrh] Go down

Oštrenje noža - Page 10 Empty Re: Oštrenje noža

Postaj by Medo Gradela 10.01.12 23:21

evo mog srm 763 u rezanju novina i papira,
digitalni mi ne snima zvuk,
snimao sam pod žaruljom, sutra ću snimit bolji na danjem svijetlu

Medo Gradela
Medo Gradela
spikač
spikač

Male
Broj postova : 557
Godine : 30
Lokacija : u šumi
Datum registracije : 16.09.2010

[Vrh] Go down

Oštrenje noža - Page 10 Empty Re: Oštrenje noža

Postaj by Jolender 11.01.12 8:10

Medo danas snimi sa večernjim novinama u dva smijera, te od časopisa su deblje. Oštrenje noža - Page 10 747986

Da vidimo extra oštrinu, inače je izvanredno oštar.

Sa čime si oštrio?
Jolender
Jolender
spikač
spikač

Male
Broj postova : 746
Godine : 57
Lokacija : BiH
Datum registracije : 09.03.2010

[Vrh] Go down

Oštrenje noža - Page 10 Empty Re: Oštrenje noža

Postaj by Medo Gradela 11.01.12 8:57

nisu ovo od časopisa već od 24 sata,
al snimit ću i od večernjeg,

oštrio sam lansky sistemom i onda purol
Medo Gradela
Medo Gradela
spikač
spikač

Male
Broj postova : 557
Godine : 30
Lokacija : u šumi
Datum registracije : 16.09.2010

[Vrh] Go down

Oštrenje noža - Page 10 Empty Re: Oštrenje noža

Postaj by Jolender 11.01.12 9:13

24 sata je ok. Extra oštrina. Oštrenje noža - Page 10 393492
Ne može to svatko ponoviti, bez alata nema zanata a i iskustvo i znanje je neophodno.
Ja kada završim sa purolom i solo kožom presvučem par puta po drvetu (držaču od stropa) i onda bude -žilet. Valjda to otloni zaostale mikročestice.
Ma nekada mi se čini da brije i bolje od žileta. Nema zastoja, preskakanja i čupkanja, samo klizi po koži.
Ipak i u preživljavanju treba biti privlačan za ljepši spol, obrijati se, primamiti najbolju ženku i nije to na odmet znati. Oštrenje noža - Page 10 747986


Zadnja promjena: Jolender; 11.01.12 9:19; ukupno mijenjano 1 put.
Jolender
Jolender
spikač
spikač

Male
Broj postova : 746
Godine : 57
Lokacija : BiH
Datum registracije : 09.03.2010

[Vrh] Go down

Oštrenje noža - Page 10 Empty Re: Oštrenje noža

Postaj by cutlass 11.01.12 9:17

odlicno medo, jako ostro...
cutlass
cutlass
guru
guru

Male
Broj postova : 3949
Godine : 48
Lokacija : zagreb
Datum registracije : 16.04.2011

[Vrh] Go down

Oštrenje noža - Page 10 Empty Re: Oštrenje noža

Postaj by zlatko1 11.01.12 13:23

Ja sam danas,tj.malopre probao da reprofiliram rez.Da povecam sa ukupnih dvadeset,na ukupnih 40 stepeni.Posto sam to radio ,malcice na brzinu,tj,trebao sam jednu alatkicu da doradim do kraja,da dodam drzac za noz,ovako sam ga samo stezao stegom.Pa mi zbog toga nedeluje sigurno da je ugao bas od tacno 40,mozda se desi da je za nijansu veci,al ne preko 44-45.Zavrsno profiliranje smirglom mi je islo sa 2000.Posle toga sam ga malo bacio na disk,na busilici i pastom na njemu.Ali posto ostrina nije bila bas idealna,pokusao sam sa pastom na kozi razapetoj na dasci.Provukao nekoliko desetina puta i dobio malo bolji rezultat,al opet to nije bas idealno.Tu sam odustao.Pa presao malcice da teskam drvo da vidim razliku izmedju predjasnje ureznosti i ove sada.E tu sam se prilicno razocarao,posle cega i razbesneo.Nije bas ulazilo u drvo kako valja,prilicno na silu.Tese,al slabije ,pa sigurno tri putao od predjasnje ostrice.Posto u tim trenucima kada sam provrio,znam da sem jos vecec nerviranja necu nista vise da postignem.Dignem ruke.Sada kada sam se malo sladio,rekoh cisto da probam dal ce da presece konopcic od vanile,otprilike precnika 1,5cm.E tu sam se prijatno iznenadio.Presekao je prilicno lako.Posle probam jedan mali.I on slicno.Taj,konopcic,inace sam na brzinu ispleo od nekih vanila(tezinjavih)kanapa.Kada sam probao taj jedan kanap da presecem,sa vecim nozem koji je imao predjasnju ostricu,nije mogao da je presece.A drvo je sekao kao sir.Udje u njega do pola noza.Pa sam sada dosao do zakljucka,da sto je konopac deblji lakse ga preseci.Sve u svemu,radi se o tome da me zeza ostrenje,pogotovo ako hocu neki odredjen ugao da napravim.Na ovom nozu je bio nekih 20 stepeni,pa sam mu napravio sekundarni rez od 40-tak spepeni,al se slabo vidi,plitak je,i tu sam video da cu zbog toga imati slabu kontrolu.Tako da cu izgleda morati jos malo da porazmislim i doradim onu moju alatku.Skorije cu da postavim i slike nozeva i tih ,alatkica koje sam napravio i koristio.Pa ce se na slikovnom primeru videti na sta sam tacno mislio.
zlatko1
zlatko1
spikač
spikač

Male
Broj postova : 827
Godine : 42
Lokacija : Zagorica
Datum registracije : 28.10.2010

[Vrh] Go down

Oštrenje noža - Page 10 Empty Re: Oštrenje noža

Postaj by NAVIGATOR 11.01.12 15:28

mislim da su stupnjevi tu manje bitni, osobno sve noževe oštrim iz ruke vrlo često mi je i brus ili strop i nož što bi se reklo u zraku, dakle najčešće je nož slobodan u ruci a brus ili strop na ravnom stolu ili nekoj čvrstoj podlozi. no vrlo često, pogotovo kad na terenu brusim s fallkovim DC4 su mi i brus i nož svaki u svojoj ruci. u tim uvjetima nikada precizno ne mogu reći na koliko je stupnjeva sekundarni grind završen no meni je bitno da je oštar(apsolutno uvijek težim što manjem kutu sekundarnog grinda)

to što ti nije konstanta da onaj nož koji bolje reže špagu da bolje zasjeca u drvo nije uopće čudno jel kod rezanja užeta je najbitnija oštrina noža a kod zasjecanja u deblje drvo od oštrine je bitniji profil oštrice odnosno vrsta grinda i masa samog noža odnosno njegove oštrice..
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7018
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

Oštrenje noža - Page 10 Empty Re: Oštrenje noža

Postaj by zlatko1 11.01.12 17:25

Potpuno si u pravu i slazem se sa tobom.Al bi ja dodao jos da dok nisam bas vodio racuna,imam utisak da mi je ostrije secivo bilo,a kada sam poveo ono kontra.Mada nisam sada nezadovoljan.Posto sam se malo ohladio i nije bas tako lose ispalo.Medjutim primecujem jednu stvar da nikako nemogu da otklonim zicu,ali to u stvari nije zica nego,kako bih rekao kao neravnine.Naravno skoro neprimetne,sve dok ih ne postavis u povoljan ugao na svetlu.Mada brije,ali papir ne sece bas glatko.Nisam siguran zasto je to tako.U stvari devedeset,recimo pet posto sam ubedjen da je razlog sto nisam vise traljao sa smirglama.Nego suvise kratko.Moguce da nisam ocenio tacno momenat kada je skinuta prethodna gradacija smirgle,a presao na sledecu.Mora to polako i postupno.Pogotovo pri formiranju reza.Mada to u stvari meni i nije toliko bitno za posao za koji je namenjen noz i koji ce da radi.
Slicno je i samnom po pitanju tog ugla.Naime u radu sa dletima ugao od tridesetak stepeni tj.tacnije izmedju 25 i 30 stepeni i normalno skandi profil mi se pokazao kao najbolji za tu svrhu.E sada kod nozeva,kako su mi neki rekli je to malko drugacije.I to u zavisnosti zasta ce se noz koristiti.Ako su tezi poslovi veci ugao ,ako su laksi manji.Mada dok nisam ovo saznao i sikire sam ostrio na nekih 30-tak stepeni i sve je radilo dobro.Mada kod takvog alata,kao sto je sikira,budak i sl.koji su izlozeni maksimalno teskom opterecenju moze doci do ostecenja,ako je ugao premali,pa bi mozda trebao malo veci ugao.Meni je jedna sikira na koju sam navario parce federa i okalio,potom naostrio na po meni cak i ispod 30 stepenno al ne vise sigurno,otpalo parce i to povece.Ali po meni razlog za to je najverovatnije sto nisam uradio par stvari.Prvo previsoko sam zakalio,i drugo nisam dovoljno otpustio.Ubedjen sam da je to odradjeno kako treba iako je imala takav ugao radila bi ko sat.Al dok nije parce otpalo,sto moj ujak kaze,hvatala je iver u letu.U radu sa drvetom se oseca velika razlika ako profil ostrice odstupa od skandija.Bar je u moim slucajevima i po mom iskustvu tako bilo.Al dobro,ipak za sada nije lose.
zlatko1
zlatko1
spikač
spikač

Male
Broj postova : 827
Godine : 42
Lokacija : Zagorica
Datum registracije : 28.10.2010

[Vrh] Go down

Oštrenje noža - Page 10 Empty Re: Oštrenje noža

Postaj by NAVIGATOR 11.01.12 19:50

svinuti vrh oštrice, iglu, ti je po meni najbolje skinuti na fini keramički brus pa onda na strop. ma to se slažem da se noževi za grublji rad bruse pod malo većim kutem a oni za finiji pod manjim ali u praksi ti nikada neznaš za što će ti nož koji nosiš na terenu zatrebati, događalo mi se da sa trailmasterom moram raditi neke jako delikatne rezačke poslove i da sa malim F1 moram cijepati. svi noževi koje sam imao prilike vidjeti na tržištu dolaze sa po meni sekundarnim grindom ili konvexom koji su predimenzionirani odnosno grindom pod pre velikim kutem tako da je teško fulati odnosno ako brušenjem uspiješ taj kut malo stanjiti napravit ćeš sebi uslugu i dobar posao.
jedini noževi(kojih se sada mogu sjetiti) koji imaju stvarno dobre tvorničke primarne i sekundarne grindove su po meni, od preklopnih, spydercove FFG oštrice tipa endura, cally, benchmade dejavoo i slični, a od fiksnih mi padaju na pamet fallkovi iz NL i micarta serije(kod njih je grind drastično drugačiji tanji nego kod jeftinije braće od istog proizvođača tipa F1, A1, S1 itd)
kod nekih proizvođača je taj sekundarni kut kao na motici, recimo na mom foxovom pro hunteru kojega sam iz tog razloga morao na terenu sa DC4 reprofilirati.
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7018
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

Oštrenje noža - Page 10 Empty Re: Oštrenje noža

Postaj by Ikarus 11.01.12 20:02

@Zlatko1 ovo šta govoriš da se na svijetlu vidi svijetliji dio oštrice to mogu biti dvije stvari

1. da oštrica ima mikro puknuća (chipping)

2 da je sam rezni brid savijen (roll)

Ako s prilikom oštrenja ne otklone ili nisi dobro pogodio kut ili traži duže oštenje ili stropanje..


Ikarus
Ikarus
ADMIN
ADMIN

Male
Broj postova : 2149
Godine : 41
Lokacija : zg / krk
Datum registracije : 06.03.2010

[Vrh] Go down

Oštrenje noža - Page 10 Empty Re: Oštrenje noža

Postaj by Ikarus 11.01.12 20:04

@Medo gradela dobro si to naoštrio Oštrenje noža - Page 10 393492

Vidi se da su novine ali si skinuo rub pretpostavljam da se lakše režu?

evo da nebi bilo da mi je samo onaj nož tako oštar... :bog:

Ikarus
Ikarus
ADMIN
ADMIN

Male
Broj postova : 2149
Godine : 41
Lokacija : zg / krk
Datum registracije : 06.03.2010

[Vrh] Go down

Oštrenje noža - Page 10 Empty Re: Oštrenje noža

Postaj by Ikarus 11.01.12 20:06



Pokazivao sam noževe da se vide leđa oštrice

Više manje svi su oko 5mm znaći imaju dosta u leđima...

Zadnji je kuhinjski nož koj je poprilično oštar ali me još malo hebe papirnati ubrus...
Ikarus
Ikarus
ADMIN
ADMIN

Male
Broj postova : 2149
Godine : 41
Lokacija : zg / krk
Datum registracije : 06.03.2010

[Vrh] Go down

Oštrenje noža - Page 10 Empty Re: Oštrenje noža

Postaj by NAVIGATOR 11.01.12 20:24

neki sam dan probao isto ovo ali sa nekim 5-6 slojeva wc papirom, užas koliko je to teško i najoštrijim nožem rezati, kao da je nož totalno tup.
večernji rules!
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7018
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

Oštrenje noža - Page 10 Empty Re: Oštrenje noža

Postaj by Ikarus 11.01.12 20:28

Ima jedna fora za to...

Prvo problem kod višeslojnog papira je ta da se vlakna konstantno križaju ali višeslojno...

Problem se javlja kod pre polirane oštrice koja doslovno vuče papir za sobom i to se meni događa na zadnjem nožu.da ga nisam na tako fino poliro rezo bi bolje kroz salvetu...
Ikarus
Ikarus
ADMIN
ADMIN

Male
Broj postova : 2149
Godine : 41
Lokacija : zg / krk
Datum registracije : 06.03.2010

[Vrh] Go down

Oštrenje noža - Page 10 Empty Re: Oštrenje noža

Postaj by Medo Gradela 11.01.12 20:36

Ikarus Oštrenje noža - Page 10 393492
novine sam izrezao jer sam u Mraza tako vidio, lakše je upravljati manjim komadom,

noževi su ti oštri, to je očito,
samo, pokušaj sa bočne strane novina rezati, možeš primjetiti da smo i ja i Jolender rezali i sa bočnih strana, meni većina noževa može rezati sa gornje i donje strane ali ne i sa bočnih, osim njih nekoliko oko kojih sam se baš potrudio koji mogu i sa bočnih,


no pošto već pričamo o ovoj super oštrini, da postavim pitanje, ima li ta oštrina mnogo veće prednosti nad nožem koji može rezati a4 ali ne i novine, u odnosu na uloženi trud

i još nešto, pročitao sam dosta puta da ljudi ne vole da im je nož super oštar jer kažu da se ta oštrica brže otupi nego ona koja je umjereno oštra, po meni je to čista glupost osim ako se radi o različitim kutevima grinda,
jer i da ovaj super oštar nož se pomalo otupi on opet dolazi na umjerenu oštrinu, a za to vrijeme je umjereno oštar nož bar malo otupio,
jer oštrica normalnim korištenjem tupi postepeno a ne iz superoštrog odmah na motiku



Medo Gradela
Medo Gradela
spikač
spikač

Male
Broj postova : 557
Godine : 30
Lokacija : u šumi
Datum registracije : 16.09.2010

[Vrh] Go down

Oštrenje noža - Page 10 Empty Re: Oštrenje noža

Postaj by Medo Gradela 11.01.12 20:43

a što se tiče wc papira, nepolirana oštrica ga bolje reže jer ga mikrozubi pilaju, ima o tome na youtubeu čini mi se na kanalu korisnika nozh2002
Medo Gradela
Medo Gradela
spikač
spikač

Male
Broj postova : 557
Godine : 30
Lokacija : u šumi
Datum registracije : 16.09.2010

[Vrh] Go down

Oštrenje noža - Page 10 Empty Re: Oštrenje noža

Postaj by Ikarus 11.01.12 20:43

Po mom skromnom iskustvu je to točno šta si napiso

Sam rezni brid se istupi brzo ali i to se vidi (neće više rezat novine) ali i dalje reže papir, stropanje i ponovo reže...

Šta se tiće tog bočnog rezanja nisam uopće išo za tim ali nema ni tu problema ali sam rezo u kontra smjeru i oni krugovi ti sve govore šta se tiće bočnih strana...

Kod tih krugova nema deranja nego je čiti rez ali mi se novine savijaju, te novine su bile i u lepoglavi Oštrenje noža - Page 10 747986 pa su i vlage pokupile...
Ikarus
Ikarus
ADMIN
ADMIN

Male
Broj postova : 2149
Godine : 41
Lokacija : zg / krk
Datum registracije : 06.03.2010

[Vrh] Go down

Oštrenje noža - Page 10 Empty Re: Oštrenje noža

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 10 / 13. Previous  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12, 13  Next

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.