FORUM PREŽIVLJAVANJA

prvi Hrvatski forum preživljavanja, bushcrafta, pustolovine i prirode

Početna stranicaO autoruRegistracijaLogin

Share | 

Tehnike - Batonanje folderom

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Autor/icaPoruka
markonvs
spikač
spikač

Male
Broj postova : 624
Godine : 38
Datum registracije : 13.11.2011

PostajNaslov: Tehnike - Batonanje folderom   04.01.12 1:38

Bili mi za ili protiv batonanja jedno je sigurno, a to je da ta tehnika sječe grana i kolanja drva može biti od velike koristi ako se nađemo u situaciji gdje takvo nešto moramo odraditi, a kod sebe od alata imamo samo preklopni nož.

Nisam nikada probao batonati folderom i zato napominjem da ovo ne pišem iz vlastitog iskustva već bih sa vama htio podijeliti jedan video koji mi se učinio koristan zbog specifične tehnike koju čovjek koristi i činjenice da batona sa "jeftinim" Wenger švicarcem.

Svakako ću isprobati ovu tehniku prvom prilikom jer svakodnevno nosim folder, a samo na neke "veće" izlete fiksni nož pa ako mi ikada zatreba, biti će korisno iskustvo.

[Vrh] Go down
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7250
Godine : 41
Datum registracije : 05.04.2010

PostajNaslov: Re: Tehnike - Batonanje folderom   04.01.12 2:00

što više znaš to te manje stvari može neugodno iznenediti, s tom mišlju dobro dođe i ovaj video, no ima jedna nelogičnost u tome što tip radi. tip priča kako je mokro i kako zato mora cjepati cjepanicu folderom da bi zapalio vatru. osobno mislim da tip koji je snimio i prezentirao ovaj video da se vrlo rijetko odmetnuo u pravu divljinu, pa i ovaj mu je udradak snimljen na 2 minute do omiljenog pickup kamioneta, u vlažnom periodu godine sigurno nebi išao u divljinu hodati u trapericama. a da je malo češće zalazio u divljinu imao bi dovoljno iskustva da zna da je ovo brdoooo! suhog granja koje je oko njega vrlo lako zapaljivo i da ne mora cijepati vrijedne cjepanice da bi došao do zapaljivog trešća. cjepanice koje je otpilio itekako će mu dobro doči cijele za pravu vatru.

ova tehnika batoniranja folderom dobro bi došla recimo u scenariju gdje igrom slučaja ostanemo zaključani u prostoriji bez grijanja i izlaza a u kojoj je recimo drveni namještaj, tada bi ova tehnika bila itekako dobrodošla. nedavno sam s Ikarusom raspravljao o ovoj temi i on je ovu tehniku koju frajer demonstrira još znatno realno unaprijedio, no o tome će on pošto je ideja njegova.
[Vrh] Go down
Igsy
honoris
honoris

Male
Broj postova : 2694
Godine : 27
Datum registracije : 12.03.2010

PostajNaslov: Re: Tehnike - Batonanje folderom   04.01.12 2:14

Batonirao folderom jesam. Zašto? Jer sam čuo tu na forumu da to neki rade(majmun radi što majmun vidi ), a meni je tom prilikom na jednom izletu bilo dosadno pod ceradom dok sam čekao da prođe pljusak. S tom odlukom da počinjem batoning s folderom po nekoj zdravoj logici sam se već unaprijed oprostio s nožem. Nakraju se to ispostavilo i točnom pretpostavkom. Na to se nikad nebi odličio da mi je to bio jedini nož.. naime toga dana sam u ruksaku imao još 1 folder(RAT1) i 2 fiksna (moru triflex i ontario kukri). Vodeći se time da je šansa da ću polimoti nož vrlo velika uzeo sam onaj najjeftiniji iz dostupne ponude (SanRenMu model 704, G10 drška) Naravno to je tanak nož i jedan znatno deblji RAT 1 bi definitivno više toga odradio ali vjerujem da bi i on nakon neke granice također ili puknuo ili se rasklimao/raspao.
Rezultat... evo nek fotka sve kaže.

Moj iskreni savjet svima koji krenu s batoniranjem pomoću foldera, unaprijed otpišite taj nož. Ako prođe, prođe. Ali na kraju svaki ode. Ni u kojem slučaju to ne radite ako ste u prirodi baz bar još jednog provjerenog noža ili nedaj Bože u pravoj survival situaciji i da vam je to jedini nož. Taj potez bi bio skoro ravan samoubojstvu.
[Vrh] Go down
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7250
Godine : 41
Datum registracije : 05.04.2010

PostajNaslov: Re: Tehnike - Batonanje folderom   04.01.12 2:17

potpisujem!
[Vrh] Go down
Jolender
spikač
spikač

Male
Broj postova : 785
Godine : 50
Datum registracije : 09.03.2010

PostajNaslov: Re: Tehnike - Batonanje folderom   04.01.12 11:11

Ovaj video me oduševio.
Samo znači treba biti kvalitetan folder, ne nužno original i stvar radi.
[Vrh] Go down
urbana_gorila
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1617
Godine : 33
Datum registracije : 09.02.2010

PostajNaslov: Re: Tehnike - Batonanje folderom   04.01.12 11:25

Evo i mojih rezultata:

Ali o tome sam se već raspisao ovdje:

http://survival.aforumfree.com/t4702-pazi-noz

Uglavom da se nadovežem, pošto je tema ipak o tehnikama batiniranja, a ne o tome treba li batinirati folderom, ili ne, ova tehnika mi dobro djeluje jer drži folder polu-otvorenim dok lupa batinom po njemu pa nema stresa na ovu gornju puškicu koja je meni pukla baš zbog toga...
[Vrh] Go down
goran.h
bomber
bomber

Male
Broj postova : 116
Godine : 29
Datum registracije : 27.11.2011

PostajNaslov: Re: Tehnike - Batonanje folderom   04.01.12 12:06

Meni je ovo nekako najlogičnija metoda sa batoninga sa bilo kakvim nožem...

[Vrh] Go down
urbana_gorila
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1617
Godine : 33
Datum registracije : 09.02.2010

PostajNaslov: Re: Tehnike - Batonanje folderom   04.01.12 12:16

Dobra tehnika, samo što prvo treba istesati ovaj klin.
[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: Tehnike - Batonanje folderom   Today at 4:58

[Vrh] Go down

Tehnike - Batonanje folderom
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Tehnike - Batonanje folderom
» Zviždanje-tehnike
» Izviđači,penjanje i ostalo