FORUM PREŽIVLJAVANJA, BUSHCRAFTA, PUSTOLOVINE I PRIRODE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» 24 sata divljine
Prioriteti u survivalu Empty03.03.24 9:46 by NAVIGATOR

» Sretna 2024.godina
Prioriteti u survivalu Empty01.01.24 23:27 by Lawman

» ako nekome treba ideja za kuću..
Prioriteti u survivalu Empty18.12.23 9:19 by NecaPereca

» Ćao, ćao
Prioriteti u survivalu Empty14.12.23 10:00 by NecaPereca

» Nije bilo preživljavanje ali je bilo stresno :)
Prioriteti u survivalu Empty14.12.23 9:53 by Lawman

» Baterijske lampe
Prioriteti u survivalu Empty24.11.23 8:29 by neven

» Utsch & Gierse Tools / UG-Tools
Prioriteti u survivalu Empty23.11.23 19:08 by dux aeron

» Laser u survival kitu?
Prioriteti u survivalu Empty22.11.23 20:56 by dux aeron

» Dosta je bilo zajebancije, dogodine tko živ , tko mrtav...
Prioriteti u survivalu Empty21.11.23 12:20 by Lawman

» Stari novi hobi
Prioriteti u survivalu Empty25.10.23 22:29 by neven

» Gitara & planinarenje
Prioriteti u survivalu Empty24.09.23 11:48 by Strat04

» Izrada noza od turpije
Prioriteti u survivalu Empty21.09.23 22:04 by Hobi majstor

» chris reeve sebenza folder
Prioriteti u survivalu Empty21.09.23 18:51 by NAVIGATOR

» sta je najvaznije za prezivljavanje?
Prioriteti u survivalu Empty20.09.23 11:34 by Strat04

» Mine na Papuku
Prioriteti u survivalu Empty20.09.23 11:32 by Strat04

» prsluk, torbica ili ranac?
Prioriteti u survivalu Empty20.09.23 11:10 by Strat04

» Prestavljanje
Prioriteti u survivalu Empty20.09.23 9:45 by neven

» P: Chris Reeve Small Sebenza MAGNACUT
Prioriteti u survivalu Empty30.08.23 9:03 by NAVIGATOR

» EDC- sitnice koje pojednostavljuju život
Prioriteti u survivalu Empty09.08.23 16:48 by NAVIGATOR

» Svega ima,ničeg nema.. [CHAT TEMA]
Prioriteti u survivalu Empty18.07.23 13:08 by Drvo

» Pozdrav svima
Prioriteti u survivalu Empty03.06.23 14:28 by Shaman95

» Nocna zima ljeti u Gorskom Kotaru
Prioriteti u survivalu Empty03.06.23 11:16 by DrAnte

» Koji nož kupiti?
Prioriteti u survivalu Empty29.05.23 15:41 by Lawman

» "patiranje"karbonskog čelika?
Prioriteti u survivalu Empty28.05.23 23:59 by ness

» SkeletoDon Alpha
Prioriteti u survivalu Empty28.05.23 23:48 by ness

» BREZIN SOK
Prioriteti u survivalu Empty28.05.23 23:40 by ness

» Pozdrav ekipa
Prioriteti u survivalu Empty27.05.23 19:34 by Lawman

» Karte
Prioriteti u survivalu Empty27.05.23 13:39 by Ervin

» Mora of Sweden noževi
Prioriteti u survivalu Empty02.05.23 10:48 by Žic

» STRELJAČKA SVAKODNEVICA
Prioriteti u survivalu Empty12.04.23 12:52 by Lawman

bebač 1-20
zelembara 20-50
tipko 50-100
bomber 100-200
lingua 200-500
spikač 500-1000
mr.spika 1000-2000
guru 2000-5000
master 5000-10000
alfa i omega 10000 +
Forum Preživljavanja© Facebook Icon

Prioriteti u survivalu

+10
Ernest
Bobo
.
Stribog
maks1969
goran.h
Target
Mraz
Šimun
Login
14 posters

Stranica 1 / 2. 1, 2  Next

Go down

Prioriteti u survivalu Empty Prioriteti u survivalu

Postaj by Login 30.12.11 0:08

Pokrenuo bih jednu raspravu za zainteresirane da se maknemo malo od opreme, fali mi ovakvih tema u zadnje vrijeme pa ako se nađe zainteresiranih super. OT u smislu survivala/buškrafta dopušten samo nek se divani..

Dakle u situaciji smo da smo se našli na terenu u proljeće kod nas u nekakavoj gori, i ostajemo na njemu par dana prije izvlačenja (recimo da je takav scenarij). Imamo minimalno opremem recimo; odjeću, nož, upaljač i metalnu posudu sa malo vode. Hrane i vode nemamo.

Ako imate volje, vremena i mašte raspišite se šta bi radili.. zadani scenarij je prilično neodređen pa detalje vama na volju.

Ujedno bi mi bilo korisno čuti ta vaša razmišljana jer se pripremam za jednu malo blažu avanturicu.
Login
Login
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1136
Godine : 37
Lokacija : Slavonija
Datum registracije : 17.07.2010

[Vrh] Go down

Prioriteti u survivalu Empty Re: Prioriteti u survivalu

Postaj by Šimun 30.12.11 0:18

Teška tema,ovisi sve o situaciji..Znam da si stavio detalje situacije,ali teško za razraditi,ima tu milijun stavki,broj osoba,stabla,biljke..stvarno teško..
Šimun
Šimun
guru
guru

Male
Broj postova : 2747
Godine : 29
Lokacija : Šibenik
Datum registracije : 26.06.2010

[Vrh] Go down

Prioriteti u survivalu Empty Re: Prioriteti u survivalu

Postaj by Login 30.12.11 0:24

Ma zamislite si te neodređene stavke.. ajd sami ste, svatko i svom nekakvom lokalnom podneblju ili po zelji kont/primorska rh. Ak vam se da..
Login
Login
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1136
Godine : 37
Lokacija : Slavonija
Datum registracije : 17.07.2010

[Vrh] Go down

Prioriteti u survivalu Empty Re: Prioriteti u survivalu

Postaj by Mraz 30.12.11 0:26

Dali je situacija da ti tražiš spas tj da se krečeš ili da čekaš spas?
Mraz
Mraz
master
master

Male
Broj postova : 5658
Godine : 38
Lokacija : Delnice
Datum registracije : 26.02.2010

[Vrh] Go down

Prioriteti u survivalu Empty Re: Prioriteti u survivalu

Postaj by Target 30.12.11 0:32

Krećeš se > Voda, Hrana, Sklonište, Vatra

Čekaš spas > Sklonište, Vatra, Voda, Hrana
Target
Target
honoris
honoris

Male
Broj postova : 1242
Godine : 38
Lokacija : Rijeka/Gorski kotar
Datum registracije : 05.09.2010

[Vrh] Go down

Prioriteti u survivalu Empty Re: Prioriteti u survivalu

Postaj by Mraz 30.12.11 0:39

Eh, sad si uzmi situaciju da si u Gorskom po vremenu kakvo je trenutno i krečeš se. Za sklonište ti treba nekoliko sati, za pripremu vatre i drva par sati... kretati se možeš od 7h do 17h, sve ostalo si u mraku i smrzavaš se. Za vodu trebaš vatru jer ako jedeš snijeg cijeli dan, drugi nećeš dočekati noć. A hrane nigdje Prioriteti u survivalu 350615

Mraz
Mraz
master
master

Male
Broj postova : 5658
Godine : 38
Lokacija : Delnice
Datum registracije : 26.02.2010

[Vrh] Go down

Prioriteti u survivalu Empty Re: Prioriteti u survivalu

Postaj by Target 30.12.11 0:47

Rekao je u proljeće Prioriteti u survivalu 747986
Target
Target
honoris
honoris

Male
Broj postova : 1242
Godine : 38
Lokacija : Rijeka/Gorski kotar
Datum registracije : 05.09.2010

[Vrh] Go down

Prioriteti u survivalu Empty Re: Prioriteti u survivalu

Postaj by Mraz 30.12.11 0:53

Preklani je zadnji snijeg kod nas pao krajem svibnja! Nema tu proljeće oš-neš Prioriteti u survivalu 368870
Mraz
Mraz
master
master

Male
Broj postova : 5658
Godine : 38
Lokacija : Delnice
Datum registracije : 26.02.2010

[Vrh] Go down

Prioriteti u survivalu Empty Re: Prioriteti u survivalu

Postaj by goran.h 30.12.11 0:58

Hm, zanimljiva tema.

Samo ja mislim da osim par lokacija koje su recimo Velebit, određeni predjeli Gorskog Kotara i Biokova i Dinare, ne postoji baš puno mjesta u HR, gdje se možeš naći u pravoj survival situaciji na duže od 2-3 dana, ako češ se kretati.

Proljeće je ok doba zapravo, naravno osim, ako je rano prlojeće na višim nadmorskim visinama gdje još ima snijega i leda, onda može biti zeznuto, iako blagonaklono po pitanju rješenja vode.

Meni je uvijek kada mislim da bi mogao se nači u pravoj survival situaciji u glavi da će se to dogoditi kada se ozlijedim prilikom nekog lutanja planinama. Znači uganuće ili lom noge na nekoj škrapi ili preko debla. Tako nešto.

To mi izgleda stvarno onda zabrinjavajuće.

Da bi baš zalutao, pa ne mislim da nije moguće, ali nije tako ni strašno, jer kažem na žalost mala smo zemlja, gdje u 2 dana hoda, uz osnovno poznavanje snalaženja i navigiranja po terenu i neku smisleniju kondiciju, moramo naći neko selo, zaseok, pastire, vikendice, tj. neki trag civilizacije.

I primjetio sam da se dosta malo spominje u pričama o preživljavanju na forumu oprema prve pomoći. Ja zadnjih godina ne idem ni na bilo kakvo planinarenje, da nije samnom moj osnovni set prve pomoći. A razmišljam da bi trebao i napraviti još jedan manji, koji bi uvijek ima u prsnom džepu jakne ili flisa ili u bočno džepu hlača.

Još jedna stvar koju sam se naviknuo nositi, a može itekako pomoći, pogotovo za one koji su slabijeg poznavanja biljaka i plodova, a nađu se u nezgodnoj situaciji, su male tabletice grožđanog šećera iz DM-a. Neće nikog spasiti od gladi, ali mogu biti jako korisne za podizanje energije.
goran.h
goran.h
bomber
bomber

Male
Broj postova : 109
Godine : 36
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 27.11.2011

[Vrh] Go down

Prioriteti u survivalu Empty Re: Prioriteti u survivalu

Postaj by Login 30.12.11 1:44

Recimo to jasnije, nemoramo uvjek taj survival upotrebljavati, kako se održati s tom opremom u prirodi par dana. Znam da kod nas svugdje možeš izbit za dan hoda do civilizacije, ali dajmo malo si mašte, eto nemora biti rh. Morati cu konkretno postaviti stvari:

-u gorskom kotaru ili nekakvom sličnom brdsko planinskom dijelu
-proljeće je bez snijega, ali dovoljno hladno preko noci
-čekaš 5dana jer si se tad trebao vratiti pa će te tada tražiti
-ili ideš na izlazak 3 dana hoda najkracim putem ako ga uopce nadjes biraj
-oprema nož,odjeca,posuda,upaljac

Da li bi išli na čekanje da vas se traži nakon 5 dana ili bi išli na izvlačenje sami al da znate da ima minimalno 3dana hoda u najboljem slucaju ako nadjete pravi put?
Login
Login
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1136
Godine : 37
Lokacija : Slavonija
Datum registracije : 17.07.2010

[Vrh] Go down

Prioriteti u survivalu Empty Re: Prioriteti u survivalu

Postaj by maks1969 30.12.11 2:48

Univerzalnog odgovora nema.Prvo treba sjest i smiriti se.nitko ne ostane hladan kao špricer ako se izgubio.
Treba napraviti procjenu situacije.
Najvažnije je pokušati odrediti svoj položaj.Osnove orijentacije su tu presudne.Gdje god da se nalazite nađite prvo orijentir.Neku udaljenu visoku točku i poštujte pravac kretanja u odnosu na tu točku.Inače ćete se najvjerovatnije zavrtiti u krug.Ako je ružno i maglovito-osobno ja bi ne jednom razmislio da se ne krećem previše jer ni nevidim kud idem(mislim na smijer).
U tom slučaju potrudio bi se pronaći prirodan zaklon te isti nadograditi sa stvarima koje se uvijek nađu u prirodi..Trava,otpalo lišće je dobar izolator od hladnoće.Par grana posloženih iznad glave na koje ste položili grančice pa lišće i travu bolji je zaklon od hladnoće i vlage nego nikakav zaklon.Vatra je sljedeći posao.Daje toplinu i podiže raspoloženje,a u planinama su noći na otvorenom jako hladne.Sad možete potražiti hranu.Kukci su jestivi ali nemojte se igrat.Oduran okus ne vrijedi truda.A ako se izrigate više je štete nego koristi.Puževa ćete naći u proljeće i po vlazi puno.Sakupite puževe nataknite ih na štapić(stipalo) i na vatru s njima.Jestivi su ako se termički obrade,ako su sirovi imaju paratite a vama proljev ne treba.To je najbrži način da se iscrpite. U slučaju da naletiite na neke manje životinje kornjače ili jež uz pripremu radi se o ukusnom i kaloričnom obroku ali to je samo u krajnjoj nuždi.S nožen se lako napravi koplje a uzmite neku granu za tap,manje ćete se umarat.
Ako pada kiša ili je magla sakupio bi vode da se doobro napijem.voda sakupljena po panjevima ili lokvama nju prokuhajte.U proljeće mnogo drveća daje tekućinu breza,grab.nakon vode pobrinite se za hranu ako je nađete sve je ok.
Ako je ljepo vrijeme nađite orijentir-dok ne odredite orjentir nemojte džaba bauljat.no dovoljno prije mraka pobrinite se za prenoćište hranu i vodu.Nemojte se kretati po noći da se ne polomite-ako se polomite gotovi ste.Prije ili kasnije-po mojoj procjeni za maksimum10 h hoda,Odmarajte se svakih sat vremena ali kratko ne predugo da se ne ohlade mišići poslje je teže hodati
Naići ćete na nekakav put prije ili kasnije.Ne silazite s njega i uskoro ste u civilizaciji.Ako ste u brdima i izbijete na put pametnije je ići nizbrdo mada to nijeuvijek pravilo.svi imamo i intuitivnu inteligenciju poslušajte ju.
Ako se izgunite u ogromnim šumetinama i znate da iamju dani hodado civilizacije treba nać najvišu točku u okolici popet se gore na vrh i osmotriti sve smjerove.možete i prenoćiti u blizini jer po noći se svjetla daleko vide.naselja gradovi prometne ceste vide se kilometrima daleko.Ako nezna nitko gdje ste hodajte tražite izlaz jer ako vas netko nije vidio neće vas nitko ni moć nać.Ako niste polomjeni čekanje nije opcija.Sve se svodi na isto-orjentacija sklonište voda vatra hrana.Nadam se da ovo nikom nikad neće zatrebati.Ali korisno je znati da su se prije vas gubili i drugi a da su preživljavali oni kji se nisu predali.ako nađete potok ne napuštajte ga.Potok vam garantira skoro mjesec dana života bez vode jedva tjedan.Ako naiđete na rijeku ponornicu ni u ludilu tu tražiti izlaz.Niste Bear Grilis a ni on ne bi pokuao taj kretenski potez na sljepo-Osim ako je lud.Ima ponornica u Korenici ponire ispod Plješevice a izlazi na svjetlo dana kod Obrovca(tako vele).Čak i ako je prohodan to je bauljanje u potpunom mraku danima.spilje su dobar zaon ako nema gazde mede.Životine se sklanjaju na takva mjesta.

maks1969
bomber
bomber

Male
Broj postova : 104
Godine : 54
Lokacija : Istra
Datum registracije : 26.02.2010

[Vrh] Go down

Prioriteti u survivalu Empty Re: Prioriteti u survivalu

Postaj by goran.h 30.12.11 13:00

Sviđa mi se tvoja tema, smislenija mi je od 101 rasprave koji je nož skuplji/bolji/najbolji...

Da sam u ovom hipotetskom scenariju mislim da bi ovako nešto probao napravit:

Prvo kao što je maks1969 vrlo dobro rekao, najbitnije se smiriti. Bio sam nekoliko puta u situacijama kada su se ljudi ozlijedili na lokacijama koje nisu blizu civilizaciji (bar ne komforno blizu, onako kako smo navikli) i najgora stvar je panika.

Osnovno mislim da je u takvoj situaciji sagledat s kojim resursima raspolažemo. Tj. što nam sve pruža lokacija na kojoj jesmo. Stanje s vodom, sa mogučnostima skloništa, da li raspoznajemo bilje oko nas, mogučnosti hrane.

Od opreme koju si nabrojao mi ova posuda nekako nije baš realna. Posudu uvijek imam u ruksaku, a ako već imam ruksak, onda bar u mojem slučaju tu će se naći još 10 vrlo korisnih stvari u opremi. Realnije mi je da je to nekakva mala šalica ili pljoska ili Sigg boca. To nekako još spada u ono što bar ja nekad imam zakačeno po sebi izvan ruksaka.

E sad, kad bi utvrdio što mi pruža lokacija, onda dolazi odluka:
- a) zadovoljan sam uvjetima, ima vode, imam resursa za vatru i kakav takav zaklon, ostajem i pokušavam se odmoriti i isplanirat što dalje
- b) lokacija mi nije zadovoljavajuća, moram tražiti novu koja će ispuniti ova 3 osnovna uvjeta od gore

Znači na prvom mjestu bi mi bilo odmoriti se, razbistrit glavu i probat prikupit neke resurse za dalje. Pretpostavljam da se neću u situaciji u kojoj me treba spašavat naći u odmornom i psihički spremnom stanju.

Dalje, treba sagledati općenito uvjete u kojima se nalazimo. Najbitnije bi meni bio reljef i vegetacija. Uz dobro poznavanje jednog i drugog možemo otprilike planirati hranu i vodu.

Ako ne poznajem biljne vrste oko sebe, rađe ostajem gladan, nego da se dovedem kao što je maks napisao u situaciju povračanja ili proljeva ili najgore trovanja. Životinje bi i ne bi ubijao. Ovako kada tipkam, rekao bi da ne, ali kad bi stvarno bilo gusto, a vjerojatno bi.

Meni tu ne predstavlja problem da mislim da ne bi mogao ubiti životinju radi hrane iz neke sentimentalnosti. Bi. Ali neznam da li bi ja znao kako treba spremiti sirovo meso svježe ubijene životinje. Nisam nikada derao, komada, čistio utrobu.

Da je riba u pitanju, nema problema, po pitanju riba sam stvarno educiran od malena i načistio sam se riba i školjaka i glavonožaca i znam popriličan broj recepata. Ali ovi sisavci i perad su druga priča. A ponovno više me strah trovanja želuca i parazita nego par dana gladi.

Nakon nazovimo to baznog logora i skupljanja resursa, tj. hrane, vode, slijedi strategija što dalje.

Ako je lokacija izdašna s hranom i vodom, npr. neki planinski potok uz kojeg sam naišao na neko bobičave plodove koje sa sigurnošću raspoznajem ili neki drugi siguran izvor prehrane, a obavijestio sam kada sam odlazio od kuće nekog na koju okvirnu lokaciju odlazim ( a to mi je nekako uvijek praksa), onda bi čekao na toj lokaciji. GSS je vrlo djelotvoran i poznam neke dečke, stvarno traže dan i noć dok ne nađu i vrlo su uigrana ekipa, imaju 100% mog povjerenja.

Ako nemogu naći ovakvu dobru lokaciju ili još gore, nitko ne zna na kojem se prostoru nalazim i krećem, e onda bi pokušavao tražit civilizaciju.

maks je tu dosta dobro opisao kako tražit orijentire, pogotovo se slažem s ovom idejom da se po noći puno dalje vide npr. svjetla civilizacije ili neke signalizacije.

Također treba znati poznavati osnove orijentacije u prirodi. Ako u ovo znanje netko nije siguran, ne bi mu preporučio onda neko preveliko kretanje. Vrlo lako se vrtiti u krug na nekom malo većem području, a tako se samo troše dragocjene zalihe energije. I odmah da kažem tu, mahovina ne raste uvijek na sjeveru, tako da nemojte se baš po tome orijentirati.

Zvijezde i sunce su meni najbolji orijentiri. Ako je magla, onda ostat na mjestu.


Ovo je neko moje razmišljanje na zadani scenarij i opremu. Imam još puno toga po glavi i ovako sam previše pisao, kom će se to dati čitati.

Osnovno mislim da kada krećemo u prirodu, trebali bi najveću pažnju obratiti dobro pripremi. Onda neće ni biti potrebe za nikakvim survivalom, nego će sve proći kao lijep boravak u prirodi.

Da idem na neki duži boravak u prirodi, na lokalitet koji mi nije od prije poznat i očekujem da bi mogao malo odlutat s markiranih puteva, na meni bi osim noža, odjeće i upaljača obavezno bilo:
- kompas na vezici oko vrata, ispod svih majica i jakni, da nema šanse ispast
- hlače obavezno moraju imat džepove sa strane i u jednom par energetskih pločica (mogu se vrlo fine napravit i doma u kuhinji) i već spomenutih mini zaliha fruktoze
- uvijek, ali uvijek mi je u hlačama kada se krećem po prirodi barem jedna astro-folija (stvarno je mala i ne zauzima ništa mjesta, a u slučaju ovakvom može značit spas, od grijanja i skloništa, do signalizacije)
- zviždaljka na ili istoj vezici na kojoj je kompas ili dosta mojih jakni ima u ručici glavnog cifa ukomponiranu zviždaljku
- Petzl Tikka Xp mi je uvijek u nekom džepu jakne, flisa, windstoppera, hlača, uglavnom ne idem u šumu/planinu nikada da nije na meni
- uvijek probam ugurati negdje po sebi 2 m neke tankog, ali što čvrščeg užeta (ja koristim ona tanja užeta za alpinizam iz Iglu sporta, ali volio bi ovaj paracord malo isprobati)

Ovaj cijeli scenarij je u slučaju da nije došlo do povrede. Da sam ozlijeđen, priča je nažalost drastično drugačija, ali i punooo realnija u našim uvjetima. I naravno jako zavisna od težine i vrste ozlijede.

Možda će biti kritika na moje viđenje situacije da su nekada ljudi koristili manje od nabrojane opreme, prirodnije materijale, nisu imali astrofolija i sintetičkog užeta i slično.
Istina i slažem se. ALI, stvarno veliko ALI, nekada su ljudi puno više boravili u prirodi, bila im je svakodnevnica koristit prirodne materijale i puno su bolje poznavali općenito kretanje i prirodne resurse nego današnji ljudi poput mene, koji živimo u stanovima i tu i tamo kada nađemo vremena odemo opustit dušu u prirodu.

A druga je stvar isto da nekada ljudi nisu zalazili u duboku, nepoznatu šumu, krš ili neki drugi oblik neprohodnog terena, pogotovo ne sami iz čiste razonode, kao što mi to radimo.
goran.h
goran.h
bomber
bomber

Male
Broj postova : 109
Godine : 36
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 27.11.2011

[Vrh] Go down

Prioriteti u survivalu Empty Re: Prioriteti u survivalu

Postaj by Stribog 30.12.11 13:49

Tuzno mi je sto je covjek dosao na tu razinu da se izgubi u prirodi :/
Stribog
Stribog
lingua
lingua

Male
Broj postova : 468
Godine : 32
Lokacija : Osijek
Datum registracije : 09.07.2010

[Vrh] Go down

Prioriteti u survivalu Empty Re: Prioriteti u survivalu

Postaj by goran.h 30.12.11 14:37

Stribog, u sustini se slazem s tobom, ali to je neka druga rasprava, puno vise socioloskog i filozofskog karaktera, opcenito o smislu danasnjeg nacina zivota i odnosa prema prirodi.

A covjek se oduvijek gubio u prirodi, pa gube se i divlje zivotinje ponekad. Samo je kod nas doslo do toga da je vecina populacije nesposobna (vise needucirana) za zivot u prirodi.
goran.h
goran.h
bomber
bomber

Male
Broj postova : 109
Godine : 36
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 27.11.2011

[Vrh] Go down

Prioriteti u survivalu Empty Re: Prioriteti u survivalu

Postaj by . 30.12.11 16:03

Stribog je napisao/la:Tuzno mi je sto je covjek dosao na tu razinu da se izgubi u prirodi :/

nisi ni bio u "pravoj prirodi" ako se nisi bar na trenutak našao dezorijentiran i izgubljen!
ako je ktome još i stresna situacija o kojoj govorimo...jao!

.
bomber
bomber

Male
Broj postova : 172
Godine : 54
Datum registracije : 09.10.2011

[Vrh] Go down

Prioriteti u survivalu Empty Re: Prioriteti u survivalu

Postaj by Bobo 30.12.11 16:17

Istina! Bez problema se dezorijentira u prirodi! Pogotovo u šumi!
Bobo
Bobo
lingua
lingua

Male
Broj postova : 305
Godine : 39
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 18.11.2010

[Vrh] Go down

Prioriteti u survivalu Empty Re: Prioriteti u survivalu

Postaj by Login 30.12.11 16:29

@ maks - Super post. Posebno mi se sviđa ovo što je maks napisao za orijentiranje, nije mi na pameti bilo ova ideja sa čekanjem mraka i sa uzvišenog pogledati da li se vide gdje svjetla sela ili grada.. odlično. Po noći čak i ako nevidimo izravno izvor svjetlosti viđao sam u daljini narančaste oblake ili maglu iza brda gdje je naselje.. to svakako memoriram.

@ goran - u vezi ove posude, ma to sam tako napisao, može biti ona ćuturica ili nešto tako.. u kranjem slučaju i pvc boca. Ovo za životinje vrijedi i kod mene.

Inače ja sam se jednom izgubio, cca teren je bio par km samo ali tolika brda ajme.. u zadnji tren sam izvukao se pred mrak. Cijelo popodne sam tražio obalu jezera da se vratim i onda kad sam ju jedva našao cik cak uz nju a ona vijuga, signala nema, a ja balonja u trenerci nisam puno znao o svemu ovome, al dobro sam napravio da sam prvo sjeo i zapalio cigaru da se smirim hehe.. tako da zračna linija nije uvjek pravo mjerilo i konfiguracija terena ima svoju riječ, kao i pokrivenost signalom, vaša kondicija i sl.
Login
Login
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1136
Godine : 37
Lokacija : Slavonija
Datum registracije : 17.07.2010

[Vrh] Go down

Prioriteti u survivalu Empty Re: Prioriteti u survivalu

Postaj by . 30.12.11 16:32

zamisli situaciju da se motornim zmajem srušiš i preživiš negje na papuku! nevidiš sunca od krošnji -stabla u promjeru 1 metar. zračne linije do civilizacije cca 10km. 3 milijarde komaraca
po "kubiku".nemaš ništa ,i nema mobitel signal. panični,ubrzani hod,disanje na usta,iščašio si
ramena braneći se od komaraca,nepodnošljivo je! šta tu učinit? pravit sklonište,palit vatru,čime,pa nisi se planirao srušit? gdje tamo naći vodu makar prljavu da razgališ ubode komaraca?! na koju stranu gibat? sve je uzbrdo i nizbrdo ,lišće se kliže ispod patika.

.
bomber
bomber

Male
Broj postova : 172
Godine : 54
Datum registracije : 09.10.2011

[Vrh] Go down

Prioriteti u survivalu Empty Re: Prioriteti u survivalu

Postaj by maks1969 30.12.11 16:37

Opet se sve vraća na početak bez orijentacije nema ništa.
Nikad neću zaboraviti lika sa fensyšmensy opremom za planinarenje kompasom kartom svim "đinđuvama" na recepciji "Paklenice".Bleji tip u kartu s olovkom vuče po papiru,gleda u kartu koju je okrenuo -naopako.
Priroda nije ni približno toliko opasna koliko su ljudi naivni,bedast do bola.Ako nemate pojma o orijentaciji naučite nije to nuklearna fozika.Ima priručnika,mogu nešto ovdje pojasniti
U šumi se lako dezorjentirati za ružnog vremena magle,snjega.No ima jedna stvar koja meni nikad nije bila jasna i nikad mi neće biti jasna.Kako se uspije za ljepog vremena izgubiti u šumi i izgubiti totalno pojam odakle se otprilike krenulo.Ja prije ulaska na nepoznat teren zapamtim dvas suprotna orijentira koja bi trebao vidjeti sa svake uzvisine.Ako bi se i totalno izgubio gore piše kako bi se ponašao.Tko želi vježbat tako nešto Gorski kotar je odlično vježbalište ljeti.Treba vam topografska karta terena kompas i za početak postavite kartu ispred sebe (ispravno naravno) osmotrite oklinu i potražite objekte kao planine brda usjeke ako ih ima.Prvo na karti pa onda i u vašem vidokrugu.Onda okrenite postupak pa tražite ono što vidite na karti.Kad nađete savladali ste osnove orientacije.O čitanju karata mogu napisato puno ako vas zanima.Karta vas neće koštati dvije kune kompasi nisu skupi a osigurali ste si sigurniji i ugodan boravak u prirodi.

maks1969
bomber
bomber

Male
Broj postova : 104
Godine : 54
Lokacija : Istra
Datum registracije : 26.02.2010

[Vrh] Go down

Prioriteti u survivalu Empty Re: Prioriteti u survivalu

Postaj by maks1969 30.12.11 16:50

mornarmornar je napisao/la:zamisli situaciju da se motornim zmajem srušiš i preživiš negje na papuku! nevidiš sunca od krošnji -stabla u promjeru 1 metar. zračne linije do civilizacije cca 10km. 3 milijarde komaraca
po "kubiku".nemaš ništa ,i nema mobitel signal. panični,ubrzani hod,disanje na usta,iščašio si
ramena braneći se od komaraca,nepodnošljivo je! šta tu učinit? pravit sklonište,palit vatru,čime,pa nisi se planirao srušit? gdje tamo naći vodu makar prljavu da razgališ ubode komaraca?! na koju stranu gibat? sve je uzbrdo i nizbrdo ,lišće se kliže ispod patika.
U tom slučaju moraš riskirati.Popni se na stablo čija krošnja ide visoko i gledaj traži orijentire.Ako je vedro vidiš sunce.Ako si letio zmajem vidio si sav okoliš iz ptičje perspektive.Nešto si zapamtio.Ne letiš s zatvorenim očima,nadam se bar.Nađi najviši objekat u vidokrugu i odredi mu smjer u odnosu na sunce.Zaspamtu da se sunce pomjera u smijeru zapada svaki sat za otprilike 2-3 prsta.Tako ćeš zadržati smijer dovoljno da dođeš do orijentira.ako si se ipak izgubio -dešava se i najboljima ponovo na stablo i ponovo se orijentiraj.Ako nemaš mjesta za upaljač u džepu kad ideš letiti nauči paliti vatru bez upaljača.Teško je ali izvedivo,Staklo od sata(običnog) može poslučiti da zapališ vatru isoristi ga kao povećalo.Nađi natrul komad drva i suho tvrdo drvo preko mahovine suhe i trenjem možda zapališ vatru,nećeš za minutu dvije moraš se oznojiti.Ako je kiša sumnjam da ćeš zmajariti.
Uvijek ima izlaz.uvijek.skini krilo s zmaja dobro dođe da se s njim omotašIzmi letve s krila lagane su lakše ćeš hodat.Pokupi remenje ako radiš zaklon dušu je dalo za sajanje grana.
Paničariti nemoj jer ćeš izginuti.Nemoj sprintat ako si u šumi razbit ćeš se.EDIT:Kompa ako si se razbio s motornim zmaem a nemaš ideje kako zapaliti vatru - to je tužno.motorni zmaj ima motor u njemu ima benzina.Prolij benzina malo na travu i iskrom ćeš zapaliti vatru bez po muke,Ako motor radi upali motor uvijek ima neki dio koji se rotira na njega pritisni granu i ako tako ne izazoveš vatru...

maks1969
bomber
bomber

Male
Broj postova : 104
Godine : 54
Lokacija : Istra
Datum registracije : 26.02.2010

[Vrh] Go down

Prioriteti u survivalu Empty Re: Prioriteti u survivalu

Postaj by Login 30.12.11 17:00

@maks - evo ti kako se jednostavno izgubiti..
priču sam jučer pročitao u dahu.. stvarno je Lupus to odlično napisao
dosta poučno
https://survival.aforumfree.com/t1665-lupusrebel-osobno-iskustvo

mornarmornar je napisao/la:zamisli situaciju da se motornim zmajem srušiš i preživiš negje na papuku! nevidiš sunca od krošnji -stabla u promjeru 1 metar. zračne linije do civilizacije cca 10km. 3 milijarde komaraca
po "kubiku".nemaš ništa ,i nema mobitel signal. panični,ubrzani hod,disanje na usta,iščašio si
ramena braneći se od komaraca,nepodnošljivo je! šta tu učinit? pravit sklonište,palit vatru,čime,pa nisi se planirao srušit? gdje tamo naći vodu makar prljavu da razgališ ubode komaraca?! na koju stranu gibat? sve je uzbrdo i nizbrdo ,lišće se kliže ispod patika.

Pošto poznajem koliko toliko Papuk znam da ima prilično dosta izvora ili potoćića ovisno o god. dobu, prvo bih se namazao blatom ako ga ima zbog komaraca ako je stvarno tako nesnosno. Vatru bih pokušao dobiti od ostataka zmaja (gorivo i iskra). Zaklon također od ostataka zmaja. Znam da ima crnogorice i breze gore pa bih to metao na vatru radi dima za rastjerivanje komaraca ujedno i za moguću signalizaciju ako bih našao kakav proplanak bez drveća gdje bih se utaborio na rubu šume, toga tamo ima. Tu bih prenoćio u blizini pada zmaja jer bi me vjerovatno tražili. Od ostataka zmaja bih se mogla vjerovatno i nekakva posuda improvizirati za donijeti si vodu koju bih prvo tražio nakon postavljanja kampa i upaljenje vatre. Sutradan bih kod kampa ostavio poruku i smjer kretanja te krenio niz brdo u pravcu juga ili sjevera ovisno s koje strane sam pao, vjerovatno bih ubrzo naletio na planinarski ili traktorski put
Login
Login
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1136
Godine : 37
Lokacija : Slavonija
Datum registracije : 17.07.2010

[Vrh] Go down

Prioriteti u survivalu Empty Re: Prioriteti u survivalu

Postaj by Ernest 30.12.11 18:35

Plećka i vratina od zmaja pečena u glini je mi je jedan od boljih obroka na takvim izletima .. Prioriteti u survivalu 469245
Ernest
Ernest
tipko
tipko

Male
Broj postova : 52
Godine : 53
Lokacija : šikara
Datum registracije : 21.02.2011

[Vrh] Go down

Prioriteti u survivalu Empty Re: Prioriteti u survivalu

Postaj by Stribog 30.12.11 18:42

mornarmornar je napisao/la:
Stribog je napisao/la:Tuzno mi je sto je covjek dosao na tu razinu da se izgubi u prirodi :/

nisi ni bio u "pravoj prirodi" ako se nisi bar na trenutak našao dezorijentiran i izgubljen!
ako je ktome još i stresna situacija o kojoj govorimo...jao!

Goran je nadopunop moju misao, pod to "izgubiti se" mislio sam u malo sirem smislu, dakle da se moras boriti da bi uspio jedva prezivjeti
Stribog
Stribog
lingua
lingua

Male
Broj postova : 468
Godine : 32
Lokacija : Osijek
Datum registracije : 09.07.2010

[Vrh] Go down

Prioriteti u survivalu Empty Re: Prioriteti u survivalu

Postaj by maks1969 30.12.11 18:51

Login i ja bi napravio slično kao i ti.
Rezervar od zmaja bi ti mogao poslužiti kao posuda za vodu ako bi ga uspio skinuti.Ma na Papuku ne bi bio bed.Bio sam tamo dva puta oko VoćinaNi Velebit. samo je tamo opako hladno preko noći i u sred ljeta.

PS:A u q. uvijek nešto zaboravim.Na papuku ima minskih poljas ponegdje pa bi me to ježilo.Na Papuku se daju nač i zemunice sa 100% komforom.ako bi naletio na nju-puna šaka brade.


maks1969
bomber
bomber

Male
Broj postova : 104
Godine : 54
Lokacija : Istra
Datum registracije : 26.02.2010

[Vrh] Go down

Prioriteti u survivalu Empty Re: Prioriteti u survivalu

Postaj by . 30.12.11 21:39

vidim da si gledao bear gryll -a! ti i on se možda možete popeti na stabla pomenuta u prići!
situacija br.2!! -ispao si iz motornog zmaja a on odletio u mađarsku!
situacija br 3.-ispao si iz jedrilice-nema benzina!!

.
bomber
bomber

Male
Broj postova : 172
Godine : 54
Datum registracije : 09.10.2011

[Vrh] Go down

Prioriteti u survivalu Empty Re: Prioriteti u survivalu

Postaj by Login 30.12.11 21:45

Oko odmarališta Zvečevo je minirano, i navodno gore negdje baš na vrhu Papuk oko vojne baze ali to nisam siguran.

Da vidiš dobro si napomenio, kod nas u takvim situacijama u nepoznatom treba i na taj aspekt opasnosti misliti, osobito ako znaš da si u blizini granica bivše sao krajne i gdje se borilo, tamo je večinom dosta terena zagađeno minama. Dobro bi bilo malo pregledati kartu na stranicama HCR-a i pokušati memorirati ta podrucja u glavi što više.

@mornar - gle u nedogled mozemo tako smišljat postavljene scenarije i sve teže.. bit teme nije da riješavamo zagodnetke i jedan drugom otezavamo, vec da se pokrene zdrava rasprava a taj moj "scenarij" je bio samo povod.. iako vecinu ovih stvari znam, dobio sam iz rasprave neke dobre ideje da po noci se orijentiram prema svjetlima, i da u takvoj situaciji dodatno kao jednu od opasnosti koje mi prijete razmotrim i minsku situaciju.. mozda izgleda banalno ali o tome do sad nisam razmisljao.. kao i jos par stvari koje su bile korisne za ponoviti citajuci ove postove.
Login
Login
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1136
Godine : 37
Lokacija : Slavonija
Datum registracije : 17.07.2010

[Vrh] Go down

Prioriteti u survivalu Empty Re: Prioriteti u survivalu

Postaj by . 30.12.11 21:54

ma ozbiljno sam govorio! zmaj je nebitan,odnjeo te vjetar na paraglajderu! kužiš! na neki način se moraš naći usred ničega u potencijalno opasnoj situaciji! kako drukčije? ako si zaostao od organizirane skupine-vratit će se netko po tebe ili će alarmirat nekoga!

.
bomber
bomber

Male
Broj postova : 172
Godine : 54
Datum registracije : 09.10.2011

[Vrh] Go down

Prioriteti u survivalu Empty Re: Prioriteti u survivalu

Postaj by Login 30.12.11 22:08

Pa dobro ako si u toj situaciji ko što si gore naveo i još bez tog zmaja koji je odlican izvor pomagala i resursa onda je zbilja malo otežano.. dakle ni nož ni ništa nemaš. Najpametnije je onda od komaraca pokušati blatom ali ne smoćiti se jer po noći bez vatre može biti gadno još ako si mokar. Probati složiti kakvo sklonište ili unaprijediti već postojeće prirodno, navući što više lišća i probdjeti noć. Pokušati naći vodu naravno. Za vatru.. bez ikakvog alata osobitno noža i primitivni načini paljenja vatre su vrlo upitni. Po noći unutar odječe nagurati suhog lišča ili trave suhe sjena ako ima i sl. Znaci ako nema vatre primarno je što bolji zaklon i što više se pokušati utopliti gore u planini. Sutradan probati naći put. Što se tiće komaraca postoje još i neke biljke koje kad razmažeš po sebi odbijaju ih, znam čitao sam a nemogu se sad ovako sjetiti koja je da ga heb..š, morat cu se malo podsjetiti na to prije sezone komaraca. Inače predpostavljam da komarci osobito ekstremno puno kao sto si ti naveo mogu biti kap koja ce preliti čašu da popiz*š i napraviš nešto nesmotreno poput kretanja noći bez svjetla po planini i kamenju i sl.
Login
Login
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1136
Godine : 37
Lokacija : Slavonija
Datum registracije : 17.07.2010

[Vrh] Go down

Prioriteti u survivalu Empty Re: Prioriteti u survivalu

Postaj by . 30.12.11 22:16

ja sam htio ustvrditi da bi najveća većina ljudi panično ,bez ikakvih priprema pokušala se domoći nečega,negdje,neštedeći snagu,vjerujući da će se za 2-3 sata dočepati neke prometnice ili naselja! u ti tim brdskim uvijetima bez staza ikakvih kretanje je jaaako teško.uzima snagu i živce a to je najgori scenario!

.
bomber
bomber

Male
Broj postova : 172
Godine : 54
Datum registracije : 09.10.2011

[Vrh] Go down

Prioriteti u survivalu Empty Re: Prioriteti u survivalu

Postaj by Ernest 30.12.11 23:02

I nemaš WC-papira kod sebe ....katastrofa ..
Prioriteti u survivalu 450789
Ernest
Ernest
tipko
tipko

Male
Broj postova : 52
Godine : 53
Lokacija : šikara
Datum registracije : 21.02.2011

[Vrh] Go down

Prioriteti u survivalu Empty Re: Prioriteti u survivalu

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 1 / 2. 1, 2  Next

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.