FORUM PREŽIVLJAVANJA

prvi Hrvatski forum preživljavanja, bushcrafta, pustolovine i prirode

Početna stranicaO autoruRegistracijaLogin

Share | 

idealna duljina ostrice

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Autor/icaPoruka
yasko
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1465
Godine : 26
Datum registracije : 24.05.2011

PostajNaslov: idealna duljina ostrice    29.12.11 0:53

koja je po vama idealna duljina ostrice...dali je to nesto malo ili nesto veliko..ili cak dva komada....naravno mislim na nesto za svakodnevnu uporabu,ne zasebno sa survival,kampiranje,pecanje izlete i to nego ono..sta bi mogli ponjet svugdje...

neki govore noz treba bit mali i nezamjetan ,a neki da ako nije za klat slonove nevalja....na forumu ima dosta ljudi koji imaju jako velikog iskustva i stvarno bi htjeo cut vase misljenje..dali je velicina bitna?? ili tehnika bez obzira na velicinu ?

[Vrh] Go down
Mad Max
spikač
spikač

Male
Broj postova : 655
Godine : 49
Datum registracije : 15.01.2011

PostajNaslov: Re: idealna duljina ostrice    29.12.11 3:24

Moj odabir :

Za svaki dan prevrtati po đepu - izmedju 8 i 10 cm oštrice , za u šumu - za šetnju isto ko za svaki dan a za odlazak na par dana recimo od 13 do 15 cm dužine oštrice ...

Svako ima svoje potrebe, različitu veličinu ruka pa i način kako se ponaša u šumi pa prema tome i bira šta mu je najprikladnije taj momenat ...

LP M.
[Vrh] Go down
Igsy
honoris
honoris

Male
Broj postova : 2694
Godine : 27
Datum registracije : 12.03.2010

PostajNaslov: Re: idealna duljina ostrice    29.12.11 3:57

Po potrebi, ali ako se ne mogu odlučiti između dva, onda uzmeme onaj duži jer s njim mogu napraviti sve ko i s manjim, samo još više.
[Vrh] Go down
Medo Gradela
spikač
spikač

Male
Broj postova : 598
Godine : 22
Datum registracije : 16.09.2010

PostajNaslov: Re: idealna duljina ostrice    29.12.11 3:59

za EDC folder od 6-9 cm oštrice,

za šumu imam nekoliko noževa od 10 do 20 cm oštrice, a u cilju mi je nabavit nešto snažnije, što bi zamjenilo mačetu, sjekiru i sl. nekakav univerzalni nož
[Vrh] Go down
ivo
guru
guru

Male
Broj postova : 3266
Godine : 53
Datum registracije : 05.10.2011

PostajNaslov: Re: idealna duljina ostrice    29.12.11 11:25

Kolega Yasko, ne znam jeste li lovac, ako jeste, usudio bih se predložiti svakako ovaj zadnji,
najdonji na slici, s obavezno dobro naoštrenom špicom (kompletna oštrina se podrazumijeva).
Eto, svatko iz svog rakursa (kolega Navigator, nadam se da u izrazu nisam pogriješio).
[Vrh] Go down
yasko
mr.spika
mr.spika

Male

PostajNaslov: Re: idealna duljina ostrice    29.12.11 11:32

ivo je napisao/la:
Kolega Yasko, ne znam jeste li lovac, ako jeste, usudio bih se predložiti svakako ovaj zadnji,
najdonji na slici, s obavezno dobro naoštrenom špicom (kompletna oštrina se podrazumijeva).
Eto, svatko iz svog rakursa (kolega Navigator, nadam se da u izrazu nisam pogriješio).

nisam lovac....slika je stavljena samo radi toga jer su nozevi po velicini na njoj...opcenito mislim...
[Vrh] Go down
Login
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1194
Godine : 30
Datum registracije : 17.07.2010

PostajNaslov: Re: idealna duljina ostrice    29.12.11 12:03

Za EDC folder i ništa veće od toga, jednostavno nemogu na fax, kafiće i sl. nositi fixni ili nešto ogromno što ne stane u pederušu.

Za na terenu ništa manje od 17cm oštrice, preko 18-19cm mi je previše. To je ako govorimo o nožu za sve namjene i njega nosimo kao glavnu oštricu. To su dimenzije kabar usmc-a , rat7 i sl. noževa. SRK, i karlov nož koji imam od 15cm su mi se pokazali za nijansu prekratki, ovaj karlov još i izvlaći masa pa nezaostaje toliko u sječi. Nož mi treba da bude dovoljno dugačak za sječu grana, (zloglasni! ) batoning, prelomit kost i sl. , a opet nepredugačak da se može preciznije raditi sa obradom divljači, hranom, sitnim obradama drveta i sl.
[Vrh] Go down
orao
spikač
spikač

Male
Broj postova : 617
Godine : 20
Datum registracije : 30.08.2010

PostajNaslov: Re: idealna duljina ostrice    29.12.11 15:31

11 cm ostrica(3mm debljine) plus sjekira(gransfors) i ko bog.. to je moj duo perfecto.. probao sam ic i sa nozem 18 cm i manjim folderom al ubrzo se vratio onome gore.. ili nosim samo noz 11 cm..
Sve ovisi o uvjetima sto planiras radit itd..
[Vrh] Go down
yasko
mr.spika
mr.spika

Male

PostajNaslov: Re: idealna duljina ostrice    29.12.11 17:42

ja sam si napravio noz sa ostricom 8 cm...i skonto sam da nije dovoljno...neke stvari dok rezem fali mi bas dva centa tri..... jer radio sam po ostrici od victorinoxa koja mi je dovoljna kao edc,ali za ozbiljnije poslove u sumi izgleda da nedostaje malo...tako da se bacam na novu izvedbu malo veceg nozeka...to sto ti kazes 11 cm i sjekirica idealno...

nekima nije dosta ni 15 bas zato sam otvorio temu da vidim sta ljudi misle..
[Vrh] Go down
Mije
spikač
spikač

Male
Broj postova : 751
Godine : 25
Datum registracije : 30.09.2011

PostajNaslov: Re: idealna duljina ostrice    29.12.11 17:53

Trenutno imam Spyderco Enduru koja ima ostricu duzine 9 centimetara, po meni za svaki dan duljina je taman pogodjena-jedini je problem sto te ljudi gledaju ko ubojicu kad vide tako nesto pa ju ne nosim kad idem u grad, samo doma na selu..zato sad nabavljam manjeg foldera od 7 cm za "urban EDC"...
[Vrh] Go down
leoone5
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 23
Godine : 42
Datum registracije : 12.06.2011

PostajNaslov: Re: idealna duljina ostrice    12.10.12 20:56

enlan el-01+SRK .....i to je to!!!
[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: idealna duljina ostrice    Today at 9:52

[Vrh] Go down

idealna duljina ostrice
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» SOG Assisted opening - legalno ili ne?
» Dobar nož?
» Malo o sjekiri iz literature
» chrni vrag
» Noviji i za oštrenje zahtjevniji čelici