FORUM PREŽIVLJAVANJA, BUSHCRAFTA, PUSTOLOVINE I PRIRODE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» 24 sata divljine
Odabir prve sjekire Empty03.03.24 9:46 by NAVIGATOR

» Sretna 2024.godina
Odabir prve sjekire Empty01.01.24 23:27 by Lawman

» ako nekome treba ideja za kuću..
Odabir prve sjekire Empty18.12.23 9:19 by NecaPereca

» Ćao, ćao
Odabir prve sjekire Empty14.12.23 10:00 by NecaPereca

» Nije bilo preživljavanje ali je bilo stresno :)
Odabir prve sjekire Empty14.12.23 9:53 by Lawman

» Baterijske lampe
Odabir prve sjekire Empty24.11.23 8:29 by neven

» Utsch & Gierse Tools / UG-Tools
Odabir prve sjekire Empty23.11.23 19:08 by dux aeron

» Laser u survival kitu?
Odabir prve sjekire Empty22.11.23 20:56 by dux aeron

» Dosta je bilo zajebancije, dogodine tko živ , tko mrtav...
Odabir prve sjekire Empty21.11.23 12:20 by Lawman

» Stari novi hobi
Odabir prve sjekire Empty25.10.23 22:29 by neven

» Gitara & planinarenje
Odabir prve sjekire Empty24.09.23 11:48 by Strat04

» Izrada noza od turpije
Odabir prve sjekire Empty21.09.23 22:04 by Hobi majstor

» chris reeve sebenza folder
Odabir prve sjekire Empty21.09.23 18:51 by NAVIGATOR

» sta je najvaznije za prezivljavanje?
Odabir prve sjekire Empty20.09.23 11:34 by Strat04

» Mine na Papuku
Odabir prve sjekire Empty20.09.23 11:32 by Strat04

» prsluk, torbica ili ranac?
Odabir prve sjekire Empty20.09.23 11:10 by Strat04

» Prestavljanje
Odabir prve sjekire Empty20.09.23 9:45 by neven

» P: Chris Reeve Small Sebenza MAGNACUT
Odabir prve sjekire Empty30.08.23 9:03 by NAVIGATOR

» EDC- sitnice koje pojednostavljuju život
Odabir prve sjekire Empty09.08.23 16:48 by NAVIGATOR

» Svega ima,ničeg nema.. [CHAT TEMA]
Odabir prve sjekire Empty18.07.23 13:08 by Drvo

» Pozdrav svima
Odabir prve sjekire Empty03.06.23 14:28 by Shaman95

» Nocna zima ljeti u Gorskom Kotaru
Odabir prve sjekire Empty03.06.23 11:16 by DrAnte

» Koji nož kupiti?
Odabir prve sjekire Empty29.05.23 15:41 by Lawman

» "patiranje"karbonskog čelika?
Odabir prve sjekire Empty28.05.23 23:59 by ness

» SkeletoDon Alpha
Odabir prve sjekire Empty28.05.23 23:48 by ness

» BREZIN SOK
Odabir prve sjekire Empty28.05.23 23:40 by ness

» Pozdrav ekipa
Odabir prve sjekire Empty27.05.23 19:34 by Lawman

» Karte
Odabir prve sjekire Empty27.05.23 13:39 by Ervin

» Mora of Sweden noževi
Odabir prve sjekire Empty02.05.23 10:48 by Žic

» STRELJAČKA SVAKODNEVICA
Odabir prve sjekire Empty12.04.23 12:52 by Lawman

bebač 1-20
zelembara 20-50
tipko 50-100
bomber 100-200
lingua 200-500
spikač 500-1000
mr.spika 1000-2000
guru 2000-5000
master 5000-10000
alfa i omega 10000 +
Forum Preživljavanja© Facebook Icon

Odabir prve sjekire

+8
ivo
Mraz
bum bum
urbana_gorila
rtiduti
kengur32
NAVIGATOR
goran.h
12 posters

Go down

Odabir prve sjekire Empty Odabir prve sjekire

Postaj by goran.h 27.11.11 19:20

Pozdrav i poštovanje,

Novi sam član foruma i ovim putem pozdravljam.

Već duže vrijeme razmišljam o nabavci manje sjekire i sada sam u dilemi. Razmišljam između ova 3 modela:

Fiskars X5
Odabir prve sjekire 121121-Camping-Axe-X5_product_main

Husqvarna Hatchet
Odabir prve sjekire Sjekirica-6a4f81e1

Gransfors Bruks 415 Wildlife Hatchet
https://survival.aforumfree.com/t5070-p-gransfors-bruks-415-wildlife-hatchet


Za Fiskars nisam siguran gdje točno kupiti, jer danas sam ih vidio u Baumaxx-u i Bauhausu. U Baumaxx-u samo jedna s futrolom za nositi oko remena i ta nema cijenu, a u Bauhausu jedna bačena na polici i već oštećenog sječiva (malo udubljenje na sredini). Volio bi je kupiti s tom futrolom.

Sjekirica mi treba za osnove poslove oko kampa - cijepanje manje drveća za vatru, izradu klinova za šator, zabijanje klinova, rezbarenja drveta i neko lakše krčenje puteva.

Do sada sam se koristio velikim sjekirama za cjepanje drveta (domaća neka proizvodnja), malom sjekiricom domaće proizvodnje i Fiskars x7 sjekiricom. Sa x7 sam krčio s ocem brdo ispod vinograda u Moslavini, koje je potpuno zaraslo i nije bilo košeno barem 5 godina (jako puno mladika oraha i bagrema, visoka trava i sve isprepleteno raznim penjačicama) i bila mi je poprilično ugodna za rad.

Na ljeto planiram putovati mjesec dana biciklom po HR s djevojkom i spavati što više na otvorenom, tako da bi sjekirica i tamo išla samnom.

Inače se bavim alpinizmom, planinarenjem i budući sam šumar po struci, tako da jako često boravim u prirodi.

Planiram još nositi sa sobom 2 noža:

Letherman e301 folder
Odabir prve sjekire E301-beauty-th

taj nož je uvijek samnom i dosada me vjerno služi već 2 godine

i u planu mi je uzeti Moru Outdoor 2000
Odabir prve sjekire 445-975-large

Dakle, pokušavam složiti nekakav lagani set (kilažom), koji u suštini neće služiti baš za najteže survival zadaće, nego za kampiranje i redovan boravak u prirodi.

Hvala svima koji nađu vremena za odgovor,

Goran
goran.h
goran.h
bomber
bomber

Male
Broj postova : 109
Godine : 36
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 27.11.2011

[Vrh] Go down

Odabir prve sjekire Empty Re: Odabir prve sjekire

Postaj by NAVIGATOR 27.11.11 20:01

ako me sječanje ne vara imaš malu gransforsicu za kupiti tu kod nas na forumu pogledaj pod rubriku

https://survival.aforumfree.com/t5070-p-gransfors-bruks-415-wildlife-hatchet

javi se tipu pa se dogovori, koliko vidim po fotki sjekira je u odličnom stanju.
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7018
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

Odabir prve sjekire Empty Re: Odabir prve sjekire

Postaj by goran.h 27.11.11 20:20

NAVIGATOR:

tu sam i planirao uzeti GB Wildlife, stavio sam baš isti link i meni se čini da je jako povoljna kupnja, samo neznam na što da pazim po pitanju oštećenja i sličnog...

To me nekako i najviše vuće da uzmem, nekako mi je najljepša (nije najbitniji faktor definitivno, ipak je to alat), sviđa mi se tradicionalnost, ali mi se kod GB i Husq sviđa što se mogu koristit za zabijanje npr. drvenih klinova i takve neke poslove, dok se sa Fiskarsovima to ne smije raditi.

GB mi ima bolju kožnu navlaku od Husq, samo mi nije jasno na koji se način stavlja na remen?

Također koliko sam tu uspio pročitati GB držalo je puno bolje po pitanju ergonomije od Husqvarninog?

Goran
goran.h
goran.h
bomber
bomber

Male
Broj postova : 109
Godine : 36
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 27.11.2011

[Vrh] Go down

Odabir prve sjekire Empty Re: Odabir prve sjekire

Postaj by NAVIGATOR 27.11.11 21:52

pa GB je ipak za dvije štufe bolje napravljena od husqe pogotovo od novih husqi koje su tak, ne baš tak dobre ko stare.

ma kod sjekire nema puno filozofije ak na očigled nije glava napukla i držalo se ne klima onda je dobra, a forumaš koji ju prodaje je tu već dugo i ne mislim da bi te zeznuo. zato ako veli da je dobra ja mu vjerujem. da meni treba ja bi ju kupio.

mislim da bi još bolja kupovina bila GB small forest axe ali nje nema nigdje više u hrvatskoj za kupiti a kad će stić u replikartu nova pošiljka nisam siguran.

small forest je ipak ozbiljniji rezni alat a opet nije puno veća niti puno teža a možeš njome brvnaru napravit ili rezat paradajze.

kod sjekira po meni GB-u se nitko još nije ni blizu približio u tom cjenovnom rangu. stare husqe su bile dosta blizu ali sada su oni promjenili dizajn pa mi više nisu napete.
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7018
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

Odabir prve sjekire Empty Re: Odabir prve sjekire

Postaj by goran.h 28.11.11 19:37

Eto, kontaktirao sam prodavača GB Wildlife Hatchet i sjekira je nažalost već prodana.

Tako da mi je ona sada malo izvan opcije, tj. sada je definitivno 3. u izboru, zbog najviše cijene...

Koju bi od ove 3 sjekire odabrali kao najbolje uloženo/dobiveno za gore navedne poslove i u kombinaciji sa navedenim noževima? (Letherman i Mora 2000 po koju vjerojatno sutra idem u Checkpoint dučan)
goran.h
goran.h
bomber
bomber

Male
Broj postova : 109
Godine : 36
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 27.11.2011

[Vrh] Go down

Odabir prve sjekire Empty Re: Odabir prve sjekire

Postaj by NAVIGATOR 29.11.11 0:26

ja bi kupio husqu!
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7018
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

Odabir prve sjekire Empty Re: Odabir prve sjekire

Postaj by kengur32 29.11.11 18:08

ako uzmeš husqicu imačeš slićnu kombinaciju kao ja.... Odabir prve sjekire 85288
kengur32
kengur32
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 2825
Godine : 50
Lokacija : Sisak
Datum registracije : 06.08.2010

[Vrh] Go down

Odabir prve sjekire Empty Re: Odabir prve sjekire

Postaj by rtiduti 30.11.11 6:29

Preporučam Jonsered jeftinija je od H a iste su. Uzmi u obzir da sjekirica teži 1kg (sa drškom) Zbog svoje mase mjesto joj je u ili na rancu. Kožna navlaka je minimalističkog dizajna i što je najvažnije funkcionalna. Što se preklopnog nožića tiče, kad već imaš Moru i sjekiricu za putovanje bi ti bolji izbor bio bi jedan Victorinox.

LP
rtiduti
rtiduti
bomber
bomber

Male
Broj postova : 140
Godine : 53
Lokacija : PGŽ
Datum registracije : 08.05.2010

[Vrh] Go down

Odabir prve sjekire Empty Re: Odabir prve sjekire

Postaj by urbana_gorila 30.11.11 17:46

Za usporedbu: Gransfors Wildlife hatchet i Husqvarna

Odabir prve sjekire 4136236557_8567ecf492_b

Demonstracija izdržljivosti Fiskarsa...

Odabir prve sjekire Allaxeslb

I primjer idealne kombinacije: Srednje velika sjekira sjekira i srednje veliki nož...

Odabir prve sjekire Wildlifehatchet-osage

Odabir prve sjekire 2006_0121GB_Mini_axe0072

Odabir prve sjekire 2006_0121GB_Mini_axe0063

Meni ipak Gransfors izgleda najbolje od spomenutih sjekira.











P.s. Sorry kaj sam ti ju maznuo pred nosom...

urbana_gorila
urbana_gorila
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1505
Godine : 40
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 09.02.2010

[Vrh] Go down

Odabir prve sjekire Empty Re: Odabir prve sjekire

Postaj by goran.h 30.11.11 18:14

urbana_gorila:

Uff, meni ovaj P.S. zvuči kao utrljavanje soli u ranu pomalo Odabir prve sjekire 592423

Šalim se Odabir prve sjekire 747986

Neka te dugo i dobro služi i želim vam puno zajedničkih pustolovina i boravaka u prirodi. Odabir prve sjekire 393492

Ja sam nekako sve bliže tome da meni zapravo treba dobar nož srednje veličine (do 14-15 cm oštrica), nešto jačih leđa i to je to...

Gledao sam danas najmanju Husqvarn-u i ok je za nositi na ruksaku kada se ide isključivo kampirati, ali mi se ipak čini da sam se precijenio (ili dimenzije male sjekire podcijenio) i da mi je to preglomazno....
goran.h
goran.h
bomber
bomber

Male
Broj postova : 109
Godine : 36
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 27.11.2011

[Vrh] Go down

Odabir prve sjekire Empty Re: Odabir prve sjekire

Postaj by bum bum 30.11.11 20:53

palac gore za g.b. wildlife hatchet
bum bum
bum bum
bomber
bomber

Male
Broj postova : 142
Godine : 46
Lokacija : Kaštela
Datum registracije : 12.03.2011

[Vrh] Go down

Odabir prve sjekire Empty Re: Odabir prve sjekire

Postaj by goran.h 08.12.11 12:47

Nakon citanja dosta tema s foruma i nekoliko setnji po prirodi od pokretanja teme, dosao sam do nekih zakljucaka:

1. Narucio sam od redbeard rum-a noz, osnova je Lauri ostrica 14.7 cm duzine, 2.6cm sirine i 3.25 debljine

2. Puno sam razmisljao o ovome odabiru sjekire manje, bio sam u ducanima pogledati i Huqvarnu i najmanju Fiskars i zakljucak je da mi je Husqvarna malo velika, ali izdrzivo, ali mi je kozna navlaka jako lose rijesena. Fiskars X5 mi se dobada dimenzijama i tezinom i ima dobru futrolu sa dobrim opcijama za nosenje na remenu ili karabineru, ali mi se ne svida to sto se ne smije koristiti kao mali cekic ( za zabijanje klinova satora kada se kampira u Dalmaciji i po otocima, gdje je zemlja jako tvrda i u obzir dolaze samo profilni zeljezni klinovi...)

Takoder ne mislim nikada rusiti svjeze drvo, tako da mi sjekira za to ne treba, jer stvarno ne vidim potrebu za rusenjem zivog drveta u nazim sumama za potrebe boravka u prirodi... (drvo za vatru se uvijek lako nade u nasim sumama, bez potrebe za rusenjem/cijepanjem velikim

Tako da se odlucujem da bi ipak htio preklopnu pilu, jer je manja i kompaktnija od sjekire i opcenito za moje potrebe upotrebljivija (ako i hocu odsijecat drvo, onda bi to bilo u svrhu uzimanja lijepog komada drveta za obradu, a pila mi je tu puno iskoristivija od sjekire)

E sad da ne otvaram novu temu, moze mi netko dati savjet za neku best buy preklopnu pilu kod nas? Glrdao sam Husqvarninu za 140 kn sa listom od 18 cm, a ovu Bacho koju svi hvale, koliko sam shvatio nitko nema vise u HR?
goran.h
goran.h
bomber
bomber

Male
Broj postova : 109
Godine : 36
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 27.11.2011

[Vrh] Go down

Odabir prve sjekire Empty Re: Odabir prve sjekire

Postaj by Mraz 08.12.11 13:15

OVA je po meni dobra kupnja. Stvar je vrlo lagana, odlično pili i kvalitetno je napravljena. Bio sam nevjernik zbog neobičnog dizajna i načina otvaranja lista no stvar funkcionira besprijekorno.
Mraz
Mraz
master
master

Male
Broj postova : 5658
Godine : 38
Lokacija : Delnice
Datum registracije : 26.02.2010

[Vrh] Go down

Odabir prve sjekire Empty Re: Odabir prve sjekire

Postaj by ivo 08.12.11 14:26

Mraz je napisao/la:OVA je po meni dobra kupnja. Stvar je vrlo lagana, odlično pili i kvalitetno je napravljena. Bio sam nevjernik zbog neobičnog dizajna i načina otvaranja lista no stvar funkcionira besprijekorno.



Stvarno jest, perfektna pilica. Imam i Fiskarsovu sjekiricu, kao i škare za grane, trsne škare, "obične" škare i škarice, dva noža, bla, bla, bla..., uglavnom, 15-ak njihovih alata i alatića i svi me odlčno služe.
ivo
ivo
guru
guru

Male
Broj postova : 3335
Godine : 60
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.10.2011

[Vrh] Go down

Odabir prve sjekire Empty Re: Odabir prve sjekire

Postaj by Fratt 08.12.11 14:50

Ja sam "ubo" sebi Felco 600 pilicu,pokazala se vrlo dobrom za 137 kuna...

Odabir prve sjekire FELCO_600-01
Fratt
Fratt
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 4003
Godine : 44
Lokacija : .- -. -.-. .. . -. - / ..-. --- .-. . ... - ...
Datum registracije : 30.09.2010

[Vrh] Go down

Odabir prve sjekire Empty Re: Odabir prve sjekire

Postaj by glock 08.12.11 15:36

goran,ne vidim razlog za nekorištenje fiske ko čekića,ja svojom tučem po željeznom klinu za kalanje drva,pa nije od putra da se raspadne,to je njihovo ograđivanje u slučaju ako...

glock
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1128
Godine : 60
Lokacija : Hr
Datum registracije : 31.01.2011

[Vrh] Go down

Odabir prve sjekire Empty Re: Odabir prve sjekire

Postaj by puls 08.12.11 19:16

Ja imam najobičniju preklopnu pilu iz supermarketa-no name od 30-ak KN,dizajn identičan ovoj Felco

-mogu reći da je rijetko koristim,ali je svaki put poslužila;sad je stalno imam u autu

Hoću reći-ako možeš i ako nađeš kupi si neku bolju;ako ne možeš za prvu ruku uzeti neku prostiju pa ćeš s vremenom vidjeti

Ja volim imati kvalitetne stvari ali za primjer pile-da sam dao više love-bačena lova
puls
puls
guru
guru

Male
Broj postova : 2791
Godine : 45
Lokacija : ZG
Datum registracije : 05.03.2010

[Vrh] Go down

Odabir prve sjekire Empty Re: Odabir prve sjekire

Postaj by Lovac23 08.12.11 19:57

Ja iskreno nikada nisam imao nesto ambicija da kupim markiranu sjekiru......kad nas cetvrtkom dolazi kovac na pijacu ...odes...narucis i imas boli glava sjekiru(koliko para toliko muzike ) moja je trajala oko 4 godine dok je nisam izgubio....cistio sam i ciglu sa njom
P.S.Nasao sam od djeda neku staru sikiru pa cu je okaciti da se pohvalim cim je nasadim na drzalicu
Lovac23
Lovac23
lingua
lingua

Male
Broj postova : 211
Godine : 36
Lokacija : Gradiska
Datum registracije : 04.12.2011

[Vrh] Go down

Odabir prve sjekire Empty Re: Odabir prve sjekire

Postaj by NAVIGATOR 08.12.11 23:14

Lovac23
to ti je kao i s oštrinom noževa za neke je neki nož užasno tup a neki nikada u ruci nisu držali oštriji.
tako je i sa tom tvojom sjekirom, ako ti s njome stružeš cigle onda spram nje nemaš baš neka velika očekivanja, jer da je naoštriš klak spada nakon toga trebalo bi ti 2-3 sata hoblanja i regrindanja a onda kad bi se tak zmučio da bude koliko toliko oštra ne bi ti više nikada palo na pamet njome mahati ni blizu cigli i žbuke.
misli da se pod ovom temom traže malo rafiniranije kvalitete reznog alata kao što je sjekira.
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7018
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

Odabir prve sjekire Empty Re: Odabir prve sjekire

Postaj by goran.h 08.12.11 23:30

Tnx ljudi,

Fiskars pile sam i prve gledao, jer su bile odmah na polici u Poljoopskrbi u Maksimirskoj i svidjele su mi se, samo je cijena malo paprenija...

Ali opet, ako valjaju, ja sam pobornik uvijek one: "Nisam dovoljno bogat da kupujem jeftino." Ne mislim da se treba razbacivati i kupovati fensi stvari sa etiketom, ali bavim se sa dosta sportova u kojima je oprema vrlo važan segment i naučio sam da treba težiti određenom omjeru visoke kvalitetei dobre izdržljivosti, naspram prihvatljive cijene. Pokaže se to kao dobro ulaganje kada dođe do škripavih situacija...

Dakle, odluka je ovakva...prvo čekam da dobijem nož u ruke, odem malo na moje zapadne obronke Medvednice i malo prošećem po djedovini u Moslavini, pa ću onda biti pametniji što i kako dalje... (volim raditi sjekirom, budući šumar sam po struci, tako da me kopka imat jednu svoju osobnu, a onda opet, muči me koliko ću je koristiti...)

Pilu bi defintivno trebalo imati po meni za neke finije radove oko drva, jer barem u mojim rukama je puno preciznija od sjekire, moram još obići trgovine da vidim kako mi što leži u ruci i koliko kuna mi odstreli iz džepa...

glock:
Koju Fiskarsicu koristiš? Tvoje je iskustvo znači da se može koristit stražnjom stranom kao čekićem?

Moram priznat da i na Husqvarni ima oznaka kao da se ne smije ništa "čekićat" s njom...

Navigator:
Pošto si mi ti tu nekako "the man" za GB, što misliš kako bi se Wildlife Hatchet snašla u funkciji zabijanja klinova i nekim sličnim lakšim zabijačkim poslovima?
goran.h
goran.h
bomber
bomber

Male
Broj postova : 109
Godine : 36
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 27.11.2011

[Vrh] Go down

Odabir prve sjekire Empty Re: Odabir prve sjekire

Postaj by NAVIGATOR 09.12.11 0:18

iako GB ne deklarira da je sjekira napravljena za takvu namjenu bez problema bi podnjela zabijanje čavala i klinova za šator. ja sam svojom GB small forest sve to radio bez ikakvih tragova oštećenja na sjekiri.

ako si šumar onda ti je šuma i profesija i hobi. ja bi na tvome mjestu nosio i nož i sjekiru i pilu. pila stvarno ne teži ništa. ja također na ozbiljnije višednevne izlete nosim svo troje. iako koliko sam skužio dobivaš relativno velik nož, pa ti je za manje avanture možda to i dovoljno. ja i inače doma koristim bahcovu pilu i sjekiru. za roštilj, prepravku namještaja, pripremu božićne jelke. dobra pila i sjekira i inače dobro dođu a ne samo u šumi. svaka bi kuća trebala imati dobar nož, pilu i sjekiru.

iako mi je bahcova bolja ali koristio sam i ovu fiskarsovu. odličan alat.
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7018
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

Odabir prve sjekire Empty Re: Odabir prve sjekire

Postaj by glock 09.12.11 9:39

goran,imam 3 fiske,onu naj najmanju ne koristim,srednja je 800g,a najveća 2,4 kg i kako Navi veli,podnaša sve.

glock
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1128
Godine : 60
Lokacija : Hr
Datum registracije : 31.01.2011

[Vrh] Go down

Odabir prve sjekire Empty Re: Odabir prve sjekire

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.