FORUM PREŽIVLJAVANJA

prvi Hrvatski forum preživljavanja, bushcrafta, pustolovine i prirode

Početna stranicaO autoruRegistracijaLogin

Share

Pomoč oko vrste gljive

Go down 
Autor/icaPoruka
vibor
bomber
bomber
vibor

Male
Broj postova : 193
Godine : 41
Datum registracije : 30.08.2010

Pomoč oko vrste gljive  Empty
PostajNaslov: Pomoč oko vrste gljive    Pomoč oko vrste gljive  Empty15.09.11 23:08

Dakle, ubrane su u blizini jezera, listopadna šuma, hrast, brist, bjelogorično drvo uglavnom, rasle su ispod naslaga trave dok nisu probile se na sunce, brane su sredinom osmog mjeseca, na blagdan Velike Gospe, kiša nije bilo mjesec dana unazad, miris im je vrlo ugodan, sličan livadskim pečurkama ili kračunima, izgled im je najbliži vrganjima, iako ih nisam susretao ni brao u tim krajevima. na presijek mijenja boju u modru, podosta su izjedene sa crvima bile. Pretragom po knjizi R. Božca nisam je uspio prepoznati al mi je bila najbliža ljetnom vrganju, al ako netko ima pojam o vrsti volio bi da napiše post.

Pomoč oko vrste gljive  Copyofdsc02271

Pomoč oko vrste gljive  Copyofdsc02272

Pomoč oko vrste gljive  Copyofdsc02274

Pomoč oko vrste gljive  Copyofdsc02276

Pomoč oko vrste gljive  Copyofdsc02273
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/unikatnelampeVD
Kalašnjikov
tipko
tipko
Kalašnjikov

Male
Broj postova : 77
Godine : 30
Datum registracije : 13.01.2011

PostajNaslov: Re: Pomoč oko vrste gljive    Pomoč oko vrste gljive  Empty16.09.11 15:16

kad sam pogledao slike ...izgledale su mi najblize vrganju ...al onda vidim da si to i sam skuzio...hmmmm
[Vrh] Go down
bolle
lingua
lingua
bolle

Male
Broj postova : 286
Godine : 48
Datum registracije : 06.10.2009

PostajNaslov: Re: Pomoč oko vrste gljive    Pomoč oko vrste gljive  Empty16.09.11 15:54

Po slikama je nezahvalno tvrditi bilo što ali mislim da je riječ o boletus satanas ili vrganj vražji.Učinilo mi se da je sa doljnje strane klobuka crvene boje kao i da je crvena boja zastupljena i po stručku.Boja klobuka na mlađim primjercima je siva dok je kasnije smeđe boje kao što se i vidi na slikama a i naveo si da na prijesjeku poplavi.Da je vidim u živo mogao bih sa sigurnošću reći dali je riječ o boletus satanas ili ne ovako samo nagađanje.Možda Luksa može reći nešto više a vjerujem da na forumu postoji još vrsnih poznavalaca gljiva
[Vrh] Go down
vibor
bomber
bomber
vibor

Male

PostajNaslov: Re: Pomoč oko vrste gljive    Pomoč oko vrste gljive  Empty16.09.11 21:45

Mislim da nije Ludara, več sam naveja da je miris ugodan , što kod Ludare nije slučaj, ona smrdi po pokvarenom mesu. Iako je po svemu ostalom slična Ludari, ipak bih reka da nije.
[Vrh] Go down
vibor
bomber
bomber
vibor

Male

PostajNaslov: Re: Pomoč oko vrste gljive    Pomoč oko vrste gljive  Empty21.09.11 22:41

Bilo mi je jednostavnije i bolje pitat koji nož najbolje odgovara uz ovu vrstu gljiva, te na koliko stupnjeva se kali jer samo o tome se piše po ovom forumu, Pomoč oko vrste gljive  30210 Tek onda bih dobija koji pošten odgovor, koja čeličana.
[Vrh] Go down
LUKSA
guru
guru
LUKSA

Male
Broj postova : 2398
Godine : 47
Datum registracije : 21.02.2009

PostajNaslov: Re: Pomoč oko vrste gljive    Pomoč oko vrste gljive  Empty21.09.11 23:55

Ma mislio sam odgovoriti ,ali isto se nećkam oko Ludare ili ti Boletus Santas.
ili Kravlje balege ili Boletus Colopus

Ljetni vrganj ili Boletus Edulis nikako nije!

trebamo nekog trećeg ili četvrtog! :bog:

[Vrh] Go down
http://luketic.robert@gmail.com
palac
bomber
bomber
palac

Male
Broj postova : 105
Godine : 61
Datum registracije : 08.08.2010

PostajNaslov: Re: Pomoč oko vrste gljive    Pomoč oko vrste gljive  Empty22.09.11 16:57

Boletus appendiculatus ili žuti vrganj: meso žućkasto, na zraku poplavi, prijatnog mirisa i ukusa, nalazi se u listopadnim šumama ljeti i ujesen, dosta česta gljiva,. Upotreba svestrana kao i kod vrganja s bijelim trusištem, moguća je zamjena samo sa običnim vrganjem ali i sa gorkim vrganjem ukoliko ju prije ne probamo. Po mojem kategorizatoru spada u sam vrh jestivih gljiva.
Ako trebaš kakav nož za "lov" na vrganje, sigurno ćeš nešto pronaći na ovom forumu . . .
[Vrh] Go down
vibor
bomber
bomber
vibor

Male

PostajNaslov: Re: Pomoč oko vrste gljive    Pomoč oko vrste gljive  Empty22.09.11 22:44

Mislim da je to taj vrganj, pronašao sam ga u bezi gljiva Boletus, al nemam ga u svojim knjigama, kao što sam naglasio , miris mu je ugodan, što me odmah odvratilo od pomisli na Ludaru, pa sam potražio pomoč ovdje. Hvala Pomoč oko vrste gljive  393492
[Vrh] Go down
Monkey_Bussines
zelembara
zelembara
Monkey_Bussines

Male
Broj postova : 24
Godine : 38
Datum registracije : 16.12.2010

PostajNaslov: Re: Pomoč oko vrste gljive    Pomoč oko vrste gljive  Empty23.09.11 9:21

Lažna ludara.
[Vrh] Go down
puls
guru
guru
puls

Male
Broj postova : 2913
Godine : 40
Datum registracije : 05.03.2010

PostajNaslov: Re: Pomoč oko vrste gljive    Pomoč oko vrste gljive  Empty03.11.13 18:40

U kratkoj šetnji šumom nabrah danas na jednom panju nešto bukovača.

Budući da nema zasebne teme o njima, molio bih znalce za potvrdu:
Pomoč oko vrste gljive  IMG_0001_zps99f14b49
Pomoč oko vrste gljive  IMG_0002_zps0d4a88ea
Pomoč oko vrste gljive  IMG_0003_zps5a973457
[Vrh] Go down
palac
bomber
bomber
palac

Male
Broj postova : 105
Godine : 61
Datum registracije : 08.08.2010

PostajNaslov: Re: Pomoč oko vrste gljive    Pomoč oko vrste gljive  Empty04.11.13 0:37

još da ih možemo pomirišati . . . da to je bukovača
[Vrh] Go down
puls
guru
guru
puls

Male
Broj postova : 2913
Godine : 40
Datum registracije : 05.03.2010

PostajNaslov: Re: Pomoč oko vrste gljive    Pomoč oko vrste gljive  Empty04.11.13 9:05

Ma, mirišu super.........to sam prvo provjerio!Pomoč oko vrste gljive  469245 
[Vrh] Go down
markonvs
spikač
spikač
markonvs

Male
Broj postova : 624
Datum registracije : 13.11.2011

PostajNaslov: Re: Pomoč oko vrste gljive    Pomoč oko vrste gljive  Empty04.11.13 17:16

vibor je napisao/la:
Dakle, ubrane su u blizini jezera, listopadna šuma, hrast, brist, bjelogorično drvo uglavnom, rasle su ispod naslaga trave dok nisu probile se na sunce, brane su sredinom osmog mjeseca, na blagdan Velike Gospe, kiša nije bilo mjesec dana unazad, miris im je vrlo ugodan, sličan livadskim pečurkama ili kračunima, izgled im je najbliži vrganjima, iako ih nisam susretao ni brao u tim krajevima. na presijek mijenja boju u modru, podosta su izjedene sa crvima bile. Pretragom po knjizi R. Božca nisam je uspio prepoznati al mi je bila najbliža ljetnom vrganju, al ako netko ima pojam o vrsti volio bi da napiše post.

Pomoč oko vrste gljive  Copyofdsc02271

Pomoč oko vrste gljive  Copyofdsc02272

Pomoč oko vrste gljive  Copyofdsc02274

Pomoč oko vrste gljive  Copyofdsc02276

Pomoč oko vrste gljive  Copyofdsc02273
Poučavajući u zadnje vrijeme gljive, a posebice vrganje, osobno izbjegavam vrganje crvenog trusišta te klobuka svjetlijeg od stručka.

Iako među njima ima i uvjetno jestivih dakle otrovnih dok se ne iskuhaju, preferiram da gljiva koju berem za konzumaciju ni u kojem stanju ili stadiju nije bila otrovna Pomoč oko vrste gljive  747986

Prema fotografijama, može biti neka od slijedećih vrsta vrganja:

Boletus erythropus Pers. (Zelenjača) - UVJETNO JESTIVA
Boletus egaliae (Pilat) ex Pilat & Dermek (Lažna ludara, vragoljasti vrganj) - OTROVNA
Boletus luridus Sch:Fr (Kovara, mrežastonogi vrganj, vrganjica, ludoglavka) - UVJETNO JESTIVA
Boletus rhodoxanthus (Krombholz) Kallenbach (Purpurnožuti vrganj, žuta ruževača) - UVJETNO JESTIVA
Boletus satanas Lenz (Ludara, bljutavka, luda gljiva, vražji vrganj, svinjača) - OTROVNA

Zadnja promjena: markonvs; 04.11.13 17:17; ukupno mijenjano 1 put. (Reason for editing : tipfeler)
[Vrh] Go down
vibor
bomber
bomber
vibor

Male

PostajNaslov: Re: Pomoč oko vrste gljive    Pomoč oko vrste gljive  Empty05.11.13 9:21

Uglavnom, ništa jestvo. A nada sam se da mi u blizini kuće raste bar neka vrsta vrganja:_( , al nema veze, zato ima pečurki, sunčanica, smrčaka i puhara, a nedavno je locirano i jedno nalazište blagvi.Pomoč oko vrste gljive  469245 Pomoč oko vrste gljive  469245 
[Vrh] Go down
thepecarski
bebač
bebač
thepecarski

Male
Broj postova : 10
Godine : 46
Datum registracije : 05.02.2011

PostajNaslov: Re: Pomoč oko vrste gljive    Pomoč oko vrste gljive  Empty23.08.19 0:44

[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: Pomoč oko vrste gljive    Pomoč oko vrste gljive  Empty

[Vrh] Go down

Pomoč oko vrste gljive
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.