Početna stranicaO autoruRegistracijaLogin
Share | 

kako napraviti ljepilo od onoga što ti priroda...

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Go to page : 1, 2  Next
Autor/icaPoruka
Gost
Gost

PostajNaslov: kako napraviti ljepilo od onoga što ti priroda...   17.05.09 19:57

...pruže (nije stalo)

može pomoć. dok sam bila u onom kampu vidjela sam jednog malog kako radi ljepilo. upitala sam ga kako se radi, ni rječi ga nisam razumila...(doslovno)
jedino što znam da je sive boje, da se brzo suši i da ga treba zagrijavati.
ako netko zna neka mi pomogne.
[Vrh] Go down
mariobab
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova: 1986
Godine: 50
Datum registracije: 28.01.2009

PostajNaslov: Re: kako napraviti ljepilo od onoga što ti priroda...   17.05.09 20:29

Ako se brzo suši i treba ga zagrijavati, moglo bi biti kožno ljepilo (tutkalo).Imaš ga kupiti gotovog dolazi kao granule i to bih ti preporučio

I kupuješ li uzmi kožno-kod nas se mogu naći riblje. zečje i kožno i iako svako ima svoju namjenu, kožno je najbolje za naše poslove.Pa možeš napraviti ono što su radili indijanci,rastopiš malo ljepila , formiraš valjak, posušiš i nosiš sa sobom, kada ti zatreba ,zagriješ i navlažiš i lijepi.Sama ga doma možeš napraviti os sitno sjeckanih kožica koje se satima kuhaju dok se na vrhu posude ne pojavi gusti sirupasti sloj-to je ljepilo koje se onda hladi i mrvi.Možeš raditi i od smrvljenih kostiju, ali nije toliko kvalitetno. To i ljepilo od brašna i vode je ono što sam ja koristio, pa eto...
[Vrh] Go down
http://bushcraft-forum.findtalk.biz/
Gost
Gost

PostajNaslov: Re: kako napraviti ljepilo od onoga što ti priroda...   17.05.09 20:59

hvala =)
[Vrh] Go down
Gost
Gost

PostajNaslov: Re: kako napraviti ljepilo od onoga što ti priroda...   17.05.09 22:08

jel se tutkalo mozda na kolinama koristi da se pajceku skine dlaka? je to to?
[Vrh] Go down
Mladen
honoris
honoris

Male
Broj postova: 2611
Godine: 46
Datum registracije: 15.02.2009

PostajNaslov: Re: kako napraviti ljepilo od onoga što ti priroda...   17.05.09 22:35

pravo prirodno ljepilo je ljepak od imele...
imela je inače parazit na drveču..
imela ima bijele plodove u obliku bobica...
ti plodovi se izgnječe i kuhaju dok ne postanu gusta jednolična masa...
takvim se ljepilom love ptice...
[Vrh] Go down
Damir
lingua
lingua

Male
Broj postova: 291
Godine: 48
Datum registracije: 15.11.2008

PostajNaslov: Re: kako napraviti ljepilo od onoga što ti priroda...   17.05.09 23:11

hmmm... upozno sam nekoliko engleskih instruktora, i nijedan nije koristio kupljena ljepila.
Za fiksirati vezove (spage), recimo kad povezu vrh strijele. koriste prirodni pcelinji vosak pomjesan sa pepelom (sivo). A za ljepiti recimo dva komada drva koriste smolu sa drveca ili cistu ili pomjesanu sa pepelom, dlakom ili biljnim vlaknom. Na kraju izlgleda kao stakloplastika. Skupljaju se grudice smole sa drveca, stavlja se u posudu sa vodom da kipi na vatri i sakuplja se ono sto pliva.
Ima jedan video Ray Mearsa gdje on radi noz. Napravi tako smolu, napuni jedan rog pa umetne sjecivo koje mu je neki kovac napravio. Ne sjecam se vise u kojoj je seriji bilo... negdje u skandinaviji... radio je i skije i jos neke stvari... ali interesantno je bilo jer pokazuje kako se to radi na trdicijonalno... radi ugljen za kovacku vatru, ljepilo, vadi iz drva onu crnu tekucinu za premazati skije (kao smola, sad mi ne dolazi ime...) itd.
[Vrh] Go down
http://www.teamsurvival.it
Psychotic
bomber
bomber

Male
Broj postova: 120
Godine: 28
Datum registracije: 08.04.2009

PostajNaslov: Re: kako napraviti ljepilo od onoga što ti priroda...   18.05.09 5:59

Jel se moze sta lijepiti sa onom bijelom tekucinom iz smokvi? (kolko se sjecam to je bilo prilicno ljepljivo )
[Vrh] Go down
mariobab
mr.spika
mr.spika

Male

PostajNaslov: Re: kako napraviti ljepilo od onoga što ti priroda...   18.05.09 21:10

Damir je napisao/la:
... radi ugljen za kovacku vatru, ljepilo, vadi iz drva onu crnu tekucinu za premazati skije (kao smola, sad mi ne dolazi ime...) itd.

Je Damire, ja sam napisao samo ljepila koja sam sam radio.Voskom isto lijepim,pokazao sam jučer kod izrade strijela,ali ne smatram ljepilom, kao ni brezov katran-možda si na to mislio.Drvnu smolu sam također koristio-ali za izradu zaštitnih premaza, postupak s pepelom je spomenuo i malo drvo, to tek moram isprobati.

Vuče-ljepilo od imele je u istoj mjeri prirodno koliko i kožno, kazeinsko (od sira), koštano, razlika je samo u tome što kožno ima daleko veću snagu ljepljenja, veću nego mnoga komercijalna ljepila i visoku elastičnost-zato se i koristi za lukove.Kada budeš kuhao hladetinu odi korak dalje i lijepi.
[Vrh] Go down
Damir
lingua
lingua

Male
Broj postova: 291
Godine: 48
Datum registracije: 15.11.2008

PostajNaslov: Re: kako napraviti ljepilo od onoga što ti priroda...   18.05.09 21:27

pronasao sam!
Ray Mears Bushcraft - s02e04 - Sweden
Potrazi na u-Torrentu.
tu crnu smolu koristi kao premaz za skije, dobije je iz korjena trulog bora... jako interesantno.
[Vrh] Go down
http://www.teamsurvival.it
mariobab
mr.spika
mr.spika

Male

PostajNaslov: Re: kako napraviti ljepilo od onoga što ti priroda...   18.05.09 21:39

Evo skidam, i onda sutra, umjesto da režem bojler, moram gledati-počeli ste loše djelovati na mene-previše sam za kompom.
[Vrh] Go down
LEGION66
spikač
spikač

Male
Broj postova: 641
Godine: 37
Datum registracije: 21.03.2009

PostajNaslov: Re: kako napraviti ljepilo od onoga što ti priroda...   18.05.09 22:01

Mario nemoj zaboravit poslikat izradu kovačke vatre.
Ja sam danas na sajmu ubo kovački ventilator sa el.motorom za 100 kn, naravno od cigića.
[Vrh] Go down
mariobab
mr.spika
mr.spika

Male

PostajNaslov: Re: kako napraviti ljepilo od onoga što ti priroda...   18.05.09 22:04

Čim stignem, morat ću tasta žicati da mi složi ventilator.Ali prije toga moram još ići tražiti za vikend po potoku glinu i kopati...
[Vrh] Go down
Gost
Gost

PostajNaslov: Re: kako napraviti ljepilo od onoga što ti priroda...   18.05.09 22:36

ima gline kod mene =)
[Vrh] Go down
Gost
Gost

PostajNaslov: Re: kako napraviti ljepilo od onoga što ti priroda...   25.06.09 22:12

Aloha ljudi ja sam ovdje friški, ali sam znatiželjan, pa me tako interesira gdje se može kupiti kožno ljepilo npr. Zagreb???
[Vrh] Go down
mariobab
mr.spika
mr.spika

Male

PostajNaslov: Re: kako napraviti ljepilo od onoga što ti priroda...   25.06.09 22:26

Da ne lutaš po Podsusedu, a više nemam pojma kako se zvala trgovina gdje sam ja kupio, niti po Lučkom, evo ima Juriček trgovinu pored Škole primijenjene umjetnosti i dizajna.
[Vrh] Go down
Gost
Gost

PostajNaslov: Re: kako napraviti ljepilo od onoga što ti priroda...   25.06.09 22:40

Puno ti hvala Mario puno si mi pomogao; radim na izradi tradicionalnog luka i toi lameliranjem više vrsta drveta pa mi treba takvo ljepilo.
Inaće sam streličar (licenciran), ali me oduvijek interesiralo kak bi ja napravil sebi jedan ono tradicional "mast have" ak me razmeš!!!
=)
[Vrh] Go down
mariobab
mr.spika
mr.spika

Male

PostajNaslov: Re: kako napraviti ljepilo od onoga što ti priroda...   25.06.09 22:55

Naravno da te razumijem, ja nisam streličar, čak nisam ni vježbao od prošle godine, zaokupile su me druge stvari- atlatl, štapovi za bacanje, npr., mene veseli raditi s drvom. Želim ti sreću sa lukom.
[Vrh] Go down
Gost
Gost

PostajNaslov: Re: kako napraviti ljepilo od onoga što ti priroda...   26.06.09 9:21

Hvala ti!
Javim ti kak je prošlo čim ga složim.
[Vrh] Go down
zora
bomber
bomber

Male
Broj postova: 181
Godine: 32
Datum registracije: 11.06.2009

PostajNaslov: Re: kako napraviti ljepilo od onoga što ti priroda...   30.06.09 22:03

mario si ti radio to ljepilo od kože ili to sam prenosiš informaciju. mislim vidio sam kak tip pravi luk, a žena kuha to ljepilo od osušenih komadčeka kože. Samo tam se nemogu izvuć detalji. A i to što treba kuhat 6 sati mi opće nije problem jer volim kurit vatru naročito ak nije čisto da gori već još nešt i napravim
ak znaš daj prenesi nama koji neznamo (plaćam s udjelom u gotovom proizvodu) =)
[Vrh] Go down
mariobab
mr.spika
mr.spika

Male

PostajNaslov: Re: kako napraviti ljepilo od onoga što ti priroda...   01.07.09 22:57

Svašta sam ja radio od smrdljivih i zmazanih stvari kroz godine.A ljepilo sam davno i bolje ćeš informacije naći na netu.Hoću reći, sada bih morao kopati po pamćenju, a to je varljivo.Nego, vidjet ću ima li tast još koju svinjsku kožicu pa ću kuhati i slikati.Ako.Ako ne, kada se vratim sa Suska kupujem kožice i kuham.Pa kada već budem palio vatru mogu napraviti i katran od breze o istom trošku i konačno skuhati onu gubu od prošle godine(sve su to višesatni procesi).

Citat :
(plaćam s udjelom u gotovom proizvodu)

To je prihvatljiv način plaćanja.
[Vrh] Go down

kako napraviti ljepilo od onoga što ti priroda...

Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 1 / 2.Go to page : 1, 2  Next

Similar topics

-
» Kako je nastao forum?
» kako napraviti ljepilo od onoga što ti priroda...
» Kako napraviti Omcu
» Reborn... kako napraviti???
» Kako napraviti kresivo?