FORUM PREŽIVLJAVANJA, BUSHCRAFTA, PUSTOLOVINE I PRIRODE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» chris reeve sebenza folder
Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi - Page 3 Empty16.04.24 13:16 by Lawman

» 24 sata divljine
Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi - Page 3 Empty03.03.24 9:46 by NAVIGATOR

» Sretna 2024.godina
Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi - Page 3 Empty01.01.24 23:27 by Lawman

» ako nekome treba ideja za kuću..
Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi - Page 3 Empty18.12.23 9:19 by NecaPereca

» Ćao, ćao
Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi - Page 3 Empty14.12.23 10:00 by NecaPereca

» Nije bilo preživljavanje ali je bilo stresno :)
Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi - Page 3 Empty14.12.23 9:53 by Lawman

» Baterijske lampe
Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi - Page 3 Empty24.11.23 8:29 by neven

» Utsch & Gierse Tools / UG-Tools
Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi - Page 3 Empty23.11.23 19:08 by dux aeron

» Laser u survival kitu?
Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi - Page 3 Empty22.11.23 20:56 by dux aeron

» Dosta je bilo zajebancije, dogodine tko živ , tko mrtav...
Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi - Page 3 Empty21.11.23 12:20 by Lawman

» Stari novi hobi
Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi - Page 3 Empty25.10.23 22:29 by neven

» Gitara & planinarenje
Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi - Page 3 Empty24.09.23 11:48 by Strat04

» Izrada noza od turpije
Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi - Page 3 Empty21.09.23 22:04 by Hobi majstor

» sta je najvaznije za prezivljavanje?
Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi - Page 3 Empty20.09.23 11:34 by Strat04

» Mine na Papuku
Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi - Page 3 Empty20.09.23 11:32 by Strat04

» prsluk, torbica ili ranac?
Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi - Page 3 Empty20.09.23 11:10 by Strat04

» Prestavljanje
Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi - Page 3 Empty20.09.23 9:45 by neven

» P: Chris Reeve Small Sebenza MAGNACUT
Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi - Page 3 Empty30.08.23 9:03 by NAVIGATOR

» EDC- sitnice koje pojednostavljuju život
Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi - Page 3 Empty09.08.23 16:48 by NAVIGATOR

» Svega ima,ničeg nema.. [CHAT TEMA]
Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi - Page 3 Empty18.07.23 13:08 by Drvo

» Pozdrav svima
Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi - Page 3 Empty03.06.23 14:28 by Shaman95

» Nocna zima ljeti u Gorskom Kotaru
Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi - Page 3 Empty03.06.23 11:16 by DrAnte

» Koji nož kupiti?
Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi - Page 3 Empty29.05.23 15:41 by Lawman

» "patiranje"karbonskog čelika?
Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi - Page 3 Empty28.05.23 23:59 by ness

» SkeletoDon Alpha
Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi - Page 3 Empty28.05.23 23:48 by ness

» BREZIN SOK
Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi - Page 3 Empty28.05.23 23:40 by ness

» Pozdrav ekipa
Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi - Page 3 Empty27.05.23 19:34 by Lawman

» Karte
Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi - Page 3 Empty27.05.23 13:39 by Ervin

» Mora of Sweden noževi
Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi - Page 3 Empty02.05.23 10:48 by Žic

» STRELJAČKA SVAKODNEVICA
Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi - Page 3 Empty12.04.23 12:52 by Lawman

bebač 1-20
zelembara 20-50
tipko 50-100
bomber 100-200
lingua 200-500
spikač 500-1000
mr.spika 1000-2000
guru 2000-5000
master 5000-10000
alfa i omega 10000 +
Forum Preživljavanja© Facebook Icon

Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi

+48
vens
Dejan Ranković
Simke
dzeno
ivo
Axter
nenad800
puls
goran.h
ante5555
explode
Login
Ikarus
crtica -
Dinx
Fratt
saba
sgt bear
meshi
jenny
Migach
damjan
amiklic1
grisport
AmericanShop
frbr
Guru
Mraz
SoLoSaroman
neven
vatrena sjekira
LupusREBEL
rtiduti
NAVIGATOR
Aries
Rapidus
Ri istra
Zeljko
campy
Lynx
bushman
Psychotic
LUKSA
šaran_porcijaš
M5
mariobab
mimir
Mshai
52 posters

Stranica 3 / 4. Previous  1, 2, 3, 4  Next

Go down

Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi - Page 3 Empty Re: Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi

Postaj by meshi 23.04.11 17:44

jenny je napisao/la:Po meni ovaj ferrino, jer kilogrami ti itekeko puno znače kad voziš dugo...
Kad voziš dugo (par dana) najradije bi bacio par stvari ća samo da ti je malo lakše.
Ima i dobre karakteristike, tak da mislim da s njim nema greške!

tnx, dobar mi je taj ferino samo se bojim da ce nam bit premali (s curom idem na vožnju). Cura mi je niža (1.55m a ja 1.80m). Sad po onom sto pise na njemu po dimenzijama nam je to ok, al opet je dosta manje komforan naspram montane ili matuke za tu cijenu, a evo i post iznad mene je napisao da se uzme za 3 osobe ako 2 idu... razmislit cu, svejedno hvala!

meshi
bebač
bebač

Broj postova : 2
Datum registracije : 23.04.2011

[Vrh] Go down

Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi - Page 3 Empty Re: Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi

Postaj by NAVIGATOR 23.04.11 20:50

moja preporuka: outdoor expert rupal 3 ili ferrino blow, to su zapravo identični šatori samo što je OeX jeftiniji za nekih 500 kn i košta oko 800 mislim, ja ga imam več dulje vrijeme a prije toga sam na svim expedicijama koristio BLOW i oba su fantastični trosezonski šatori sa dovoljno prostora za dvije ali na knap i za tri osobe, a imaju malu težinu od svega 2.9 kilograma.

po meni samo dvoslojni šatori dolaze u obzir, ostalo je za klince za igrat se po dvorištu
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7018
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi - Page 3 Empty Re: Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi

Postaj by saba 31.05.11 9:50

jel zna nekomožda kada su sniženja u intersportu jer ja bi si svakako uzeo nekoga mc kinley-a

imam za sada neki xyz šator koji je dosta velikih dimenzija, i još je težak pa mi muka kad ga moram nosati okolo Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi - Page 3 747986
saba
saba
bebač
bebač

Male
Broj postova : 5
Godine : 35
Lokacija : Osijek
Datum registracije : 18.05.2011

[Vrh] Go down

Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi - Page 3 Empty Re: Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi

Postaj by Fratt 31.05.11 10:35

Popusti na planinarsku robu u INTERŠPORTU su bili koliko je meni poznato do 25.05....
Fratt
Fratt
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 4003
Godine : 44
Lokacija : .- -. -.-. .. . -. - / ..-. --- .-. . ... - ...
Datum registracije : 30.09.2010

[Vrh] Go down

Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi - Page 3 Empty Re: Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi

Postaj by Dinx 12.11.11 9:53

Što se tiče čarapa, nedavno sam u DM-u kupio 2 super para. Jedne su trekking model za proljeće/jesen, a druge baš zimski model. Došle su oko 40 kn svaki par, i jedva sam ih nabavio jer se u sekundi razgrabe čim dođe pošiljka. Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi - Page 3 747986 Ove jesenske su izvrsne, tople, udobne, ojačane na tabanima i prstima. Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi - Page 3 469245 Ne pitajte me koja je marka, ne piše na njima ništa... Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi - Page 3 323904 Materijal je kombinacija pamuka, najlona i još nečega, ne mogu se sad sjetiti...

Zimske još nisam probao, čekam hladnije vrijeme... =) Nosio sam ih u kombinaciji sa HAIX čizmama, prošle su već nekoliko povećih kiša i noge su mi uvijek bile tople i suhe. Dakle, trk do najbližeg DM-a i kupite si! Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi - Page 3 86830
Dinx
Dinx
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 47
Godine : 39
Lokacija : Šibenik
Datum registracije : 02.06.2011

[Vrh] Go down

Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi - Page 3 Empty Re: Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi

Postaj by crtica - 19.12.11 9:42

izvin'te ljudi brt..ovo je prezivljavanje a ne kampovanje....voda se treba prokuvavati iz reke...a ne nositi sa sobom...kao i sator on se treba napraviti a ne kupiti...lampa netreba,postoji baklja...samo noz jakna dobre cipele kresivo i jos po nesto je potrebno za prezivljavanje...Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi - Page 3 747986

crtica -
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 24
Godine : 29
Lokacija : Srbija,Pancevo
Datum registracije : 18.12.2011

[Vrh] Go down

Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi - Page 3 Empty Re: Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi

Postaj by Ikarus 19.12.11 9:58

@crtica izvini ali moram ponovit ono šta ponavljam već masu puta...

Kad TI spominješ preživljavanje u podsvijesti imaš sliku mjesta di ideš ili di bi išo u prirodu pa znaš za rijeku itd itd...

Kako bi ti prokuho vodu iz rijeke na otoku na kojem nema rijeke ili zapalio baklju a oko tebe kamnjar???

Moraš puno toga uzeti u obzir kada razmišljaš o tim stvarima...

Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi - Page 3 393492
Ikarus
Ikarus
ADMIN
ADMIN

Male
Broj postova : 2149
Godine : 41
Lokacija : zg / krk
Datum registracije : 06.03.2010

[Vrh] Go down

Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi - Page 3 Empty Re: Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi

Postaj by Login 19.12.11 10:55

Također osim preživljavanja tematika foruma su i sve ostale aktivnosti u prirodi koliko sam ja barem shvatio.

Inače što se tiče teme ja se uvjek držim pravila 5+5 (5 osnovnih osnovnih i 5 dodatnih osnovnih stvari) za koje se potrudim da uvjek budu pokrivene unutar kompleta opreme koju nosim. Dakle ovo je minimum minumuma ako idem na noćenje u prirodi ili duže.

5 osnovnih osnovnih:
- nož
- potpala
- cerada
- posuda
- uže

5 dodatnih osnovnih:
- prvi zavoj
- kompas
- svjetiljka
- ducktape
- igla
Login
Login
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1136
Godine : 37
Lokacija : Slavonija
Datum registracije : 17.07.2010

[Vrh] Go down

Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi - Page 3 Empty Re: Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi

Postaj by explode 19.12.11 13:55

u letnjim uslovima : ako imas vodu imas (gotovo) sve
u zimskim uslovima: ako imas vatru imas (gotovo) sve

ako pored toga umes da nadjes hranu skoro da ti nista nece nedsotajati
ako jos nadjes (napravis) zaklon da te stiti od vetra, hladnoce ili vrucine, svo ostalo je udobnost i sminka bez koje ne samo da mozes preziveti , vec ziveti sasvim zdravo.





explode
bomber
bomber

Male
Broj postova : 170
Godine : 51
Lokacija : Beograd
Datum registracije : 16.04.2011

[Vrh] Go down

Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi - Page 3 Empty Re: Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi

Postaj by crtica - 19.12.11 19:44

ikarus...nzm koji je tvoj nacin prezivljavanja,ali ja nisam jos profesionalac pa nenosim mnogo opreme..i ne idem daleko na prezivljavanje...moj nacin je prvo sto uradim je da nadjem odlicno mesto na Google Earth-u....pa onda odem do tog mesta proucim ga ...spremim se i krenem na prezivljavanje...ja nekad nosim vodu i nesto od kuce,ali se trudim da to ne iskoriscavam nego saradjujem sa prirodom...jer priroda nam daje sve...

crtica -
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 24
Godine : 29
Lokacija : Srbija,Pancevo
Datum registracije : 18.12.2011

[Vrh] Go down

Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi - Page 3 Empty Re: Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi

Postaj by Ikarus 19.12.11 19:52

Kao prvo nažalost moj način preživljavanja je moro bit malo drugačiji i svodio se na urbano preživljavanje...sad je dugačije na svu sreču!

Ako nađeš mjesto na Google Earth-u pa citiram

"...pa onda odem do tog mesta proucim ga ...spremim se i krenem na prezivljavanje...ja nekad nosim vodu i nesto od kuce,ali se trudim da to ne iskoriscavam nego saradjujem sa prirodom...jer priroda nam daje sve..."

Kako je to onda prživljavanje?

Ako znaš di ideš,ako znaš kakvo je mjesto,ako imaš opremu koja ti je potrebna jer si već istražio mjesto na koje ideš, ako znaš kad ideš i kad se vračaš...kako to može bit prživljavanje?

Kužim ja šta hoćeš reć ali stvar je izražavanja jer to je boravak u prirodi i učenje ili navikavanje na boravak u pirodi i korišenju prirodnih resorsa i svih njenih blagodati...

Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi - Page 3 393492
Ikarus
Ikarus
ADMIN
ADMIN

Male
Broj postova : 2149
Godine : 41
Lokacija : zg / krk
Datum registracije : 06.03.2010

[Vrh] Go down

Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi - Page 3 Empty Re: Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi

Postaj by Migach 19.12.11 19:54

crtica, bez zamjere, to nije preživljavanje to je bushcraft =)
Realno gledajući 90% ljudi s foruma se bavi bushcraftom , a ne preživljavanjem, ipak postoji dobra razlika =)
Migach
Migach
ADMIN
ADMIN

Male
Broj postova : 2566
Godine : 33
Lokacija : Strmec Podravski
Datum registracije : 17.10.2010

[Vrh] Go down

Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi - Page 3 Empty Re: Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi

Postaj by ante5555 19.12.11 19:59

Pojam Bushcraft je nedavno usvojen i društveno prihvatljiv naziv za tehnike preživljavanja i primitivni život
Tipične aktivnosti Bushcraft učenja:kako sigurno koristiti noževe i druge alate, kako upaliti vatru pomoću trenja, kao i druge metode, identifikaciju jestivih i korisnih biljaka .Izgradnja skloništa,pa čak i pripremu hrane (divljači).orijentirati se u prirodi itd.
ante5555
ante5555
spikač
spikač

Male
Broj postova : 654
Godine : 42
Lokacija : weener-germany
Datum registracije : 31.10.2011

[Vrh] Go down

Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi - Page 3 Empty Re: Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi

Postaj by goran.h 19.12.11 21:15

Ja bih isto izrazio svoje mišljenje i slažem se s onim što mi se čini da su Migach i ikarus probali objasnit tu.

A to je, da kada ideš s namjerom i pripremljenim ruksakom, na poznato ili nepoznato mjesto u prirodi, ne možeš to zvati preživljavanjem, ako se ti tamo dovezeš nekim prijevoznim sredstvom, malo prošećeš, zapališ vatricu, odspavaš i onda za dan/par dana opet odeš svojoj civiliziranoj kući i nastavljaš sa svojim svakodnevnim životom.

To je bio planirani boravak u prirodi, samo je čisto i jedino u tvom izboru, s koliko opreme češ ti to raditi i kako češ ju koristit.

Ja zagovaram iskreno pristup da ostavim što je manje moguče traga na prirodi, jer prirode je sve manje i idem je proučavat, ne ponovno eksploatirat. Da me ne bi krivo sada razumjeli, ne smatram da će neki predio prirode propasti, ako netko sjecne koju granu za sklonište i tako to, ali moj je stav: "ako nije nužno, mogu i nikakvu štetu napraviti na drveću, šumskom tlu, okolišu općenito".

Za takav naglašavam pristup koji ja preferiram u nekim periodima godine i podnebljima mi je jednostavno potreban šator kao sklonište. Ili barem cerada (s ceradom se isto daju čuda raditi). I skupim mrtvo drvo, kojeg su naše šume pune za zapalit vatru i nisam morao ni jedno biće u šumi oštetit (isprika mravima, glistama i ostalima na koje sam možda zalegao Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi - Page 3 469245 ).

Da sam preživljavao ću reći tek onda kada mi se dogodi da ostanem bez hrane, vode i ikakvog saznanja kako se točno vratiti u civilizaciju ili kontaktirati istu (mislim na bližnje, prijatelje ili najpametnije GSS).

On topic:

+1 za Navijev post o Outdoor Expert Rupal 3 šatoru, koristim ga sad već skoro 8-9 godina i prezadovoljan sam. Izdržao je i oluje i vjetrove i 4 ljudi u njemu (to je šator za nazivno 3 osobe, tj. 2 + oprema) i gadne kamenjare i danas je spreman da opet idemo negdje Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi - Page 3 368870

isto bi pohvalio Alpina Peak gojzerice (neznam nikakav link na njih), koštaju oko 1100 kn u ZG, ja sam ih kupio na jednom od onih 50% popusta koji budu svako malo u Alpini + 10% na planinarsku iskaznicu AO Velebita. Nosio sam ih i u Alpe na snijeg sa cepinima i derezama (bilo je stvarno toplo i bljuzgavo, kao da smo u vodi) i odlične su se pokazale. Jako čvrst džon, s velikim ripnama za najteže uvjete, snijeg i led, sa izbočinama za fiksiranje svih vrsta dereza. Na terenu na Lonjskom polju sam stajao u vodi preko 30 min 5mm ispod vezica i koža nije p od promočila.
goran.h
goran.h
bomber
bomber

Male
Broj postova : 109
Godine : 36
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 27.11.2011

[Vrh] Go down

Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi - Page 3 Empty Re: Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi

Postaj by puls 19.12.11 21:15

Migach je napisao/la:crtica, bez zamjere, to nije preživljavanje to je bushcraft =)
Realno gledajući 90% ljudi s foruma se bavi bushcraftom , a ne preživljavanjem, ipak postoji dobra razlika =)

ja bih rekao 99% bushcraft ili neki oblik boravka u prirodi (izleti,planinarenje,biciklizam,šetnja,reportaže...);
ovih 1% se nekad (mislim jednokratno) možda našlo u situaciji preživljavanja;jer mislim da se u takvoj situaciji ne nađeš dobrovoljno

Ovo sve je priprema za takvu eventualnu situaciju ili jednostavno gušt;jer svi volimo prirodu(i oštrice!),zar ne. Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi - Page 3 350615


Ovo o traženju super lokacije na google earthu je meni smješno pa ću se i nasmijati: haha

:bog:
puls
puls
guru
guru

Male
Broj postova : 2791
Godine : 45
Lokacija : ZG
Datum registracije : 05.03.2010

[Vrh] Go down

Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi - Page 3 Empty Re: Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi

Postaj by ante5555 19.12.11 21:22

"Od neznanja, dovesti me do istine;
From darkness, lead me to light; Iz tame, vode me na svjetlo;
From death, lead me to immortality Od smrti, dovesti me do besmrtnosti
Aum peace, peace, peace " - Aum mir, mir, mir
ante5555
ante5555
spikač
spikač

Male
Broj postova : 654
Godine : 42
Lokacija : weener-germany
Datum registracije : 31.10.2011

[Vrh] Go down

Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi - Page 3 Empty Re: Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi

Postaj by explode 20.12.11 8:51

jos nisam upoznao nekoga ko se nije vestacki našao u situaciji da prezivljava, tj da je dobrovoljno, namerno otišao u prirodu.

samim tim mi simuliramo prezivljavanje po nekom manje -vise ocekivanom scenariju.

mozda postoje dve izvesne situacije u koje mozmo doci "spontano".

prva da Vam letelica, brod,.. otkazu i da se nadjete u nepozmnatom prirodnom okruzenju.
hajmo realno kolika je verovatnoca da se ako nesto uopste desi (a da pri tome ostanemo zivi i ne budemo tesko povredjeni tako reci nepokretni). Razmislite o verovatnoci da se tako nesto desi ? verovatnije je da tri puta za redom dobijte sedmicu na lotou.

druga situacija u kojoj su se verovatno nasli mogi od nas je da se tokom planinarenja, trekinga, bushcrafta.... izgube, tj da mimo plana moraju neko vreme da brave u prirodi na mestu na kome su se zatekli. Meni se dogodilo da sam tokom jedne planinarske ture izgubio grupu, da je magla bila jako gusta, a da sam pre toga pešacio desetak sati i bio prilicno umoran. Da sam imao jednodnevni ranac i nesto garderobe, a da je bilo nesto iznad nule. Eto meni je to bilo (ako se to tako moze nazvati) jedino prezivljavanje koje mi se u biti nije mnogo razlikovalo od standardnih visenedeljnih "bushcrafta": zavucem se negde, zapalim vatru i pokusavam da spavam Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi - Page 3 69343

U ovakvom verovtnijem scenariju verovatno cemo pri sebi imati nekakav, ranac, nož, posudu za vodu, mozda kompas, upaljac, lampu,...

Boravak u prirodi (buscraft) moze pomoci (ako je to uopste cilj buscrafta) da se iz ovakve nepredvidjene situacije izvucemo elegantno, da bude smireni, opusteni i da ne panicimo sto je zapravo najopasnije i sto moze rezultirati najfatalnijim scenarijom. Na primer hodas po snegu i magli do iznemoglosti , padnes i smrznes se umesto da poslednje atome snage utrosis na traženje (pravljenje) sklonista i borbu protiv smrzavanja.






explode
bomber
bomber

Male
Broj postova : 170
Godine : 51
Lokacija : Beograd
Datum registracije : 16.04.2011

[Vrh] Go down

Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi - Page 3 Empty Re: Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi

Postaj by explode 20.12.11 9:02

Gde to na prostorima bivse SFRJ, Balkana ili čak Evrope postoji tačka oko koje u radijusu od desetak km nema ljudskih objekata. U Srbiji konktretno ne postoji tačka koja je udaljena vise od 10 km od nekakvog objekta civilizacije. Dakle celo "prezivljavanje" svodi se da drzis pravac i za nekoliko sati (nek bude i jedan dan) "preziveo si" !

Stvari se značajno komplikuju po nevremenu (magla, oluja niske temperature, smetovi) slažem se.

explode
bomber
bomber

Male
Broj postova : 170
Godine : 51
Lokacija : Beograd
Datum registracije : 16.04.2011

[Vrh] Go down

Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi - Page 3 Empty Re: Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi

Postaj by crtica - 20.12.11 10:00

ljudi hteo sam reci da se tako spremam za pravu survival situaciju....a kad dodje do toga obicno nosim dosta opreme....koristim nesto kao buscraft stil...ali ne idem sam ide moj drug samnom koji je glup,pa nezna sta znaci rec prezivljavanje....jer on misli da je to igra...mislm i jeste tako nesto dok se nenadjes u pravoj survival situaciji.....jjer ja nisam jos profesionalac za to....a nisam ni pocetnik,pa hocu da jos ucim od boljih....
Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi - Page 3 368870

crtica -
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 24
Godine : 29
Lokacija : Srbija,Pancevo
Datum registracije : 18.12.2011

[Vrh] Go down

Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi - Page 3 Empty Re: Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi

Postaj by nenad800 08.02.12 14:24

posto se prica o visednevnom boravku u prirodi imam nekog iskustva al opet vjerovatno ima ljudi koji su vise boravili u prirodi

ugl nikad ama koliko se god trudio nisam nasao daleko od civilizacije,uglavnom gdje god da se ode ima tragova ljudi i to ne ljepih tragova smeca i sl gluposti unistavanja prirode,al opet to je ovde nebitno trenutno Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi - Page 3 747986

sto se tice opreme ja sam uvijek nosio sator neki najlon(ako zatreba jer sam mjenjao satore razne nikad svoj nisam nosio),vreca jna,hrane naravno dosta za 3 osobe Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi - Page 3 747986
sikirica,noz,voda itd itd

a ostale gluposti uvijek ce vam nesto zafaliti koliko god se potrudili da ponesete ,ako kampujete i nesto hocete napraviti sjeticete se da bi vam neki alat veoma pomogao ali nema veze sto treba se znati snaci Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi - Page 3 747986
nenad800
nenad800
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 42
Godine : 28
Lokacija : Banja Luka
Datum registracije : 07.01.2012

[Vrh] Go down

Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi - Page 3 Empty Re: Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi

Postaj by Axter 28.08.12 19:02

Nisam nikad kampovao ( iskreno ) ali jesam isao na duze vrijeme u prirodu. Na zimiski raspust cu da kupim opremu za kampovanje u Luxembourg jer tamo idem na 30 dana.
Axter
Axter
tipko
tipko

Male
Broj postova : 63
Godine : 27
Datum registracije : 26.06.2012

[Vrh] Go down

Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi - Page 3 Empty Re: Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi

Postaj by ivo 29.08.12 9:00

Axter je napisao/la:Nisam nikad kampovao ( iskreno ) ali jesam isao na duze vrijeme u prirodu. Na zimiski raspust cu da kupim opremu za kampovanje u Luxembourg jer tamo idem na 30 dana.

Ne mislite li, mladi kolega, kako bi okolica Kolašina bila mnogo pogodnije mjesto od Luxembourga za vaše prvo iskreno kampovanje ?
ivo
ivo
guru
guru

Male
Broj postova : 3335
Godine : 60
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.10.2011

[Vrh] Go down

Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi - Page 3 Empty Re: Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi

Postaj by Ikarus 29.08.12 12:48

Gosp. Ivo ako sam dobro shvatio opermu će kupit u dotićnom Luxu a ne kampirat tamo...
Ikarus
Ikarus
ADMIN
ADMIN

Male
Broj postova : 2149
Godine : 41
Lokacija : zg / krk
Datum registracije : 06.03.2010

[Vrh] Go down

Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi - Page 3 Empty Re: Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi

Postaj by ivo 29.08.12 13:03

Evo, čitam ponovo, dobro ste shvatili, uvaženi kolega Ikaruse. A ja krivo, previdio čitajući, što ćete... Isprika mladom kolegi.
ivo
ivo
guru
guru

Male
Broj postova : 3335
Godine : 60
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.10.2011

[Vrh] Go down

Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi - Page 3 Empty Re: Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi

Postaj by dzeno 16.10.12 16:33

Hoceli se nastaviti tema???

dzeno
bebač
bebač

Male
Broj postova : 12
Godine : 26
Lokacija : sarajevo
Datum registracije : 04.10.2012

[Vrh] Go down

Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi - Page 3 Empty Re: Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi

Postaj by Simke 20.12.12 1:00

1.Ruksak 80 l. Bergans,sa vodootpornom vrecicom.
2. Sator (Iglo za tri osobe Hilleberg) pod 5000 mm,zidovi 4-5000 mm,tezine oko 2 kg.
3.Vreca za spavanje Marmot, idealna -16
4. Podmetac Losovo krzno :-)) i podmetac na samonaduvanje
5. Komplet kuhala,drvena soljica,termos za hranu,termos za vodu,pribor za rucavanje vojnicki+svicarski noz od cini mi se 28 djelova.Dalje tu je uze duzine oko 4 m,jedno NATO satorsko krilo,plasticna kutija sa sibicama,aspirin,paracit,sol,biber,vegeta,tablete za prociscavanje vode,pribor za prvu pomoc (vojnicki NATO standard jed.pos.nam.),plasticne vrecice sa patentnim zatvaracima u nekoliko velicina.
6. Asovcic i Sjekira sa sklopljivom testerom,cutura vanjska,vrecica sa municijom.
7. dva para vunenih carapa,par dugij gaca i majica istog materijala,majica za planianrenje,par donjeg vesa.
8. Dalje tu je GPS Garmina 60csx,obicni kompas,karta,naocale za sunce,ponekad i skijaska maska,mali ili veliki fotoaparat,zavisno od situacije.Tu su i dvije zice raznih velicina,plasticne selne,jos jedno uze i kanap,nekoliko varalica,udica,plovaka,olovcica,olovka i notes,stap za pecanje ili teleskop ili dvodjelni Shimano aspire 2,75 akcije 5-25,puska ili samostrel zavisno,parafin i vazelin u tubi,svijeca,kresivo,povecalo,nekoliko osusenih i vazelinom ili parafinom oblozenih drvaca,vakum vrecice za hranu,mali prirucnik o gljivama i priboru. To mi je otprilike oprema uvjek slozena u glavnom rancu.Sve zajedno je tezine oko 16 kg. Sad to je zavisno opet sta nosim i kada. zavisi da li je jednodnevni tur ili visednevni,zima ili ljeto.
Simke
Simke
bomber
bomber

Male
Broj postova : 144
Godine : 53
Lokacija : Zapadna Evropa
Datum registracije : 19.12.2012

[Vrh] Go down

Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi - Page 3 Empty Re: Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi

Postaj by Dejan Ranković 20.12.12 11:31

Moja spremanije baš po Bushcraftu
1.Ranac 90l RP(prazan težak 3kg što je mnogo ali stari tip i mnogo
jak i otporan za cimanje po vukojebinama ali i dosta velik)
2. Šator, Husky Bret za 2 osobe težak 2,6kg(često ga delim sa prijateljem
pa podelimo delove)
3. Vreća nije nešto Outdoor expert -8 ali mislim da je za 0 Ok
4. Podmetač na naduvavanje, Mckinley
5. Jakna softshell Millet, duks, aktivni veš, čarape, rukavice lakše, potkapa
6.Štapovi, cepin, konop od 10m, nož, firesteel, vata, vazelin(za potpalu vatom
odlično se pali kad vata primi varnicu a zatim dugo gori kao Hepo kocka), cloth pach,
drvena kašika, sirće, nešto lekova ,fotoaparat, GPS, karte,tanji kanap za razne potrebe
7. Primus, laka posuda za kuvanje, aluminijumska folija da se poklopi sud za brže
kuvanje a može poslužiti i za pečenje gljiva, čeona lampa, rezervne baterije
8. Voda u PET bocama 5l, ovsene pahulje za 4 doručka, slanina,kačkavalj, dvopek za
4 celodnevnih obroka, 4 Podravka testenina bolonjese, suvo voće i eurokrem
Sve ovo teži između 22-25kg
Prilično teško ali bez vode ujutru ne krećem. Već popodne si lakši za vodu i nešto hrane.
Pozdrav, Dejan
Dejan Ranković
Dejan Ranković
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 23
Godine : 52
Lokacija : Srbija, Belegiš
Datum registracije : 14.12.2012

[Vrh] Go down

Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi - Page 3 Empty Re: Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi

Postaj by vens 20.12.12 13:40

niste napisali najvaznije - ljeto/zima?
I po meni ruksaci od 15-20-30kg za pješačke ture mi se čini jako teško, ili ?
vens
vens
lingua
lingua

Male
Broj postova : 344
Godine : 33
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 26.03.2012

[Vrh] Go down

Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi - Page 3 Empty Re: Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi

Postaj by Dejan Ranković 20.12.12 13:59

Da, zaboravio sam reći da je u pitanju letnja varijanta.
Vidi, moj prijatelj ima lakši ranac, vreću, šator i dr.
Pogledaj, samo vode moraš imati 5l, veruj mi ja uopšte ne
pijem mnogo vode međutim ako je teren isključivo bezvodan
a takvih ima dosta onda moraš poneti jer se može desiti da na kraju dana
nemaš vode i šta ćeš onda.
Kada bi nabavio bolji ranac, lakši šator mada ovaj Husky je savršeno dobar
i dr. mogao bih smanjiti za koji kilogram ali mislim da je teško navući ispod 17-18kg
ako želiš provesti recimo 4 dana u surovoj prirodi.
E sada ako idemo recimo na preživljavanje onda nosiš mali ranac sa par stvari
, astrofoliju i spavaš bez šatora, snalaziš se tu i tamo
Navikneš vremenom na teret kada krenem izgleda teško, da zaboravio sam reći
da često ponesemo i jedan mali ranac-vreću(200gr) koja služi da se uspenjemo na neki usputni vrh tako da ne moramo nositi silni teret već samo najpotrebnije za 1-2 sata a rance sakrijemo u kraj.
Jedan mali savet prilikom ovakvih poduhvata. Recimo nosiš težak ranac veći deo dana i telo ti navikne na taj teret, takođe i na štapove.
Prilikom skidanja tereta sa sebe i i odbacivanja štapova u stranu telo i dalje radi kao
da su oni tu pa recimo imaš problem sa ravnotežom ili osećajem za pokret dok ti se
telo ne navikne na promenu. Ovo govorim iz razloga što se može desiti da naiđeš na
deonicu za oprez i tu voditi računa. Ovo sve prestaje 5 minuta kada se telo navikne na nove okolnos
ti.
Navikao sam nositi teret kada treba ali i ja više volim da sam lakši ako mogu da biram. Nisu sve akcije takve da se mora nositi sve na sebi.
Pozdrav, Dejan
Dejan Ranković
Dejan Ranković
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 23
Godine : 52
Lokacija : Srbija, Belegiš
Datum registracije : 14.12.2012

[Vrh] Go down

Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi - Page 3 Empty Re: Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi

Postaj by Frenky 20.12.12 18:17

kolege dean i simke su to manje više sve taksativno pobrojali, ali..

treba nagalasiti da je za višdnevne ture po nenaseljenim mjestima i bezvodnim vukojebinama u ruksaku najteža hrana i voda.

da je poterbno jako dobro planirati, da čovjek u normalnim okolnostima pojede oko 2kg hrane na dan i da treba minimum 3l vode.

da je u terenu nemoguće komforno spavati i obilno se hraniti, da sve nosiš sa sobom, da je moguće hodati jedino od vode do vode (izvora, šterne)

tema je dakle jako široka i dugačka.
Frenky
Frenky
spikač
spikač

Male
Broj postova : 905
Godine : 69
Lokacija : Osijek
Datum registracije : 18.10.2012

[Vrh] Go down

Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi - Page 3 Empty Re: Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi

Postaj by Simke 20.12.12 19:48

Da kolega Frenky. Sve je to individualno i zavisno od licnih afiniteta,kao i planirane rute. Zato bih se nadovezao samo da je naravno najbitnije i bezbolnije prvo isplanirati rutu. Takticko planiranje je zdrava osnova za lijep boravak u prirodi. Ja poznajem lika,koji nosi radio sa sobom.Ne toki voki,nego radio za slusanje vijesti. Ja sam ga vazda zezo,ako se sjecas one pjesme zabranjenog pusenja.."Sminekri se odvajaju od ostale raje,piju viski nece sljivu lozu,slusaju vremensku prognozu". Znaci sve je individualno .
Simke
Simke
bomber
bomber

Male
Broj postova : 144
Godine : 53
Lokacija : Zapadna Evropa
Datum registracije : 19.12.2012

[Vrh] Go down

Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi - Page 3 Empty Re: Kompletna oprema za višednevni boravak u prirodi

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 3 / 4. Previous  1, 2, 3, 4  Next

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.