FORUM PREŽIVLJAVANJA, BUSHCRAFTA, PUSTOLOVINE I PRIRODE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» 24 sata divljine
BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane Empty03.03.24 9:46 by NAVIGATOR

» Sretna 2024.godina
BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane Empty01.01.24 23:27 by Lawman

» ako nekome treba ideja za kuću..
BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane Empty18.12.23 9:19 by NecaPereca

» Ćao, ćao
BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane Empty14.12.23 10:00 by NecaPereca

» Nije bilo preživljavanje ali je bilo stresno :)
BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane Empty14.12.23 9:53 by Lawman

» Baterijske lampe
BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane Empty24.11.23 8:29 by neven

» Utsch & Gierse Tools / UG-Tools
BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane Empty23.11.23 19:08 by dux aeron

» Laser u survival kitu?
BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane Empty22.11.23 20:56 by dux aeron

» Dosta je bilo zajebancije, dogodine tko živ , tko mrtav...
BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane Empty21.11.23 12:20 by Lawman

» Stari novi hobi
BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane Empty25.10.23 22:29 by neven

» Gitara & planinarenje
BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane Empty24.09.23 11:48 by Strat04

» Izrada noza od turpije
BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane Empty21.09.23 22:04 by Hobi majstor

» chris reeve sebenza folder
BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane Empty21.09.23 18:51 by NAVIGATOR

» sta je najvaznije za prezivljavanje?
BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane Empty20.09.23 11:34 by Strat04

» Mine na Papuku
BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane Empty20.09.23 11:32 by Strat04

» prsluk, torbica ili ranac?
BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane Empty20.09.23 11:10 by Strat04

» Prestavljanje
BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane Empty20.09.23 9:45 by neven

» P: Chris Reeve Small Sebenza MAGNACUT
BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane Empty30.08.23 9:03 by NAVIGATOR

» EDC- sitnice koje pojednostavljuju život
BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane Empty09.08.23 16:48 by NAVIGATOR

» Svega ima,ničeg nema.. [CHAT TEMA]
BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane Empty18.07.23 13:08 by Drvo

» Pozdrav svima
BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane Empty03.06.23 14:28 by Shaman95

» Nocna zima ljeti u Gorskom Kotaru
BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane Empty03.06.23 11:16 by DrAnte

» Koji nož kupiti?
BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane Empty29.05.23 15:41 by Lawman

» "patiranje"karbonskog čelika?
BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane Empty28.05.23 23:59 by ness

» SkeletoDon Alpha
BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane Empty28.05.23 23:48 by ness

» BREZIN SOK
BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane Empty28.05.23 23:40 by ness

» Pozdrav ekipa
BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane Empty27.05.23 19:34 by Lawman

» Karte
BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane Empty27.05.23 13:39 by Ervin

» Mora of Sweden noževi
BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane Empty02.05.23 10:48 by Žic

» STRELJAČKA SVAKODNEVICA
BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane Empty12.04.23 12:52 by Lawman

bebač 1-20
zelembara 20-50
tipko 50-100
bomber 100-200
lingua 200-500
spikač 500-1000
mr.spika 1000-2000
guru 2000-5000
master 5000-10000
alfa i omega 10000 +
Forum Preživljavanja© Facebook Icon

BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane

+19
chumaman
puls
mrkva4
Knife_maniac
Koaksijalac
yasko
gogastiOS
neko69
Drvo
zb17ghost
sgt bear
Marko
Elp
Franco G
Fratt
enki
Mraz
cutlass
NAVIGATOR
23 posters

Stranica 1 / 3. 1, 2, 3  Next

Go down

BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane Empty BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane

Postaj by NAVIGATOR 23.07.11 12:40

kroz moih 30 godina nožarskog staža uvijek se moda proizvođača noževa koji su bili "IN" mijenjala. nekad su to bili njemački proizvođači pa je bilo bitno da nož ima oznaku solingen, pa su švedi vodili u utrci, a na evropskoj sceni su se krajem 80 tih i početkom 90 tih velikim koracima počeli pojavljivati i biti i nama običnim ljudima dostupni i kvalitetni američki proizvođači i to uglavnom u hrvatskoj preko firme AS-tim današnji Maestralprom. oni su reznim alatima i još koječime opskrbljivali mladu hrvatsku vojsku a dosta se tih artikala našlo i u civilnim rukama.

osobno su mi uvijek bile drage firme SPYDERCO, BENCHMADE, COLD STEEL, KATZ, FALLKNIVEN, FOX i mnoge druge.

među proizvođačima noževa uvijek su tu bile i firme koje iako su možda radile kvalitetne rezne alate ali su mi oni dizajnom i ergonomijom uvijek nekako bili bezlični ili grdi, nekako mi njihovi dizajni i filozofija noževa nisu sjeli.
od takvih na prvom bi mjestu bio definitivno SCHRADE, CRKT, KERSHAW, SOG i do nedavno BUCK.

BUCK je firma koja iako ima dugu tradiciju na tron svjetske scene nožarstva popela se u drugoj polovici prošloga stolječa svojim legendarnim modelom 110 koji je do tada bio revolucionaran zbog patentirane kočnice, robusnosti i pristupačne cijene. tada je to bio najsigurniji komercijalno proizveden folder.
firma se nakon takvog skoka uljuljkala u san i nekako mi se čini živjela na staroj slavi, mada su njihovi proizvodi uvijek zapravo bili dobro uložen novac ali po meni imali su neatraktivan dizajn i upotrebljavali relativno jeftine materjale. tako je za mene BUCK prošla dva desetlječa ostao relativno nezamječen(iako sam imao prilike koristiti neke njihove modele). ostao nezamječen sve do nedavno do sajma u gudovcu gdje mi je za oko zapao njihov model VANTAGE, ovo sam tada napisao:

NAVIGATOR je napisao/la:

među brdom artikala koje su izložili najviše mi se omjerom cijene kvalitete i dizajna svidio ovaj,

BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane IMG_3340Small

radi se o buckovom ekonomičnom modelu iz serije Vantage. ovaj ima ručku od novog kako bi u prijevodu rekao papirnog kamena. zapravo se radi o slojevima papira impregniranim i natopljenim epoksidnim smolama. čvrsto je kao kamen a lagano kao papir.
nož mi je za oko zapeo zbog vrlo lijepog dizajna i vrlo prihvatljive cijene za ovakav EDC rezni alat i košta prihvatljivih 270kn, što i nije puno za nož kompletno proizveden od američkih materjala u americi(u americi se bez poreza prodaje za oko 45 dolara). buck je uz benchmade iskoristio državna poticajna sredstva iz metalurgije i kompletnu svoju proizvodnju vratio u ameriku.

nožu me osim dizajna privukla i vrlo lijepo holow grindana elegantna oštrica i fantastičan duboki klip.

BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane IMG_3346Small

BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane IMG_3342Small

nož ima cijelom dužinom ručke metalne lajnere i liner lock kočnicu. lajneri doprinose čvrstoči noža ali je on zbog njih nešto teži. zbog što prihvatljivije cijene nisu ih nabušili da nožu smanje masu no vjerujem da ču taj nedostatak sam ispraviti za koji dan jer se nož jednostavno torxima da rastaviti.
manjoj cijeni od konkurencije doprinosi i jeftiniji materjal oštrice koji bi po meni bio neka doljnja granica za solidan radni nož. radi se o, u buckovoj seriji, več dobro poznatom 420HC(high carbon). iako čelik nije reprezentativan, navodno je PAUL BOS iz njega termičkom obradom u ovom modelu izvukao maximum kvalitete, što prvih dva dana korištenja, koliko je kod mene potvrđuju.
nož dolazi umjereno oštar i nakon poliranja na keramici i stropu više nego solidno reže. u rangu sa aus 8 čelikom. upravo če ovaj čistokrvni amerikanac uz spiderco tenecious i ontario rat 1 i cijenama od oko 250 kn biti glavna konkurencija nadolazećem kinezu sanremu GB 910 za 219kn

BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane IMG_3344Small


na kraju bi se zahvalio ekipi replikarta na beskonačnom strpljenju. nebrojeno su puta dizali i otvarali mi prozirne police i strpljivo odgovarali na sva postavljena pitanja.

BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane IMG_3359Small

sad nož svakodnevno kao EDC nosim več više od dva mjeseca i nakon poprilično korištenja i u urbanom okruženju ali i u divljini imam o njemu samo riječi hvale.
totalno mi je nevjerovatno koliko se BUCK ispraksirao u radu s jeftinim čelicima i koliko su puno izvukli iz takvih materjala. imam nekoliko noževa od 420 čelika i moram priznati da su poprilično mekani. PAUL BOS koji je radio termičku obradu buckovog 420HC čelika na ovome modelu napravio je remek djelo, što i zbog tanke geometrije na široko hollow grindanoj oštrici. VANTAGE reže kao britva i da se savršeno naoštriti i ono što me najviše iznenadilo duuggggoooooo ostaje takav. clipper način otvaranja kažiprstom u trenu mi je postao najdraži. kroz ruke mi je od tada prošlo nekoliko CRKT-ovih modela s takvim sistemom i mogu tvrditi da BUCK-u nisu ni do koljena. malena izbočina s doljnje strane oštrice omogučije jednostavno i munjevito otvaranje u svim uvijetima a pritom se kad je nož otvoren ni ne primječuje. rado bi takav sistem vidio i dodao na svaki svoj spidercov i benchmadeov folder. s time da je i BUCK-ova rupa na oštrici također primjenjiva.

kako sam naveo nakon sajma u gudovcu, ovako jeftini nož imao je začudo samo jednu manu u odnosu na svoju puno skuplju konkurenciju, metalni lajneri nisu bili izbušeni. razlog? poskupilo bi proizvodnju pa nož više nebi bio toliko pristupačan. na sreču to je jedan od lakših nedostataka za otkoniti u kučnoj radinosti.

lajneri se buše, kod skupljih modela, kako bi smanjili ukupnu težinu noža što je bitno ako ga koristimo za EDC, pri tome se minimalno ugrožava njegova čvrstoča.

moj je VANTAGE na kuhinjskoj vagi težio 137 grama za slučaj da vaga laže izvagao sam i pod rukom dosta lakši benchmade mini dejavoo

BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane IMG_3591Small

BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane IMG_3593Small



Zadnja promjena: NAVIGATOR; 23.07.11 13:05; ukupno mijenjano 2 put/a.
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7018
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane Empty Re: BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane

Postaj by NAVIGATOR 23.07.11 13:01

na fotki se vide puni lajneri koji doprinose ukupnoj večoj masi noža

BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane IMG_3599Small

BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane IMG_3601Small

najprije sam ih krenuo bušiti svrdlom za metal i prva je rupa išla relativno lako dok istim svrdlom i unatoč hlađenu nije više bilo moguče izbušiti novu rupu jer se totalno istupilo. najme ti lajneri vrše ulogu kočnice liner-lock pa su i oni čelični i kaljeni.


BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane IMG_3602Small

BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane IMG_3604Small

bilo je vrijeme za promjenu taktike a na scenu je stupila DREMEL brusilica. nakon sat vremena rezuckanja i brušenja malom flexa-šajbom rezultat je izgledao ovako.

BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane IMG_3607Small

a ukupna se manja masa nakon sastavljanja noža več na prvu mogla drastično osjetiti u ruci a skala na vagi je pokazivala velikih 30 grama manje.

BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane IMG_3617Small

i osječaj u đepu je bio osjetno lakši i primjereniji svakodnevnom nošenju.

BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane IMG_3861Small

iako i dalje preferiram SPYDERCOVE i BENCHMADEOVE foldere, u budučnosti ću sigurno uzeti u obzir i clipper modele drugih proizvođača, a ovaj model VANTAGE mi se toliko svidio da sam naručio identičan u S30V čeliku pa če ih biti baš zanimljivo usporediti po kvaliteti držanja oštrice. iako če verzija u S30V biti sigurno poprilično skuplja od 250kn koliko sad vantage košta s forumskim popustom.

osobno mislim da je upravo VANTAGE trenutno najisplativiji folder za EDC, u konkurenciji su mu sad i prilično veči i teži i zbog toga manje prihvatljiv ONTARIO RAT1 i SPYDERCO TENECIOUS i puno manji modeli SANRENMU-a od kojih se s modelom 910 plus poravnao dimenzijama i cijenom.
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7018
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane Empty Re: BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane

Postaj by cutlass 23.07.11 13:04

bravo... fino si so izbrusio...

a za noz smo vec utvrdili da u ovom slusaju ne vrijedi ona KOLIKO PARA TOLIKO MUZIKE...

noz je stvarno jedan pravi BEST BUY...

uzivaj u njemu
cutlass
cutlass
guru
guru

Male
Broj postova : 3949
Godine : 48
Lokacija : zagreb
Datum registracije : 16.04.2011

[Vrh] Go down

BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane Empty Re: BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane

Postaj by Mraz 23.07.11 13:43

Bio sam siguran da ćeš promjeniti mišljenje o njemu od Drave do sada... sve mi je izgledalo predobro da bi bilo istinito ali vidim da sam bio u krivu.

Pričali smo o Buckovom 420HC čeliku i kako su na glasu da iz njega izvuku više no mnogi iz 440C čelika. Misliš li da je to istina, sada kada si ga duže koristio?

Mraz
Mraz
master
master

Male
Broj postova : 5658
Godine : 38
Lokacija : Delnice
Datum registracije : 26.02.2010

[Vrh] Go down

BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane Empty Re: BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane

Postaj by NAVIGATOR 23.07.11 13:53

hvala cutlass!

Mraz to i je ono što me najviše iznenadilo na ovome nožu da je ova oštrica od 420HC izdržljivija i lakše se oštri i duže ostaje takva od mnogih 440C koje sam imao. sad se pitam pošto nisam nikakav stručnjak za čelike, koliko je uopće važno kakav je čelik ako se vrhunski odradi toplinska završna obrada kao na modelu VANTAGE. uz kvalitetu čelika clliper otvaranje i sebenzi nalik geometrija oštrice drugi su veliki plusevi ovoga modela.
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7018
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane Empty Re: BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane

Postaj by Mraz 23.07.11 14:53

TO jeste najvažnija stavka u obradi čelika.

Primjer je 1075 čelik koji, bez lažne skromnosti, mogu obraditi bolje nego mnogo tvorničkih 1095. Zašto? Zato jer je proces TO jednostavniji, veće su tolerancije na greške i na kraju krajeva daleko je lakše izvući maksimum iz tog čelika.

Drugi primjer su original kukriji koji uglavnom imaju katastrofalno držanje oštrine iako je čelik od kojeg se rade (5160) izvrstan opružni čelik koji pravilno obrađen može posramiti mnoge druge.

Buck slovi kao majstor TO obrade 420HC serije i izgleda ta je to istina.

Mraz
Mraz
master
master

Male
Broj postova : 5658
Godine : 38
Lokacija : Delnice
Datum registracije : 26.02.2010

[Vrh] Go down

BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane Empty Re: BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane

Postaj by enki 23.07.11 16:28

Odličan nož koji mi se već jako dugo sviđa i malo me čudi što ga ti nisi prije primjetio, ali ko čeka taj i dočeka : )

i svaka čast na doradi linera, stvarno majstorski odrađeno, ko iz tvornice : )
enki
enki
tipko
tipko

Male
Broj postova : 52
Godine : 37
Lokacija : Zemlja
Datum registracije : 07.05.2010

[Vrh] Go down

BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane Empty Re: BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane

Postaj by NAVIGATOR 23.07.11 19:46

ma kasno sam ga skužio upravo iz razloga što BUCK-ov asortiman več godinama prije nije pobudio mi znatiželju i interes. zadnji njihov nož koji mi se još kao klincu svidio bio je BUCKMASTER, i danas po meni najbolji "RAMBO" nož.

dremelicom je bilo vrlo lako izbrusiti ove rupe u lajnerima. bušit ih je bilo katastrofa teško ali sa dremelicom je išlo kao kroz putar. šajba na umjerenih 25 000 okretaja uz često hlađenje lajnera da se ne raskale i stvarno je išlo bez problema. bila mi je to i dobra vježba za perforiranje modela od S30V i mikarte koji mi ovih dana treba stiči u replikart.
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7018
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane Empty Re: BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane

Postaj by Fratt 25.07.11 9:29

Lijep folder,cijena pristupačna.
Kad sam prije nekog vremena zapikirao na BUCK Omni hunter malo sam istraživao taj Buckov 420HC čelik,bilo je mnogo pozitivnih iskustava vjerujući internetu.
Fratt
Fratt
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 4003
Godine : 44
Lokacija : .- -. -.-. .. . -. - / ..-. --- .-. . ... - ...
Datum registracije : 30.09.2010

[Vrh] Go down

BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane Empty Re: BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane

Postaj by NAVIGATOR 25.07.11 9:59

ja rijetko kada stignem čitati strane sajtove i tuđe recenzije i mada su dobar orjentir ali volim radije stvari o kojima pišem sam isprobati i uvjeriti se u dobre ili loše strane nekog artikla. 420HC me poprilično iznenadio baš zbog nekog predznanja o običnom 420 čeliku koji i nije neka sreća. imao sam neke noževe renomiranih proizvođača od AUS-8 i ATS 34 i ATS-55 a sa čijim performansama nisam bio ni približno zadovoljan. možda nepravedno ali ta su me iskustva unaprijed predodredila za loše mišljenje o svim noževima od tih materjala(bilo je to davno). kasnije sam se uvjerio da neke firme sasvim solidno toplinski dorade te materjale i da im karakteristike od proizvođača do proizvođača podosta variraju.

420HC BUCK-ovog VANTAGEA me jako pozitivno iznenadio u odnosu prema običnom 420 i svrstao bi ga negdje uz bok sa sandvickom 12C27 od more, i po pitanju oštrenja i držanja oštrine. neobično mi je da BUCK na svojim službenim stranicama nigdje ne navodi tvrdoču tog njihovog materjala za model VANTAGE a po mojoj procjeni mislim da bi bila jako blizu 57Rc.
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7018
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane Empty Re: BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane

Postaj by Franco G 25.07.11 16:22

Navi, na Buckovim stranicama piše u kojem su Rockwelovom rasponu njihovi čelici, kao i podaci za nekoliko glavnih Buckovih čelika.

Mislim da je Buckova tajna PAUL BOS koji fantastično dobro termički obrađuje čelik. Tvoj je 420HC vjerojatno HRC 58.

In general, the standard hardness range for our blade steels is Rc 58-61. This range produces a strong blade with good edge retention that is easy to re-sharpen.

TYPES OF BLADE STEELS

No matter how good the blade steel, there are always trade-offs. Corrosion-resistance vs. edge-retention. Edge-retention vs. sharpening ability.

Take S30V Steel. It provides the very best in edge retention and tensile strength, but is more difficult to re-sharpen and needs proper care. 17-7PH Steel resists extreme corrosion like salt water, but can’t match the edge retention of harder steels.

S30V

This is the absolute best blade steel available and its made in America. S30V contains carbon as well as high amounts of chromium, molybdenum and vanadium. Double-tempered – it can be hardened to a Rockwell hardness of RC 59.5-61.

BG-42 Steel

An extremely high-performance, bearing grade, martensitic stainless steel with significantly more carbon and molybdenum plus vanadium for improved edge retention and strength – it can be hardened to Rockwell hardness of Rc 61-62.

ATS-34 Steel

A very high carbon, chromium martensitic stainless steel, with additional amounts of carbon and molybdenum that add significant edge-holding properties and corrosion resistance. This steel can be hardened to Rockwell hardness of Rc 60-61.

420HC Steel

This is Buck’s standard blade material because it combines the excellent wear resistance of high carbon alloys with the corrosion resistance of chromium stainless steels. Add our exclusive heat-treat process for superior corrosion resistance and you have excellent tensile strength, hardness and wear resistance. 420HC Steel is a High Carbon (HC) version of standard 420 martensitic stainless steels – they can be can be hardened to a Rockwell hardness of Rc 58.

17-7PH Steel

This steel is excellent for water sports applications. It has high saltwater corrosion resistance and better edge retention than austenitic stainless steel. 17-7PH is defined as a chromium-nickel-aluminum precipitation hardening stainless steel, a process that develops hardness at relatively low temperatures, allowing hardening with very little distortion. It can be hardened to a Rockwell hardness of Rc 54-56.
Franco G
Franco G
spikač
spikač

Male
Broj postova : 750
Godine : 77
Lokacija : Zagreb/Šibenik, Croatia
Datum registracije : 29.08.2009

[Vrh] Go down

BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane Empty Re: BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane

Postaj by NAVIGATOR 25.07.11 16:36

hvala Franco G! nisam toliko detaljno proučavao njihove stranice ali za večinu njihovih noževa piše direktno na specifikaciji ispod samog modela noža i tvrdoća a za VANTAGE od 420HC nije bilo navedeno, ili se varam. svejedno hvala.
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7018
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane Empty Re: BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane

Postaj by NAVIGATOR 03.08.11 0:31

več sam nekoliko puta napomenuo da mi je buck vantage bio pravo otkriče i da sam još uvijek nakon nekoliko mjeseci korištenja tog noža za EDC nime oduševljen. iako mom vantage paperstone modelu stvarno ništa ne fali čak ni po pitanju materjala, držanja oštrine i sličnog, moram priznati da sam po pitanju izbora čelika noževa pomalo snob pa sam si naručio identičan nož samo u prestižnom S30V čeliku.

neki su me dan zvali iz replikarta da mi je stigao naručeni primjerak. odma sam drugi dan skočio u križevce po njega.

no osim mog budučeg noža na polici sam zatekao još neke primjerke iz te odlične buckove serije.

BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane IMG_3993Small

odozgora prema dolje idu redom poredani po cijeni i kvaliteti, od najskupljeg do najjeftinijeg.

gornji je moj novi vantage-pro s G10 rukohvatom i oštricom od S30V čelika. drugi je vantage-force avid, treći je moj vantage paperstone i četvrti je najekonomičniji i po mojem sudu najbolji običan vantage select.

prvi pro je naručen samo jedan primjerak za mene. drugi force s oštricom od 13 C26 čelika me moram priznati na prvu razočarao. nevjerovatno je težak. ima pune lajnere, al to imaju svi iz vantage serije no ovaj ima obloge ručki od glodanog aluminija. spejseri su na svim ostalim modelima mali i lagani no na modelu force oni su također predimenzionirani izvedeni kao puna glodana aluminijska ploča.

BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane IMG_3996Small

iako se na originalnoj buckovoj stranici on po težini izjednačuje s ostalim modelima za pravo on je minimalno 20-30 grama teži od drugih modela iz te serije.

također mu je i oštrica ponešto drugačija i meni manje privlačna.

BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane IMG_4000Small

mali štrčak za flipper sistem otvaranja koji me kod ove serije oduševio na modelu force za razliku od ostalih je nazubljen radi lakšeg otvaranja u otežanim uvjetima.

BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane IMG_3997Small

jeza me prođe kad se sjetim aluminijske narebrane ručke i zimskih uvjeta, force ima najnudobniju ručku od svih modela

BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane IMG_3994Small

kada sam po cjeniku vidio da je cijenom izjednačen s mojim modelom "pro" mogu ustvrditi da tu verziju nikada ne bi kupio, ne bi ušao čak ni među prvih 100 u izboru.
potpuno je druga stvar s modelom paperstone. umjeren u cijeni daje puno no kod nas je nedostupan. no nema žaljenja jer tu je po meni bolji i cijenom još prihvatljiviji, od identičnih materjala model select. jeina mu je razlika što u odnosu na paperstone ima oblogu ručke od "Glass reinforced nylon" i po meni je od cijele serije upravo taj model najbolja kupovina.

o svom novom ljubimcu od S30V čelika nemam još što dodati tek prolazi pokusnu EDC fazu. biti će ga zanimljivo usporediti s duplo jeftinijim. da li stavrno model pro vrijedi dvostruko.
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7018
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane Empty Re: BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane

Postaj by Elp 03.08.11 8:29

Skidam kapu Navi! Čovjek ode da sebi uzme nožić, a onda pokupi pola radnje da bi je prezentirao nama ostalima. BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane 393492

Samo jedno pitanjce, čisto informativno. Cijena pro modela u odnosu na standardni - taj low end.
Elp
Elp
lingua
lingua

Male
Broj postova : 491
Godine : 37
Lokacija : Sarajevo
Datum registracije : 25.02.2011

[Vrh] Go down

BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane Empty Re: BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane

Postaj by NAVIGATOR 03.08.11 10:49

low end je s forumskim popustom ispod 250 kn dok je model pro s istim popustom nešto skuplji od 550kn. već na prvu mogu ustvrditi da je model select u seriji vantage daleko best buy.

danas popodne stavim detaljnije fotke mog novog ljubimca, modela pro.
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7018
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane Empty Re: BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane

Postaj by Franco G 03.08.11 11:29

Navi,

zašto je tvoja modra paperstone verzija nedostupna?

Sviđa mi se ta modra boja drške, ali ne znam kako modri nož mogu nabaviti.

Buck je inače na ovom forumu jako podcijenjen. Gotovo nitko ne koristi legendarni 110 folder, ili fiksni 119. Veliki propust - u SAD-u je Buck omiljen.
Franco G
Franco G
spikač
spikač

Male
Broj postova : 750
Godine : 77
Lokacija : Zagreb/Šibenik, Croatia
Datum registracije : 29.08.2009

[Vrh] Go down

BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane Empty Re: BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane

Postaj by Marko 03.08.11 11:36

Damn, ljubomoran sam, ovaj Pro mi je jedan od najljepših foldera, vjerojatno izgledom najdraži Buckov, a i specifikacijama s obzirom na cijenu odličan. Vjerujem da je ovo bila predobra kupovina.
srce me boli kad se sjetim da sam zadnji nož kupil u 3 mjesecu BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane 843445
Marko
Marko
guru
guru

Male
Broj postova : 2015
Godine : 33
Lokacija : Lepoglava
Datum registracije : 03.08.2009

[Vrh] Go down

BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane Empty Re: BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane

Postaj by NAVIGATOR 03.08.11 12:30

Franco G

ja sam ove foldere kupovao u replikartu a kad su ih naručivali iz amerike valjda nije bilo na lageru paperstone model nego select.

iako se i meni sviđa plava boja ručke, ali kad ih uzmem oba u ruku ipak mi je ručka selecta nekako ergonomskija. ima manje oštre rubove. nije da oni kod paperstona na niti jedan način smetaju ali je selectova ručka(po obliku identična najjačem modelu pro) ipak ugodnija za raditi.

select je i 20 kuna jeftiniji pa i to jezičak na vagi malo odklanja u korist selecta.

Marko

fakat dugo apstiniraš, naruči si bar jedan sanrenmu, čisto da malo dođeš sebi a to ti nebude drastično oštetilo buđet ili upravo ovakav vantage select.

što se tiće modela pro pročitaj kasnije nastavak recenzije tog njihovog najjačeg modela ne budu ima baš ruže cvale.
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7018
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane Empty Re: BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane

Postaj by Marko 03.08.11 12:59

Pa koliko se sjecam bilo je nekih problema s necentriranim ostricama i s tim da je ostrica lupala u pilare kod zatvaranja, jel to to ili im se još neka greška potkrala?
Marko
Marko
guru
guru

Male
Broj postova : 2015
Godine : 33
Lokacija : Lepoglava
Datum registracije : 03.08.2009

[Vrh] Go down

BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane Empty Re: BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane

Postaj by NAVIGATOR 03.08.11 13:01

uuuu bilo je još toga. i to samo na ovom top modelu. pregledao sam nekoliko ovih jeftinijih i savršeni ali ovaj pro tj, tj, tj...
nakucam večeras.
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7018
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane Empty Re: BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane

Postaj by NAVIGATOR 03.08.11 21:56

toliko sam zadovoljan buckovim modelom VANTAGE PAPERSTON da sam iz čiste objesti i snobizma naručio i identičan model ali u hi-end čeliku S30V, nešto me vuče da uvijek moram posjedovati i koristiti samo ono najkvalitetnije iz ponude a model PRO u liniji vantage to zasigurno je.

e pa stigao mi je prije neki dan točnije prošli četvrtak u replikart pa sam odma skoknuo po njega, evo kratkog osvrta na kupljeno remek djelo.
dakle taj je model naručen isključivo na moj zahtjev, hvala ekipi replikarta. no nažalost to je značilo i da je u hrvatsku stigao samo jedan te da ne mogu si izabrati najsavršeniji od nekoliko. to me već malo kopkalo al eto.

dakle tko još nije vidio nož izgleda ovako.

BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane IMG_4392Small

oštrica na modelima peperstone i select je dosta grubo grindana dok su sekundarni grind i rubovi i leđa polirani do visokog sjaja i to izgleda prilično dobro. no ni približno dobro kao satinasti odsjaj upravo perfektno grindane oštrice modela PRO od S30V čelika.
ona je toliko dobro napravljena čak bolje od večine benchmadea koje sam imao u rukama a benchmade je poznat za razliku od bucka po fantastičnoj završnoj obradi i kontroli. na buckovom modelu VANTAGE PRO završnu i toplinsku obradu radio je guru TO-a pol boss i na savršeno napravljenoj oštrici otisnuo svoj logo.

BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane IMG_4421Small

BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane IMG_4423Small

na žalost na modelu pro oštricom savršenstvo i završava. već odavno znam da je buck imao problema u vantage seriji sa centriranjem oštrice u ručki, na mojem modelu paperstone oštrica je centrirana fantastično pa sam mislio da su taj problem otklonili, no na žalost na modelu pro još nisu.

na youtubeu sm gledao nekoliko recenzija i nije mi bilo jasno zašto nitko model pro fliperom ne može otvoriti oštricu iz prve, sad znam zašto.

dakle model pro kao i svi iz vantage serije ima liner lock kočnicu koja po karakteristikama ne drži tone težine prije slamanja poput nepotrebnog axis locka ili nekih drugih sigurnosnih bravljenja oštrice. po meni je nož dobar i bez ikakvog locka a ako ga ima tim bolje dakle nije mi neophodno da brava drži tone. tako nisu mislili sigurnošću ispranim mozgom amerikanci. pa su na zahtjev kupaca u bucku pojačali feder na najprestižnijem modelu. zbog tog se razloga događa da kad je nož sklopljen prenapregnuta opruga gura oštricu u stranu takvom silinom da ona struže po metalnom lajneru. ljek je na prvu jednostavan. malo se dotegne piksa koja regulira luft oštrice i nož se unatoč prenapregnutoj opruzi gotovo savršeno poravna u ručki. no onda se pojavi drugi problem zbog predotegnute pikse pre veliko je trenje fosfor-brončanih podložnih pločica i kuglice linerlocka po tangu oštrice. i upravo su tako u backu riješili loše centriranje oštrice. zbog toga se svima samo model pro teško otvara. 2-3 puta teže nego select ili paperstone.

dakle ja sam nož morao potpuno rastaviti i forsirati liner oprugu na suprotnu stranu da bi ju malo oslabio. nakon ponovnog sklapanja dobio sam lakoču otvaranja i dobro centriranu oštricu i jš uvijek dovoljno pouzdanu kočnicu.

BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane IMG_4425Small

no tu mojim problemima nije bio kraj.

u rukama imam oba modela i paperstone i pro i točno se na modelu pro vidi exkluziva. kopča za džep je bolje polirana svi šerafići i ona pixa oštrice je lijepše finalno obrađena, no nije zlato sve što sja.
kopča za đep je štrčala milimetar u zrak odvojena od ručke i nije nož sigurno držala u đepu. morao sam ju skinuti i saviti. kako je napravljena i zakaljena od nekog urnebesno čvrstog materjala ni uz najbolju volju ju nisam uspio jače saviti a da ju ne oštetim. na koncu mi je (oči su mi ispale) ipak to uspjelo ali se neravnomjerno savila na najslabijem dijelu tako da je sada njezin kut dvostepenski.

BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane IMG_4398Small

BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane IMG_4397Small

kao da to nije dovoljno zezancije ali več u dučanu mi je u oči pala još jedna velika greška: obloge od G10 materjala su različite debljine.

BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane IMG_4426Small

na fotki se vidi da je ova desna više od milimetra deblja. oblogu nije moguče samo jednostavno pobrusiti s unutarnje strane zato jer model vantage zbog specifičnog fliper otvaranja i u lajnerima ali i u oblogama ima posebne utore s unutrašnje strane koji bi u slučaju brušenja nestali i nož ne bi bio upotrebljiv tako da ču morati izvaditi luksuzni logo i brusiti s vanjske strane. bitno mi je da mi nož za edc bude što tanji.

BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane IMG_4437Small

BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane IMG_4434Small

još u dućanu sam uočio sve te greške a doma mi je trebalo više od sat vremena posla da nož dovedem u red, no još me čeka brušenje obloge i perforiranje metalnih lajnera kako bi bio što lakši, isto kao sam napravio na paperstone modelu.

iz znatiželje sam pregledao sve modele select(najjeftinije) u dućanu i niti jedan nije imao neku od tih ili neku drugu grešku.

kod modela PRO svaka komponenta napravljena je do savršenstva samo izgleda da su dečki u BUCK-u feštali pa su si malo popili kad su ih sklapali.

bez obzira na sve muke biti će to fantastičan nož kad ga doradim.
na što je sve čovijek spreman samo da bi imao ovakvu S30V oštricu??? BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane 30210

BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane IMG_4433Small

BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane IMG_4430Small

kad ovog uredim onda će paperstone na bubanj.

po meni vantage serija ima najbolje ikada konstruiranu oštricu za EDC, po obliku i veličini, uz rame sa sebenzom! vjerujem da im je sebenzina oštrica i bila nadahnuče.


Zadnja promjena: NAVIGATOR; 03.08.11 23:07; ukupno mijenjano 1 put.
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7018
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane Empty Re: BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane

Postaj by cutlass 03.08.11 22:51

kolko je hrvackih novaca??
cutlass
cutlass
guru
guru

Male
Broj postova : 3949
Godine : 48
Lokacija : zagreb
Datum registracije : 16.04.2011

[Vrh] Go down

BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane Empty Re: BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane

Postaj by NAVIGATOR 03.08.11 23:04

s forumskim popustom 554 ili 574 kn nisam siguran

čime bi ti brusio G10 ručno grubljim pa finim šmirglom? iako mi obloga ove drške više vuče na micartu nego na G10.


Zadnja promjena: NAVIGATOR; 03.08.11 23:11; ukupno mijenjano 2 put/a.
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7018
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane Empty Re: BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane

Postaj by cutlass 03.08.11 23:07

neznam za sad, al dosao mi je prije 2 tjedna s brise i moci cu ti reci tek poslje ljeta kad slozim neki noz od toga...

i ovisi koju varijantu hoces dobiti, koja finoca itd... ja cu probati s laganim pjeskarenjem, al to cu probati prije na micarti, da si ne zeznem G10
cutlass
cutlass
guru
guru

Male
Broj postova : 3949
Godine : 48
Lokacija : zagreb
Datum registracije : 16.04.2011

[Vrh] Go down

BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane Empty Re: BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane

Postaj by NAVIGATOR 03.08.11 23:14

sad ne znam jesi me pitao za cijeni PRO-a ili PAPERSTONE-a?
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7018
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane Empty Re: BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane

Postaj by cutlass 03.08.11 23:24

sve 5, pital sam te za pro...

zanima me posto BUCK prodaje svoj TOPimage..
i ja preferiram najbolje modele iz serije...

nekak sam naviko kupovat nepotrebno skupe, kvalitetne i snobovske modele..
al pustilo me to, bar su mi sad ostali svi ti nozevi .. BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane 469245
neznam kak bi se sad odlucio za sebenzu, sog vision, bench tsunami, spyder viele i ostale top modele da ih kupim u roku godinu dana il manje..

prije mi je to bilo normalno al sad si to nebi mogo priustiti
cutlass
cutlass
guru
guru

Male
Broj postova : 3949
Godine : 48
Lokacija : zagreb
Datum registracije : 16.04.2011

[Vrh] Go down

BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane Empty Re: BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane

Postaj by NAVIGATOR 03.08.11 23:50

je i meni je to još prije pola godine bilo skroz normalno a sad se stvari mijenjaju nažalost na gore. sad si priuštim tu i tam nekaj ali prije obično i prodam neki. nekada sam samo kupovao.
al istina je i ta kada bi samo kupovao još malo pa bi morao i veći stan kupiti da to sve imam di držati. BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane 747986
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7018
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane Empty Re: BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane

Postaj by cutlass 03.08.11 23:55

hahaha, to mi je od nekud poznato.. ja cu poslje ljeta slozit rasprodaju.. SVE ide u prodaju...

imam 50ak nozeva, a koristim 5,6.. a i radim iz takvom brzinom da me ni zidari nemogu pratit i nemogu prosirivati skladiste tom brzinom BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane 747986 BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane 747986
cutlass
cutlass
guru
guru

Male
Broj postova : 3949
Godine : 48
Lokacija : zagreb
Datum registracije : 16.04.2011

[Vrh] Go down

BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane Empty Re: BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane

Postaj by sgt bear 04.08.11 0:37

cutlass je napisao/la:hahaha, to mi je od nekud poznato.. ja cu poslje ljeta slozit rasprodaju.. SVE ide u prodaju...

imam 50ak nozeva, a koristim 5,6.. a i radim iz takvom brzinom da me ni zidari nemogu pratit i nemogu prosirivati skladiste tom brzinom BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane 747986 BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane 747986
znači najesen "yard sale"? BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane 747986 BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane 747986 BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane 747986
sgt bear
sgt bear
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1478
Godine : 50
Lokacija : de/sk
Datum registracije : 12.04.2010

[Vrh] Go down

BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane Empty Re: BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane

Postaj by cutlass 04.08.11 0:45

bojim se da da

primam predbiljezbe BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane 747986 BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane 747986
cutlass
cutlass
guru
guru

Male
Broj postova : 3949
Godine : 48
Lokacija : zagreb
Datum registracije : 16.04.2011

[Vrh] Go down

BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane Empty Re: BUCK VANTAGE - za malo novca do noža bez mane

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 1 / 3. 1, 2, 3  Next

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.