FORUM PREŽIVLJAVANJA

prvi Hrvatski forum preživljavanja, bushcrafta, pustolovine i prirode

Početna stranicaO autoruRegistracijaLogin

Share | 

Renoviranje.

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Autor/icaPoruka
Strider
honoris
honoris

Male
Broj postova : 2817
Godine : 24
Datum registracije : 19.06.2009

PostajNaslov: Renoviranje.   17.07.11 11:11

Ovih vrućih dana sam se zabavljao sa dvije neobične sjekire. Njihova namjena nije cijepanje ili rušenje stabala već pečatiranje stabala spremnih za rušenje. Ako pogledate glavu sjekure vidjet ćete da je pistol grip-a, tako da lijepo sjedaju u ruku i koriste se kao štapovi. Zamislite dva debeljka u bavarskoj nošnji kako se gegaju stazom u bukovoj šumi, imaju lulu u ustima, pljosku i ćakulaju o dobrim starim vremenima i ostalim lovačkim pričama. Eto, za to su služile ove sjkire.
Pošto u vikendici nemaju neku svrhu odnio sam ih kući.
Ovoj sjajnijoj sjekiri sam nanovo nasadio glavu, i to dobro, iako malo neuredno, reprofilirao oštricu (čitaj popravio oštećenja) i ispolirao ju. Nije za neku uporabu jer je jako mekana, valjda je od nekog kroma ili nečeg jeftinog. Ručno je rađena- zaključujem po mnogim pogreškama u izradi. Futrolu sam napravio od goveđe koe koju sam uzeo s Dravanture (hvala Vuče!). Drška je jako duga (funkcija štapa za hodanje) i pri vrhu, na stržnjem dijelu glave je kvadratasta.
Manja sjekira je od mjedi, kaže stara da je to Janošikova sjekira (guglajte sami, ne da mi se pisat o njemu). Ima savršen pistol grip, lijepu dekoraciju, još lijepšu patinu i slomljenu dršku. Takvu ju ostavljam zbog new-old looka.
Obje sjekire idu na zid u X.

Pa evo izrade korica:
Skidanje glave

Malo neuredno ali jako jako drži, pokapano poslije s voskom

Nemam dovoljno savitljivu pilu da prati liniju glave.

Dugačka drška

Lijen sam bio dizanjnirati nove korice, pa sam uzeo šablonu starih i izrezao u višku goveđu.

Prednji šavovi. Boja kudelje i krzna se slaže- razlog moga odabira (osim crude look-a).

Glava ispolirana, ali se vidi petrolna boja, zbog tankog filma lanenog ulja.

Bušenje zadnjih šavova

Ajde, napokon gotovo. Problem mi je bio naći riseve...pa sam odabrao puce neke brončane boje, od plastike je. Ako pogledate staru futrolu vidjet ćete poklopac za zatvaranje/zakopčavanje kojeg sam izostavio radi uštede kože. Ono što sam tek kasnije shvatio je da taj poklopac, kada se zakopča, drži glavu sjekire da ne ispadne van. Ja sam to riješio sa par šavova ispod oštrce, višestruko šivano.

Čvrsti šavovi

E´ finito

Kod zadnjih šavova se koža malo rastegla stoga ima pregiba, ali ne smeta mi.

I usporedba

Naravno obje sjekire nauljene lanenim uljem.
Samo da vidite kako izgleda ta janošikova...

E da...obje sjekire su nekoliko puta starije od mene
[Vrh] Go down
Odin
spikač
spikač

Male
Broj postova : 639
Godine : 34
Datum registracije : 09.07.2011

PostajNaslov: Re: Renoviranje.   18.07.11 0:03

Svaka čast,homemade weaponsmith ti je izgleda prilično visok skill...Fratt je danas povratio dušu nekoj ostavljenoj sjekirici usred šume pa neka se pohvali.
[Vrh] Go down
Strider
honoris
honoris

Male
Broj postova : 2817
Godine : 24
Datum registracije : 19.06.2009

PostajNaslov: Re: Renoviranje.   18.07.11 19:19

Sad se vratio pa ćemo vidjet.
Inače ovaj tip sjekire se zove Ciupaga i međuostalom služi za penjajne, štap za hodanje, dodatak u plesu gorštaka Gorale-a. Kažu da jako lako otvori nečiju kacigu i skine viteza s konja iako je relativno malene glave. Inače su ukrašene dekorativnim motivima, imaju dršku dugu 34" i trebale bi imati šiljak na kraju drške, a on opet ima više namjena.
[Vrh] Go down
robert
lingua
lingua

Male
Broj postova : 476
Godine : 31
Datum registracije : 09.12.2010

PostajNaslov: Re: Renoviranje.   19.07.11 18:43

Vide im pase ime ritualne sjekire .
[Vrh] Go down
Sponsored content