FORUM PREŽIVLJAVANJA

prvi Hrvatski forum preživljavanja, bushcrafta, pustolovine i prirode

Početna stranicaO autoruRegistracijaLogin

Share | 

Atl Atl

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Autor/icaPoruka
Mraz
master
master

Male
Broj postova : 6520
Godine : 30
Datum registracije : 26.02.2010

PostajNaslov: Atl Atl    28.06.11 21:39

Mario(bab) me zarazio s ovom "igračkom" pa sam si napravio jednog old-school za vježbu

Cijela stvar:

Držač koplja:

Naslon za koplje:

Stvar je napravljena rezuckanjem komada ljeske, ljepljeno katranom i stegnuto mokrom kožom.

[Vrh] Go down
Target
honoris
honoris

Male
Broj postova : 1670
Datum registracije : 05.09.2010

PostajNaslov: Re: Atl Atl    28.06.11 21:42

niš ti ne valja

a gdje je strijela? to je najbitnije! bez nje ovo je samo "throwing stick"

pohvala za trud!
[Vrh] Go down
Mraz
master
master

Male

PostajNaslov: Re: Atl Atl    28.06.11 21:43

Nisam našao ikakvu elastičnu, rezbarim neku od ljeske ali je dost debela.. budemo vidjeli dali se s tim more lovit medvjede il ne

[Vrh] Go down
Target
honoris
honoris

Male
Broj postova : 1670
Datum registracije : 05.09.2010

PostajNaslov: Re: Atl Atl    28.06.11 21:46

šta, misliš na Targetu vježbati?

imao sam isti problem, na kraju uzeo 2m dug i debel tvrd kolac za pomidore i bacio, stvar stvarno pojačava učinak ruke
[Vrh] Go down
kan
tipko
tipko

Male
Broj postova : 72
Godine : 41
Datum registracije : 21.06.2011

PostajNaslov: Re: Atl Atl    28.06.11 22:07

e Mraze ti stvarno znaš mnogo lijepo napraviti stvari a vjerujem da i ova radi bar poluautomatski. kad staviš strijelu na takav primjerak atla ona bude toliko ponosna da sama poleti
[Vrh] Go down
mariobab
guru
guru

Male
Broj postova : 2023
Godine : 52
Datum registracije : 28.01.2009

PostajNaslov: Re: Atl Atl    28.06.11 22:15

Mraz je napisao/la:
Nisam našao ikakvu elastičnu, rezbarim neku od ljeske ali je dost debela.. budemo vidjeli dali se s tim more lovit medvjede il ne

Ja koristim lijesku debljine prsta dužine 140-170 cm. Što se tiče lova, ako je mogao loviti mamute, može i medu-u nekim državama SAD-a gdje je takav lov dozvoljen, njime love jelene.

Što se strijele tiče elastičnost je bitna, ali i balans. Kada stanjiš i obradiš, stavi vrh i prije nego postaviš perje probaj baciti i gledaj kako se ponaša, pada li brzo vrh je pretežak, digne li se nakon nekoliko metara vrhom u zrak, guzicom prema dolje kraj je pretežak. U prvom slučaju skrati, u drugom stanji od sredine prema kraju. Balans bi trebao biti malo preko centra na prednjoj strani. Također, sam vrh bi trebao biti nešto krući nego kraj. Kod lijeske se to najlakše postiže tako da se strijela jednostavno obrne obrnuto od smjera rasta-a tako ima i manje obrade. Svib je drugo, često daje duge izboje gotovo iste debljine pri dnu i kraju, kao i divlja ruža.

Lijepo si napravio bacač, ali tetive ili crijeva su sigurniji i čvršći vez nego obrađena koža.
A sad, kada si se već trudio, hoćeš li stavljati uteg?
[Vrh] Go down
http://bushcraft-forum.findtalk.biz/
kengur32
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 3151
Godine : 42
Datum registracije : 06.08.2010

PostajNaslov: Re: Atl Atl    28.06.11 22:33

Mraz .... super, ljepo si to sastavio. prvom prilikom se bacam i ja na izrdau pa možemo zajedno u lov na medu Targeta.

“You never know how strong you are,
until being strong is the only choice you have.”
[Vrh] Go down
Mraz
master
master

Male

PostajNaslov: Re: Atl Atl    28.06.11 23:05

Hvala na komentarima.

@Mario: Radio sam s tim kaj sam imao pri rukama, sljedeći (ovo je samo proba) će biti malo pažljivije napravljen. Kakva je točno razlika kada se stavi uteg? Pretpostavljam da se može dalje baciti, no i da je teže biti "precizan".

Hvala za ovo o strijeli, sutra ću i tome pridodati malo više pažnje. Ja sam se zezao s ljeskom debljine palca od kojih 150cm i stvar uspijem baciti 40ak metara no to leti po svuda.

E da, dali strijelu obradiš da bude cijela iste debljine ili ako to ne radiš, koju stranu stavljaš ka vrhu?

[Vrh] Go down
girdeaux
honoris
honoris

Male
Broj postova : 1298
Godine : 29
Datum registracije : 22.10.2009

PostajNaslov: Re: Atl Atl    28.06.11 23:14

Jako lijepo, estetski savršeno! Nadam se i učinkovito.
[Vrh] Go down
Mraz
master
master

Male

PostajNaslov: Re: Atl Atl    28.06.11 23:20

Pa u mojim rukama nije, ali sam tvrdoglav pa ako fulam trčim za životinjom dok ju ne uhvatim

Hvala.

[Vrh] Go down
Strider
honoris
honoris

Male
Broj postova : 2817
Godine : 24
Datum registracije : 19.06.2009

PostajNaslov: Re: Atl Atl    29.06.11 0:39

Holy moly ovo je pro!

Što se tiče učinkovitosti...pa samo ću reći da i mi "visoki" (da, mislim da sebe i Mraza ) to možemo.

Definitivno si radim jedan.
[Vrh] Go down
crospider
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 34
Godine : 34
Datum registracije : 28.06.2011

PostajNaslov: Re: Atl Atl    29.06.11 0:56

i ja sam se proljetos igro sa time , atlatl mi je ok, je gotovo da nisam niš morao na njemu raditi jer sam našao granu koja je več imala oblik atlatla,, e strijela me je mučila pa sam se malo ohladio od toga .. ali ovo mi ponovo budi interes,, nemogu vjerovat da je klinac uspio od prve ubiti srnu... nevjerovatno..
[Vrh] Go down
mariobab
guru
guru

Male

PostajNaslov: Re: Atl Atl    29.06.11 9:30

Mraz je napisao/la:

E da, dali strijelu obradiš da bude cijela iste debljine ili ako to ne radiš, koju stranu stavljaš ka vrhu?

Obrađujem da bude iste debljine ili oblik cigare-dakle malo jače na sredini. U oba slučaja okrećem da mi je dio od zemlje (govorim o lijeski) vrh jer je manje elastičen. Naravno, stvar mora biti suha, biti će lakša i bolje letjeti. Ovo lovno sredstvo, kao i luk i strijela obara plijen iskrvarenjem. tako da nisu potrebne velike težine-veću važnost ima brzina. Vrhovi su također uglavnom mali (tzv. bird point, iako nisu služili za lov ptica), tako da prođu i presjeku što više tkiva i organa, a ne zapnu za kosti. Za ptice i manje životinje nikakav rezni vrh se nije koristio, samo zadebljanje od drveta i tetiva da sruši šokom.
Što se tiče utega, sama namjena nije do kraja razjašnjena je li služio za dodatno ubrzanje, stabiliziranje ili za brigušivanje zvuka poput pacifičkih Indijanaca.Nisu bili toliko rasprostranjeni-bacači su bili uobičajeniji bez-ali sa izgledaju lijepše, zato sam te pitao-kad si već radio od roga i drveta, pa da dodaš i to. Ja nisam koristio, lijen sam obrađivati kamen, pa neka netko drugi...
A to što leti na sve strane, treba vježba, strijela ide gdje je baciš, usaglasiti metu, oko i ruku, kao da bacaš kamen ili loptu-gdje gledaš tamo baciš.
[Vrh] Go down
Mraz
master
master

Male

PostajNaslov: Re: Atl Atl    29.06.11 10:26

Hvala na detaljnom odgovoru.

[Vrh] Go down
Strider
honoris
honoris

Male

PostajNaslov: Re: Atl Atl    29.06.11 11:46

Ja sam gledao video o Aboriđinima i lovu s atl atlom. Ne koriste kamene ni koštane vrhove (barem ovaj u videu) i bez problema probije klokana. Nije savršeno ravan, ali je drvo jako elastično. Probijeni klokan je pokušao pobječ ali je iz njega virilo koplje od dva metra pa možda ima i ulogu kao rimski pilum, da kako-tako oteža bijeg. Ako nađem, postam.
[Vrh] Go down
Fesch
tipko
tipko

Male
Broj postova : 83
Godine : 23
Datum registracije : 30.04.2011

PostajNaslov: Re: Atl Atl    29.06.11 12:49

Prvi put vidim i cujem za ovu napravu.
Gledam ovaj video gdje mali ubija srnu i jos ne kuzim kako to cudo radi
[Vrh] Go down
Strider
honoris
honoris

Male

PostajNaslov: Re: Atl Atl    29.06.11 12:56

Princip poluge. Imaš ovu gore dršku i jako veliku strijelu. Ne koplje. Strijelu. Mora biti tanka i elastična, imati stabilizatore (perca, ili u improvizaciji duct tape), i biti naoštrena. Na kraju, kao i kod obične strijele ima nok iliti utor. Može biti i rupa kao što će biti za ovu gore dršku. Staviš strijelu na ovaj držak i kao da bacaš kamen ili granu, izbaciš strijelu. Pogledaj si youtube, prepun je videa o ovome.

Koliko se sjećam, Mariobab nam je rekao da je ovaj alat star oko 30 000 (?) godina i da je pronađen na svakom kontinentu, za razliku od luka. Po meni ovo je puno lakše napraviti u lošijoj situaciji nego luk, brže, ako nađer ravnu granu na konju si i držak je lako napravit ako imaš nož.
[Vrh] Go down
Elp
spikač
spikač

Male
Broj postova : 502
Datum registracije : 25.02.2011

PostajNaslov: Re: Atl Atl    29.06.11 13:09

Yep, bilo je još davno govora o atlatlu. Moram probati napraviti

Mrazo, vidim da ti je Dravantura koristila. Čestitke na izvedbi... Nemojte Targeta da dirate, poslaću mu sačmaricu pa ste naj....

[Vrh] Go down
Strider
honoris
honoris

Male

PostajNaslov: Re: Atl Atl    29.06.11 13:15

Ma on ovo ulovi rukom i pošalje ju natrag

E da, ja sam jednom davno gledao neki dokumentarac o lovu ljudi u ledenom dobu. Stavili su kou slona (valjda najsličnija imitacija mamutu) i bacili koplje, baš koplje sa čeličnim vrhom-javelin. Nije se zabio, odbio se kao da je guma. Atl atl je probio bez problema.
[Vrh] Go down
Elp
spikač
spikač

Male

PostajNaslov: Re: Atl Atl    29.06.11 13:18

Ne znam mnogo ni o javelinu ni o atlatlu, ali mi to nekako ima logike. Možda je masa javelina veća, ali snaga kojom ga možemo baciti iz ruke x brzina koju dostiže = nedovoljno.

S druge strane atlatl ipak ide preko svojevrsne poluge, lakši jeste ali zato brži...
[Vrh] Go down
Mraz
master
master

Male

PostajNaslov: Re: Atl Atl    29.06.11 13:22

Ovako, ovaj kaj sam ja napravio je dobar za koplja (pod time mislim da je projektil teži od 300gr), za strijele nije jer je jedno 3x teži od onog kojeg mi je Mario poklonio pa s njima imam veći moment ali manju brzinu... za ove lagane strijele je pretežak.

Tako da... ovih dana ide izrada novog ali lakšeg modela

[Vrh] Go down
mariobab
guru
guru

Male

PostajNaslov: Re: Atl Atl    29.06.11 13:44

Strider je napisao/la:
Na kraju, kao i kod obične strijele ima nok iliti utor. Može biti i rupa kao što će biti za ovu gore dršku.

Radio sam dva tipa uobičajeni, s rupom na strijeli

i drugi tip gdje strijela ima baš utor, ali je bacač drugačiji-ovaj na slici ima kožnu vrpcu na koju strijela nasjeda

Strider je napisao/la:
Koliko se sjećam, Mariobab nam je rekao da je ovaj alat star oko 30 000 (?) godina i da je pronađen na svakom kontinentu, za razliku od luka. Po meni ovo je puno lakše napraviti u lošijoj situaciji nego luk, brže, ako nađer ravnu granu na konju si i držak je lako napravit ako imaš nož.

Da, dobro se sjećaš, smatra se da smo ga počeli koristiti prije 35 000-30 000 god.
Što se tiče izrade, lakše je izraditi strijelu, a za bacač nam praktički nož niti ne treba, potrudimo li se naći granu povoljnog oblika. Na Dravi sam tako napravio, a ovo je jedna stara slika pet minutnog primjerka. Sve što je rađeno moglo je biti napravljeno lako i s kamenom ili uz pomoć vatre.

Ovo je davno postano, ali evo ponovo-improvizacija u šumi-breza i lijeska

Proba sjeda li sve kako treba

Do nekih 10-15m za nuždu se može i bez stabilizatora-dalje od toga će letjeti često nepredvidljivo.

[Vrh] Go down
Šimun
guru
guru

Male
Broj postova : 2743
Godine : 22
Datum registracije : 26.06.2010

PostajNaslov: Re: Atl Atl    29.06.11 14:09

Hocu vidjet test mraze
Mariobab,ako možeš pojasnit detaljno držanje prije nego ispališ strijelu?Čisto jednostavno,ili imajoš nešto?
[Vrh] Go down
Strider
honoris
honoris

Male

PostajNaslov: Re: Atl Atl    29.06.11 14:35

Ja sam radio nok na princupu slagalice- držalo > > strijela (kljun držala uđe u nok strijele). Nije loše samo što mi je strijela bila neravna i na jednom kraju puno deblja. Ali da, letio je i jako se lijepo bacao.
Postoji li razlika između bacanja tako da držalo ostane u ruci i onog kad je držalo zavezano za ruku i baciš i njega i strijelu?
[Vrh] Go down
Elp
spikač
spikač

Male

PostajNaslov: Re: Atl Atl    29.06.11 14:40

I mene zanima način nišanjenja. Imam u glavi ideju kako bi to otprilike išlo, ali volio bih pravu informaciju...
[Vrh] Go down
mariobab
guru
guru

Male

PostajNaslov: Re: Atl Atl    29.06.11 16:04

@Ludi Rus
Način držanja je jednostavan-kljun je u rupi, a strijela leži na zglavcima prstiju oko bacača, dok se drži palcem i kažiprstom-srednjoamerički modeli su često ili bili izdjeljani s rupama za prste ili su omče napravljene od kože ili tkanine. Ukoliko ima naslon za strijelu, poput Mrazovog strijela leži na njemu.
Ciljanje je intuitivno i jedino vježba može pomoći, ali kordinaciju oka i ruke razvija i bacanje kamenja i lopte, štapa, itd.

Strider, ne znam točno na što misliš pod tim baciš bacač, osim ako ne na princip bacanja konopcem(pogledaj Dutch ili Swiss arrow), bacač se ne baca-upravo u jednom trenutku prenosi energiju na strijelu.
[Vrh] Go down
Fesch
tipko
tipko

Male
Broj postova : 83
Godine : 23
Datum registracije : 30.04.2011

PostajNaslov: Re: Atl Atl    29.06.11 16:40

Mariobab, hvala na slikama, sad mislim da sam skuzio kako to cudo radi
[Vrh] Go down
Šimun
guru
guru

Male
Broj postova : 2743
Godine : 22
Datum registracije : 26.06.2010

PostajNaslov: Re: Atl Atl    29.06.11 16:40

Hvala na pojašnjenju.
[Vrh] Go down
Strider
honoris
honoris

Male

PostajNaslov: Re: Atl Atl    29.06.11 18:21

Ne. nisam mislio na Swiss arrow. Ma čuo sam nešto o bacanju i držala i strijele u isto vrijeme, samo što bacač ostane u ruci jer je vezana. Nema veze

Zadnja promjena: Strider; 05.07.11 10:56; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
Cave Bear
spikač
spikač

Male
Broj postova : 734
Godine : 18
Datum registracije : 31.05.2010

PostajNaslov: Re: Atl Atl    04.07.11 21:27

Bacač dug 50cm,strela 110cm,100gr težine,pera duga 20 cm,visoka 3 cm
[Vrh] Go down
Sponsored content