FORUM PREŽIVLJAVANJA, BUSHCRAFTA, PUSTOLOVINE I PRIRODE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» 24 sata divljine
Punjenje nepunjivih baterijskih uložaka Empty03.03.24 9:46 by NAVIGATOR

» Sretna 2024.godina
Punjenje nepunjivih baterijskih uložaka Empty01.01.24 23:27 by Lawman

» ako nekome treba ideja za kuću..
Punjenje nepunjivih baterijskih uložaka Empty18.12.23 9:19 by NecaPereca

» Ćao, ćao
Punjenje nepunjivih baterijskih uložaka Empty14.12.23 10:00 by NecaPereca

» Nije bilo preživljavanje ali je bilo stresno :)
Punjenje nepunjivih baterijskih uložaka Empty14.12.23 9:53 by Lawman

» Baterijske lampe
Punjenje nepunjivih baterijskih uložaka Empty24.11.23 8:29 by neven

» Utsch & Gierse Tools / UG-Tools
Punjenje nepunjivih baterijskih uložaka Empty23.11.23 19:08 by dux aeron

» Laser u survival kitu?
Punjenje nepunjivih baterijskih uložaka Empty22.11.23 20:56 by dux aeron

» Dosta je bilo zajebancije, dogodine tko živ , tko mrtav...
Punjenje nepunjivih baterijskih uložaka Empty21.11.23 12:20 by Lawman

» Stari novi hobi
Punjenje nepunjivih baterijskih uložaka Empty25.10.23 22:29 by neven

» Gitara & planinarenje
Punjenje nepunjivih baterijskih uložaka Empty24.09.23 11:48 by Strat04

» Izrada noza od turpije
Punjenje nepunjivih baterijskih uložaka Empty21.09.23 22:04 by Hobi majstor

» chris reeve sebenza folder
Punjenje nepunjivih baterijskih uložaka Empty21.09.23 18:51 by NAVIGATOR

» sta je najvaznije za prezivljavanje?
Punjenje nepunjivih baterijskih uložaka Empty20.09.23 11:34 by Strat04

» Mine na Papuku
Punjenje nepunjivih baterijskih uložaka Empty20.09.23 11:32 by Strat04

» prsluk, torbica ili ranac?
Punjenje nepunjivih baterijskih uložaka Empty20.09.23 11:10 by Strat04

» Prestavljanje
Punjenje nepunjivih baterijskih uložaka Empty20.09.23 9:45 by neven

» P: Chris Reeve Small Sebenza MAGNACUT
Punjenje nepunjivih baterijskih uložaka Empty30.08.23 9:03 by NAVIGATOR

» EDC- sitnice koje pojednostavljuju život
Punjenje nepunjivih baterijskih uložaka Empty09.08.23 16:48 by NAVIGATOR

» Svega ima,ničeg nema.. [CHAT TEMA]
Punjenje nepunjivih baterijskih uložaka Empty18.07.23 13:08 by Drvo

» Pozdrav svima
Punjenje nepunjivih baterijskih uložaka Empty03.06.23 14:28 by Shaman95

» Nocna zima ljeti u Gorskom Kotaru
Punjenje nepunjivih baterijskih uložaka Empty03.06.23 11:16 by DrAnte

» Koji nož kupiti?
Punjenje nepunjivih baterijskih uložaka Empty29.05.23 15:41 by Lawman

» "patiranje"karbonskog čelika?
Punjenje nepunjivih baterijskih uložaka Empty28.05.23 23:59 by ness

» SkeletoDon Alpha
Punjenje nepunjivih baterijskih uložaka Empty28.05.23 23:48 by ness

» BREZIN SOK
Punjenje nepunjivih baterijskih uložaka Empty28.05.23 23:40 by ness

» Pozdrav ekipa
Punjenje nepunjivih baterijskih uložaka Empty27.05.23 19:34 by Lawman

» Karte
Punjenje nepunjivih baterijskih uložaka Empty27.05.23 13:39 by Ervin

» Mora of Sweden noževi
Punjenje nepunjivih baterijskih uložaka Empty02.05.23 10:48 by Žic

» STRELJAČKA SVAKODNEVICA
Punjenje nepunjivih baterijskih uložaka Empty12.04.23 12:52 by Lawman

bebač 1-20
zelembara 20-50
tipko 50-100
bomber 100-200
lingua 200-500
spikač 500-1000
mr.spika 1000-2000
guru 2000-5000
master 5000-10000
alfa i omega 10000 +
Forum Preživljavanja© Facebook Icon

Punjenje nepunjivih baterijskih uložaka

+7
Marko
Sandman
boletus
Olimp
Target
kengur32
UBERSOLDAT
11 posters

Go down

Punjenje nepunjivih baterijskih uložaka Empty Punjenje nepunjivih baterijskih uložaka

Postaj by UBERSOLDAT 07.06.11 22:48

Znam da će ova tema mnoge sablazniti jer su danas nepunjive baterije vrlo dostupne i poprilično jeftine.

U ovu svrhu se najčešće koriste alkaline.



Sama priča počinje u vremenu služenja vojnih rokova i ubijanja vremena kroz slušanje glazbe na walkmanima i Discmanima.

Upravo su se pojavile "egzotične" duracell-ke,te su stoga imale i adekvatnu cijenu. Kako su baterije bile jedini izvor napajanja ovih gadgeta, tako je i s vremenom rastao financijski animozitet među ročnicima. Oni s manje financijskih sredstava su na svojim walkmanima/discmanima slušali svoju glazbu kraće.

A onda sam primjetio nešto (u ono vrijeme) zapanjujuće i meni nepojmljivo... Pojedinci su počeli "puniti" svoje alkaline preko jeftinih adaptera/transformatora s placa...

Kako sam se osobno počeo zanimati oko te problematike, saznah da su za tu rabotu najpogodnije Duracell-ke..

I dan danas koristim tu tehniku kada mi se isprazni tako neka baterija u nekom sasvim nebitnom uređaju. "Napunim" je i stavim u npr. zidni sat.. i tako "napunjena" tamo traje doslovce mjesecima.. da nekažem godinama.

Naravno da tako osvježena alkalina nije kao ona kupljena u trgovini, no nakon par punjenja je možemo slobodno usporediti s cink-ugljičnom baterijom po perfomansama, što je sasvim zadovoljavajuće, jer je trebala završiti u smeću.. prazna!



Za tu svrhu nam je potreban viši napon od napona koje pružaju NiMH/NiCd punjači, cca 4-6V. Iako je i to moguće (probao osobno) Na nekih 150mA protoka. No nisam jedini..

https://www.youtube.com/watch?v=rcC8BuFj21Q

U tu svrhu je najbolje koristiti nešto viši napon, a vidim da su neki koristili i 12,5V.. i ne samo Duracell-ke Punjenje nepunjivih baterijskih uložaka 368870

http://www.wonderhowto.com/how-to-recharge-non-rechargeable-batteries-seconds-176374/

Jeste li vi ikada koristili ovu tehniku? Nije potpuno bezopasna, no za besplatnu vrijednost vrijedi riskirati
Punjenje nepunjivih baterijskih uložaka 69343
UBERSOLDAT
UBERSOLDAT
lingua
lingua

Male
Broj postova : 271
Godine : 47
Lokacija : Vallis lacrimarum
Datum registracije : 08.06.2010

[Vrh] Go down

Punjenje nepunjivih baterijskih uložaka Empty Re: Punjenje nepunjivih baterijskih uložaka

Postaj by kengur32 07.06.11 23:10

Hm.... riskirati što? požar el. instalacija? strujni udar? nagledao sam se izgorenih stanova, soba, kuča... zbog takvih kemijanja! vi kak želite, ali ja nebi Punjenje nepunjivih baterijskih uložaka 69343
kengur32
kengur32
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 2825
Godine : 50
Lokacija : Sisak
Datum registracije : 06.08.2010

[Vrh] Go down

Punjenje nepunjivih baterijskih uložaka Empty Re: Punjenje nepunjivih baterijskih uložaka

Postaj by Target 07.06.11 23:14

zato odeš puniti kod susjeda Punjenje nepunjivih baterijskih uložaka 747986
Target
Target
honoris
honoris

Male
Broj postova : 1242
Godine : 38
Lokacija : Rijeka/Gorski kotar
Datum registracije : 05.09.2010

[Vrh] Go down

Punjenje nepunjivih baterijskih uložaka Empty Re: Punjenje nepunjivih baterijskih uložaka

Postaj by kengur32 07.06.11 23:20

ja i kod susjeda idem kad neš krivo skemija tak da mi to dođe isto Punjenje nepunjivih baterijskih uložaka 747986
mislim, radite što želite ovo je samo dobronamjeran savjet.... nadam se da nema zamjerke Punjenje nepunjivih baterijskih uložaka 393492
kengur32
kengur32
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 2825
Godine : 50
Lokacija : Sisak
Datum registracije : 06.08.2010

[Vrh] Go down

Punjenje nepunjivih baterijskih uložaka Empty Re: Punjenje nepunjivih baterijskih uložaka

Postaj by Olimp 08.06.11 8:35

kengur32 je napisao/la:Hm.... riskirati što? požar el. instalacija? strujni udar? nagledao sam se izgorenih stanova, soba, kuča... zbog takvih kemijanja! vi kak želite, ali ja nebi Punjenje nepunjivih baterijskih uložaka 69343

Potpuno te podržavam. Šta je skuplje nekoliko baterija koje smo "obnovili" ili vlastita kuća ili stan. Pa i popravak nagorjelih instalacija nije jeftin
Olimp
Olimp
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1399
Godine : 64
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 19.01.2011

http://www.panoramio.com/user/2299965

[Vrh] Go down

Punjenje nepunjivih baterijskih uložaka Empty Re: Punjenje nepunjivih baterijskih uložaka

Postaj by UBERSOLDAT 08.06.11 8:44

kengur32 je napisao/la:ja i kod susjeda idem kad neš krivo skemija tak da mi to dođe isto Punjenje nepunjivih baterijskih uložaka 747986
mislim, radite što želite ovo je samo dobronamjeran savjet.... nadam se da nema zamjerke Punjenje nepunjivih baterijskih uložaka 393492

Pa iskreno, probao već 100 puta. Najgore što mi se dogodilo da sam par puta zaboravio na njih na punjaču s tajmerom dok sam ih testirao (Mislim Sony Stamina).. Baterije su se napuhnule i sadržaj je počeo curiti van.. nikakve eksplozije tu nema.. pogotovo ne nakon 1h punjenja... tad ostaju samo blago tople i normalnog stanja.


Ovu temu nisam napravio da bi nekog nagovarao na to.. Nego samo jeli tko to radio od vas?


Sigurno je da velika većina nema iskustva s tim, i neka se kloni toga.. No ima i onih koji su "vještiji", te prelaze granicu koja je zacrtana kao nemoguća.

Na netu sam našao čak podatak koliko se puta može napuniti nepunjiva alkalina, te specijalizirani punjač koji služi baš u tu svrhu...

http://www.digitaltreasures.com./powerline_details.php?recordID=07301

UBERSOLDAT
UBERSOLDAT
lingua
lingua

Male
Broj postova : 271
Godine : 47
Lokacija : Vallis lacrimarum
Datum registracije : 08.06.2010

[Vrh] Go down

Punjenje nepunjivih baterijskih uložaka Empty Re: Punjenje nepunjivih baterijskih uložaka

Postaj by boletus 08.06.11 8:53

Ja sam ih u ratu punio na štednjaku na drva, a kada je bilo struje na TA peći. Može se uraditi par puta dok ne ne nabubre.
boletus
boletus
lingua
lingua

Male
Broj postova : 258
Godine : 47
Lokacija : humus
Datum registracije : 22.02.2010

[Vrh] Go down

Punjenje nepunjivih baterijskih uložaka Empty Re: Punjenje nepunjivih baterijskih uložaka

Postaj by Sandman 08.06.11 9:46

Ja sam znao ko klinac isto puniti ali preko jeftinih adaptera koju bi u tu svrhu malo preuredio, nikad se nista nije deslio jer ih nisam forsirao, prekidao sam punjenje kad bi se jace ugrijale. Nije neka velika mudrost, stvar je nadzora.
U najgorem slucaju ukoliko se ostavlja bez nadzora moze doc do curenja same baterije ili do topljenja adaptera.

Drzim da je u nuzdi to ok nacin za nadopunit baterije, za onoga ko se kuzi u to.
Ne sjecam se kad sam to zadnji put radio jer vec godinama koristim punjive baterije, pa nema vise potrebe za time.

O struji vam necu nista pricati jer iako ponesto znam o njoj ne bi htio da me netko krivo shvati pa da ide radit egzibicije ohrabren mojim iskustvom ili da krenemo o beskonacne debate tipa - sta bi bilo kad bi bilo, jer previse je tu faktora u igri, a greske su kobne.
Sandman
Sandman
bomber
bomber

Male
Broj postova : 162
Godine : 44
Lokacija : okolica Zagreba
Datum registracije : 26.06.2010

[Vrh] Go down

Punjenje nepunjivih baterijskih uložaka Empty Re: Punjenje nepunjivih baterijskih uložaka

Postaj by Marko 08.06.11 9:58

boletus je napisao/la:Ja sam ih u ratu punio na štednjaku na drva, a kada je bilo struje na TA peći. Može se uraditi par puta dok ne ne nabubre.

ovo sa štednjakom sam i ja radio ko klinac(ok, nisam ni sad baš nekaj odrastao)
ugl donekle je i meni funkcioniralo, za par pjesmi ako nista drugo
Marko
Marko
guru
guru

Male
Broj postova : 2015
Godine : 33
Lokacija : Lepoglava
Datum registracije : 03.08.2009

[Vrh] Go down

Punjenje nepunjivih baterijskih uložaka Empty Re: Punjenje nepunjivih baterijskih uložaka

Postaj by kengur32 08.06.11 10:38

Ne kažem da je nemoguće ali.... treba biti izuzetno oprezan iako nema eksplozije (što nisam ni rekao) ima grijanja, a gdje se grije tu i gori a stvarno nije ušteda ako zapalimo kuću da bi uštedili 10-15kn.
U svojih 15 god vatrogasne službe sam x puta gledao tužne sudbine ljudi koji su pokušali uštediti kemijajući raznim metodama.
I da ponovim; ovo je samo dobronamjeran savjet svima koji nisu dovoljno strućni i iskusni!
Isprika na spamanju teme, neću više Punjenje nepunjivih baterijskih uložaka 393492
kengur32
kengur32
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 2825
Godine : 50
Lokacija : Sisak
Datum registracije : 06.08.2010

[Vrh] Go down

Punjenje nepunjivih baterijskih uložaka Empty Re: Punjenje nepunjivih baterijskih uložaka

Postaj by Luftwaffe 08.06.11 11:53

ja se slazem sa tobom...naime moj stari je pokusao sa punjenjem potpuno ovlastenih duracel punjivih baterija u orginal adapteru...1. puta kada ih je stavio puniti adapter je u sekundi iznenadno sam sebe zapalio jakim plamenom...hvala bogu sto smo bili doma i stari je odmah iskopcao dapter iz struje i sa dekom ugasio plamen...ja se jako slabo razumijem u struju i elektroniku i jedino sto ja radim sa time je ako treba slemiti tu i tamo koju zicu na onu plocicu i to je to... Punjenje nepunjivih baterijskih uložaka 393492
Luftwaffe
Luftwaffe
spikač
spikač

Male
Broj postova : 666
Godine : 29
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 30.03.2011

[Vrh] Go down

Punjenje nepunjivih baterijskih uložaka Empty Re: Punjenje nepunjivih baterijskih uložaka

Postaj by boletus 08.06.11 14:05

kengur32 je napisao/la:Ne kažem da je nemoguće ali.... treba biti izuzetno oprezan iako nema eksplozije (što nisam ni rekao) ima grijanja, a gdje se grije tu i gori a stvarno nije ušteda ako zapalimo kuću da bi uštedili 10-15kn.
U svojih 15 god vatrogasne službe sam x puta gledao tužne sudbine ljudi koji su pokušali uštediti kemijajući raznim metodama.
I da ponovim; ovo je samo dobronamjeran savjet svima koji nisu dovoljno strućni i iskusni!
Isprika na spamanju teme, neću više Punjenje nepunjivih baterijskih uložaka 393492

Sve je istina i ove stvari ne bi trebalo raditi, pa tako meni ne pada napamet ponavljanje istih. Ali u ratu ti je svejedno da li će ti kuća izgoriti od granate ili starog baterijskog uloška- crni humor Punjenje nepunjivih baterijskih uložaka 747986
Croatia i Varta su bile najbolje u ono vrijeme za ove stvari, a trebalo nam je za svjetiljke ili za radija. Sada kada se sjetim toga nisam ni svjestan da je to u stvari bilo preživljavanje, želim da zaboravim ali se opet vraća, obično preživljavanje dovodim u vezu sa prirodom ali je i ovo to u pravom smislu riječi!
boletus
boletus
lingua
lingua

Male
Broj postova : 258
Godine : 47
Lokacija : humus
Datum registracije : 22.02.2010

[Vrh] Go down

Punjenje nepunjivih baterijskih uložaka Empty Re: Punjenje nepunjivih baterijskih uložaka

Postaj by robert 08.06.11 19:26

Koliko je pametmo puniti nepunjive baterije i onda te izdaju u mrkloj mrcini ?
Bar danas ima kupit punjive bater. gdje hoces i jeftino .
Promasena tema .
robert
robert
lingua
lingua

Male
Broj postova : 454
Godine : 38
Lokacija : izad 7 gora
Datum registracije : 09.12.2010

[Vrh] Go down

Punjenje nepunjivih baterijskih uložaka Empty Re: Punjenje nepunjivih baterijskih uložaka

Postaj by UBERSOLDAT 08.06.11 20:35

robert je napisao/la: Koliko je pametmo puniti nepunjive baterije i onda te izdaju u mrkloj mrcini ?
Bar danas ima kupit punjive bater. gdje hoces i jeftino .
Promasena tema .

Ima kupiti... skoro džabe, svaka trafika ih ima, ono; curi kalij-hidroksid na sve strane, požar, opekline... i te šeme ...

Sorry malo na sarkastičnost ...Pa naravno da nitko normalan neće puniti nepunjive alkaline te ih prije puta u divljinu staviti u ručnu led-lampu od najmanje 120 lumena ili GPRS uređaj te od toga očekivati čuda..

Ako se malo obazremo na naziv ovog foruma, tada je sasvim normalno očekivati situaciju gdje neće biti pomahnitalog konzumerizma.

Pa nadao sam se da ću bar ovdje nači snalažljivost u skoro svakoj neočekivanoj situaciji.

Možda malo pretjerujem i karikiram, no koja je svrha preživljavanja ako samo znamo znanja koja se oslanjaju na ono što možemo kupiti u prvoj trgovini široke potrošnje na koju naiđemo. To zna svaka šuša.

@Boletus je spomenuo jedan sasvim fin primjer... i to je zbog čega postoji rasprava, a ne radi vikend izleta u prirodu gdje se u šumu dovezemo u skupocjenom terencu i iskrcamo svoju friško-kupljenu robu s ebay-a.

Ako mislite da je to survival... e onda se grdno varate. Punjenje nepunjivih baterijskih uložaka 321675



Evo još jednog izvora gdje možemo naučiti nešto novo... ne koristiti, jer za to danas stvarno nema potrebe.. ali naučiti da... Svako znanje ima svoju vrijednost.

http://www.afrotechmods.com/reallycheap/batteries/batts.htm
UBERSOLDAT
UBERSOLDAT
lingua
lingua

Male
Broj postova : 271
Godine : 47
Lokacija : Vallis lacrimarum
Datum registracije : 08.06.2010

[Vrh] Go down

Punjenje nepunjivih baterijskih uložaka Empty Re: Punjenje nepunjivih baterijskih uložaka

Postaj by loser 08.06.11 20:43

Blast from the past! Sjetio sam se da sam i ja davno punio "nepunjive" baterije. Preko nekog turista dobio sam iz Njemačke "pravi" punjač za tu namjenu, na kojem je bila i tablica sa vremenima punjenja raznih baterija (alkalne, čak i cink-ugljik!, 1,5 i 9v). Nikad nisam primjetio da su se posebno grijale, možda 40-ak stupnjeva (odokativno). Bio je to prilično solidan uređaj, plastična kutija sa poklopcem i nekoliko LED dioda. Kasnije su na red došle i NiCd baterije, a onda je nekako nestao... Sada imam neki ultra moderan, mikroprocesorski kontroliran turbogsi16vintercooler Hama punjač i malo sam nostalgičan za onim starim... Bilo je odlično produžiti život "otpisanim" baterijama, posebno klincu krajem 80-ih i početkom 90-ih. Punjenje nepunjivih baterijskih uložaka 481349
Naravno, sada, u doba jeftinih kineskih i sl. punjivih i alkalnih baterija ne bih to nikome preporučio, ne samo zbog cijene...

loser
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 41
Godine : 46
Lokacija : Kvarner
Datum registracije : 02.09.2010

[Vrh] Go down

Punjenje nepunjivih baterijskih uložaka Empty Re: Punjenje nepunjivih baterijskih uložaka

Postaj by robert 10.06.11 19:32

UBERSOLDAT je napisao/la:
robert je napisao/la: Koliko je pametmo puniti nepunjive baterije i onda te izdaju u mrkloj mrcini ?
Bar danas ima kupit punjive bater. gdje hoces i jeftino .
Promasena tema .

Ima kupiti... skoro džabe, svaka trafika ih ima, ono; curi kalij-hidroksid na sve strane, požar, opekline... i te šeme ...

Sorry malo na sarkastičnost ...Pa naravno da nitko normalan neće puniti nepunjive alkaline te ih prije puta u divljinu staviti u ručnu led-lampu od najmanje 120 lumena ili GPRS uređaj te od toga očekivati čuda..

Ako se malo obazremo na naziv ovog foruma, tada je sasvim normalno očekivati situaciju gdje neće biti pomahnitalog konzumerizma.

Pa nadao sam se da ću bar ovdje nači snalažljivost u skoro svakoj neočekivanoj situaciji.

Možda malo pretjerujem i karikiram, no koja je svrha preživljavanja ako samo znamo znanja koja se oslanjaju na ono što možemo kupiti u prvoj trgovini široke potrošnje na koju naiđemo. To zna svaka šuša.

@Boletus je spomenuo jedan sasvim fin primjer... i to je zbog čega postoji rasprava, a ne radi vikend izleta u prirodu gdje se u šumu dovezemo u skupocjenom terencu i iskrcamo svoju friško-kupljenu robu s ebay-a.

Ako mislite da je to survival... e onda se grdno varate. Punjenje nepunjivih baterijskih uložaka 321675



Evo još jednog izvora gdje možemo naučiti nešto novo... ne koristiti, jer za to danas stvarno nema potrebe.. ali naučiti da... Svako znanje ima svoju vrijednost.

http://www.afrotechmods.com/reallycheap/batteries/batts.htm


Nisi nikad cuo za solarne punjace , jeftini , prakticni i ne treba im struja !
Sorry na pametovanju .
robert
robert
lingua
lingua

Male
Broj postova : 454
Godine : 38
Lokacija : izad 7 gora
Datum registracije : 09.12.2010

[Vrh] Go down

Punjenje nepunjivih baterijskih uložaka Empty Re: Punjenje nepunjivih baterijskih uložaka

Postaj by Aries 26.07.11 15:27

da ne otvaram novu temu:

trebao bih nekakvu kombinaciju za puniti Garmin 305 i ev. mobitela.

Na Dealextreme sam naletio na ovaj Solarni punjač

Da li to vrijedi čemu ili ima i boljih?
Aries
Aries
spikač
spikač

Male
Broj postova : 651
Godine : 52
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 26.02.2010

[Vrh] Go down

Punjenje nepunjivih baterijskih uložaka Empty Re: Punjenje nepunjivih baterijskih uložaka

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.