FORUM PREŽIVLJAVANJA

prvi Hrvatski forum preživljavanja, bushcrafta, pustolovine i prirode

Početna stranicaO autoruRegistracijaLogin

Share | 

Izrada primitivnog suđa, pribora za jelo i slično

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Go to page : Previous  1, 2
Autor/icaPoruka
Gost
Gost

PostajNaslov: Re: Izrada primitivnog suđa, pribora za jelo i slično   11.05.09 23:29

slazem se s tobom, samo ne mogu u tako kratkom vremenu sve nadoknaditi, pohvatati itd itd
cimnuli me jeste, natjerali da prakticno nesto isprobavam...takoder jeste, da imam zelju da naucim..imam...e pa sve ce doci na svoje mjesto jednom
[Vrh] Go down
bushman
lingua
lingua

Male
Broj postova : 317
Godine : 49
Datum registracije : 07.05.2009

PostajNaslov: Re: Izrada primitivnog suđa, pribora za jelo i slično   12.05.09 10:47

Ne zuri Vatrice,vreme je pred tobom.
Neko sebe nadje pre,neko kasnije.Nesretni su oni izgubljeni i neispunjeni!
[Vrh] Go down
Gost
Gost

PostajNaslov: Re: Izrada primitivnog suđa, pribora za jelo i slično   13.05.09 22:44

e znate kaj? meni sinulo usred noci, mucilo mene kako vi znate da je kamen suplji, pitam ja, niko neda direktan odgovor, a vi valjda mislili na one kamene koji imaju rupetine izvana?
jel tako?

dok u moj glavi to bilo da je kamen izvana ok, a unutra ima supljine
[Vrh] Go down
mariobab
guru
guru

Male
Broj postova : 2027
Godine : 53
Datum registracije : 28.01.2009

PostajNaslov: Re: Izrada primitivnog suđa, pribora za jelo i slično   13.05.09 22:53

Dobro ti je bilo u glavi.
[Vrh] Go down
http://bushcraft-forum.findtalk.biz/
Gost
Gost

PostajNaslov: Re: Izrada primitivnog suđa, pribora za jelo i slično   14.05.09 21:18

????????????
pa hoce li onda netko reci kako se zna da je kamen koji izvana lijepi i puni unutra suplji????
[Vrh] Go down
Mladen
honoris
honoris

Male
Broj postova : 2635
Datum registracije : 15.02.2009

PostajNaslov: Re: Izrada primitivnog suđa, pribora za jelo i slično   14.05.09 21:51

šupljina dravskoga kamena je jako velika rijetkost...
dravski kamen nastaje vjekovima ...
taloženjem jako sitnih čestica ...
koje oblikuju kamen..
kamen dobiva oblik i čvrstinu kotrljajuči se u vodenom toku rijeke...
kamen odvaljen od neke veče stijene ...
mora imati negdje žilu..neku pukotinu..
koja je bila ispirana vodom ..
postoji velika mogučnost da takva pukotina je ispunjena zrakom...
takvi kamen je opasan...
[Vrh] Go down
mariobab
guru
guru

Male

PostajNaslov: Re: Izrada primitivnog suđa, pribora za jelo i slično   14.05.09 22:23

Vatrice, pješčenjak će rijetko eksplodirati, kao i riječni šljunak, ali vapnenac kako kažu ljudi hoće, valjda zbog satava. Evo citat iz Wikipedije

Vapnenac
Izvor: Wikipedija

Vapnenac je sedimentna stijena sastavljena od minerala kalcita; osim toga može sadržavati i male količine drugih minerala: gline, sporogelita, dijaspora, hidrargilita, limonita, hematita, kremena, cirkona, turmanlina i granita. Nastao je taloženjem vapnenih kućica i skeleta izumrlih morskih životinja, a donekle i bilja.

Koristi se kao građevni materijal i za izradu vapna.

Kako se te stvari talože i sliježu, a pod pritiskom i tijekom vremena i propadaju, vjerojatno unutra ustanu mikrošupljine.I onda ako je kamen dugo izložen vodi unutra je vlažno i para ga razbije.Meni je eksplodirao beton.Nije čak bio niti mokar.Vani je bilo strašno zima, na gradilištu smo u jednoj zgradi zapalili vatru na podu, zrak se u sitnim šupljinama zagrijao i kada je došlo do dovoljnog pritiska eksplodirao,Rupa veličine dlana duboka 2-3 cm, ako se dobro sjećam.
[Vrh] Go down
Gost
Gost

PostajNaslov: Re: Izrada primitivnog suđa, pribora za jelo i slično   15.05.09 0:44

dobro, hvala decki, ostavimo po strani od cega je kamenje i stavimo naglasak na jednu jedinu rijec iz mariovog posta
MIKROSUPLJINE

e pa da prostite, ja ne bi dala ruku u vatru ni za jedan kamen ma od cega da je, da nema tih mikrosupljinica...
dakle...kamenje u vatri i uz vatru trebalo bi smatrati opasnim

uz moju vatru tam u goricama je bas kamenje odvaljano od stijene, dakle to treba maknuti
[Vrh] Go down
mariobab
guru
guru

Male

PostajNaslov: Re: Izrada primitivnog suđa, pribora za jelo i slično   15.05.09 6:18

Nee-naglasak je na rijetko.
[Vrh] Go down
Gost
Gost

PostajNaslov: Re: Izrada primitivnog suđa, pribora za jelo i slično   15.05.09 9:59

ali i to rijeko moze da dobro rani covjeka, jel?
[Vrh] Go down
Gost
Gost

PostajNaslov: Re: Izrada primitivnog suđa, pribora za jelo i slično   15.05.09 10:46

Ma kakvi, ako kamen nije iz rijeke (vode) mogućnost da se to dogodi je tako mala, da se s tim ne treba zamarati.
Beton može eksplodirati upravo zbog njegovog sastava, ali i to ti je u ekstremnim uvijetima.
Kako kaže mairio bilo je vrlo hladno, a onda oni založili. Znači vrlo velika razlika u temperaturi u jako malo vremena.
[Vrh] Go down
Gost
Gost

PostajNaslov: Re: Izrada primitivnog suđa, pribora za jelo i slično   18.05.09 15:38

hvala malo drvo na utjehi!
[Vrh] Go down
Gost
Gost

PostajNaslov: Re: Izrada primitivnog suđa, pribora za jelo i slično   26.05.09 8:46

evo nasla sam kako pece meso

[Vrh] Go down
Gost
Gost

PostajNaslov: Re: Izrada primitivnog suđa, pribora za jelo i slično   26.05.09 8:47

mogli bi ovo da isprobamo na dravi, ako decki ulove sta
ako ne ulove...kupimo komad :bog:
[Vrh] Go down
Gost
Gost

PostajNaslov: Re: Izrada primitivnog suđa, pribora za jelo i slično   26.05.09 9:36

Peče školjke, ne meso tj. i one su meso, ali su školjke

Survival hrana je oduvijek bila ona koju je lagano 'nabaviti'.
Prehrana je nekad dolazila iz dva 'kanala', lov i skupljanje.
Skupljenje je nešto što daje puno bolje rezultate u smislu uloženih i dobivenih kalorija.
Također puno manje je opasno.
Ipak postoji neka poluga u muškim mozgovima, da kad se nađemo u situaciji koja zahtijeva hranu iz prirode, odmah razmišljamo o kopljima, lukovima, strijelama, noževima, trofejnom plijenu i sl.
Ta poluga može čovjeka uvaliti u duboka ......(nisu ruže, ni tratinčice)
Uz dobro predznanje o bushcraftu i poznavanje flore i faune kraja u kojem se nalazimo, polugu možemo zaustaviti. Napraviti racionalne i logične odluke, umjesto glumiti tarzana s praznim želudcem.
[Vrh] Go down
Gost
Gost

PostajNaslov: Re: Izrada primitivnog suđa, pribora za jelo i slično   26.05.09 11:37

cuj ti malo drvce, ja jesam plavusa, ja priznam da puno toga ne znam, ali znam kaj je meso a kaj su skoljke....
pogledaj sevnula sam da vidis i ti kaj je dobri komad mesa

nisi pogledal filmic, inace bi videl
[Vrh] Go down
Gost
Gost

PostajNaslov: Re: Izrada primitivnog suđa, pribora za jelo i slično   26.05.09 11:50

A nisam, kad sam sve to pogleao stotinu puta.
Znam koji je dio iz koje epizode, imam sve što je lik snimio.
Ovu knjigu sam čak i kupio. Sviđa mi se njegov pristup.
[Vrh] Go down
Antonio Antrić
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 21
Godine : 58
Datum registracije : 13.05.2009

PostajNaslov: Re: Izrada primitivnog suđa, pribora za jelo i slično   26.05.09 13:29

Ima li tko iskustva s malim kuhalom ( štednjakom ) na drva. Ja sam od jeftinijeg inoks loncanapravio štednjak tako da sam na obodu donjeg dijela otvorio rupe jednu do druge promjera 2 cm isto tako pri vrhu, a u sredini veliki kružni otvor za ubacivanje drva. Imam dojam da ima smisla jer je lagan za nositi, moguće je pronaći gorivo. Potrebno je pronaći suha drva i sitno ih cjepkati. Pomalo me smeta ta silna čađa koja ostaje na loncu u kojem se kuha. Ali to je tek prvi dojam pravo iskustvo je nula.
[Vrh] Go down
Gost
Gost

PostajNaslov: Re: Izrada primitivnog suđa, pribora za jelo i slično   26.05.09 15:26

Antonio čađa te ne mora brinuti jer vatrica ti to s čeličnom vunom tako dobro oriba da ćeš misliti da je lonac nov novcat.
[Vrh] Go down
Gost
Gost

PostajNaslov: Re: Izrada primitivnog suđa, pribora za jelo i slično   26.05.09 16:02

malo drvo je napisao/la:
A nisam, kad sam sve to pogleao stotinu puta.
Znam koji je dio iz koje epizode, imam sve što je lik snimio.
Ovu knjigu sam čak i kupio. Sviđa mi se njegov pristup.

pa kako pratis epizode kad neznas da je pekel meso???
[Vrh] Go down
Gost
Gost

PostajNaslov: Re: Izrada primitivnog suđa, pribora za jelo i slično   26.05.09 16:10

kaj se tice ciscenja, znam da to skoro svakom muskom, pa i zeni ide na zivce, no postoji jedno sredstvo

ovo:

poslikala sam vam svoje da vidite
to vam je doslovce ko sa reklame, pospricas, ostavis minutu dvije i samo isperes
kod mene se kupi samo u diskontu BRANKA
bez njega ja vise ne bi mogla komotno zivjeti, ne ribam ja nista celicnom zicom, ako bas nekaj moram onda radije onom od rosfraja, njeznije je i efikasnije
ali MEGLIO je taj koji rjesava sve probleme na cemu kod ocete

tko dode u varazdin na susret, imat ce divnu priliku da si ga kupi, kosta manje od 20 kuna, kod tog diskonta se skrece prema lokaciji na dravi, tako da samo zaustavite auto i imate ga :bog:
a mozda ga ima i kod vas negdje za kupiti, ko proba...nece pozaliti

i da....slobodno ga koristite bez rukavica, nece ruke stradati
[Vrh] Go down
Gost
Gost

PostajNaslov: Re: Izrada primitivnog suđa, pribora za jelo i slično   26.05.09 16:13

Ma jer nisam pogleao kako treba. Pogledao sam samo sliku, vidio školjke. Znam da je to iz Bushcraft serijala, epizoda Aboriginal Britain (mislim da se dobro sjećam).
znam da je pekeao jelena ili srnu, znam da je koristio kremen za tranžiranje, i još stotinu sitnica.

Mogu li dobiti sada vaš oprost, milostiva?
[Vrh] Go down
Gost
Gost

PostajNaslov: Re: Izrada primitivnog suđa, pribora za jelo i slično   26.05.09 16:27

mozes..i to od srca

moram te ispravljati jer bi neki citas stvarno mogo da pomisli da ne znam razliku
[Vrh] Go down
Mladen
honoris
honoris

Male
Broj postova : 2635
Datum registracije : 15.02.2009

PostajNaslov: Re: Izrada primitivnog suđa, pribora za jelo i slično   26.05.09 17:38

da vatrica nebi bila nestrpljiva ...
več sam se raspitao o cijeni fazana ..
tak da ih netrebamo loviti i riskirati kaznu...
ako bude sve ok...
jeli budemo fazana pečenog u blatu...
kao prezentacija survival ručka....
[Vrh] Go down
Stule
spikač
spikač

Male
Broj postova : 885
Godine : 39
Datum registracije : 22.02.2009

PostajNaslov: Re: Izrada primitivnog suđa, pribora za jelo i slično   26.05.09 20:56

Dravski vuce,svidja mi se ideja,da imam vremena dovukao
bi fazana ili zeku....
[Vrh] Go down
Gost
Gost

PostajNaslov: Re: Izrada primitivnog suđa, pribora za jelo i slično   26.05.09 21:01

naravno da je ideja odlicna, ja opce ne sumnjam u nju....
jest da fazane i zeceve ne jedem, ali to ni nema veze, zbog prezivljavanja sve treba probati, a i nije bitno jesti, vec probati ispeci
[Vrh] Go down
Antonio Antrić
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 21
Godine : 58
Datum registracije : 13.05.2009

PostajNaslov: Re: Izrada primitivnog suđa, pribora za jelo i slično   27.05.09 11:28

Hvala Vatrice na informaciji pokušati ću pronaći to sredstvo.
[Vrh] Go down
Đedo
tipko
tipko

Male
Broj postova : 66
Godine : 30

PostajNaslov: Re: Izrada primitivnog suđa, pribora za jelo i slično   28.05.09 14:48

Cesto si znam napraviti pribor za jelo. Jer ako znam da u tom dijelu mogu pronaci drvo za to, glupo mi je nositi sa sobom pribor.
Pa si za par minuta, dok vatra gori, napravim sve sto mi treba.

Moglo bi se reci, vazno je samo imat malo kreativnosti i najosnovnije pozvanje obrade drveta. I sve sto covjeku treba, moze se napraviti
[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: Izrada primitivnog suđa, pribora za jelo i slično   

[Vrh] Go down

Izrada primitivnog suđa, pribora za jelo i slično
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 2 / 2.Go to page : Previous  1, 2
 Similar topics
-
» Izrada primitivnog suđa, pribora za jelo i slično
» Održavanje i čišćenje pribora za jelo i piće
» Noz od vojnog pribora za jelo