FORUM PREŽIVLJAVANJA, BUSHCRAFTA, PUSTOLOVINE I PRIRODE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» Garmin GPSMAP 66S
Obiteljsko naslijeđe i mala pričica uz nju Empty22.04.24 11:59 by La vita e Bella

» chris reeve sebenza folder
Obiteljsko naslijeđe i mala pričica uz nju Empty16.04.24 13:16 by Lawman

» 24 sata divljine
Obiteljsko naslijeđe i mala pričica uz nju Empty03.03.24 9:46 by NAVIGATOR

» Sretna 2024.godina
Obiteljsko naslijeđe i mala pričica uz nju Empty01.01.24 23:27 by Lawman

» ako nekome treba ideja za kuću..
Obiteljsko naslijeđe i mala pričica uz nju Empty18.12.23 9:19 by NecaPereca

» Ćao, ćao
Obiteljsko naslijeđe i mala pričica uz nju Empty14.12.23 10:00 by NecaPereca

» Nije bilo preživljavanje ali je bilo stresno :)
Obiteljsko naslijeđe i mala pričica uz nju Empty14.12.23 9:53 by Lawman

» Baterijske lampe
Obiteljsko naslijeđe i mala pričica uz nju Empty24.11.23 8:29 by neven

» Utsch & Gierse Tools / UG-Tools
Obiteljsko naslijeđe i mala pričica uz nju Empty23.11.23 19:08 by dux aeron

» Laser u survival kitu?
Obiteljsko naslijeđe i mala pričica uz nju Empty22.11.23 20:56 by dux aeron

» Dosta je bilo zajebancije, dogodine tko živ , tko mrtav...
Obiteljsko naslijeđe i mala pričica uz nju Empty21.11.23 12:20 by Lawman

» Stari novi hobi
Obiteljsko naslijeđe i mala pričica uz nju Empty25.10.23 22:29 by neven

» Gitara & planinarenje
Obiteljsko naslijeđe i mala pričica uz nju Empty24.09.23 11:48 by Strat04

» Izrada noza od turpije
Obiteljsko naslijeđe i mala pričica uz nju Empty21.09.23 22:04 by Hobi majstor

» sta je najvaznije za prezivljavanje?
Obiteljsko naslijeđe i mala pričica uz nju Empty20.09.23 11:34 by Strat04

» Mine na Papuku
Obiteljsko naslijeđe i mala pričica uz nju Empty20.09.23 11:32 by Strat04

» prsluk, torbica ili ranac?
Obiteljsko naslijeđe i mala pričica uz nju Empty20.09.23 11:10 by Strat04

» Prestavljanje
Obiteljsko naslijeđe i mala pričica uz nju Empty20.09.23 9:45 by neven

» P: Chris Reeve Small Sebenza MAGNACUT
Obiteljsko naslijeđe i mala pričica uz nju Empty30.08.23 9:03 by NAVIGATOR

» EDC- sitnice koje pojednostavljuju život
Obiteljsko naslijeđe i mala pričica uz nju Empty09.08.23 16:48 by NAVIGATOR

» Svega ima,ničeg nema.. [CHAT TEMA]
Obiteljsko naslijeđe i mala pričica uz nju Empty18.07.23 13:08 by Drvo

» Pozdrav svima
Obiteljsko naslijeđe i mala pričica uz nju Empty03.06.23 14:28 by Shaman95

» Nocna zima ljeti u Gorskom Kotaru
Obiteljsko naslijeđe i mala pričica uz nju Empty03.06.23 11:16 by DrAnte

» Koji nož kupiti?
Obiteljsko naslijeđe i mala pričica uz nju Empty29.05.23 15:41 by Lawman

» "patiranje"karbonskog čelika?
Obiteljsko naslijeđe i mala pričica uz nju Empty28.05.23 23:59 by ness

» SkeletoDon Alpha
Obiteljsko naslijeđe i mala pričica uz nju Empty28.05.23 23:48 by ness

» BREZIN SOK
Obiteljsko naslijeđe i mala pričica uz nju Empty28.05.23 23:40 by ness

» Pozdrav ekipa
Obiteljsko naslijeđe i mala pričica uz nju Empty27.05.23 19:34 by Lawman

» Karte
Obiteljsko naslijeđe i mala pričica uz nju Empty27.05.23 13:39 by Ervin

» Mora of Sweden noževi
Obiteljsko naslijeđe i mala pričica uz nju Empty02.05.23 10:48 by Žic

bebač 1-20
zelembara 20-50
tipko 50-100
bomber 100-200
lingua 200-500
spikač 500-1000
mr.spika 1000-2000
guru 2000-5000
master 5000-10000
alfa i omega 10000 +
Forum Preživljavanja© Facebook Icon

Obiteljsko naslijeđe i mala pričica uz nju

+6
Login
Mraz
NAVIGATOR
Luftwaffe
Ito Ogami
Target
10 posters

Go down

Obiteljsko naslijeđe i mala pričica uz nju Empty Obiteljsko naslijeđe i mala pričica uz nju

Postaj by Target 01.05.11 18:48

Prije 10-ak godina stari i ja smo krenuli rušiti staru šukundjedovu kuću. među krovnim gredama pronašao sam staru vojnu bajunetu koja se opet radi stalnog seljakanja pogubila. e pa danas sam ju opet našao! uz priču o bajuneti će ići i jedna mala vojno-povijesna priča

Sad sam pročitao nešto malo po netu o njoj ali nisam skroz skopčao pa ako netko zna više informacija, npr. o čeliku itd neka slobodno napiše.

Ono što znam za sada je da ju je moj šukundjed koristio za vrijeme Prvog svjetskog rata kao osobni čuvar određenog hrvatskog generala u sklopu Austro-ugarske vojske na ruskoj fronti.

Na oštrici ima površinske hrđe ali se lako može sanirati, drška je u lošijem stanju
Obiteljsko naslijeđe i mala pričica uz nju DSCF5256

Obiteljsko naslijeđe i mala pričica uz nju DSCF5255

Obiteljsko naslijeđe i mala pričica uz nju DSCF5257

Obiteljsko naslijeđe i mala pričica uz nju DSCF5258

Obiteljsko naslijeđe i mala pričica uz nju DSCF5262

Oznaka na oštrici
Obiteljsko naslijeđe i mala pričica uz nju DSCF5264

nažalost, serijski broj je previše zahrđao, mogu razaznati samo 3 broja
Obiteljsko naslijeđe i mala pričica uz nju DSCF5266

Obiteljsko naslijeđe i mala pričica uz nju DSCF5269

Nakon povratka iz rata šukundjed je bajunetu koristio za dizanje krovnih gredi, tako da je tang jako savijen
Obiteljsko naslijeđe i mala pričica uz nju DSCF5267

Obiteljsko naslijeđe i mala pričica uz nju DSCF5268

Ukupna dužina bajunete iznosi oko 45cm, debljina je oko 7mm a ono što me najviše veseli je da je oštrica cijelom dužinom neoštećena pa će bajuneta dobiti i zasluženu restauraciju.

Sad onaj povijesni dio, bolje rečeno obiteljska priča. šukundjed je duži niz godina bio osobni čuvar tog generala koji ga je navodno volio kao sina. 20+ godina kasnije, za vrijeme 2.svj. rata, i sin tog generala je postao general u domobranskoj vojsci u kojoj je moj djed služio kao satnik. a sad jedna luda rečenica Obiteljsko naslijeđe i mala pričica uz nju 747986 saznavši za unuka očevog osobnog čuvara, general kojeg neću imenovati, naređuje da se moj djed prebaci u njegovu planinsku brigadu i tako moj djed postaje osobni čuvar tog generala o kojem sam puno toga slušao. eto anegdote iz obiteljske prošlosti. inače sa te strane obitelji mi potječe 5 generacija vrsnih vojnika koji su slovili za planinske divove. pradjed je navodno bio tako velik i jak da je mogao sam seliti topove. Obiteljsko naslijeđe i mala pričica uz nju 747986 Obiteljsko naslijeđe i mala pričica uz nju 469245

sad mi je jasnije zašto sam ja ovakav Obiteljsko naslijeđe i mala pričica uz nju 990630
Target
Target
honoris
honoris

Male
Broj postova : 1242
Godine : 38
Lokacija : Rijeka/Gorski kotar
Datum registracije : 05.09.2010

[Vrh] Go down

Obiteljsko naslijeđe i mala pričica uz nju Empty Re: Obiteljsko naslijeđe i mala pričica uz nju

Postaj by Ito Ogami 01.05.11 19:17

Ja bi drsku lakirao,ipak je dio povjesti ili bi napravio indenticnu.potrudio bi se napraviti indenticnu od istog drveta.nisam kompetentan davati savjete u vezi toga ali mislim da na forumu ima ljudi koji bi mogli dati neki bolji savjet.
Ito Ogami
Ito Ogami
lingua
lingua

Male
Broj postova : 255
Godine : 45
Lokacija : Prilep
Datum registracije : 20.02.2011

[Vrh] Go down

Obiteljsko naslijeđe i mala pričica uz nju Empty Re: Obiteljsko naslijeđe i mala pričica uz nju

Postaj by Target 01.05.11 19:22

na netu sam saznao da je drška izrađena od hrasta tako da bi bilo dobro opet takvu napraviti, a i tang treba izravnati i oštricu naoštriti. nožari, javite se ponudom ako ima nekog voljnog za restauraciju
Target
Target
honoris
honoris

Male
Broj postova : 1242
Godine : 38
Lokacija : Rijeka/Gorski kotar
Datum registracije : 05.09.2010

[Vrh] Go down

Obiteljsko naslijeđe i mala pričica uz nju Empty Re: Obiteljsko naslijeđe i mala pričica uz nju

Postaj by Luftwaffe 01.05.11 19:28

odlicna i zanimljiva prica...ja o svojima malo znam Obiteljsko naslijeđe i mala pričica uz nju 166116

ovako....za restauraciju ti mogu preporuciti dobrog majstora(majstor je ali nema 1k godina nego nekih 25 ja mislim)osobno sam radio kod njega...svoj posao dobro obavi...to je sto se tice drske...ja mislim da ti je glupo staviti sasvim novi komda drva i "zklamati" na bajonetu...a sto se tice same bajonete...ja imam istu takvu...svoju restauraciju ceka ali je u odlicnom stanju...ono sto znam o njoj je da je izvorni austro-ugarski proizvod...za celik ti neznam...ali moja dan danas drzi poprilicnu ostrinu Obiteljsko naslijeđe i mala pričica uz nju 368870

vise o tome bi znao tetak mog starog ali on je umro prije par mjeseci...on je imao uzasno puno bajoneta...neke su bile starinom potezale jos iz 18. st Obiteljsko naslijeđe i mala pričica uz nju 69343 jako je volio militariju...ali mi je bi bed sto nista nisam smio dirati Obiteljsko naslijeđe i mala pričica uz nju 166116

da ne idem dalje u OT...mislim da bi NAVIGATOR mogao znati vise o celiku Obiteljsko naslijeđe i mala pričica uz nju 747986
Luftwaffe
Luftwaffe
spikač
spikač

Male
Broj postova : 666
Godine : 29
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 30.03.2011

[Vrh] Go down

Obiteljsko naslijeđe i mala pričica uz nju Empty Re: Obiteljsko naslijeđe i mala pričica uz nju

Postaj by NAVIGATOR 01.05.11 20:32

ja imam dvije takve ali u dosta boljem stanju, no jednu je još moj otac bacao pa joj je pukao vrh(ta više nije u boljem stanju) mislim da se restauracija ekonomski ne isplati ali pošto je emotivna vrijednost u pitanju i ja bi na tvom mjestu uložio svo svoje znanje i vještinu da ju obnovim za na zid.
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7018
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

Obiteljsko naslijeđe i mala pričica uz nju Empty Re: Obiteljsko naslijeđe i mala pričica uz nju

Postaj by Mraz 01.05.11 20:38

Imam i ja tako nekaj, pošto je to bodež fazeta je kakva je- oštrenjem ćeš samo uništiti original. Hrasta ti imam kolko oš, pa probaj sam obnoviti... nemaš kaj zeznut a i treba ti hobi Obiteljsko naslijeđe i mala pričica uz nju 350615
Mraz
Mraz
master
master

Male
Broj postova : 5658
Godine : 38
Lokacija : Delnice
Datum registracije : 26.02.2010

[Vrh] Go down

Obiteljsko naslijeđe i mala pričica uz nju Empty Re: Obiteljsko naslijeđe i mala pričica uz nju

Postaj by Target 01.05.11 20:43

NAVIGATOR je napisao/la: za na zid.
to je upravo i bila namjera

mraz, na netu sam našao da je to mač-bajuneta i često se koristila kao pomoćno oružje, znači da bi i fazeta trebala biti dobra za to. može, dog. se za hrast. valjda neću slomiti tang prilikom ispravljanja, da ga zagrijem brenerom??
Target
Target
honoris
honoris

Male
Broj postova : 1242
Godine : 38
Lokacija : Rijeka/Gorski kotar
Datum registracije : 05.09.2010

[Vrh] Go down

Obiteljsko naslijeđe i mala pričica uz nju Empty Re: Obiteljsko naslijeđe i mala pričica uz nju

Postaj by Login 01.05.11 21:03

Nažalost negdje se priča iskrivila.

Naime bajoneta se neuklapa u vremenski period 1sv.rata. Naime to je bajoneta za pušku m24, iz doba kraljevine Jugoslavije. Oznaka na oštrici je čirilična oznaka VTZ (vojno tehnički zavod). Bajoneta nema veze sa austrijom. Ona je rađena po licenci češke bajonete koje su također bile u naoružanju vojske kraljevine juge, kao i mnoge druge starije iz rata.

Inače sam kolekcionar bajoneta imam nekoliko takvih komada pa znam prilično o tome, cijena kompletnog komada sa futrolom, kožnim viskom i u super stanju je bila cca 250-400kn kada sam ja svoje nabavljao.

Priča ti se negdje iskrivila, vjerovatno se radilo o nekakvoj drugoj bajoneti koju je šukundjed donio, ili je priča smještena u 2sv.rat.. moguče da je djed ovu bajonetu donio iz 2sv.rata jer je naoružanje kraljevine jugoslavije bilo gotovo u potpunosti korišteno u Domobranima, dakle i Ustaše i Domobrani (kao i ostale "domaće" vojske i paravojske ovdje) su koristili ove bajonete u ww2.

Poslije 2sv.rata ove bajonete su bile i u naoružanju JNA par godina nakon rata, do cca 1950 kada ih zamjenjuju "preduzeće 44" bajonete od puške m48 koje su rađene po uzoru na ovu tvo0ju bajonetu samo kraće za cca 20ak cm. Čak je i dio ovakvih bajoneta bio skraćen na m48 dužinu i kao takve korištene u JNA.

Nakon izbacivanja iz upotrebe u JNA djele vjerovatno sudbinu istu kao i ostalo izbačeno staro naoružanje koje je prešlo u ruke Teritorijalne Obrane (TO).


Nadam se da sam pomogao... ako te nešto zanima slobodno reci.

Što se tiče restauracije.. nafta i zaroni bajonetu par dana da odstoji u nafti, nakon toga bi rđa trebala ići dole. Nemoj ju samo bojati, lakirati, farbati i sl. jer takvim zahvatima gubi kolekcionarsku vrijednost.
Login
Login
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1136
Godine : 37
Lokacija : Slavonija
Datum registracije : 17.07.2010

[Vrh] Go down

Obiteljsko naslijeđe i mala pričica uz nju Empty Re: Obiteljsko naslijeđe i mala pričica uz nju

Postaj by Target 01.05.11 21:10

Login je napisao/la:Nažalost negdje se priča iskrivila.

Naime bajoneta se neuklapa u vremenski period 1sv.rata. Naime to je bajoneta za pušku m24, iz doba kraljevine Jugoslavije. Oznaka na oštrici je čirilična oznaka VTZ (vojno tehnički zavod). Bajoneta nema veze sa austrijom. Ona je rađena po licenci češke bajonete koje su također bile u naoružanju vojske kraljevine juge, kao i mnoge druge starije iz rata.

Inače sam kolekcionar bajoneta imam nekoliko takvih komada pa znam prilično o tome, cijena kompletnog komada sa futrolom, kožnim viskom i u super stanju je bila cca 250-400kn kada sam ja svoje nabavljao.

Priča ti se negdje iskrivila, vjerovatno se radilo o nekakvoj drugoj bajoneti koju je šukundjed donio, ili je priča smještena u 2sv.rat.. moguče da je djed ovu bajonetu donio iz 2sv.rata jer je naoružanje kraljevine jugoslavije bilo gotovo u potpunosti korišteno u Domobranima, dakle i Ustaše i Domobrani (kao i ostale "domaće" vojske i paravojske ovdje) su koristili ove bajonete u ww2.

Poslije 2sv.rata ove bajonete su bile i u naoružanju JNA par godina nakon rata, do cca 1950 kada ih zamjenjuju "preduzeće 44" bajonete od puške m48 koje su rađene po uzoru na ovu tvo0ju bajonetu samo kraće za cca 20ak cm. Čak je i dio ovakvih bajoneta bio skraćen na m48 dužinu i kao takve korištene u JNA.

Nakon izbacivanja iz upotrebe u JNA djele vjerovatno sudbinu istu kao i ostalo izbačeno staro naoružanje koje je prešlo u ruke Teritorijalne Obrane (TO).


Nadam se da sam pomogao... ako te nešto zanima slobodno reci.

Što se tiče restauracije.. nafta i zaroni bajonetu par dana da odstoji u nafti, nakon toga bi rđa trebala ići dole. Nemoj ju samo bojati, lakirati, farbati i sl. jer takvim zahvatima gubi kolekcionarsku vrijednost.
to sam i ja pronašao na internetu pa sam ostao pomalo zbunjen dok nisam naletio na neki drugi veći članak o razdoblju tih bajuneta. netko s ovih prostora je napisao da su se te izvorne austrijske bajunete iz WWI"... prerađivale, dorađivale, gravirale" itd.. (ne hvataj me za tipkovnicu) u VTZ-u

tu priču sam dobio od bake koja za svoje godine ima ludo pamćenje, a kako je bajuneta pronađena "zakopana" između krovnih greda kuće koju je izgradio šukundjed logika me navodi da bi ta priča trebala biti ispravna. djed je plakao za njem. strojnicom koju su mu oduzeli nakon rata Obiteljsko naslijeđe i mala pričica uz nju 747986


Zadnja promjena: Target; 01.05.11 21:13; ukupno mijenjano 1 put.
Target
Target
honoris
honoris

Male
Broj postova : 1242
Godine : 38
Lokacija : Rijeka/Gorski kotar
Datum registracije : 05.09.2010

[Vrh] Go down

Obiteljsko naslijeđe i mala pričica uz nju Empty Re: Obiteljsko naslijeđe i mala pričica uz nju

Postaj by Olimp 01.05.11 21:11

Ako je stavljaš na zid dobro je odmasti pa je zapraši običnim lakom za kosu. On je neutralan za metal a ako ga fino naprskaš njime si stvorio fini film koji štiti od prašine i vlage u zraku metal noža. Obiteljsko naslijeđe i mala pričica uz nju 393492 Lakom se mogu poprskati i primjerci vatrenoga oružja
Olimp
Olimp
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1399
Godine : 64
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 19.01.2011

http://www.panoramio.com/user/2299965

[Vrh] Go down

Obiteljsko naslijeđe i mala pričica uz nju Empty Re: Obiteljsko naslijeđe i mala pričica uz nju

Postaj by Login 01.05.11 21:36

Target je napisao/la:
Login je napisao/la:Nažalost negdje se priča iskrivila.

Naime bajoneta se neuklapa u vremenski period 1sv.rata. Naime to je bajoneta za pušku m24, iz doba kraljevine Jugoslavije. Oznaka na oštrici je čirilična oznaka VTZ (vojno tehnički zavod). Bajoneta nema veze sa austrijom. Ona je rađena po licenci češke bajonete koje su također bile u naoružanju vojske kraljevine juge, kao i mnoge druge starije iz rata.

Inače sam kolekcionar bajoneta imam nekoliko takvih komada pa znam prilično o tome, cijena kompletnog komada sa futrolom, kožnim viskom i u super stanju je bila cca 250-400kn kada sam ja svoje nabavljao.

Priča ti se negdje iskrivila, vjerovatno se radilo o nekakvoj drugoj bajoneti koju je šukundjed donio, ili je priča smještena u 2sv.rat.. moguče da je djed ovu bajonetu donio iz 2sv.rata jer je naoružanje kraljevine jugoslavije bilo gotovo u potpunosti korišteno u Domobranima, dakle i Ustaše i Domobrani (kao i ostale "domaće" vojske i paravojske ovdje) su koristili ove bajonete u ww2.

Poslije 2sv.rata ove bajonete su bile i u naoružanju JNA par godina nakon rata, do cca 1950 kada ih zamjenjuju "preduzeće 44" bajonete od puške m48 koje su rađene po uzoru na ovu tvo0ju bajonetu samo kraće za cca 20ak cm. Čak je i dio ovakvih bajoneta bio skraćen na m48 dužinu i kao takve korištene u JNA.

Nakon izbacivanja iz upotrebe u JNA djele vjerovatno sudbinu istu kao i ostalo izbačeno staro naoružanje koje je prešlo u ruke Teritorijalne Obrane (TO).


Nadam se da sam pomogao... ako te nešto zanima slobodno reci.

Što se tiče restauracije.. nafta i zaroni bajonetu par dana da odstoji u nafti, nakon toga bi rđa trebala ići dole. Nemoj ju samo bojati, lakirati, farbati i sl. jer takvim zahvatima gubi kolekcionarsku vrijednost.
to sam i ja pronašao na internetu pa sam ostao pomalo zbunjen dok nisam naletio na neki drugi veći članak o razdoblju tih bajuneta. netko s ovih prostora je napisao da su se te izvorne austrijske bajunete iz WWI"... prerađivale, dorađivale, gravirale" itd.. (ne hvataj me za tipkovnicu) u VTZ-u

tu priču sam dobio od bake koja za svoje godine ima ludo pamćenje, a kako je bajuneta pronađena "zakopana" između krovnih greda kuće koju je izgradio šukundjed logika me navodi da bi ta priča trebala biti ispravna. djed je plakao za njem. strojnicom koju su mu oduzeli nakon rata Obiteljsko naslijeđe i mala pričica uz nju 478256

Gle ovo što sam ti reko je 100% točno.. ta tvoja je klasična "Mauzer" tip bajoneta, austrijanci nisu koristili takve.. več bajonete m95 za štajer, dok su mađari imali opet svoje bajonete isto jako specifične.
Login
Login
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1136
Godine : 37
Lokacija : Slavonija
Datum registracije : 17.07.2010

[Vrh] Go down

Obiteljsko naslijeđe i mala pričica uz nju Empty Re: Obiteljsko naslijeđe i mala pričica uz nju

Postaj by Target 01.05.11 21:40

na toj nekoj stranici (text je bio na eng) neki darko bogdanović ili nešto slično je pisao o tome i po slikama je pisalo m95. al ok, vjerovat ću tebi na riječ
Target
Target
honoris
honoris

Male
Broj postova : 1242
Godine : 38
Lokacija : Rijeka/Gorski kotar
Datum registracije : 05.09.2010

[Vrh] Go down

Obiteljsko naslijeđe i mala pričica uz nju Empty Re: Obiteljsko naslijeđe i mala pričica uz nju

Postaj by Login 01.05.11 22:02

Možda si se zbunio zbog sličnosti..
evo m95
http://www.shopbulgaria.com/files/products/cache/1265980619_5000_4000_1265980619.jpg
Login
Login
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1136
Godine : 37
Lokacija : Slavonija
Datum registracije : 17.07.2010

[Vrh] Go down

Obiteljsko naslijeđe i mala pričica uz nju Empty Re: Obiteljsko naslijeđe i mala pričica uz nju

Postaj by Target 01.05.11 22:12

ništa, sada ići babi natrljati sapuna na usta Obiteljsko naslijeđe i mala pričica uz nju 747986
hvala na info Obiteljsko naslijeđe i mala pričica uz nju 393492
Target
Target
honoris
honoris

Male
Broj postova : 1242
Godine : 38
Lokacija : Rijeka/Gorski kotar
Datum registracije : 05.09.2010

[Vrh] Go down

Obiteljsko naslijeđe i mala pričica uz nju Empty Re: Obiteljsko naslijeđe i mala pričica uz nju

Postaj by Tahdonvoima 01.05.11 23:09

Imam istu takvu bajonetu, tu s malom krsnicom i prstenom s gornje strane i utorom na početku drške. Nema nikakvih oznaka na njoj. Kupio sam je svojevremeno na sajmu antikviteta koji se održavao, valjda se još uvijek održava svakog prvog vikenda u mjesecu u prostorijama Pučkog otvorenog učilišta u Zagrebu. Platio je 90 kn. Reko tip da je iz Austro Ugarske i stara oko sto godina.
Tahdonvoima
Tahdonvoima
tipko
tipko

Male
Broj postova : 69
Godine : 46
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 02.12.2010

[Vrh] Go down

Obiteljsko naslijeđe i mala pričica uz nju Empty Re: Obiteljsko naslijeđe i mala pričica uz nju

Postaj by kolekcionar-91 03.05.11 20:13

Tahdonvoima je napisao/la:Imam istu takvu bajonetu, tu s malom krsnicom i prstenom s gornje strane i utorom na početku drške. Nema nikakvih oznaka na njoj. Kupio sam je svojevremeno na sajmu antikviteta koji se održavao, valjda se još uvijek održava svakog prvog vikenda u mjesecu u prostorijama Pučkog otvorenog učilišta u Zagrebu. Platio je 90 kn. Reko tip da je iz Austro Ugarske i stara oko sto godina.
može fotografija te bajonete?

kolekcionar-91
bebač
bebač

Male
Broj postova : 7
Godine : 32
Lokacija : zagreb
Datum registracije : 11.02.2011

[Vrh] Go down

Obiteljsko naslijeđe i mala pričica uz nju Empty Re: Obiteljsko naslijeđe i mala pričica uz nju

Postaj by Tahdonvoima 03.05.11 20:57

Budem ju uslikao kad uhvatim vremena pa ću stavit. Za sada, evo link na istu bar po onome što vidim. Moja jedino nema korice i oštrica je nešto tamnija, oksidacija. Bila je prekrivena tankim slojem hrđe koji sam skinuo finim šmirglom za metal i premazao je nekim glicerinom.

https://2img.net/r/ihimizer/img254/9338/p4204513oi4.jpg

Tahdonvoima
Tahdonvoima
tipko
tipko

Male
Broj postova : 69
Godine : 46
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 02.12.2010

[Vrh] Go down

Obiteljsko naslijeđe i mala pričica uz nju Empty Re: Obiteljsko naslijeđe i mala pričica uz nju

Postaj by kolekcionar-91 03.05.11 22:36

Tahdonvoima je napisao/la:Budem ju uslikao kad uhvatim vremena pa ću stavit. Za sada, evo link na istu bar po onome što vidim. Moja jedino nema korice i oštrica je nešto tamnija, oksidacija. Bila je prekrivena tankim slojem hrđe koji sam skinuo finim šmirglom za metal i premazao je nekim glicerinom.

https://2img.net/r/ihimizer/img254/9338/p4204513oi4.jpg

nije to austrougarska to je m24 iz kraljevine jugoslavije

kolekcionar-91
bebač
bebač

Male
Broj postova : 7
Godine : 32
Lokacija : zagreb
Datum registracije : 11.02.2011

[Vrh] Go down

Obiteljsko naslijeđe i mala pričica uz nju Empty Re: Obiteljsko naslijeđe i mala pričica uz nju

Postaj by boletus 04.05.11 10:52

M-24 Kraljevina Jugoslavija 100%, dakle poslije ww1.

lp
boletus
boletus
lingua
lingua

Male
Broj postova : 258
Godine : 47
Lokacija : humus
Datum registracije : 22.02.2010

[Vrh] Go down

Obiteljsko naslijeđe i mala pričica uz nju Empty Re: Obiteljsko naslijeđe i mala pričica uz nju

Postaj by Tahdonvoima 04.05.11 11:11

Thanks. Nema nikakve žigove po sebi ni korice ni niš pa me zanimalo. Impresivna nožina mora se priznat. da. sad baš gledam malo dealje. To je to.
Tahdonvoima
Tahdonvoima
tipko
tipko

Male
Broj postova : 69
Godine : 46
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 02.12.2010

[Vrh] Go down

Obiteljsko naslijeđe i mala pričica uz nju Empty Re: Obiteljsko naslijeđe i mala pričica uz nju

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.