FORUM PREŽIVLJAVANJA

prvi Hrvatski forum preživljavanja, bushcrafta, pustolovine i prirode

Početna stranicaO autoruRegistracijaLogin

Share | 

chris reeve sebenza folder

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Go to page : Previous  1 ... 13 ... 22, 23, 24
Autor/icaPoruka
Hombre
guru
guru

Broj postova : 2657
Datum registracije : 05.06.2011

PostajNaslov: Re: chris reeve sebenza folder   07.08.16 22:45

Franco G je napisao/la:
...Sebenza ostaje nenadmašna.

A pošto je Franco stari i iskusni poznavatelj noževa treba poštovati njegovo mišljenje. Ja je nisam imao u ruci ali po onom što sam vidio iz proizvodnog procesa daje naslutiti da se radi o solidno obrađenom komadu, što čelika ali i svega ostalog.
[Vrh] Go down
rinos
spikač
spikač

Male
Broj postova : 671
Godine : 51
Datum registracije : 28.09.2009

PostajNaslov: Re: chris reeve sebenza folder   31.08.16 15:34

Povratak na temu ......

21 large s plastičnim(mamut slonovača) umetcima,i radni i paradni
[Vrh] Go down
Cabala
bomber
bomber

Male
Broj postova : 120
Godine : 48
Datum registracije : 27.10.2011

PostajNaslov: Re: chris reeve sebenza folder   01.09.16 14:32

Poštujem svačiji ukus i ne mislim da vlasnici ovoga noža griješe, sigurno znaju zašto su ga kupili. Ja se moram držati stare engleske poslovice: " Nisam dovoljno glup da preklopni nož platim 3600 kn." Dovoljno sam glup da si kupim ZT i Lionsteel noževa u vrijednosti 10000 kn. Ono što sam kupio nadmašuje po kvaliteti Chris Reeve proizvode- jednostavno rečeno noževi su čvršći, robusniji i namjenjeni  težoj upotrebi a čelik je mahom osmislio sam Reeve.
Sebenza nije za takvu namjenu. Prelagan je, nije dovoljno čvrst niti pouzdan nož da bi time opravdao ovu vrijednost. Nije ni blizu Fantonijevim Sinkevich i Harsey modelima po dizajnu, dakle nije ni to. Međutim..., vlasnici su dali 3600 kn za jedan nož koji sigurno radi sve što preklopni nož treba raditi. Jednostavan dizajn znači jednostavnu i sigurnu uporabu, otvara se i zatvara jednom rukom i neće se oštetiti. Kada sve zbrojite i oduzmete- napravili su puno bolji potez od mene. Uštedili su preko 6000 kn. S druge strane- Ja jedan zt 452 nosim u specops mini koricama kao fixni a drugi kao preklopni. Sa mrvicu preko 10 cm idealni su za sve a koštali su me bez korica koliko jedna Sebenza. Upotrebljavam ih upravo onako kako bih koristio fixni nož ( ne " batinam ", koristim sjekire ). Zašto je tržište ( istina! ) očarano ovim nožem, nikada mi neće biti jasno. Tako je pa tko voli nek izvoli. Ostaje samo jedno pitanje- zašto vlansici Sebenzi kupuju i dalje? Bit ću slobobdan predvidjeti budućnost- za nekoliko godina ZT 0452cf postat će isto što i Sog Government- najtraženiji model svih vremena. P.S. Nadam se da nekome nisam povrijedio " osječajčiće "!
[Vrh] Go down
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7250
Godine : 41
Datum registracije : 05.04.2010

PostajNaslov: Re: chris reeve sebenza folder   01.09.16 15:16

rinos
Krasan nož i lijepe fotke. Bijeli umeci lijepo pašu uz bijelu jedriličarsku opremu.
Meni je krasan i ovaj GEC.

Imao sam ZT-e, CS-e, Spaydije, Bencheve, Kyzer-e, Fallkove, Lionsteel-e, Gerbere, Buck-ove, itd.
Nemam ih više a seba je u džepu već više od 5 godina. Sigurno da CR noževi nisu za svakoga no za mene jesu "naj"(imam ih nekoliko)
Baš planiram kupiti 21 large sa Carbon skalom exkluziv iz knifearta.
[Vrh] Go down
Cabala
bomber
bomber

Male

PostajNaslov: Re: chris reeve sebenza folder   01.09.16 16:04

Što je to za tebe konkretno " naj "? Ja ga nikada nisam držao u ruci.
[Vrh] Go down
franciscus
spikač
spikač

Male
Broj postova : 911
Godine : 54
Datum registracije : 30.07.2012

PostajNaslov: Re: chris reeve sebenza folder   01.09.16 17:17

rinos je napisao/la:
21 large s plastičnim(mamut slonovača) umetcima,i radni i paradni

S obzirom na cijenu, ne bih rekao da je to plastika - prije će bit da je to mammoth ivory, kako si - doduše - i napisao.
[Vrh] Go down
vladomado10
lingua
lingua

Male
Broj postova : 474
Godine : 26
Datum registracije : 12.06.2013

PostajNaslov: Re: chris reeve sebenza folder   01.09.16 17:22

ZT 0452CF je jako dobar nož, ali ništa više od toga, ZT modeli dolaze i odlaze, a Sebenza ostaje.
[Vrh] Go down
Hombre
guru
guru

Male
Godine : 62

PostajNaslov: Re: chris reeve sebenza folder   01.09.16 18:22

Istina Vlado. Ma koliko netko pokušao pljuvati po njoj ona je legenda koja opstaje.

BTW. Kada sam ovo proljeće sadio maslinu kopao sam rupu u kojoj je bilo korjenja neke makije. To je mekano korijenje za dovod vode i jednog nisam mogao isčupati rukom pa sam posegao za džep i izvadio ZT. Nakon toga ostala je sitna škrbotina na oštrici. Vjerovatno je na korjenu bio kamenčić pa je krti alatni čelik popusti i mogu ti reći da nisam baš očaran tim događajem.
[Vrh] Go down
Cabala
bomber
bomber

Male

PostajNaslov: Re: chris reeve sebenza folder   01.09.16 22:37

Imao sam ZT-e, CS-e, Spaydije, Bencheve, Kyzer-e, Fallkove, Lionsteel-e, Gerbere, Buck-ove, itd.
Nemam ih više a seba je u džepu već više od 5 godina. Sigurno da CR noževi nisu za svakoga no za mene jesu "naj"(imam ih nekoliko)
Baš planiram kupiti 21 large sa Carbon skalom exkluziv iz knifearta.[/quote]

Nikad nisam imao u ruci taj nož pa me samo zanima što ga čini toliko važnim da je tema za sebe. Mogu mirno spavati bez odgovora ali moram ipak pitati vlasnika. Ne mislim da je to loš nož. Cold steel test prikazuje ovaj nož kao nešto najgore na svijetu. Bravica ne izdrži težinu, ako se ne varam, 40 funti ili 40 kg. Predpostavljam da titan proklizi na oštrici, upravo zato ostale firme stavljaju čelični umetak. Tim nožem se i dalje može pripremati hrana, rezati drvo i užad a ne čelični lim. Što se tiče gore navedenih modela ZT- oni nisu tema. Mogu pokazati svoja dva u zasebnoj rublici ako nekog zanima. Ne razumijem potrebu da odgovaraju oni koji nemaju ni jedan ni drugi model.
[Vrh] Go down
Cabala
bomber
bomber

Male

PostajNaslov: Re: chris reeve sebenza folder   01.09.16 22:41

vladomado10 je napisao/la:
ZT 0452CF je jako dobar nož, ali ništa više od toga, ZT modeli dolaze i odlaze, a Sebenza ostaje.
 Što više treba nego da je odličan? Imaš li ga ili si ga koristio?
[Vrh] Go down
Hombre
guru
guru

Male

PostajNaslov: Re: chris reeve sebenza folder   01.09.16 23:28

Cabala je napisao/la:
Nikad nisam imao u ruci taj nož pa me samo zanima što ga čini toliko važnim da je tema za sebe.

Tema za sebe je zato što je taj nož ipak legenda, a još više to što ga ima Navigator koji je oduševljen njime. Ako je Navigator nečim oduševljen to znači da je ne samo tema nego tema i po popraćena obilno tekstom i fotografijama, detaljno opisano te se ne zadržava samo na jednom objavljivanju nego se periodično nastavlja.
Ja taj nož nemam niti ga planiram imati ali pošto Navigator uz nesumnjivo reklamersko ima i nadasve bogato praktično iskustvo s oštricama to mu vjerujem da se radi o kvalitetno napravljenom komadu čelika.
BTW. Što se testova tiče baš bih htio vidjeti kako bi prošla kočnica Opinela kojeg niko ne kudi niti pljuje.
[Vrh] Go down
Cabala
bomber
bomber

Male

PostajNaslov: Re: chris reeve sebenza folder   01.09.16 23:38

Dragi vlasnici Sebenzi! I njihovi VUŠ- evi... Cabala vam poručuje da pričate lovačke priče a kupujete na aliexpress-u. Vi koji spominjete ostale noževe, posebno zt modele, toplo preporučujem njuškalo. Pokažite tračak muškosti i lijepo si priznajte: " Da, naguzio me motorist iz Idaha! " Svojevremeno ste se hvalili i sa toplinskom obradom čelika a forum je i danas pun " MAJSTORA " i "! Pokažite Sebenzu ili bilo što drugo da odreže komad kruha! Hrpo foliranata! Ovi majstori prodaju noževe po americi? Ne , nude ih, zajebete nekoga pa se hvalite prodajom. Mene jodbio Renzo Fantoni al je barem pogledao nacrt. O čemu pričate? Jeste svi jedan s drugim u vezi?
[Vrh] Go down
Hombre
guru
guru

Male

PostajNaslov: Re: chris reeve sebenza folder   01.09.16 23:52

Već sam pomislio da si došao k sebi.
[Vrh] Go down
Cabala
bomber
bomber

Male

PostajNaslov: Re: chris reeve sebenza folder   02.09.16 7:52

Vidiš da jesam! I držite se više teme, a ta je... ( svi zajedno! ) Sebenza! Ne draškajte me za spolovilo i ne pravite se pametni! Hrpica ste pozera koja ne zna dati jednostavan odgovor- što je to " naj " na ovome nožu od 13,99 usd? I dosta više trolanja!
[Vrh] Go down
Fratt
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 4658
Godine : 37
Datum registracije : 30.09.2010

PostajNaslov: Re: chris reeve sebenza folder   02.09.16 9:41

LOL!
Čekam u neizvjesnosti Maxinu ili Ikarusa,ja nemrem od smijeha...

Popijem maksimalno 5 piva godišnje.

titanijum je napisao/la:

Koliko je ovo teško , najbolje ja ilustracjia, kao da čelije mozga , učinite regenerativnim .A one se ne regenerišu.Hvala Bogu.

"Pulsov sam vrtio po ruci i oduševio se, osim što je, kao i većina ovdje prikazanih majstorija naših forumita, za moj ukus predebel!"
g. Ivo, 1912.-
[Vrh] Go down
NAVIGATOR
master
master

Male

PostajNaslov: Re: chris reeve sebenza folder   02.09.16 12:02

da ne ostanem dužan odgovor, iako je u ovoj temi već puno pisano o tome ali istina je da je to puno postova za pročitati pa evo u kratko.

Sebenza 21 large za MENE je najbliže idealnom EDC nožu. Nije idealan ali objedinjuje najviše karakteristika koje od EDC foldera tražim.
Dakle primjerene je veličine i sklopljen u džepu zauzima minimalno prostora koliko može biti mali sklopljeni nož tih dimenzija. Dakle vrlo je tanak a ručka je bez ikakvih fingerchoilova i fingergroova i odlično mi paše u svim potrebnim hvatovima. Oštrica noža je po meni idealnih dimenzija i primjereno tanka 3mm za sve rezačke zadaće. 3 mm je tradicionalna debljina svih foldera kroz povijest zadnjih 200-300 godina. Nije to slučajno. Konkurencija najčešće u toj veličini nudi barem 4 mm debljine oštrice što je za mene pre debelo i ogromna razlika u upotrebi.
Sebenzina oštrica još tome što je primjereno tanka je i vrlo tanko hollow grindana i fantastičan je slajser. Također nož nema nikakvih nepotrebnih i iritantnih nazubljenja niti na oštrici niti na ručki. Jedino vrlo diskretno i funkcionalno odrađen jimping koji ni nakon dužeg rada ne ozlijeđuje kožu palca.
Cijeli je nož estetski i konstrukcijski vrlo elegantno i jednostavno odrađen sa vrlo malim brojem sastavnih dijelova i vrlo se jednostavno rastavlja i sastavlja.
Savršene tolerance ne ostavljaju prostora za "loše" sastavljanje a oštrica će uvijek nakon svakog rastavljanja i ponovnog sastavljanja biti u centru koliko got mi pivot dotezali.
Sistem pivot bušinga za mene je idealan sistem i bitno različit od svega od noževa što sam u životu probao. Upravo zbog nedostatka tog bušinga na sebenzi 25 ja ju nikada neću kupiti.
Čelik oštrice je vrlo primjeren namjeni niža a S35Vn se vrlo lako oštri i ima solidne performanse. Bitno se lakše oštri od svog predhodnika S30v-a.
Klipsa za džep je inovativna i odlično odrađena sa dva sigurnosna klika i nikada mi taj nož nije iskliznuo iz džepa a stvarno sam svašta radio s njime od penjanja, speleologije, padobranskih skokova, letenja, biciklizma itd.
Sebenzin jedini nedostatak po MOJIM kriterijima je taj da je bitno teža nego što bi ja to volio. Zato sam ja svoju olakšao bušenjem titanskih skala i micanjem osjetnog postotka titana iz ukupne težine noža.
To joj je skinulo 10% od ukupne težine što se itekako osjeti.

nikada nisam bio pobornik obožavanja brenda pa tako ni CR-a ali u lepezi proizvoda ima najviše onih koji su meni naj a to su već spomenuta Sebenza 21, Umnumzaan, i Nyala.

jednom bi volio nabaviti i Mnandija.
Ostali iz CR linije mi nisu privlačni
[Vrh] Go down
NAVIGATOR
master
master

Male

PostajNaslov: Re: chris reeve sebenza folder   02.09.16 12:17

fulao sam slovo i to sam skužio tek nakon postanja ali nema opcije editiranja posta. To je neko novo pravilo ili?

i želio sam dodati prigovor na Cabalino uobičajeno "staro" ponašanje
[Vrh] Go down
maxina
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 2806
Godine : 47
Datum registracije : 19.11.2011

PostajNaslov: Re: chris reeve sebenza folder   02.09.16 13:32

@kolega Cabala.
Evo prvo i zadnje upozorenje s moje strane.
Nema potrebe za vrijeđanjem i provociranjem.Ako ti se Seba ne sviđa,što si jasno dao do znanja, nema potrebe da naširoko i rafalno vrijeđaš neistomišljenike.
Btw. nemam ni CR ni ZT nož ali ostat ćeš bez forumskog "spolovila" na troznamenkasti broj dana na idući napadački post.

Hombre:Ulažem oštar protest u svezi potpisa kolege Maxine.
[Vrh] Go down
Cabala
bomber
bomber

Male

PostajNaslov: Re: chris reeve sebenza folder   02.09.16 15:33

U redu, u redu. Samo me zanimalo što vlasnici kažu, izvinjavam se!
[Vrh] Go down
NAVIGATOR
master
master

Male

PostajNaslov: Re: chris reeve sebenza folder   05.09.16 11:58

Kako pod ovom temom ne postoji mogućnost editiranja postova dodat ću na svoj generalni osvrt na sebenzu 21 još dva bitna detalja koja su meni kod EDC noža jako bitna.

Prvo:
sebenzina oštrica je, kako sam već i naveo, primjereno tanka tek malo deblja od 3mm. Uz to je i large hollow grindana. I ono što je baš specifično za sebenzu da se kod nje profil, debljina mesa oštrice, nakon sekundarnog grinda stanjuje.

dakle kod večine noževa ako u potpunosti ne reprofiliramo sekundarni grind svakim brušenjem performanse noža padaju jer su kut sekundarca i njegova debljina sve veći.
Kod sebenze svakim brušenjem sekundarac je sve tanji i time su slajserske osobine noža sve bolje.
Zato je održavanje oštrine na sebenzi bitno jednostavnije nego na i jednom nožu koji sam imao.
To itekako dobro dođe na terenu kada uglavnom koristim manje i kraće bruseve tj. portabilnije sisteme.
Baš sam ju jučer na jednom izletu dobrušavao.

I druga osobina koja mi je također jako bitna a često ljudi kod nabave foldera o tome uopće ne razmišljaju:
Thumb stud je na sebenzi vrlo funkcionalnog oblika ali što je još puno važnije je to da je njegova pozicija skoro idealna u odnosu na oštricu.
Većina foldera sa thumb studovima imaju tu malu bradavicu smještenu na oštrici a problem se javlja kada recimo želimo u nešto dublje zarezati nožem. naprimjer u kulen, paradajz, pršut, kruh itd.
Tada na mnogim noževima poput većine CS-a i sličnih ta mala bradavica na oštrici zapinje zbog svog položaja i oblika u medij koji režemo i bitno nam otežava tu radnju, smeta.
Sebenzin thumb stud je smješted tako da se nož da vrlo lijepo palcem otvoriti a da pritom ne smeta kod rezanja. Tek milimetar dva ulazi u prostor oštrog, rezačkog dijela oštrice.

Eto mislim da sam u osvrtu od prije dva posta i ovome sada uglavnom sažeo sve u više od 5 godina iskustva koliko je taj nož moj EDC
[Vrh] Go down
Muzgalo
tipko
tipko

Male
Broj postova : 85
Godine : 35
Datum registracije : 14.12.2015

PostajNaslov: Re: chris reeve sebenza folder   05.09.16 15:18

Cabala je kralj...!
[Vrh] Go down
Mraz
master
master

Male
Broj postova : 6526
Godine : 30
Datum registracije : 26.02.2010

PostajNaslov: Re: chris reeve sebenza folder   05.09.16 20:28

Dakle, o ovome se radi kada se kaže "large hollow grind". Na 25 i Inkosi je stvarno skoro pa "flat grind".

Sebenza 21 L:

Sebenza 21 S:

Inkosi L:

Inkosi S:

Sebenza 25:

Ti-Lock:

[Vrh] Go down
NAVIGATOR
master
master

Male

PostajNaslov: Re: chris reeve sebenza folder   06.09.16 10:49

baš lijepa i zorna usporedba grindova.
Što se mene tiče apsolutno uvijek bi uzeo radije 21 L oštricu sa naglašenijim hollowom nego 25 koja je skoro flatt čak i ako izostavim iz jednađbe da je na 25 oštrica nepotrebno deblja.

Nikada ne bi kupio ni 25 ni Inkosi. Za mene su to noževi koji podilaze američkom tržištu i približavaju se cijelom ešalonu oversized foldera koje osobno ne ljubim.
Da ponovno ne spominjem kod 25tice nepostojanje pivot bušinga koji je kod sebenze za mene inperativ ili nepotrebno fingergrovovima profiliranu ručku koja meni osobno nikako ne paše i ograničava upotrebu noža samo na jedan osnovni hvat.

Sva sreća da nisu počeli na novim modelima koristiti i kuglagere uz pivot. Osobno mi je puno draži jednostavniji sistem sa fosforbrončanim washerima zbog kojih je i deblje konstruiran nož poput 25 još uvijek tanji od konkurencije na lagerima.

Sebenza 21 je nož napravljen s mozgom i primjeren EDC zadaćama. Uvijek ću reskirati malo od konstrukcijskog integriteta i robusnosti na uštrp odličnih rezačkih performansi. Svakodnevne rezačke zadaće u mojem prosiječnom danu ne zahtjevaju cijepanje ni batoniranje, a sebenza je i onako u EDC ulozi i koristim ju svaki dan. Za ozbiljnije i zahtjevnije povremene rezačke zadaće i onako ću nositi fiksni veliki nož tipa Tor ili barem Nyalu ili Falca.

Umnumzaan je neki među model točno napola puta između 21 i 25. Ima lijepo hollow grindanu oštricu poput 21 samo što je ona deblja poput 25. Iako mi je prekrasan i nikada ga ne bi prodao, imam još stari model s large pivotom, ali ga vrlo rijetko gotovo nikada ne nosim

Također je bitna i vještina jer za neke će zadaće iskusnoj ruci biti dovoljan i umjereno robustan rezni alat dok će početniku možda trebati i sjekira

Zadnje 2-3 godine sve više naginjem starim tradicionalnim prokušanim dizajnima foldera poput victorinoxovih, Caseovih, GECovih.
Već sam nekoliko puta napomenuo da ću vjerujem u penziji nakon stotine isprobanih Hi-end foldera nositi Opinel i da taj nož uglavnom ispunjava sve moje EDC potrebe.
[Vrh] Go down
zuzonja
spikač
spikač

Male
Broj postova : 542
Godine : 30
Datum registracije : 06.11.2012

PostajNaslov: Re: chris reeve sebenza folder   06.09.16 15:25

Staris Navigator... ali to tako ide i drago mi je da osim mene i jos neko razumi da nas ceka klasika i kako cemo mladjima govorit sta ce ti to sve, sta ce ti crni, sta ce ti tanto, sta ce ti zubci, sta ce ti kocnica... jbg-a prirodni tok stvari.
[Vrh] Go down
Cabala
bomber
bomber

Male

PostajNaslov: Re: chris reeve sebenza folder   11.09.16 14:00

Moram priznati da mi se model insigo sa micartom i inox trnom za otvaranje jako sviđa. Mislim da će mi to biti prva i zadnja kupovna u životu. Pokušavam pokrenuti proizvodnju noževa gotovo 7 godina i nadam se da ću ovaj put uspjeti a kako neće biti preklopnih modela mogu si priuštiti jedan.
[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: chris reeve sebenza folder   Today at 3:20

[Vrh] Go down

chris reeve sebenza folder
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 24 / 24.Go to page : Previous  1 ... 13 ... 22, 23, 24
 Similar topics
-
» chris reeve sebenza folder
» Chris Reeve shadow 3 i 4
» Chris Reeve - TI-LOCK - Exclusive Folding Knife