FORUM PREŽIVLJAVANJA, BUSHCRAFTA, PUSTOLOVINE I PRIRODE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» 24 sata divljine
Sigurna soba Empty03.03.24 9:46 by NAVIGATOR

» Sretna 2024.godina
Sigurna soba Empty01.01.24 23:27 by Lawman

» ako nekome treba ideja za kuću..
Sigurna soba Empty18.12.23 9:19 by NecaPereca

» Ćao, ćao
Sigurna soba Empty14.12.23 10:00 by NecaPereca

» Nije bilo preživljavanje ali je bilo stresno :)
Sigurna soba Empty14.12.23 9:53 by Lawman

» Baterijske lampe
Sigurna soba Empty24.11.23 8:29 by neven

» Utsch & Gierse Tools / UG-Tools
Sigurna soba Empty23.11.23 19:08 by dux aeron

» Laser u survival kitu?
Sigurna soba Empty22.11.23 20:56 by dux aeron

» Dosta je bilo zajebancije, dogodine tko živ , tko mrtav...
Sigurna soba Empty21.11.23 12:20 by Lawman

» Stari novi hobi
Sigurna soba Empty25.10.23 22:29 by neven

» Gitara & planinarenje
Sigurna soba Empty24.09.23 11:48 by Strat04

» Izrada noza od turpije
Sigurna soba Empty21.09.23 22:04 by Hobi majstor

» chris reeve sebenza folder
Sigurna soba Empty21.09.23 18:51 by NAVIGATOR

» sta je najvaznije za prezivljavanje?
Sigurna soba Empty20.09.23 11:34 by Strat04

» Mine na Papuku
Sigurna soba Empty20.09.23 11:32 by Strat04

» prsluk, torbica ili ranac?
Sigurna soba Empty20.09.23 11:10 by Strat04

» Prestavljanje
Sigurna soba Empty20.09.23 9:45 by neven

» P: Chris Reeve Small Sebenza MAGNACUT
Sigurna soba Empty30.08.23 9:03 by NAVIGATOR

» EDC- sitnice koje pojednostavljuju život
Sigurna soba Empty09.08.23 16:48 by NAVIGATOR

» Svega ima,ničeg nema.. [CHAT TEMA]
Sigurna soba Empty18.07.23 13:08 by Drvo

» Pozdrav svima
Sigurna soba Empty03.06.23 14:28 by Shaman95

» Nocna zima ljeti u Gorskom Kotaru
Sigurna soba Empty03.06.23 11:16 by DrAnte

» Koji nož kupiti?
Sigurna soba Empty29.05.23 15:41 by Lawman

» "patiranje"karbonskog čelika?
Sigurna soba Empty28.05.23 23:59 by ness

» SkeletoDon Alpha
Sigurna soba Empty28.05.23 23:48 by ness

» BREZIN SOK
Sigurna soba Empty28.05.23 23:40 by ness

» Pozdrav ekipa
Sigurna soba Empty27.05.23 19:34 by Lawman

» Karte
Sigurna soba Empty27.05.23 13:39 by Ervin

» Mora of Sweden noževi
Sigurna soba Empty02.05.23 10:48 by Žic

» STRELJAČKA SVAKODNEVICA
Sigurna soba Empty12.04.23 12:52 by Lawman

bebač 1-20
zelembara 20-50
tipko 50-100
bomber 100-200
lingua 200-500
spikač 500-1000
mr.spika 1000-2000
guru 2000-5000
master 5000-10000
alfa i omega 10000 +
Forum Preživljavanja© Facebook Icon

Sigurna soba

+9
Surfer
Freeman
loser
robert
Olimp
Elp
neven
Ikarus
amiklic1
13 posters

Go down

Sigurna soba Empty Sigurna soba

Postaj by amiklic1 18.03.11 14:58

Evo, kako se rasprela tema o preživljavanju raspada sistema, razmišljam o mogućem scenariju u kojem želimo sačuvati sve osobe iz kućanstva te se zaštititi od prvih trenutaka tijekom i nakon potresa.

Osobno sam doživio nekoliko potresa klase 5-6 st. po Richteru u djetinjstvu, u zgradi , na 3. katu, i sjećam se kako je grozno bilo. osobno se ne bokjim potresa, al' dosta ljudi oko mene ima strašan strah baš od toga.

U stambenim kućama, mislim da je rješenje nekakva "sigurna soba", koja bi kombinacijom materijala i načina gradnje osigurala preživljavanje u najgorim mogućim uvjetima.

Sad bih volio da malo o tome prodiskutiramo ;-).


Ideja je napraviti prostoriju, dovoljnu za višednevni boravak 4-6 osoba, nešto nalik atomskom skloništu, obavezno u zemlji, s pomoćnim izlazom u slučaju da se objekt iznad sruši itd.


Koje standarde biste heb tijekom planiranja i izgradnje. Možda ima netko tko se bavi planiranjem, pa zna kakvi bi trebali biti zidovi, armatura i sl...

Na početku razmišljanja činilo mi se to kao jednostavna prostorija i to je to, al' kako ideja ide dalje, skužio sam da treba odvojit sanitarne prostorije, pa spremnik vode, pa elektro sustav/energetiku, pa pohranu hrane, pa spavaonicu, tako da ispadne dosta kompleksno...

Davno sam vidio, nakon Oluje, ispod jedne kuće nekakav bunker u koji se ulazilo iz kanala za popravak auta u garaži. Svidjela mi se ideja. To je u stvari bila samo jedna omanja prostorija pretvorena u skladište dijelova, al' za početak je opet nešto.



amiklic1
bomber
bomber

Male
Broj postova : 173
Godine : 48
Lokacija : Stobreč
Datum registracije : 26.12.2010

[Vrh] Go down

Sigurna soba Empty Re: Sigurna soba

Postaj by Ikarus 18.03.11 15:18

mislim da si otvorio jako dobru temu o kojoj se može jako puno pisat i dosta toga naučiti...

nedavno sam sa jednim prijateljem koji u blizini bijelolasice ima jednu nastambu prićo o slićnoj stvari.

e sada tu ima x y faktora koje treba uzeti u obzir pogotovu u slučaju koj si ti naveo jer je rijeć o stambenoj zgradi a u njegovom slućaju o drvenoj...

dakle ja bi osobno ako je riječ o stambenoj zgradi obavezno poćeo sa nekom vrstom tunela koj bi od podruma vodio do te prostorije...jer ako dođe do jakog potresa (ili nekakvi bombardiranja npr...) nikako nebi volio imati sav taj beton iznad sebe...

PROLAZ ili TUNEL jako je bitno dobro osmisliti konstrukciju istoga iz više razloga (ja uvijek uzimam u obzira da te ne služi samo kao sklonište nego i skroviše ili "back door" za "nedaj bože situaciju" )

pod konstukciju ne mislim samo na duplu armaturu u stijenkama zidova nego i ne predviđene stvari npr... osoba može bit ozljeđena i nemože hodat,znaći vjerojatno če ili puzat ili se vuć po nećemu da dođe do tamo... znaći treba u naprijed misliti na tu situaciju

glavna prostorija bi obavezno trebala imati negdje izvor odnosno dotok sviježeg zraka i po mogučnosti biti povezanan ili imati svoju utopnu jamu za kišnicu i samim time je dobar dio vode riješen...
ako ima svoj agregat za struju onda u glavnoj prostoriji napravit dodatno izoliran prostor za agregat da ga se ne čuje...
zahodi ako nemože drukčiji onda kemijski tipa iz kamp kučica...

krevete bi napravio na stari švedski stil ko ormari koji su na zidovima i čovjek se popne u njega i zatvori,dobar izolator topline a dole ima više mjesta.

kad sam razmišljo o izlazu iz te prostorije onda mi je jedna stvar pala na pamet a to je da opet ima neki prolaz ili hodnik koj bi vodio do izlaza i vata bi bila vodoravno postavljena znači da je na njima gledajuči sa vanjske strane normalno zemlja ili kamenje a otvarala bi se prema unutra i to na način da kad se otvaraju se samo uruše sa sigurne udaljine i sve šta je na njima propadne zajedno sa njima u hodnik to bi bio neki "sigurni" izlaz koj bi se koristio samo u nuždi jer ksnije to baš i nebi bilo tako lako vratit na mjesto ali je prednost da se izvana nemože nikako skužit osim ako ne dođe "mile bagerista" i baš tu počne kopat
Ikarus
Ikarus
ADMIN
ADMIN

Male
Broj postova : 2149
Godine : 41
Lokacija : zg / krk
Datum registracije : 06.03.2010

[Vrh] Go down

Sigurna soba Empty Re: Sigurna soba

Postaj by amiklic1 18.03.11 15:21

Bravo... super ideje. Ajmo dalje...

amiklic1
bomber
bomber

Male
Broj postova : 173
Godine : 48
Lokacija : Stobreč
Datum registracije : 26.12.2010

[Vrh] Go down

Sigurna soba Empty Re: Sigurna soba

Postaj by Ikarus 18.03.11 15:27

e da i obavezno bi takva prostorija trebala imati sustav za odvod voda u slučaju nekakvih poplava...da nebi bilo da se nekoga pokušava istjerati ko štakora kad ga pokušaju utopiti kad mu vodu u rupu naljevaju
Ikarus
Ikarus
ADMIN
ADMIN

Male
Broj postova : 2149
Godine : 41
Lokacija : zg / krk
Datum registracije : 06.03.2010

[Vrh] Go down

Sigurna soba Empty Re: Sigurna soba

Postaj by neven 18.03.11 15:48

ikarus je napisao/la:e da i obavezno bi takva prostorija trebala imati sustav za odvod voda u slučaju nekakvih poplava...da nebi bilo da se nekoga pokušava istjerati ko štakora kad ga pokušaju utopiti kad mu vodu u rupu naljevaju
Mislim da na internetu ima web stranica koje rade takva skloništa, čak se i nacrti mogu
skinuti, istina ne baš u detalj ali okvirno.Mislim da negdje doma imam par takvih nacrta skinutih sa neta.
neven
neven
lingua
lingua

Male
Broj postova : 394
Godine : 55
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 21.09.2009

[Vrh] Go down

Sigurna soba Empty Re: Sigurna soba

Postaj by Elp 18.03.11 16:02

Vezano za povrijedjene, mozda postaviti sistem nekakvih sina, sa vagonom na elektricni ili pak rucni pogon. Mogao bi se koristiti i za prevoz zaliha.

Svakako nesto o cemu bih ja razmisljao je hladnjaca za duboko zamrzavanje hrane. Jedan magacin ili onaj celicni kontejner preurediti, hermeticka vrata i dovod struje sa agregata.

Sistem vodoopskrbe bih regulisao velikm tankom, koji bi se sistemom filtera punio vodom za pice, dok bi za manje delikatne potrebe (tusiranje, pranje svih tipova i sl.) instalirao poseban tank sa filterima koji bi sakupljao kisnicu.

E sad ako cemo bas u krajnosti, moguc je i sistem UV lampi u odredjenom prostoru gdje bi se eventualno uzgajalo bilje, bilo za ishranu, bilo za lijekove.


Elp
Elp
lingua
lingua

Male
Broj postova : 491
Godine : 37
Lokacija : Sarajevo
Datum registracije : 25.02.2011

[Vrh] Go down

Sigurna soba Empty Re: Sigurna soba

Postaj by Ikarus 18.03.11 16:52

mislim da to sklonište nebi trebalo biti tako komplicirano ili napredno iz više razloga...

1. ako neko akvu količinu opreme nosi u kuću može postat sumnjiv i zaintrigirat krive ljude...

2.to nije sklonište za duži vijek i boravak nego kratkoroćno riješenje tipa par dana ili mj dana naj duže...

3. takav "kompleks" dođe jako puno para...

upojna jama je nešto šta masu starih kuća i dosta novijih ima...
kemijski wc-i se mogu nabavit za kamperske potreba i sl...
Ikarus
Ikarus
ADMIN
ADMIN

Male
Broj postova : 2149
Godine : 41
Lokacija : zg / krk
Datum registracije : 06.03.2010

[Vrh] Go down

Sigurna soba Empty Re: Sigurna soba

Postaj by amiklic1 18.03.11 16:57

Da, treba u startu razlučiti dvije stvari:
1. gradnja novog objekta, kad je moguće planirati pravi sustav opisan iznad, i
2. posrtojeći objekt, gdje se može iskopati i izgraditi nešto slično, ali zbog realnih i svima jasnih problema sustav bi bio znatno skromniji.

Kod nas u Sinju, gdje sam živio do prije 4 godine, susjed je nakon granatiranja i izravnog pogotka kuće granatom kal. 155mm koja, srećom, nije eksplodirala, iskopao ispod prizemlja pristojno sklonište površine cca 20 kvadrata koje je propisno ojačao i organizirao.



amiklic1
bomber
bomber

Male
Broj postova : 173
Godine : 48
Lokacija : Stobreč
Datum registracije : 26.12.2010

[Vrh] Go down

Sigurna soba Empty Re: Sigurna soba

Postaj by Olimp 18.03.11 17:10

Takva prostorija pod pretpostavkom da je izgrađena kao pravo sklonište, koštala bi više nego omanja kuća, što je čini neisplativom. To je ujedno i razlog da ih gotovo nitko i ne radi.
Olimp
Olimp
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1399
Godine : 64
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 19.01.2011

http://www.panoramio.com/user/2299965

[Vrh] Go down

Sigurna soba Empty Re: Sigurna soba

Postaj by robert 18.03.11 17:48

To je nemoguca misija .
robert
robert
lingua
lingua

Male
Broj postova : 454
Godine : 38
Lokacija : izad 7 gora
Datum registracije : 09.12.2010

[Vrh] Go down

Sigurna soba Empty Re: Sigurna soba

Postaj by Ikarus 18.03.11 18:25

ili možda ipak nije ???

Sigurna soba Cimg7046

Sigurna soba Cimg7047

Sigurna soba Cimg7048
Ikarus
Ikarus
ADMIN
ADMIN

Male
Broj postova : 2149
Godine : 41
Lokacija : zg / krk
Datum registracije : 06.03.2010

[Vrh] Go down

Sigurna soba Empty Re: Sigurna soba

Postaj by loser 18.03.11 18:51


"The 50$ and up underground house", autor Mike Oehler. Knjiga jeftina, a što otvara oči.....
Pročitajte ako ikako možete!

loser
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 41
Godine : 46
Lokacija : Kvarner
Datum registracije : 02.09.2010

[Vrh] Go down

Sigurna soba Empty Re: Sigurna soba

Postaj by Freeman 19.03.11 13:47

Ono što mene interesuje je matematika.

Ako neko zna koliko košta iskopavanje + materija, bez radnika, neka javi.
Freeman
Freeman
bomber
bomber

Male
Broj postova : 131
Godine : 36
Lokacija : istocno od potoka
Datum registracije : 23.08.2010

[Vrh] Go down

Sigurna soba Empty Re: Sigurna soba

Postaj by Surfer 19.03.11 15:27

Mislim da možda ime teme ne odgovara onome o čemu se raspravlja jer sigurna soba kao termin se ne koristi za osiguranje u slučaju potresa.
Što više, ne postoji niti jedna vrsta građevine ili objekta koji služe zaštiti od potresa jer zaštite od potresa nema.
Ili ja barem nisam nikad čuo za takav objekt ili prostoriju
Surfer
Surfer
lingua
lingua

Male
Broj postova : 335
Godine : 55
Lokacija : ZG
Datum registracije : 23.05.2010

[Vrh] Go down

Sigurna soba Empty Re: Sigurna soba

Postaj by damjan 19.03.11 17:14

tako je.. sigurna soba je termin za prostoriju unutar kuce u koju se ekipa zakljucava u slucaju da im provalnici/ubojice ulete u kucu...

iako postoji sistem za zastitu od potresa al to jakoooo puno kosta... objekt zasticen od potresa u slucaju da se radi iznad zemlje bi trebao imati hidraulicne ili magnetne temelje spojene na ziroskop koji bi u slucaju podrhtavanja tla odrzavali objekt cijelo vrijeme u istoj poziciji.. ukoliko je taj objekt pod zemljom trebao bi imati armirano betonski jezgru takoder na identicnim temeljima s tim da ostavimo razmak od 2 metra izmedu betonske jezgre i okolnog tla... i jos bi to okolno tlo trebali poduprijeti sa pilonima duboko ukopanim ispod razine objekta i također obloženih armirano betonskom oplatom koja bi pridrzava to okolno tlo da se ne raspe oko jezgre naseg sklonista...

i onda ti vojska nade ulaz u tu buksu , postavi c4 i zivog te zatrpa unutra, pa ti zivi u svojem betonskom lijesu


Zadnja promjena: damjan; 19.03.11 20:57; ukupno mijenjano 1 put.
damjan
damjan
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1257
Godine : 41
Lokacija : planeta zemlja - trenutno u zagrebu
Datum registracije : 06.11.2009

[Vrh] Go down

Sigurna soba Empty Re: Sigurna soba

Postaj by damjan 19.03.11 17:39

Freeman je napisao/la:Ono što mene interesuje je matematika.

Ako neko zna koliko košta iskopavanje + materija, bez radnika, neka javi.

strojno kopanje zemlje ti je nekih 30 kn/kubiku , odvoz ti je nekih 250-300 kn po satu za kamion nosivosti do cca 15 kubika

cijena deblje armaturne mreze Q 335 6x2.15m je oko 500-550 kn

armaturne sipke 12mm, duzine 6 metara dodu oko 40 kn po komadu

cijena armirano betonskog zida je nekih 800 kn po kubiku


damjan
damjan
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1257
Godine : 41
Lokacija : planeta zemlja - trenutno u zagrebu
Datum registracije : 06.11.2009

[Vrh] Go down

Sigurna soba Empty Re: Sigurna soba

Postaj by Mačak 19.03.11 20:20

Sigurna soba?Ne sviđa mi se sama ideja.Možda je to stvar obuke,iskustva,temperamenta...Kad sranje krene,ništa nije sigurno.Situacija preživljavanja nas stavlja u poziciju slabijeg,što znači da je namjera držanja položaja samoubilačka iluzija.Zalihe skrivene na više mjesta i kretanje,kretanje,kretanje...Gerila.
Mačak
Mačak
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 42
Godine : 68
Lokacija : split
Datum registracije : 08.09.2010

[Vrh] Go down

Sigurna soba Empty Re: Sigurna soba

Postaj by damjan 19.03.11 21:03

najsigurnije je bit na skrivenom mjestu dok se to mjesto ne otkrije, kad se otkrije onda treba imati rezervni izlaz i sto neprimjetnije se kretati do skrovista na drugoj lokaciji. pri tom kretanju izbjegavat čistine, puteve i ceste
damjan
damjan
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1257
Godine : 41
Lokacija : planeta zemlja - trenutno u zagrebu
Datum registracije : 06.11.2009

[Vrh] Go down

Sigurna soba Empty Re: Sigurna soba

Postaj by fatphilly 20.03.11 13:29

Ako ovdje razovaramo o preživljavanju "tokom i nakon potresa", a s obzirom na troškove i mogućnost kvalitetne izrade takve "prostorije" ili skloništa, moje mišljenje je sljedeće:
- Tokom potresa, smatram da je nasigurnije izaći iz kuće, ponijeti osnovne stvari za preživljavanje, te se udaljit od građevina, električnih vodova i sl. na otvoreno mjesto poput vrta, parka, livade i sl. (detaljnije o ponašanju u slučaju potresa možemo u drugoj temi)
Osobno se nebi htio naći zakopan u skloništu ispod zemlje i ruševina sa mogućim ozljedama, pa čak i manjim,neprimjetnim a koje mogu tragično završiti. Dok krenu akcije spašavanja htio bi se naći na mjestu gdje me je lakše uočiti...
fatphilly
fatphilly
tipko
tipko

Male
Broj postova : 60
Godine : 41
Lokacija : Nedelišće
Datum registracije : 10.03.2011

[Vrh] Go down

Sigurna soba Empty Re: Sigurna soba

Postaj by fatphilly 20.03.11 13:40

Ako bi to sklonište imalo namjenu u slučaju rata ili sl., e to je druga priča.
Tu postoje već razrađene sheme i nacrti, prema važećim pravilnicima.

U pravilu su se skloništa izvodila ispod obiteljskih kuća iz razloga da katovi iznad ublaže udar granate ili sl. na samo sklonište, a gornja ploča skloništa projektirana da izdrži sav taj teret, pa čak i direktan udar granate.
Hodnici pomoćnog izlaza vodili su izvan zone rušenja gdje se izvodilo vertikalno okno koje se također moglo koristiti i za dovod zraka.
Definitivno nebi preporučio horizontalni pomoćni izlaz iz skloništa sa otvaranjem prema unutra iz više razloga ali pogotovo zbog toga što se iznad njega usred rušenja (iako smješten van zone rušenja) može nakupiti šute i sl. te otvaranjem zatrpati mogući jedini izlaz iz skloništa.
Iako nije loša kombinacija koju sam vidio sa završetkom okna iznad zemlje koji ima klasični izlaz (vertikalna vrata) i horizontalni. Jer uvijek je moguće da nešto izvana blokira vrata, a u ovom slučaju imaš barem neku alternativu.
A ako te brine estetika, uvjek postoje načini da se izlaz ukomponira sa elementima u dvorištu/vrtu.
fatphilly
fatphilly
tipko
tipko

Male
Broj postova : 60
Godine : 41
Lokacija : Nedelišće
Datum registracije : 10.03.2011

[Vrh] Go down

Sigurna soba Empty Re: Sigurna soba

Postaj by robert 22.03.11 18:33

damjan je napisao/la:tako je.. sigurna soba je termin za prostoriju unutar kuce u koju se ekipa zakljucava u slucaju da im provalnici/ubojice ulete u kucu...

iako postoji sistem za zastitu od potresa al to jakoooo puno kosta... objekt zasticen od potresa u slucaju da se radi iznad zemlje bi trebao imati hidraulicne ili magnetne temelje spojene na ziroskop koji bi u slucaju podrhtavanja tla odrzavali objekt cijelo vrijeme u istoj poziciji.. ukoliko je taj objekt pod zemljom trebao bi imati armirano betonski jezgru takoder na identicnim temeljima s tim da ostavimo razmak od 2 metra izmedu betonske jezgre i okolnog tla... i jos bi to okolno tlo trebali poduprijeti sa pilonima duboko ukopanim ispod razine objekta i također obloženih armirano betonskom oplatom koja bi pridrzava to okolno tlo da se ne raspe oko jezgre naseg sklonista...

i onda ti vojska nade ulaz u tu buksu , postavi c4 i zivog te zatrpa unutra, pa ti zivi u svojem betonskom lijesu

. . .. tako nesto slicno je imao Sadam Hussein , Njemci mu radili . . . teska
glupost .
robert
robert
lingua
lingua

Male
Broj postova : 454
Godine : 38
Lokacija : izad 7 gora
Datum registracije : 09.12.2010

[Vrh] Go down

Sigurna soba Empty Re: Sigurna soba

Postaj by Freeman 07.04.11 18:24

Building a Safe Room For Your Home or Small Business
http://www.fema.gov/library/file;jsessionid=F5F35411293E2721E9BF481F08C67908.Worker2Library?type=publishedFile&file=fema320.pdf&fileid=0f7c4030-8a54-11dd-9484-001185636a87
Freeman
Freeman
bomber
bomber

Male
Broj postova : 131
Godine : 36
Lokacija : istocno od potoka
Datum registracije : 23.08.2010

[Vrh] Go down

Sigurna soba Empty Re: Sigurna soba

Postaj by 90LAV 03.01.12 4:49

Mačak je napisao/la:Sigurna soba?Ne sviđa mi se sama ideja.Možda je to stvar obuke,iskustva,temperamenta...Kad sranje krene,ništa nije sigurno.Situacija preživljavanja nas stavlja u poziciju slabijeg,što znači da je namjera držanja položaja samoubilačka iluzija.Zalihe skrivene na više mjesta i kretanje,kretanje,kretanje...Gerila.

Slazem se...Kretanje,kretanje i samo kretanje...Sto krace zadrzavanje na istom mestu.
90LAV
90LAV
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 31
Godine : 33
Lokacija : Vojvodina-Sombor-Sv.Miletic
Datum registracije : 21.12.2011

[Vrh] Go down

Sigurna soba Empty Re: Sigurna soba

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]


 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.