FORUM PREŽIVLJAVANJA, BUSHCRAFTA, PUSTOLOVINE I PRIRODE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» 24 sata divljine
Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 4 Empty03.03.24 9:46 by NAVIGATOR

» Sretna 2024.godina
Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 4 Empty01.01.24 23:27 by Lawman

» ako nekome treba ideja za kuću..
Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 4 Empty18.12.23 9:19 by NecaPereca

» Ćao, ćao
Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 4 Empty14.12.23 10:00 by NecaPereca

» Nije bilo preživljavanje ali je bilo stresno :)
Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 4 Empty14.12.23 9:53 by Lawman

» Baterijske lampe
Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 4 Empty24.11.23 8:29 by neven

» Utsch & Gierse Tools / UG-Tools
Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 4 Empty23.11.23 19:08 by dux aeron

» Laser u survival kitu?
Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 4 Empty22.11.23 20:56 by dux aeron

» Dosta je bilo zajebancije, dogodine tko živ , tko mrtav...
Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 4 Empty21.11.23 12:20 by Lawman

» Stari novi hobi
Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 4 Empty25.10.23 22:29 by neven

» Gitara & planinarenje
Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 4 Empty24.09.23 11:48 by Strat04

» Izrada noza od turpije
Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 4 Empty21.09.23 22:04 by Hobi majstor

» chris reeve sebenza folder
Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 4 Empty21.09.23 18:51 by NAVIGATOR

» sta je najvaznije za prezivljavanje?
Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 4 Empty20.09.23 11:34 by Strat04

» Mine na Papuku
Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 4 Empty20.09.23 11:32 by Strat04

» prsluk, torbica ili ranac?
Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 4 Empty20.09.23 11:10 by Strat04

» Prestavljanje
Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 4 Empty20.09.23 9:45 by neven

» P: Chris Reeve Small Sebenza MAGNACUT
Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 4 Empty30.08.23 9:03 by NAVIGATOR

» EDC- sitnice koje pojednostavljuju život
Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 4 Empty09.08.23 16:48 by NAVIGATOR

» Svega ima,ničeg nema.. [CHAT TEMA]
Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 4 Empty18.07.23 13:08 by Drvo

» Pozdrav svima
Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 4 Empty03.06.23 14:28 by Shaman95

» Nocna zima ljeti u Gorskom Kotaru
Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 4 Empty03.06.23 11:16 by DrAnte

» Koji nož kupiti?
Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 4 Empty29.05.23 15:41 by Lawman

» "patiranje"karbonskog čelika?
Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 4 Empty28.05.23 23:59 by ness

» SkeletoDon Alpha
Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 4 Empty28.05.23 23:48 by ness

» BREZIN SOK
Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 4 Empty28.05.23 23:40 by ness

» Pozdrav ekipa
Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 4 Empty27.05.23 19:34 by Lawman

» Karte
Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 4 Empty27.05.23 13:39 by Ervin

» Mora of Sweden noževi
Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 4 Empty02.05.23 10:48 by Žic

» STRELJAČKA SVAKODNEVICA
Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 4 Empty12.04.23 12:52 by Lawman

bebač 1-20
zelembara 20-50
tipko 50-100
bomber 100-200
lingua 200-500
spikač 500-1000
mr.spika 1000-2000
guru 2000-5000
master 5000-10000
alfa i omega 10000 +
Forum Preživljavanja© Facebook Icon

Globalni raspad sistema i samoodrživost

+89
DomagojB.
UBERSOLDAT
survival_996
remez
mirDaK
ElPrezidente
altx
Simke
chumaman
roguefox
zoran
Frenky
hydra
NarCroMan
Axter
Odin
Franco G
DoomsdayST
Tandrax
duke
Drvo
ivo
gomar
Bjesomar
maks1969
flecktarn
JillValentine
goxxon
alenko123
Migach
Stari Strider
puls
Lovac23
sergej
trolshein
Guybrush
PJER
Igsy
Buco
SelinaKyle69
mama jele
Guru
Mije
™pico
Jolender
ebola
dado2
kr1s
djomla
nix1909
northy
tonka
hrvoje-gs
Fratt
stefan.j
TomoZg
Stribog
crospider
knight
cvelle89
Branimir76
marinko
plazzi
Vikingson
Marko93
robert
bobrok
kengur32
pocetnik
urbana_gorila
Cave Bear
thepecarski
rinos
Login
Mraz
neven
loser
damjan
amiklic1
sinke
LUKSA
Target
Elp
Freeman
jratko30
divlji grab
hankok
Ito Ogami
Surfer
93 posters

Stranica 4 / 24. Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 14 ... 24  Next

Go down

Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 4 Empty Re: Globalni raspad sistema i samoodrživost

Postaj by Branimir76 28.05.11 22:04

OK Marinko. Biće da sam ja isuviše bukvalno shvatio. Izvini.


Zanimljiva ideja cvelle. I velikodušna ponuda. Ali moramo da predvidimo jednu bitnu stvar. Primarna svrha je udruživanje radi lakšeg preživljavanja nekih od mogućih kolapsa i naravno, razmena iskustava i druženja koja su korisna i u normalnim uslovima.

Ako bi mi sada imali sajt isključivo za to, koliko bi bilo poželjno da to bude jasno vidljivo i transparentno svima i koliko bi u startu privuklo više pažnje od neke teme zavučene u nekom forumu ispod dva ili više nivoa. Bojim se da bi ta pažnja privukla mnogo više ljudi koji bi tu dangubili i na kraju ugrozili našu migraciju ako dodje do krize.

Zamislite scenario gde se grupa približila svom odredištu a tamo masa viče: Pa gde ste do sad!!! hehehehe

Šalu na stranu, projekat je moguć, s tim da bi smo mnogo više morali da pazimo šta pričamo na javno. Da ne preteramo pa da nas posete ljudi u crnom.

Sve u svemu, ja sam za ako se dogovorimo i ako su i ostali za da se tako nešto odradi. Naravno bez politike i rasno-verskog vređanja, jer koliko ja vidim, meni će više vredeti razuman i spreman čovek, nego bilo kakav samo da je "naš".

Branimir76
lingua
lingua

Broj postova : 344
Datum registracije : 18.05.2011

[Vrh] Go down

Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 4 Empty Re: Globalni raspad sistema i samoodrživost

Postaj by cvelle89 30.05.11 0:12

Mogli bi da napravimo sajt po vise kategorija. Npr. po survival pointima (geografski):Srbija, BiH, mozda i HR (ako ima ljudi koji bi se pridruzili ovom projektu)...

Sajt bi mogao da ima vise odseka, mozda da napravimo i mali forum/chat, i da podelimo sajt na javni i privatni deo. Tamo bi kacili kako vesti o geopolitickim desavanjima, tako i desavanja - druzenja izmedju clanova... Smislicu ja to sve za jedno 15-ak dana, pa cu vas izvestiti.

Mislim da bi za pocetak bilo zgodno da iskoristimo globalizaciju - Internet da se bolje organizujemo.

cvelle89
bebač
bebač

Male
Broj postova : 14
Godine : 34
Lokacija : Beograd
Datum registracije : 22.03.2011

[Vrh] Go down

Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 4 Empty Re: Globalni raspad sistema i samoodrživost

Postaj by cvelle89 02.06.11 13:17

Ovaj forum je sjajan. Pruza sve relevantne informacije prezivlljavanja u prirodi i sl.
Ali ono sto mi pricamo ovde je malo ekstremnije, i formiranje grupe, koja ce svakodnevno biti spremna (recimo) na nuklerani rat, strasan zemljottres, apokalipsu i sl.
Dakle, treba nam mesto gde cemo moci da se dogovaramo i da ucimo jedni od drugih za gore navedene probleme kao sto su:
1.poznavanje i koriscenje vatrenog oruzja
2.telo kao oruzje (borilacke vestine)
3.morzeova azbuka
i mnoge mnoge druge stvari Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 4 747986

cvelle89
bebač
bebač

Male
Broj postova : 14
Godine : 34
Lokacija : Beograd
Datum registracije : 22.03.2011

[Vrh] Go down

Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 4 Empty Re: Globalni raspad sistema i samoodrživost

Postaj by cvelle89 02.06.11 16:13

Paravojna formacija? Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 4 368870
Pa mi nemamo bombe, kalasnjikove, i rakete...
Mislim da nema nista lose u obrazovanju sa aspekta civilne zastite.
A i nema zakonskog okvira za onog pojedinca koji smatra da ce ,na primer po baba Vanginim predvidjanima uskoro zapoceti hemijski rat, da se spremi mentalno i fizicki u skladu sa zakonom.
Ne mislim da nabavljamo tenkove i mitraljeze,vec da dobijemo dozvolu o posedovanju vatrenog oruzja, borba iz bliza (recimo KravMaga), neke osnove vojne obuke sto da ne? Poznavanje kompasa, topografskih karata, komunikacija, taktike za napad i odbranu..ne vidim tu nista lose...to ti je kao hobi Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 4 69343

cvelle89
bebač
bebač

Male
Broj postova : 14
Godine : 34
Lokacija : Beograd
Datum registracije : 22.03.2011

[Vrh] Go down

Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 4 Empty Re: Globalni raspad sistema i samoodrživost

Postaj by loser 04.06.11 23:06

Ja sam sam sebi šef, relativno dobro živim, ali sam isto tako svjestan da već za par dana moj posao može propasti, pa stoga imam pričuvni plan za drugo zaposlenje. To ne znači da priželjkujem ili radim na tome da se to i dogodi, ali bolje spavam znajući da _ako_ se to i dogodi, neću biti nezaposlen. Ne brijem na kataklizme i slično, ali uz posao se trudim održati u pogonu svoje malo (seosko) gospodarstvo. U svakom trenutku imam kućicu, domaće hrane, drva i sl. za potrebe svoje obitelji kroz dulje vrijeme, a to me skoro ništa ne košta (osim malo truda...). U slučaju većih problema imam nekakvo utočište, a moja obitelj bez problema može funkcionirati bez svih "blagodati" civilizacije. Uspoređivati to sa (su)ludim Amerima koji gomilaju tisuće i tisuće metaka uvjereni da se sve krize mogu (i trebaju) rješavati kroz "superior firepower"ne čini mi se realnim, iako uvijek možemo nešto pametno naučiti jedni od drugih, neovisno o našim planovima ili zabludama.

loser
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 41
Godine : 46
Lokacija : Kvarner
Datum registracije : 02.09.2010

[Vrh] Go down

Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 4 Empty Re: Globalni raspad sistema i samoodrživost

Postaj by Branimir76 05.06.11 2:37

Ameri gomilaju municiju, zato što smatraju da će morati da od nekog kao što si ti, koji ima sve, a nema oružje i plan za odbranu svog gospodarstva, moći da otmu sve bez neke velike muke. A to će i uraditi svi oni koji nemaju, a napuštaju opustošene gradove. I neće im trebati ko zna kakvo oružje...
Branimir76
Branimir76
lingua
lingua

Male
Broj postova : 344
Godine : 47
Lokacija : Pčinjski okrug - Republika Srbija
Datum registracije : 18.05.2011

[Vrh] Go down

Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 4 Empty Re: Globalni raspad sistema i samoodrživost

Postaj by loser 05.06.11 10:59

Malo sam se loše izrazio, imam ja i sredstva i plan, nisam baš potpuni naivac :migg: ali smatram da se ne treba fiksirati samo na to. Naravno, ako dođe do takve trgovine, moja koža neće biti nimalo jeftina, ali to može biti samo ekstremna solucija kako bih odvratio nasilnike od moje obitelji koja bi u tom slučaju trebala klisnuti na sigurno. Više vremena i energije trošim na to da moja djeca nauče rukovati alatom, obrađivati zemlju i raditi sa životinjama i ljekovitim biljem, kao i živjeti bez struje i tekuće vode. To (samoodrživost i samostalnost) sigurno neće naučiti u školi i od vršnjaka.

loser
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 41
Godine : 46
Lokacija : Kvarner
Datum registracije : 02.09.2010

[Vrh] Go down

Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 4 Empty Re: Globalni raspad sistema i samoodrživost

Postaj by Branimir76 05.06.11 17:59

Da. Najneophodnije je naučiti kako sebi stvoriti hranu i lekove. E, a onaj deo gde treba klisnuti je u stvari ono o čemu pričamo. Ako dodje do toga, gde klisnuti i sa kime se udružiti. 5 porodica imaju mnogo veće šanse zajedno, nego jedna, kako god da je utrenirana.
Branimir76
Branimir76
lingua
lingua

Male
Broj postova : 344
Godine : 47
Lokacija : Pčinjski okrug - Republika Srbija
Datum registracije : 18.05.2011

[Vrh] Go down

Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 4 Empty Re: Globalni raspad sistema i samoodrživost

Postaj by Freeman 05.06.11 21:42

Survivalisti su po definiciji - sanjari.
Zamišljaju trenutak gde će sve da ode u *****, a onda će oni lepo i na miru da od nule grade civilizaciju po svojoj meri, bez da im iko smeta, pogotovo vlast.
Naravno, to su besmislice.

Pitajte sebe par osnovnih pitanja:
1. Šta zapravo očekujete
2. Kada počinje
3. Koliko dugo će trajati
4. Kojom će se brzinom odvijati
5. Šta možete učiniti povodom toga

Primer:
1. Očekujem poplavu
2. Počinje sutra
3. Trajaće 3 dana
4. Za 24h će poplaviti područije
5. Prebaci stvari iz pridzemlja na sprat, idi kod brata u drugi grad

Globalni raspad sistema je nešto što će se desiti, samo ne sutra.
Trajaće između 20 i 100 godina.
Već je počelo.
Ne, vlast neće nestati.
Imate dva izbora:
1. Sastavi samoodrživu lokaciju
ili
2. Integracija u više slojeve trenutne vlasti

Treba biti realan sa sobom.
Freeman
Freeman
bomber
bomber

Male
Broj postova : 131
Godine : 36
Lokacija : istocno od potoka
Datum registracije : 23.08.2010

[Vrh] Go down

Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 4 Empty Re: Globalni raspad sistema i samoodrživost

Postaj by loser 05.06.11 22:13

To sa udruživanjem štima, iako zahtijeva gadne pripreme. Naravno, sa sobom nosi i određene rizike (sto ljudi - sto ćudi) ali uz određenu selekciju i dobro upoznavanje, ljudi koji geografski nisu jako udaljeni i čiji se interesi poklapaju svakako bi profitirali od udruživanja resursa. Kupnja opreme, zemljišta, rad, učenje, održavanje, zaštita, itd. - sve je lakše kada se zaduženja ili troškovi podijele na više ljudi. Svi zajedno: kad se male ruke slože, sve se može... Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 4 350615
A što se tiče realnosti - jadna je civilizacija koja je spala na mene da je ponovno izgradim, pa nemam ni takvih ambicija. Na mojoj lokaciji nije realno očekivati npr.poplave, ali su veliki požari stvarnost, a mogućnost jakog potresa je prilično velika. Naravno, ne treba zaboraviti ni važan dio lokalnog folklora, a to je značajan rat barem jednom u životu svakoga od nas. To su meni neke očekivane "katastrofe".
Globalni raspad sistema? Iako je to u naslovu ovog topica, smatram to malo vjerojatnim, jer je čovječanstvo već nekoliko puta bilo u velikim krizama, ali je čovjek takva životinja koja radeći za svoj osobni probitak nenamjerno unapređuje i cijelu zajednicu (koncept "nevidljive ruke" u ekonomiji, npr.) Jedan primjer: nevjerojatno uništavanje ekonomije, kriza i glad u Zapadnoj Njemačkoj nakon 2 sv. rata ( plan Morgenthau i ostali), i streloviti uspon (Wirtschaftswunder) odmah iza toga jasno pokazuje kako je civilizacija žilava i prilagodljiva, te je nerealno očekivati njen raspad. Promjene možda i da, ali više postepene, naravno...
Moja "furka" je više samodostatnost kao osigurač i/ili amortizer od povremenih i privremenih fluktuacija u nekim "ekonomskim ciklusima", i (po meni) prilično vjerojatnih lokalnih sukoba u nadolazećim godinama. Naravno, svaki od nas ima neki svoj film... Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 4 481349

loser
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 41
Godine : 46
Lokacija : Kvarner
Datum registracije : 02.09.2010

[Vrh] Go down

Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 4 Empty Re: Globalni raspad sistema i samoodrživost

Postaj by Freeman 05.06.11 22:29

Nije to globalni "raspad" sistema, već više globalni "reset" - planeta je vekovima bivala naseljena sa približno milijardu stanovnika, zatim je za relativno kratko vreme u odnosu na postojanje ljudske rase, cifra skočila na 7 milijardi.
Sve zbog dostupnosti nafte.

Kako se naftne rezerve smanjuju, tako će se smanjivati i cifra stanovnika - preko međunarodnih i civilnih ratova, virusa, bolesti, loših uslova života, nedostatka hrane i vode itd, ali će se na kraju normalizovati na staru varijantu.
To će biti globalni reset.
Freeman
Freeman
bomber
bomber

Male
Broj postova : 131
Godine : 36
Lokacija : istocno od potoka
Datum registracije : 23.08.2010

[Vrh] Go down

Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 4 Empty Re: Globalni raspad sistema i samoodrživost

Postaj by loser 05.06.11 22:49

Pa da, to bi bilo nešto kao "ubrzani tečaj" evolucije. Naravno, čovjek nije isplivao u dosadašnjoj evoluciji zahvaljujući mišićima, već prvenstveno mozgu, pa vjerujem da će oni koji ga intenzivno koriste imati nešto bolje šanse i u budućnosti.
Unatoč tome "resetu", civilizacija ne nestaje, samo se vraća na stariju "verziju" (downgrade OS-a Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 4 990630 ). Trgovina, obrtništvo, promet, zdravstvo, itd - sve će funkcionirati, samo na nekoj drugoj (nižoj) razini. Stvar prilagodbe, prvenstveno uma.Što prije svi postanemo svjesni koliko smo u biti postali jedan destruktivni virus na tijelu našeg planeta, manji će nam šok biti kada nas priroda počne "liječiti" metodama koje si naveo!

loser
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 41
Godine : 46
Lokacija : Kvarner
Datum registracije : 02.09.2010

[Vrh] Go down

Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 4 Empty Re: Globalni raspad sistema i samoodrživost

Postaj by Freeman 05.06.11 22:59

Pa da, slažem se sa tobom. Čeka nas šok Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 4 368870
Sve više razmišljam o grupi, timu, definitivno ne mogu sve sam, a i kada bi se troškovi podelili, stvar bi "tekla" umesto da se "cima"
Freeman
Freeman
bomber
bomber

Male
Broj postova : 131
Godine : 36
Lokacija : istocno od potoka
Datum registracije : 23.08.2010

[Vrh] Go down

Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 4 Empty Re: Globalni raspad sistema i samoodrživost

Postaj by Branimir76 05.06.11 23:49

Ja se iskreno nadam da i ako dođe to reseta, to ne bude toliko dramatično da mi moramo praviti oružane klanove, već da se društvo privikava polako na drugi standard. Ali ne mogu a da se ne setim Argentine i New Orleans-a. Tamo je bilo jako strašno. Taman kako ovde neki opisuju raspad sistema i klanje oko konzerve graška.

Kako god, vredi biti spreman za najgore, a nadati se najboljem. Ja ne sedim skrštenih ruku i imam neke svoje planove, ali sigurno neću dozvoliti da mi život prođe u neprekidnoj pripremi za nešto što se možda neće desiti u narednih 50 godina.

I da, survivalisti jesu pomalo sanjari jer im je žao da sav njihov trud oko ovladavanja različitim tehnikama i sve te silne pripreme budu uzaludne. Voleli bi oni komšiju koji ih stalno zeza zbog zaliha u garaži da vide kako ih moli za flašu vode, a oni da kažu:"A, molim, šta je? Nije ti sad toliko smešno."

.....ali sam siguran da se nijednom od njih ne bi svideo taj svet.
Branimir76
Branimir76
lingua
lingua

Male
Broj postova : 344
Godine : 47
Lokacija : Pčinjski okrug - Republika Srbija
Datum registracije : 18.05.2011

[Vrh] Go down

Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 4 Empty Re: Globalni raspad sistema i samoodrživost

Postaj by knight 04.07.11 8:54

citajuci ovaj podforum,pade mi nesto na pamet....

a zasto mi ne bi pokusali da definisemo taj globalni raspad sistema?....mislim,sta bi to konkretno bilo sto bi uticalo da se sistem raspadne?....neka prirodna nepogoda i katastrofa?....neka finansijsko-drustveno-socijalna katastrofa?.....nekakvi ratovi?

onda cemo videti koji scenario ima najvise sanse da se obistini i dogodi

jer,ja mislim da u zavisnosti od vrste katastrofe,treba se na odredjeni i drugaciji nacin spremati za istu....

knight
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 41
Godine : 45
Lokacija : Serbia
Datum registracije : 04.07.2011

[Vrh] Go down

Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 4 Empty Re: Globalni raspad sistema i samoodrživost

Postaj by Surfer 04.07.11 17:42

knight je napisao/la:citajuci ovaj podforum,pade mi nesto na pamet....

a zasto mi ne bi pokusali da definisemo taj globalni raspad sistema?....mislim,sta bi to konkretno bilo sto bi uticalo da se sistem raspadne?....neka prirodna nepogoda i katastrofa?....neka finansijsko-drustveno-socijalna katastrofa?.....nekakvi ratovi?

onda cemo videti koji scenario ima najvise sanse da se obistini i dogodi

jer,ja mislim da u zavisnosti od vrste katastrofe,treba se na odredjeni i drugaciji nacin spremati za istu....


Mislim da sam ja , a i kolega Freeman, dosta govorili o mogućim uzrocima i povodima globalnog raspada sistema, na prvim stranicama ove teme.

Nemoguće se koncentrirati na moguće zasebne uzroke i povode jer je nemoguće pretpostaviti koji povod ili uzrok će biti baš taj koji će pokrenuti raspad.

A pošto je nemoguće predvidjeti uzrok ili povod, onda nema nikakog smisla gubiti vrijeme na to.

Ono što se može sa sigurnošću ustvrditi je da taj povod ili razlog nitko neće vidjeti niti očekivati kao što nitko nije očekivao da će povod svjetskoj financijskoj krizi biti propast američke banke Bear Stearns koja je pokrenula domino efekt i umalo urušila kompletan globalni financijski sustav.

Zato je jedino realno, po mom mišljenju, razmišljati u pravcu što svatko od nas može učiniti da osigura potrebne uvjete za život bez obzira na opseg i ozbiljnost moguće krize.

Kao što znamo, ono najosnovnije su hrana,voda,sklonište,grijanje.
To su neke od stvari za koje se možemo unaprijed pobrinuti bez obzira što bio povod krizi ili kakvi su razmjeri te krize.

Neke od vrlo realnih prijetnji koje su u mogućnosti da nam promjene život u kratkom roku od su najobičniji nestanak struje koji se može desiti uslijed 100 razloga, embargo nafte, kolaps dolara i eura, svjetska epidemija smrtonosne bakterije, svjetska suša, itd.

Pripremiti se ne možemo za sve ali samo 1 litra vode zalihe može značiti razliku između života i smrti.
Surfer
Surfer
lingua
lingua

Male
Broj postova : 335
Godine : 55
Lokacija : ZG
Datum registracije : 23.05.2010

[Vrh] Go down

Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 4 Empty Re: Globalni raspad sistema i samoodrživost

Postaj by knight 04.07.11 19:29

Surfer je napisao/la: nestanak struje koji se može desiti uslijed 100 razloga, embargo nafte, kolaps dolara i eura

pa evo,ne znam koliko ste upoznati,ali ljudi koji su tokom 90tih godina proslog veka ziveli u Srbiji(mada uopste na prostoru EX YU) su imali priliku da vide kako sve to izgleda u praksi....

znaci,u Srbiji je relativno cesto dolazilo do nestanka struje.....takozvane restrikcije struje....desavalo se da danima pojedini gradovi i delovi zemlje nemaju struju.....ili eventualno da par sati dnevno puste struju,a ostatak dana ko se kako snadje....

embargo nafte u Srbiji(i mnogo cega drugog) je trajao GODINAMA.....ali verovali ili ne,to gotovo da UOPSTE nije uticalo na smanjenje guzvi u saobracaju....(?!).....da li su srbi zaista nebeski narod,ili je to neka zona sumraka,ne znam,ali zaista je tako bilo...

totalni kolaps monetarnog sistema Srbija je imala 1993-94 godine....inflacija je bila 10000000%(ili tako nesto) u toku jednog dana,kakva nije bila zabelezena u svetskoj finansijskoj istoriji.......


i na osnovu svega toga,mogu vam reci da se ovde nista DRASTICNO i radikalno nije desilo.....mislim,iako se raspao sistem u navedenim oblastima,ljudi su NEKAKO naucili sa time da zive i nije bilo nikakve potrebe ni za litrom vode i nekim posebnim zalihama,nije bilo nekakve masovne histerije,nereda ili sta vec.......

tako da ipak mislim da bi,i u Srbiji,a i u ostatku sveta trebalo da se desi nesto znatno drugacije i radikalnije(npr nuklearni rat,ili erupcija nekog ULTRA velikog vulkana),da bi doslo do raspada sistema kakav je imao na umu pokretac teme....


knight
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 41
Godine : 45
Lokacija : Serbia
Datum registracije : 04.07.2011

[Vrh] Go down

Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 4 Empty Re: Globalni raspad sistema i samoodrživost

Postaj by Freeman 04.07.11 23:04

@knight

Problem je što si za vreme inflacije 90tih mogao da švercuješ robu iz okolnih država, jer su susedi imali a mi nismo.
Ovoga puta, gde god da živiš, sused neće ništa imati baš kao i ti.

Zato zovemo globalni raspad sistema.


Freeman
Freeman
bomber
bomber

Male
Broj postova : 131
Godine : 36
Lokacija : istocno od potoka
Datum registracije : 23.08.2010

[Vrh] Go down

Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 4 Empty Re: Globalni raspad sistema i samoodrživost

Postaj by Surfer 04.07.11 23:29

knight je napisao/la:
Surfer je napisao/la: nestanak struje koji se može desiti uslijed 100 razloga, embargo nafte, kolaps dolara i eura

pa evo,ne znam koliko ste upoznati,ali ljudi koji su tokom 90tih godina proslog veka ziveli u Srbiji(mada uopste na prostoru EX YU) su imali priliku da vide kako sve to izgleda u praksi....

znaci,u Srbiji je relativno cesto dolazilo do nestanka struje.....takozvane restrikcije struje....desavalo se da danima pojedini gradovi i delovi zemlje nemaju struju.....ili eventualno da par sati dnevno puste struju,a ostatak dana ko se kako snadje....


Restrikcija struje je samo to, restrikcija struje.
U scenariju o kojem ja pričam struje NEMA UOPĆE I NE DOLAZI NI SUTRA NI ZA TRI MJESECA.


knight je napisao/la:

embargo nafte u Srbiji(i mnogo cega drugog) je trajao GODINAMA.....ali verovali ili ne,to gotovo da UOPSTE nije uticalo na smanjenje guzvi u saobracaju....(?!).....da li su srbi zaista nebeski narod,ili je to neka zona sumraka,ne znam,ali zaista je tako bilo...



Embargo nafte u Srbiji nije nikad postojao osim na papiru.
Hrvatska, BIH i Rusija su se pobrinuli za to.


knight je napisao/la:
totalni kolaps monetarnog sistema Srbija je imala 1993-94 godine....inflacija je bila 10000000%(ili tako nesto) u toku jednog dana,kakva nije bila zabelezena u svetskoj finansijskoj istoriji.......


Hiperinflacija sqm po sebi ne predstavlja totalni kolaps monetarnog sistema.
Hiperinflacija u Srbiji je bila uzrokovana enormnim printanjem novca za financiranje ratova po ex Yu. 80% budžeta je išlo za financiranje rata a 95% svoih novaca su bili friško isprintani. DInar je devaluiran 18 puta.

knight je napisao/la:
i na osnovu svega toga,mogu vam reci da se ovde nista DRASTICNO i radikalno nije desilo.....mislim,iako se raspao sistem u navedenim oblastima,ljudi su NEKAKO naucili sa time da zive i nije bilo nikakve potrebe ni za litrom vode i nekim posebnim zalihama,nije bilo nekakve masovne histerije,nereda ili sta vec.......


Ne znam baš, reci to onima koji su imali životnu ušteđevinu u banci i koji su izgubili 95% vrijednosti da se nije ništa drastično dogodilo.
Ili onima koji nisu imali čime kupiti hranu pa su čekali u redu za ručak.


knight je napisao/la:
tako da ipak mislim da bi,i u Srbiji,a i u ostatku sveta trebalo da se desi nesto znatno drugacije i radikalnije(npr nuklearni rat,ili erupcija nekog ULTRA velikog vulkana),da bi doslo do raspada sistema kakav je imao na umu pokretac teme....



Ove sve primjere koje si naveo su izolirani primjeri koji su se dešavali u različitom vremenu.
Globalni raspad sistema ne predstavlja jednu po jednu od ovih točaka kao u primjerima koje si naveo.
U globalnom raspadu sistema se sve događa istovremeno i povlači jedno za drugim kao domino.
Kad bi sad nestalo nafte, u roku od tjedan dana ne bi bilo niti struje, kad ne bi bilo struje u roku od tjedan dana ne bi bilo niti vode, kad ne bi bilo niti nafte, niti struje, niti vode, ne bi bilo niti hrane.
Kad ne bi bilo hrane, počela bi borba za goli život.

Sve je danas vrlo blisko povezano i dovoljna je da pukne samo jedna karika u lancu da sve potone.
Surfer
Surfer
lingua
lingua

Male
Broj postova : 335
Godine : 55
Lokacija : ZG
Datum registracije : 23.05.2010

[Vrh] Go down

Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 4 Empty Re: Globalni raspad sistema i samoodrživost

Postaj by knight 05.07.11 8:02

Surfer je napisao/la:Restrikcija struje je samo to, restrikcija struje.
U scenariju o kojem ja pričam struje NEMA UOPĆE I NE DOLAZI NI SUTRA NI ZA TRI MJESECA.

http://www.vesti.rs/Vesti/Osmi-dan-bez-vode-i-struje.html

ja mislim da je ovo trajalo i prilicno duze od 8 dana......osam dana je bilo u trenutku objavljivanja ove vesti


Surfer je napisao/la:Embargo nafte u Srbiji nije nikad postojao osim na papiru.
Hrvatska, BIH i Rusija su se pobrinuli za to.

hm,pa sad.....

da kupis naftu i benzin na benzinskim pumpama,uglavnom nisi mogao...ili kada se procuje da je stigao benzin na nekoj pumpi,odmah su se formirale velike kolone automobila i ljudi koji cekaju da uzmu naftu,i to je obicno nestajalo za kratko vreme....

ako mislis,na sverc nafte iz okolnih zemalja,to je bila nafta(benzin) u odnosu 60% nafte,40% vode u jednoj litiri......(ili tako nesto)...........to ispada kao da je bilo alternativno gorivo....


Surfer je napisao/la:Hiperinflacija sqm po sebi ne predstavlja totalni kolaps monetarnog sistema.
Hiperinflacija u Srbiji je bila uzrokovana enormnim printanjem novca za financiranje ratova po ex Yu. 80% budžeta je išlo za financiranje rata a 95% svoih novaca su bili friško isprintani. DInar je devaluiran 18 puta.

a sta se danas radi u USA?....da li se printa novac ENORMNO?....(koji kada bi se naslagao u novcanicama od jednog dolara jedna preko druge,dostigao bi visinu do meseca(?!) )

uostalom,ko zna kako bi se odvijala situacija npr u USA da dodje do takve hiperinflacije,kakva je bila ovde..........nije iskljuceno ni da ce oni finasirati meki rat negde u svetu u blizoj buducnosti....

u svakom slucaju,sve sto se dogadjalo u tom finansijskom smislu,nije nimalo bezazleno,i tako nesto je nezamislivo danas u modernim EU drzavama ili USA...


Surfer je napisao/la:Ne znam baš, reci to onima koji su imali životnu ušteđevinu u banci i koji su izgubili 95% vrijednosti da se nije ništa drastično dogodilo.
Ili onima koji nisu imali čime kupiti hranu pa su čekali u redu za ručak.


zivotne ustedjevine su gubili ljudi koji su te ustedjevine ulagali u spekulativnim bankama (tipa JEZDA) koji su privlacili klijente tako sto su obecavali kamate od 100% (ili tako nesto).....nije bio slucaj da svako ko je imao pare u drugim normalnim bankama te pare gubi....

naravno,meni je zao i velika je steta za ljude koji su izgubili novac bilo gde,ali eto ja znam vise njih koji su i danas zivi i zdravi...

inace,siromastvo je DANAS u Srbiji vece nego sto je to bilo 90tih godina,i ima sve vise ljudi koji se hrane po besplatinim socijalnim kuhinjama,ali to ovde nije tema...


Surfer je napisao/la:Ove sve primjere koje si naveo su izolirani primjeri koji su se dešavali u različitom vremenu.
Globalni raspad sistema ne predstavlja jednu po jednu od ovih točaka kao u primjerima koje si naveo.

sve se to desavalo ISTOVREMENO......hiperinflacija,embargo,restrikcije.....sve je to bilo npr 1993-1994 godine...

mada,nije to sve sada toliko ni bitno....samo sam hteo da ukazem da se sve to desavalo u praksi,i sta mislite kako bi sve ti delovalo danas nekom prosecnom Nemcu,Francuzu ili Amerikancu?......mislim,da mu se ukaze da to moze da se desi?..........njemu bi to bio globalni raspad sistema u svakom slucaju...

inace,meni je urnebesno(komicno) delovala sitacija na ovom podforumu,kada je jedan clan(zabrovaio sam tacno ko) posle gomile postova drugih ljudi o pripremama za evakuaciju,zalihama,bezanjima,itd,itd postavio lakonsko pitanje "A OD CEGA SE VI TACNO STITITE?" Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 4 747986 i niko nije imao bas neki konkretni odgovor

pa kazem,zato sam pokusao da predlozim da utvrdimo potencijalnu katastrofu...

knight
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 41
Godine : 45
Lokacija : Serbia
Datum registracije : 04.07.2011

[Vrh] Go down

Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 4 Empty Re: Globalni raspad sistema i samoodrživost

Postaj by Surfer 05.07.11 10:26

Gledaj, da sa ne repliciram opet na sve što si napisao a mogao bih jer mi npr. daješ primjer nestanka struje iz 2009. godine kad su 1000 ljudi isključili struju zbog neplaćanja računa,ili uspoređuješ printanje novaca Srbije i Amerike koja printa svjetsku rezervnu valutu, ili daješ primjer ljudi koji su gubili novce u bankama sa visokim kamatama a ja ti govorim o tome da im je inflacija pojela vrijednost novca.

U svakom slučaju,ako i kad dođe do nečega, a doći će, 99% stanovništva će sjesti i plakati i krenuti tražiti pomoć, a ja ću otvoriti mesni doručak, skuhati kavu na plinskom rešou, a ako će to biti potrebno napunit ću rezervoar dizelom iz podruma i krenuti na rezervnu poziciju.

Dakle, meni je potpuno svejedno da li će se i što će se dogoditi jer na to ne mogu utjecati.
Ali mogu na to da sam svjestan mogućnosti i spreman na sve.
Ako se ništa nikad ne dogodi super, još bolje, a ako se dogodi onda ću znati da sam učinio što sam mogao da osiguram sve za moju obitelj.
Surfer
Surfer
lingua
lingua

Male
Broj postova : 335
Godine : 55
Lokacija : ZG
Datum registracije : 23.05.2010

[Vrh] Go down

Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 4 Empty Re: Globalni raspad sistema i samoodrživost

Postaj by knight 05.07.11 10:45

Surfer je napisao/la:Gledaj, da sa ne repliciram opet na sve što si napisao a mogao bih jer mi npr. daješ primjer nestanka struje iz 2009. godine kad su 1000 ljudi isključili struju zbog neplaćanja računa,ili uspoređuješ printanje novaca Srbije i Amerike koja printa svjetsku rezervnu valutu, ili daješ primjer ljudi koji su gubili novce u bankama sa visokim kamatama a ja ti govorim o tome da im je inflacija pojela vrijednost novca.

ok,mada sta god ti repliciras,i ja bih mogao tebi......ali to ovde nije tema,pa nema potrebe da sirimo pricu....

mada,kako sam vec rekao,samo pokusaj da zamislis kako bi reagovao na sve te situacije(koje su bile realnost na ovim prostorima tokom 90tih) neko ko celog zivota zivi u normalnoj i koliko toliko uredjenoj pravnoj i demokratskoj zemlji....(npr neki svajcarac,englez rodjen 1980 godine)

Surfer je napisao/la:U svakom slučaju,ako i kad dođe do nečega, a doći će, 99% stanovništva će sjesti i plakati i krenuti tražiti pomoć, a ja ću otvoriti mesni doručak, skuhati kavu na plinskom rešou, a ako će to biti potrebno napunit ću rezervoar dizelom iz podruma i krenuti na rezervnu poziciju.

ali pitanje je koliko ce od tih 99% stanovnistva kada se budu isplakali,poceti da se pretvaraju u "zombije",odnosno u neku vrstu strvinara koji ne prezaju da ubiju coveka zbog konzerve mesa.....

verovatno bi u dogledno vreme poceli da se stvaraju "plemena" tih strvinara,gde nikome zivot ne bi bio siguran,niti bi vredeo 5 para.......i zivot u gradovima i na otvorenim putevima ne bi bio ni malo siguran.....ne samo zbog tih strvinara,vec i zbog bolestina koje bi pre ili kasnije pocele da haraju...

tako da,ne bi bilo lose da ljudi pocnu da iznose svoja misljenja kako se ZASTITI u takvim prilikama(i sebe i npr svoje najblize).....

da li bi npr sada neko pored zaliha hrane trebalo da pocne da pravi zalihu oruzja i municije?




knight
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 41
Godine : 45
Lokacija : Serbia
Datum registracije : 04.07.2011

[Vrh] Go down

Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 4 Empty Re: Globalni raspad sistema i samoodrživost

Postaj by Surfer 05.07.11 11:51

Pročitaj link koji je stavio kolega Freeman a radi se o čovjeku iz ARgentine koji iz prve ruke opisuje raspad sistema u Argentini i kako je to izgledalo.
Vrlo poučno štivo koje sam pročitao desetak puta. Vrlo gadno.
Naći ćeš dosta odgovora i preporuka.
Surfer
Surfer
lingua
lingua

Male
Broj postova : 335
Godine : 55
Lokacija : ZG
Datum registracije : 23.05.2010

[Vrh] Go down

Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 4 Empty Re: Globalni raspad sistema i samoodrživost

Postaj by knight 05.07.11 12:09

mislis ovaj link?

http://z14.invisionfree.com/Dream_Expedition/index.php?showtopic=849

knight
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 41
Godine : 45
Lokacija : Serbia
Datum registracije : 04.07.2011

[Vrh] Go down

Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 4 Empty Re: Globalni raspad sistema i samoodrživost

Postaj by amiklic1 05.07.11 12:16

loser je napisao/la:Pa da, to bi bilo nešto kao "ubrzani tečaj" evolucije. Naravno, čovjek nije isplivao u dosadašnjoj evoluciji zahvaljujući mišićima, već prvenstveno mozgu, pa vjerujem da će oni koji ga intenzivno koriste imati nešto bolje šanse i u budućnosti.
Unatoč tome "resetu", civilizacija ne nestaje, samo se vraća na stariju "verziju" (downgrade OS-a Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 4 990630 ). Trgovina, obrtništvo, promet, zdravstvo, itd - sve će funkcionirati, samo na nekoj drugoj (nižoj) razini. Stvar prilagodbe, prvenstveno uma.Što prije svi postanemo svjesni koliko smo u biti postali jedan destruktivni virus na tijelu našeg planeta, manji će nam šok biti kada nas priroda počne "liječiti" metodama koje si naveo!

Hm, hm.. Mozak je doveo zemlju ovgdje gdje je sad, a taj mozak funkconira na način da je sve potrebno podrediti ljudima.

Moje mišljenje je upravo oprečno, da će se nakon "reseta" uzdignuti ljudi koji imaju jake instinkte, volju, mišićnu snagu (migracije, odolijevanje surovim uvjetima u ulaznom periodu "novog života" i prelazak udaljenosti u potrazi za boljim životom zahtijevaju zdravog pojedinca u punoj snazi).

Ostali, koji su svoj razvoj, pa čak i opstanak, uvjetovali raznim pomoćima sa strane, koji su isprd sebe postavili tehnologiju i novac kao sredstva samoodrživosti, uginut će čim im nestane novčanica za loženje vatre. Srećom.


amiklic1
bomber
bomber

Male
Broj postova : 173
Godine : 48
Lokacija : Stobreč
Datum registracije : 26.12.2010

[Vrh] Go down

Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 4 Empty Re: Globalni raspad sistema i samoodrživost

Postaj by loser 05.07.11 20:38

@amiklic1
Mislim da nisam bio dosta jasan. Sa "mozak" mislio sam naravno, na inteligenciju. To je ono što donosi prevagu u _svakoj_ životnoj situaciji, pa tako i u onima u naslovu teme.
To je sposobnost jedinke da se, bačena u situaciju koju ne poznaje i u kojoj joj ne pomažu ni naučeno znanje ni urođeni nagoni, snađe na najbolji mogući način. Ne miješati sa materijalizmom i sličnim stranputicama ljudskog uma (dobar dio "mainstream" razmišljanja). Mnogi među nama (a i ja se trudim...) žive u suglasju sa prirodom i njezinim zakonitostima, smatram to pravim smjerom razvoja naše svijesti, u suprotnosti sa konzumerizmom. Uglavnom, mislim da će se prosječno fizički sposobna jedinka sa natprosječnom inteligencijom bolje snaći od natprosječno snažne a ispodprosječno inteligentne - ako zbog ničega drugog a ono zbog izbjegavanja konfliktnih situacija i truda da svojim djelovanjem i znanjem postane dovoljno vrijedan resurs (član zajednice) kako bi je ta zajednica cijenila i štitila. Npr. znanje o liječenju, dobivanju energije, proizvodnji hrane i stvari/alata, itd. I da, smatram da je zajednica ključ preživljavanja i opstanka, od obitelji, obiteljskih zadruga, susjedstva pa na dalje...Mad Max je fora na TV-u, ali sa stvarnim životom nema baš puno dodirnih točaka, mislim da život "vuka samotnjaka" u takvim uvjetima malo vrijedi i brzo gubi na privlačnosti (maštarije ostavimo postrani). Kad imaš obitelj,djecu, te ti stvari postanu puno jasnije.
Što se tiče onih čija spremnost na opasne situacije seže od nabijanja mišićne mase do nabavke oružja postoji stara narodna: Tko se mača laća, od mača i pogiba...
Kratkoročno to može biti uspješno, ali nakon nekog vremena neminovno naletiš na nekoga sa većom batinom. Bez zločestih primisli, molim! :migg:
Neovisno stojiš li na mjestu ili bježiš, tu biraš: ili si dio problema (pljačkaš, strvinar i sl) ili si dio rješenja (dio konstruktivne zajednice sa zdravim moralnim vrijednostima) - u principu borba dobra i zla, kao i u svakodnevnom životu, samo malo ekstremnije.
BTW, čim se netko oslanja na novac, tehnologiju i pomoć sa strane, mislim da po definiciji više nije samoodrživ? Ili? Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 4 30210

loser
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 41
Godine : 46
Lokacija : Kvarner
Datum registracije : 02.09.2010

[Vrh] Go down

Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 4 Empty Re: Globalni raspad sistema i samoodrživost

Postaj by Branimir76 09.07.11 3:31

Već smo pominjali da se kolaps sa posledicama koje su više ličile na Holivodsku produkciju nego društvo u 21. veku, dogodile u Argentini za vreme finansijskog kolapsa i u USA kao posledica uragana Katrine. Toliko je bilo strašno da nijedna televizija nikada nije pokazala ili na bilo koji način izveštavala da je tamo potpuni haos i da se ljudi ubijaju na ulicama za par konzervi hrane.

Moja ideja je odvojiti malo vremena u svom životu za pripremu za takvo stanje. Svakog meseca kupiti po par kilograma konzervirane hrane, kanistere za vodu, rezervne baterije i sve ono do čega će biti jako teško doći, a što danas podrazumevamo zdravo za gotovo.

Uopšte ne treba porediti neke restrikcije struje sa globalnim raspadom. Globalno znači sve - od komunikacija do čuvara zakona. Svi oni koji ni danas ne poštuju zakon, tada će se "povampiriti". Ubistva u komšiluku, pljačke, otimačine će postati svakodnevica. Nijedna prodavnica neće postojati kao ni sistem nabavke proizvoda za svakodnevne potrebe pojedinca.

JEDINI SPAS leži u relativno zdravoj sredini gde postoji određena grupa ljudi koja je unapred spremna da organizuje svoj kraj i stvori lokalnu miliciju tako što će zbunjene i uplašene susede povesti psihički i fizički u borbu za opstanak. Ljudi su spremni krenuti za takvima. Kontrola određene teritorije, proizvodnja hrane, odbrana. Dok vremenom sve ne dođe na svoje mesto.

TO je to o čemu treba ovde voditi raspravu. Takve zajednice će na kraju upravljati celim sistemom. Širiti svoju teritoriju. Prikupljati nove članove sa svih strana koji su spremni obnoviti urušen svet, a anarhiste odlučno odbijati.

Iako izgleda kao prilično lak zadatak dok gledamo, recimo, "Jericho" seriju (preporučujem), toliko će tu biti nervno rastrojenih, toliko problema da će veoma mali broj najjačih dočekati restauraciju civilizacije.

I ne treba zauzimati mesta ovde raspravom o tome šta bi se moglo desiti, već se ograničiti u razmeni znanja i iskustava i planiranju. Od finansijskog kolapsa do nuklearnog rata. Ne širiti raspravu u nepotrebnom smeru.


Zadnja promjena: Branimir76; 09.07.11 3:32; ukupno mijenjano 1 put. (Reason for editing : Pravopisna ispravka)
Branimir76
Branimir76
lingua
lingua

Male
Broj postova : 344
Godine : 47
Lokacija : Pčinjski okrug - Republika Srbija
Datum registracije : 18.05.2011

[Vrh] Go down

Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 4 Empty Re: Globalni raspad sistema i samoodrživost

Postaj by Freeman 09.07.11 7:37

Ne slažem se sa kolegom Branimirom u jednoj ključnoj stvari: vlada neće nestati, neće se sama od sebe povući.
Da, biće veća tolerancija prema kriminalu, ali šta misliš da će država, koja celog svog postojanja ništa ne radi, pije i jede po kafanama a kasnije priča kako je loše svuda u svetu a ne samo kod nas, misliš da će oni odjednom da se povuku i rade?

E to je pravi vic.
Freeman
Freeman
bomber
bomber

Male
Broj postova : 131
Godine : 36
Lokacija : istocno od potoka
Datum registracije : 23.08.2010

[Vrh] Go down

Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 4 Empty Re: Globalni raspad sistema i samoodrživost

Postaj by Branimir76 09.07.11 13:08

Raspad o kome ja govorim dovešće do nestanka svega civilizovanog. Neće postojati kafane. Vlast ne može postojati ako nema sistem za njeno sprovođenje. Sudije, policija, vojska. Sve će biti u raspadu ili rasformirano jer neće nijedan vojnik ili policajac da ostavi porodicu da mu umire gladna ili da je neko ubija dok on sluša neka tamo naređenja, a usput je i gladan jer je opšta nestašica hrane. Zato mi na ovoj temi to zovemo globalni raspad.

I kao što se da primetiti cilj je pripremiti se za takvu vrstu rapada sistema, a naravno, sve što je blaže od toga biće nam lakše.
Branimir76
Branimir76
lingua
lingua

Male
Broj postova : 344
Godine : 47
Lokacija : Pčinjski okrug - Republika Srbija
Datum registracije : 18.05.2011

[Vrh] Go down

Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 4 Empty Re: Globalni raspad sistema i samoodrživost

Postaj by Branimir76 09.07.11 18:36

Freeman...neće biti ni plata, ni hleba. Vlast je iščezla mnogo puta, ali pošto nije bilo na globalnom nivou, ponovo je uspostavljana.

Ne bih da nikoga vređam, ali razmišljanja nekih od vas ovde pokazuju da su tipovi onih koji poriču ono što se dešava. Moj savet, kao što bih ga i svome bratu dao je da prihvatite ovo kao jednu od mogućih realnosti. Poricanje je glavni uzrok pogibije ogromnog broja ljudi u prvim danima krize.

A to su osobe tipa: Nemoguće da se ovo dešava! Ne verujem da će vlada sedeti skrštenih ruku! Ne, to ne može biti! Pa kako sad nema struje! Ovo će se rešiti! Ja sanjam!

Dok se oni probude, već im gori kuća ili su u nekoj ruševini bez vode i hrane ili su mrtvi. Jednom rečju, dozvolili su da drugi odluče o njihovoj sudbini u najkritičnijem momentu. Vi koji imate decu...znate koliko je bitno da na vreme imate što više scenarija i rešenja za njih u svojoj glavi. Zato smo ovde.

Amerikanci odavno imaju civilne treninge gde obučavaju svoje građane o samozaštiti u slučaju raznih nepogoda, gde su im osnovne vođice:
1. Prvo pomozi sebi i svojoj porodici.
2. Odmah posle toga susedstvu.
3. Ne očekuj pomoć od državnih institucija, jer sigurno neće doći.

Tako se oni pripremaju. A mi ovde raspravljamo da li uopšte da krenemo sa nekakvim pripremama.
Branimir76
Branimir76
lingua
lingua

Male
Broj postova : 344
Godine : 47
Lokacija : Pčinjski okrug - Republika Srbija
Datum registracije : 18.05.2011

[Vrh] Go down

Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 4 Empty Re: Globalni raspad sistema i samoodrživost

Postaj by Branimir76 09.07.11 21:52

TO SU ONI!
I nisu oni ništa bolji od nas, samo su odlučili šta će sa sobom. Većina njih ovo upravo radi zato što zna da će im to iskustvo jednog dana dobro doći.
Branimir76
Branimir76
lingua
lingua

Male
Broj postova : 344
Godine : 47
Lokacija : Pčinjski okrug - Republika Srbija
Datum registracije : 18.05.2011

[Vrh] Go down

Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 4 Empty Re: Globalni raspad sistema i samoodrživost

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 4 / 24. Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 14 ... 24  Next

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.