FORUM PREŽIVLJAVANJA, BUSHCRAFTA, PUSTOLOVINE I PRIRODE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» 24 sata divljine
Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 6 Empty03.03.24 9:46 by NAVIGATOR

» Sretna 2024.godina
Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 6 Empty01.01.24 23:27 by Lawman

» ako nekome treba ideja za kuću..
Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 6 Empty18.12.23 9:19 by NecaPereca

» Ćao, ćao
Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 6 Empty14.12.23 10:00 by NecaPereca

» Nije bilo preživljavanje ali je bilo stresno :)
Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 6 Empty14.12.23 9:53 by Lawman

» Baterijske lampe
Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 6 Empty24.11.23 8:29 by neven

» Utsch & Gierse Tools / UG-Tools
Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 6 Empty23.11.23 19:08 by dux aeron

» Laser u survival kitu?
Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 6 Empty22.11.23 20:56 by dux aeron

» Dosta je bilo zajebancije, dogodine tko živ , tko mrtav...
Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 6 Empty21.11.23 12:20 by Lawman

» Stari novi hobi
Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 6 Empty25.10.23 22:29 by neven

» Gitara & planinarenje
Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 6 Empty24.09.23 11:48 by Strat04

» Izrada noza od turpije
Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 6 Empty21.09.23 22:04 by Hobi majstor

» chris reeve sebenza folder
Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 6 Empty21.09.23 18:51 by NAVIGATOR

» sta je najvaznije za prezivljavanje?
Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 6 Empty20.09.23 11:34 by Strat04

» Mine na Papuku
Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 6 Empty20.09.23 11:32 by Strat04

» prsluk, torbica ili ranac?
Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 6 Empty20.09.23 11:10 by Strat04

» Prestavljanje
Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 6 Empty20.09.23 9:45 by neven

» P: Chris Reeve Small Sebenza MAGNACUT
Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 6 Empty30.08.23 9:03 by NAVIGATOR

» EDC- sitnice koje pojednostavljuju život
Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 6 Empty09.08.23 16:48 by NAVIGATOR

» Svega ima,ničeg nema.. [CHAT TEMA]
Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 6 Empty18.07.23 13:08 by Drvo

» Pozdrav svima
Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 6 Empty03.06.23 14:28 by Shaman95

» Nocna zima ljeti u Gorskom Kotaru
Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 6 Empty03.06.23 11:16 by DrAnte

» Koji nož kupiti?
Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 6 Empty29.05.23 15:41 by Lawman

» "patiranje"karbonskog čelika?
Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 6 Empty28.05.23 23:59 by ness

» SkeletoDon Alpha
Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 6 Empty28.05.23 23:48 by ness

» BREZIN SOK
Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 6 Empty28.05.23 23:40 by ness

» Pozdrav ekipa
Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 6 Empty27.05.23 19:34 by Lawman

» Karte
Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 6 Empty27.05.23 13:39 by Ervin

» Mora of Sweden noževi
Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 6 Empty02.05.23 10:48 by Žic

» STRELJAČKA SVAKODNEVICA
Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 6 Empty12.04.23 12:52 by Lawman

bebač 1-20
zelembara 20-50
tipko 50-100
bomber 100-200
lingua 200-500
spikač 500-1000
mr.spika 1000-2000
guru 2000-5000
master 5000-10000
alfa i omega 10000 +
Forum Preživljavanja© Facebook Icon

Globalni raspad sistema i samoodrživost

+89
DomagojB.
UBERSOLDAT
survival_996
remez
mirDaK
ElPrezidente
altx
Simke
chumaman
roguefox
zoran
Frenky
hydra
NarCroMan
Axter
Odin
Franco G
DoomsdayST
Tandrax
duke
Drvo
ivo
gomar
Bjesomar
maks1969
flecktarn
JillValentine
goxxon
alenko123
Migach
Stari Strider
puls
Lovac23
sergej
trolshein
Guybrush
PJER
Igsy
Buco
SelinaKyle69
mama jele
Guru
Mije
™pico
Jolender
ebola
dado2
kr1s
djomla
nix1909
northy
tonka
hrvoje-gs
Fratt
stefan.j
TomoZg
Stribog
crospider
knight
cvelle89
Branimir76
marinko
plazzi
Vikingson
Marko93
robert
bobrok
kengur32
pocetnik
urbana_gorila
Cave Bear
thepecarski
rinos
Login
Mraz
neven
loser
damjan
amiklic1
sinke
LUKSA
Target
Elp
Freeman
jratko30
divlji grab
hankok
Ito Ogami
Surfer
93 posters

Stranica 6 / 24. Previous  1 ... 5, 6, 7 ... 15 ... 24  Next

Go down

Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 6 Empty Re: Globalni raspad sistema i samoodrživost

Postaj by Branimir76 30.07.11 22:34

Mi upravo i raspravljamo kako to učiniti. Ne možeš samo da zapališ u izolaciju.
Gde? U kom trenutku? Sa kime? Šta poneti? Da li se vraćati? Šta kad se stigne tamo? Pomoć države tek kad se uspostavi red i zakon.

Ako se pojavi više manijaka sa AK-47, onda ti treba više ljudi da ih dočekaš, pa makar i sa dugim devetkama. Ako si dobro spremio odbranu, nije bitno što napadači imaju malu prednost u oružju. Uglavnom ako mase dođu do vojnog oružja neće im se lako stati na put, ali ukoliko mase imaju civilno oružje, što će uglavnom biti slučaj, onda je šansa u brojnosti.

Inače, imam lovačko oružje.

Freeman zna o čemu priča. Ne znam šta ti nije jasno.

A ja se pitam šta ti to radiš mesecima? Što ne podeliš sa nama?

Branimir76
lingua
lingua

Broj postova : 344
Datum registracije : 18.05.2011

[Vrh] Go down

Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 6 Empty Re: Globalni raspad sistema i samoodrživost

Postaj by Stribog 30.07.11 22:48

U scenariju borbe vise ti vrijedi jedan istrenirana osoba sa dugom devetkom nego osoba koja prvi put drzi u rukama ak 47
Stribog
Stribog
lingua
lingua

Male
Broj postova : 468
Godine : 32
Lokacija : Osijek
Datum registracije : 09.07.2010

[Vrh] Go down

Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 6 Empty Re: Globalni raspad sistema i samoodrživost

Postaj by knight 31.07.11 7:39

Branimir76 je napisao/la:Mi upravo i raspravljamo kako to učiniti. Ne možeš samo da zapališ u izolaciju.
Gde? U kom trenutku? Sa kime? Šta poneti? Da li se vraćati? Šta kad se stigne tamo? Pomoć države tek kad se uspostavi red i zakon.

da se jos jednom razumemo.....ja ne verujem da ce u dogledno vreme doci do neke globalne apokalipse,raspada sistema ili sta vec......ovo sto sada pricamo je vise prica "sta bi bilo kad bi bilo"......

inace,u toj prici sta bi bilo,ja ne mislim da je poenta da se zapali u izolaciju(onu kolibu) tek tako,vec kako je neko rekao da se zapali u izolaciju dok prodje neki provobitni i najgori period anarhije i haosa,a onda dalje pratiti razvoj situacije.....

trenutak kada tamo otici zavisi od konkretnog povoda za globalni raspad sitema....nije isto ako dodje do neke prirodne nepogode,svetskog rata ili jednostvano prestanu da funkcionisu drzava i zakoni usled ko zna kog razloga..(npr neke nezapamcene finamsijske krize)

sa kim tamo otici zavisi od konkretnog slucaja u zavisnosti da li neko zivi sam,ma porodicu,ima puno prijatelja i rodjaka kojima moze verovati ird....

kada je bilo bombardovanje Srbije 1999te,iz mog grada ljudi su u kolonama automobilima masovno bezali u okolna sela.....zato sto su strepeli da ce nato bombe pogoditi lokalne fabrike,a to bi izazvalo hemijsku katastrofu sa APOKALIPTICNIM posledicama po ovaj region........u tom trenutku panike,ljudi bi SVASTA dali da imaju onu moju "KOLIBU" i da mogu tamo da odu.....a ne da sede nad glavom nekim rodjacima sa sela...


Branimir76 je napisao/la:A ja se pitam šta ti to radiš mesecima? Što ne podeliš sa nama?

kako to mislis?

ja sam rodjen u gradu(u Vojvodini) i veci deo zivota ovde zivim...moji preci vekovima unazad poticu iz jednog vojvodjanskog sela(na 40ak km od grada gde zivim),gde imam dosta hektara obradive zemlje nasledjene od tih predaka,koju obradjujem(uzgajam kukuruz i zito,a sa svom mehanizacijom koju imam to uopste nije tesko).........a takodje imam vikendicu(manju kucu) u jednom izletistu koja moze da posluzi kao ona KOLIBA,jer vecinu od pobrojanih uslova ispunjava...





inace,sto se tice krize u SAD,jos uvek je neka PAT pozicija i ceka se zadnja sekunda da se postigne neko resenje......(i onda Freeman kaze da su nekoga zaneli holivudski filmovi,a zapravo SAD i njeni politicki lideri se ponasaju kao da glume u nekom napetom filmu)...........mozda ce biti kljucni razgovori koji ce se veceras voditi...

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2011&mm=07&dd=30&nav_category=78&nav_id=528886

knight
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 41
Godine : 45
Lokacija : Serbia
Datum registracije : 04.07.2011

[Vrh] Go down

Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 6 Empty Re: Globalni raspad sistema i samoodrživost

Postaj by Branimir76 31.07.11 11:48

Ova tema nije otvorena samo za spremne na sve, nego i za one koji bi hteli da razmene iskustva i za one koji žive u gradu na 33. spratu i za sve koji bi hteli da im se da neki savet jer nisu dobro upoznati sa materijom.
Branimir76
Branimir76
lingua
lingua

Male
Broj postova : 344
Godine : 47
Lokacija : Pčinjski okrug - Republika Srbija
Datum registracije : 18.05.2011

[Vrh] Go down

Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 6 Empty Re: Globalni raspad sistema i samoodrživost

Postaj by knight 01.08.11 7:38

iii evoo gaa...

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2011&mm=08&dd=01&nav_category=78&nav_id=529045

kako sam tvrdio,nikakvog bankrota SAD nece biti(a time ni produbljenje postojece finansijske krize, pocetak nekog globalnog raspada sistema itd).............dogovor je postignut,ne u zadnjoj sekundi,nego u zadnjem danu pred istek roka.........dakle,sta kazete da li to podseca na holivudski film,ili su trebali da cekaju zadnju sekundu zadnjeg dana?...(ovo se pitanje narocito odnosi na kolegu Freemana) Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 6 747986 Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 6 747986

btw,sve sto se dogadjalo u SAD je zapravo pocetak njihove predizborne kampanje,jer su kod njih izbori sledece godine.....e da,uskoro ce se naci i neko trajnije resenje za Grcku i evrozonu uopste........

i onda svi mozemo da se ususkamo i nastavimo zivote u nasem postojecem(budjavom) kapitalisticko-potrosackom drustvu....

knight
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 41
Godine : 45
Lokacija : Serbia
Datum registracije : 04.07.2011

[Vrh] Go down

Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 6 Empty Re: Globalni raspad sistema i samoodrživost

Postaj by Branimir76 01.08.11 8:20

Da sam ja mislio da će kolaps nastati sutra, ne bih ovde trošio vreme nego bih podigao sve iz banke, nakupovao opremu i hranu i čekao kući spreman.

Svi znamo da Amerika ne može tako lako da bućne u vodu. Zato nemam nijedan post o tome.

Mnogo stvari može izazvati krizu...a jedna od tih mnogo će se desiti. Nemoj na za trenutak da sumnjaš u to. Pripremaću sebe dok sam živ i naučiti decu da rade isto.
Branimir76
Branimir76
lingua
lingua

Male
Broj postova : 344
Godine : 47
Lokacija : Pčinjski okrug - Republika Srbija
Datum registracije : 18.05.2011

[Vrh] Go down

Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 6 Empty Re: Globalni raspad sistema i samoodrživost

Postaj by knight 01.08.11 8:42

au,svaka ti cast ako imas hrabrosti u ovo KRIZNO vreme drzati pare u banci..Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 6 747986

nego,taj pojam kriza je suvise relativan....ako pogledas period od kraja drugog svetskog rata,pa na ovamo,koliko je bilo stvari koje su mogle izazvati neku GLOBALNU krizu?....ja bih rekao na stotine i hiljade potencijalnih kriznih situacija....ali eto vidis,nikakva globalna kriza i raspad sistema se nije desio....

desavale su se lokalne krize(da tako nazovem) vezane za neki region ili zemlju..(mi(EX SFRJ) smo bili aktuelni 90tih proslog veka)..a tako ce,manje-vise,biti i u buduce...znaci,sporadicno sa regionalnim krizama,ali nikada sa nekom globalnom krizom apokalipticnih razmera koja ce dovesti do globalnog raspada sistema....

inace,postoje neke spekulacije i nagadjanja da ce tokom jeseni(ne mogu sada da nadjem link) KAO Izrael(po nalogu SAD) napasti Iran......Iran ce uzvratiti nuklearnim oruzjem.....amerika nece sedeti skrstenih ruku,posle ulecu Rusija,Kina,Indija i eto nuklearnog rata....

da,imamo i one vanzemaljce koji putuju prema zemlji i trebalo bi stici isto na jesen...Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 6 747986 Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 6 747986

eto,ta dva scenario su trenutno jedini koji mogu izazvati globalni raspad sistema....ali verujem da ima vrlo male sanse da se bilo koji od njih desi....




knight
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 41
Godine : 45
Lokacija : Serbia
Datum registracije : 04.07.2011

[Vrh] Go down

Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 6 Empty Re: Globalni raspad sistema i samoodrživost

Postaj by Branimir76 01.08.11 12:25

Ne držim pare u banci. Tamo mi stiže plata. A imam i dozvoljenu pozajmicu koju odmah dižem ako mi nešto zasmrdi. Pa kad ću i da li ću vraćati, ko zna.

Sam si nabrojao par situacija, a koliko li ima onih za koje mi obični smrtnici nemamo pojma. Da li ti misliš da se u ovom trenutku prema zemlji kreće neko nebesko telo koje bi moglo da napravi haos na zemlji, da li bi vlada to javila narodu, pa da izazove paniku i bezvlašće. Zemljotresi, novi vulkani, stari vulkani kao što je Jeloustoun.

Mnogo toga ima samo što mi znamo.

Zato je glupo trošiti vreme na "da li će", "kad će", "šta će".....

Pakuj pamet, opremu, planove.... Ne dozvoli da ti to poremeti život, ali ne spavaj na uvetu da će sve biti kao u bajci.

Istorija je pokazala da se uvek desi nešto što nikako nismo mogli da planiramo i predvidimo....
Branimir76
Branimir76
lingua
lingua

Male
Broj postova : 344
Godine : 47
Lokacija : Pčinjski okrug - Republika Srbija
Datum registracije : 18.05.2011

[Vrh] Go down

Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 6 Empty Re: Globalni raspad sistema i samoodrživost

Postaj by Surfer 09.08.11 1:22

Počinje.
Svijet ulazi u novu recesiju.
Amerika je na koljenima.
Danas crash burzi diljem svijeta.
Euro je pred kolapsom, dolar će ubrzo izgubiti status svjetske rezervne valute.
London gori u neredima.

Biti će sve u redu.



Surfer
Surfer
lingua
lingua

Male
Broj postova : 335
Godine : 55
Lokacija : ZG
Datum registracije : 23.05.2010

[Vrh] Go down

Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 6 Empty Re: Globalni raspad sistema i samoodrživost

Postaj by Freeman 09.08.11 19:47

Identifikovan vođa huligana sa londonskih nemira

P.S. Izvucite se iz evra kako možete. U najgorem slučaju savetujem da sve prebacite u CHF
Freeman
Freeman
bomber
bomber

Male
Broj postova : 131
Godine : 36
Lokacija : istocno od potoka
Datum registracije : 23.08.2010

[Vrh] Go down

Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 6 Empty Re: Globalni raspad sistema i samoodrživost

Postaj by Surfer 16.08.11 9:26

Surfer je napisao/la:

Zato je bitno imati dio imovine u zlatu i srebru.
Ako i kad ćete kupovati jedno i drugo, treba kupovati tzv.investicijsko zlato a to su zlatnici i srebrnjaci ili poluge iz svjetski poznatih kovnica.

Što se tiče dukata i njihove vrijednosti.
Njihova vrijednost se ne povećava starenjem, nego postaju sve vrijedniji kako vrijeme odmiče jer vrijednost valuta rapidno pada.

Surfer je napisao/la:

Jednostruki dukat je prije godinu i pol koštao 80 Eura , sad je 110.
Četverostruki dukat je prije godinu i pol koštao 32o Eura, sad je 450.
Znam jer sam ih ja kupovao po toj cijeni u Austriji.


Ovo su moji postovi od 15.03.2011.godine.

Samo javljam cijenjenom auditoriju da jednostruki dukat trenutno košta 140 Eura a četverostruki 550 Eura.

Pozdrav
Surfer
Surfer
lingua
lingua

Male
Broj postova : 335
Godine : 55
Lokacija : ZG
Datum registracije : 23.05.2010

[Vrh] Go down

Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 6 Empty Re: Globalni raspad sistema i samoodrživost

Postaj by Branimir76 16.08.11 15:41

Nemam da kupujem zlato. To što mogu je da kupim možda još koji ar zemljišta.
Branimir76
Branimir76
lingua
lingua

Male
Broj postova : 344
Godine : 47
Lokacija : Pčinjski okrug - Republika Srbija
Datum registracije : 18.05.2011

[Vrh] Go down

Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 6 Empty Re: Globalni raspad sistema i samoodrživost

Postaj by TomoZg 17.08.11 11:15

Uff,prvo pozdrav svima.. eto na poslu malo dosadno,pa sam si dao truda procitat sve vase postove.. i dosao sam do zakljucka da jedino sto se isplati uzet je onaj run for you life Bag i nesto vode i hrane,i familiju ako je volis.. ovo ostalo ce sve samo doci.. korisnih informacija ima.. samo nastavite!

TomoZg
bomber
bomber

Male
Broj postova : 171
Godine : 42
Lokacija : Zg
Datum registracije : 17.08.2011

[Vrh] Go down

Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 6 Empty Re: Globalni raspad sistema i samoodrživost

Postaj by Branimir76 20.08.11 20:03

Pa, uglavnom je izneto sve što bi neko trebalo da ima na umu ako stanje počne da se pogoršava. Ukoliko nekome treba dodatno mišljenje po nekom pitanju, neka postavi, pa ćemo videti kako možemo pomoći.
Branimir76
Branimir76
lingua
lingua

Male
Broj postova : 344
Godine : 47
Lokacija : Pčinjski okrug - Republika Srbija
Datum registracije : 18.05.2011

[Vrh] Go down

Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 6 Empty Re: Globalni raspad sistema i samoodrživost

Postaj by stefan.j 24.08.11 11:00

pozdrav

procitao sam sve postove i dopada mi se tema

ali mene interesuje kako pronaci ljude sposobne da budu deo tima, a da nisu samo prevaranti koji bi mi zaboli noz u ledja Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 6 166116
tesko bi to bilo, jedino sa ljudima sa foruma, o drugovima iz skole da ne govorim jer oni ne vole nacitane ljude pogotovo moje zavidno znanje iz hemije (manjak samopouzdanja u sebe Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 6 747986 )

neznam da li ste culi o novih nekoliko zemljotresa sirom sveta =)

stefan.j
stefan.j
tipko
tipko

Male
Broj postova : 68
Godine : 29
Lokacija : beograd
Datum registracije : 02.07.2011

[Vrh] Go down

Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 6 Empty Re: Globalni raspad sistema i samoodrživost

Postaj by TomoZg 24.08.11 11:06

Moram biti iskren,meni se čini da dobar dio ljudi ovdje potajno želi da se dogodi kakva katastrofa dal je to lol 2012 ili neki potres,rat,emp itd itd.. Da mogu pokazat svoje umijeće preživljavanja u stremnim situacijama,što će sena kraju poprilično razlikovat od onoga što bi se moglo dogodit (iako iskreno u sumnjam) ,lijepo je biti educiran,relativno pripremljen.. sada neke bunkere,suhu hranu,itd itd.. mislim da je to lagani overkill..

TomoZg
bomber
bomber

Male
Broj postova : 171
Godine : 42
Lokacija : Zg
Datum registracije : 17.08.2011

[Vrh] Go down

Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 6 Empty Re: Globalni raspad sistema i samoodrživost

Postaj by Fratt 24.08.11 11:24

Da,ja sa dvoje male djece stvarno priželjkujem da se desi neko sranje...priželjkujem ko hrđavi čavao u rožnici. Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 6 810591
Fratt
Fratt
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 4003
Godine : 44
Lokacija : .- -. -.-. .. . -. - / ..-. --- .-. . ... - ...
Datum registracije : 30.09.2010

[Vrh] Go down

Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 6 Empty Re: Globalni raspad sistema i samoodrživost

Postaj by TomoZg 24.08.11 11:27

Pa nisam tebe spomenuo,oni na koje mislim ce se sami prepoznat u ovome.. Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 6 747986

TomoZg
bomber
bomber

Male
Broj postova : 171
Godine : 42
Lokacija : Zg
Datum registracije : 17.08.2011

[Vrh] Go down

Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 6 Empty Re: Globalni raspad sistema i samoodrživost

Postaj by stefan.j 24.08.11 12:12

ne znam zasto ali mislim da je ovo upuceno meni Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 6 30210

mozda sam pogresno shvacen ali ja nisam mislio da se hvalim i da prizeljkujem lose
samo sam trazio misljenja jer covek ne moze da prezivi raspad sistema sam

u drustvu je sve lakse, valjda Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 6 481349
stefan.j
stefan.j
tipko
tipko

Male
Broj postova : 68
Godine : 29
Lokacija : beograd
Datum registracije : 02.07.2011

[Vrh] Go down

Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 6 Empty Re: Globalni raspad sistema i samoodrživost

Postaj by Branimir76 24.08.11 13:22

Stefane, sastavljanje tima za tako nešto je jedino moguće kada dobro upoznaš ljude koji smatraju da je tako nešto moguće.

Postoji mnogo različitih scenarija, tako da ima i mnoštva onih koji ne zahtevaju pravljenje nekih posebnih timova. Samo zdrav razum da na vreme vučeš pametne poteze.

Ako živiš u gradu, prvo je da imaš dobar izvor informacija. Da bi znao da li ostati u gradu ili izaći. Kada izaći. Šta poneti sa sobom. Gde krenuti. Sa kim krenuti.

U svakom slučaju, vidiš da i ovde ima ljudi koji smatraju da su pripreme glupost. A ja ću još jednom da ponovim:
- Pripremajte se tako da to ne utiče mnogo na vaš život.
- Pripreme mogu biti korisne od slučaja zemljotresa, pa do nuklearnog rata.
- Ne biti pripremljen vas može koštati glave u slučaju nepogode, a biti pripremljen je uvek korisno. Bez obzira da li se nešto desilo, ili ne.

A što se tiče toga da neko želi da se nesreća desi, ne sporim da ima takvih. Ali ih i ne krivim. Ceo svet je zaboravio šta znači biti čovek. Svima je, bar ovde, poznato da kompjuter uvek bolje radi posle resetovanja.
Branimir76
Branimir76
lingua
lingua

Male
Broj postova : 344
Godine : 47
Lokacija : Pčinjski okrug - Republika Srbija
Datum registracije : 18.05.2011

[Vrh] Go down

Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 6 Empty Re: Globalni raspad sistema i samoodrživost

Postaj by TomoZg 24.08.11 13:42

Ako se ovaj dio odnosi na mene,da su pipreme glupost.. ne bih se slozio,ne bih htjeo da moj post shvatite kao kritiku na svoj racun.. na kraju krajeva da smatram da su to sve gluposti ne bih bio na ovom forumu. I ja imam svoj ruksak sa nekim osnovama za prirodu,sto se tice kampiranja,pecanja i sl. ,ali moras i ti priznat da se u nekim postovim osjeti doomsday feeling koji ljudi su vec uzeli zdravo za gotovo,ne dal ce se dogodit vec kada..sto je isto tako diskutabilno. A da bi bilo dobro za ljudski rod nekakav reset slazem se... ali ipak ne bih htjeo to.. radije bih u svojoj bug out bag imao par osnovnih stvari.. med kit,noz,vreca i sl.
Dok tablete za radijaciju,gas maske,suha hrana i sl.. mi spada u kategoriju paranoje i zapravo prizljkivanja takvih dogadaja.. recimo kao ona serija "the preppers" ili kako se vec zove.. e ono mi je totalni overkill!

TomoZg
bomber
bomber

Male
Broj postova : 171
Godine : 42
Lokacija : Zg
Datum registracije : 17.08.2011

[Vrh] Go down

Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 6 Empty Re: Globalni raspad sistema i samoodrživost

Postaj by stefan.j 24.08.11 14:50

hvala na savetu :bog:
stefan.j
stefan.j
tipko
tipko

Male
Broj postova : 68
Godine : 29
Lokacija : beograd
Datum registracije : 02.07.2011

[Vrh] Go down

Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 6 Empty Re: Globalni raspad sistema i samoodrživost

Postaj by Branimir76 24.08.11 15:16

I tablete protiv radijacije i zaštitne maske. Samo da ne ostajem gladan a da na to pucam pare.

Ja odavno vršim pripreme, ali u smislu da sve što pripremam mogu da iskoristim i kao sredstva za svakodnevni život. Ništa neće biti bačeno u slučaju da se ne desi nikakva nesreća.

Tzv. Bug Out Bag ili ranac za preživljavanje je samo sredstvo koje treba da vam omogući nezavisnost za 3 dana i tako ga treba i pakovati.

Na selu je dovoljno da se kućni podrum malo osigura i tu skladišti sve što se ima na umu. Još je bolje ako se obrađuje zemlja pa se ima i letine. Problem je za ljude koji žive u gradu. Njima je potreban mnogo detaljniji plan za bilo koju nepogodu. Moj savet je da se unapred odredi lokacija na koju bi se izmestilo ako bude potrebe. To mogu da budu mnoge napuštene i zaboravljene kuće po ugašenim selima kojih ima mnogo. Naslednika vlasnika tih kuća ima, ali sigurno ne svih i malo je verovatno da ćete naleteti na nekoga koji je sve isplanirao i stigao da se vrati u to neko selo u planini da vas izbaci. U svakom slučaju ima drugih kuća, a i zajednica će biti veća.

Verujem da većina ljudi koja svesno ili ne priželjkuje scenarije velikih katastrofa nema blagu predstavu o tome kako će to biti mučan život, ali mi, obični ljudi ne možemo svetske moćnike ili prirodne sile menjati i ubeđivati. Možemo samo sebi dobrom pripremom dati veću šansu da nastavimo da živimo.
Branimir76
Branimir76
lingua
lingua

Male
Broj postova : 344
Godine : 47
Lokacija : Pčinjski okrug - Republika Srbija
Datum registracije : 18.05.2011

[Vrh] Go down

Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 6 Empty Re: Globalni raspad sistema i samoodrživost

Postaj by TomoZg 24.08.11 16:54

Ako ce radijacija biti problem,mislim.. to mijenja 99% svih vasih planova,sve sto imas u torbama ces prakticki moc baciti.Zaboravi nekakvo selo,sume,jezera itd.. jos ces najbolje proci u gradu u atomskom sklonistu ako ga imas.. ako me razumijes sto zelim reci,znaci takvi detalji da se ne ispadne da se primam sada tih tableta slijepo,odaju taj dojam da je samo pitanje datuma kod tih ljudi..a onako po mom misljenju takvi ce prvi stradat.
U svim ostalim slucajevima,vjerujem da se ljudi mogu snaci.. sto ce vecina se sjetit nekog mjesta gdje bi se mogli skloniti,ali i tu ima masa problematike..prijevoz,ceste,gorivo,susjedi.. Negdje sam procitao od nekoga da ce docekat ljude sa oruzjem koji se nisi pripremili i dosli traziti pomoc..to mi nije ljudski,to je i razlog zasto sve ide k vragu (barem je to moje misljenje)
Nitko ne moze zamislit kakav bi to svijet bio da se dogodi neka globalna katastrofa,dosada je to sve regionalno..iskreno,osim tog bug out baga ne mozes racunat ni na sta drugo da ce biti tamo ili da ce biti sigurno.

TomoZg
bomber
bomber

Male
Broj postova : 171
Godine : 42
Lokacija : Zg
Datum registracije : 17.08.2011

[Vrh] Go down

Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 6 Empty Re: Globalni raspad sistema i samoodrživost

Postaj by Branimir76 24.08.11 20:46

Radijacija jeste problem, ali nije nerešiv. Treba samo imati sreće da je ne padne puno u okolini.

To što imaš u torbama ne moraš baciti. Ništa mu neće faliti.

Bitno je imati solidan zaklon i u prvo vreme ne provoditi vreme napolju.
Branimir76
Branimir76
lingua
lingua

Male
Broj postova : 344
Godine : 47
Lokacija : Pčinjski okrug - Republika Srbija
Datum registracije : 18.05.2011

[Vrh] Go down

Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 6 Empty Re: Globalni raspad sistema i samoodrživost

Postaj by stefan.j 25.08.11 0:21

komp cmi je pojeo tekst
stefan.j
stefan.j
tipko
tipko

Male
Broj postova : 68
Godine : 29
Lokacija : beograd
Datum registracije : 02.07.2011

[Vrh] Go down

Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 6 Empty Re: Globalni raspad sistema i samoodrživost

Postaj by stefan.j 25.08.11 0:27

sto se tice radijacije kao nepogoda moze da se javi na dva nacina
prvi nacin je nuklearna havarija ( slicno kao Cernobil) da se probiju barijere u nuklearnom postrojenju ( da se istope) i da radioaktivna smesa prodre vani
posledice ove katastrofe su dugotrajne po okolni svet ( mora da se izvrsi evakuacija )

drugi nacin je nuklearna bomba ( ako je fisiona meri se u kilotoima kT, ako je fuziona meri se u megatonima MT, obicno je tako ) ova bomba emituje tri produkta:
udarno
toplotno
radoaktivno

udarni talas nastaje kao proizvod naglog sirenjausijanih gasova
udarno dejstvo za bombu od 20kT
na 800 m su teska
1800 m srednja
2500 m laka

udarno dejstvo za bombu od 20MT
na 8000 m teska
16000 m srednja
24000 m laka
udarno dejstvo najcesce ubija ljude ruseci objekte

zastita
mere zastite tereba preduzeti kao i pri zastiti od konvencionalnog oruzija

toplotno dejstvo se javlja kao zracenje ultravioletnog i infracrvenog zracenja

za a bombu od 20 kT na
1 900 m javljaju se opekotine III stepena
2 600 m II stepena
2 800 m I stepena

za bombu od 20 MT na
10 500 m III stepen
12 000 m II stepen
12 500 m I stepen opekotine

zastita kao i kod udarnog dejstva cim se vidi bljesak treba leci i okrenuti se suprotno od bljeska (i obicna odeca moze da stiti od toplotnog zracenja ukoliko je svetla)

radijoaktivno dejstvo deli se na primarno i sekundarno

nuklearna bomba od 20kT zraci na
700 m 20 000 rendgena
800 m 8 300 r
1 000 m 3 250 r
1 300 m 550 r
1 500 m 188 r

doze zracenja gama zracima i neutronima su:
tolerantna doza 5 - 10 r u miru
50 r u ratu
radijaciona bolest 50 - 350 r
srednja smrtna doza 350 - 500 r
smrtna doza 500 - 600 r

sekundarno zracenje se javlja preko kontaminiranog podrucja i predmeta

radijoaktivne cestice se mogu uneti u organizam
udahom
preko nepokrivenih rana
hrane i vode
narocitu stetu mogu da izazovu alfa i beta cestice koje mogu biti opasnije i od gama zraka
zato su zastitne maske potrebne (a i filter moze da posluzi kao filter za fizicku hemisku radiolosku dekontaminacije vode ako koncentracija nije prevelika)

sto se tice sklonista pokrivac za sklonise treba da bude odgovarajuce poludebljine za
olovo 2 cm
celik 4 cm
beton 10 cm
zemlja 14 cm
drvo 30 cm
sneg 50 cm

ja mislim da nisam skrenuo sa teme potpuno jer je ovo prvi korak u samoodrzivosti, zastita do sklonista
stefan.j
stefan.j
tipko
tipko

Male
Broj postova : 68
Godine : 29
Lokacija : beograd
Datum registracije : 02.07.2011

[Vrh] Go down

Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 6 Empty Re: Globalni raspad sistema i samoodrživost

Postaj by stefan.j 25.08.11 0:29

sta kazete Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 6 69343
stefan.j
stefan.j
tipko
tipko

Male
Broj postova : 68
Godine : 29
Lokacija : beograd
Datum registracije : 02.07.2011

[Vrh] Go down

Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 6 Empty Re: Globalni raspad sistema i samoodrživost

Postaj by Branimir76 25.08.11 1:16

Kažem da je post dobar jer treba razuveriti ljude da je nuklearni rat automatski kraj svega.

Mi uglavnom treba da strahujemo od radioaktivne prašine ako do rata dođe. Tu postoje mere zaštite, a prva je 3 nedelje ne izlaziti iz skloništa dok se koncentracija ne smanji i pratiti obaveštenja preko radija.

Danas su na zalihama uglavnom H-bombe ili fuzione. Fuzija ne odašilje radijaciju, pa je zato, i pored mnogo veće snage od A-bombe, zovu više humanom. Jedini problem kod nje je što još uvek ima detonator koji je mala A-bomba. Pa i dalje postoji manja opasnost od radijacije.
Branimir76
Branimir76
lingua
lingua

Male
Broj postova : 344
Godine : 47
Lokacija : Pčinjski okrug - Republika Srbija
Datum registracije : 18.05.2011

[Vrh] Go down

Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 6 Empty Re: Globalni raspad sistema i samoodrživost

Postaj by knight 25.08.11 7:58

Branimir76 je napisao/la: Moj savet je da se unapred odredi lokacija na koju bi se izmestilo ako bude potrebe. To mogu da budu mnoge napuštene i zaboravljene kuće po ugašenim selima kojih ima mnogo. Naslednika vlasnika tih kuća ima, ali sigurno ne svih i malo je verovatno da ćete naleteti na nekoga koji je sve isplanirao i stigao da se vrati u to neko selo u planini da vas izbaci. U svakom slučaju ima drugih kuća

pa kada sam ja nesto ovako vrlo slicno predlozio,u nekom hipotetickom apokalipticnom scenariju,vise forumskih kolega je napisalo da previse gledam resident evil i slicne holivudske filmove,i ironicno su savetovali da kupujem prirucnike za odbranu od zombija.....Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 6 747986

iz svih ovih rasprava i postova meni se cini da je jedna stvar jasna...a to je da bi jako tesko(ili gotovo nikako) bilo moguce oformiti neku zajednicu koja bi uspesno funkcionisala u nekim apokalipticnim uslovima...ne zbog tehnickih razloga,nego zbog ljudskog PSIHOLOSKOG faktora.....ako bi odlucivanje o nekim vaznim stvarima u toj zajednici teklo kao sto ovde tece rasprava na forumu,clanovi te zajednice bi se poubijali u roku od par dana..




knight
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 41
Godine : 45
Lokacija : Serbia
Datum registracije : 04.07.2011

[Vrh] Go down

Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 6 Empty Re: Globalni raspad sistema i samoodrživost

Postaj by TomoZg 25.08.11 10:09

Pa i ja mislim da dosta ljudi ovdje voli filmove tipa waterworld,mad max,postman itd.. sto se tice nekakvog scenarija sa nuklearkom mislim da tu nemam sta nadodat..jer mi je ta situacija toliko apstraktna da se radije necu uvlacit u nju i izlagat neke detalje..
Ali se u potpunosti slazem da je najveci problem u svemu,psiholoski faktor prezivjelih.. a tu moze i vjerovatno bi bilo svega..

TomoZg
bomber
bomber

Male
Broj postova : 171
Godine : 42
Lokacija : Zg
Datum registracije : 17.08.2011

[Vrh] Go down

Globalni raspad sistema i samoodrživost - Page 6 Empty Re: Globalni raspad sistema i samoodrživost

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 6 / 24. Previous  1 ... 5, 6, 7 ... 15 ... 24  Next

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.