FORUM PREŽIVLJAVANJA, BUSHCRAFTA, PUSTOLOVINE I PRIRODE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» chris reeve sebenza folder
Pčelarstvo - Page 2 Empty16.04.24 13:16 by Lawman

» 24 sata divljine
Pčelarstvo - Page 2 Empty03.03.24 9:46 by NAVIGATOR

» Sretna 2024.godina
Pčelarstvo - Page 2 Empty01.01.24 23:27 by Lawman

» ako nekome treba ideja za kuću..
Pčelarstvo - Page 2 Empty18.12.23 9:19 by NecaPereca

» Ćao, ćao
Pčelarstvo - Page 2 Empty14.12.23 10:00 by NecaPereca

» Nije bilo preživljavanje ali je bilo stresno :)
Pčelarstvo - Page 2 Empty14.12.23 9:53 by Lawman

» Baterijske lampe
Pčelarstvo - Page 2 Empty24.11.23 8:29 by neven

» Utsch & Gierse Tools / UG-Tools
Pčelarstvo - Page 2 Empty23.11.23 19:08 by dux aeron

» Laser u survival kitu?
Pčelarstvo - Page 2 Empty22.11.23 20:56 by dux aeron

» Dosta je bilo zajebancije, dogodine tko živ , tko mrtav...
Pčelarstvo - Page 2 Empty21.11.23 12:20 by Lawman

» Stari novi hobi
Pčelarstvo - Page 2 Empty25.10.23 22:29 by neven

» Gitara & planinarenje
Pčelarstvo - Page 2 Empty24.09.23 11:48 by Strat04

» Izrada noza od turpije
Pčelarstvo - Page 2 Empty21.09.23 22:04 by Hobi majstor

» sta je najvaznije za prezivljavanje?
Pčelarstvo - Page 2 Empty20.09.23 11:34 by Strat04

» Mine na Papuku
Pčelarstvo - Page 2 Empty20.09.23 11:32 by Strat04

» prsluk, torbica ili ranac?
Pčelarstvo - Page 2 Empty20.09.23 11:10 by Strat04

» Prestavljanje
Pčelarstvo - Page 2 Empty20.09.23 9:45 by neven

» P: Chris Reeve Small Sebenza MAGNACUT
Pčelarstvo - Page 2 Empty30.08.23 9:03 by NAVIGATOR

» EDC- sitnice koje pojednostavljuju život
Pčelarstvo - Page 2 Empty09.08.23 16:48 by NAVIGATOR

» Svega ima,ničeg nema.. [CHAT TEMA]
Pčelarstvo - Page 2 Empty18.07.23 13:08 by Drvo

» Pozdrav svima
Pčelarstvo - Page 2 Empty03.06.23 14:28 by Shaman95

» Nocna zima ljeti u Gorskom Kotaru
Pčelarstvo - Page 2 Empty03.06.23 11:16 by DrAnte

» Koji nož kupiti?
Pčelarstvo - Page 2 Empty29.05.23 15:41 by Lawman

» "patiranje"karbonskog čelika?
Pčelarstvo - Page 2 Empty28.05.23 23:59 by ness

» SkeletoDon Alpha
Pčelarstvo - Page 2 Empty28.05.23 23:48 by ness

» BREZIN SOK
Pčelarstvo - Page 2 Empty28.05.23 23:40 by ness

» Pozdrav ekipa
Pčelarstvo - Page 2 Empty27.05.23 19:34 by Lawman

» Karte
Pčelarstvo - Page 2 Empty27.05.23 13:39 by Ervin

» Mora of Sweden noževi
Pčelarstvo - Page 2 Empty02.05.23 10:48 by Žic

» STRELJAČKA SVAKODNEVICA
Pčelarstvo - Page 2 Empty12.04.23 12:52 by Lawman

bebač 1-20
zelembara 20-50
tipko 50-100
bomber 100-200
lingua 200-500
spikač 500-1000
mr.spika 1000-2000
guru 2000-5000
master 5000-10000
alfa i omega 10000 +
Forum Preživljavanja© Facebook Icon

Pčelarstvo

+28
franciscus
Strider
goxxon
shpaga
cuci007
Igsy
robert
Mije
marinko
gibo
PJER
trefst21
NAVIGATOR
kengur32
jenny
Mornar
Marko
divlji grab
djomla
rinos
Fratt
Ris
oetzi
Mraz
biga
svarožić
Ito Ogami
zeleni
32 posters

Stranica 2 / 10. Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Go down

Pčelarstvo - Page 2 Empty Re: Pčelarstvo

Postaj by rinos 24.02.11 16:54

Ovo je pravo "slatko" osvježenje i jedna od korisnijih tema u zadnjih .... Pčelarstvo - Page 2 393492

rinos
spikač
spikač

Broj postova : 668
Datum registracije : 28.09.2009

[Vrh] Go down

Pčelarstvo - Page 2 Empty Re: Pčelarstvo

Postaj by zeleni 24.02.11 19:31

Evo jedan primjer što se desi kod prekomjerne upotrebe pesticida i raznih otrova koji pobiju pčele bez kojih nema oprašivanja

https://www.dailymotion.com/swf/x4rmcv
zeleni
zeleni
lingua
lingua

Male
Broj postova : 406
Godine : 48
Lokacija : zagreb
Datum registracije : 09.04.2010

[Vrh] Go down

Pčelarstvo - Page 2 Empty Re: Pčelarstvo

Postaj by oetzi 24.02.11 21:07

TRUT je muški od pčele , ima deblje tjelo i bezopasan je jer nema žalac i njegova zadača je da grije leglo jede med i bude spreman zaskočiti mladu maticu kada izleti na sparivanje,nažalost niti jedan posto (možda i manje) populacije trutova to ne doživi, jer se matica pari samo jednom za svojega života sa nekoliko trutova ,nekoliko dana nakon što je izašla iz matičnjaka,sparivanje se vrši u zraku
Matica je jedina potpuna ženka sa razvijenim jajnicima u košnici među nekoliko desetaka tisuča pčela radilica,a razlika kako nastane matica ili pčela od oplođenog jajeta je ta da matica prima za hranu matičnu mlječ u obilnim količinama odmah kad se izvali iz jajeta,dok pčela dobija malo matične mlječi a kasnije med i pelud u svom razvoju, znači matična mlječ odnosno kvaliteta hrane određuje dali če se larva razviti u pčelu ili maticu.

Pčele rade novu maticu iz razloga jer se žele množiti stvarati nove kolonije,to je njihov nagon za razmnožavanje,znači u kasno prolječe kad je pčelinja zajednica na vrhuncu razvoja i broji nekoliko desetaka tisuča pčela i ima hrane (nektara) u obilju,matica zaleže 10ak matičnjaka kroz nekoliko dana iz kojeg če za 16 dana izači prva mlada matica ,a nekoliko dana kasnije i druge matice,

Stara matica napušta "gnjezdo" sa nekoliko tisuča radilica, uzima hrane za nekoliko dana i izlazi van iz košnice u potrazi za novim početkom i domom, a svoj dom ostavlja mladoj matici koja ima krov nad glavom i jednostavniji opstanak jer nemora tržiti dom,mora izači na sparivanje i započeti novi ciklus sljedeče godine.

Pčele su majstori preživljavanja ,kao i sve životinje ,orjentiraju se po obilju ili oskudici u godini ali jedino što moraju napraviti (osim voziti f 16 i imati falka za pojasom) moraju se razmnažati i pomoči svojoj mladunčadi da lakše krenu..................
oetzi
oetzi
spikač
spikač

Male
Broj postova : 923
Godine : 39
Lokacija : koprivnica
Datum registracije : 25.07.2010

[Vrh] Go down

Pčelarstvo - Page 2 Empty Re: Pčelarstvo

Postaj by zeleni 24.02.11 23:23

Nešto o pčelinjoj peludi.
Tekst ispod potpisuje Dr. sc. Saša Radić:
"Pelud je nosilac je genetskih svojstava biljke i zato sadrži sve neophodne hranjive supstance za stvaranje i razvoj novog života.
Pelud je glavni izvor vitamina (posebno E i grupe B), minerala, lipida i bjelančevina za pčelinju zajednicu, a sadrži još enzime i koenzime, polifenole, nukleinske kiseline, hormone i druge tvari.
Primjena pčelinje peludi u apiterapiji ima dugu povijest. Zbog ljekovitih svojstava preporučivali su je stari ljekarnici Hipokrat, Plinije, Elder i Pitagora."

Pelud se sakuplja tzv. "hvatačima peludi". Oni se montiraju na ulazu u košnici i koncipirani su tako da pčelama koje unose pelud u košnicu otresaju tu pelud sa njih u za to predviđenu podlošku.
Može se čuvati do konzumacije sušenjem ( ali ne na suncu ) ili zamrzavanjem. Bitno je sprječiti da zbog velikog udjela vlage ne dođe do pojave pljesni.
Ima u oba slučaja ograničen rok trajanja.
Također se može umješati u med.
zeleni
zeleni
lingua
lingua

Male
Broj postova : 406
Godine : 48
Lokacija : zagreb
Datum registracije : 09.04.2010

[Vrh] Go down

Pčelarstvo - Page 2 Empty Re: Pčelarstvo

Postaj by Ito Ogami 25.02.11 15:33

samo da nadodam,pelud koji kupujemo je dehidriran,osusen.to nije nista negativno nego zelim napomenuti kad ga konzumiramo najbolje da ga zadrzimo u ustima da se rastopi ili da ga ostavimo neko vrijeme u casi vode pa popijemo jer inace necemo iskoristiti sve potencijale peludi.
Ito Ogami
Ito Ogami
lingua
lingua

Male
Broj postova : 255
Godine : 45
Lokacija : Prilep
Datum registracije : 20.02.2011

[Vrh] Go down

Pčelarstvo - Page 2 Empty Re: Pčelarstvo

Postaj by zeleni 25.02.11 19:40

Sušena pelud se može također samljeti u mlincu za kavu i onda ubaciti u vodu, jogurt, med..
zeleni
zeleni
lingua
lingua

Male
Broj postova : 406
Godine : 48
Lokacija : zagreb
Datum registracije : 09.04.2010

[Vrh] Go down

Pčelarstvo - Page 2 Empty Re: Pčelarstvo

Postaj by djomla 27.02.11 13:54

Znam da baš i nije neka fora da sad uletim ovako s nekim knjigama i priručnicima, ali pošto sam puno po sajtovima koji vrte e-knjige onda mi nekako "griota" ne postaviti linkove =)

Svi moji postovi u kojima navodim određene knjige imaju funkciju pretraživača linkova. Ovaj forum isključivo indeksira linkove ka drugim sajtovima, tako da se nijedan fajl ne nalazi na istom serveru kao ovaj forum. U svim postovima unosim isključivo sadržaj tekstualnog tipa, pa stoga, kao i bilo koji drugi pretraživač, ovaj forum se ne bavi pitanjem sadržaja tuđih sajtova. Sva pitanja i nedoumice vezane za sadržaj tih sajtova postavljaju se direktno njima, jer ovaj forum niti s jednima od njih nema stalan kontakt i otvorenu suradnju.

G.F.Taranov - Hrana i ishrana pčela

Josip Katalinić - Pčelarstvo

Medjunarodni strucni seminar - Pcelarenje za buducnost
password=serbianforum.org

Joze Rihar - Pcelarenje nastavljačama
password=serbianforum.org

Jovan Momirovski - Pčelinja paša
password=serbianforum.org

Josip Belcic - Pcelarstvo
password=serbianforum.org

Alija Dolovac - Pcelarski prirucnik
password=serbianforum.org
djomla
djomla
knjižničar
knjižničar

Male
Broj postova : 977
Godine : 36
Lokacija : Vinkovci
Datum registracije : 12.04.2010

https://habilisurvival.wordpress.com

[Vrh] Go down

Pčelarstvo - Page 2 Empty Re: Pčelarstvo

Postaj by Ito Ogami 27.02.11 14:03

spasio si nas sve.koga zanima pcelarstvo...djomla hvala na ovome.
Ito Ogami
Ito Ogami
lingua
lingua

Male
Broj postova : 255
Godine : 45
Lokacija : Prilep
Datum registracije : 20.02.2011

[Vrh] Go down

Pčelarstvo - Page 2 Empty Re: Pčelarstvo

Postaj by zeleni 28.02.11 0:01

Hvala djomla samo ti uleti Pčelarstvo - Page 2 393492
zeleni
zeleni
lingua
lingua

Male
Broj postova : 406
Godine : 48
Lokacija : zagreb
Datum registracije : 09.04.2010

[Vrh] Go down

Pčelarstvo - Page 2 Empty Re: Pčelarstvo

Postaj by divlji grab 22.03.11 21:53

U subotu idem po svoje prve 2 košnice sa po 2 nastavka (znači sa formiranim zajednicama i maticama). Znam otprilike kad i što trebam napraviti oko njih, ali bih volio i da vi opišete svoje prve korake sad kad zatopli. Potpuni sam početnik u tome pa me savjetujte onako iskreno forumaški, od prehrane, lijekova do dobrih dućana sa opremom.

divlji grab
lingua
lingua

Male
Broj postova : 286
Godine : 49
Lokacija : Kaštela
Datum registracije : 02.01.2011

[Vrh] Go down

Pčelarstvo - Page 2 Empty Re: Pčelarstvo

Postaj by oetzi 22.03.11 22:07

super ,novi pčelar na forumu,da ti probam odgovoriti na pitanje,razlika je pčelarstvo u kontinentalnom dijelu HR i primorskom djelu odakle si ti,tako da ti ja baš ne mogu puno pomoći
ali, da probam ,napisat ču što ja radim na svom pčelinjaku:pregled zajednica ,ustanovit jačinu zajednica,kako su zimovale ,dodavanje pogače ,u primorskom djelu HR legla ima puno više nego u kontinentalnom djelu jer su blaže zime ,pretpostavljam da bi zajednice u primorju trebale imati 6 okvira legla ili više u ovo vrijeme dok kod mene nije takva situacija.
Poveži se sa udrugom i iskusnim pčelarima s kojima češ moči puno toga vidjeti u živo i doživjeti puno realnije ,ako ima koje pitanje ja ću rado odgovoriti
POZDRAV
oetzi
oetzi
spikač
spikač

Male
Broj postova : 923
Godine : 39
Lokacija : koprivnica
Datum registracije : 25.07.2010

[Vrh] Go down

Pčelarstvo - Page 2 Empty Re: Pčelarstvo

Postaj by divlji grab 22.03.11 22:19

Drago mi je da si se javio, ja jesam u primorskom dijelu mada bih pčele držao u Dalmatinskoj Zagori točnije iza Mosora tako da ti je to više kontinentalna nego primorska klima. Uglavnom, našao sam im poziciju između jednog starog (napuštenog) voćnjaka i jednog novijeg voćnjaka, livade i drače koliko hoćeš i ima nešto i oranica pa čak u daljini i jedan vinograd i veliki vočnjak jabuka. Sunca ima stvarno dosta, te sa sjeverne strane košnica će mi biti jedan kameni zid visine pola metra koji će ih koliko toliko zaštiti od vjetra.

Košnice su tip LR sa 10 ramova, prijatelj mi je savjetovao da kao početnik zasad uzmem samo dvije s time da jednu vrcam ove godine dok bi iz druge razrojio druge zajednice (zaletio bih se do Hercegovine i kupio 5 AŽ nastavaka u koje bih stavljao po 2 nastavka iz te druge LR košnice).

Valjda sam sve dobro napisao.

divlji grab
lingua
lingua

Male
Broj postova : 286
Godine : 49
Lokacija : Kaštela
Datum registracije : 02.01.2011

[Vrh] Go down

Pčelarstvo - Page 2 Empty Re: Pčelarstvo

Postaj by oetzi 22.03.11 22:32

Zašto odma nisi kupio AŽ košnice,bilo bi puno jednostavnije razrojiti društva ako su isti okviri,ako se razumijemo želite pčelariti AŽ tipom
oetzi
oetzi
spikač
spikač

Male
Broj postova : 923
Godine : 39
Lokacija : koprivnica
Datum registracije : 25.07.2010

[Vrh] Go down

Pčelarstvo - Page 2 Empty Re: Pčelarstvo

Postaj by divlji grab 23.03.11 9:27

Izgleda da mi sinoć nije prošao post. Uzeo bih LR košnice, a za razrojit AŽ, pretpostavljam da okviri idu u njih samo u pola manji broj ako se ne varam (AŽ su mi jeftinije pa sam za to pomislio na njih za širenje pčelinjaka).

divlji grab
lingua
lingua

Male
Broj postova : 286
Godine : 49
Lokacija : Kaštela
Datum registracije : 02.01.2011

[Vrh] Go down

Pčelarstvo - Page 2 Empty Re: Pčelarstvo

Postaj by Ito Ogami 23.03.11 10:17

koliko kosnica imas?kad pocnes sa jednim tipom kosnica ne mozes mjesati sa drugim. Pčelarstvo - Page 2 30210 .to ce ti se poslije pokazati tocnim u praksi.drzi se jednog tipa.nije problem ako imas samo dvije pa da skocis na drugi tip.
Ito Ogami
Ito Ogami
lingua
lingua

Male
Broj postova : 255
Godine : 45
Lokacija : Prilep
Datum registracije : 20.02.2011

[Vrh] Go down

Pčelarstvo - Page 2 Empty Re: Pčelarstvo

Postaj by divlji grab 23.03.11 10:22

Da, to i zvuči logično, dobro to je ideja koja još nije ostvarena, mislim na AŽ. Zasad bih uzeo ove dvije LR, da li ovu godinu mogu ostati samo na tome u smislu da obadvije vrcam, a dogodine širim pčelinjak?

divlji grab
lingua
lingua

Male
Broj postova : 286
Godine : 49
Lokacija : Kaštela
Datum registracije : 02.01.2011

[Vrh] Go down

Pčelarstvo - Page 2 Empty Re: Pčelarstvo

Postaj by Ito Ogami 23.03.11 10:24

Moj savjet ti je da prvo vidis kakav je rad sa razlicnim tipovima kosnica.svaki tip je specifican na svoj nacin.ja imam LR kosnice pa u tom pogledu ti mogu dati savjet.inace ono na sta trebas paziti su dimenzije.manje kosnice zahtjevaju vise posla.trebas paziti da matica ima mjesta za nesti jaja,da ima mjesta za skladirati med,pelud,inace doci ce do rojenja a to nije pozeljno.o tome ti mogu reci nesto vise drugi put.vazno,na manjim kosnicama moze brze doci do blokiranja.to bi ti stvaralo dosta problema.inace AZ su dosta zbijene.nisam nikad radio sa njima ali mi se cini da se lako moze doci do grabeza ako se ne pazi bas zbog toga sto su zbijenije kosnice.
Ito Ogami
Ito Ogami
lingua
lingua

Male
Broj postova : 255
Godine : 45
Lokacija : Prilep
Datum registracije : 20.02.2011

[Vrh] Go down

Pčelarstvo - Page 2 Empty Re: Pčelarstvo

Postaj by divlji grab 23.03.11 10:29

Da, čuo sam za taj pojam grabež, to svakako ne bih volio, ako mi možeš odgovoriti na pitanje od prije, da li se mogu vrcati samo dvije košnice, ako se pčele puno roje u njima pa ne znam kakav je onda postupak s njima?

divlji grab
lingua
lingua

Male
Broj postova : 286
Godine : 49
Lokacija : Kaštela
Datum registracije : 02.01.2011

[Vrh] Go down

Pčelarstvo - Page 2 Empty Re: Pčelarstvo

Postaj by Ito Ogami 23.03.11 12:26

nisam bas razumio pitanje al icu ti dati nekakav odgovor.rojenje pcela prirodnim putem nije pozeljno jer pcele prije nego sta napuste kosnicu najedu se meda.tako da gubis odredjenu kolicinu meda u kosnici a i dio pcela.tebi kao pocetniku(pretpostavljam)mozda ce biti pozeljno takvo rojenje jer opet pretpostavljam da ti nije poznato vjestacko rojenje.ono na sta moras paziti-kad uhvatis roj prihranjuj ga redovno inace moguce je i to da izgubis,zato jer u novom roju se nalazi stara matica sa mladim pcelama.
Znaci med se moze vrcati od rojeva ali pod uslovom da si nadoknadio kolicinu meda sa prihranom.

Da ne bi doslo do rojenja trebas pcele drzati zaposlenima i obezbjediti im prostora za rad i za nesenje.znaci taj period se dodavaju satne osnove za gradnju ali opet cu reci kad grade pcele dosta trose od hrane tako da tu isto preporucam prihranu,dodaju se nastavci ako ima potrebe da se drustvo ima gdje siriti.
ovo ti govorim iz osobnog iskustva i meni to pali.Istini na volju,ako nema dovoljno jake pase potrebna je prihrana,to kazem jer se sa vecinom pcelara raspravljam u vezi prihrane. Pitaj jos nesto biti ce mi drago da ti odgovorim.
Ito Ogami
Ito Ogami
lingua
lingua

Male
Broj postova : 255
Godine : 45
Lokacija : Prilep
Datum registracije : 20.02.2011

[Vrh] Go down

Pčelarstvo - Page 2 Empty Re: Pčelarstvo

Postaj by oetzi 23.03.11 18:22

svaki početak je težak,ali važno je početi,ja pčelarim AŽ košnicom, ukoliko bude pitanja tu sam
oetzi
oetzi
spikač
spikač

Male
Broj postova : 923
Godine : 39
Lokacija : koprivnica
Datum registracije : 25.07.2010

[Vrh] Go down

Pčelarstvo - Page 2 Empty Re: Pčelarstvo

Postaj by oetzi 04.04.11 21:42

Danas sam popodne bio na pčelinjaku ,pa da podijelim sa vama dio doživljaja na njemu
Pčelarstvo - Page 2 Img5281y
nektar se počeo cakliti u košnici,priroda je počela puštati sokove
Pčelarstvo - Page 2 Img5288j
rađanje mladih pčela
Pčelarstvo - Page 2 Img5293t
ovako izgleda zajednica koja je dobro startala u proljeće
Pčelarstvo - Page 2 Img5298g
pčele uopče ne grizu
Pčelarstvo - Page 2 Img5299dp
one bodu sa žalcom
Pčelarstvo - Page 2 Img5304nPčelarstvo - Page 2 Img5309m
propolis na mrežicama
Pčelarstvo - Page 2 Img5312r
majka svega živoga u košnici
oetzi
oetzi
spikač
spikač

Male
Broj postova : 923
Godine : 39
Lokacija : koprivnica
Datum registracije : 25.07.2010

[Vrh] Go down

Pčelarstvo - Page 2 Empty Re: Pčelarstvo

Postaj by divlji grab 06.04.11 17:05

Odlične slike, mogao bi tako nam napraviti mini tečaj, sad čekamo idući dio. Pčelarstvo - Page 2 611886
Moja košnica bi trebala stići ovaj vikend, idem sutra kupiti kapu, rukavice i nož, a pogača i lijek su im dati.

divlji grab
lingua
lingua

Male
Broj postova : 286
Godine : 49
Lokacija : Kaštela
Datum registracije : 02.01.2011

[Vrh] Go down

Pčelarstvo - Page 2 Empty Re: Pčelarstvo

Postaj by Ito Ogami 06.04.11 17:18

gledam jako drustvo,kvalitetnu maticu.Odlicno. Pčelarstvo - Page 2 393492
Ito Ogami
Ito Ogami
lingua
lingua

Male
Broj postova : 255
Godine : 45
Lokacija : Prilep
Datum registracije : 20.02.2011

[Vrh] Go down

Pčelarstvo - Page 2 Empty Re: Pčelarstvo

Postaj by oetzi 07.04.11 21:21

evo današnjih radova sa pčelinjaka Pčelarstvo - Page 2 Img5335a
obilježavanje matica bojom (bezbolno za nju ali ne i za mene) Pčelarstvo - Page 2 69343
To se radi radi lakšeg uočavanja matice u košnici,matica ima žalac ali ne da mene ubode iz samoobrane ,već joj žalac služi za ubijanje svoje sestre,kada se izleže iz matičnjaka kojih ima nekoliko u košnici za vrijeme rojenja,prva koja izađe ruši ostale matićnjake ,a ako se izlegu u isto vrijeme onda se sukobljavaju i onda koriste žalac ,u košnici može biti samo jedna matica
Pčelarstvo - Page 2 Img5336x
Moje pčele su zimovale u medišnom djelu AŽ košnice,sad je vrijeme da spustim maticu u plodište sa otvorenim leglom i dodam satne osnove
Pčelarstvo - Page 2 Img5338mPčelarstvo - Page 2 Img5339Pčelarstvo - Page 2 Img5341d
Na gornje tri slike se vidi leglo u raznim fazama, jajašca ,larve u matičnoj mlječi,ličinke spremne za poklapanje
oetzi
oetzi
spikač
spikač

Male
Broj postova : 923
Godine : 39
Lokacija : koprivnica
Datum registracije : 25.07.2010

[Vrh] Go down

Pčelarstvo - Page 2 Empty Re: Pčelarstvo

Postaj by biga 08.04.11 9:52

lijepe slike.. svaka čast pa imaš vremena slikati, mene zatrpa posao oko njih + faks stisko, pa nemam vremena više ni za pojest kako treba...

imam pitanje oko tog bojanja matica. jel ide neka posebna boja ili može svakakva?

ja(mislim stari i ja) inače pčelarim sa košnicama koje znam kao stara jugoslovenka. e sad ima li to neki drugi naziv, ne znam.
ove godine sam primjetio da su pčele malo ljuće. češće napadaju i ujedaju. prošle godine su bile kao ovčice... čitave sezone me 3 ugrizle..
biga
biga
lingua
lingua

Male
Broj postova : 227
Godine : 36
Lokacija : Čapljina
Datum registracije : 15.11.2010

[Vrh] Go down

Pčelarstvo - Page 2 Empty Re: Pčelarstvo

Postaj by oetzi 08.04.11 10:13

ima pet boja crvena ,žuta, zelena, plava,bijela,svaka godina ima svoju boju,mislim da je 2009 bila zelena (ja ne prakticiram utvrđivanje starosti po boji) več mi služi samo zbog lakšeg uočavanja,znači 2014 će opet biti zelena,ova god je u bijeloj boji.

Što se tiče uboda, otvaraj košnicu kada je najviše letaćica vani,a to je od 10 do 17 sati ovisno o vremenu i temperaturi dana
oetzi
oetzi
spikač
spikač

Male
Broj postova : 923
Godine : 39
Lokacija : koprivnica
Datum registracije : 25.07.2010

[Vrh] Go down

Pčelarstvo - Page 2 Empty Re: Pčelarstvo

Postaj by Marko 08.04.11 10:29

Decki svaka cast, zanimljiva tema Pčelarstvo - Page 2 350615

Skidam kapu
Marko
Marko
guru
guru

Male
Broj postova : 2015
Godine : 33
Lokacija : Lepoglava
Datum registracije : 03.08.2009

[Vrh] Go down

Pčelarstvo - Page 2 Empty Re: Pčelarstvo

Postaj by Ito Ogami 09.04.11 14:41

Zasada mozes pregledavati kad se malo digne teperatura ali inace prakticiram otvatrati rano ujutro.Sta se tice ljutine,mozda ti se tako cini zasada.ne bi trebale biti sada ljute.mozda ako jos nije rascvjetalo u tvome kraju ali cisto sumljam.mene svaki dan ubodu po dvije a preko ljeta ne idem doma ispod 10 uboda dnevno.ja namjerno stvaram ljuta drustva.po iskustvu mi se pokazala da su dosta otpornije i vise nose med.pravio sam jedan eksperiment prije nekoliko godina sa agresivnim drustvom i mirnim.agresivno mi je dalo skoro za trecinu vise meda od mirnih.a moram napomenuti da je i mirno bilo jako,mislim nije se radilo u razlici u jacini.Inace desi mi se svake godine da naletim na neko ekstremno drustvo.ludo.takvome definitivno mjenjam maticu.prije nekoliko godina nisam mogao pregledati drustvo koliko je bilo ludo.kad sam dosao doma izbrojao sam vise od 50 uboda.a prskao sam ih sa vodom toboze da im oteza letanje i dimio ali nista nije utjecalo na njih.
Ito Ogami
Ito Ogami
lingua
lingua

Male
Broj postova : 255
Godine : 45
Lokacija : Prilep
Datum registracije : 20.02.2011

[Vrh] Go down

Pčelarstvo - Page 2 Empty Re: Pčelarstvo

Postaj by biga 09.04.11 22:42

znam, prošle sezone sam imao jedno 'divlje' društvo i njihova košnica je bila osjetno teža od ostalih....

isto tako društvo sa gomilom pčela... to je bio neobičaj viditi... mislio sam ako ikoja nanese bruku meda da će biti ta košnica, kad tamo ništa... i ove sezone je ta ista jaka sa pčelom.. možda maticu treba promijeniti, al o tom kad se u Bosnu budu na pašu vozile... zasad ovdje ima solidan unos. ako bog da, moglo bi biti i lijepo vrcanje tamo negdje u šestom mjesecu...
biga
biga
lingua
lingua

Male
Broj postova : 227
Godine : 36
Lokacija : Čapljina
Datum registracije : 15.11.2010

[Vrh] Go down

Pčelarstvo - Page 2 Empty Re: Pčelarstvo

Postaj by divlji grab 09.04.11 22:52

Ito Ogami je napisao/la:Zasada mozes pregledavati kad se malo digne teperatura ali inace prakticiram otvatrati rano ujutro.Sta se tice ljutine,mozda ti se tako cini zasada.ne bi trebale biti sada ljute.mozda ako jos nije rascvjetalo u tvome kraju ali cisto sumljam.mene svaki dan ubodu po dvije a preko ljeta ne idem doma ispod 10 uboda dnevno.ja namjerno stvaram ljuta drustva.po iskustvu mi se pokazala da su dosta otpornije i vise nose med.pravio sam jedan eksperiment prije nekoliko godina sa agresivnim drustvom i mirnim.agresivno mi je dalo skoro za trecinu vise meda od mirnih.a moram napomenuti da je i mirno bilo jako,mislim nije se radilo u razlici u jacini.Inace desi mi se svake godine da naletim na neko ekstremno drustvo.ludo.takvome definitivno mjenjam maticu.prije nekoliko godina nisam mogao pregledati drustvo koliko je bilo ludo.kad sam dosao doma izbrojao sam vise od 50 uboda.a prskao sam ih sa vodom toboze da im oteza letanje i dimio ali nista nije utjecalo na njih.


Jel imaš odijelo i kapu sa mrežom?
Čudno mi da te toliko izgrizu. Pčelarstvo - Page 2 448217

divlji grab
lingua
lingua

Male
Broj postova : 286
Godine : 49
Lokacija : Kaštela
Datum registracije : 02.01.2011

[Vrh] Go down

Pčelarstvo - Page 2 Empty Re: Pčelarstvo

Postaj by Ito Ogami 10.04.11 0:20

da,imam kapu koja je zasivena sa odjelom do pojasa.tvornicki je tako.a ispod nosim kominezon radni,bijeli dole ciszme,pokusao sam sa patikama ali su mi dole gleznjevi stradali od pcela.i rukavice obavezno.i opet nastradam.obavezno smrsavim nekoliko kila preko sezone.u odjelu sam ko u sauni.
Ito Ogami
Ito Ogami
lingua
lingua

Male
Broj postova : 255
Godine : 45
Lokacija : Prilep
Datum registracije : 20.02.2011

[Vrh] Go down

Pčelarstvo - Page 2 Empty Re: Pčelarstvo

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 2 / 10. Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

[Vrh]


 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.