FORUM PREŽIVLJAVANJA, BUSHCRAFTA, PUSTOLOVINE I PRIRODE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» 24 sata divljine
Vrsta čelika od kojeg se rade vodilice? Empty03.03.24 9:46 by NAVIGATOR

» Sretna 2024.godina
Vrsta čelika od kojeg se rade vodilice? Empty01.01.24 23:27 by Lawman

» ako nekome treba ideja za kuću..
Vrsta čelika od kojeg se rade vodilice? Empty18.12.23 9:19 by NecaPereca

» Ćao, ćao
Vrsta čelika od kojeg se rade vodilice? Empty14.12.23 10:00 by NecaPereca

» Nije bilo preživljavanje ali je bilo stresno :)
Vrsta čelika od kojeg se rade vodilice? Empty14.12.23 9:53 by Lawman

» Baterijske lampe
Vrsta čelika od kojeg se rade vodilice? Empty24.11.23 8:29 by neven

» Utsch & Gierse Tools / UG-Tools
Vrsta čelika od kojeg se rade vodilice? Empty23.11.23 19:08 by dux aeron

» Laser u survival kitu?
Vrsta čelika od kojeg se rade vodilice? Empty22.11.23 20:56 by dux aeron

» Dosta je bilo zajebancije, dogodine tko živ , tko mrtav...
Vrsta čelika od kojeg se rade vodilice? Empty21.11.23 12:20 by Lawman

» Stari novi hobi
Vrsta čelika od kojeg se rade vodilice? Empty25.10.23 22:29 by neven

» Gitara & planinarenje
Vrsta čelika od kojeg se rade vodilice? Empty24.09.23 11:48 by Strat04

» Izrada noza od turpije
Vrsta čelika od kojeg se rade vodilice? Empty21.09.23 22:04 by Hobi majstor

» chris reeve sebenza folder
Vrsta čelika od kojeg se rade vodilice? Empty21.09.23 18:51 by NAVIGATOR

» sta je najvaznije za prezivljavanje?
Vrsta čelika od kojeg se rade vodilice? Empty20.09.23 11:34 by Strat04

» Mine na Papuku
Vrsta čelika od kojeg se rade vodilice? Empty20.09.23 11:32 by Strat04

» prsluk, torbica ili ranac?
Vrsta čelika od kojeg se rade vodilice? Empty20.09.23 11:10 by Strat04

» Prestavljanje
Vrsta čelika od kojeg se rade vodilice? Empty20.09.23 9:45 by neven

» P: Chris Reeve Small Sebenza MAGNACUT
Vrsta čelika od kojeg se rade vodilice? Empty30.08.23 9:03 by NAVIGATOR

» EDC- sitnice koje pojednostavljuju život
Vrsta čelika od kojeg se rade vodilice? Empty09.08.23 16:48 by NAVIGATOR

» Svega ima,ničeg nema.. [CHAT TEMA]
Vrsta čelika od kojeg se rade vodilice? Empty18.07.23 13:08 by Drvo

» Pozdrav svima
Vrsta čelika od kojeg se rade vodilice? Empty03.06.23 14:28 by Shaman95

» Nocna zima ljeti u Gorskom Kotaru
Vrsta čelika od kojeg se rade vodilice? Empty03.06.23 11:16 by DrAnte

» Koji nož kupiti?
Vrsta čelika od kojeg se rade vodilice? Empty29.05.23 15:41 by Lawman

» "patiranje"karbonskog čelika?
Vrsta čelika od kojeg se rade vodilice? Empty28.05.23 23:59 by ness

» SkeletoDon Alpha
Vrsta čelika od kojeg se rade vodilice? Empty28.05.23 23:48 by ness

» BREZIN SOK
Vrsta čelika od kojeg se rade vodilice? Empty28.05.23 23:40 by ness

» Pozdrav ekipa
Vrsta čelika od kojeg se rade vodilice? Empty27.05.23 19:34 by Lawman

» Karte
Vrsta čelika od kojeg se rade vodilice? Empty27.05.23 13:39 by Ervin

» Mora of Sweden noževi
Vrsta čelika od kojeg se rade vodilice? Empty02.05.23 10:48 by Žic

» STRELJAČKA SVAKODNEVICA
Vrsta čelika od kojeg se rade vodilice? Empty12.04.23 12:52 by Lawman

bebač 1-20
zelembara 20-50
tipko 50-100
bomber 100-200
lingua 200-500
spikač 500-1000
mr.spika 1000-2000
guru 2000-5000
master 5000-10000
alfa i omega 10000 +
Forum Preživljavanja© Facebook Icon

Vrsta čelika od kojeg se rade vodilice?

+4
cidnam
scout
girdeaux
Mraz
8 posters

Go down

Vrsta čelika od kojeg se rade vodilice? Empty Vrsta čelika od kojeg se rade vodilice?

Postaj by Mraz 18.02.11 17:05

Došao je i taj dan kada je meni zavrtilo napraviti neku igračku Vrsta čelika od kojeg se rade vodilice? 350615

Za početak bi probao s vodilicom od motorke, koja bi trebala biti dobar materijal za izradu noža (kako kažu). Želim sve napraviti kako spada, uključujuči TO, no ne znam na kojim temp. bi se trebala raditi.

Daklem, ekipa, dali tko zna od kojeg se čelika rade sthilove vodilice i koje temp. su potrebne za TO? Radio bih s el.peći pa ne mogu "odokativno" procjenjivati boju čelika nego trebam točne podatke na kojim temperaturama se radi TO.



Mraz
Mraz
master
master

Male
Broj postova : 5658
Godine : 38
Lokacija : Delnice
Datum registracije : 26.02.2010

[Vrh] Go down

Vrsta čelika od kojeg se rade vodilice? Empty Re: Vrsta čelika od kojeg se rade vodilice?

Postaj by girdeaux 18.02.11 18:08

Eto vidiš i mene bi zanimao odgovor!! I ja sam trenutno u izradi dva noža od vodilice, pa bi i meni te informacije bile od velike pomoći......hvala svima unaprijed... :bog:
girdeaux
girdeaux
honoris
honoris

Male
Broj postova : 1077
Godine : 36
Lokacija : Slatina
Datum registracije : 21.10.2009

[Vrh] Go down

Vrsta čelika od kojeg se rade vodilice? Empty Re: Vrsta čelika od kojeg se rade vodilice?

Postaj by girdeaux 18.02.11 23:22

http://www.ongmac.com.au/chainsawsawchainguidebarandsprockets.htm

Evo ja nešto pronašao...ali sve što se spominje je da su od High grade čelika. Neke imaju u sebi kroma i molibdena.
girdeaux
girdeaux
honoris
honoris

Male
Broj postova : 1077
Godine : 36
Lokacija : Slatina
Datum registracije : 21.10.2009

[Vrh] Go down

Vrsta čelika od kojeg se rade vodilice? Empty Re: Vrsta čelika od kojeg se rade vodilice?

Postaj by scout 19.02.11 0:41

..vodilice (starije) od ''oregon''-a i ''stihl''-a ,a duže od 12'' su u : 1070-1075 čelicima ,
za novije ću pogledati pa ako nađem nešto detaljnije ,napišem .
I nije neka pomoć ,znam ali pokušat ćemo pronaći nešto detaljnije .
Vrsta čelika od kojeg se rade vodilice? 393492
scout
scout
lingua
lingua

Male
Broj postova : 480
Godine : 59
Lokacija : Dubrovnik
Datum registracije : 28.09.2010

[Vrh] Go down

Vrsta čelika od kojeg se rade vodilice? Empty Re: Vrsta čelika od kojeg se rade vodilice?

Postaj by cidnam 20.03.11 14:47

ja sam ih radio par od stihl-ovih vodilicsa i nisam radiio nikakvu t.o.samo sam pazio da mi s ene pregrije čelik, daju se naoštriti da briju i meni su odlični

cidnam
lingua
lingua

Female
Broj postova : 227
Godine : 37
Lokacija : vinkovci
Datum registracije : 25.06.2010

[Vrh] Go down

Vrsta čelika od kojeg se rade vodilice? Empty Re: Vrsta čelika od kojeg se rade vodilice?

Postaj by Elp 23.03.11 16:34

Izvinjavam se na offtopicu, ali ne bih da zbog jednog pitanja otvaram novu temu. Ono sto me zanima je od koje vrste celika izradjuju one nozeve za cirkularne pile? Gledao sam na Youtube tip od toga pravi noz. Vjerujem da bi se do toga moglo doci po otpadima, samo me zanima da li je pogodan za te namjene.
Elp
Elp
lingua
lingua

Male
Broj postova : 491
Godine : 37
Lokacija : Sarajevo
Datum registracije : 25.02.2011

[Vrh] Go down

Vrsta čelika od kojeg se rade vodilice? Empty Re: Vrsta čelika od kojeg se rade vodilice?

Postaj by Jolender 23.03.11 23:31

Neki dan sam sa suprugom rezao tvrdi kruh u listove kao mortadelu, kulen i slaninu, nakon toga presavijem papir deset puta i režem, nikakve razlike ne vidim između more i mojih noževa napravljenih od pile. Supruga kaže da joj najbolje režu ti noževi od cirkuralne pile, ako danima reže drvo kako neće ovo što nam treba.

Elpenor evo pogledaj ovdje malo https://survival.aforumfree.com/t2575-moji-nozevi-izrada

Meni je glupo stvarno to što radite, več okaljeni materijal koji je u debljini noža ići popuštati pa kaliti, jer to je stvarno posao za profesionalce , zanat kaljenja se prenosi sa koljena na koljeno a stvarno je smiješno da to uspije nekome početniku. Sa vodilicom i cirkularnom pilom je bitno da se lagano brusi i hladi dok se radi, (imate na mojoj temi ono sa potenciometrom i smanjenjem brzine okretaja na fleksi.
Vidim da su svi noževi , (karlovi , knife maniacovi) brušeni poslije kaljenja, pa kako se tada ne prgrije i ne popusti materijal. To je za mene apsolutno višak kada se radi o vodilici ili cirkularnoj pili koja je okaljena u kontriliranim uvjetima .
Jolender
Jolender
spikač
spikač

Male
Broj postova : 746
Godine : 57
Lokacija : BiH
Datum registracije : 09.03.2010

[Vrh] Go down

Vrsta čelika od kojeg se rade vodilice? Empty Re: Vrsta čelika od kojeg se rade vodilice?

Postaj by Elp 24.03.11 9:32

Hvala Jole, pretpostavio sam da nema potrebe za kaljenjem, ali opet, pametan pita... Svakako cu ispitivati za svaki detalj prilikom izrade. Jos uvijek sam u fazi prikupljanja materijala. Jucer sam preuzeo dva maca od motorke, jedan gibanj i dva komada drveta (jasen i smreka). Zaista nisam nikad radio nozeve, ali hocu da pokusam, pa i ako propadne, barem sam probao. Vasi mi savjeti koriste ma kakvi bili, pozitivni, negativni, nebitno...

Nazalost nisam ranije vidio ovu tvoju temu, ne bih neka pitanja postavljao da jesam. Svaka cast na izvedbi Vrsta čelika od kojeg se rade vodilice? 393492

Dacu sebi za pravo da te pitam ako gdje zapnem. Ide vikend, nadam se da cu nesto raditi...

Lijep pozdrav Vrsta čelika od kojeg se rade vodilice? 806172
Elp
Elp
lingua
lingua

Male
Broj postova : 491
Godine : 37
Lokacija : Sarajevo
Datum registracije : 25.02.2011

[Vrh] Go down

Vrsta čelika od kojeg se rade vodilice? Empty Re: Vrsta čelika od kojeg se rade vodilice?

Postaj by Knife_maniac 24.03.11 12:18

Jolender je napisao/la:
Vidim da su svi noževi , (karlovi , knife maniacovi) brušeni poslije kaljenja, pa kako se tada ne prgrije i ne popusti materijal. To je za mene apsolutno višak kada se radi o vodilici ili cirkularnoj pili koja je okaljena u kontriliranim uvjetima .

Bas je netko sa ovoga foruma stavio sajbu od cirkulara sa svim podacima.
Tamo je lijepo pisalo da je zakaljenja na 44 HRC-a, sto je za nozeve premalo.
Knife_maniac
Knife_maniac
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1193
Godine : 35
Lokacija : sektor Istok 031
Datum registracije : 12.05.2009

[Vrh] Go down

Vrsta čelika od kojeg se rade vodilice? Empty Re: Vrsta čelika od kojeg se rade vodilice?

Postaj by girdeaux 24.03.11 13:15

Ja sam napravio jedan malo veći nož od vodilice. Nisam radio nikakvu TO. E sad, nož se može naoštriti da brije, čak i nakon duljeg rada sa drvetom dosta dobro drži oštricu. Još na njega nisam stavio dršku, pa se dvojim da li da kalim ili ne. Ako odlučim da kalim, lako je moguće da fulam i napravim više štete nego koristi. A opet žao bi mi bilo da se prebrzo tupi.
Čitam neke postove koji govore da nije potrebno kalit, drugi govore da je.....
Molio bih nekoga tko je radio nož od vodilice bez TO, i koji ga je detaljno testirao da napiše nešto.....tako da se ta vječna dilema razriješi...bit će od velike pomoći svima na forumu...
HVALA! Vrsta čelika od kojeg se rade vodilice? 393492
girdeaux
girdeaux
honoris
honoris

Male
Broj postova : 1077
Godine : 36
Lokacija : Slatina
Datum registracije : 21.10.2009

[Vrh] Go down

Vrsta čelika od kojeg se rade vodilice? Empty Re: Vrsta čelika od kojeg se rade vodilice?

Postaj by Mraz 24.03.11 14:17

Jolender je napisao/la:Meni je glupo stvarno to što radite, več okaljeni materijal koji je u debljini noža ići popuštati pa kaliti, jer to je stvarno posao za profesionalce , zanat kaljenja se prenosi sa koljena na koljeno a stvarno je smiješno da to uspije nekome početniku.

Ako ne probaš nikada nečeš naučiti.

To "s generacije na generaciju" je možda bilo prije kada ljudi nisu znali sastav čelika, nije bilo TTT dijagrama za svaki, nisu mogli precizno određivati temperaturu itd. Danas, kada sve te podatke preko weba nađeš za nekoliko minuta, kada za nevelike novce možeš kupiti temperaturne sonde i kada ti ljudi koji su iskusni u tome sa drugog kraja svijeta u roku od minuta pomognu savijetima... TO prestaje biti "nuklearna fizika".

Druga stvar je što vodilice nisu kaljene da bi se od njih radili noževi, a iz te se vrste čelika sigurno može puno više izvuči uz malo prakse. Ni svi oblici i veličine noževa ne zahtjevaju istu TO.
Mraz
Mraz
master
master

Male
Broj postova : 5658
Godine : 38
Lokacija : Delnice
Datum registracije : 26.02.2010

[Vrh] Go down

Vrsta čelika od kojeg se rade vodilice? Empty Re: Vrsta čelika od kojeg se rade vodilice?

Postaj by Jolender 24.03.11 14:55

Samo izmjeri tvrdoću prije popuštanja i poslije kaljenja ako imaš gdje pa nam javi rezultate.
Nije zanemarivo ni izgaranje materijala u doticaju sa kisenoikom iz zraka jer sumnjam da imate mogučnost kaljenja u zaštićenoj atmosferi, tako da se mora brusiti poslije kaljenja i onda mi tu padaju u vodu one teorije da se brušenjem popusti ( ako se pazi).

Ja sam u tome laik kao i vi samo nabacujem neke probleme radi kojih se nebi upustio u kaljenje već okaljenog materijala, jer mislim da ga nebi napravio bolje nego što jeste već okaljen.

Sada radim nož od RWL čelika i tu ću se morati okušati sam jer je došao opušten a kalionica u mom gradu ima preveliko postrojenje tako da je neisplativo za ovu moju težinu paliti peć.
Prijatelj stomatolog će mi srediti da pokušam u peći za pećenje porcelanske protetike koja ima digitalno reguliranu temperaturu do 1200 stepeni. Javim kako je prošlo a u veliku kalionicu ću nositi na mjerenje tvrdoće.
Jolender
Jolender
spikač
spikač

Male
Broj postova : 746
Godine : 57
Lokacija : BiH
Datum registracije : 09.03.2010

[Vrh] Go down

Vrsta čelika od kojeg se rade vodilice? Empty Re: Vrsta čelika od kojeg se rade vodilice?

Postaj by Mraz 24.03.11 16:31

To za popuštanje tokom brušenja je po meni bullshit, barem načinom na koji ja brusim a to je ručno sa puno vodobrusnog papira... koliko god laktario nema šanse da zagrijem čelik na temperaturu vruču na dodir a kamoli na onu potrebnu za popuštanje (180+ *C).



Mraz
Mraz
master
master

Male
Broj postova : 5658
Godine : 38
Lokacija : Delnice
Datum registracije : 26.02.2010

[Vrh] Go down

Vrsta čelika od kojeg se rade vodilice? Empty Re: Vrsta čelika od kojeg se rade vodilice?

Postaj by girdeaux 24.03.11 17:42

Ja radim na tračnu brusilicu, bez rukavica. Kad je vruć odmorim malo! Popijem pivu, pa nastavim dalje....nema šanse da ga zagrijem na tu temperaturu! Uostalom nisam slijep da ne vidim kad materijal požuti ili poplavi! Vrsta čelika od kojeg se rade vodilice? 747986
girdeaux
girdeaux
honoris
honoris

Male
Broj postova : 1077
Godine : 36
Lokacija : Slatina
Datum registracije : 21.10.2009

[Vrh] Go down

Vrsta čelika od kojeg se rade vodilice? Empty Re: Vrsta čelika od kojeg se rade vodilice?

Postaj by Mraz 24.03.11 19:06

Hehe mislim da je već kasno kada počne mjenjati boje Vrsta čelika od kojeg se rade vodilice? 368870
Mraz
Mraz
master
master

Male
Broj postova : 5658
Godine : 38
Lokacija : Delnice
Datum registracije : 26.02.2010

[Vrh] Go down

Vrsta čelika od kojeg se rade vodilice? Empty Re: Vrsta čelika od kojeg se rade vodilice?

Postaj by Ikarus 24.03.11 21:03

hodam ja tako pustinjom danima gladan kad odjednom deva!

izvadim ja maćetu od 45cm i maznem ju po glavi (danima nisam jeo a treba preživjeti)!

kad ono oštrica se savije!

bilo je tolko vruće da se popustila Vrsta čelika od kojeg se rade vodilice? 747986 Vrsta čelika od kojeg se rade vodilice? 747986 Vrsta čelika od kojeg se rade vodilice? 747986
Ikarus
Ikarus
ADMIN
ADMIN

Male
Broj postova : 2149
Godine : 41
Lokacija : zg / krk
Datum registracije : 06.03.2010

[Vrh] Go down

Vrsta čelika od kojeg se rade vodilice? Empty Re: Vrsta čelika od kojeg se rade vodilice?

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.