FORUM PREŽIVLJAVANJA

prvi Hrvatski forum preživljavanja, bushcrafta, pustolovine i prirode

Početna stranicaO autoruRegistracijaLogin

Share | 

Alain Bombard

Go down 
Autor/icaPoruka
Gost
Gost

PostajNaslov: Alain Bombard   23.04.09 11:32

Evo Damir me podsjetio na njega =)

Alain Bombard rođen je 1924. godine u Parizu. Najprije je teoretizirao da ljudsko biće može preživjeti nemoguće uvjete nedostatka vode i hrane na moru,da samo treba svladati paniku,a onda je odlučio provjeriti to u praksi.

Na opće zgražanje svojih najmilijih,Bombard se 1952. godine u 4,5 metara dugačkom čamcu na napuhavanje kojeg je nazvao «Heretique» otisnuo na put preko Atlanskog ocena dug 4400 kilometara!

Zanimljivo je da sa sobom nije ponio ni najmanje količine vode ni hrane,opremio se samo udicama i harpunom za hvatanje ribe,te nekakvom mrežicom kojom je skupljao površinski plankton tvrdeći da u njemu ima dovoljno vitamina C.

Vitamin C je veoma važan za takvu vrstu puta pošto znamo da je skorbut (nedostatak vitamina) glavni neprijatelj osiromašene ishrane. Pio je malu količinu morske vode dnevno,a kasnije je izjavio da je tekučinu nadoknađivao hraneći se ribom. Otkrio je da u ribama ima 50-80 posto slatke vode. Od tehničke opreme imao je samo sekstant.

Prvobitni plan bio mu je da taj put prijeđe s prijateljem,no Jack Palmer je odustao i Alain Bombard je odlučio krenuti sam! Prvi brod susreo je tek nakon 53 dana puta,posada mu je rekla da do cilja ima još preko 1000 km. To ga nije pokolebalo,odlučio je nastaviti dalje. Nakon 65 dana pustolovine,prejedrivši 4400 kilometara i izgubivši pritom 25 kilograma,Bombard je dosegnuo Barbados! Zbog krajnje iscrpljenosti organizma,prevezen je u bolnicu na oporavak.

1958. godine napisao je knjigu o svojoj nevjerovatnoj pustolovini nazvavši je «Naufrage volontaire» (Dobrovoljni brodolomac) Prijevod knjige na našem jeziku izašao je 1959. godine (Epoha,Zagreb) u prijevodu Ivanke Moldovanov. Dr. Alain Bombard,čovjek koji je uspio nemoguće,preminuo je u Toulonu 2005. godine u dobi od 80 godina. I svaka mu čast !!!

Posudio sam tekst sa foruma www.052.com !
[Vrh] Go down
mgizdi16
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 38
Godine : 24
Datum registracije : 07.02.2012

PostajNaslov: Re: Alain Bombard   08.02.12 20:35

Pročita san ovu knjigu.Ovaj čovik me je oduševija.
[Vrh] Go down
Mije
spikač
spikač

Male
Broj postova : 766
Godine : 26
Datum registracije : 30.09.2011

PostajNaslov: Re: Alain Bombard   08.02.12 20:38

Iskreno nikad nisam cuo za njega..al zvuci nevjerojatno i jako zanimljivo.!
[Vrh] Go down
mgizdi16
zelembara
zelembara

Male

PostajNaslov: Re: Alain Bombard   08.02.12 20:48

Iskreno je preporučan
[Vrh] Go down
Luftwaffe
spikač
spikač

Male
Broj postova : 733
Godine : 23
Datum registracije : 30.03.2011

PostajNaslov: Re: Alain Bombard   08.02.12 20:51

snaga volje brda valja....svaka mu cast...eto sto COVIJEK sve moze...netreba nam high-tech oprema da bi se spoznali i shvatili kako opstati
[Vrh] Go down
RubberDuck
lingua
lingua

Male
Broj postova : 489
Godine : 55
Datum registracije : 20.01.2012

PostajNaslov: Re: Alain Bombard   08.02.12 23:43

Oooooo ... super, suuupeer .. prefala za informaciju ... oboooozavam takve knige ... MORAM obavezno pronači i pročitati tu knjigu

Kolega ( nadam se da nisam u OffTopic-u ) United I , sad si me podsjetio na knjigu koju sam ja pročital davno, davno u jednom dahu ... neznam .. možda ste čuli ili čitali knjigu KON-TIKI, čiji je autor norvežanin Thor Heyerdahl ... 28. travnja daleke 1947 godine se uputio na splavi .. ustvari .. evo .. C/P sa Wikipedia-e .. za one koji nisu čuli bitak priče ...

Kon-Tiki je splav na kojoj je norveški istraživač i pisac Thor Heyerdahl 1947. zaplovio u ekspediciju na Tihi ocean. Dobila je ime po bogu sunca Inka Viracochi, koji se navodno nekad nazivao "Kon-Tiki". Kon-Tiki je također ime popularne knjige koju je Heyerdahl napisao o svojim pustolovinama.

Heyerdahl je tvrdio da su južnoamerički narodi naselili Polineziju u južnom Pacifiku u pretkolumbovska vremena. Organizirao je ekspediciju Kon-Tiki da bi pokazao kako je bilo tehnički moguće preploviti Tihi ocean isključivo uz pomoć materijala i tehnologije iz tog doba.

Heyerdahl i njegovi pomoćnici otišli su u Peru, gdje su pomoću stabala i drugih lokalnih materijala izgradili splav od drveta balsa na domorodački način prema crtežima španjolskih konkvistadora. Zajedno s petoricom ljudi Heyerdahl je na toj splavi plovio 101 dan i prešao 7.000 kilometara po Tihom oceanu dok se nije razbio na grebenu otoka Raroia u otočju Tuamotu 7. kolovoza 1947. Jedini moderni komad opreme na splavi bio je radio-aparat.

Knjiga Kon-Tiki bila je uspješnica, a dokumentarni film o ekspediciji osvojio je Oscara 1951.

Originalni Kon-Tiki je izložen u Muzeju Kon-Tiki u Oslu.

Evo slikica i opisa puta na stranici g. Tomice Bajsića ..
http://tomicabajsic.wordpress.com/2012/01/25/kon-tiki/

a,ima i film, evo ispod .. a knjigu PRETOOOOPLO preporučam !!!

Sorry svima na upadici .. ali ova me tema malo 'digla' tak da sam zato malkice euforičan .. hehe .. pardonček, još jemput !!!
[Vrh] Go down
sttomost
tipko
tipko

Male
Broj postova : 87
Godine : 38
Datum registracije : 08.12.2011

PostajNaslov: Re: Alain Bombard   09.02.12 3:13

Sve je ovo super i zanimljivo.Samo sta je pocetak ove teme prepisan iz casopisa META.
[Vrh] Go down
nordfjord
lingua
lingua

Male
Broj postova : 267
Godine : 51
Datum registracije : 28.06.2011

PostajNaslov: Re: Alain Bombard   09.02.12 8:02

To sa Thorom i njegovom splavi mi je bilo dugo vremena glavno štivo .Puno puta sam odnekud odlazil da bi stigel kući gledati na crno bijelom teveu seriju.Koliko je bilo atraktivno govori i to da je bilo prikazivano na tv u udarnom terminu u nedijelju a reprizirano ćak dva puta u tijednu,u srijedu i četvrtak prije Panorame koja je imala izdanje za cijelu bivšu jugu.Prvi je časopis Globus poćel reportaže o prelasku i gradnji ma o svemu kon-tiki-ja.Globus je bio časopis koji bi u sadašnje vrijeme bil idealan za nas forumaše.Pokrival je širok spektar tema od astronomije do elektronike.Dok se ugasil Globus onda je prevladal Sirijus al je po mojem bil lošiji .
[Vrh] Go down
mgizdi16
zelembara
zelembara

Male

PostajNaslov: Re: Alain Bombard   09.02.12 10:26

Najbolji trenutak u knjizi mi je kada se ekipa na splavi susrela sa nekon velikon nemani te se ispostavilo da je to neka još nepoznata životinja...koliko mi je ostalo u sjećanju
[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: Alain Bombard   

[Vrh] Go down

Alain Bombard
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.