FORUM PREŽIVLJAVANJA, BUSHCRAFTA, PUSTOLOVINE I PRIRODE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» Garmin GPSMAP 66S
Najbolji nož za preživljavanje - Page 16 Empty22.04.24 11:59 by La vita e Bella

» chris reeve sebenza folder
Najbolji nož za preživljavanje - Page 16 Empty16.04.24 13:16 by Lawman

» 24 sata divljine
Najbolji nož za preživljavanje - Page 16 Empty03.03.24 9:46 by NAVIGATOR

» Sretna 2024.godina
Najbolji nož za preživljavanje - Page 16 Empty01.01.24 23:27 by Lawman

» ako nekome treba ideja za kuću..
Najbolji nož za preživljavanje - Page 16 Empty18.12.23 9:19 by NecaPereca

» Ćao, ćao
Najbolji nož za preživljavanje - Page 16 Empty14.12.23 10:00 by NecaPereca

» Nije bilo preživljavanje ali je bilo stresno :)
Najbolji nož za preživljavanje - Page 16 Empty14.12.23 9:53 by Lawman

» Baterijske lampe
Najbolji nož za preživljavanje - Page 16 Empty24.11.23 8:29 by neven

» Utsch & Gierse Tools / UG-Tools
Najbolji nož za preživljavanje - Page 16 Empty23.11.23 19:08 by dux aeron

» Laser u survival kitu?
Najbolji nož za preživljavanje - Page 16 Empty22.11.23 20:56 by dux aeron

» Dosta je bilo zajebancije, dogodine tko živ , tko mrtav...
Najbolji nož za preživljavanje - Page 16 Empty21.11.23 12:20 by Lawman

» Stari novi hobi
Najbolji nož za preživljavanje - Page 16 Empty25.10.23 22:29 by neven

» Gitara & planinarenje
Najbolji nož za preživljavanje - Page 16 Empty24.09.23 11:48 by Strat04

» Izrada noza od turpije
Najbolji nož za preživljavanje - Page 16 Empty21.09.23 22:04 by Hobi majstor

» sta je najvaznije za prezivljavanje?
Najbolji nož za preživljavanje - Page 16 Empty20.09.23 11:34 by Strat04

» Mine na Papuku
Najbolji nož za preživljavanje - Page 16 Empty20.09.23 11:32 by Strat04

» prsluk, torbica ili ranac?
Najbolji nož za preživljavanje - Page 16 Empty20.09.23 11:10 by Strat04

» Prestavljanje
Najbolji nož za preživljavanje - Page 16 Empty20.09.23 9:45 by neven

» P: Chris Reeve Small Sebenza MAGNACUT
Najbolji nož za preživljavanje - Page 16 Empty30.08.23 9:03 by NAVIGATOR

» EDC- sitnice koje pojednostavljuju život
Najbolji nož za preživljavanje - Page 16 Empty09.08.23 16:48 by NAVIGATOR

» Svega ima,ničeg nema.. [CHAT TEMA]
Najbolji nož za preživljavanje - Page 16 Empty18.07.23 13:08 by Drvo

» Pozdrav svima
Najbolji nož za preživljavanje - Page 16 Empty03.06.23 14:28 by Shaman95

» Nocna zima ljeti u Gorskom Kotaru
Najbolji nož za preživljavanje - Page 16 Empty03.06.23 11:16 by DrAnte

» Koji nož kupiti?
Najbolji nož za preživljavanje - Page 16 Empty29.05.23 15:41 by Lawman

» "patiranje"karbonskog čelika?
Najbolji nož za preživljavanje - Page 16 Empty28.05.23 23:59 by ness

» SkeletoDon Alpha
Najbolji nož za preživljavanje - Page 16 Empty28.05.23 23:48 by ness

» BREZIN SOK
Najbolji nož za preživljavanje - Page 16 Empty28.05.23 23:40 by ness

» Pozdrav ekipa
Najbolji nož za preživljavanje - Page 16 Empty27.05.23 19:34 by Lawman

» Karte
Najbolji nož za preživljavanje - Page 16 Empty27.05.23 13:39 by Ervin

» Mora of Sweden noževi
Najbolji nož za preživljavanje - Page 16 Empty02.05.23 10:48 by Žic

bebač 1-20
zelembara 20-50
tipko 50-100
bomber 100-200
lingua 200-500
spikač 500-1000
mr.spika 1000-2000
guru 2000-5000
master 5000-10000
alfa i omega 10000 +
Forum Preživljavanja© Facebook Icon

Najbolji nož za preživljavanje

+57
maks1969
ales4m
Wilddude10
cutlass
urbana_gorila
Swan
WILLY
Zokac
NAVIGATOR
girdeaux
windrider
LupusREBEL
Nino G
nijoe
domac
Boris P
đoni
Franco G
Drvo
medo
cabala - baniran
Samobaniran
rinos
satara
Mraz
Ikarus
Almedin
Nahualli
baltazar
stribor
M5
MI666999
D@nijel@
elvin
Đedo
mimir
bushman
antun
Stoney
( . Y . )
Knife_maniac
Strider
ficovk
Quanah
šaran_porcijaš
LEGION66
commando
LUKSA
Mladen
Stule
tigi
bowhunter
Mshai
mariobab
miha_vg
REGOČ
Stermotich
61 posters

Stranica 15 / 16. Previous  1 ... 9 ... 14, 15, 16  Next

Go down

Najbolji nož za preživljavanje - Page 16 Empty Re: Najbolji nož za preživljavanje

Postaj by Wilddude10 01.12.12 8:56

Slažem se s tobom, ali gore piše ukoliko pukne drška da je dalje nož beskoristan pa sam stavio video koji pokazuje kako napraviti dršku (ako nož nije slomljen naravno)

Wilddude10
lingua
lingua

Broj postova : 302
Datum registracije : 19.11.2011

[Vrh] Go down

Najbolji nož za preživljavanje - Page 16 Empty Re: Najbolji nož za preživljavanje

Postaj by Mraz 01.12.12 9:48

Ma razumijem ja to, ali ako pukne drška puknuti će i tang pa ostaje samo oštrica. Dogodi se da se drška raspadne a tang preživi ali rijetko i uglavnom kod kratonskih drški (znam primjer gdje se zapalila i nestala za tren ne jednom CS-u). No "uski tang" tj. trn ne znači nužno da nož nije za ozbiljnu upotrebu ako je pravilno izveden: zaobljen, bez oštrih kuteva i sužava se prema kraju izdržati će dosta zlostavljanja. Takav tang ima i dosta prednosti nad full verzijom: nož je uglavnom lakši, balans je pomaknut oštrici, nema dodira ruke sa čelikom što je dobra stvar na vrlo niskim temperaturama.

Evo par primjera pravilno izvedenih tangova:

Ka-Bar Heavy Bowie
Najbolji nož za preživljavanje - Page 16 DSCN1941

Busse Basic serija na lijevo (dobar) i Cold Steel (ne tako dobar - oštri kutevi bez radiusa)
Najbolji nož za preživljavanje - Page 16 Busse-Basic9RadiusedTangVsColdSteel

Scrap Yard Regular Bowie:
Najbolji nož za preživljavanje - Page 16 ScrapYard-RegulatorBowieCut-AwayTan

još jedan Scrap Yard:
Najbolji nož za preživljavanje - Page 16 ScrapYard-S5CGMarkL-Tang-two-1

Fallkniven F1:
Najbolji nož za preživljavanje - Page 16 1252614024-med_1206077659-med_1202689506-F1_Tang

Fallkniven A1:
Najbolji nož za preživljavanje - Page 16 Fallknivenwithouthandle
Mraz
Mraz
master
master

Male
Broj postova : 5658
Godine : 38
Lokacija : Delnice
Datum registracije : 26.02.2010

[Vrh] Go down

Najbolji nož za preživljavanje - Page 16 Empty Re: Najbolji nož za preživljavanje

Postaj by ales4m 19.01.13 18:41

Moj je najbolji drug stari original Bundeswehr Kampfmesser, odličan nož, tvrd, debeo, težak, sa metalnim koricama, dobrog čelika DIN X45 CROV 15. Iako imam brdo noževa, i u džepu i manji sklopivi ili multi tool knife, taj mi je "švabo" pravi alat kad idem izvan civilizacije. A kao mali (dao mi ga tata), nosio sam ga i na moru za pojasom, zamisli budale. Odlepljivo sam one školjke sa kamena koje se surove jedu, svašta je taj nož prošao.

Najbolji nož za preživljavanje - Page 16 Bwmesser5c_540
Najbolji nož za preživljavanje - Page 16 Bwmesser4c_540
ales4m
ales4m
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 32
Godine : 53
Lokacija : Maribor, Slovenija
Datum registracije : 30.12.2012

[Vrh] Go down

Najbolji nož za preživljavanje - Page 16 Empty Re: Najbolji nož za preživljavanje

Postaj by maks1969 20.01.13 14:40

Priljepke ili ti pantanele.

Najbolji je onaj nož koji nisi zaboravio kad si išao vani hehhehe.Svaki ima neke prednosti i nedostatke,ovisi i o ,naravno,ukusu.Ja preferiram nazubljene.nije toliko bitna marka koliko kvaliteta čelika od kojeg je napravljena oštrica.(do 13 cm).Zadovoljavajućih ima za 300 kuna.

maks1969
bomber
bomber

Male
Broj postova : 104
Godine : 54
Lokacija : Istra
Datum registracije : 26.02.2010

[Vrh] Go down

Najbolji nož za preživljavanje - Page 16 Empty Re: Najbolji nož za preživljavanje

Postaj by ales4m 21.01.13 19:28

Good point :-))) Kopija malog švicarskog nožića je uvijek uz mene, taj se ne može zaboraviti. Sa onih par funkcija možeš čuda uraditi ako zatreba.

Inače ja ne volim toliko nazubljene, smetaju mi kod finog rada, osim ako su zupci na gornjoj strani noža, to je idealno. Npr. nešto gledam ovog: Muela m5160
Najbolji nož za preživljavanje - Page 16 Noz-muela-m5160
ales4m
ales4m
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 32
Godine : 53
Lokacija : Maribor, Slovenija
Datum registracije : 30.12.2012

[Vrh] Go down

Najbolji nož za preživljavanje - Page 16 Empty Re: Najbolji nož za preživljavanje

Postaj by Ikarus 21.01.13 19:32

@ales4m prvo se predstavi u temi predviđenoj za to pa nastavi tipkati Najbolji nož za preživljavanje - Page 16 393492
Ikarus
Ikarus
ADMIN
ADMIN

Male
Broj postova : 2149
Godine : 41
Lokacija : zg / krk
Datum registracije : 06.03.2010

[Vrh] Go down

Najbolji nož za preživljavanje - Page 16 Empty Re: Najbolji nož za preživljavanje

Postaj by ales4m 21.01.13 20:58

Svakako, izvinjavam se. Ja odmah navalio, he he.
ales4m
ales4m
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 32
Godine : 53
Lokacija : Maribor, Slovenija
Datum registracije : 30.12.2012

[Vrh] Go down

Najbolji nož za preživljavanje - Page 16 Empty Re: Najbolji nož za preživljavanje

Postaj by vuk 22.01.13 20:57

[quote="Quanah"]
Putnik je napisao/la:[
Najbolji nož za preživljavanje - Page 16 Akmt2ddrcr1 -> AKM KM87

Ja imam isto ovakav ,ali je užasno tup.Dali si ti svoj oštrio nekako,
ili si ga onako koristio.A ako si ga oštrio da li bi bio ljubazan da mi pojasniš na koji način...
ovaj nož za ak-47 je dobar i kvalitetan ali teško je sa njim radit zato sto nije namjenjen baš za rezanje drveta vec za probadanja a i trga zglobove ako ga dugo koristis...
vuk
vuk
tipko
tipko

Male
Broj postova : 61
Godine : 26
Lokacija : sisak
Datum registracije : 01.09.2012

[Vrh] Go down

Najbolji nož za preživljavanje - Page 16 Empty Re: Najbolji nož za preživljavanje

Postaj by Hombre 22.01.13 23:34

vuk je napisao/la:ovaj nož za ak-47 je dobar i kvalitetan ali teško je sa njim radit zato sto nije namjenjen baš za rezanje drveta vec za probadanja a i trga zglobove ako ga dugo koristis...
Moj brat je jedan takav jedan oštrio na običnom radioničkom motornom brusu.
Pošto nije vičan sofisticiranim vještinama oštrenja nije mi poznato je li ga dooštravao s nečim finijim ali znam da je brijao poslije toga.

Hombre
guru
guru

Male
Broj postova : 2624
Godine : 69
Lokacija : Jug Hrvatske
Datum registracije : 05.06.2011

[Vrh] Go down

Najbolji nož za preživljavanje - Page 16 Empty Re: Najbolji nož za preživljavanje

Postaj by Igsy 24.01.13 1:16

Dobar i kvalitetan za prodat u sekundarne sirovine jedino. Najbolji nož za preživljavanje - Page 16 990630
Igsy
Igsy
honoris
honoris

Male
Broj postova : 2412
Godine : 34
Lokacija : Split
Datum registracije : 12.03.2010

[Vrh] Go down

Najbolji nož za preživljavanje - Page 16 Empty Re: Najbolji nož za preživljavanje

Postaj by Hombre 24.01.13 11:26

Igsy je napisao/la:Dobar i kvalitetan za prodat u sekundarne sirovine jedino. Najbolji nož za preživljavanje - Page 16 990630
Premalo bi dobio za njega.

Uopće nije loš obzirom da se ipak radi prvenstveno o bodežu. Malo smo ga maltretirali i nije pukao niti mu se okrhnula oštrica, a kao što se može vidjeti ima ih skupljih i "boljih" kojima to uspijeva od prve i svakako bih prije u divljinu ponio njega nego nekog koji će se prelomiti u dijelove ako pogodima kamen ili kvrgu na drvu.

Hombre
guru
guru

Male
Broj postova : 2624
Godine : 69
Lokacija : Jug Hrvatske
Datum registracije : 05.06.2011

[Vrh] Go down

Najbolji nož za preživljavanje - Page 16 Empty Re: Najbolji nož za preživljavanje

Postaj by NAVIGATOR 24.01.13 12:14

ježim se kad vidim taj kalaš nož.
dobar je koliko i kordunov nož iz bešteka za mazati putar na kruh.

osobno nisam nikada vidio da je netko imao takav nož a da je oštar niti je moj ikada bio oštar, solidan je za bacanje ali mu ručka vrlo brzo otpadne od vibracija, savine se skoro pri svakom ozbiljnijem pogotku.
čelik te oštrice je toliko mekan da mi je neobično da je zastava radila toliko kvalitetno oružje a takav šrot od noža.
jedino su kinezi za 70kn s hrelje gori od njega, sekundarna sirovina, to je to!
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7018
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

Najbolji nož za preživljavanje - Page 16 Empty Re: Najbolji nož za preživljavanje

Postaj by franciscus 24.01.13 16:58

Kad sam ja "dužio" taj nož, bajonet, kakogod (i imam ga još uvijek, jer sam ga na jedan inventivan način poslao kući i prijavio ga kao izgubljen, zbog čega sam imao priliku učestvovati u nekoliko igrokaza koji su mi sad zabavni, ali tada nisu bili, nimalo), niko nije ni spominjao nikakvo oštrenje, čak mislim da bi oštrenje tada predstavljalo neku vrstu prekršaja, za koji biste morali odgovarati (ako ništa, kod "razduženja" biste morali platiti za oštećenje opreme). Taj se nož (mislim - taj tip noža) puno više koristio kasnije, u različitim prigodama i za različite namjene, međutim, meni je nepoznat slučaj lomljenja takvog noža. Nemam pojma o njegovoj termičkoj obradi, ali, pošto sam uspio pristrojem za oštrenje sa DX (super je to stvar, a nije skupa, tek toliko) naoštriti taj nož do brijanja bez sekundarnog grinda a da mi je za to trebalo ne više od pola sata, sudim da je dosta mekan. Prije oštrenja, taj je nož bez posljedica prošao ozbiljan battoning (nisam ga ja izvodio, meni je žao tako maltretirati nož); također bez posljedica je prošao ne znam ni ja koliko bacanja i još više pokušaja bacanja, tako da ne mislim da je to totalno smeće. Čak, volio bih znati kako sa njega skinuti onu glupu ručku, tako da mogu i ja pokušati neštio napraviti pa objaviti ovdje kao "moj prvi nož", ustvari, "moja prva ručka".
franciscus
franciscus
spikač
spikač

Male
Broj postova : 943
Godine : 61
Lokacija : Tuzla, BiH
Datum registracije : 29.07.2012

[Vrh] Go down

Najbolji nož za preživljavanje - Page 16 Empty Re: Najbolji nož za preživljavanje

Postaj by Hombre 24.01.13 17:36

franciscus je napisao/la:Kad sam ja "dužio" taj nož, bajonet, kakogod (i imam ga još uvijek, jer sam ga na jedan inventivan način poslao kući i prijavio ga kao izgubljen, zbog čega sam imao priliku učestvovati u nekoliko igrokaza koji su mi sad zabavni, ali tada nisu bili, nimalo), niko nije ni spominjao nikakvo oštrenje, čak mislim da bi oštrenje tada predstavljalo neku vrstu prekršaja, za koji biste morali odgovarati (ako ništa, kod "razduženja" biste morali platiti za oštećenje opreme). Taj se nož (mislim - taj tip noža) puno više koristio kasnije, u različitim prigodama i za različite namjene, međutim, meni je nepoznat slučaj lomljenja takvog noža. Nemam pojma o njegovoj termičkoj obradi, ali, pošto sam uspio pristrojem za oštrenje sa DX (super je to stvar, a nije skupa, tek toliko) naoštriti taj nož do brijanja bez sekundarnog grinda a da mi je za to trebalo ne više od pola sata, sudim da je dosta mekan. Prije oštrenja, taj je nož bez posljedica prošao ozbiljan battoning (nisam ga ja izvodio, meni je žao tako maltretirati nož); također bez posljedica je prošao ne znam ni ja koliko bacanja i još više pokušaja bacanja, tako da ne mislim da je to totalno smeće. Čak, volio bih znati kako sa njega skinuti onu glupu ručku, tako da mogu i ja pokušati neštio napraviti pa objaviti ovdje kao "moj prvi nož", ustvari, "moja prva ručka".
Napokon netko s istim iskustvom kao i ja Najbolji nož za preživljavanje - Page 16 368870
Ručka se skine tako da se razbuši nitna ali tang mu je zaprepaščujuće kratak, a na njemu nema ni rupe pa je zaista problem napraviti neku dršku koja bi koliko toliko držala. Sutra ću se prisiliti to ufotkati da vidiš uživo.

Hombre
guru
guru

Male
Broj postova : 2624
Godine : 69
Lokacija : Jug Hrvatske
Datum registracije : 05.06.2011

[Vrh] Go down

Najbolji nož za preživljavanje - Page 16 Empty Re: Najbolji nož za preživljavanje

Postaj by franciscus 24.01.13 18:04

Hombre je napisao/la:
Napokon netko s istim iskustvom kao i ja Najbolji nož za preživljavanje - Page 16 368870
Ručka se skine tako da se razbuši nitna ali tang mu je zaprepaščujuće kratak, a na njemu nema ni rupe pa je zaista problem napraviti neku dršku koja bi koliko toliko držala. Sutra ću se prisiliti to ufotkati da vidiš uživo.
Molim te i unaprijed se turbo zahvaljujem, pa da ne pravim od sebe budalu bez potrebe (meni je nakon svih ovih godina sasma svejedno jesam li ispao budala sam pred sobom ili pred kompletnim ostatkom čovječanstva). Čudi me, usput, da mu je tang tako kratak, jer ovaj moj primjerak se pomalo klati (mislim - mrda se oštrica neovisno od ručke), pa sam ja prema radijusu tog mrdanja otprilike ocijenio da mu je centar mrdanja tamo negdje oko sredine ručke. Još jednom, hvala unaprijed.
franciscus
franciscus
spikač
spikač

Male
Broj postova : 943
Godine : 61
Lokacija : Tuzla, BiH
Datum registracije : 29.07.2012

[Vrh] Go down

Najbolji nož za preživljavanje - Page 16 Empty Re: Najbolji nož za preživljavanje

Postaj by Hombre 24.01.13 19:27

franciscus je napisao/la:Molim te i unaprijed se turbo zahvaljujem, pa da ne pravim od sebe budalu bez potrebe (meni je nakon svih ovih godina sasma svejedno jesam li ispao budala sam pred sobom ili pred kompletnim ostatkom čovječanstva). Čudi me, usput, da mu je tang tako kratak, jer ovaj moj primjerak se pomalo klati (mislim - mrda se oštrica neovisno od ručke), pa sam ja prema radijusu tog mrdanja otprilike ocijenio da mu je centar mrdanja tamo negdje oko sredine ručke. Još jednom, hvala unaprijed.
Lijepo molim podsjetiti ako zaboravim. Ovdje već deset dana pada kiša, a vrijeme je tako bezvoljno da mi se ni ne jede, a i danas sam ga odnio bratu koji je kukao da je svoj izgubio. Obzirom da mi je on poklonio oba koja imam, a taj je bio rastavljen odnio sam njega neka se snalazi. Uglavnom je tang i dugačak baš do sredine ručke i one kao rupice u sredini gdje bi kod normalnih noževa trebao biti zanitovan i na kraju tanga je samo jedna polurupa dok je on sam veoma tanak. Zaboravio sam kako sam ga točno rasturio ali mu drška nije od dva komada nego se tang uvlači u rupu pa čak i sada, kada sam skinuo metalni dio na koji je išla cijev drži se prilično dobro ako ga nabiješ.
Mislim da bi ako ga staviš u škripac i lupneš nekim drvom po ručki isapo bez dodatnih radnji ali ću prvo provjeiriti jesam li bušio tu rupu pošto sam ga tako rastavljenog godinama držao u ladici.

Hombre
guru
guru

Male
Broj postova : 2624
Godine : 69
Lokacija : Jug Hrvatske
Datum registracije : 05.06.2011

[Vrh] Go down

Najbolji nož za preživljavanje - Page 16 Empty Re: Najbolji nož za preživljavanje

Postaj by franciscus 25.01.13 9:51

Probao sam već na sličan način skinuti tu ručku, ali oštrica nije htjela van. Ona mi je zalivena rupa u sredini ručke uvijek bila sumnjiva, nekako sam sebi smislio da bi ispod nje mogla biti zakovica, ali sad si me zbunio sa tom polurupom. Da tvoj tang nije puknuo na toj rupi? Ma ne bih se ja ovoliko popalio na to da nisam pretražio sve žive i nežive izvore i nisam uspio naći sliku te oštrice van ručke. Na stranu to koliko ustvari vrijedi (ili ne vrijedi) taj nož takav kakav je, ako se neko želi malo poigrati i naučiti ponešto o pravljenju noževa, ručki i takvih stvari, to je vrlo pristupačan i jeftin komad čelika od koga možda nešto može u konačnici i ispasti. Puno h je okolo i bilo bi neozbiljno samo ih ignorirati.
franciscus
franciscus
spikač
spikač

Male
Broj postova : 943
Godine : 61
Lokacija : Tuzla, BiH
Datum registracije : 29.07.2012

[Vrh] Go down

Najbolji nož za preživljavanje - Page 16 Empty Re: Najbolji nož za preživljavanje

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 15 / 16. Previous  1 ... 9 ... 14, 15, 16  Next

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.