FORUM PREŽIVLJAVANJA, BUSHCRAFTA, PUSTOLOVINE I PRIRODE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» Garmin GPSMAP 66S
Najbolji nož za preživljavanje - Page 2 Empty22.04.24 11:59 by La vita e Bella

» chris reeve sebenza folder
Najbolji nož za preživljavanje - Page 2 Empty16.04.24 13:16 by Lawman

» 24 sata divljine
Najbolji nož za preživljavanje - Page 2 Empty03.03.24 9:46 by NAVIGATOR

» Sretna 2024.godina
Najbolji nož za preživljavanje - Page 2 Empty01.01.24 23:27 by Lawman

» ako nekome treba ideja za kuću..
Najbolji nož za preživljavanje - Page 2 Empty18.12.23 9:19 by NecaPereca

» Ćao, ćao
Najbolji nož za preživljavanje - Page 2 Empty14.12.23 10:00 by NecaPereca

» Nije bilo preživljavanje ali je bilo stresno :)
Najbolji nož za preživljavanje - Page 2 Empty14.12.23 9:53 by Lawman

» Baterijske lampe
Najbolji nož za preživljavanje - Page 2 Empty24.11.23 8:29 by neven

» Utsch & Gierse Tools / UG-Tools
Najbolji nož za preživljavanje - Page 2 Empty23.11.23 19:08 by dux aeron

» Laser u survival kitu?
Najbolji nož za preživljavanje - Page 2 Empty22.11.23 20:56 by dux aeron

» Dosta je bilo zajebancije, dogodine tko živ , tko mrtav...
Najbolji nož za preživljavanje - Page 2 Empty21.11.23 12:20 by Lawman

» Stari novi hobi
Najbolji nož za preživljavanje - Page 2 Empty25.10.23 22:29 by neven

» Gitara & planinarenje
Najbolji nož za preživljavanje - Page 2 Empty24.09.23 11:48 by Strat04

» Izrada noza od turpije
Najbolji nož za preživljavanje - Page 2 Empty21.09.23 22:04 by Hobi majstor

» sta je najvaznije za prezivljavanje?
Najbolji nož za preživljavanje - Page 2 Empty20.09.23 11:34 by Strat04

» Mine na Papuku
Najbolji nož za preživljavanje - Page 2 Empty20.09.23 11:32 by Strat04

» prsluk, torbica ili ranac?
Najbolji nož za preživljavanje - Page 2 Empty20.09.23 11:10 by Strat04

» Prestavljanje
Najbolji nož za preživljavanje - Page 2 Empty20.09.23 9:45 by neven

» P: Chris Reeve Small Sebenza MAGNACUT
Najbolji nož za preživljavanje - Page 2 Empty30.08.23 9:03 by NAVIGATOR

» EDC- sitnice koje pojednostavljuju život
Najbolji nož za preživljavanje - Page 2 Empty09.08.23 16:48 by NAVIGATOR

» Svega ima,ničeg nema.. [CHAT TEMA]
Najbolji nož za preživljavanje - Page 2 Empty18.07.23 13:08 by Drvo

» Pozdrav svima
Najbolji nož za preživljavanje - Page 2 Empty03.06.23 14:28 by Shaman95

» Nocna zima ljeti u Gorskom Kotaru
Najbolji nož za preživljavanje - Page 2 Empty03.06.23 11:16 by DrAnte

» Koji nož kupiti?
Najbolji nož za preživljavanje - Page 2 Empty29.05.23 15:41 by Lawman

» "patiranje"karbonskog čelika?
Najbolji nož za preživljavanje - Page 2 Empty28.05.23 23:59 by ness

» SkeletoDon Alpha
Najbolji nož za preživljavanje - Page 2 Empty28.05.23 23:48 by ness

» BREZIN SOK
Najbolji nož za preživljavanje - Page 2 Empty28.05.23 23:40 by ness

» Pozdrav ekipa
Najbolji nož za preživljavanje - Page 2 Empty27.05.23 19:34 by Lawman

» Karte
Najbolji nož za preživljavanje - Page 2 Empty27.05.23 13:39 by Ervin

» Mora of Sweden noževi
Najbolji nož za preživljavanje - Page 2 Empty02.05.23 10:48 by Žic

bebač 1-20
zelembara 20-50
tipko 50-100
bomber 100-200
lingua 200-500
spikač 500-1000
mr.spika 1000-2000
guru 2000-5000
master 5000-10000
alfa i omega 10000 +
Forum Preživljavanja© Facebook Icon

Najbolji nož za preživljavanje

+57
maks1969
ales4m
Wilddude10
cutlass
urbana_gorila
Swan
WILLY
Zokac
NAVIGATOR
girdeaux
windrider
LupusREBEL
Nino G
nijoe
domac
Boris P
đoni
Franco G
Drvo
medo
cabala - baniran
Samobaniran
rinos
satara
Mraz
Ikarus
Almedin
Nahualli
baltazar
stribor
M5
MI666999
D@nijel@
elvin
Đedo
mimir
bushman
antun
Stoney
( . Y . )
Knife_maniac
Strider
ficovk
Quanah
šaran_porcijaš
LEGION66
commando
LUKSA
Mladen
Stule
tigi
bowhunter
Mshai
mariobab
miha_vg
REGOČ
Stermotich
61 posters

Stranica 2 / 16. Previous  1, 2, 3 ... 9 ... 16  Next

Go down

Najbolji nož za preživljavanje - Page 2 Empty zgodne igracke

Postaj by vrana 26.02.09 17:22

zgodne igracke, inace toplo preporucam nesto za sto su znali jos nasi prapra djedovi . zove se kosir. njime možeš napravi cackalicu a bogami i srušiti deblo od kojih 20 cm promjera. ja ga osobno koristim za izradu lukova 8 Bolji od noža ili sjekire)


pozdrav
vrana :bez teksta:

vrana
Gost


[Vrh] Go down

Najbolji nož za preživljavanje - Page 2 Empty Re: Najbolji nož za preživljavanje

Postaj by tigi 26.02.09 19:15

da kosir koristim i ja doma, a ovaj nož odnosno oštrica je zamišljena nešto kao križanac između trackera i kukria!
tigi
tigi
spikač
spikač

Male
Broj postova : 616
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 13.02.2009

[Vrh] Go down

Najbolji nož za preživljavanje - Page 2 Empty Re: Najbolji nož za preživljavanje

Postaj by Stule 26.02.09 19:59

Pozdrav!Evo meni recimo se svidjaju od Bundeswhera(Njemacke vojske).Mislim ima ih hrpa,ali evo ova dva Najbolji nož za preživljavanje - Page 2 448217
GERMAN EICKHORN PARATROOPER
Najbolji nož za preživljavanje - Page 2 Germaneickhornparatroop
PJESADIJSKI BORBENI NOZ

Najbolji nož za preživljavanje - Page 2 Km2000newgermaninfantry
Stule
Stule
spikač
spikač

Male
Broj postova : 735
Godine : 46
Lokacija : Zadar-Nin
Datum registracije : 22.02.2009

[Vrh] Go down

Najbolji nož za preživljavanje - Page 2 Empty Re: Najbolji nož za preživljavanje

Postaj by mariobab 26.02.09 22:16

vrana je napisao/la:zgodne igracke, inace toplo preporucam nesto za sto su znali jos nasi prapra djedovi . zove se kosir. njime možeš napravi cackalicu a bogami i srušiti deblo od kojih 20 cm promjera. ja ga osobno koristim za izradu lukova 8 Bolji od noža ili sjekire)


pozdrav
vrana :bez teksta:

Je, kosir je zaista odličan alat, međutim problem je što u zadnje vrijeme nema kvalitetnih, kovanih, u trgovinama poljoopremom. Ja imam jedan stari modificirani za moje potrebe. Reci Vrana , kakve lukove radiš?
mariobab
mariobab
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1910
Godine : 60
Lokacija : zg
Datum registracije : 28.01.2009

http://bushcraft-forum.findtalk.biz/

[Vrh] Go down

Najbolji nož za preživljavanje - Page 2 Empty Re: Najbolji nož za preživljavanje

Postaj by mariobab 27.02.09 22:15

Pa kada je već spomenut eto ga:

Najbolji nož za preživljavanje - Page 2 IMAG1736
Najbolji nož za preživljavanje - Page 2 IMAG1737


Zadnja promjena: mariobab; 18.03.09 5:32; ukupno mijenjano 1 put.
mariobab
mariobab
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1910
Godine : 60
Lokacija : zg
Datum registracije : 28.01.2009

http://bushcraft-forum.findtalk.biz/

[Vrh] Go down

Najbolji nož za preživljavanje - Page 2 Empty Re: Najbolji nož za preživljavanje

Postaj by Mladen 03.03.09 0:01

Za mene je najbolji nož onaj koji mi je u datome trenutku na raspolaganju...imam NUMBER ONE..španjolski nož za preživljavanje ali ga jako malo koristim ...na terenu kojim se krečem...i radnjama koje obavljam najbolji mi je švicarski viktorinox i nemam potrebu za nekim kvalitetnijem nožem..na viktorinoxu ima pilu ..klješta ...probijač...oštricu...savijač za zamke...turpijicu....otvarač za konzervu...uglavnom sve...za veče radnje imam drugu opremu
Mladen
Mladen
honoris
honoris

Male
Broj postova : 2438
Godine : 55
Lokacija : Varaždin
Datum registracije : 15.02.2009

[Vrh] Go down

Najbolji nož za preživljavanje - Page 2 Empty Re: Najbolji nož za preživljavanje

Postaj by mariobab 05.03.09 21:22

dravski_vuk je napisao/la:Za mene je najbolji nož onaj koji mi je u datome trenutku na raspolaganju...

Naravno, potpuno se slažem s tobom.Ali ako čovjek ima mogućnost birati dajmo mu svoja iskustva. Ljudi su osvajali nova prostranstva koristeći se noževima koji često nisu bili ni u čemu dorasli današnjim one niže srednje klase.Pa i ja najviše poslova po i oko kuće obavljam starim mesarskim nožem. od rezanja mesa, sječenja kostiju, cjepkanja za potpalu, itd...,i iako se kroz godine dokazao, uzimam nož koji mi se čini bolje prilagođen. Ono što bih iz svoga iskustva predložio da ljudi zaborave noževe iz jeftinih filmova.Oni su tamo zbog vizualnog dojma, recimo W11 ili F1 ne izgledaju baš atraktivno na filmskom platnu.
mariobab
mariobab
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1910
Godine : 60
Lokacija : zg
Datum registracije : 28.01.2009

http://bushcraft-forum.findtalk.biz/

[Vrh] Go down

Najbolji nož za preživljavanje - Page 2 Empty Re: Najbolji nož za preživljavanje

Postaj by LUKSA 05.03.09 21:45

Ma znate u čemu je najveći problem kod mene?
To što mogu izgubiti nož , kako sam smotan ili mi se jednostavno dogodi,. pa šta onda?
A kad pogledam ponudu noževa pa to je bolesno koliko ih ima, ma šta će ti toliko toga, potrošaćko društvo! i Malo drvo je napisao lijep post!
Pa i sa grickalicom možeš preživjeti!
LUKSA
LUKSA
guru
guru

Male
Broj postova : 2320
Godine : 52
Lokacija : Petrinja
Datum registracije : 21.02.2009

http://luketic.robert@gmail.com

[Vrh] Go down

Najbolji nož za preživljavanje - Page 2 Empty Re: Najbolji nož za preživljavanje

Postaj by Gost 05.03.09 22:12

LUKSA je napisao/la:Ma znate u čemu je najveći problem kod mene?
To što mogu izgubiti nož , kako sam smotan ili mi se jednostavno dogodi,. pa šta onda?
A kad pogledam ponudu noževa pa to je bolesno koliko ih ima, ma šta će ti toliko toga, potrošaćko društvo! i Malo drvo je napisao lijep post!
Pa i sa grickalicom možeš preživjeti!

Mudro zboriš. Znanje je najlakše, do njega se najteže dođe, a jedino nema cijene.

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Najbolji nož za preživljavanje - Page 2 Empty Re: Najbolji nož za preživljavanje

Postaj by Mladen 05.03.09 23:34

Puno sam hodao ...pješačio šumama ...penjao se ...plivao....mjenjao noževe ...ali viktorinox univerzalni alat nebi mijenjao ..u svakoj situaciji bio mi je prvi izbor...mada nekad ni znanje nije presudno...treba čovjek biti miran ..shvatiti težinu situacije u kojoj se nađe...dakle treba biti spreman ...teško da se u prirodi ponove dvije slične situacije...barem meni nisu...nekad sam imao sreče nekad ne...kak veli luksa imam dobar nož onda ga izgubim jer nisam dovoljno koncentriran ...tak je i sa prirodom nekad daje a nekad se treba strašno mučiti
Mladen
Mladen
honoris
honoris

Male
Broj postova : 2438
Godine : 55
Lokacija : Varaždin
Datum registracije : 15.02.2009

[Vrh] Go down

Najbolji nož za preživljavanje - Page 2 Empty Re: Najbolji nož za preživljavanje

Postaj by mariobab 06.03.09 5:24

malo drvo je napisao/la:

Mudro zboriš. Znanje je najlakše, do njega se najteže dođe, a jedino nema cijene.

Što više znaš, manje trebaš.

LUKSA je napisao/la:

Pa i sa grickalicom možeš preživjeti!

Možeš i bez, ali cilj je da si olakšaš i imaš nož.Ne mora to biti, naravno nešto za 4000HRK, što će te biti strah iznjeti iz kuće, ali ima pristojnih noževa po malim cijenama.
mariobab
mariobab
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1910
Godine : 60
Lokacija : zg
Datum registracije : 28.01.2009

http://bushcraft-forum.findtalk.biz/

[Vrh] Go down

Najbolji nož za preživljavanje - Page 2 Empty Re: Najbolji nož za preživljavanje

Postaj by Gost 06.03.09 10:06

mariobab je napisao/la:
Možeš i bez, ali cilj je da si olakšaš i imaš nož.Ne mora to biti, naravno nešto za 4000HRK, što će te biti strah iznjeti iz kuće, ali ima pristojnih noževa po malim cijenama.

naravno
al cemu kupovat skupi noz ak ces ga imat doma i gledat ?

ja svog lethermana super tool kojeg sam davne 96g platil 100DM
bespostedno koristil
puknuta spica noza (prebruseno u novu)
puknuta 2 sarafcigera (prebruseni u nove)
ovo je bilo vise nepaznja nego los materijal osim najtanjeg koji se spigal (tu je valjada materijal kriv

latherman najcesce nosim sa sobom
jer imam u nemu alat u malom

al ga ne nosim npr. na kampiranje
za to imam druge nozeke
i to obicno jedan mali i jedan veci

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Najbolji nož za preživljavanje - Page 2 Empty Re: Najbolji nož za preživljavanje

Postaj by Gost 06.03.09 12:13

mariobab je napisao/la:
Što više znaš, manje trebaš.


Zna Mors šta priča.
Uglavnom Letherman wave imam nekoliko godina, njega ne smatram niti alatom, niti oštricom, on je jednostavno dio moje garderobe. Čim navučem hlače on je samnom.

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Najbolji nož za preživljavanje - Page 2 Empty Re: Najbolji nož za preživljavanje

Postaj by mariobab 06.03.09 20:50

JoZ@ je napisao/la:
naravno
al cemu kupovat skupi noz ak ces ga imat doma i gledat ?

Naravno, to je ono što sam i mislio reći, jer kad bih recimo, kupio Fallkniven Odin i dao za njega 3500, teško da bih ga igdje uzeo sa sobom, ma koliko god dobar nož bio.

malo drvo je napisao/la:Zna Mors šta priča.
Uglavnom Letherman wave imam nekoliko godina, njega ne smatram niti alatom, niti oštricom, on je jednostavno dio moje garderobe. Čim navučem hlače on je samnom.

Potpuno te razumijem, već više od četvrt stoljeća nož je uz mene.Jedine bedaste situacije su kada ga ostavljam recimo zaštitaru u Gruntovnici, a svi me zapanjeno gledaju.Pa zadnjih godina velim:"Najbolje da ostavim cijeli ruksak,tu mi je pribor za preživljavanje, nož i pribor za PP."I onda na odlasku poberem.
Ali ja sam skeptičan prema sklopivima-svi imamo svoje mane-a pogotovo multinečemu.Tako da od sklopivih imam 2 Huntera od VIC-a i German Army Knife(starija verzija).

Iako što se tiče takvog tipa noža Victorinox Rescue knife je bio proglašen nožem 2007 na IWA.Boja je malo baby žuta, ali to je ciljano tako.
Najbolji nož za preživljavanje - Page 2 00-11-11-08-0008
mariobab
mariobab
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1910
Godine : 60
Lokacija : zg
Datum registracije : 28.01.2009

http://bushcraft-forum.findtalk.biz/

[Vrh] Go down

Najbolji nož za preživljavanje - Page 2 Empty Re: Najbolji nož za preživljavanje

Postaj by Gost 06.03.09 21:18

Ne preferiram žutu, ali debelo više me smeta nazubljena oštrica. Zbog toga sam odustao od kupnje tog modela.

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Najbolji nož za preživljavanje - Page 2 Empty Re: Najbolji nož za preživljavanje

Postaj by mariobab 06.03.09 21:34

Meni su draže nenazubljene oštrice, iako se kod noževa te namjene ide na nazubljenu, jer bolje "grize" i lakše reže užad, pojaseve, odjeću itd.Ne znam jesi li ikada probao,ali naoštriš li mačetu samo finom turpijom, ja koristim ravnu za motorku, dakle ostane mikro nazubljena, daleko lakše će prerezati uže.
mariobab
mariobab
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1910
Godine : 60
Lokacija : zg
Datum registracije : 28.01.2009

http://bushcraft-forum.findtalk.biz/

[Vrh] Go down

Najbolji nož za preživljavanje - Page 2 Empty Re: Najbolji nož za preživljavanje

Postaj by Gost 06.03.09 21:49

evo zanimljivog noza
meni se svida i da trebam noz ovo bi bil jedan od favorita

lovacki model
Najbolji nož za preživljavanje - Page 2 SOG-Hunter-Revolver-Knife-HREV-7-60

i drugi bez kuke za guljenje (postoji i u crnoj verziji)
Najbolji nož za preživljavanje - Page 2 Pic1

i tekst iz HVa

Noževe obično možemo podijeliti na one s fiksnom i one sa sklopivom oštricom. Tako smo ih mogli podijeliti sve dok američka tvrtka SOG nije predstavila inovativni nož pod imenom Revolver. Riječ je o nožu koji kao i fiksni uvijek ima spremnu oštricu ali ima i rezervnu oštricu (ili alat) koje jednostavnom rotacijom korisnik dovede u radni položaj.
Riječ je o posebnoj patentiranoj tehnologiji. Nož na prvi pogled izgleda kao obični fiksni nož. Na drugi pogled u oči upada osovina kao u preklopnog noža. Oštrica je ustvari jedan komad čelika s dvije odvojene oštrice, jedna je vani a druga skrivena u dršci. U sredini blok-oštrice probušena je rupa kroz koju je provedena osovina koja omogućava rotaciju i izmjenu oštrice. Oštrica se za maksimalnu sigurnost korisnika bravi posebnim utvrđivačem u krajnjem položaju. Oštrica se može zarotirati nakon što se pritisne posebna sigurnosna poluga koja oslobađa utvrđivač. U dršku, koja je od umjetnog materijala Zytel, ugrađena su čelična pojačanja kako bi bila što izdržljivija.
Oštrica je izrađeno od kvalitetnog nehrđajućeg čelika AUS 8 tvrdoće 57-58 HRC. Postoji nekoliko inačica modela Revolver, SEAL Revolver ima kombinaciju klasične oštrice tipa Bowie i pile. Hunter Revolver također nudi pilu te posebnu inačicu oštrice prilagođenu lovcima i osobama koje borave u prirodi. Konačno, inačica Double Action Revolver nudi dva tipa oštrice, Bowie i Tanto, tako korisnik u jednom nožu dobiva mogućnost izbora dva najpopularnija oblika oštrice.
Oštrica (ili alat) je dugačka 12 cm i debela 4 mm, ukupna dužina noža iznosi 25 cm. Masa noža je 168 grama, što doista nije mnogo sko se zna da se na neki način dobiju dva noža.
Uz nož se isporučuje tok od sintetičkog materijala Kydex, inačica Hunter dolazi s kožnim tokom, a proizvođač u promotivnom materijalu navodi kako daje doživotno jamstvo za nož. Dostupan je i u Hrvatskoj putem zastupnika SOG-a, tvrtke Maestralprom.
M. PETROVIĆ

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Najbolji nož za preživljavanje - Page 2 Empty Re: Najbolji nož za preživljavanje

Postaj by Gost 06.03.09 21:52

mariobab je napisao/la:Meni su draže nenazubljene oštrice, iako se kod noževa te namjene ide na nazubljenu, jer bolje "grize" i lakše reže užad, pojaseve, odjeću itd.Ne znam jesi li ikada probao,ali naoštriš li mačetu samo finom turpijom, ja koristim ravnu za motorku, dakle ostane mikro nazubljena, daleko lakše će prerezati uže.

bas tak
al sve zavisi kolki su ti zubi
i ne kuzim zakaj ljudi zaziru i protiv su takvih ostrica
jos mi je bolje kad je pol ostrice nazubljeno a pol nije

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Najbolji nož za preživljavanje - Page 2 Empty Re: Najbolji nož za preživljavanje

Postaj by mariobab 06.03.09 22:07

Zubi ustvari trgaju.Sad uzmi takvu mačetu i probaj presjeći gusto grmlje kupine- samo će gurati granje. OK, ono što je važno je i nagib sječiva, način sijeka i još neke stvari,ali otprilike je smisao jasan.Ili obje vrste brušenja isprobaj na bocama s vodom.
mariobab
mariobab
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1910
Godine : 60
Lokacija : zg
Datum registracije : 28.01.2009

http://bushcraft-forum.findtalk.biz/

[Vrh] Go down

Najbolji nož za preživljavanje - Page 2 Empty Re: Najbolji nož za preživljavanje

Postaj by Gost 06.03.09 22:14

mislil sam na nozeve
ne na macete

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Najbolji nož za preživljavanje - Page 2 Empty Re: Najbolji nož za preživljavanje

Postaj by mariobab 06.03.09 22:28

Naravno, ali pola nazubljeno,a pola ne, ma ne znam, ipak je to stvar osobnog ukusa.Nekako sam tu ipak previše konzervativan- il' je nož,il' je pila...
mariobab
mariobab
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1910
Godine : 60
Lokacija : zg
Datum registracije : 28.01.2009

http://bushcraft-forum.findtalk.biz/

[Vrh] Go down

Najbolji nož za preživljavanje - Page 2 Empty Re: Najbolji nož za preživljavanje

Postaj by commando 07.03.09 0:48

Joz@ mislim da su ovi u Hrvatskom vojniku pobrkali
lončiće.Nije Maestralprom uvoznik i distributer SOG noževa
nego Replikart.
commando
commando
lingua
lingua

Male
Broj postova : 230
Godine : 58
Lokacija : zg-53nja
Datum registracije : 19.02.2009

[Vrh] Go down

Najbolji nož za preživljavanje - Page 2 Empty Re: Najbolji nož za preživljavanje

Postaj by Gost 07.03.09 10:01

Imam jedan sklopivi nož sa 50/50 oštricom, donji dio je nazubljen. Da to dobro dođe kod rezanja užadi, ali je s tim nožem zato jako teško ostrugati suho drvo da bih dobio start za potpalu vatre 'feather sticks'. Također takav tip oštrice nije prilagođen nikakvom 'finom poslu' s nožem. S obzirom da fina oštrica pokriva gornju polovicu noža, da bih nešto odsjekao s njom moram upotrijebiti značajno više snage nego kada je oštrica fina/nenazubljena cijelom svojom dužinom jer siječem s djelom bližim drški.
Također kad se presječe uže s nazubljenom oštricom, ono je uvijek 'čupkasto' jer to nije fini rez, dok ako je nož oštar i tkanina i uže će imati puno finije završetke upravo zbog oštrice.

Nazubljena oštrica je dobra baš u pravoj survival situaciji, kad nekoga vadite iz auta, a ne možete ga osloboditi pojasa, trebate presjeći nekom dio odjeće, nekakvo uže koje vam blokira put do slobode. Tu je izvrsna jer nije bitno kako će rez izgledati, a ošticu ne morate održavati oštrom jer je ona poput pile i ne tupi se lagano. Tu je potrebno naglasiti da takva oštrica ne bi smjela imati nikakav oštar završetak kojim bi mogli nekoga ubosti, znači potpuno tup špic noža. ( To mi se sviđa kod Leatherman Wave modela, ima brzi pristup do 2 različite oštrice (čista sa špicom/ nazubljena bez špica), da bi ih se otvorilo nije potrebno otvarati dršku, i vrlo bitno – moguće ih je otvoriti samo jednom rukom).

Sad o bushcraftu. Naime u bushcraftu svi će izbjegavati nazubljene oštrice, jer se pretpostavlja da će te naučiti oštriti svoja sječiva i takvima ih održavati. U šumi će vam taj dio koji je nazubljen samo smetati i zauzimati vam centimetre oštrice nepotrebno.

Mariobab je to dobro usporedio s kupinama, ako je oštrica samo malo nazubljena, izgledati će kao da kupine tučete običnom granom.

@ JoZ@

Što se tiče SOG Revolvera, mana mu je kratkoća pile, sa manje od 12 cm pile jako si ograničen na terenu. Još nisam siguran za tip oštrice, ali izgleda mi da je hollow ground, a gornja površina nije ravna pa smanjuje upotrebljivost noža za cijepanje drva.

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Najbolji nož za preživljavanje - Page 2 Empty Re: Najbolji nož za preživljavanje

Postaj by Gost 07.03.09 10:04

mariobab je napisao/la:Naravno, ali pola nazubljeno,a pola ne, ma ne znam, ipak je to stvar osobnog ukusa.Nekako sam tu ipak previše konzervativan- il' je nož,il' je pila...

Tkođer moje mišljene. Napomenuo bih da je izbor vezan uz bushcraft, inače ako kupujete nož eto tako jer vam se sviđa, pa onda uzmite što vam srce veseli.

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Najbolji nož za preživljavanje - Page 2 Empty Re: Najbolji nož za preživljavanje

Postaj by Gost 07.03.09 16:40

commando je napisao/la:Joz@ mislim da su ovi u Hrvatskom vojniku pobrkali
lončiće.Nije Maestralprom uvoznik i distributer SOG noževa
nego Replikart.

ma ovo je iz rujan 2005g
neznam ko je kad bil zastupnik
a i briga me

malo drvo je napisao/la:
Što se tiče SOG Revolvera, mana mu je kratkoća pile, sa manje od 12 cm pile jako si ograničen na terenu. Još nisam siguran za tip oštrice, ali izgleda mi da je hollow ground, a gornja površina nije ravna pa smanjuje upotrebljivost noža za cijepanje drva.

kaj se tice pile
kolka tolka dobro dode

ne kuzim ovo oko cjepanja drva
zakaj bi noz koristil za to

dodatak
evo bas proucavam noz i nemam nikakve zamjerke
drska mi se cini jako dobra
noz dobar za rezanje i ubadanje
pila dovoljno velika a najvjerojatnije dobro i pili (bar prema izgledu je ista ko slicni alati samo sa pilom koji su se dokazali)
futrola izgleda dobro rjesena

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Najbolji nož za preživljavanje - Page 2 Empty Re: Najbolji nož za preživljavanje

Postaj by Gost 07.03.09 19:47

Nož koristiš kod cijepanja drveta, ako nemaš neku drugu, veću oštricu pri ruci ( sjekira, mačeta), a trebaš doći do sredine neke manje cjepanice da bi koristio unutarnji, suh dio.
Znači uzimaš cjepanicu ( drvo veličine cjepanice, manje dakako) stavljaš nož na gornju površinu, a onda drugim štapom udaraš po nožu dok ne rascijepiš prvotnu cjepanicu. Na isti način i rušiš drva ako si ograničen samo na nož. Znači drvo promjera 10 – 15 cm, obrađuješ naslanjajući nož u podnožje, a onda udarajući po nožu štapom, kamenom ili čim već raspolažeš. Vjerojatno ne sjekirom, jer bi onda njom obavljao taj posao.

Najbolji nož za preživljavanje - Page 2 Image004

Uspio sam postaviti sliku, =) =)

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Najbolji nož za preživljavanje - Page 2 Empty Re: Najbolji nož za preživljavanje

Postaj by Gost 07.03.09 19:57

znam za taj nacin cjepanja
al bas da cu ic lupat sa kamenom po nozu
pa bas i necu

malo drvo je napisao/la:Znači drvo promjera 10 – 15 cm,

to bez problema prepilis sa onom pilom od SOGa

bravo za sliku =)

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Najbolji nož za preživljavanje - Page 2 Empty Re: Najbolji nož za preživljavanje

Postaj by Gost 08.03.09 13:49

Pilom koja je manja dužinom ili jednaka promjeru stabla kojeg pokušavate presjeći jeb… će te si sve po spisku sa svakim rezom kojeg napravite. Sklopivu pilu koristim, pa minimalno 300 dana u godini, tako da dobro znam što pričam. Kako sam već napominjao imam Leatherman wave, a na njemu se nalazi pila za drvo, i mogu reći da radi, ali da ju je zadovoljstvo za koristiti, e pa sigurno nije ( ako je drvo deblje od 5 cm promjera). Inače VIC slove kao alatke/noževi sa boljom pilom od Leathermana. Inače puno bolji izbor koji je zadovoljstvo koristi su sklopive pile za voćarstvo. Dužina oštrice je nekih 18 cm, a suho drvo, kao mrtve grane s njima se pretvara u odličan ogrjev brzo i s puno manje truda nego s nekim drugim alatom ( ne računam motorke, iz nadam se razumljivih razloga)
SOG revolver, zavisno o izvedbi, dođe nekih 100€. Nije sitnica. Mislim da većina članova foruma ne raspolaže nožem takve cijene. Također, opravdan je strah od gubitka noža, jer nije nešto što se nedogađa.

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Najbolji nož za preživljavanje - Page 2 Empty Re: Najbolji nož za preživljavanje

Postaj by Gost 08.03.09 15:11

ne pricam o cjeni noza
nego o njegovoj funkcionalnosti
a kaj se tice gubitka noza
to je do vlasnika doticnog a ne mene
da sam pazil na to svoj bi letherman zakljucal u ladicu i nebi ga nosil ni na jedan teren
jer ondasnjih 100Dm je bilo ko sad kojih 200 i vise eura (gledajuci kakvu sam placu imo tad i kakve su sad)

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Najbolji nož za preživljavanje - Page 2 Empty Re: Najbolji nož za preživljavanje

Postaj by Gost 08.03.09 15:45

JoZ@ je napisao/la:ne pricam o cjeni noza
a kaj se tice gubitka noza
to je do vlasnika doticnog a ne mene

Ok, to svakako stoji.

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Najbolji nož za preživljavanje - Page 2 Empty Re: Najbolji nož za preživljavanje

Postaj by Gost 08.03.09 16:21

pa je ak neces pazit na svoje stvari
ko ti kriv ak kaj izgubis

kad mi je cicak otkazo poslusnost na futroli od lathermana
nije mi se dalo da ga sam idem zamjenit
pa sam otisel kod sustera da mi stavi kopcu
a samo zato da budem siguran da ga necu izgubit
za vrjeme DRa sam sa sobom nosil preklopni noz od famipe prizren
super me sluzil
bil je na spagi zajedno sa grickalicom za nokte
a drugi kraj spage je bil vezan za remen od hlaca
nije bilo sanse da ga izgubim
i onda mi ga gamad na ajrodrumou ukrade iz ranca Najbolji nož za preživljavanje - Page 2 321675

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Najbolji nož za preživljavanje - Page 2 Empty Re: Najbolji nož za preživljavanje

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 2 / 16. Previous  1, 2, 3 ... 9 ... 16  Next

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.