FORUM PREŽIVLJAVANJA, BUSHCRAFTA, PUSTOLOVINE I PRIRODE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» 24 sata divljine
Grijanje u šatoru? - Page 2 Empty03.03.24 9:46 by NAVIGATOR

» Sretna 2024.godina
Grijanje u šatoru? - Page 2 Empty01.01.24 23:27 by Lawman

» ako nekome treba ideja za kuću..
Grijanje u šatoru? - Page 2 Empty18.12.23 9:19 by NecaPereca

» Ćao, ćao
Grijanje u šatoru? - Page 2 Empty14.12.23 10:00 by NecaPereca

» Nije bilo preživljavanje ali je bilo stresno :)
Grijanje u šatoru? - Page 2 Empty14.12.23 9:53 by Lawman

» Baterijske lampe
Grijanje u šatoru? - Page 2 Empty24.11.23 8:29 by neven

» Utsch & Gierse Tools / UG-Tools
Grijanje u šatoru? - Page 2 Empty23.11.23 19:08 by dux aeron

» Laser u survival kitu?
Grijanje u šatoru? - Page 2 Empty22.11.23 20:56 by dux aeron

» Dosta je bilo zajebancije, dogodine tko živ , tko mrtav...
Grijanje u šatoru? - Page 2 Empty21.11.23 12:20 by Lawman

» Stari novi hobi
Grijanje u šatoru? - Page 2 Empty25.10.23 22:29 by neven

» Gitara & planinarenje
Grijanje u šatoru? - Page 2 Empty24.09.23 11:48 by Strat04

» Izrada noza od turpije
Grijanje u šatoru? - Page 2 Empty21.09.23 22:04 by Hobi majstor

» chris reeve sebenza folder
Grijanje u šatoru? - Page 2 Empty21.09.23 18:51 by NAVIGATOR

» sta je najvaznije za prezivljavanje?
Grijanje u šatoru? - Page 2 Empty20.09.23 11:34 by Strat04

» Mine na Papuku
Grijanje u šatoru? - Page 2 Empty20.09.23 11:32 by Strat04

» prsluk, torbica ili ranac?
Grijanje u šatoru? - Page 2 Empty20.09.23 11:10 by Strat04

» Prestavljanje
Grijanje u šatoru? - Page 2 Empty20.09.23 9:45 by neven

» P: Chris Reeve Small Sebenza MAGNACUT
Grijanje u šatoru? - Page 2 Empty30.08.23 9:03 by NAVIGATOR

» EDC- sitnice koje pojednostavljuju život
Grijanje u šatoru? - Page 2 Empty09.08.23 16:48 by NAVIGATOR

» Svega ima,ničeg nema.. [CHAT TEMA]
Grijanje u šatoru? - Page 2 Empty18.07.23 13:08 by Drvo

» Pozdrav svima
Grijanje u šatoru? - Page 2 Empty03.06.23 14:28 by Shaman95

» Nocna zima ljeti u Gorskom Kotaru
Grijanje u šatoru? - Page 2 Empty03.06.23 11:16 by DrAnte

» Koji nož kupiti?
Grijanje u šatoru? - Page 2 Empty29.05.23 15:41 by Lawman

» "patiranje"karbonskog čelika?
Grijanje u šatoru? - Page 2 Empty28.05.23 23:59 by ness

» SkeletoDon Alpha
Grijanje u šatoru? - Page 2 Empty28.05.23 23:48 by ness

» BREZIN SOK
Grijanje u šatoru? - Page 2 Empty28.05.23 23:40 by ness

» Pozdrav ekipa
Grijanje u šatoru? - Page 2 Empty27.05.23 19:34 by Lawman

» Karte
Grijanje u šatoru? - Page 2 Empty27.05.23 13:39 by Ervin

» Mora of Sweden noževi
Grijanje u šatoru? - Page 2 Empty02.05.23 10:48 by Žic

» STRELJAČKA SVAKODNEVICA
Grijanje u šatoru? - Page 2 Empty12.04.23 12:52 by Lawman

bebač 1-20
zelembara 20-50
tipko 50-100
bomber 100-200
lingua 200-500
spikač 500-1000
mr.spika 1000-2000
guru 2000-5000
master 5000-10000
alfa i omega 10000 +
Forum Preživljavanja© Facebook Icon

Grijanje u šatoru?

+18
dkclaymore
goran.h
Ikarus
Fratt
jenny
skyrunner
djomla
NAVIGATOR
Mraz
Strider
rinos
Monco
mariobab
Igsy
LUKSA
Šimun
rtiduti
boletus
22 posters

Stranica 2 / 2. Previous  1, 2

Go down

Grijanje u šatoru? - Page 2 Empty Re: Grijanje u šatoru?

Postaj by Mraz 12.01.11 10:37

Svijeće i grijači još i mogu imati smisla kod donekle prostranog šatora, no kod npr."ultralight" šatora jednostavno nema mjesta gdje se može staviti svijeća a da ne propali šator.



Mraz
master
master

Broj postova : 5658
Datum registracije : 26.02.2010

[Vrh] Go down

Grijanje u šatoru? - Page 2 Empty Re: Grijanje u šatoru?

Postaj by boletus 12.01.11 12:12

Mrazomor je napisao/la:Svijeće i grijači još i mogu imati smisla kod donekle prostranog šatora, no kod npr."ultralight" šatora jednostavno nema mjesta gdje se može staviti svijeća a da ne propali šator.



To i jeste suština teme, ima smisla u kupolastom šatoru minimalne veličine 2-3 osobe, već bivak za 1 osobu bi bio prerizičan sa svijećom.

Ima tu još jedna stvar koju znam iz iskustva a to je udisanje hladnog zraka i njegov utjecaj na krajnike na vrlo niskim temperaturama.

Dakle dobra vreća nas štiti od hladnoće i mi se možemo utopliti ali i dalje udisati hladan zrak čije posljedice počinjemo osjećati tek ujutro.

Netko je više a netko manje otporan, ali uglavnom hladan zrak može izazvati probleme sa grlom.

Grijanje zraka svijećom u šatoru može pomoći u takvim slučajevima.
boletus
boletus
lingua
lingua

Male
Broj postova : 258
Godine : 47
Lokacija : humus
Datum registracije : 22.02.2010

[Vrh] Go down

Grijanje u šatoru? - Page 2 Empty Re: Grijanje u šatoru?

Postaj by NAVIGATOR 12.01.11 13:48

ja svijeću ili svijeće metnem u aluminijsku provijanticu ili porciju. tako su stabilne od prevrtanja i ne curi vosak po dnu šatora. dovoljno je da je iznad sviječe jedno 80 cm slobodnog prostora da nema nikakve opasnosti od oštećenja šatora, pogotovo ako se radi o dvoslojnom. večina i najmanjih šatora čak i za jednu osobu ima tu visinu.

jedino ako nosimo one metar duge svijeće iz crkve onda nam treba minimalno stajaća visina. Grijanje u šatoru? - Page 2 747986
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7018
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

Grijanje u šatoru? - Page 2 Empty Re: Grijanje u šatoru?

Postaj by jenny 13.01.11 15:24

Imam ja neko alkoholno gorivo, koje gori čak i sa jako malo kisika, inače se koristi za podgrijavanje, kuhanje čaja i sl. Ali jako, jako dobro grije, moguće ga je upaliti s pomoću kresiva (to je čak i bolji način nego paljenje upaljačem jer je jako zapaljivo pa su opekline maltene neminovne). Isprobala sam ga na otvorenom i u šatoru i mogu reći samo riječi hvale.
Prošle zime kad sam se pentrala po Velebitu smrzla sam se k'o **** i morala sam stati da se malo ugrijem, tako sm našla zaklon od vjetra i upalila to gorivo, ugrijala si čaj u čuturi i usput ugrijala ruke...


evo ovo LIJEVO! (to sam nekome s foruma "maznula" slikicu....)
Grijanje u šatoru? - Page 2 Img0756_497fc
jenny
jenny
bomber
bomber

Female
Broj postova : 115
Godine : 35
Lokacija : Gospić
Datum registracije : 08.08.2010

[Vrh] Go down

Grijanje u šatoru? - Page 2 Empty Re: Grijanje u šatoru?

Postaj by Fratt 13.01.11 15:53

@eJenny-preduhitrila si me u postu. :migg:

Baš sam htio pitati o onim gelovima pomoću kojih se drži na temperaturi hrana po "švedskim stolovima" u restoranima,to mi se čini relativno ok stvar...kad se zapali nema niti prejaki miris.
Fratt
Fratt
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 4003
Godine : 44
Lokacija : .- -. -.-. .. . -. - / ..-. --- .-. . ... - ...
Datum registracije : 30.09.2010

[Vrh] Go down

Grijanje u šatoru? - Page 2 Empty Re: Grijanje u šatoru?

Postaj by Fratt 13.01.11 15:56

boletus je napisao/la:
Mrazomor je napisao/la:

Ima tu još jedna stvar koju znam iz iskustva a to je udisanje hladnog zraka i njegov utjecaj na krajnike na vrlo niskim temperaturama.

Dakle dobra vreća nas štiti od hladnoće i mi se možemo utopliti ali i dalje udisati hladan zrak čije posljedice počinjemo osjećati tek ujutro.

Netko je više a netko manje otporan, ali uglavnom hladan zrak može izazvati probleme sa grlom.

Grijanje zraka svijećom u šatoru može pomoći u takvim slučajevima.

Kao da sam ja napisao ovaj post,kod zimskog planinarenja me možete prepoznati kao onog čudaka kojem jedva da viri nos ispod kape i marame. Grijanje u šatoru? - Page 2 747986
Fratt
Fratt
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 4003
Godine : 44
Lokacija : .- -. -.-. .. . -. - / ..-. --- .-. . ... - ...
Datum registracije : 30.09.2010

[Vrh] Go down

Grijanje u šatoru? - Page 2 Empty Re: Grijanje u šatoru?

Postaj by Ikarus 13.01.11 15:58

kartuše...ima ih u metrou za kupit i nisu niti jako skupe i dosta dugo gore a može se kupit i sam gel za njih...

svojevremeno mi je jedan prijatelj prićo kako se maže sa tim gelom pa mu je toplo dok mu nisam pokazo di malim slovima piše ...jako štetno za kožu... :bog:
Ikarus
Ikarus
ADMIN
ADMIN

Male
Broj postova : 2149
Godine : 41
Lokacija : zg / krk
Datum registracije : 06.03.2010

[Vrh] Go down

Grijanje u šatoru? - Page 2 Empty Re: Grijanje u šatoru?

Postaj by goran.h 03.01.12 16:42

Pošto mislim da ova tema postaje ponovno aktualna, zanima me da li je tko koristio ovako nešto:

Zippo Hand Warmer

kod nas sam ga našao u American Shopu

sviđa mi se i mislim da bi moglo biti korisno za podizanje temperature u vreći, ali me zanima da li je tko imao praktičnih iskustava?
goran.h
goran.h
bomber
bomber

Male
Broj postova : 109
Godine : 36
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 27.11.2011

[Vrh] Go down

Grijanje u šatoru? - Page 2 Empty Re: Grijanje u šatoru?

Postaj by dkclaymore 03.01.12 20:33

Netko je spomenuo kantu sa rupicama i nogama pa sam se sjetio nekog mislim afričkog projekta sa izradom peći od kanti za boju. Mislim da bi kod nas to radilo sa piksom od krastavaca od 4kg (ili od onog sataraša koji smo u vojsci dobivali).
Pa za one koji preferiraju nositi home-made šporet na vikend u prirodi ovo djeluje kao dosta jednostavno rješenje i nije preteški teret,samo je malo volumenski veće.
dkclaymore
dkclaymore
tipko
tipko

Male
Broj postova : 59
Godine : 48
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 31.10.2010

[Vrh] Go down

Grijanje u šatoru? - Page 2 Empty Re: Grijanje u šatoru?

Postaj by Ito Ogami 03.01.12 21:41

Sta se tice grijanja u satoru,mislim da bi trebali prosiriti razgovor i na izolaciju satora.obicni satori koje vjerujem vecina nas koristi nema dobru izolaciju.mozda ga obloziti nekim granama,snjegom,sve sta moze doprinjeti poboljsanju izolacije.ono sta meni pada na pamet u vezi grijanja...ako imate bilo kakvu bocu,zagrijes vodu i ulijes u bocu i zatvoris i ubacis u vrecu za spavanje.vise puta sam radio tako i stvarno pomaze.
Ito Ogami
Ito Ogami
lingua
lingua

Male
Broj postova : 255
Godine : 45
Lokacija : Prilep
Datum registracije : 20.02.2011

[Vrh] Go down

Grijanje u šatoru? - Page 2 Empty Re: Grijanje u šatoru?

Postaj by PJER 03.01.12 22:07

Nešto slično ovom Zippo Hand Warmeru koristio sam davno, čak mi je kum nosio i nekave grijače iz Njemačke u kojima su tinjali nekavi ugljeni štapići ali bolji su mi se pokazali kemijski grijači.Ima ih raznih veličina od uložaka za cipele pa za đepove i redom Cijene se kod nas kreću od 10 do 18 kuna bar tu kod mene.Ali najbolje je dobra vreće.Na Vudelju donosim vreću za ekstremno hladna područja jer sam inače poprilično zimogrožljiv. Grijanje u šatoru? - Page 2 393492
PJER
PJER
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1838
Godine : 55
Lokacija : BJELOVAR
Datum registracije : 12.02.2011

[Vrh] Go down

Grijanje u šatoru? - Page 2 Empty Re: Grijanje u šatoru?

Postaj by goran.h 03.01.12 22:35

Slažem se PJER da je najbolje topla i kvalitetna vreća.

Koju vreću ti koristiš za hladno vrijeme?

Ako nema podataka o njoj na internetu (neka starija vreća ili vojna ili nešto treće), možeš samo reći gdje si ju nabavio, koliko novaca i koliko je velika i teška kada je složena.

Ja sam već 2 godine u nabavci takve vreće, ali nikako da to realiziram. Uvijek neki izgovor i nešto drugo uleti...

Moj problem sa toplim vrećama (comfort temperatura je na 0 C ili niže) je što su često glomazne i teške. Večina mojih izleta je hodačka ili biciklom i ne volim ovisiti o transportu osnovnih stvari kao vreća autom. Nažalost tople, kvalitetne i relativno kompaktne vreće su dosta paprene cijene.

Ja mjerkam već neko vrijeme ovu: Mountain Equipment Starlight IV ili Mountain Equipment Starlight III

Mislim da bi ova Starlight IV (prvi link) mogla biti čak pretopla sa comfort temperaturom na -5 C

Na perje sam alergičan, tako da su mi vreće, jakne, jastuci itd. uvijek sintetički ili pamučni materijali.
goran.h
goran.h
bomber
bomber

Male
Broj postova : 109
Godine : 36
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 27.11.2011

[Vrh] Go down

Grijanje u šatoru? - Page 2 Empty Re: Grijanje u šatoru?

Postaj by PJER 04.01.12 7:13

Vreća je stara 7-8 godina,stigla iz Amerike a proizvodi je Tennier industries.Proizvodi se za američku vojsku i poprilično je teška.Kombinira guščje perje i polyester.Ista je od mog pajdaša a isti je ne koristi.Mislim da ću na proljeće naručiti novu jer su i više nego dobre a na webu sam vidio da imaju i novije proizvode.Da na žalost dobro je i skupo ali bolje se strpiti i godinu dana pa kupiti dobru stvar nego jeftino pa poslije žaliti.Idealno bi bilo imati tri različite vreće pa kombinirati ovisno o uvjetima no na žalost i meni kao i svima uvijek nedostaje krznaša u novčaniku.Imam Northlandovu vreću koju koristim na prijelezu jesen zima i ta mi je poprilično zahvalna no kao što sam rekao na proljeće definitivno uzimam nešto dobro a ture su mi uglavnom kraće tako da težina vreće ne predstavlja poteškoću.Ja glasam za Starligt IV jer ako ti je toplije bolje je skinuti dio odjeće sa sebe nego ga oblačiti.
PJER
PJER
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1838
Godine : 55
Lokacija : BJELOVAR
Datum registracije : 12.02.2011

[Vrh] Go down

Grijanje u šatoru? - Page 2 Empty Re: Grijanje u šatoru?

Postaj by nordfjord 04.01.12 9:55

Prošli vikend uz 24 sata express je išel i poklon grijać kemijski za ruke,dlanove.Na uputi piše:stisnuti i savinuti metalnu ploćicu dok se ne počne kristalizirati i zagrijavati.Upute za ponovno korištenje :potpuno uroniti u vodu na 5 min. dok svi kristali ne nestanu. Ne koristiti grijać ponovno dok se grijać potpuno ne ohladi. Ima i dodatno upozorenje:ne stavljati direktno na kožu dok je još vruće i ne bušiti, ne stiskati metalnu ploćicu dok se grijać nije potpuno ohladio,ne stavljati u kuhalo za vodu i mikrovalnu.Sadržaj grijaća nije za jelo i nije dijećja igraćka. Ima li neko iskustvo sa takvim grijaćem. Zanima me još jedan proizvod koji nije za grijanje već za higijenu.Zove se EXODR-instant hand sanitizer,gel za suho pranje ruku bez vode.Inaće u jednoj drugoj temi na forumu sam spomenul da sam napravil hand made grijać za ruke a i za neku manju nastambu šator ili zemunicu od unutrašnjeg dijela gas aparata potrošenog.Spremnik od co2 plina sam prerezal flexom u prvoj trećini gdje je šaraf isti šaraf prevrtal na veći fi, na mjestu prereza stavil veću cijev_prsten na doljnji dio veči da ne ispada manji dio na kojem je rupa proširena za izlaz dima plina.Donji dio sam izbušil uokolo u dva reda,donji sa večim svrdlom fi 6mm a red iznad 1 cm više sa 4mm.Još sam u samom dnu navaril 8 cm šiljak za ubadanje u teren,ali se može predvidit da isti i visi obješen za spomenuti prsten.Materijal koji služi kao izvor topline je ovaj novi ekološki potpaljivać u štapovima.Prvi puta kad sam ga upalil i poklopil već spomenutim manjim dijelom gdje je rupa širil se miris metala i boje valjda temeljne ali već drugi puta tog mirisa ni bilo.Treba 15 minuta da dva štapića zagriju tu metalnu cijev toliko da nije moguće istu cijev držati bez da se ne opećete.Treba ipak paziti da kroz rupice ne ispane pepel ili žar ali i to se može sprećiti stavljanjem još jedne pikse od paštete pa kroz nju prepićiti onaj šiljak u zemlju ili obijesiti tako zajedno.Imam jedno iskustvo sa svijećama,dobre su i one za zagrijavanje i svijetlo ali uz dobavu sviježeg zraka u grijani prostor.Toliko nas je boljela glava od udisanja plina i mirisa da smo gotovo požalili onu toplinu koja nas je ogrijala.

nordfjord
lingua
lingua

Male
Broj postova : 261
Godine : 56
Lokacija : od trsta do zemuna
Datum registracije : 28.06.2011

[Vrh] Go down

Grijanje u šatoru? - Page 2 Empty Re: Grijanje u šatoru?

Postaj by poljičanin 18.04.17 17:43

Zanimljiva improvizacija, a doima se učinkovito - topli zrak se koristi kroz više stupnjeva, akumulira se toplina i zadržava na željenoj visini umjesto da odlazi u vis. Sama investicija ne prelazi 30-tak kuna.

Grijanje u šatoru? - Page 2 95941ffe3247cde1835d1907d2b5e6a1


Grijanje u šatoru? - Page 2 Maxresdefault

poljičanin
lingua
lingua

Male
Broj postova : 428
Godine : 53
Lokacija : hr
Datum registracije : 27.10.2011

[Vrh] Go down

Grijanje u šatoru? - Page 2 Empty Re: Grijanje u šatoru?

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 2 / 2. Previous  1, 2

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.