Početna stranicaO autoruRegistracijaLogin
Share | 

TUTORIAL: oštrenje noža brusnim papirom

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Go to page : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
Autor/icaPoruka
lololorenzo
mr.spika
mr.spika

Broj postova: 1055
Datum registracije: 23.01.2012

PostajNaslov: Re: TUTORIAL: oštrenje noža brusnim papirom    14.06.12 21:49

Mraz je napisao/la:
Mda, ali ja sam mislio na kompaktne komponente koje se tope na kožu.. purol nema veze s tim, njega staviš u par tankih slojeva i kada skroz pocrni skidaš ga i stavljaš novi sloj

aha...tako misliš ali opet nesmje doći do toga da se dira s kožom zar ne?

edit:Mislim bolje da se nedira za kožom?Ili je bolje da dira kožu
[Vrh] Go down
Mraz
master
master

Male
Broj postova: 5082
Godine: 28
Datum registracije: 26.02.2010

PostajNaslov: Re: TUTORIAL: oštrenje noža brusnim papirom    14.06.12 21:51

Ma smije, koža ne smeta... baš naprotiv, određena sječiva poput britvi se poliraju samo na koži bez abrazivnih sredstava.

They deem me mad for I will not sell my days for gold; I deem them mad for they think my days have a price.
[Vrh] Go down
lololorenzo
mr.spika
mr.spika

Male
Godine: 17

PostajNaslov: Re: TUTORIAL: oštrenje noža brusnim papirom    14.06.12 21:53

Mraz je napisao/la:
Ma smije, koža ne smeta... baš naprotiv, određena sječiva poput britvi se poliraju samo na koži bez abrazivnih sredstava.

e pa oprostite na mojoj grešci(mslm nije neka greška ali nema veze),što se tiće debljine sloja.HVALA MRAZ na objašnjenju

[Vrh] Go down
woodking
zelembara
zelembara

Male
Broj postova: 37
Godine: 20
Datum registracije: 16.05.2012

PostajNaslov: Re: TUTORIAL: oštrenje noža brusnim papirom    14.06.12 22:32

eto ja radim baš suprotno, tek kad pocrni meni daje najbolje rezultate, jedino ako baš više nema nimalo paste na koži, utrljam novi sloj, a kad je pasta još ružičasta koristim i glatku stranu kože i to je to, ugl samo lagano i ne možeš pogriješit...
[Vrh] Go down
lololorenzo
mr.spika
mr.spika

Male
Godine: 17

PostajNaslov: Re: TUTORIAL: oštrenje noža brusnim papirom    14.06.12 22:42

Woodking znaš ono kako kažu svak radi kako njemu paše.Ako tebi tako daje bolje rezultate samo nastavi.
Možda je moguće da ti te metalne čestice pomažu pa je zato bolje
[Vrh] Go down
woodking
zelembara
zelembara

Male

PostajNaslov: Re: TUTORIAL: oštrenje noža brusnim papirom    14.06.12 22:45

ma ja i nisam stropao do prije mjesec dana, ali koliko sam dosad shvatio, ovako mi paše, uvijek otvoren za nova znanja! dosta offtopičarenja heheh
[Vrh] Go down
Mraz
master
master

Male
Broj postova: 5082
Godine: 28
Datum registracije: 26.02.2010

PostajNaslov: Re: TUTORIAL: oštrenje noža brusnim papirom    15.06.12 7:30

Ima logike ako stropaš samo sa Purolom.

Mi "snobovi" ga koristimo uglavnom za "grubo" poliranje i oštrenje, nakon toga idu smeđa pa bijela pa plava komponenta, zatim čista koža, potom prah sa krila Lastinog repa utrljan u paukovu svilu

They deem me mad for I will not sell my days for gold; I deem them mad for they think my days have a price.
[Vrh] Go down
woodking
zelembara
zelembara

Male

PostajNaslov: Re: TUTORIAL: oštrenje noža brusnim papirom    15.06.12 8:39

hahah mraze pa da, i na kraju prah dječjeg smijeha...
[Vrh] Go down
zoki208
lingua
lingua

Male
Broj postova: 268
Godine: 32
Datum registracije: 15.12.2010

PostajNaslov: Re: TUTORIAL: oštrenje noža brusnim papirom    25.09.12 13:39

Ne bih htio otvarat novu temu pa pisem ovdje, imam jedno pitanjce uvezi stropanja i poliranja filcom, do sada sam koristio dvije paste, purol i kemipol t12, obje su mi davale solidne rezultate, ali uvijek postoji ono "a sta ako je ova bolja" nedavno sam nabavio ovu http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_nkw=KNIFE+POLISHING+PASTE&_sacat=0&_odkw=POLISHING+PASTE&_osacat=0
pa me zanima ima li tko iskustva sa doticnom, koristio bi ju na polirki.
[Vrh] Go down
Strider
honoris
honoris

Male
Broj postova: 2733
Godine: 21
Datum registracije: 18.06.2009

PostajNaslov: Re: TUTORIAL: oštrenje noža brusnim papirom    25.09.12 18:32

Artikl je skinut s ebay-a. Koje je ime paste?
[Vrh] Go down
zoki208
lingua
lingua

Male
Broj postova: 268
Datum registracije: 15.12.2010

PostajNaslov: Re: TUTORIAL: oštrenje noža brusnim papirom    25.09.12 23:23

evo link sa neke druge stranice, uglavnom to je ta pasta http://www.alanrhone-store.com/product_info.php?products_id=1825
[Vrh] Go down
Perkone
bebač
bebač

Male
Broj postova: 5
Godine: 33
Datum registracije: 21.07.2012

PostajNaslov: Re: TUTORIAL: oštrenje noža brusnim papirom    01.10.12 15:03

Imam i ja neka pitanja oko ostrenja nozeva.

1. Kolko vremenski treba da se ostri prosecan noz? Ako je onako, osrednje naostren. Razumem da treba da ostrim dok ne budem zadovoljan ali me interesuje kolko neko iskusan od vas mu treba da naostri noz. Da li je to 2min ili 20min?

2. Ugao ostrenja od kolko do kolko sme da varira. Ako se previse poveca ugao mozemo ga samo tupiti. Znaci kolko sme da ide? Tesko je odrzati ugao kada se povlaci i rotira ka secivu. Treba prakse ali mi je bitno da znam kolko sme da oscilira u uglu.

3. Kolko zaista mozemo ocekivati od jeftinijih nozeva da ih mozemo naostriti? I ako sam video na yt.com lika koji je naostrio noz od 10e (tako je napisao) ne ravno birjacu nego ravno masinici kako se brijao po ruci.

Evo sta ja imam od ostraca:

photo sharing websites

online photo sharing

online photo sharing

free image hosting

upload picture

free image hosting

Moj noz:

photo sharing

Ako neko poseduje u domacinstvu ostrac sa prve slike evo i slike kako se on pravilno koristi

image

Ja ga vucem ravno, neki srednji potisak, lepo klizi noz a kako krece da izlazi vrh noza povlacim ga na gore da ne bi ostecivao na samom kraju kucista.

Ovako NE kako vecina pokusava da ga koristi:
[
photo sharing

Takodje posedujem i kamen velicine 20x7x5cm od prilike (nemam sliku). Ima 2 strane, jedna je siva a druga prljavo bela. Potopim ga u vodu pa zatim radim povlacenje po njemu nozem. Sto se tice kamena, ne znam da li pravilno radim ili je los kamen. Kamen je kostao oko 80din u Wobby hausu (lanac prodaje za hobi korisnike svega i svaceg u Srbiji). Meni ili je gruba koza na ruci ili ja ne mogu da osetim te nijanse koja je grublja a koja je finija strana kamena.

Sto se tice ovog mini brusnog kamena sa druge slike jednostavno nemam ideju kako da ga koristim za ostrenje noza a za tu namenu je namenjen. Navodno treba ostrica da se stavi izmedju malog i velikog diska (kojima i moze da se zameni mesta) ali je problem sto ce izgrebati ostatak seciva a takodje ga i baca pa ne moze pravilno da se povlaci. Namontiram ga na busilicu pa sam probavao i na nizim obrtajima ali ne moze efektivno da se uradi. Mogu ovo spoljnu stranu koristiti kako inace ostraci koriste na stubnom brusnom kamenu ali opet nije na takav nacin namenjen da se koristi. I takodje su oba kamena drugacijih granulacija. Rozi disk je grublji.

Sve u svemu nisam zadovoljan kolko naostrim bilo koji noz. Jedino ovaj moj sam uspeo donekle da kao mogu malo da obrijem dlake sa ruke ali nije to meni bilo dovoljno ostro. A kuhinjski i ostale male iz a-i-o kombinacija je sve zali boze.
[Vrh] Go down
Perkone
bebač
bebač

Male

PostajNaslov: Re: TUTORIAL: oštrenje noža brusnim papirom    10.10.12 14:46

Pa moguce da nema ni jedan savet za mene? Sve strpljivo cekam, javice se neki Rej Majers ili Ber Grils ali moguce da su na ekspediciji...
[Vrh] Go down
Ikarus
ADMIN
ADMIN

Male
Broj postova: 2073
Datum registracije: 06.03.2010

PostajNaslov: Re: TUTORIAL: oštrenje noža brusnim papirom    11.10.12 9:48

Ni jedan od tih oštraća ti neće pomoć, onaj prvi ima jako puno ljudi za oštrit kuhinjske noževe ali to je užas jer on oštri em nepravilno em skida jako puno materijala, o takvim oštraćima ima stranica i stranica napisanih na forumu (samo treba tražit i čitat).

Ovaj drugi mi iszgleda kao oštrać skinut sa mesoreznice (ona velika mašina u dućanu di režu šunke) ni taj ti neće pomoć i iskreno može bit dosta opasna stvar gurat nož između toga dog je ovo u vrtnji...

Ovisno koj nož oštriš i za šta ga oštriš, ako je kuhinjski za rezanje većine stvari nebi onda ti ukupni kut oštrenja može bit od 28 do 36 stupnjeva (ukupni 30 znaći svaka strana 15)

Za neke noževe kojima misliš mlatit okolo može bit i veći.

Šta se tiće odstupanja, što je ono manje to je rezni brid pravilniji i imat ćeš bolji rezultat.

Imaš dosta dobrih sistema tipa Lanski ili Gataco koji imaju pred određene kuteve oštrenja sa kojima možeš dobit jako jako dobre rezultate.

Oštrenje može trajati od 5min do 2h sve ovisi šta radiš sa čim radiš i sa kojom namjerom.

[Vrh] Go down
mali mačak
lingua
lingua

Male
Broj postova: 325
Godine: 35
Datum registracije: 05.11.2009

PostajNaslov: Re: TUTORIAL: oštrenje noža brusnim papirom    11.10.12 10:28

Što se tiče tog vodobrusnog kamena, bijela strana bi trebala biti finija a siva grublja. To je dosta grub brus i to bi ti trebalo poslužiti da dosta tup nož dovedeš u stanje oštrine koje bi onda trebalo dalje "glancati" po finijim brusevima i stropu (kožnom remenu, sa nanesenom pastom za poliranje ili bez). Ja imam nešto slično i koristim ga za oštriti sjekiru (obična sjekira iz Bauhausa, kao i kamen).
Što se tiče oštrenja nekih no name jeftilen noževa, uglavnom ih se može dosta dobro naoštriti ali ta oštrina nije dugog vijeka. I sve ovisi ipak kakav je taj čelik, ne pričam o nehrđajućem 18/10- takvima nema pomoći
Duljina oštrenja... ako je nož dosta tup onda samo kamen, brus (ili brusni papir ili što kome odgovara, jel) i strpljenje... u početku će ići teže dok se čovjek malo nauči držati kut- probaj foru sa markerom- tako se najbrže nauči. Ili kao što Ikarus reče, Lansky ili Gatco sistemi koji su super za manje noževe ali i koštaju dosta više od npr. brusnog papira, Fallknivenovog DC-a ili Victorinox džepnog oštrača.
Uglavnom, koji god način da želiš probati, ima na Youtubeu hrpa tutorijala- iz videa ćeš lakše skužiti nego sa slika. A i tu na forumu ima puno korisnih savjeta od Mraza, Ikarusa i ostalih majstora oštrenja.
[Vrh] Go down
Perkone
bebač
bebač

Male

PostajNaslov: Re: TUTORIAL: oštrenje noža brusnim papirom    12.10.12 14:23

Prvo da zahvalim sto sam dobio prve odgovore i veoma korisne.

Ovo je nova informacija za mene
Citat :
Ovisno koj nož oštriš i za šta ga oštriš, ako je kuhinjski za rezanje većine stvari nebi onda ti ukupni kut oštrenja može bit od 28 do 36 stupnjeva (ukupni 30 znaći svaka strana 15)
jer sam mislio da kada se kaze da se ostri pod uglom od 30 stepeni da se odnosi na obe strane tako a ne po pola sa jedne i druge.

Citat :
probaj foru sa markerom- tako se najbrže nauči.
Zamolio bi te samo da me podsetis. Gledao sam dosta sistema ostrenja na yt.com pa sam i iz njih naucio kako bi od prilike trebalo pravilno da bude. Ali ovo za merker nisam siguran na sta mislis.

Za ostalo cu iscitati po forumu. A videcu i sta se nudi ovde u Srbiji od pribora za ostrenje pa cu vas pitati jednom prilikom da li se slazete da kupim ili ne. A i neki bolji noz cu kupiti za prirodu da imam. Jer po ovome ispadne sta ja imam da su najbolji brusni papiri i ovaj kamen sto imam nego da koristim ovaj ostrac a onaj raticioni disk a ni ne koristim za nozeve.
[Vrh] Go down
mali mačak
lingua
lingua

Male
Broj postova: 325
Datum registracije: 05.11.2009

PostajNaslov: Re: TUTORIAL: oštrenje noža brusnim papirom    12.10.12 15:14

Jednostavno je- markerom povučeš preciznu crtu po reznom bridu i kako prelaziš njime po brusu tako odmah vidiš da li skidaš sloj markera sa reznog brida ili ne. Ako da- dobro držiš kut. Ako ne- znači da je kut brušenja krivi.
[Vrh] Go down
Perkone
bebač
bebač

Male

PostajNaslov: Re: TUTORIAL: oštrenje noža brusnim papirom    13.10.12 12:37

Dobra stvar, hvala.
[Vrh] Go down
Relja
bebač
bebač

Male
Broj postova: 19
Godine: 34
Datum registracije: 20.12.2012

PostajNaslov: Re: TUTORIAL: oštrenje noža brusnim papirom    19.01.13 6:56

Meni ovaj patent pričvršćivanja šmirgle deluje dobro i praktično:

http://bill-hay.com/Convex/Convex.htm

[Vrh] Go down
Hombre
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova: 1273
Godine: 59
Datum registracije: 05.06.2011

PostajNaslov: Re: TUTORIAL: oštrenje noža brusnim papirom    19.01.13 12:44

Relja je napisao/la:
Meni ovaj patent pričvršćivanja šmirgle deluje dobro i praktično:

http://bill-hay.com/Convex/Convex.htm
U svakoj trgovini boja i lakova imaš za kupiti jeftine plastične drške koje imaju ravni dio i zakačke sa strane baš da se na njih stavi brusni papir i služe za brušenje gletanja i slično. Istina da imaju podlogu od nekog mekšeg materijala ali tu staviš komad šperploče, drva, stakla... i udri
[Vrh] Go down
puls
guru
guru

Male
Broj postova: 2091
Datum registracije: 05.03.2010

PostajNaslov: Re: TUTORIAL: oštrenje noža brusnim papirom    20.01.13 15:01

Jučer u Lidlu vidjeh sličan držač koji mi se učinio solidno napravljen.....ima čak drvenu dršku........nekih 30-ak Kn....
[Vrh] Go down

TUTORIAL: oštrenje noža brusnim papirom

Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 5 / 6.Go to page : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Similar topics

-
» SRK slabe performanse
» Nisam odolio...
» Recurve blade - kako naoštriti?
» Oštrenje noža
» Noviji i za oštrenje zahtjevniji čelici