FORUM PREŽIVLJAVANJA, BUSHCRAFTA, PUSTOLOVINE I PRIRODE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» chris reeve sebenza folder
Veliki ruksak i malo filozofije ;-) ... Empty16.04.24 13:16 by Lawman

» 24 sata divljine
Veliki ruksak i malo filozofije ;-) ... Empty03.03.24 9:46 by NAVIGATOR

» Sretna 2024.godina
Veliki ruksak i malo filozofije ;-) ... Empty01.01.24 23:27 by Lawman

» ako nekome treba ideja za kuću..
Veliki ruksak i malo filozofije ;-) ... Empty18.12.23 9:19 by NecaPereca

» Ćao, ćao
Veliki ruksak i malo filozofije ;-) ... Empty14.12.23 10:00 by NecaPereca

» Nije bilo preživljavanje ali je bilo stresno :)
Veliki ruksak i malo filozofije ;-) ... Empty14.12.23 9:53 by Lawman

» Baterijske lampe
Veliki ruksak i malo filozofije ;-) ... Empty24.11.23 8:29 by neven

» Utsch & Gierse Tools / UG-Tools
Veliki ruksak i malo filozofije ;-) ... Empty23.11.23 19:08 by dux aeron

» Laser u survival kitu?
Veliki ruksak i malo filozofije ;-) ... Empty22.11.23 20:56 by dux aeron

» Dosta je bilo zajebancije, dogodine tko živ , tko mrtav...
Veliki ruksak i malo filozofije ;-) ... Empty21.11.23 12:20 by Lawman

» Stari novi hobi
Veliki ruksak i malo filozofije ;-) ... Empty25.10.23 22:29 by neven

» Gitara & planinarenje
Veliki ruksak i malo filozofije ;-) ... Empty24.09.23 11:48 by Strat04

» Izrada noza od turpije
Veliki ruksak i malo filozofije ;-) ... Empty21.09.23 22:04 by Hobi majstor

» sta je najvaznije za prezivljavanje?
Veliki ruksak i malo filozofije ;-) ... Empty20.09.23 11:34 by Strat04

» Mine na Papuku
Veliki ruksak i malo filozofije ;-) ... Empty20.09.23 11:32 by Strat04

» prsluk, torbica ili ranac?
Veliki ruksak i malo filozofije ;-) ... Empty20.09.23 11:10 by Strat04

» Prestavljanje
Veliki ruksak i malo filozofije ;-) ... Empty20.09.23 9:45 by neven

» P: Chris Reeve Small Sebenza MAGNACUT
Veliki ruksak i malo filozofije ;-) ... Empty30.08.23 9:03 by NAVIGATOR

» EDC- sitnice koje pojednostavljuju život
Veliki ruksak i malo filozofije ;-) ... Empty09.08.23 16:48 by NAVIGATOR

» Svega ima,ničeg nema.. [CHAT TEMA]
Veliki ruksak i malo filozofije ;-) ... Empty18.07.23 13:08 by Drvo

» Pozdrav svima
Veliki ruksak i malo filozofije ;-) ... Empty03.06.23 14:28 by Shaman95

» Nocna zima ljeti u Gorskom Kotaru
Veliki ruksak i malo filozofije ;-) ... Empty03.06.23 11:16 by DrAnte

» Koji nož kupiti?
Veliki ruksak i malo filozofije ;-) ... Empty29.05.23 15:41 by Lawman

» "patiranje"karbonskog čelika?
Veliki ruksak i malo filozofije ;-) ... Empty28.05.23 23:59 by ness

» SkeletoDon Alpha
Veliki ruksak i malo filozofije ;-) ... Empty28.05.23 23:48 by ness

» BREZIN SOK
Veliki ruksak i malo filozofije ;-) ... Empty28.05.23 23:40 by ness

» Pozdrav ekipa
Veliki ruksak i malo filozofije ;-) ... Empty27.05.23 19:34 by Lawman

» Karte
Veliki ruksak i malo filozofije ;-) ... Empty27.05.23 13:39 by Ervin

» Mora of Sweden noževi
Veliki ruksak i malo filozofije ;-) ... Empty02.05.23 10:48 by Žic

» STRELJAČKA SVAKODNEVICA
Veliki ruksak i malo filozofije ;-) ... Empty12.04.23 12:52 by Lawman

bebač 1-20
zelembara 20-50
tipko 50-100
bomber 100-200
lingua 200-500
spikač 500-1000
mr.spika 1000-2000
guru 2000-5000
master 5000-10000
alfa i omega 10000 +
Forum Preživljavanja© Facebook Icon

Veliki ruksak i malo filozofije ;-) ...

+3
sgt bear
Slym
amiklic1
7 posters

Go down

Veliki ruksak i malo filozofije ;-) ... Empty Veliki ruksak i malo filozofije ;-) ...

Postaj by amiklic1 26.12.10 23:37

Evo, napisat ću svoju prvu temu.

Nakon dosta godina nekakve stagnacije, počeo sam pomalo planinarit i obilazit prirodu, i odmah se pokazala potreba za nabavkom većeg ruksaka od inače korištenog 18-litarskog jack Wolfskin kojeg imam.

Pretragom svega i svačega na netu, došao sam u posjed jednog izvanrednog ruksaka, čiji naziv je ILBE (Improved Load Bearing Equipment).

Dizajnirao ga je kanadski Arcteryx (njihovu opremu inače koristim), a proizveo Propper International (USA).

Inače, ILBE je zamjena za Molle sustave američke vojske, odnosno zasad samo USMC-a. napravljen je da podnese teret od 60 kilograma, i može primiti nekoliko minobacačkih mina dvaju kalibara.

Sam ruksak nije lagan, jer za takvu nosivost niti ne možemo očekivati da bude 1kg težak.

Ima točno 4.20 Kg, ali raspored suspenzije je takav da se njegova masa jako malo osjeti.

isprobao sam ga nedavno na putu do pl. doma U. Girometta na Mosoru, i nakon par godina bez problema sam za cca 35 minuta stigao do doma s ukupno 20 kg tereta na leđima.

Evo malo više slika i detalja:
http://www.ilbepack.com/

Inače, na glavnoj slici je MK1 model, moj je noviji, sa svijetlo smeđim jastucima i zatvaračima.

Zanima me koje i kave velike ruksake koristite ostali s foruma.


amiklic1
bomber
bomber

Male
Broj postova : 173
Godine : 48
Lokacija : Stobreč
Datum registracije : 26.12.2010

[Vrh] Go down

Veliki ruksak i malo filozofije ;-) ... Empty Re: Veliki ruksak i malo filozofije ;-) ...

Postaj by Slym 27.12.10 5:51

Moram priznati da ruksak izgleda odlično i sviđa mi se sustav jako, čini se stvarno jako funkcionalan. Meni je upravo bitno to da mogu na ruksak s vanjske strane pričbvrstiti razne stvari, od boce s pićem do šatora... Ali pretpostavljam da mu je i cijena ASTRONOMSKA. Volumen mu je 74 litre koliko vidim, znači stane bez problema stvari za 5 dana unutra.

Ja imam McKinleyev Kenai 45+10 i dobro me služi, zadovoljan sam za sad, jesino me smeta što se otpuštaju ove trake koje se zatežu po potrebi i ukusu dosta lako.

link1

link2
Slym
Slym
bomber
bomber

Male
Broj postova : 183
Godine : 114
Lokacija : U šumi
Datum registracije : 20.04.2010

[Vrh] Go down

Veliki ruksak i malo filozofije ;-) ... Empty Re: Veliki ruksak i malo filozofije ;-) ...

Postaj by sgt bear 27.12.10 11:47

najčešće camelbak motherlode (imam i novi i stari model)... camelbak rulezzzzzz!!!!!!! Veliki ruksak i malo filozofije ;-) ... 747986 Veliki ruksak i malo filozofije ;-) ... 747986
sgt bear
sgt bear
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1478
Godine : 50
Lokacija : de/sk
Datum registracije : 12.04.2010

[Vrh] Go down

Veliki ruksak i malo filozofije ;-) ... Empty Re: Veliki ruksak i malo filozofije ;-) ...

Postaj by NAVIGATOR 27.12.10 12:06

osobno nisam ljubitelj vojne opreme jer je uglavnom teška i zbog konkurentne cijene a da bi bila izdržljiva, od debelih jeftinih materjala(ima i iznimaka)

ja koristim več zadnje dvije godine FERRINO HIGHLAB SUPER COULOIR 80+10. ruksak je lagan(2kg) čvrst(cijeli iz kevlara), ergonomski fantastičan, prilagođen nošenju kaciga, skija, cepina, šatora, dereza, krplji stvari koje svakodnevno nosim u planinu a ne minobacačkih granata i sl.

amiklic1 nije ovo kritika na tebe nego samo uvid u artikle koji su prilagođeniji našim svakodnevnim potrebama od onih viđenih u irak-avganistan filmovima, mada sam siguran da če i taj tvoj ruksak solidno odraditi posao uz malo više improvizacije i znoja zbog težine, jer 2 kile više na leđima ako ih 30 dana nosiš, nije baš malo ali istina je i ta da niti ja a niti veči dio forumaša baš i ne ide često na tako duga velika i zahtjevna putovanja, no kad ipak idem, dobro je to imat na pameti, radije ću ponjeti 2l vode više.
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7018
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

Veliki ruksak i malo filozofije ;-) ... Empty Re: Veliki ruksak i malo filozofije ;-) ...

Postaj by amiklic1 27.12.10 12:31

Da, jasno mi je. Samo sam htio predstaviti dio svoje opreme, a derago mi je da si i ti naveo što koristiš.

Šta se tiče Mil-spec. opreme, mislim da je malo koja civilna verzija može nadmašiti u nekoliko stvari:
- robusnost
- mogućnost prilagodbe i improvizacije.

Nosio sam doslovno godinama na duge ture ruksak natovaren s 30-ak kg opreme, pa dobro znam što vrijedi. Kevlar je jako otporan na abraziju i čvrst, svakako, ali Ferrino stranica za tvoj ruksak u dijelu o materijalima kaže:
Fabric
Dimension Polyant Super Light X-Pack®
DuPont™ Cordura® (500D prema http://www.ferrino.it/upload.2008//pdf/XMT_UK_2.pdf)
Ripstop Light Nylon
Reinforcements in DuPont™ Hypalon® (jako izdržljiv materijal od kojeg se izrađuju gumenjaci)

Ferrino sam također gledao i sviđa mi se, a iako je ovaj ILBE overkill za većinu naših potreba, mislim da je znatno čvršći od spomenutog. Sad, koliko je to potrebno, nemam pojma.
Napominjem da ovo nije transportni ruksak za putovanja nego višednevni (5+dana) ruksak kao osnova za spremanje svih stvari.


Ipak, osobno ne pazim puno na opremu (baš i ne moram kad koristim opremu za najteže uvjete), a svaki civilni ruksak kojeg sam imao potrgao se relativno brzo. Pogotovo u našim uvjetima kamenjara i šipražja.

Ako pričamo o hodanju i nošenju na cestama, onda bih možda prednost dao manjoj masi, ali također se postavlja pitanje koliko znači cca 1,5 kg manje mase (2,6/4,2) u odnosu na čvrstoću materijala, traka, patentnih zatvarača itd.

Šta se tiče jeftinih materijala, vjeruj da ovdje nema ni riječi o tome. Cordura 720 jako je dobra, kvalitet izrade je iznad svega civilnog što sam vidio, šavovi strašno jaki i dobri, patenti su definitzivno overkill, a posebno mi se sviđaju gumene ručice na patentima.
Osobno, priznajem, volio bih da nije u ovoj MARPAT maskirnoj verziji, ali ne postoji u drugoj boji.

Šta se tiče konkurentnosti i cijene, USMC ih nabavlja za 800 US$, a to govori dosta o kvaliteti i izradi ;-)
Polovni a u dobrom stanju u SAD se daju nabavit za 350 US$, što je dosta iznad većine ruksaka koje mi inače koristimo.

mene je došao, ukupno s prijevozom, bez poreza, cca 2000 Kn.

Slym, ovaj ruksak sam uzeo baš zato da mogu u njega potrpat većinu stvari koje nosim, da ne vise s vanjske strane (ćitaj: prventveno vreća i mali šator).

Ipak, hrpa MOLLE traka na njemu omogućuje nebrojene mogućnosti improvizacije.

Sgt. Bear, na stražnjoj strani ovvog ruksaka nalazi se posebni džep za camelback. a koristim Source modele od 2 i 3 litre, ali ovdje ću ići na neku preradu jer ne želim tako daleko od leđa imati toliku masu. Najvjerojatnije ću napravit sustav da ga objesim unutar ruksaka sa strane uz leđa, što neće biti teško.




amiklic1
bomber
bomber

Male
Broj postova : 173
Godine : 48
Lokacija : Stobreč
Datum registracije : 26.12.2010

[Vrh] Go down

Veliki ruksak i malo filozofije ;-) ... Empty Re: Veliki ruksak i malo filozofije ;-) ...

Postaj by mrkva4 27.12.10 22:45

Nosio sam slican ruksak na dulje putovanje vlakom...moram priznat do je to stvarno vreca bez dna...potrpat ces unutra sve potrebno & extra previse Veliki ruksak i malo filozofije ;-) ... 747986
ali kad je nakrcan dosta je tezak i nije za dulje relacije pjesacenja definitvno.
Ja imam Adventure 65L i potpuno mi zadovoljava.

mrkva4
lingua
lingua

Male
Broj postova : 232
Godine : 40
Lokacija : Varaždin
Datum registracije : 29.09.2010

[Vrh] Go down

Veliki ruksak i malo filozofije ;-) ... Empty Re: Veliki ruksak i malo filozofije ;-) ...

Postaj by NAVIGATOR 27.12.10 23:13

amiklic1 je napisao/la:

Ako pričamo o hodanju i nošenju na cestama, onda bih možda prednost dao manjoj masi, ali također se postavlja pitanje koliko znači cca 1,5 kg manje mase (2,6/4,2) u odnosu na čvrstoću materijala, traka, patentnih zatvarača itd.



zapravo je 2.4 naspram 4.2 skoro duplo, a iskreno mislim da bi mi tolike gurtne bile problem u kretanju kroz gusto raslinje, ali sigurno imaju i prednosti kod vješanja raznorazne opreme iz vana samo kaj ja to ne volim, jel je veča šansa da ču tak nekaj izgubiti ili da ču tako još više s opremom zapinjati po granju i oštetiti ju. kak sam i rekao. vojni ruksaci def. nisu u mojoj filozofiji transporta opreme.
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7018
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

Veliki ruksak i malo filozofije ;-) ... Empty Re: Veliki ruksak i malo filozofije ;-) ...

Postaj by Igsy 27.12.10 23:26

NAVIGATOR je napisao/la:
zapravo je 2.4 naspram 4.2 skoro duplo, a iskreno mislim da bi mi tolike gurtne bile problem u kretanju kroz gusto raslinje, ali sigurno imaju i prednosti kod vješanja raznorazne opreme iz vana samo kaj ja to ne volim, jel je veča šansa da ču tak nekaj izgubiti ili da ču tako još više s opremom zapinjati po granju i oštetiti ju. kak sam i rekao. vojni ruksaci def. nisu u mojoj filozofiji transporta opreme.


Sve to stoji, ali bili u tvog planinarskog stalo "nekoliko minobacačkih mina dvaju kalibara"? Veliki ruksak i malo filozofije ;-) ... 747986 Veliki ruksak i malo filozofije ;-) ... 368870
Igsy
Igsy
honoris
honoris

Male
Broj postova : 2412
Godine : 34
Lokacija : Split
Datum registracije : 12.03.2010

[Vrh] Go down

Veliki ruksak i malo filozofije ;-) ... Empty Re: Veliki ruksak i malo filozofije ;-) ...

Postaj by NAVIGATOR 27.12.10 23:38

u tom je segmentu moj tip ruksaka definitivni luzer
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7018
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

Veliki ruksak i malo filozofije ;-) ... Empty Re: Veliki ruksak i malo filozofije ;-) ...

Postaj by amiklic1 28.12.10 15:02

Da, svak uzmem šta mu paše i šta mu treba, svakako.

Meni ovaj odgovara zato jer je suspenzija na ruksaku koji je sposoban prihvatiti 60 kilograma opreme zasigurno nešto najbolje što se nudi na tržištu (zapravo, suspenzija je jednaka onoj s ruksaka Bora 80 tvrtke Arc'teryx, o kojoj se kod nas jako malo i gotovo ništa zna, ali u samom su vrhu proizvođača odjeće i opreme).

Imam jedan ruksak 50l, i suspenzija na njemu, koliko god bila kvalitetno napravljena za njegovu veličinu, puno je lošija od ove. Pogotovo pojasni dio, koji mi je i najvažniji.

Šta se tiče minobacačkih mina, one mi svakako ne trebaju, ali molle trake koje mogu primiti takav tip tereta govore o kvaliteti proizvodnja i ugrađenih materijala. O ostalom ne bih ;-)...

Svakako ovo nije običan komad opreme za svakog.
Činjenica je i da nije potreban za kraće ture, kakve svi mi najčešće radimo, i s tim se slažem u potpunosti.

Da je ruksak overkill, odnosno prevelik, prečavrst i s hrpom ne(polu?)potrebnih detalja za većinu korisnika, i tu se predajem zdravom razumu.

Ono što me dobilo su strašno dobre recenzije mnogih korisnika diljem svijeta, činjenica da ga je proizvela jedna, a dizajnirala druga vrhunska firma, i cijena koja je upravo suprotna filozofiji masovne (najčešće jeftine) proizvodnje vojne opreme te moje shvaćanje opreme koje možda proizlazi iz dugogodišnjeg tegljenja raznih vojnih ruksaka na leđima, tijekom 13-godišnjeg profesionalnog bavljenja vojnim pozivom, kad sam sigurno dobio nekakvo iskustvo i bio u raznim gadnim situacijama u kojima je dobra oprema jako važna (puknuta naramenica jednog ruksaka zamalo me navela da napustim vojni poziv, jer se dogodila na početku 30-kilometarske commando hodnje s 18kg na leđima, koja je bila selekcijskog tipa :-( )... Prenijeti taj teret na taj način nije lako niti lijepo, ali pošto nisam odustao znam da nije niti nemoguće.


amiklic1
bomber
bomber

Male
Broj postova : 173
Godine : 48
Lokacija : Stobreč
Datum registracije : 26.12.2010

[Vrh] Go down

Veliki ruksak i malo filozofije ;-) ... Empty Re: Veliki ruksak i malo filozofije ;-) ...

Postaj by Fratt 28.12.10 15:23

Kad se poriješavam nekih sitnica i opernatim,oko sredine Siječnja uzimam ovaj slatkiš kao glavni ruksak...

http://www.soviet-propaganda.com/index.php?main_page=product_info&cPath=5_42&products_id=3

Radi se o ruskom proizvođaču vojne opreme SSO,imam još par njihovih proizvoda i jednostavno sam oduševljen kvalitetom izrade i robusnošću,njihove stvari su doslovce nepoderive.
http://sso-mil.com
Fratt
Fratt
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 4003
Godine : 44
Lokacija : .- -. -.-. .. . -. - / ..-. --- .-. . ... - ...
Datum registracije : 30.09.2010

[Vrh] Go down

Veliki ruksak i malo filozofije ;-) ... Empty Re: Veliki ruksak i malo filozofije ;-) ...

Postaj by amiklic1 28.12.10 15:29

Super ruksak. Pogledaj malo recenzije na netu, iako volim ruske stvari, najvažnija stvar kod ruksaka je svakako suspenzija i čvrstoća...
Jer, i najbolje organiziran ruksak neće valjati ako ne leži dobro...

Inače, SSO radi dobre stvari ...

amiklic1
bomber
bomber

Male
Broj postova : 173
Godine : 48
Lokacija : Stobreč
Datum registracije : 26.12.2010

[Vrh] Go down

Veliki ruksak i malo filozofije ;-) ... Empty Re: Veliki ruksak i malo filozofije ;-) ...

Postaj by sgt bear 28.12.10 17:21

nisi me skuzio... samo sam odgovorio koji model ruksaka koristimo. CAMELBAK MOTHERLODE novi je model koji imam kako bi se nekad reklo na revers, a stari model istog proizvođača posjedujem osobno.
ako briješ na milspec ruksake, idi na web od proizvođača kifaru
sgt bear
sgt bear
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1478
Godine : 50
Lokacija : de/sk
Datum registracije : 12.04.2010

[Vrh] Go down

Veliki ruksak i malo filozofije ;-) ... Empty Re: Veliki ruksak i malo filozofije ;-) ...

Postaj by amiklic1 28.12.10 21:27

sgt bear je napisao/la:nisi me skuzio... samo sam odgovorio koji model ruksaka koristimo. CAMELBAK MOTHERLODE novi je model koji imam kako bi se nekad reklo na revers, a stari model istog proizvođača posjedujem osobno.
ako briješ na milspec ruksake, idi na web od proizvođača kifaru

Aha, sad kužim. TZhanks na savjetu,. također ekstra oprema.

Šta se tiče Kifaru-a, i on je bio u užem izboru, kao i Eberlestock i još neki, ali za ovu cijenu jednostavno nema ovakvog stroja ;-)...

Kifaru Longhunter (https://kifaru.net/longhunter.html) mi upravo prijatelj naručuje.
Cijena je 555 US% (cca 3000 Kn), plus sva davanja ovdje kod nas, tako da ga sigurno neće iozać' ispod 4000, što je preko dva ILBE-a.

Slična je situacija s Eberlestock-om...

amiklic1
bomber
bomber

Male
Broj postova : 173
Godine : 48
Lokacija : Stobreč
Datum registracije : 26.12.2010

[Vrh] Go down

Veliki ruksak i malo filozofije ;-) ... Empty Re: Veliki ruksak i malo filozofije ;-) ...

Postaj by sgt bear 28.12.10 22:03

ja htio uzeti lowe alpine saracen, ali ga kod nas nemogu dobiti...i nebi ni bio skup... u njega stane SSSSSVVVVVVVEEEEEEEE! 130 LITARA
sgt bear
sgt bear
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1478
Godine : 50
Lokacija : de/sk
Datum registracije : 12.04.2010

[Vrh] Go down

Veliki ruksak i malo filozofije ;-) ... Empty Re: Veliki ruksak i malo filozofije ;-) ...

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.