FORUM PREŽIVLJAVANJA, BUSHCRAFTA, PUSTOLOVINE I PRIRODE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» 24 sata divljine
BUG OUT BAG (torba za nuždu) Empty03.03.24 9:46 by NAVIGATOR

» Sretna 2024.godina
BUG OUT BAG (torba za nuždu) Empty01.01.24 23:27 by Lawman

» ako nekome treba ideja za kuću..
BUG OUT BAG (torba za nuždu) Empty18.12.23 9:19 by NecaPereca

» Ćao, ćao
BUG OUT BAG (torba za nuždu) Empty14.12.23 10:00 by NecaPereca

» Nije bilo preživljavanje ali je bilo stresno :)
BUG OUT BAG (torba za nuždu) Empty14.12.23 9:53 by Lawman

» Baterijske lampe
BUG OUT BAG (torba za nuždu) Empty24.11.23 8:29 by neven

» Utsch & Gierse Tools / UG-Tools
BUG OUT BAG (torba za nuždu) Empty23.11.23 19:08 by dux aeron

» Laser u survival kitu?
BUG OUT BAG (torba za nuždu) Empty22.11.23 20:56 by dux aeron

» Dosta je bilo zajebancije, dogodine tko živ , tko mrtav...
BUG OUT BAG (torba za nuždu) Empty21.11.23 12:20 by Lawman

» Stari novi hobi
BUG OUT BAG (torba za nuždu) Empty25.10.23 22:29 by neven

» Gitara & planinarenje
BUG OUT BAG (torba za nuždu) Empty24.09.23 11:48 by Strat04

» Izrada noza od turpije
BUG OUT BAG (torba za nuždu) Empty21.09.23 22:04 by Hobi majstor

» chris reeve sebenza folder
BUG OUT BAG (torba za nuždu) Empty21.09.23 18:51 by NAVIGATOR

» sta je najvaznije za prezivljavanje?
BUG OUT BAG (torba za nuždu) Empty20.09.23 11:34 by Strat04

» Mine na Papuku
BUG OUT BAG (torba za nuždu) Empty20.09.23 11:32 by Strat04

» prsluk, torbica ili ranac?
BUG OUT BAG (torba za nuždu) Empty20.09.23 11:10 by Strat04

» Prestavljanje
BUG OUT BAG (torba za nuždu) Empty20.09.23 9:45 by neven

» P: Chris Reeve Small Sebenza MAGNACUT
BUG OUT BAG (torba za nuždu) Empty30.08.23 9:03 by NAVIGATOR

» EDC- sitnice koje pojednostavljuju život
BUG OUT BAG (torba za nuždu) Empty09.08.23 16:48 by NAVIGATOR

» Svega ima,ničeg nema.. [CHAT TEMA]
BUG OUT BAG (torba za nuždu) Empty18.07.23 13:08 by Drvo

» Pozdrav svima
BUG OUT BAG (torba za nuždu) Empty03.06.23 14:28 by Shaman95

» Nocna zima ljeti u Gorskom Kotaru
BUG OUT BAG (torba za nuždu) Empty03.06.23 11:16 by DrAnte

» Koji nož kupiti?
BUG OUT BAG (torba za nuždu) Empty29.05.23 15:41 by Lawman

» "patiranje"karbonskog čelika?
BUG OUT BAG (torba za nuždu) Empty28.05.23 23:59 by ness

» SkeletoDon Alpha
BUG OUT BAG (torba za nuždu) Empty28.05.23 23:48 by ness

» BREZIN SOK
BUG OUT BAG (torba za nuždu) Empty28.05.23 23:40 by ness

» Pozdrav ekipa
BUG OUT BAG (torba za nuždu) Empty27.05.23 19:34 by Lawman

» Karte
BUG OUT BAG (torba za nuždu) Empty27.05.23 13:39 by Ervin

» Mora of Sweden noževi
BUG OUT BAG (torba za nuždu) Empty02.05.23 10:48 by Žic

» STRELJAČKA SVAKODNEVICA
BUG OUT BAG (torba za nuždu) Empty12.04.23 12:52 by Lawman

bebač 1-20
zelembara 20-50
tipko 50-100
bomber 100-200
lingua 200-500
spikač 500-1000
mr.spika 1000-2000
guru 2000-5000
master 5000-10000
alfa i omega 10000 +
Forum Preživljavanja© Facebook Icon

BUG OUT BAG (torba za nuždu)

+38
hawk
Born_Survivor
Storo
altx
ivo
siga
Hombre
roy
goxxon
Fratt
DomagojB.
Tandrax
acika
puls
kengur32
Frenky
FrankyRC
ElPrezidente
Bjesomar
remez
nikolahr
UrchinStar47
Mraz
Nero Rii
Login
Freeman
mastershooter45
Gane Nish
Rapidus
dman
neon
Mshai
Nahualli
Mile
stribor
tigi
Mladen
Stoney
42 posters

Stranica 1 / 4. 1, 2, 3, 4  Next

Go down

BUG OUT BAG (torba za nuždu) Empty B.o.b. -Bug out bag

Postaj by Stoney 04.01.10 14:23

B.O.B. (Bug out Bag) je termin koji se koristi za torbu u koju se stavlja oprema u slucaju da moramo napustiti dom (ili stignuti od recimo posla do doma gdje nam se nalazi "glavna" torba). Nesto kao survival kit samo puno vece. Oprema je vrlo slicna nasoj opremi koju koristimo za survival/kampiranje/izlete ali isto tako ima velikih razlika i "specijalizacija" za katastrofe.
Ove informacije bi mogle posluziti "pocetnicima" kako bi bolje znali kakva oprema im treba i na sto trebaju obratiti pozornost.
Vecina ljudi koja zivi u visokorizicnim podrucjima od katasrofe (poplave, uragani, tornada, potresi-Hrvatska je visokorizicni teren za potrese) ima BOB-ove specijalizirane za odredjene katastrofe, pa u slucaj da im netreba dio toga, lako izbace dio opreme.
Primjer bi bio da ljudi u poplavnim podrucjima imaju kajak,manji brod ili neki "brod za plazu" na napuhavanje na tavanu/balkonu/garazi, tako da ako katastrofa nije poplava nego potres, lako ostave to iza sebe.
Oni malo vise paranoicni imaju gas-maske, kemijska odijela, pancirke, 10 pušaka, teren oko kuce uredjen da ima preglednost, rovove, vojnu bodljikavu zicu i sve tome slicno ali to je paranoicno i u nekim slucajevima cak i ilegalno tako da vam sama ilegalnost toga vrlo lako moze donjeti puno vece probleme od same katastrofe.
-U slucajevima katastrofe i opce panike policija/vojska ilegalne aktivnosti rjesava na najbrzi moguci nacin bilo to da vam bez pitanja stave lisice ili ako imate pusku, imate jedno upozorenje da ju bacite.
Odprilike isto kao sto vatrogasci razbijaju stakla ako im treba hidrant pored kojeg ste parkirali, ili ce vam jednostavno odgurati auto sa kamionom. Nikome nece odgovarati jer imaju po zakonu to pravo, a vi cete jos platiti nekoliko razlicitih i visokih kazni jer ste ugrozili zivote ljudi/imovine.

Nekoliko bitnih kategorija prilikom slaganja BOB-a bi bile sljedece:
Znanje:
Postoje ljudi koju mogu prezivjeti goli na snijegu po 6 mjeseci i to je uredu i pozeljno... ali mi ostali smrtnici moramo nositi opremu, bila ona nesto sto stane u jednolitarsku bocu ili cjeli kamion stvari... moramo ju imati. Ovisno o nasem znanju, mozemo sastavljati opremu.
Ako vam je jedino znanje o medicini da popijete aspirin kada vas boli glava, nemojte niti slagati neki kit sa medicinskim stvarima jer samo mozete gore napraviti. Ako neznate koristiti ili prepoznati ranu koja se treba zasiti, nemojte ju staviti u kit nego prvo naucite sve sto trebate o tome, testirajte se i onda kada nesto znate, mozete staviti iglu u torbu.
To je po meni neko pravilo za svu opremu i to bi svima preporucio jer bolje da nemate mačetu nego da si snjom odrezete nogu. Nemojte smatrati da nesto znate samo zato jer imate teorijsko znanje o tome ili ste vidjeli 300 puta kako se to radi. Praksa je praksa i nista ju nemoze zamijeniti.
Primjer: Pogledao sam 200 instrukcijskih videa o bowdrill-u ali mi je trebalo nekoliko uta da shvatim da se isprva polako mora puhati i tek onda povećavati snagu daha/puhanja.
Ako vam u praksi nesto nije upalilo bez problema, smatrajte kao da to neznate i nemojte računati na tu vještinu nego ju prvo provedite u praksi (ako je legalno, naravno).

Oprema:
Kao sto sam vec rekao, znanje je bitno i o tome ovisi koju/kakvu opremu cete imati pored sebe. Naravno, nemozemo svi priustiti najbolju/najskuplju opremu jer se sama kvalitetna oprema i sve sitnice skupljaju godinama i po meni nikad nema kraja tome ali neke osnovne stvari moramo imati. Npr. Ako ste u području gdje često pada snijeg, nemozete biti bez rukavica ili tople kape.
Oprema u torbi se treba rotirati sto cesce jer je glupo imati u torbi odjecu za zimu tjekom ljeta...mozete ali nemojte pretjerivati jer uvijek mozete izbaciti ono sto vam netreba posto cijena nekog predmeta u takoj nekoj situaciji ce vam biti najmanja briga.
Ako koristite ovu opremu, to znaci da ste morali napustiti svoj dom i samo se mozete nadati da cete se vratiti u njega i u normalan zivot.
Neke generalne stvari koje bi te trebali imati (i znati koristiti) bi bile:

Survival kit o kojem smo puno pricali i netrebaju detalji,
kit za medicinu -ljekovi koje morate uzivati redovito ako ste recimo dijabeticar, razne tablete potiv bolova/proljeva i slicno, kreme za opustanje misica (tigrova mast/deep heat recimo za ljude sa čestim bolovima u križima), stvari kao gaze, zavoji i dezinfekcijska sredstva za rane i sve tome slicno posto cete vjerojatno imati velike fizicke napore uz ogranicene resurse hrane/vode.

kit za higijenu -nema tusiranja, šampona i wc-a tako da se morate brinuti o oralnoj higijeni, stopalima (zuljevi, puknuce koze, gljivice itd), kosa (savrseno mjesto za uši, krpelje i sl), briga zbog alergija itd itd itd. Ako nekoga zanima nesto vise o higijeni u prirodi posto je uzasno bitna, napisat cu nesto i to tome -samo javite.

Noz,pila,maceta,sjekira. Nepotrebno je nositi svaki alat koji vam moze zatrebati. Svaki od tih alata ima svoju primjenu i u odredjenoj situaciji se ponasa najbolje ali vi morate saznati sto najbolje koristite i sto najbolje odgovara vama kako nebi nosili nesto sto vam prakticki nece niti trebati jer mozete napraviti istu stvar sa drugim alatom.-Praksa!

Sistem za skloniste. Nemojte nositi sator za 5 ljudi kada ga mozete napraviti u roku od pola sata od prirodnih materijala. Grane, lisce i metar konopa moze biti cak i bolje nego sator u velikom broju situacija. Praksom cete saznati sto najbolje odgovara za vas, kako se skloniti od vjetra i tokova vode koji se odjednom pojave i mogu vas odnjet skupa sa opremom.

-Nemojte zaboraviti spremiti novac jer bi bilo uzasno da gladni i zedni dodjete ispred fast food-a bez lipe, a novac dobro gori (i u situacijama sprezivljavanja je legalno paliti novac)
Hrana/voda. Ako cete hodati pored rijeka/potoka/jezera netrebate nositi sa sobom 10 litara vode ali oni koji zive u podrucjima bez prirodnih izvora vode, trebaju saznti koliko vode njima treba na dan i gdje postoje lokve/bare/bunari. Nemojte ocekivati da cete u ducanu pronaci hranu/vodu jer se je toga netko vec prije od vas sjetio (vlasnik recimo) i kupio (ili uzeo/ukrao) sve boce vode i svu hranu.
-Tjekom uragana u Americi svi ducani su se zatvorili ali rulje ljudi su provalile u ducane i pokrali sve sa polica toliko da ni zvakace nisu ostale (oralna higijena) a kamoli benzin na pumpama.
Nemozete ocekivati da ce ducani bit otvoreni ili da cete provaliti unutra i ukrasti sve sto vam treba jer je velika vjeorjatnost da su ducani vec prazni. Pametno je imati spremljeno dovoljno hrane u kuci za barem tjedan dana (o tome sam vec napisao clanak).
Rezervna roba je bitna, bilo zbog topline ili higijene koja vam moze biti veci problem nego voda ili hrana.
-Nemojte nositi puske i pancirke sa sobom jer je to jednostavno glupo od ljudi. Ako se vas plan sastoji od toga da cete se morati na taj nacin braniti/napadati to je najgori moguci plan posto jedna (ili 5) osoba se nemoze obraniti od vojske ili slicno.

Brzina:
Dok gledam dokumentarce na TV-u o Hrv Domovinskom ratu vidim da izbjeglice imaju samo najlonske vrecice u rukama. Meni to govori da su imali vremena ustat iz kreveta, obuc nesto robe (ima dosta njih u kucnim ogrtacima) a "oprema" im je bila stvari koje su uzeli u ruke na putu do vrata.
Mozda vama sve ovo zvuci paranoicno ali to su govorili prijatelju koji je zavrsio kao izbjeglica pa je odjednom postao svima najbolji prijatelj -posto je znao sto treba raditi i imao je hrane/vode sa sobom.
Imam spremnu torbu blizu vrata tako da ce mi duze trebati da obucem hlace i majicu (koje su na torbi) nego da uzmem sve sto ce mi trebati. Čizme ako uspijem obuc -super, ako ne -idem u šlapama, barem cu imati ostatak stvri koje su mi potrebne.

Gledajte isto tako da ce brzina kretanja vjerojatno biti vitalna tako da ako ste spremili opremu koju jedva dignete i nemozete hodati 10 km po cesti/lakom terenu sa njom... Testirajte sami sebe sa svom opremom koju mislite spakirati. Hodajte barem 10 km po teskom terenu i vidite koliko vode i hrane vam treba tjekom/nakon toga. To je isto kao da idete razgaziti nove gojzerice prije nego vam trebaju za kampiranje/izlete.
Puno ljudi ima terence ili cak modificirane automobile samo za ovu svrhu. 300 litara benzine u metalnim rezervarima koje nose u prikolici, 150 litara vode i sve tome slicno. Tih 300 litara banzina meni govori samo da ti ljudi imaju previse novca a premalo pameti posto ce im veci problem biti kako se rjesiti tog benzina i gledati da ne eksplodira nego sto ce im koristiti.
Davanje dovoljno novca za 2 nova mercedesa kako bi se imalo neki odlican terenac koji malo trosi je jednostavno glupo kada mozete skoro istu stvr postignuti sa obicnim automobilom, a to je jednako nuli.
Cak i da u automobilu imate 50 litara benzina je glupo posto ce sve ceste biti zakrčene i nitko nigdje nece moci cestom. Ako vec nezelite/nemozete hodati (ili ste bas toliko ljeni), bolje je imati motor.Terenski- "kroser".
Moc cete izbjegnuti guzvu automobila tako da skrenete sa ceste i u polje(ili izmedju automobila prolaziti), pa nakon rulje zaglavljenih automobila skrenete opet na cestu. To treba znati voziti i biti iskusan u tome te je puno bolje (ako ste sami) putovati sa motorom nego automobilom posto manje trosi, dovoljno je za jednu osobu (+torba sa opremom), lakse se manevrira kroz guzvu (koja ce sigurno nastati), mozete ici preko "kozjih puteva" gdje automobil nemoze.
Gorivo koje vam treba nemozete racunati da cete "pronaci" u napustenim automobilima nego jednostavno zakacite 2 kante od 20 litara sastrane motora tako da mozete sjest na njega sa torbom na ledjima.
Posto manje trosi, puno manji problem ce vam biti gdje cete nabaviti gorivo ili ako ce vam trebati.
Ako netko nezna voziti motor ili nema priliku za nabavku, definitivno preporucam hodanje prije nego automobil, bilo zbog psiholoske pripremljenosti i lazne sigurnosti koju nam automobil daje kao i zbog velike vjerojatnosti da ce nam korisnost toga biti jednaka nuli.

Specijalizacija:
Pod specijalizacijom mislim na opremu za odredjene katastrofe. Hrvatska je visokorizicno podrucje za potrese, ali iz nekog razloga, nemamo ih toliko cesto ili jako. Kada je lani bio onaj ogroman potres u Italiji, ja sam u Puli na 5 katu to osjetio i u roku od 2 minute sam bio obucen sa opremom 300 metara od zgrade na sigurnom. Naletili su kolege sa faxa i taman kada su se poceli smijati, 5-6 cigli je palo sa krova i razbilo auto. Jako brzo su dotrcali do mene jer su shvatili da su ispod susjedne zgrade a smijeh je postao "Sta sad?".
Da, ispao sam malo (puno) debilan i paranoican ali zgrada je jako stara i da je slucajnost bila malo drugacija odn epicentar malo blize, istra bi izgledala kao Italija gdje godinu dana kasnije ljudi jos zive u satorima na ulicama (sto je ostalo od njih).
Oprema za recimo nuklearni napad mi je vise nego smijesna posto nijedna drzava nema "hrabrosti" postati tako ozlogasena u povijesti kao Amerika (efekt naravno smanjen jer je ipak to Amerika ali svi znaju na sto se misli kada se spomene "Hirošima i Nagasaki").
Nuklearne katastrofe stvaraju previse negativne propagande, unistava vrijednosti drzave i unistava zemljiste za 30 sljedecih generacija. Virusi ili kemijske bombe ne rade to. Ostavljaju vrijednosti zemlje prakticki netaknute, umjetnine, muzeji, zgrade, polja, jezera, zivotinje, tehnologija (vojna ili ne) itd itd.
Puno je lakse (vjerovali ili ne) proizvesti kemijsku bombu ("prljavu bombu") nego nuklearnu pošto 3 fanatika mogu napraviti nekoliko tisuca razlicitih mjesavina u garazi sa kemikalijama koje se nabave potpuno legalno a "recept" nabavi dijete od 10 godina na internetu (ili dodaj jos jednog kemičara koji zna sto radi).
3 bačve takvih kemikalija zarazi (i kemijskim putem ubije) ljude na površini New York-a (odprilike velicina Istre) a netreba nikakvih velikih planiranja, zavjera ili bilo cega da se 3 bačve stave u kombij i parkiraju u centru Zagreba ili na 5 lokacija diljem Hrvatske.
Zamislite samo da je "sivnjska gripa" bila stvarno ono što su mediji govorili o tome, da je bila tolika (90%) smrtnost kao sto su govorili i da se je širila kao što su govorili. U tom slucaju maske za lice bi bile jako pametne za drzati negdje u opremi posto kostaju 20 kn (150 kom.) a u slucaju neke panike nebi se moglo to nabaviti nego bi se to preprodavalo kao da je suho zlato.
Puno ljudi to koristi i kada bruse/šmirglaju drvo ili tjekom varenja (ispod maske za varenje) kako nebi kašljali 3 dana.
Sluze i kao odlican (ali mali) filter za vodu.
Vec sam spomenuo kajake ili obicne "brodove za plazu" u slucaju poplave. Netrebate imati kajak od 3000 kn kada neka stvarcica za 50 kn na napuhavanje moze posluziti vise nego dobro (samo uzmite nekoliko zbog tezine opreme i drugih ljudi pored sebe). Ako nezelite kupiti tako neki "brod", stavite svoj omiljeni ormar pored prozora i izolirajte ga nekom boljom trakom.

Ako netko zeli da napisem jos neki clanak i da razradim recimo higijenu u prirodu ili sam nesto zaboravio, samo javite.
Stoney
Stoney
spikač
spikač

Male
Broj postova : 630
Godine : 36
Lokacija : Novalja
Datum registracije : 23.05.2009

[Vrh] Go down

BUG OUT BAG (torba za nuždu) Empty Re: BUG OUT BAG (torba za nuždu)

Postaj by Stoney 04.01.10 22:17

Hmm...toliko loše?
Ajde jedan komentar barem - ega radi BUG OUT BAG (torba za nuždu) 410302
Stoney
Stoney
spikač
spikač

Male
Broj postova : 630
Godine : 36
Lokacija : Novalja
Datum registracije : 23.05.2009

[Vrh] Go down

BUG OUT BAG (torba za nuždu) Empty Re: BUG OUT BAG (torba za nuždu)

Postaj by Mladen 04.01.10 22:21

sve je opisano...
zašto temu kvariti...
Mladen
Mladen
honoris
honoris

Male
Broj postova : 2438
Godine : 55
Lokacija : Varaždin
Datum registracije : 15.02.2009

[Vrh] Go down

BUG OUT BAG (torba za nuždu) Empty Re: BUG OUT BAG (torba za nuždu)

Postaj by Stoney 04.01.10 22:23

Pa mislio sam da ce barem neki detalj bit nejasan. Nema veze, izgleda da je ok =)
Stoney
Stoney
spikač
spikač

Male
Broj postova : 630
Godine : 36
Lokacija : Novalja
Datum registracije : 23.05.2009

[Vrh] Go down

BUG OUT BAG (torba za nuždu) Empty Re: BUG OUT BAG (torba za nuždu)

Postaj by tigi 05.01.10 8:23

nemaš brige stoney napisano je jasno da jasnije nemože biti, mislim da su svi s guštom pročitali i da nema nejasnoća, kako vuk napisa čemu kvariti!
tigi
tigi
spikač
spikač

Male
Broj postova : 616
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 13.02.2009

[Vrh] Go down

BUG OUT BAG (torba za nuždu) Empty Re: BUG OUT BAG (torba za nuždu)

Postaj by stribor 05.01.10 8:44

Stoney, ova je tema vrlo zanimljiva i dobro bi bilo da je nastaviš, s detaljima o npr. hrani itd.
stribor
stribor
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 23
Godine : 61
Lokacija : Trogir
Datum registracije : 28.05.2009

[Vrh] Go down

BUG OUT BAG (torba za nuždu) Empty Re: BUG OUT BAG (torba za nuždu)

Postaj by Stoney 05.01.10 13:36

Hrana ti je ista kao i za izlete/kampiranja. Sve ono sto nosimo inace sa sobom bili survivori, planinari, speolozi ...itd...
Kad ja iden na par dana to je najcesce nekoliko konzervi recimo tunjevine ili jednostavno vakumiram nekoliko kobasica da mi se ne pokvari ostatak paketa.
Instant juhe. Netrebas imati niti neku zdjelicu, samo ulijes vrucu vodu u tu vrecicu (u kojoj je ta smjesa za juhu) i u njoj ti se kuha 10 min (nisam 100% siguran ali pise na vrecici) i jedes iz nje tako da nemas ciscenja ili gluposti sa zdjelicom.
Uzmem nekad i nekoliko cokoladica za sportase jer se stvarno osjecas 5 puta bolje nakon 2-3 te cokoladice, pogtovo umoran.
Kod prijatelja sam vidio neku smjesu u vrecici. Recept ti je:
2 banane, zitarice (sto vise vrsta, to bolje ali nemoj stavit onaj Vitalis jer oni neki "jastučići" ako su zagrijani na nekoliko sati -ljeto,sunce- daju UZASAN okus).
Nakon toga bi ti stavio jedan ili 2 čvrsta jogurta. Pola čašice (od toga jogurta) stavi mlijeka. Nekoliko zlica sećera.
Ako ispadne previse gusto, stavi jos mlijeka dok ne dobijes nesto sto je gusto ali i dalje moras jest sa zlicom.
Probao sam i povratio a volim sve sastojke toga... Pizza mi je super, sladoled mi je super, ali ne zajedno. Ako netko zeli probat, mozda mu se svidi jer taj prijatelj jede samo to i njemu je predobro. BUG OUT BAG (torba za nuždu) 448217
Suhi "kolači" kao recimo Domaćica ili petit keksi. -Puno ljudi to nosi sa sobom samo sto meni treba 5 kg toga da se najedem.
Polutvrdi/tvrdi sirevi. Preporucio bi da ljudi to izvade iz originalnog pakiranja i stave odvojeno u neke manje vrecice posto ce se vjerojatno to u torbi stisnut a originalna pakiranja su tako jos teza za otvorit a vecina mi ostane na prstima.
Slanina/paštete/prsut i sve tome slicno.
Sendvici?

Sve u svemu... bilo sta mozete spakirati ako idete na 24 sata ili manje samo to stavite u vrecice koje cete donekle vakumirati kako se nebi skašilo i razlilo po torbi. Ako imate neka veca pakiranja (kao kobacice) i nemate doma aparat za vakumiranje (jako dobra stvar koja se isplati za mjesec-dva) onda jednostavno zamotajte u vrecicu i omotajte izolir trakom da zrak ne ulazi unutra jer tako se 90% stvari nece pokvariti (osim stvari koje moraju biti u flizideru). I problem rjesen BUG OUT BAG (torba za nuždu) 611886
Stoney
Stoney
spikač
spikač

Male
Broj postova : 630
Godine : 36
Lokacija : Novalja
Datum registracije : 23.05.2009

[Vrh] Go down

BUG OUT BAG (torba za nuždu) Empty Re: BUG OUT BAG (torba za nuždu)

Postaj by stribor 05.01.10 21:44

Zalihe hrane za b.o.b mogu se nadopuniti i sa tzv. ANZAC (Australian and New Zealand Army Corps) keksima, kojeg su još u I svjetskom ratu osmislile žene vojnika, kao hranjivu i nepokvarljivu hranu. Evo i recepta:

sastojci:

120 g Pšeničnog oštrog brašna tip 400
50 g kokosovog brašna
½ vrećice Praška za pecivo
80 g zobenih pahuljica
150 g šećera
120 g maslaca
2 žlice javorova sirupa
3 žlice kipuće vode

priprema:

1. Pomiješajte brašno, kokosovo brašno, prašak za pecivo, zobene pahuljice i šećer.
2. Na laganom plamenu otopite maslac, ulijte javorov sirup, dodajte 3 žlice kipuće vode i promiješajte.
3. Maslac dodajte brašnu i dobro promiješajte tako da se svi sastojci povežu.
4. Mokrim rukama oblikujte kuglice veličine oraha pa ih rasporedite na pleh obložen papirom za pečenje.
5. Pecite u pećnici zagrijanoj na 170°C oko 15 minuta. Uklonite ih s pleha dok su još vrući.

Izvor: Coolinarika
stribor
stribor
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 23
Godine : 61
Lokacija : Trogir
Datum registracije : 28.05.2009

[Vrh] Go down

BUG OUT BAG (torba za nuždu) Empty Re: BUG OUT BAG (torba za nuždu)

Postaj by Mile 08.01.10 12:11

hvala stoney ovo je super nikad prije nisam razmisljao o brzini izlaska s mjesta prebivalista
super tema ima na youtubu par videa ako ce ko pogledati kako to sve izgleda kad je zavrseno
Mile
Mile
bomber
bomber

Male
Broj postova : 175
Godine : 29
Lokacija : starigrad-paklenica
Datum registracije : 07.06.2009

[Vrh] Go down

BUG OUT BAG (torba za nuždu) Empty Re: BUG OUT BAG (torba za nuždu)

Postaj by Stoney 08.01.10 13:02

Nemoj samo zaboravit da nekome najkorisniji predmet u torbi nekome drugome samo smeta. Gledaj sto ti znas koristiti i ako mozes nac manje/laksu/bolju/jeftiniju zamjenu. Netreba ti kompas od 1000 kn ako sve sto na njemu znas je vidjet gdje je istok (i onda?) - malo karikiram ali kuzis valjda da je oprema za svakoga posebna jer ovisi o znanju, mogucnosti nosenja tezine, lovi i nakraju terenu kojim se kreces.
Postavi onda slike pod opremom -i ja cu kad stignem sve to izvadit.
Stoney
Stoney
spikač
spikač

Male
Broj postova : 630
Godine : 36
Lokacija : Novalja
Datum registracije : 23.05.2009

[Vrh] Go down

BUG OUT BAG (torba za nuždu) Empty Re: BUG OUT BAG (torba za nuždu)

Postaj by Nahualli 08.01.10 23:27

Nemojte zaboraviti spremiti novac jer bi bilo uzasno da gladni i zedni dodjete ispred fast food-a bez lipe, a novac dobro gori (i u situacijama sprezivljavanja je legalno paliti novac)
Da, netko je već napisao ovdje na forumu, pametno bi bilo spremiti što sitnije, dakle više novčanica po 10kn zato što novac možemo iskoristiti na razne načine osim primarne svrhe.

Osim svega što si naveo, u B.o.B. bih dodala i sve važne fotokopirane dokumente (osobna iskaznica, domovnica, putovnica, vozačka dozvola...) spremljene u vodonepropusnu košuljicu.

Isto tako nešto za signalizaciju kao što je žviždaljka.
Nahualli
Nahualli
lingua
lingua

Broj postova : 225
Datum registracije : 29.06.2008

[Vrh] Go down

BUG OUT BAG (torba za nuždu) Empty Re: BUG OUT BAG (torba za nuždu)

Postaj by Gost 09.01.10 14:25

Stoney je napisao/la:
Ako netko zeli da napisem jos neki clanak i da razradim recimo higijenu u prirodu ili sam nesto zaboravio, samo javite.

Može razrada o higijeni u prirodi?

Gost
Gost


[Vrh] Go down

BUG OUT BAG (torba za nuždu) Empty Re: BUG OUT BAG (torba za nuždu)

Postaj by Mshai 09.01.10 16:58

Stoney, ovo ti je odlično! Baš sam počeo raditi na B.O.B.u, a nisam ni znao da to ima ime. Hvala na dodatnim informacijama.
Mshai
Mshai
spikač
spikač

Male
Broj postova : 517
Godine : 39
Lokacija : kraj drva života
Datum registracije : 29.01.2009

[Vrh] Go down

BUG OUT BAG (torba za nuždu) Empty Re: BUG OUT BAG (torba za nuždu)

Postaj by Stoney 09.01.10 17:23

Higijena ti je prilicno jednostavna.
Robu kao carape, bokserice (ili tko sta vec nosi) i majicu koja je u doticaju sa kozom i upija najvise znoja bi trebalo osusiti (ako je mokra) ili barem prozraciti pored vatre ili na suncu.
Carape promjenite ako imate rezervne jer bez toga sam dobivao jako puno zuljeva i bolova u stopalima -a bez toga je puno lakse hodat i uzivat.
Ako ste nekih tjedan dana na kampiranju ili u survival situaciji bilo bi pozeljno da operete podrucja osjetljiva na znoj, a to su: pazusi, medjunozje (i straznjica), stolapa, straznja strana koljena (osipi), vrat. Ako ste u survival situaciji (ili bas jako jako smrdite drugima) i morate koristiti neku malo vecu lokvu, obicna krpa ce posluziti. Nemojte prvo oprati medjunozje i onda lice a vodu koja je u krpi ocjedite barem 5-6 m dalje od lokve kako nebi opet te bakterije stavljali na sebe.
U survival situacijama (ili kampiranju), nemojte se brijati ako nemate "opremu" za to odn ogledalo i britvicu jer mislim da se bas ne isplati recimo prerezati si pazuh (zene, a valjda i neki muski BUG OUT BAG (torba za nuždu) 469245 ) estetike radi. Isto tako ide sa onim "macho" tipovima koji si u sumi pored vatre navecer briju bradu sa macetom.
-Samo sad nemojte pocet nosit "old spice" u torbi BUG OUT BAG (torba za nuždu) 592423 BUG OUT BAG (torba za nuždu) 469245
Stoney
Stoney
spikač
spikač

Male
Broj postova : 630
Godine : 36
Lokacija : Novalja
Datum registracije : 23.05.2009

[Vrh] Go down

BUG OUT BAG (torba za nuždu) Empty Re: BUG OUT BAG (torba za nuždu)

Postaj by Mladen 09.01.10 18:19

pitanje koje se tiče osnovne higjene u prirodi ...
zasjenilo je jednu moju pustolovinu...
zato ljudi pripazite na te stvari...
majka priroda jest najbolji čistač..
ali mi joj moramo u tome pomoči...

radi se o prenočenju na jednoj utvrdi...
kad je čovjek koji ju održava ...
na forumu napisao ..
kako smo kulturni ljudi...
tad smo bili ekipa...
sad nema veze koje ...
ali ja sam na jarbolu ostavio naljepnicu institucije..
kojoj tad nisam pripadao...
Mladen
Mladen
honoris
honoris

Male
Broj postova : 2438
Godine : 55
Lokacija : Varaždin
Datum registracije : 15.02.2009

[Vrh] Go down

BUG OUT BAG (torba za nuždu) Empty Re: BUG OUT BAG (torba za nuždu)

Postaj by neon 10.01.10 16:13

Mali ispravak djelica originalnog posta. Prljava bomba nije kemijsko oruzje. Radi se o bombi koja klasicnom eksplozijom rasipava radioaktivne materijale.

Naime, nuklearnu bombu bas nije lako napraviti "u garazi" kako kaze originalni post. Za to treba imati alate za izradu super precizne mehanike i prilicno puno znanja koje bas i nije javno dostupno. Lakse je nabaviti radioaktivni materijal i nalijepiti ga oko klasicnog eksploziva te tako detonirati. Eksplozija nece biti velika (kao nuklearna), ali od radioaktivnog materijala napraviti prasinu slicno onoj nakon nakon nuklearne eksplozije.

Bomba je utoliko gora sto ce klasicna eksplozija (svojom snagom) mozda zavarati sigurnosne i spasilacke sluzbe koje nece istog casa posumnjati na radijaciju - barem ne dok se ne vide posljedice na ljude (npr. radijacijska bolest - ovisno o kolicini i stupnju radioaktivnosti "prljavog" materijala).

Kako radiaktivni materijal za takvu bombu ne mora biti fizijski pogodan puno ga je lakse nabaviti. Fizijsko gorivo se strogo nadgleda u cijelom svijetu i suprotno scenaristima americkih filmova i dizanju straha medu Amerikancima nije nimalo lako dobavljilo. Pogotovo ne iz civilnih izvora koji su kontrolirani daleko bolje od vojnih jer ih kontrolira vise drzava i medunarodno tijelo dok vojne kontrolira samo drzava vlasnik.

Npr.

Jedni od vecih proizvodaca radioaktivnog otpada su bolnice koje ga sigurno ne skladiste s tolikim oprezom kao npr. nuklearne elektrane ili istrazivacki instituti. Razlog tome je sto javnost ocekuje da elektrana ili institut "izgube" takve materijale pa su sistemi kontrole vrlo rigozorni dok vecina ljudi nema pojma da je npr 80 - 90% radioaktivnog otpada u HR proizvedeno u bolnicama.
neon
neon
lingua
lingua

Male
Broj postova : 217
Godine : 45
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 09.01.2010

http://www.urbangadgette.com

[Vrh] Go down

BUG OUT BAG (torba za nuždu) Empty Re: BUG OUT BAG (torba za nuždu)

Postaj by Stoney 10.01.10 23:04

Krivo si me skuzio (ili se ja krivo izrazio), pisao sam da je lako napraviti "prljavu bombu" ali sam mislio da su to kemijske bombe tako da sam samo pogrijesio u nazivu posto nisam znao da je taj izraz samo za nuklearne. Sve u svemu... samo sam pogrijesio naziv.
Stojim ispravljen BUG OUT BAG (torba za nuždu) 611886
Stoney
Stoney
spikač
spikač

Male
Broj postova : 630
Godine : 36
Lokacija : Novalja
Datum registracije : 23.05.2009

[Vrh] Go down

BUG OUT BAG (torba za nuždu) Empty Re: BUG OUT BAG (torba za nuždu)

Postaj by neon 11.01.10 1:00

Stoney je napisao/la:Krivo si me skuzio (ili se ja krivo izrazio), pisao sam da je lako napraviti "prljavu bombu" ali sam mislio da su to kemijske bombe tako da sam samo pogrijesio u nazivu posto nisam znao da je taj izraz samo za nuklearne. Sve u svemu... samo sam pogrijesio naziv.
Stojim ispravljen BUG OUT BAG (torba za nuždu) 611886

Ma zelja mi je bila samo informirati. Ne cini mi se to kao neka pogreska s tvoje strane, ali eto da napisem kad sam se vec bio informirao o tome.
neon
neon
lingua
lingua

Male
Broj postova : 217
Godine : 45
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 09.01.2010

http://www.urbangadgette.com

[Vrh] Go down

BUG OUT BAG (torba za nuždu) Empty Re: BUG OUT BAG (torba za nuždu)

Postaj by Gost 01.02.10 13:32

vidim da si se trudio pisati :S

Gost
Gost


[Vrh] Go down

BUG OUT BAG (torba za nuždu) Empty Re: BUG OUT BAG (torba za nuždu)

Postaj by Stoney 01.02.10 20:00

To cu shvatit kao kompliment, tako da; hvala ti =)

A ulovi me svako malo volja za pisanjen pa mozda ovo netko i procita BUG OUT BAG (torba za nuždu) 323904
Stoney
Stoney
spikač
spikač

Male
Broj postova : 630
Godine : 36
Lokacija : Novalja
Datum registracije : 23.05.2009

[Vrh] Go down

BUG OUT BAG (torba za nuždu) Empty Re: BUG OUT BAG (torba za nuždu)

Postaj by dman 08.03.10 23:59

svaka cast na "clanku" BUG OUT BAG (torba za nuždu) 747986
i ja sam bas hteo reci ovo o prljavoj bombi [iako sam skontao na sta si TI mislio u clanku],ali zbog ljudi koji ovo citaju, jer mogu cuti negde da je aktivirana prljava bomba [malo verovatno,ali opet] i da pomisle da je u pitanju biolosko/hemijsko oruzje,a ne nuklearno

druga zamerka,one maske koje su se prodavale "ovih dana" [mozda se jos i prodaju,nisam primetio] za zastitu od svinjske gripe nisu bas tako zastitljive,odnosno,zastitice od krupnijih cestica,ali ne i od svih bioloskih/hemijskih otrova [ne treba dalje ni od amonijaka ici,koji i malo kvalitetnije maske neke filtrirati]

no,druga je stvar s onim maskama s posebnim bocama za disanje

[p.s. nisam licno isprobao ni jedan tip maski]

sto se tice automobila kao bov [bug out vehicle BUG OUT BAG (torba za nuždu) 368870] moze i ne mora biti dobar izbor,nece sigurno biti dobar izbor ako zivis na menhetnu i treba da zdimis iz ny-a a svi bas isto to pokusavaju,ali ukoliko zivis blizu izlaza iz grada/di ima pored puta i njiva,pa da mozes zaobici kolonu,nije los izbor...

jos bih samo dodao,da obicno ljudi koji prave bob-ove imaju i posebna mesta u slicaju velikog sranja kada moraju pobeci iz "maticne" kuce,obicno su to neke kucice na selu i slicno BUG OUT BAG (torba za nuždu) 747986

jos jednom,svaka cast i nastavi samo BUG OUT BAG (torba za nuždu) 69343

@stribor,a sta je javorov sirup? sirup od kog dela javora?? i ima to kod nas uopste da se nabavi

slazem se s nahualli da treba poneti i licna dokumenta [fotokopije],ja bih samo dodao da dokumena od visoke vaznosti [vlasnicki listovi,vencani,maticni,i ostali listovi,skolske diplome,licna[osobna],zdravstvena,i druge knjizice i slicno sto bi potpalo pod ovo] drzati na mestu brzog dostupa,da se u slucaju velikog sranja mogu u max par minuta [previse] uzeti

dman
dman
bomber
bomber

Male
Broj postova : 100
Godine : 36
Lokacija : Subotica - Vojvodina
Datum registracije : 04.07.2009

[Vrh] Go down

BUG OUT BAG (torba za nuždu) Empty Re: BUG OUT BAG (torba za nuždu)

Postaj by Rapidus 09.03.10 19:15

kao prvo, odličan topic, imam pitannje, dakle u situacijama općeg nemira i koje katastrofe pretpostavljan da bi kriminal porasta brutalno, mislin da bi bilo poželjno imat kakvo oružje za blisku borbu, npr mp5 i hs9 s pristojnom količinom muncije, te samostrel ili luk za lov divljači to je npr moje mišljene, što vi drugi mislite o tome??
Rapidus
Rapidus
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 44
Godine : 35
Lokacija : blizu sunca, di je toplo..
Datum registracije : 26.01.2010

[Vrh] Go down

BUG OUT BAG (torba za nuždu) Empty Re: BUG OUT BAG (torba za nuždu)

Postaj by dman 09.03.10 19:21

nema te municije koja ce te od svih "bandita" u tim situacijama spasiti...
dman
dman
bomber
bomber

Male
Broj postova : 100
Godine : 36
Lokacija : Subotica - Vojvodina
Datum registracije : 04.07.2009

[Vrh] Go down

BUG OUT BAG (torba za nuždu) Empty Re: BUG OUT BAG (torba za nuždu)

Postaj by Rapidus 09.03.10 19:37

a čuj, neću gađat sve, al pretpostavljam ako pružim otpor da će potražit lakšu žrtvu.. neznam, a samostrel i koje hladno oružje su odlišna stvar uz ova gore 2... al to je sve toretiziranje.. bog dragi zna kako bi to stvarno izgledalo...
Rapidus
Rapidus
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 44
Godine : 35
Lokacija : blizu sunca, di je toplo..
Datum registracije : 26.01.2010

[Vrh] Go down

BUG OUT BAG (torba za nuždu) Empty Re: BUG OUT BAG (torba za nuždu)

Postaj by dman 09.03.10 20:27

nadam se da nikad neces/necemo saznati sta ce biti kad bude BUG OUT BAG (torba za nuždu) 69343

inace,jedan razlog za minus kod oruzja,pod stresom ljudi rade iracionalne stvari
tako se moze desiti da ustrelis nekog koga uopste nisi ni hteo,moze se desiti da klincetu u ruke dospe oruzje [ukoliko je s tobom i npr malo dete] i da ono slucajno opali i ubije nekoga,opet,nekog pogresnog...
dman
dman
bomber
bomber

Male
Broj postova : 100
Godine : 36
Lokacija : Subotica - Vojvodina
Datum registracije : 04.07.2009

[Vrh] Go down

BUG OUT BAG (torba za nuždu) Empty Re: BUG OUT BAG (torba za nuždu)

Postaj by Nahualli 09.03.10 20:50

Ili recimo, odlučiti biti žrtva koja ne vrši otpor s višim ciljem prekidanja lanca nasilja.
Kao što to svojevremeno djelovao Ghandi
Ja odbijam silu, jer ono što se čini da ona učini dobrim ne traje dugo; nasuprot tome, ono loše što ona učini ostaje zauvijek.
Da, da... sve znam. Mala digresija BUG OUT BAG (torba za nuždu) Tongue2-1
Nahualli
Nahualli
lingua
lingua

Broj postova : 225
Datum registracije : 29.06.2008

[Vrh] Go down

BUG OUT BAG (torba za nuždu) Empty Re: BUG OUT BAG (torba za nuždu)

Postaj by Rapidus 09.03.10 21:15

hahah, nema problema na digresiji BUG OUT BAG (torba za nuždu) 469245 slažem se s oboje, daboga nikad ne trebalo, i kad tebalo da mogu mirnim putem riješit problem, inače ja nevolim bit nasilan ni nikom nažao ništa činit, al u nuždi mogu to jako dobro napravit.. zato i pitam.. možda neko ima više iskustva..
Rapidus
Rapidus
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 44
Godine : 35
Lokacija : blizu sunca, di je toplo..
Datum registracije : 26.01.2010

[Vrh] Go down

BUG OUT BAG (torba za nuždu) Empty Re: BUG OUT BAG (torba za nuždu)

Postaj by Nahualli 09.03.10 21:52

Samo vi o obrambenim sredstvima,
ja ću samo staviti listu stvari kao sadržaj torbe koju trenutno spremam osobno
(svojevrsan rezime na temu):

Set prve pomoći (vidi PDF Prva pomoć, dosta se o tome pisalo):

- Zavoji i pripadajuće kopče
- Flasteri (po mogučnosti vodo-otporni)
- Sterilne gaze
- Medicinska izolir-traka
- Tablete protiv bolova, za snižavanje temperature, kreme, masti i sl*.
- Dezinfekcijska sredstva
- Rukavice
- Male svijeće
- Škarice
- Pinceta
- Žilet
- Toplomjer

Hrana dužeg vijeka trajanja npr:

- Instant juhe
- Vrečice meda
- Konzervirana hrana
- Suho voće
- Enegretske pločice (npr one za sportaše)

Ostalo:

- Svjetiljka
- Žviždaljka
- Maska protiv prašine i dr. (što kvalitetnija)
- Nož, džepni nožić, multialat i tome sličan alat (ne preteško)
- Permanentni (vodo-otporni) market, olovka, papir
- Novac (što sitnije - papir možemo koristiti za svašta, kao što je paljenje)
- Upaljač
- Šibice (još bolje ako su one koje se pale na sve površine)
- Lokalna mapa (zaštičena u vodonepropusnu košuljicu)
- Fotokopirani svi važni dokumenti (osobna iskaznica, domovnica, vozačka dozvola, papiri osiguranja, zdravstvena, putovnica, ako imate ljubimca i njegov dokument - potvrda o cjepljenju i slično, i sve važne dokumente)
- Slike članova obitelji (radi identifikacije)
- Važni brojevi telefona
- Izolir traka
- Konop
- Vlažne maramice
- Paket baterija (zaštičeno)
- Zip - vrečice
- Kompas
- Boca vode (redovito mjenjati)
- Tablete za pročišćavanje vode
- Nešto odjeće (termo čarape, majca i dr.)
- Kopija ključa od auta i stana/kuće
- Mini radio-prijemnik sa baterijama

*Obavezno budite sigurni da nitko od vas (ukoliko se radi o obitelji npr) nije alergičan na tablete, masti, kreme i druge supstance koje imate u setu prve pomoći.

I da, ruksak koji mi služi za tu svrhu, ima ispred mali džepić u kojem stoji vodonepropusna fluorescentna navlaka za cijeli ruksak, što je isto jako korisna stvar.

Znači, na dostupnom mjestu što bliže izlazu, najidealnije da je zakamuflirano jer ako vam lopov upadne lako vam pokrade i identitet i svašta nešto, s obzirom što je sve u torbi BUG OUT BAG (torba za nuždu) Tongue2-1

Generalno, sve su ove stvari spominjane i diskutirane po forumu na različitim temama (survival kit-evi itd), ali eto već kad je tema b.o.b....
Nahualli
Nahualli
lingua
lingua

Broj postova : 225
Datum registracije : 29.06.2008

[Vrh] Go down

BUG OUT BAG (torba za nuždu) Empty Re: BUG OUT BAG (torba za nuždu)

Postaj by Gane Nish 25.03.10 19:18

Nisam pripadnik nasilja pa cak i u ovako ekstremnim situacijama,ali ipak zlu ne trebalo ne bi bilo lose pored svih ovih stvari u bob-u imati i pistolj.Mozda nekog slabijeg kalibra recimo 22,za samoodbranu.Ali tako nesto ne mozemo drzati u rancu(bar ne u Srbiji),tako da je to mali problem...Inace svaka cast za obradu teme.Stoney kapa dole!
Gane Nish
Gane Nish
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 36
Godine : 36
Lokacija : Nish,Srbija
Datum registracije : 09.03.2010

[Vrh] Go down

BUG OUT BAG (torba za nuždu) Empty Re: BUG OUT BAG (torba za nuždu)

Postaj by mastershooter45 25.03.10 19:51

Tema je dobra i dobro razrađena, ali ovaj navod:

-U slucajevima katastrofe i opce panike policija/vojska ilegalne
aktivnosti rjesava na najbrzi moguci nacin bilo to da vam bez pitanja
stave lisice ili ako imate pusku, imate jedno upozorenje da ju bacite.


baš i ne odgovara stvarnosti.

U takvoj frci policija bi imala pametnije stvari za rješavanje, uostalom, i oni su ljudi i imaju obitelji. A kako izgleda takva katastrofa, mogli ste vidjeti 2004. godine u New Orleansu.

Najmoćnija zemlja svijeta, uragan, totalni raspad sistema.

Bande na ulicama, pljačke, silovanja, policajci su došli u pomoć iz cijele zemlje, ali nepripremljeni, pa su se pištoljima borili protiv bandita naoružanih puškama.

Sjećam se prizora čovjeka na krovu ali naoružanog puškom.

U pravilu, kriminalci idu tamo gdje je "meko", "tvrdo" izbjegavaju, koliko mogu.

Nenaoružani nemaju nikakvu šansu za bilo kakvo preživljavanje.
To je činjenica.
mastershooter45
mastershooter45
lingua
lingua

Male
Broj postova : 399
Godine : 66
Lokacija : Pula
Datum registracije : 25.02.2010

http://hoplon.hr/forum/index.php

[Vrh] Go down

BUG OUT BAG (torba za nuždu) Empty Re: BUG OUT BAG (torba za nuždu)

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 1 / 4. 1, 2, 3, 4  Next

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.