FORUM PREŽIVLJAVANJA, BUSHCRAFTA, PUSTOLOVINE I PRIRODE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» Garmin GPSMAP 66S
Ulje brezine kore u ulozi impregnacije obuće. Empty22.04.24 11:59 by La vita e Bella

» chris reeve sebenza folder
Ulje brezine kore u ulozi impregnacije obuće. Empty16.04.24 13:16 by Lawman

» 24 sata divljine
Ulje brezine kore u ulozi impregnacije obuće. Empty03.03.24 9:46 by NAVIGATOR

» Sretna 2024.godina
Ulje brezine kore u ulozi impregnacije obuće. Empty01.01.24 23:27 by Lawman

» ako nekome treba ideja za kuću..
Ulje brezine kore u ulozi impregnacije obuće. Empty18.12.23 9:19 by NecaPereca

» Ćao, ćao
Ulje brezine kore u ulozi impregnacije obuće. Empty14.12.23 10:00 by NecaPereca

» Nije bilo preživljavanje ali je bilo stresno :)
Ulje brezine kore u ulozi impregnacije obuće. Empty14.12.23 9:53 by Lawman

» Baterijske lampe
Ulje brezine kore u ulozi impregnacije obuće. Empty24.11.23 8:29 by neven

» Utsch & Gierse Tools / UG-Tools
Ulje brezine kore u ulozi impregnacije obuće. Empty23.11.23 19:08 by dux aeron

» Laser u survival kitu?
Ulje brezine kore u ulozi impregnacije obuće. Empty22.11.23 20:56 by dux aeron

» Dosta je bilo zajebancije, dogodine tko živ , tko mrtav...
Ulje brezine kore u ulozi impregnacije obuće. Empty21.11.23 12:20 by Lawman

» Stari novi hobi
Ulje brezine kore u ulozi impregnacije obuće. Empty25.10.23 22:29 by neven

» Gitara & planinarenje
Ulje brezine kore u ulozi impregnacije obuće. Empty24.09.23 11:48 by Strat04

» Izrada noza od turpije
Ulje brezine kore u ulozi impregnacije obuće. Empty21.09.23 22:04 by Hobi majstor

» sta je najvaznije za prezivljavanje?
Ulje brezine kore u ulozi impregnacije obuće. Empty20.09.23 11:34 by Strat04

» Mine na Papuku
Ulje brezine kore u ulozi impregnacije obuće. Empty20.09.23 11:32 by Strat04

» prsluk, torbica ili ranac?
Ulje brezine kore u ulozi impregnacije obuće. Empty20.09.23 11:10 by Strat04

» Prestavljanje
Ulje brezine kore u ulozi impregnacije obuće. Empty20.09.23 9:45 by neven

» P: Chris Reeve Small Sebenza MAGNACUT
Ulje brezine kore u ulozi impregnacije obuće. Empty30.08.23 9:03 by NAVIGATOR

» EDC- sitnice koje pojednostavljuju život
Ulje brezine kore u ulozi impregnacije obuće. Empty09.08.23 16:48 by NAVIGATOR

» Svega ima,ničeg nema.. [CHAT TEMA]
Ulje brezine kore u ulozi impregnacije obuće. Empty18.07.23 13:08 by Drvo

» Pozdrav svima
Ulje brezine kore u ulozi impregnacije obuće. Empty03.06.23 14:28 by Shaman95

» Nocna zima ljeti u Gorskom Kotaru
Ulje brezine kore u ulozi impregnacije obuće. Empty03.06.23 11:16 by DrAnte

» Koji nož kupiti?
Ulje brezine kore u ulozi impregnacije obuće. Empty29.05.23 15:41 by Lawman

» "patiranje"karbonskog čelika?
Ulje brezine kore u ulozi impregnacije obuće. Empty28.05.23 23:59 by ness

» SkeletoDon Alpha
Ulje brezine kore u ulozi impregnacije obuće. Empty28.05.23 23:48 by ness

» BREZIN SOK
Ulje brezine kore u ulozi impregnacije obuće. Empty28.05.23 23:40 by ness

» Pozdrav ekipa
Ulje brezine kore u ulozi impregnacije obuće. Empty27.05.23 19:34 by Lawman

» Karte
Ulje brezine kore u ulozi impregnacije obuće. Empty27.05.23 13:39 by Ervin

» Mora of Sweden noževi
Ulje brezine kore u ulozi impregnacije obuće. Empty02.05.23 10:48 by Žic

bebač 1-20
zelembara 20-50
tipko 50-100
bomber 100-200
lingua 200-500
spikač 500-1000
mr.spika 1000-2000
guru 2000-5000
master 5000-10000
alfa i omega 10000 +
Forum Preživljavanja© Facebook Icon

Ulje brezine kore u ulozi impregnacije obuće.

+4
jratko30
mariobab
Pomorac
Mraz
8 posters

Go down

Ulje brezine kore u ulozi impregnacije obuće. Empty Ulje brezine kore u ulozi impregnacije obuće.

Postaj by Mraz 02.12.10 5:45

Zadnje vrijeme proučavam tekstove o dobivanju ulja brezine kore te mnogobrojnim namjenama kojima može poslužiti. Ono što mi je posebno zapelo za oko je tekst koji objašnjava kako u Rusiji kožu štave tim uljem te da mu to daje bolja impregnacijska svojstva od ijednog drugog preparata. Pošto postupak dobivanja ulja tj. katrana nije kompliciran i ne oduzima puno vremena, mene zanima dali je tko isprobao ovo ulje u svrhu impregnacije kože i kako se pokazalo?

Također sam naišao na tekstove gdje se opisuje korištenje brezinog katrana u svrhu popunjavanja oštečenja na koži te zaštite šavova.

Ovo mi djeluje vrlo zanimljivo i moglo bi se pokazati kao odličan i besplatan preparat za održavanje obuće.

Tekst na kojem sam naletio na dio o štavljenju kože "brezinim uljem":
http://chestofbooks.com/crafts/mechanics/Engineer-Mechanic-Encyclopedia-Vol2/Birch-Bark-Oil.html


Mraz
Mraz
master
master

Male
Broj postova : 5658
Godine : 38
Lokacija : Delnice
Datum registracije : 26.02.2010

[Vrh] Go down

Ulje brezine kore u ulozi impregnacije obuće. Empty Re: Ulje brezine kore u ulozi impregnacije obuće.

Postaj by Pomorac 02.12.10 11:12

Pošto postupak dobivanja ulja tj. katrana nije kompliciran i ne oduzima puno vremena

Proces dobivanja katrana iz brezine kore ti je dug proces. Trebaš imat puuuno dobre volje, drva za potpalu i živce. I iz toga dobiš jako malo katrana.
Pomorac
Pomorac
lingua
lingua

Male
Broj postova : 333
Godine : 37
Lokacija : U primitivnom skloništu
Datum registracije : 24.11.2009

[Vrh] Go down

Ulje brezine kore u ulozi impregnacije obuće. Empty Re: Ulje brezine kore u ulozi impregnacije obuće.

Postaj by mariobab 02.12.10 12:24

Pomorac je napisao/la:
Proces dobivanja katrana iz brezine kore ti je dug proces. Trebaš imat puuuno dobre volje, drva za potpalu i živce. I iz toga dobiš jako malo katrana.

Veoma dugotrajan proces kod kojega treba dobro održavati jaku vatru iznad posuda za destilaciju-12-24 h, a dobije se malo. S druge strane, lijepo ga je napraviti-i ulje i katran, ali pitanje je, jesi li Mrazomore spreman hodati uokolo obavijen teškim mirisom ulja. Ja sam dršku jednog noža natopio brezovim uljem prošle godine-još se prilično osjeti...
mariobab
mariobab
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1910
Godine : 60
Lokacija : zg
Datum registracije : 28.01.2009

http://bushcraft-forum.findtalk.biz/

[Vrh] Go down

Ulje brezine kore u ulozi impregnacije obuće. Empty Re: Ulje brezine kore u ulozi impregnacije obuće.

Postaj by jratko30 02.12.10 12:41

Bilo bi fora imati to ulje, ja obožavam domaće proizvode i tradiciju, pa makar i ne imao koristi od toga.
Jedino bi taj miris mogao biti problem.
odma sam se sjetio onog vojnog ulja za konzervaciju, jednostavno ga je nemoguće oprat sa tkanine.

jratko30
lingua
lingua

Male
Broj postova : 366
Godine : 33
Lokacija : lika
Datum registracije : 22.11.2010

[Vrh] Go down

Ulje brezine kore u ulozi impregnacije obuće. Empty Re: Ulje brezine kore u ulozi impregnacije obuće.

Postaj by Drvo 02.12.10 13:50

mariobab je napisao/la:...Ja sam dršku jednog noža natopio brezovim uljem prošle godine-još se prilično osjeti...
Zar je tako intezivan miris brezinog ulja? Ulje brezine kore u ulozi impregnacije obuće. 918564
Drvo
Drvo
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1663
Godine : 43
Lokacija : Hrvatska
Datum registracije : 13.03.2010

[Vrh] Go down

Ulje brezine kore u ulozi impregnacije obuće. Empty Re: Ulje brezine kore u ulozi impregnacije obuće.

Postaj by Mraz 02.12.10 14:42

Ok, dali je tko od vas osobno radio to ulje? Po svim tekstovima i clipovima na youtube-u vrijeme potrebno za dobiti količinu od cca 1dl iznosi 3-5h što nije puno vremena i daleko je manje od vaših 24h.

Googlat znam i ja, zato i pitam za iskustva iz prve ruke Ulje brezine kore u ulozi impregnacije obuće. 659728
Mraz
Mraz
master
master

Male
Broj postova : 5658
Godine : 38
Lokacija : Delnice
Datum registracije : 26.02.2010

[Vrh] Go down

Ulje brezine kore u ulozi impregnacije obuće. Empty Re: Ulje brezine kore u ulozi impregnacije obuće.

Postaj by mariobab 02.12.10 17:47

Mrazomor je napisao/la:Ok, dali je tko od vas osobno radio to ulje? Po svim tekstovima i clipovima na youtube-u vrijeme potrebno za dobiti količinu od cca 1dl iznosi 3-5h što nije puno vremena i daleko je manje od vaših 24h.

Googlat znam i ja, zato i pitam za iskustva iz prve ruke Ulje brezine kore u ulozi impregnacije obuće. 659728

Lijevo je vatra ispod koje je posuda za destilaciju. Gorjela je ovim intenzitetom oko 10 sati.

Ulje brezine kore u ulozi impregnacije obuće. Brezinoulje018

Iskopavanje

Ulje brezine kore u ulozi impregnacije obuće. IMAG2622

I količina katrana, a i to je skupljano sa još djelomično neprerađene kore. Nismo mogli pustiti duže, dobio sam poziv da se moram javiti na posao drugi dan, pa je druženje prekinuto umjesto da je nastavilo do kraja. Ulja je bilo za oko 1dl. A da ne spominjem da zadnji puta kada sam radio zbog slabe vatre je brezova kora nakon cijele noći tek pćela puštati vodu...


Ulje brezine kore u ulozi impregnacije obuće. Brezinoulje028

Video često zna biti skraćen, pa se stvari znaju doimati brže izvedive nego što jesu.
Ili, recimo,ecimo pravljenje ljepila od svinjskih kožica stavim u tri slike, a isto traje kao ulje i katran od breze...
mariobab
mariobab
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1910
Godine : 60
Lokacija : zg
Datum registracije : 28.01.2009

http://bushcraft-forum.findtalk.biz/

[Vrh] Go down

Ulje brezine kore u ulozi impregnacije obuće. Empty Re: Ulje brezine kore u ulozi impregnacije obuće.

Postaj by mariobab 02.12.10 18:02

Ima još jedna stvar koja se ovdje često zaboravlja. Naše breze nisu isto kao breze sa sjevera, niti kao vrsta, niti imaju iste karakteristike, što se tiče sadržaja ulja, itd. Tako da i oni koji bi krenuli raditi kanu od kore breze kako su vidjeli na videu, bolje da puste drvo na miru, neće moći.
mariobab
mariobab
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1910
Godine : 60
Lokacija : zg
Datum registracije : 28.01.2009

http://bushcraft-forum.findtalk.biz/

[Vrh] Go down

Ulje brezine kore u ulozi impregnacije obuće. Empty Re: Ulje brezine kore u ulozi impregnacije obuće.

Postaj by LUKSA 02.12.10 18:08

E vidiš što se tiće kanu to sam i ja razmišljao i došao do zaključka da naše Breze nisu kao njihove.
Kod nas nema šanse da skineš pošteni komad za napraviti čašu ili neku drugu posudu a kamoli plahtu za dio kanua!

Pa sam se znao zapitati kakve su to sjevernoameričke breze kad se mogu skidati tolike plahte kore sa nje, isto vrijedi i za destilaciju ulja! :bog: =)
LUKSA
LUKSA
guru
guru

Male
Broj postova : 2320
Godine : 52
Lokacija : Petrinja
Datum registracije : 21.02.2009

http://luketic.robert@gmail.com

[Vrh] Go down

Ulje brezine kore u ulozi impregnacije obuće. Empty Re: Ulje brezine kore u ulozi impregnacije obuće.

Postaj by mariobab 02.12.10 18:16

Luksa, to je breza koja raste u Sj Americi - Betula papyrifera, a s razlogom je zovu "canoe birch"...
mariobab
mariobab
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1910
Godine : 60
Lokacija : zg
Datum registracije : 28.01.2009

http://bushcraft-forum.findtalk.biz/

[Vrh] Go down

Ulje brezine kore u ulozi impregnacije obuće. Empty Re: Ulje brezine kore u ulozi impregnacije obuće.

Postaj by Mraz 02.12.10 18:26

E pa to me zanimalo, iskustvo iz prve ruke! Zahvaljujem na odgovoru.
Mraz
Mraz
master
master

Male
Broj postova : 5658
Godine : 38
Lokacija : Delnice
Datum registracije : 26.02.2010

[Vrh] Go down

Ulje brezine kore u ulozi impregnacije obuće. Empty Re: Ulje brezine kore u ulozi impregnacije obuće.

Postaj by mimir 07.01.11 19:27

također sšto se više sjevernije pomičemo kora breze je sve deblja
mimir
mimir
lingua
lingua

Male
Broj postova : 259
Godine : 34
Lokacija : np-kc-zg
Datum registracije : 15.04.2009

[Vrh] Go down

Ulje brezine kore u ulozi impregnacije obuće. Empty Re: Ulje brezine kore u ulozi impregnacije obuće.

Postaj by roberto 11.02.11 19:02

pred puno godina gledao sam emisiju gdje djed radi kolomaz , borova smola . u obzidanu jamu vrlo gusto poslaze borovo KORJENJE .( po njegovom taj dio sadrzi duplo vise smole od samog stabla) na vrh baci puno jelovih dascica i to zapali. na dnu jame ja otvor ispod kojeg
metne posudu u koju istice smola pomijesana sa malo pepela i ugljene prasine.
moglo bi se desiti da korjenje breze ima isto tako vise ulja od kore . zakljucite koliki je to posao.
sto se tice kore za kanu americke i kanadske breze narastu duplo ako ne i vise od nasih . ja sam u lepenicama vidio brezu promjera do 30 cm , izracunajte joj opseg pa cete vidijeti koliko je potrebno stabala za jeda kanu od recimo 5m. na you tubu sam gledao kako grade kanu, imaju posebno drvo koje se lako lista pa od njega rade rebra i kobilicu. sve to rade sa zavinutim nozem i ako se ne varam sa trokutastim dlijetom (buse rupe )i povezuju sa rebrima

nisam uspio razumijeti kakvu smolu upotrebljavaju za spojeve i pukotine ali je griju i namazuju na ta mjesta.
trebalo im je pet dana da ga naprave

mislim da je to ulje napraviti vise stvar zadovoljstva nego neke koristi.
vise je koristi ostaviti ta stabla na miru

HOWG

roberto
tipko
tipko

Male
Broj postova : 73
Godine : 74
Lokacija : Rijeka 51000
Datum registracije : 06.08.2010

[Vrh] Go down

Ulje brezine kore u ulozi impregnacije obuće. Empty Re: Ulje brezine kore u ulozi impregnacije obuće.

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.