FORUM PREŽIVLJAVANJA

prvi Hrvatski forum preživljavanja, bushcrafta, pustolovine i prirode

Početna stranicaO autoruRegistracijaLogin

Share | 

Iskustva s carinom

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Autor/icaPoruka
redbeard rum
spikač
spikač

Male
Broj postova : 894
Godine : 32
Datum registracije : 06.12.2009

PostajNaslov: Re: Iskustva s carinom   26.11.10 15:14

iskustveno,mogu reći da ti na carini uzmu oko 50%vrijednosti pošiljke(dakle,vrijednost robe i poštarine),ali postoje iznimke.
prije nekoliko dana sam dobio iz amerike paket u vrijednosti od 260kuna,nisu mi ga carinili.
prijateljici su za paket vrijednosti 200-tinjak kuna prije 2tjedna naplatili 50%vrijednosti.
vjerojatno se radi o načinu slanja pošiljke,zemlji iz koje se šalje,samoj robi(da li je gotov proizvod ili poluproizvod - same oštrice,recimo,ili kompletan nož) i tome na koju je nogu carinik ustao to jutro.
[Vrh] Go down
azbla
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 25
Godine : 36
Datum registracije : 16.10.2010

PostajNaslov: Re: Iskustva s carinom   26.11.10 15:24

par mjeseci vec malo revnije obavljaju svoj posao, cak i ako ti je vrijednost kupljene robe ispod dozvoljenih 300 kuna znaju naplatiti neku stopu carine, a pogotovo otkad se povecao broj narudzbi preko interneta,i jos su to pokazali carinicima na dnevniku, easy money.

ja se uvijek nadam da bum se skrumpal, al me oderu skoro svaku drugu narudzbu...

treba nagovoriti dobre ljude u replikartu da nabave medinu kolekciju za vjerne fanove
[Vrh] Go down
Target
honoris
honoris

Male
Broj postova : 1670
Godine : 30
Datum registracije : 05.09.2010

PostajNaslov: Re: Iskustva s carinom   26.11.10 15:26

malo griješite, 50% bi se carinilo za predmete za koje je prema carinskom zakonu određeno da stopa iznosi znači cca 25-30% a pod takvu stopu spadaju luksuzne stvari. standardna stopa je 10% znači ukupno ti ocarine sa pdv-om 33%. radi se o tome da carinici ponekad ne vjeruju računu ili ako nema računa sami određuju vrijednost pošiljke, tj. cijena ne odgovara tržišnoj, imaju za takve stvari katologe a ponekad pogledaju na webu za cijenu. tu zna bit heb ako ste kupili vani nešto na popustu a oni će vam naplatit punu cijenu

što se tiče zemlje iz koje se šalje, jedinu razliku čine predmeti proizvedeni u EU ili izvan EU. za EU su oslobođeni carine ako ne spadaju pod luksuzne proizvode
[Vrh] Go down
azbla
zelembara
zelembara

Male

PostajNaslov: Re: Iskustva s carinom   26.11.10 15:35

10% je jedinstvenu carinsku stopu, ali nju nije moguce uvijek heb, nisu svi predmeti iz EU oslobodjeni carine nego neki imaju samo povlastenu stopu (npr. nije 10 % nego 5%).
carina ima pravo na cijenu porizvoda dodati cijenu prijevoza koju isto racunaju po svojim krajnje nepovoljnim tablicama kako bi povecali carinsku osnovicu...
pdv racunaju uvijek.

[Vrh] Go down
Target
honoris
honoris

Male

PostajNaslov: Re: Iskustva s carinom   26.11.10 15:46

povlaštene stope su preširoko područje da sad tu o tome raspravljamo, naveo sam samo osnovno. carina se uvijek računa na cijenu proizvoda + cijenu prijevoza s tim da je ne određuju oni nego pošiljatelj, tj. koliko je paltio, mora biti navedeno koliko iznosi prijevoz. problem se zna pojavit ako je prijevoz kurirskom službom tipa DHL, oni masno naplaćuju jer zadržavaju predmet na carini pa svašta izvode. znam slučajeve gdje je samo cijena ležarine na carini zbog dhl-a debelo premašila vrijednost proizvoda
[Vrh] Go down
azbla
zelembara
zelembara

Male

PostajNaslov: Re: Iskustva s carinom   26.11.10 15:49

ma znam, sam da ne bi neko mislio da ak je narucio iz EU da bu bez davanja...

svi kuriri su bolesno preskupi, ne samo DHL, naplate svoju uslugu, skladiste, dokumentarni prihvat, manipulaciju....
[Vrh] Go down
Fratt
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 4657
Godine : 37
Datum registracije : 30.09.2010

PostajNaslov: Re: Iskustva s carinom   26.11.10 15:50

azbla je napisao/la:
par mjeseci vec malo revnije obavljaju svoj posao, cak i ako ti je vrijednost kupljene robe ispod dozvoljenih 300 kuna fanove

Vrijednost dozvoljenog paketa je već duže vrijeme 160 kuna,nekad bilo 300 kn.
Osobno preko granice iz EU možeš prenijeti 1000 kuna,stoga ako imate nekog u Sloveniji a naručujete recimo iz Brise,naručite/podignite/prenesite i to je to.

Popijem maksimalno 5 piva godišnje.

titanijum je napisao/la:

Koliko je ovo teško , najbolje ja ilustracjia, kao da čelije mozga , učinite regenerativnim .A one se ne regenerišu.Hvala Bogu.

"Pulsov sam vrtio po ruci i oduševio se, osim što je, kao i većina ovdje prikazanih majstorija naših forumita, za moj ukus predebel!"
g. Ivo, 1912.-
[Vrh] Go down
Target
honoris
honoris

Male

PostajNaslov: Re: Iskustva s carinom   26.11.10 15:53

ima još jedan trik, za one koje žive blizu granice, lijepo naručite na poste restante, npr. u Ilirsku bistricu u SLO, odete tamo na poštu i podignete. jedino je malo zaje..no što nema u tom slučaju obavijesti kad stigne paket pa morate procijeniti kada ćete otić da neidete 2 puta gore dolje
[Vrh] Go down
azbla
zelembara
zelembara

Male

PostajNaslov: Re: Iskustva s carinom   26.11.10 15:58

za postanske posiljke je i dalje ostalo 300 kuna ali caka je da ti posiljatelj napise na paket da je gratis ili gift.
[Vrh] Go down
Target
honoris
honoris

Male

PostajNaslov: Re: Iskustva s carinom   26.11.10 16:01

na foru sa "gift" više odavno ne reagiraju, znaju to oni, ne otvaraju jedino u slučaju da je mali paket iz Kine i dr. ovo za SLO vrijedi u slučaju da je iz EU paket i onda možeš u RH unest do 1000kn vrijednosti bez carine
[Vrh] Go down
azbla
zelembara
zelembara

Male

PostajNaslov: Re: Iskustva s carinom   26.11.10 16:03

http://www.carina.hr/Novosti/Novosti.aspx?args=plIeGYbTHR8%3D

Ovom prigodom posebno ističemo, također, i da opisanim izmjenama propisa kojim se uređuju uvjeti i način oslobađanja od plaćanja carine i PDV-a nisu mijenjane posebne odredbe koje se odnose na mogućnost ostvarivanja oslobođenja od plaćanja carine i PDV-a u poštanskom prometu.

Naime, u poštanskom prometu je propisano oslobođenje od plaćanja carine i PDV-a na pošiljke robe nekomercijalne naravi koju fizičke osobe iz inozemstva besplatno šalju fizičkim osobama u Republici Hrvatskoj, i to do vrijednosti robe u poštanskoj pošiljci do 300 kuna, uz prethodno istaknutu opasku da se i na poštanske pošiljke (naplatne ili besplatne) vrijednosti koja ne prelazi 160,00 kuna, može primijeniti oslobođenje od plaćanja carine i PDV-a na pošiljke zanemarive vrijednosti.
[Vrh] Go down
Fratt
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 4657
Godine : 37
Datum registracije : 30.09.2010

PostajNaslov: Re: Iskustva s carinom   26.11.10 16:07

azbla je napisao/la:
za postanske posiljke je i dalje ostalo 300 kuna ali caka je da ti posiljatelj napise na paket da je gratis ili gift.

Ne prolazi kao pravilo.
Inače pisao sam prije u komentaru pošiljatelju da mi napiše OVO JE POKLON-THIS IS A GIFT ali sam odustao od toga jer se pokazalo kao mamac za radoznalogis carinikarisa,svima poznate životinje.

Popijem maksimalno 5 piva godišnje.

titanijum je napisao/la:

Koliko je ovo teško , najbolje ja ilustracjia, kao da čelije mozga , učinite regenerativnim .A one se ne regenerišu.Hvala Bogu.

"Pulsov sam vrtio po ruci i oduševio se, osim što je, kao i većina ovdje prikazanih majstorija naših forumita, za moj ukus predebel!"
g. Ivo, 1912.-
[Vrh] Go down
Target
honoris
honoris

Male

PostajNaslov: Re: Iskustva s carinom   26.11.10 16:07

znam to, ali kad otvore paket a unutra račun i iznos veći od dozvoljenog? naplate ti carinu bez obzira što pisalo. ovo sve što govorimo se odnosi na male pakete, ja govorim o većim vrijednostima
[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: Iskustva s carinom   Today at 8:47

[Vrh] Go down

Iskustva s carinom
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Vaša iskustva sa alternativnim paljenjima vatre
» iskustva s kupovanjem polovnih stvari
» "Legalizacija objekata", rasprava, savjeti, iskustva!!!
» Timex Expedition E-Tide Sat
» KRIŽNICA -DRAVSKA IŽA