FORUM PREŽIVLJAVANJA, BUSHCRAFTA, PUSTOLOVINE I PRIRODE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» 24 sata divljine
Možda "MORA" ima ime ,al se "FARKAŠ" nosi s time Empty03.03.24 9:46 by NAVIGATOR

» Sretna 2024.godina
Možda "MORA" ima ime ,al se "FARKAŠ" nosi s time Empty01.01.24 23:27 by Lawman

» ako nekome treba ideja za kuću..
Možda "MORA" ima ime ,al se "FARKAŠ" nosi s time Empty18.12.23 9:19 by NecaPereca

» Ćao, ćao
Možda "MORA" ima ime ,al se "FARKAŠ" nosi s time Empty14.12.23 10:00 by NecaPereca

» Nije bilo preživljavanje ali je bilo stresno :)
Možda "MORA" ima ime ,al se "FARKAŠ" nosi s time Empty14.12.23 9:53 by Lawman

» Baterijske lampe
Možda "MORA" ima ime ,al se "FARKAŠ" nosi s time Empty24.11.23 8:29 by neven

» Utsch & Gierse Tools / UG-Tools
Možda "MORA" ima ime ,al se "FARKAŠ" nosi s time Empty23.11.23 19:08 by dux aeron

» Laser u survival kitu?
Možda "MORA" ima ime ,al se "FARKAŠ" nosi s time Empty22.11.23 20:56 by dux aeron

» Dosta je bilo zajebancije, dogodine tko živ , tko mrtav...
Možda "MORA" ima ime ,al se "FARKAŠ" nosi s time Empty21.11.23 12:20 by Lawman

» Stari novi hobi
Možda "MORA" ima ime ,al se "FARKAŠ" nosi s time Empty25.10.23 22:29 by neven

» Gitara & planinarenje
Možda "MORA" ima ime ,al se "FARKAŠ" nosi s time Empty24.09.23 11:48 by Strat04

» Izrada noza od turpije
Možda "MORA" ima ime ,al se "FARKAŠ" nosi s time Empty21.09.23 22:04 by Hobi majstor

» chris reeve sebenza folder
Možda "MORA" ima ime ,al se "FARKAŠ" nosi s time Empty21.09.23 18:51 by NAVIGATOR

» sta je najvaznije za prezivljavanje?
Možda "MORA" ima ime ,al se "FARKAŠ" nosi s time Empty20.09.23 11:34 by Strat04

» Mine na Papuku
Možda "MORA" ima ime ,al se "FARKAŠ" nosi s time Empty20.09.23 11:32 by Strat04

» prsluk, torbica ili ranac?
Možda "MORA" ima ime ,al se "FARKAŠ" nosi s time Empty20.09.23 11:10 by Strat04

» Prestavljanje
Možda "MORA" ima ime ,al se "FARKAŠ" nosi s time Empty20.09.23 9:45 by neven

» P: Chris Reeve Small Sebenza MAGNACUT
Možda "MORA" ima ime ,al se "FARKAŠ" nosi s time Empty30.08.23 9:03 by NAVIGATOR

» EDC- sitnice koje pojednostavljuju život
Možda "MORA" ima ime ,al se "FARKAŠ" nosi s time Empty09.08.23 16:48 by NAVIGATOR

» Svega ima,ničeg nema.. [CHAT TEMA]
Možda "MORA" ima ime ,al se "FARKAŠ" nosi s time Empty18.07.23 13:08 by Drvo

» Pozdrav svima
Možda "MORA" ima ime ,al se "FARKAŠ" nosi s time Empty03.06.23 14:28 by Shaman95

» Nocna zima ljeti u Gorskom Kotaru
Možda "MORA" ima ime ,al se "FARKAŠ" nosi s time Empty03.06.23 11:16 by DrAnte

» Koji nož kupiti?
Možda "MORA" ima ime ,al se "FARKAŠ" nosi s time Empty29.05.23 15:41 by Lawman

» "patiranje"karbonskog čelika?
Možda "MORA" ima ime ,al se "FARKAŠ" nosi s time Empty28.05.23 23:59 by ness

» SkeletoDon Alpha
Možda "MORA" ima ime ,al se "FARKAŠ" nosi s time Empty28.05.23 23:48 by ness

» BREZIN SOK
Možda "MORA" ima ime ,al se "FARKAŠ" nosi s time Empty28.05.23 23:40 by ness

» Pozdrav ekipa
Možda "MORA" ima ime ,al se "FARKAŠ" nosi s time Empty27.05.23 19:34 by Lawman

» Karte
Možda "MORA" ima ime ,al se "FARKAŠ" nosi s time Empty27.05.23 13:39 by Ervin

» Mora of Sweden noževi
Možda "MORA" ima ime ,al se "FARKAŠ" nosi s time Empty02.05.23 10:48 by Žic

» STRELJAČKA SVAKODNEVICA
Možda "MORA" ima ime ,al se "FARKAŠ" nosi s time Empty12.04.23 12:52 by Lawman

bebač 1-20
zelembara 20-50
tipko 50-100
bomber 100-200
lingua 200-500
spikač 500-1000
mr.spika 1000-2000
guru 2000-5000
master 5000-10000
alfa i omega 10000 +
Forum Preživljavanja© Facebook Icon

Možda "MORA" ima ime ,al se "FARKAŠ" nosi s time

+3
LUKSA
seye
Katakomba
7 posters

Go down

Možda "MORA" ima ime ,al se "FARKAŠ" nosi s time Empty Možda "MORA" ima ime ,al se "FARKAŠ" nosi s time

Postaj by Katakomba 11.11.10 18:41

Možda "MORA" ima ime ,al se "FARKAŠ" nosi s time MoraFarkas

Pokazao bih Vam nož koji koji je jeftiniji od "More" a po mom skromnom mišljenju nimalo ne zaostaje svojom kvalitetom !

Možda "MORA" ima ime ,al se "FARKAŠ" nosi s time 2

Nož je iz radione majstora Farkaša iz Osijeka , i radio ga je majstor osobno(barem tako kaže njegova supruga)

Možda "MORA" ima ime ,al se "FARKAŠ" nosi s time 3

Čelik mi se čini vrhunske kvalitete, i drška je dobro izbalansirana u kombinaciji aluminija i hrasta !

Nož je dosta jeftiniji od More al ima dušu , kao i većina ručno izrađenih noževa koje sam viđao ovdje na forumu!
Znam da nije u istoj klasi kao Mora , možda nije ni pouzdan kao Mora , ali ima ono što "Mora " nema : DUŠU !
Katakomba
Katakomba
tipko
tipko

Male
Broj postova : 52
Godine : 51
Lokacija : Slavonia
Datum registracije : 07.11.2010

[Vrh] Go down

Možda "MORA" ima ime ,al se "FARKAŠ" nosi s time Empty Re: Možda "MORA" ima ime ,al se "FARKAŠ" nosi s time

Postaj by seye 11.11.10 18:54

ljep je..
seye
seye
tipko
tipko

Male
Broj postova : 71
Godine : 32
Lokacija : Jastrebarsko
Datum registracije : 25.10.2010

[Vrh] Go down

Možda "MORA" ima ime ,al se "FARKAŠ" nosi s time Empty Re: Možda "MORA" ima ime ,al se "FARKAŠ" nosi s time

Postaj by LUKSA 11.11.10 19:53

Nije Mora samo ime , već nož koji za pristupačnu cijenu nudi jako puno!

Priroda , svakako, ali na ovom nožu je puno metala!

Oblik noža, meni osobno samo za probadanje , Bowie oblik ( po meni )!

Jako puno ljudi koji su u kontaktu sa metalom radi noževe, ali radi ovakve, oku ugodne oštrice, nažalost u prirodi, što se tiče multifunkcionalnosti baš i ne služe!

Vidio sam stotine ovakvih noževa, koji rade ljudi iz raznih firmi koji rade sa metalom!

Ima na ovom forumu ljudi koji jako dobro znaju objasniti oštrice, tipove čelika i upotrebljivost!

Ja ovaj nož nebi ni pogledao, osim što cijenim uložen trud u tome da se napravi isti!

PS mora će napraviti recimo svinjokolju od početka do kraja a, ovaj nož neće!
LUKSA
LUKSA
guru
guru

Male
Broj postova : 2320
Godine : 52
Lokacija : Petrinja
Datum registracije : 21.02.2009

http://luketic.robert@gmail.com

[Vrh] Go down

Možda "MORA" ima ime ,al se "FARKAŠ" nosi s time Empty Re: Možda "MORA" ima ime ,al se "FARKAŠ" nosi s time

Postaj by Katakomba 11.11.10 20:25

LUKSA je napisao/la:Nije Mora samo ime , već nož koji za pristupačnu cijenu nudi jako puno!

Priroda , svakako, ali na ovom nožu je puno metala!

Oblik noža, meni osobno samo za probadanje , Bowie oblik ( po meni )!

Jako puno ljudi koji su u kontaktu sa metalom radi noževe, ali radi ovakve, oku ugodne oštrice, nažalost u prirodi, što se tiče multifunkcionalnosti baš i ne služe!

Vidio sam stotine ovakvih noževa, koji rade ljudi iz raznih firmi koji rade sa metalom!

Ima na ovom forumu ljudi koji jako dobro znaju objasniti oštrice, tipove čelika i upotrebljivost!

Ja ovaj nož nebi ni pogledao, osim što cijenim uložen trud u tome da se napravi isti!

PS mora će napraviti recimo svinjokolju od početka do kraja a, ovaj nož neće!


Hvala na izraženom mišljenju, ali što se tiče svinjokolje , velika je razlika dal s Morom režeš čvarke ili pandlaš ! ha ha
Farkaš je doskočio i tom problemu :

Možda "MORA" ima ime ,al se "FARKAŠ" nosi s time Mesarski

Možda "MORA" ima ime ,al se "FARKAŠ" nosi s time Mesarski2
Katakomba
Katakomba
tipko
tipko

Male
Broj postova : 52
Godine : 51
Lokacija : Slavonia
Datum registracije : 07.11.2010

[Vrh] Go down

Možda "MORA" ima ime ,al se "FARKAŠ" nosi s time Empty Re: Možda "MORA" ima ime ,al se "FARKAŠ" nosi s time

Postaj by Fratt 11.11.10 20:54

Neš Slavonca koji nebi izradio dobar nož za mesaru... :migg:
Nož izgleda lijepo izrađen,osim što ni meni oblik ne odgovara,podsjetio me malo na Famipu Prizren i njihove noževe (prema kojima se možda i čuvena Mora može sakriti,barem što se pouzdanosti tiče,o dizajnu ne želim pričati).
Fratt
Fratt
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 4003
Godine : 44
Lokacija : .- -. -.-. .. . -. - / ..-. --- .-. . ... - ...
Datum registracije : 30.09.2010

[Vrh] Go down

Možda "MORA" ima ime ,al se "FARKAŠ" nosi s time Empty Re: Možda "MORA" ima ime ,al se "FARKAŠ" nosi s time

Postaj by Igsy 11.11.10 21:01

Ne vidim neku preveliku svrhu ove teme... kao da Mora nema noževe za filetiranje mesa i ribe?! Naravno da se mogu naći subjektivno (znači nešto što je zasnovano na vlastitome uvjerenju) ,kvalitetniji i jeftiniji noževi od More, ali to su u pravilu radovi domaćih majstora i većinom unikati ili iz sitnih više manje istih serija, a ne tvornički serijski proizvedeni noževi po određenim standardima kvalitete i sigurnosti dostupni većini potrošača.
Ok ti si prezentirao neke noževe tog gospodina Farkaša. Ima li on prodajno izložbeni prostor? Koje su mu reference? Kako i gdje nabaviti njegov proizvod? To su samo neka od pitanja na koje bi valjalo dati odgovor prilikom predstavljanja takvog jednog majstora koji se nosi s firmom kao što je Mora of Sweden samo zato jer ima "dušu".
Igsy
Igsy
honoris
honoris

Male
Broj postova : 2412
Godine : 34
Lokacija : Split
Datum registracije : 12.03.2010

[Vrh] Go down

Možda "MORA" ima ime ,al se "FARKAŠ" nosi s time Empty Re: Možda "MORA" ima ime ,al se "FARKAŠ" nosi s time

Postaj by Katakomba 11.11.10 21:02

Fratt je napisao/la:Neš Slavonca koji nebi izradio dobar nož za mesaru... :migg:
Nož izgleda lijepo izrađen,osim što ni meni oblik ne odgovara,podsjetio me malo na Famipu Prizren i njihove noževe (prema kojima se možda i čuvena Mora može sakriti,barem što se pouzdanosti tiče,o dizajnu ne želim pričati).

Sasvim ispravno ! Iskreno meni najdraži oblik je EKA!
Svaki oblik noža je rađen za nekakve potrebe, jer da postoji univerzalni oblik neznam na što bi sličio !

Ovaj je idealan za najest se! Još ak imaš što za narezat ,a da nemoraš "uvatit", gdje ćeš bolje !

Napomena : Nož košta oko 50 kn ! Ajd Vi budite konkurentniji!!!
Katakomba
Katakomba
tipko
tipko

Male
Broj postova : 52
Godine : 51
Lokacija : Slavonia
Datum registracije : 07.11.2010

[Vrh] Go down

Možda "MORA" ima ime ,al se "FARKAŠ" nosi s time Empty Re: Možda "MORA" ima ime ,al se "FARKAŠ" nosi s time

Postaj by Katakomba 11.11.10 21:07

Igsy je napisao/la:Ne vidim neku preveliku svrhu ove teme... kao da Mora nema noževe za filetiranje mesa i ribe?! Naravno da se mogu naći subjektivno (znači nešto što je zasnovano na vlastitome uvjerenju) ,kvalitetniji i jeftiniji noževi od More, ali to su u pravilu radovi domaćih majstora i većinom unikati ili iz sitnih više manje istih serija, a ne tvornički serijski proizvedeni noževi po određenim standardima kvalitete i sigurnosti dostupni većini potrošača.
Ok ti si prezentirao neke noževe tog gospodina Farkaša. Ima li on prodajno izložbeni prostor? Koje su mu reference? Kako i gdje nabaviti njegov proizvod? To su samo neka od pitanja na koje bi valjalo dati odgovor prilikom predstavljanja takvog jednog majstora koji se nosi s firmom kao što je Mora of Sweden samo zato jer ima "dušu".


Majstor Farkaš je umro , a ima brusionu i prodaju 200 metara od katedrale Osječke , kad dolaziš od Đakova ! Njegova žena sad prodaje noževe koje je majstor napravio za života ! Vidio sam ondje i nekakvog brusača , al one navodno ne izrađuje noževe , samo oštri i sl!
Katakomba
Katakomba
tipko
tipko

Male
Broj postova : 52
Godine : 51
Lokacija : Slavonia
Datum registracije : 07.11.2010

[Vrh] Go down

Možda "MORA" ima ime ,al se "FARKAŠ" nosi s time Empty Re: Možda "MORA" ima ime ,al se "FARKAŠ" nosi s time

Postaj by Igsy 11.11.10 21:13

Aha bar neke informacije... pa dobro žena mu očito hitno treba novac jer takav nož vrijedi bar 100 kn ako ne i više. Pokojni majstor Farkaš mora da se se okreće u grobu svaki put kad mu žena proda nož skoro pa za ništa. Malo crnog humora... :bog:
Igsy
Igsy
honoris
honoris

Male
Broj postova : 2412
Godine : 34
Lokacija : Split
Datum registracije : 12.03.2010

[Vrh] Go down

Možda "MORA" ima ime ,al se "FARKAŠ" nosi s time Empty Re: Možda "MORA" ima ime ,al se "FARKAŠ" nosi s time

Postaj by Katakomba 11.11.10 21:18

Igsy je napisao/la:Aha bar neke informacije... pa dobro žena mu očito hitno treba novac jer takav nož vrijedi bar 100 kn ako ne i više. Pokojni majstor Farkaš mora da se se okreće u grobu svaki put kad mu žena proda nož skoro pa za ništa. Malo crnog humora... :bog:

MA to je stara baka cca. 80 god. Po cijeli dan je u dućanu , valjda joj je dosadno doma! Il se boji da je brusač na okrade ! Obavezno baba naplaćuje , nemoš je omašit !
Katakomba
Katakomba
tipko
tipko

Male
Broj postova : 52
Godine : 51
Lokacija : Slavonia
Datum registracije : 07.11.2010

[Vrh] Go down

Možda "MORA" ima ime ,al se "FARKAŠ" nosi s time Empty Re: Možda "MORA" ima ime ,al se "FARKAŠ" nosi s time

Postaj by puls 11.11.10 21:25

Ovakav isti nož sam kupio kod Farkaša(starog majstora osobno) prije nekoliko godina za istu cijenu(50 Kn).Uz njega se dobije solidna futrola od skaja.Nije ništa posebno ali vrijedi >50 Kn.
Majstor mi je tada rekao da ih radi od Kruppovog čelika koji dobiva u tablama.

Zanimljivo je da ima i slične ali manje nožiće za 20 Kn.Doista nevjerojatno,kupio sam ih 5-6 komada i odlični su za gablece i sl.Lako se oštre i solidno "drže".

Meni se čini da je iz tih tabli izrađivao mesarske noževe,a od ostataka ove manje.

Sigurno je jedino da ih nije "zacijenio",ovu lovu svakako vrijede dok ih još ima.
puls
puls
guru
guru

Male
Broj postova : 2791
Godine : 45
Lokacija : ZG
Datum registracije : 05.03.2010

[Vrh] Go down

Možda "MORA" ima ime ,al se "FARKAŠ" nosi s time Empty Re: Možda "MORA" ima ime ,al se "FARKAŠ" nosi s time

Postaj by Igsy 11.11.10 21:29

Svaka čast pokojnom majstoru, onda povlačim ovo da se "okreće u grobu" i ja bi rado kupio koji ako su po 50 kn.
Igsy
Igsy
honoris
honoris

Male
Broj postova : 2412
Godine : 34
Lokacija : Split
Datum registracije : 12.03.2010

[Vrh] Go down

Možda "MORA" ima ime ,al se "FARKAŠ" nosi s time Empty Re: Možda "MORA" ima ime ,al se "FARKAŠ" nosi s time

Postaj by Knife_maniac 11.11.10 21:47

Katakomba je napisao/la:Majstor Farkaš je umro , a ima brusionu i prodaju 200 metara od katedrale Osječke , kad dolaziš od Đakova !

Kada je umro ?

Malo si se zeznio u metrazi.
Brusiona se nalazi 200 m od kruznog toka prema katedrali Možda "MORA" ima ime ,al se "FARKAŠ" nosi s time 86830

Onaj "brusac koji bi ju okrao" je sin gospodina Farkasa, Farkas jr. Možda "MORA" ima ime ,al se "FARKAŠ" nosi s time 469245


Igsy je napisao/la:Aha bar neke informacije... pa dobro žena mu očito hitno treba novac jer takav nož vrijedi bar 100 kn ako ne i više. Pokojni majstor Farkaš mora da se se okreće u grobu svaki put kad mu žena proda nož skoro pa za ništa

Malo vise respekta prema covjeku koji se tim poslom bavi(o) 30-ak godina, moze ?


Pricao sam davno sa starijim Farkasem u vezi celika i nozeva i knifemakinga opcenito.
Covjek je nabavio celik sredinom 80-ih iz Austrije.
Bio je to Kruppov celik. Tada je bio pojam nabaviti neki celik za nozeve, tako da je on uzeo nekoliko vagona (2-3) i uvezao ih u Jugu.
Pocetkom 90-ih su ga pokrali i ostalo mu je kojih par stotinjaka kila tog celika, uglavnom "otpada" koji mu je ostajao od prije.

Radio ih je sam.
To su uglavnom bili rat tail nozevi namontirani na aluminijske drske pa zavareni ili zanitnani.
Troskovi izrade su mu bili visoki pa je radio toplinsku obradu kada bi popunio cijelu pec (50-ak komada). Sjecam se da je opisao toplinsku obradu vrlo slicnu kao i obradu sa karboncima.
Na kraju kada je napravio noz prodao ih je po "tvornickoj" cijeni.
Radio ih je iz ljubavi, a ne profita.
Njegov primarni biznis je bio ostrenje.

Usudio bih se reci da je gospodin Farkas i njegova brusiona jedan od prepoznatljivijih brendova grada Osijeka.


Knife_maniac
Knife_maniac
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1193
Godine : 35
Lokacija : sektor Istok 031
Datum registracije : 12.05.2009

[Vrh] Go down

Možda "MORA" ima ime ,al se "FARKAŠ" nosi s time Empty Re: Možda "MORA" ima ime ,al se "FARKAŠ" nosi s time

Postaj by Fratt 11.11.10 21:58

Eto kako se priča lijepo otvara...sad bi i ja rado imao jedan primerak od Starog Farkaša,barem neki maleni primjerak.
Svaka slava majstoru koji je od svega najviše volio čelik i obrađivao ga iz ljubavi.
Možda zvuči sladunjavo ali mi se čini da je taj Farkaš rano spojio ljubav i posao.
Fratt
Fratt
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 4003
Godine : 44
Lokacija : .- -. -.-. .. . -. - / ..-. --- .-. . ... - ...
Datum registracije : 30.09.2010

[Vrh] Go down

Možda "MORA" ima ime ,al se "FARKAŠ" nosi s time Empty Re: Možda "MORA" ima ime ,al se "FARKAŠ" nosi s time

Postaj by Katakomba 11.11.10 22:03

Usudio bih se reci da je gospodin Farkas i njegova brusiona jedan od prepoznatljivijih brendova grada Osijeka.


[/quote]

Pa zašto pobogu ne promovirati HR brandove? (A "Farkaš" je zasigurno BRAND)

Ja sam pokušao barem malo prikazat ljudima što je radio G. Farkaš ! (bez obzira što nism Osječan , al eto pomažem promociji Osijeka i starih zanata !)

Kupujmo Hrvatsko ! Ako ičem vrijedi !
imam 5 noževa iz te radionice i moram se malo pohvalit !
Katakomba
Katakomba
tipko
tipko

Male
Broj postova : 52
Godine : 51
Lokacija : Slavonia
Datum registracije : 07.11.2010

[Vrh] Go down

Možda "MORA" ima ime ,al se "FARKAŠ" nosi s time Empty Re: Možda "MORA" ima ime ,al se "FARKAŠ" nosi s time

Postaj by Igsy 12.11.10 0:17

Knife_maniac je napisao/la:

Malo vise respekta prema covjeku koji se tim poslom bavi(o) 30-ak godina, moze ?



Nisam ja poznavao čovjeka osobno kao ti, pa da znam koliko se dotični majstor bavio tim poslom i ostalo. Kasnije sam povuko tu izjavu zbog toga jer je bio fer što se cijene tiče ali to nije ni bitno jer s tobom nisam ni diskutirao o tome, prema tome molim te poštedi me svojih moralnih prodika za ubuduće. Zahvaljujem.
Igsy
Igsy
honoris
honoris

Male
Broj postova : 2412
Godine : 34
Lokacija : Split
Datum registracije : 12.03.2010

[Vrh] Go down

Možda "MORA" ima ime ,al se "FARKAŠ" nosi s time Empty Re: Možda "MORA" ima ime ,al se "FARKAŠ" nosi s time

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.