Početna stranicaO autoruRegistracijaLogin
Share | 

Ubodi insekata(pčele, ose i ostale beštije)

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Go to page : 1, 2, 3, 4  Next
Autor/icaPoruka
Pomorac
lingua
lingua

Male
Broj postova: 351
Godine: 28
Datum registracije: 24.11.2009

PostajNaslov: Ubodi insekata(pčele, ose i ostale beštije)   28.10.10 22:33

Moj način sankcioniranja mjesta upale prilikom uboda navedenih beštija koji sam dobio od strane doktora i veterinara je. Popit tabletu claritine(dobiva se samo uz recept) da sprijeci i jako dobrim djelom smiri upalu. Zatim staviti HLADAN oblog koji se drži u prosjeku od 15 do 30 minuta. Jednom sam isprobal metodu sa toplim oblogom(mjesto uboda lopatica), ali mi je bilo u glavi ko da sam trance partiji.

Ako ste od nekog ĆULI molim vas da ne pišete jer i ja sam dosta toga čuo od poglavice posranog pera pa nije pomoglo. I tipa ti sve znaš bla bla ...i vi bi dosta toga znali da otvorite google.com

[Vrh] Go down
LUKSA
guru
guru

Male
Broj postova: 2372
Godine: 42
Datum registracije: 21.02.2009

PostajNaslov: Re: Ubodi insekata(pčele, ose i ostale beštije)   28.10.10 22:38

Mali se zapalio!

Ali bude se to smirilo, s godinama!

:bog:

" I mi smo nekada bili takvi, ali za Jamničku smo uvijek imali vremena! "
[Vrh] Go down
http://luketic.robert@gmail.com
Pomorac
lingua
lingua

Male
Broj postova: 351
Godine: 28
Datum registracije: 24.11.2009

PostajNaslov: Re: Ubodi insekata(pčele, ose i ostale beštije)   28.10.10 22:49

Ako pratiš komentare na svoje postove onda bi trebal vidjeti odgovore(ne samo tvoje, mislim na nepotrebno spamanje).

Citat :
Mali se zapalio!

I talk to Jesus, Jesus says I'm OK.
[Vrh] Go down
LUKSA
guru
guru

Male
Broj postova: 2372
Godine: 42
Datum registracije: 21.02.2009

PostajNaslov: Re: Ubodi insekata(pčele, ose i ostale beštije)   28.10.10 22:56

Pomorac je napisao/la:
Ako pratiš komentare na svoje postove onda bi trebal vidjeti odgovore(ne samo tvoje, mislim na nepotrebno spamanje).

Citat :
Mali se zapalio!

I talk to Jesus, Jesus says I'm OK.

Pa vidim da te to kopka već par dana , otkada si komentirao reportažu, i jedino ti je tu upalo u oči!

Nikada nemožeš neki slučaj suditi samo iz svoje perspektive, jer je varijanti jako puno!

Moj kolega sa sobom nosi uvijek inekciju, inače se može slikat!

A i u razgovoru sa stručnjacima znam da je anafilaktički šok, zeznuta stvar i nije se za igrati!

Imam sreće što nisam alergičan i mogu vrlo lako riješiti neugodne ugrize!

Ali da vidiš tek kad tio jaja nateknu od uboda Osa! to je pravi sex!
I tako nekoliko dana! Ha, ha!

:bog:
[Vrh] Go down
http://luketic.robert@gmail.com
Ito Ogami
lingua
lingua

Male
Broj postova: 256
Godine: 36
Datum registracije: 20.02.2011

PostajNaslov: Re: Ubodi insekata(pčele, ose i ostale beštije)   20.02.11 16:16

neki kod uboda pcela ili osa,trljaju kamenom mjesto,neki kazu led stavis.iz osobnog iskustva ne pomaze nista od toga.najlogicnije mi je sa mljekom i mljecnim proizvodima kako sam citao u literaturi,jer se otrov (ustvari radi se o mravljoj kiselini) neutralizira.otok cemo u svakom slucaju dobiti.dok nisam postao imun otok mi je znao trajati 5-6 dana.kazem za mlijeko u slucaju kad imamo vise boda.cuo sam pricu da je roj pcela bacio na zemlju magarca.spasili ga mljekom.koliko je istina ne znam.
[Vrh] Go down
sumska_magla
bebač
bebač

Male
Broj postova: 17
Godine: 35
Datum registracije: 06.01.2011

PostajNaslov: Re: Ubodi insekata(pčele, ose i ostale beštije)   25.03.11 21:38

ovako JA pristupam tematici kada MENE ubode neka bestia:

1. zahvalim nebesima da nisam alergican
2. sjetim se da su proteini koji su ubrzgani u mene jako veliki i termolabilni (raspadaju se na nesto preko 40 stupnjeva C)
3. sjetim se da mi koza kratkorocno (par sekunda) moze podnjeti temparaturu do 60 stupnjeva (ne farenhaita nego celsiusevih)
4. uzmem upaljac
5. uzmem noz
6. upaljacem ugrijem noz
7. nozem prenesem toplinu na mjesto uboda (treba peckat, ne smije peci)
8. kada pocne toplina boliti odmaknem noz
9. znam da je otrov zagrijan na temparaturu raspada i ostatak prepustim svom imunom sustavu
10. gledam kako problem nestaje
[Vrh] Go down
mali mačak
lingua
lingua

Male
Broj postova: 334
Datum registracije: 05.11.2009

PostajNaslov: Re: Ubodi insekata(pčele, ose i ostale beštije)   26.03.11 0:25

magla, ovo što si ti opisao, tako sam ja postupio kad me ubo pauk (riba) u trenutku nepažnje... poslije mi je netko rekao i da se, ako ti je dostupno u tom trenu, ruka (ili koje već bilo mjesto uboda) može staviti u vruću vodu (tj. što topliju, koliko možeš podnijeti) i da bi efekt bio isti. Doduše, ja nisam gledao kako problem nestaje- bolilo je ko sam vrag
[Vrh] Go down
sumska_magla
bebač
bebač

Male

PostajNaslov: Re: Ubodi insekata(pčele, ose i ostale beštije)   28.03.11 2:11

mali mačak je napisao/la:
magla, ovo što si ti opisao, tako sam ja postupio kad me ubo pauk (riba) u trenutku nepažnje... poslije mi je netko rekao i da se, ako ti je dostupno u tom trenu, ruka (ili koje već bilo mjesto uboda) može staviti u vruću vodu (tj. što topliju, koliko možeš podnijeti) i da bi efekt bio isti. Doduše, ja nisam gledao kako problem nestaje- bolilo je ko sam vrag

oj mačak!
za beštije iz vode ima malo druga tehnika. nisam siguran da li pomaže kod pauka. tu ocat čini čuda. otkad sam imao gadan okršaj na mljetu uvijek sa sobom na moru nosim oko 100ml octa za ispiranje i do sada je pomagalo.

generalno govoreći led je uvijek dobra idea da ublaži problem.

općenito govoreći nema nekog postupka koji vrijedi za sve što te može čvaknuti dok si u grmlju ali ima nekoliko postupaka koji često pomažu. meni je na kopnu to metoda "nož & upaljač" (imaš pravo sa loncem vruče vode ali mi on ne stane tako lako u džep ) a na moru je to famozni ocat.

da te pitam jedno glupo pitanje: uvjerio si se da ti nije komad igle/peraje ostala pod kožom?
[Vrh] Go down
mali mačak
lingua
lingua

Male
Broj postova: 334
Datum registracije: 05.11.2009

PostajNaslov: Re: Ubodi insekata(pčele, ose i ostale beštije)   28.03.11 8:22

Sorry, glupa pitanja su između 13 i 14h...

Nije mi sigurno ostao komad peraje u rani, srećom sam bio blizu vikendice pa sam imao prilike vidjeti i na svjetlu... a otada sam se inače opametio i kupio jedan lijepi dugi pean pa više nema za**bancije s takvim stvarima... a i LED-icu upalim tu i tamo

Inače je preporuka svakako otići liječniku zbog takvog uboda, barem na pregled ako čovjek sam riješi stvar, pogotovo ako nisi siguran jel ti ostao komadić ili nije... ne znam kako tebi ali je meni mjesto uboda bilo plavo valjda tjedan dana poslije...
[Vrh] Go down
sumska_magla
bebač
bebač

Male

PostajNaslov: Re: Ubodi insekata(pčele, ose i ostale beštije)   28.03.11 11:00

oj!
valjda me nije pauk neko neka druga beštia dohvatila (nešto sa opakim žarom u sebi). meni je nakom terapije octom to prošlo kroz dan vremena sa dosta crvenila na mjestu dodira.

slažem se sa tobom da bi trebalo ići liječniku sa takvim stvarima, on je profesionalac koji razmišlja i o rizicima koji nama lajicima niti ne paodaju na pamet te nas od njih štiti. razlog zašto ne spominjem lječnika na ovom forumu često ima dva razloga:
1. nadam se da je svako dovoljno pametan da ode lječniku kada je ozljeđen/bolestan.
2. mislim da se ovdje pokušavamo razmjeniti o metodama koje možemo primjeniti kada ljiečnika nema niti za ljek

jednog dana ču predstaviti svoj medic-kit (mali i veliki) te moj EDC-kit; ali za sada ću reči da je LED-svjetiljka (bijele boje) obavezni dodatak posebno u medic-kitu.
pozdrav!
[Vrh] Go down
aldinbear
bomber
bomber

Male
Broj postova: 100
Godine: 17
Datum registracije: 24.04.2011

PostajNaslov: Ujed pčele   01.06.11 10:52

desavalo mi je se do da me ujede svasta pa i pcela nisam na sebi vidio naznake alergije ali to je mozda slucajnost naprimjer u divljini po vrucini bi sigurno bilo alergijske reakcije,anaflatički sok i tako

sta treba da se uradi koliko znam treba:
1.izvaditi se zaoka
2.namazati nekim ljekovitim biljem (e sada koje je to nez stvarno)
3.poslje toga tjelo mora da miruje
[Vrh] Go down
palac
bomber
bomber

Male
Broj postova: 105
Godine: 56
Datum registracije: 08.08.2010

PostajNaslov: Re: Ubodi insekata(pčele, ose i ostale beštije)   01.06.11 11:12

Ubod pčele & stršljena
U nadi da neće trebat...ali dobro je znati

"ASPIRIN" čudesan lijek kod bolnih uboda insekata !!!

Pri ubodu pčele, stršljena i sl., na mjesto uboda stavite tabletu "aspirina"
koja je malo navlažena vodom ili slinom.
Tabletu lagano tiskamo na mjesto uboda, i kroz minutu, dvije, odstranimo.
Tako ne dolazi do otekline, niti svrbeža, a ubod je uskoro zaboravljen.
Ovaj savjet potječe od jednoga pčelara, i povratne informacije su uistinu odlične.
Pozdrav

[Vrh] Go down
kengur32
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova: 3159
Godine: 40
Datum registracije: 06.08.2010

PostajNaslov: Re: Ubodi insekata(pčele, ose i ostale beštije)   01.06.11 11:48

@Palac
hvale vrijedan savjet

“You never know how strong you are,
until being strong is the only choice you have.”
[Vrh] Go down
Marko
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova: 1990
Godine: 24
Datum registracije: 03.08.2009

PostajNaslov: Re: Ubodi insekata(pčele, ose i ostale beštije)   01.06.11 11:58

Hvala i s moje strane.

Također molim forumaše da daju savjete samo ukoliko su sigurni u njih jer je ovo poprilicno osjetljiva te važna tema. Nebi želio ispasti prestrog ali s nekim stvarima bolje se ne zezati. :migg:

Hvala na razumjevanju
[Vrh] Go down
aldinbear
bomber
bomber

Male
Broj postova: 100
Godine: 17
Datum registracije: 24.04.2011

PostajNaslov: Re: Ubodi insekata(pčele, ose i ostale beštije)   02.06.11 8:59

Ako nemamo tablete i ostalo :
1.iz tjela se izvade žaoke
2.Najbolje je uzeti neki hladan kamen i staviti na to ili neku ljekovitu biljku
3.tijelo nakon toga mora da miruje da bi se nekim dijelom spriječio anaflatički šok
[Vrh] Go down
kengur32
MODERATOR
MODERATOR

Male

PostajNaslov: Re: Ubodi insekata(pčele, ose i ostale beštije)   02.06.11 12:05

ne hladan kamen već topal..... otrovi pćele, ose, stršljena... su termolabilni, znaći toplina ih uništava. Luksa je u jednoj od svojih reportaža pokazao kako se to može odraditi.

[Vrh] Go down
Guru
lingua
lingua

Male
Broj postova: 418
Godine: 24
Datum registracije: 03.12.2009

PostajNaslov: Re: Ubodi insekata(pčele, ose i ostale beštije)   02.06.11 12:16

Jedne godine smo bili na pecanju i brata mlađeg ujede pčela.
Bio je tu neki ribolovac koji ga je naučio da mjesto ubota namaže sa 3 trave, tj. da nađe 3 različite trave i utrlja to. Brat je rekao da mu je pomoglo, ja nisam imao priliku da probam.
[Vrh] Go down
Fratt
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova: 3935
Datum registracije: 30.09.2010

PostajNaslov: Re: Ubodi insekata(pčele, ose i ostale beštije)   02.06.11 13:45

Imao sam milijun ugriza što osa a što pčela kroz djetinjstvo...kod pčela sam vadio žaoku i stavljao nož od bešteka na mjesto uboda,zašto;stvarno neznam,baka je dala takve instrukcije a ja dijete poslušao...mjesto je prestalo peći nakon 10-ak minuta a nakon pola sata držanja više nije bilo niti otečenosti.

Možda je to placebo efekt ali je meni pomagalo svaki put i ne kanim mijenjati (barem na sebi) sistem...za klince bi htio znati zahvat traheotomije (zlu ne trebalo,nebi htio ko kreten u neznanju čekati ishod kritične situacije) ali mislim da i kod njih neću previše filozofirati oko pomadica,pripravaka na bazi lojnica čudnovatog kljunaša,X-ray zraka i sl.....

Popijem maksimalno 5 piva godišnje.

"Pulsov sam vrtio po ruci i oduševio se, osim što je, kao i većina ovdje prikazanih majstorija naših forumita, za moj ukus predebel!"
g. Ivo, 1912.-
[Vrh] Go down
kengur32
MODERATOR
MODERATOR

Male

PostajNaslov: Re: Ubodi insekata(pčele, ose i ostale beštije)   02.06.11 14:48

teoretski traheotomiju nije problem napraviti.... kažem teoretski, ali u praksi....
pogotovo nekome bliskom poput djeteta. prošao sam nekoliko opširnih tećajeva PP i detaljno obradio traheotomiju ali mislim da ne bi mogao napraviti.
u biti ako organizam nije alergićan na ubode, odnosno otrove, nema razloga za zabrinutost jer osim malo bola nema drugih posljedica. najbolje je napraviti alergo testove pa se zna na čemu smo.

[Vrh] Go down
goxxon
guru
guru

Male
Broj postova: 3142
Godine: 34
Datum registracije: 17.11.2010

PostajNaslov: Re: Ubodi insekata(pčele, ose i ostale beštije)   05.07.13 10:10

HITNO!!! ljudi, bio sam na Velebitu prije 12 dana i spavao vani. ujutro sam primjetio neki ubod (ništa strašno)...polako se taj ubod počeo širiti, prvo je bila fleka, a sad je nastao krug. malo sam zabrinut, jer sam prije 2 mjeseca pokupio krpelja. doktorica mi je rekla da, ako primjetim kakve crvene "krugove" s bijelim u sredini da joj se javim. sad me zanima da li neki kukac ostavlja takvu ranu kao na slici? ili me je možda uboo i neki kukac i nastao crveni krug s bijelim od krpelja??? uglavnom doktorica je na godišnjem pa čekam...

[Vrh] Go down

Ubodi insekata(pčele, ose i ostale beštije)

Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 1 / 4.Go to page : 1, 2, 3, 4  Next

Similar topics

-
» Ubodi insekata(pčele, ose i ostale beštije)
» Propolis kapi
» Slike insekata- buba
» Sve sto trebate znati o poskoku i prva pomoc
» Trekking i skijaške (i ostale) čarape