FORUM PREŽIVLJAVANJA, BUSHCRAFTA, PUSTOLOVINE I PRIRODE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» 24 sata divljine
Stršljeni Empty03.03.24 9:46 by NAVIGATOR

» Sretna 2024.godina
Stršljeni Empty01.01.24 23:27 by Lawman

» ako nekome treba ideja za kuću..
Stršljeni Empty18.12.23 9:19 by NecaPereca

» Ćao, ćao
Stršljeni Empty14.12.23 10:00 by NecaPereca

» Nije bilo preživljavanje ali je bilo stresno :)
Stršljeni Empty14.12.23 9:53 by Lawman

» Baterijske lampe
Stršljeni Empty24.11.23 8:29 by neven

» Utsch & Gierse Tools / UG-Tools
Stršljeni Empty23.11.23 19:08 by dux aeron

» Laser u survival kitu?
Stršljeni Empty22.11.23 20:56 by dux aeron

» Dosta je bilo zajebancije, dogodine tko živ , tko mrtav...
Stršljeni Empty21.11.23 12:20 by Lawman

» Stari novi hobi
Stršljeni Empty25.10.23 22:29 by neven

» Gitara & planinarenje
Stršljeni Empty24.09.23 11:48 by Strat04

» Izrada noza od turpije
Stršljeni Empty21.09.23 22:04 by Hobi majstor

» chris reeve sebenza folder
Stršljeni Empty21.09.23 18:51 by NAVIGATOR

» sta je najvaznije za prezivljavanje?
Stršljeni Empty20.09.23 11:34 by Strat04

» Mine na Papuku
Stršljeni Empty20.09.23 11:32 by Strat04

» prsluk, torbica ili ranac?
Stršljeni Empty20.09.23 11:10 by Strat04

» Prestavljanje
Stršljeni Empty20.09.23 9:45 by neven

» P: Chris Reeve Small Sebenza MAGNACUT
Stršljeni Empty30.08.23 9:03 by NAVIGATOR

» EDC- sitnice koje pojednostavljuju život
Stršljeni Empty09.08.23 16:48 by NAVIGATOR

» Svega ima,ničeg nema.. [CHAT TEMA]
Stršljeni Empty18.07.23 13:08 by Drvo

» Pozdrav svima
Stršljeni Empty03.06.23 14:28 by Shaman95

» Nocna zima ljeti u Gorskom Kotaru
Stršljeni Empty03.06.23 11:16 by DrAnte

» Koji nož kupiti?
Stršljeni Empty29.05.23 15:41 by Lawman

» "patiranje"karbonskog čelika?
Stršljeni Empty28.05.23 23:59 by ness

» SkeletoDon Alpha
Stršljeni Empty28.05.23 23:48 by ness

» BREZIN SOK
Stršljeni Empty28.05.23 23:40 by ness

» Pozdrav ekipa
Stršljeni Empty27.05.23 19:34 by Lawman

» Karte
Stršljeni Empty27.05.23 13:39 by Ervin

» Mora of Sweden noževi
Stršljeni Empty02.05.23 10:48 by Žic

» STRELJAČKA SVAKODNEVICA
Stršljeni Empty12.04.23 12:52 by Lawman

bebač 1-20
zelembara 20-50
tipko 50-100
bomber 100-200
lingua 200-500
spikač 500-1000
mr.spika 1000-2000
guru 2000-5000
master 5000-10000
alfa i omega 10000 +
Forum Preživljavanja© Facebook Icon

Stršljeni

+49
glock
franciscus
kengur32
goxxon
Fratt
puls
shpaga
gorky
MIL-TEC
markonvs
poljičanin
Aye-aye
woody_
miles
RubberDuck
Crni
podravec
trolshein
Target
robert
Branimir76
luckystarr
lololorenzo
didapatak
Fesch
gorance
biga
Ito Ogami
Panonsky
domac
Marko
sgt bear
transformator
Stule
zora
antun
mariobab
Damir
Mladen
Strider
tonka
elvin
mimir
ficovk
trkač
gladiator
( . Y . )
Mshai
LEGION66
53 posters

Stranica 1 / 5. 1, 2, 3, 4, 5  Next

Go down

Stršljeni Empty Stršljeni

Postaj by LEGION66 06.04.09 13:10

Evo došlo nam je proljeće, priroda se budi, pa tako i oni. Malo je stvari kojih se bojim, ali stršljena se uzašavam, tj. njihovog uboda. Kako s njima i kako protiv njih.
LEGION66
LEGION66
spikač
spikač

Male
Broj postova : 631
Godine : 46
Lokacija : KC
Datum registracije : 21.03.2009

[Vrh] Go down

Stršljeni Empty Re: Stršljeni

Postaj by Gost 06.04.09 13:18

uh covjece
mene jednom upiknul u prst

sva sreca nis mi nije bilo
odma sam isel pod hladnu vodu

a genijalci su se smjestili u kutiju za rolete
jedva sam ih se rjesil

kolegu je piknulo 9 komada kad su rusali lovacku ceku
nis mu nije bil
tak i tak ima krv u alkoholu a ne alkohol u krvi
pa ga je valjda to spasilo

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Stršljeni Empty Re: Stršljeni

Postaj by LEGION66 06.04.09 13:57

Inaće ovu temu sam postavio na jednom drugom forumu i ovaj je jedan od odgovora.
Stršljen pripada rodu osa, ali je veći i opasniji od nje.
Otrov stršljana za razliku od otrova ose i pčele sadrži veliku količinu histamina.
Histamin je tvar koja se oslobađa iz mastocita, prilikom alergijske reakcije. Histamin pokreće lančanu reakciju, tj. pucaju mastociti i oslobađaju endogeni (unutarnji, naš) histamin. To dovodi do povečane propustljivosti krvnih žila iz kojih se oslobađa voda i tako dolazi do otoka. Ukoliko se odmah ne reagira (antihistaminicima, kortizonima), ishod može biti fatalan.
Zato nije loše uvijek kod sebe (u đepu, survivor kitu, ruksaku) imati neki od preparata kao što su BRONAL, PRESING, KLARITIN. Ti se lijekovi obično koriste kod alergija, i treba napomenuti da vam oni NEĆE SPASITI ŽIVOT, ali će vam dati dragocjenih 30-45 minuta fore za doći do liječnika.
LEGION66
LEGION66
spikač
spikač

Male
Broj postova : 631
Godine : 46
Lokacija : KC
Datum registracije : 21.03.2009

[Vrh] Go down

Stršljeni Empty Re: Stršljeni

Postaj by Mshai 06.04.09 15:12

Da, stršljen/stršljan spada pod red osa, isto kao i ose mogu pikat koliko god puta treba za razliku od pčele koja upikne jedamput i umre. Stršljanovo gnijezdo je obično vrlo velikih proporcija (ako nije zavučeno u nekakvim rupama po ljudskim građevinama). Kažu da prosječan čovjek može podnijeti 4-5 uboda. Velika opasnost nealergičnim ljudima može biti kod uboda u vrat ili glavu. Oni koji su alergični na ubod, jedan ubod može bit smrtonosan zbog velike količine otrova koji stršljan ispusti kroz bodlju. Problem je što gradski čovjek ne dolazi u kontakt sa stršljanima pa ni ne može znat je li ili nije alergičan.

Mene je ko klinca ubo u leđa, naotekla mi mala planina oko uboda, al nikakvih većih komplikacija nije bilo. Više je peklo nego što je boljelo, ali ništa toliko strašno koliko ljudi fantaziraju. Šta je je, velika je to buba i treba ih pustit na miru. Ako spaziš gnijezda (koja vole raditi po šupljinama trulog drveća u šumama itd.) - a gnijezdo ne možeš fulat jer veličinom može biti veliko kao tri košarkaške lopte u nizu... napravi VELIK luk i zaobići. A i ako će letjeti blizu, čut ćeš ga po zujanju, jer je naspram ose ko bombander glasan.
Mshai
Mshai
spikač
spikač

Male
Broj postova : 517
Godine : 39
Lokacija : kraj drva života
Datum registracije : 29.01.2009

[Vrh] Go down

Stršljeni Empty Re: Stršljeni

Postaj by ( . Y . ) 06.04.09 18:38

ja sam alergican na tu gamad i uvjek sa sobom nosim claritine tablete koje se nalaze i u mojem survival kitu. ubo me jednom u ruku ali fala bogu da sam prezivel

( . Y . )
bomber
bomber

Male
Broj postova : 120
Godine : 33
Lokacija : U šumi
Datum registracije : 24.03.2009

[Vrh] Go down

Stršljeni Empty Re: Stršljeni

Postaj by gladiator 06.04.09 18:54

e imao sam ja jedno gnjezdo na tavanu i svake godine ga naprave. prosle godine ih je bilo ko kineza, ubijali smo ih cijelo ljeto, katrastrofa. ali smo ove godine (evo prije par dana) iznijeli gnjezdo, dok jos nisu izasli, i spalili ga. eto do kraja osmog mjeseca nema puno strsljena, kazem nema puno jer uvijek 2-3 dodju iz sume. =)
gladiator
gladiator
lingua
lingua

Male
Broj postova : 258
Godine : 28
Lokacija : zagreb
Datum registracije : 08.03.2009

[Vrh] Go down

Stršljeni Empty Re: Stršljeni

Postaj by Gost 06.04.09 20:38

mrzim ta pikajuca stvorenja i sve bum napravila da me se ne docepaju, ja sam alergicna na ubog ose, strsljan me nije nikad, ni bumbar i nadam se da ni nece

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Stršljeni Empty Re: Stršljeni

Postaj by Gost 06.04.09 20:41

Više je peklo nego što je boljelo, ali ništa toliko strašno koliko ljudi fantaziraju

to ti ovisi od covjeka do covjeka, mene i ubog ose silno boli, ako me pikne u nogu pola noge mi natekne i tako bude danima, za strasljana kazu da ubod jako boli, ali to je vrlo individualna stvar

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Stršljeni Empty Re: Stršljeni

Postaj by trkač 06.04.09 23:21

Kod uboda osa pčela stršljena bumbara itd. najbolje je na ubodeno mjesto metnut zdrobljen ili sažvakan trputac.
trkač
trkač
bomber
bomber

Male
Broj postova : 125
Godine : 64
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 07.03.2009

[Vrh] Go down

Stršljeni Empty Re: Stršljeni

Postaj by Gost 24.05.09 21:47

procitala upravo da ubod insekata neutralizira toplina, pribliziti mjestu uboda bilo sta toploga, pazeci da se ne izazove opekotina!recimo vatru iz upaljaca i slicno,

ALI SAMO PRIBLIZITI, NE SE OPECI!!ili nesto prirucnog zagrijati pa zatim to upotrijebiti

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Stršljeni Empty Re: Stršljeni

Postaj by ficovk 24.05.09 22:51

joj kad sam vidio naslov temen umalo da nisam rekao (.ebo sam im mater)
prije par godina smo imali strsljenove na tavanu vikendice!! vatrom smo ih riješili..
hrpu ljudi znam koje je tamo ubo strsljen! vjecni problemi s njima! Stršljeni 321675

ficovk
bomber
bomber

Male
Broj postova : 130
Godine : 30
Datum registracije : 14.04.2009

[Vrh] Go down

Stršljeni Empty Re: Stršljeni

Postaj by mimir 25.05.09 17:04

ja dobio jednom u celo
mimir
mimir
lingua
lingua

Male
Broj postova : 259
Godine : 34
Lokacija : np-kc-zg
Datum registracije : 15.04.2009

[Vrh] Go down

Stršljeni Empty Re: Stršljeni

Postaj by elvin 27.07.09 9:49

Za vasu informaciju BUMBARI niti ujedaju niti bodu to je samo mit.
Nije mi cilj da vas ispravljam vec da vas oslobodim straha od tih sasvim bezazlenih stvorenja.

elvin
spikač
spikač

Male
Broj postova : 594
Godine : 47
Lokacija : bihac bih
Datum registracije : 17.07.2009

[Vrh] Go down

Stršljeni Empty Re: Stršljeni

Postaj by tonka 27.07.09 10:27

ma bumbari su super...miroljubiva slatka stvorenja... moje cijelo djetinjstvo
uz Neretvu u ljetno vrijeme
bi mi djeca lovili bumbare i nabacilivali ih (i ubacivali) jedni drugima
koliko trke bi tad bilo i smjeha
al su nas roditelji naučili da se stršljena treba bojati i čuvati
tonka
tonka
mr.spika
mr.spika

Female
Broj postova : 1535
Godine : 48
Lokacija : Pula
Datum registracije : 08.06.2009

[Vrh] Go down

Stršljeni Empty Re: Stršljeni

Postaj by Strider 27.07.09 10:53

Bljak! Samo se stršljena bojim od svih beštija...i baš svaki put na njih naletim! Nikada me nije, a nadam se da neće...Ako bude napal...valjda ga je najbolje opalit u zraku...takvo nešto nemožeš promašit! A tek oni Japanski golemi stršljeni!!! Stršljeni 374724 Stršljeni 676815
Bumbar nema izraženi žalac, njemu služi maleni za polaganje jaja ali ne bode. Ako ih se dira onda grizu, znam ja, kao klinac sam jednog stavil u ruku i gledao ga, pa mi je palac ujeo i izgledao je kao plava šljiva. Ali valjda još uvijek nekamo leti, nisam ja osvetoljubiv
Strider
Strider
honoris
honoris

Male
Broj postova : 2611
Godine : 31
Lokacija : Rijeka
Datum registracije : 18.06.2009

[Vrh] Go down

Stršljeni Empty Re: Stršljeni

Postaj by tonka 27.07.09 11:26

haha,pa Strider što spominješ japanske stršljene, zar ih mi ovdje imamo? Stršljeni 179769
zar se sad moram bojati i japanskih, ajoj! =)
tonka
tonka
mr.spika
mr.spika

Female
Broj postova : 1535
Godine : 48
Lokacija : Pula
Datum registracije : 08.06.2009

[Vrh] Go down

Stršljeni Empty Re: Stršljeni

Postaj by Gost 27.07.09 12:05

Nemamo mi japanske stršljene, ni afričke pčele ubojice, ni stotinu opasnih kukaca. Živimo na poprilično bezopasnom mjestu što se tiče kukaca.

Jedini opasni su crna udovica i stršljen, donekle osa, pčela i škorpion. Sve drugo je mila majka.

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Stršljeni Empty Re: Stršljeni

Postaj by Strider 27.07.09 12:58

Crna udovica je smrtonosna za starce i male bebe, mi drugi imamo vremena. A gdje ima najviše tih stršljenja? Primorje? Zagorje?
Strider
Strider
honoris
honoris

Male
Broj postova : 2611
Godine : 31
Lokacija : Rijeka
Datum registracije : 18.06.2009

[Vrh] Go down

Stršljeni Empty Re: Stršljeni

Postaj by Gost 27.07.09 14:13

Crna udovica je opasna za one koje ugrize. Nemoraš biti ni star ni beba kako bi imao komplikacije. To ne znači da ćeš umrijeti, samo po meni je uvijek 'bolje spriječiti nego liječiti'. Koji trenutak pažnje može nas poštediti više trenutaka neugodnosti. Isto je sa stršljenovima.

Mislim da ih ima više u primorju, jer je toplije. Skoro svi kukci vole toplinu.
Da, evo i potvrde.

http://hr.wikipedia.org/wiki/Stršljeni

Zanimljiv citat.

Navodi se da jedno prosječno veliko društvo od oko 300 do 400 životinja tijekom ljeta ulovi oko pola kilograma plijena dnevno. Na taj način, oni uz šišmiše (jer love i noću) značajno doprinose prirodnom uništavanju kukaca - štetnika i tako doprinose održavanju i prirodne ravnoteže.

Stršljeni love i noću, za punog mjeseca, ako su noći vedre. Radijus lova im je oko 1500m od gnijezda.


Tako su ih neke europske države uvrstile u crvenu listu ugroženih vrsta. U Njemačkoj su od 1. siječnja 1987. zakonom stavljeni pod posebnu zaštitu, tako da je za uništenje stršljenovih grnijezda zapriječeno visokom kaznom. Za svako preseljenje ili čak uništenje legla neophodna je dozvola uprave za zaštitu okoliša, a u tu svrhu se uvijek traži i mišljenje eksperta.

No, opasnost od stršljena za čovjeka i njegove životinje u pravilu se preuveličava, ona je bitno manja nego što se uobičajeno misli (poslovica: "sedam uboda ubija konja, tri čovjeka" je sasvim pogrešna).

Inače znam za jednog lika iz okolice koji je par godina unazad umro od ugriza stršljena. Radio je u vinogradu i našao gnijezdo stršljena. Pokušao ga je uništiti motikom, pa su ga napali. Dobio je nekoliko ugriza u područje vrata. Oteklina mu je blokirala dišne puteve. To ga je koštalo života.
Istina ovo je jedini slučaj za kojeg znam da je netko zapravo i umro od uboda stršljenova, ali što je je, lik je bio izrazito neozbiljan i nemaran.

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Stršljeni Empty Re: Stršljeni

Postaj by tonka 27.07.09 15:14

malo drvo je napisao/la:Nemamo mi japanske stršljene, ni afričke pčele ubojice, ni stotinu opasnih kukaca. Živimo na poprilično bezopasnom mjestu što se tiče kukaca.

Jedini opasni su crna udovica i stršljen, donekle osa, pčela i škorpion. Sve drugo je mila majka.
imamo afričke komarce, mi ovdje u Dalmaciji, ne znam za druge dijelove domovine..ali ovi komarci su grozni , od uboda ljudima ostaju ožiljci.
tonka
tonka
mr.spika
mr.spika

Female
Broj postova : 1535
Godine : 48
Lokacija : Pula
Datum registracije : 08.06.2009

[Vrh] Go down

Stršljeni Empty Re: Stršljeni

Postaj by Gost 27.07.09 15:21

Nisu afrički nego azijski, tkz. azijski tigar. Imaju uzorak nogu kao zebra. Aktivni su i danju, imaju veći radijus leta, bolje podnose hladne temperature, ubod im je puno bolniji od ovih 'domaćih', a također uništavaju domaće komarce. Došli su u gumama iz azije u talijanske luke i od tamo se šire mediteranom. Prave su napasti.

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Stršljeni Empty Re: Stršljeni

Postaj by Mladen 27.07.09 15:52

ja sam u svojim postovima upozoravao na opasnost..
koja nam prijeti od tih direktnih ubojica...
ubojica ...da ...
poznanik je podlegao ozljedama...
izostala je hitna pomoć na vrijeme.
izboli su ga u predjelu glave i vrata...
čovjek se ugušio...
tad sam stršljane shvatio jako ozbiljno..
uvijek imam maramu sa sobom..
ako postoji opasnost da me napadnu...
da si zaštitim vrat i glavu..
znam i slučajeve koji su završili jako bolno ..
ali ipak sa manjim posljedicama...


Stršljeni Tn187845
Mladen
Mladen
honoris
honoris

Male
Broj postova : 2438
Godine : 55
Lokacija : Varaždin
Datum registracije : 15.02.2009

[Vrh] Go down

Stršljeni Empty Re: Stršljeni

Postaj by Strider 27.07.09 17:38

prokleti bili ovi tigrovi! ove godine ih prvi put vidim, malo su veći. nisam ih prije vidio, neznam kako ni zašto, imam cijeli niz uboda po sebi. ovi baš ostavljaju plik veličine kovanice od kune. i traje jako dugo, a one obične ni ne šljivim, ti ne svrbe ako ne diram.

znači ako me stršljen ubode u ruku, manje je opasno nego da me u glavu?
Strider
Strider
honoris
honoris

Male
Broj postova : 2611
Godine : 31
Lokacija : Rijeka
Datum registracije : 18.06.2009

[Vrh] Go down

Stršljeni Empty Re: Stršljeni

Postaj by tonka 27.07.09 17:42

da Strider lijepo si zaradio ožiljke od tigrastih, jadaaaaan ti! Stršljeni 179769
malo te zekim , ne ljuti se Stršljeni 841274
tonka
tonka
mr.spika
mr.spika

Female
Broj postova : 1535
Godine : 48
Lokacija : Pula
Datum registracije : 08.06.2009

[Vrh] Go down

Stršljeni Empty Re: Stršljeni

Postaj by Damir 27.07.09 18:29

malo drvo je napisao/la:Nisu afrički nego azijski, tkz. azijski tigar. Imaju uzorak nogu kao zebra. Aktivni su i danju, imaju veći radijus leta, bolje podnose hladne temperature, ubod im je puno bolniji od ovih 'domaćih', a također uništavaju domaće komarce. Došli su u gumama iz azije u talijanske luke i od tamo se šire mediteranom. Prave su napasti.

Sve potpisujem! ... i sada me napadaju! Za razliku od domacih... gotovo su necujni.
Drzati ubod pod jako toplom vodom zaustavlja svrbez u 20tak sekundi. Isto to ucini i ulje od bazge (maldi listovi bazge se natope u maslinovo ulje i ostavi se 30 tak dana na suncu. Potom se listovi bace a ulje se filtrira... pomaze i kod uboda drugih kukaca)

a za strsljenove ose i slicno... antistaminik. Polaramin krema i polaramin tablete.... Tko je alergican moze dobiti recept za nabavu adrenalina u inekcijama. Problem je da je to termolabilno, odrzava se u frizideru. Ali recimo jedan prijatelj ga uvijek ima od kad je otkrio da mu je dovoljna samo jedna osa za zavrsiti na hitnu.


Zadnja promjena: Damir; 27.07.09 18:39; ukupno mijenjano 1 put.
Damir
Damir
lingua
lingua

Male
Broj postova : 282
Godine : 58
Lokacija : Treviso, Italy
Datum registracije : 15.11.2008

http://www.teamsurvival.it

[Vrh] Go down

Stršljeni Empty Re: Stršljeni

Postaj by Gost 27.07.09 18:36

Damir je napisao/la: Za razliku od domacih... gotovo su necujni.

Točno ovi komarci ne proizvode karakteristično zujanje kao ovi naši domaći.
I ne mogu vjerovati da se s njima tek sad srećete, kod mene ih ima minimum 4 godine. Svake godine u Glas Istre posvete veći članak njima i kako agesivno nadvladavaju domaćeg komarca. Izgleda ovako
Stršljeni Y180388258799511

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Stršljeni Empty Re: Stršljeni

Postaj by Gost 27.07.09 19:08

elvin je napisao/la:Za vasu informaciju BUMBARI niti ujedaju niti bodu to je samo mit.
Nije mi cilj da vas ispravljam vec da vas oslobodim straha od tih sasvim bezazlenih stvorenja.

sori al mene je kao malog upiklo nekoliko

da budem precizniji
primil sam ga prstom pa znam da je bumbar a ne nes drugo

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Stršljeni Empty Re: Stršljeni

Postaj by Gost 27.07.09 19:25

Može bumbar ubosti, ali spadaju u jako neagresivne kukce ( u usporedbi s osama, pčelama i stršljenovima) pa je to zapravo rijetkost.

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Stršljeni Empty Re: Stršljeni

Postaj by mariobab 27.07.09 19:34

Je, mi smo svi skloni vjerovati mitovima i zabludama.Bumbar ima žalac i može i hoće piknuti kada ga raspizdiš.A stršljeni nisu toliko opasni koliko ih se ljudi boje, naši nisu opasnijeg otrova od ose.Ljudi stradaju od anafilaktičkog šoka ili ako su ubodeni u ždrijelo-kada naprimjer popiju živinu koju nisu vidjeli da se zavukla u limenku soka. Ali, tko je alergičan, svejedno m je pikne li ga osa ili stršljen.Bivšeg šefa jedva su uspjeli spasiti, ali to nema veze sa snagom otrova.Stršljeni jesu strašni zato jer su teritorijalni i agresivno brane svoj teritorij, a osim toga nije ugodno vidjeti mrcinu kako se mota po kući.Onda se žena zatvori u sobu dok ga ne riješim.I tako cijelo ljeto.Ali ovo kao da ih ima manje...
mariobab
mariobab
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1910
Godine : 60
Lokacija : zg
Datum registracije : 28.01.2009

http://bushcraft-forum.findtalk.biz/

[Vrh] Go down

Stršljeni Empty Re: Stršljeni

Postaj by Strider 27.07.09 19:48

Da...znam da vecinu stvari čovjek preuveličava...pogotovo mi...urbani ljudi Stršljeni 747986 Prijateljica vidi skakavca u vikendici, na stropu i vrišti kao da je živu jedu. Pa mislim!

A što je s ubodom obada? Je opasniji? Znam da prenosi neke bolesti, možda meningitis?

Evo priče o obadu.
Prije par godina, brat, ja i njegovi prijatelji smo bili na pedalini (čamac za turiste zabavnih oblika Stršljeni 747986 ) i vidim svi skaču u more i deru se. Ja nisam niš skužio, mislio sam da se zezaju. Osjetio sam nešto na lijevom ramenu i vido jednog masnog obada sa onim zelenim očima...pa sam im se pridružio. Odtada se bojim obada i stršljena. Osa, pčela i drugih uopće ne, naprotiv obožavam kukce
Strider
Strider
honoris
honoris

Male
Broj postova : 2611
Godine : 31
Lokacija : Rijeka
Datum registracije : 18.06.2009

[Vrh] Go down

Stršljeni Empty Re: Stršljeni

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 1 / 5. 1, 2, 3, 4, 5  Next

[Vrh]


 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.