FORUM PREŽIVLJAVANJA

prvi Hrvatski forum preživljavanja, bushcrafta, pustolovine i prirode

Početna stranicaO autoruRegistracijaLogin

Share | 

Materijali za dršku

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Go to page : Previous  1 ... 14 ... 25, 26, 27  Next
Autor/icaPoruka
GAGY
spikač
spikač

Broj postova : 604
Datum registracije : 11.02.2012

PostajNaslov: Re: Materijali za dršku   07.02.14 12:40

Je hrast iz vode,točnije izvađen tj.iskopan oko 6 metara ispod dna rijeke.
Zahvaljujući jednom prijatelju sam saznao za njega kad su ga strojem iskopali i izvadili na obalu.
Što se tiče boje,ostaje takva znam zato što sam par manjih komada stavio pored peći na brzo sušenje baš zbog testiranja.
Za namještaj svakako,ali i za neke gitare su već neki komadi i rezervirani.Zato sam ih na pilani i ispilio na razne dimenzije i debljine.
Jedini problem je obrada.Jednu "brzinski"osušenu dasku sam nosio na hoblanje i jako teško se obrađuje a u dihterici su tako noževi pištali da su uha bolila.
[Vrh] Go down
mamac za pecanje
lingua
lingua

Male
Broj postova : 435
Godine : 55
Datum registracije : 20.03.2013

PostajNaslov: Re: Materijali za dršku   09.02.14 20:20

To je istina da je tvrda ko sam kamen i teška za obradu.Več kad radiš sa drvima ondaznaš da hrast i agacija kada su dugo sušeni kada režeš sa cirkularom i motorkom iz njih iskre frcaju kako nebi iz ovoga.Biti če to prava stvar ti ti umjetnici jako vole za skulpture koje kaj drugo. Sretno sa sušenjem i obradom.
[Vrh] Go down
GAGY
spikač
spikač

Male
Godine : 35

PostajNaslov: Re: Materijali za dršku   09.02.14 20:42

Definitivno iskre frcaju,a vidije na cirkularu se duplo brže tupe.
Pa nešto će otići od mene neka manja količina kao npr za djelove gitara,lule ili noževe ili za neke detalje u interijerima,a ostalo mislim da će ostati za mene.
[Vrh] Go down
Molokai
spikač
spikač

Male
Broj postova : 693
Godine : 40
Datum registracije : 26.03.2012

PostajNaslov: Re: Materijali za dršku   20.02.14 18:22

Nije me bilo dugo pa za one kojima sam falio...  ....Desert ironwood burl

[Vrh] Go down
ssverko13
bomber
bomber

Female
Broj postova : 168
Godine : 18
Datum registracije : 04.10.2013

PostajNaslov: Re: Materijali za dršku   20.02.14 18:53

Vaka cast ... i ti otvaraš buissnes
[Vrh] Go down
zlatko1
spikač
spikač

Male
Broj postova : 830
Datum registracije : 28.10.2010

PostajNaslov: Re: Materijali za dršku   20.02.14 19:49

Au Tomislave di ga nadje.Bas lipo,onako lipo.  
@Fagus.Taj mi komad bukve deluje suvise lepo da se nebi iskoristio.Ako je previse natrunuo mislim da metoda stabilizacije moze tu i te kako da pomogne i od propalog napravi pravu stvar.Mada "mislim"nisam isprobao.Jer za kvalitetnu stabilizaciju treba prava vakum pumpa.Prirucna resenja neverujem da bi ovde dala kvalitetan rezultat.
[Vrh] Go down
mamac za pecanje
lingua
lingua

Male
Broj postova : 435
Godine : 55
Datum registracije : 20.03.2013

PostajNaslov: Re: Materijali za dršku   20.02.14 21:24

Molokai lijepi komad drveta za dršku noža.Stvarno kaj priroda napravi to je nešto.Ja ga jednostavno nebi mogao obraditi bilo bi mi ga žao možda bi ga lakirao i obijesio da visi negdije na zidu.Stvarno je lijepi.
[Vrh] Go down
cutlass
guru
guru

Male
Broj postova : 4135
Godine : 41
Datum registracije : 16.04.2011

PostajNaslov: Re: Materijali za dršku   20.02.14 22:08

bome lijepi komad , istina ..

djeluje mi ko skala , ne blok?
[Vrh] Go down
Fagus
bomber
bomber

Male
Broj postova : 169
Datum registracije : 18.11.2012

PostajNaslov: Re: Materijali za dršku   20.02.14 22:58

Jako lijep komad...
Usput bih iskoristio priliku da pokazem sto sam ranije vec u ovoj temi objavio fotke onog komada spalted drveta,sto kaze Zlatko steta da se ne iskoristi...
Nakon nebrojeno sati eksperimentisanja i cesljanja po netu i raznim forumima odradio sam stabilizaciju vec pomenutog drveta i to motorom frizidera koji je istina spor ali sigurno "odradjuje" posao za razliku vakum pumpi koji se mogu vidjeti na netu.
Ima jos jednostavnih nacina za postizanje jakog-brzog vakuma kao npr.kompresor za zrak,da ne duzim ako nekom treba vise inf.tu sam.

Moja spravica

Pa priprema drveta za stabilizaciju

Kao sredstvo za stabilizaciju sam koristio nitro lak razredjen sa razredjivacem

Rezultati su zadivljujuci,drvo ne samo da oteza najmanje za duplo vec postaje izuzetno tvrdo kao kost i dobije prelijepe sare.Pri brusenju gradacijom smirgla 240 vec mu dolazi visok sjaj do izrazaja.

Pozdrav

[Vrh] Go down
oetzi
spikač
spikač

Male
Broj postova : 970
Godine : 32
Datum registracije : 25.07.2010

PostajNaslov: Re: Materijali za dršku   20.02.14 23:02

zakon super posao
[Vrh] Go down
Molokai
spikač
spikač

Male
Broj postova : 693
Datum registracije : 26.03.2012

PostajNaslov: Re: Materijali za dršku   21.02.14 0:38

cutlass je napisao/la:
bome lijepi komad , istina ..

djeluje mi ko skala , ne blok?

Hvala,
blok je.
[Vrh] Go down
cutlass
guru
guru

Male
Broj postova : 4135
Datum registracije : 16.04.2011

PostajNaslov: Re: Materijali za dršku   21.02.14 0:54

bravo Fagus .. ovo izgleda jako lijepo ..
ako je koji komad za prodaju javi .. da vidim ocemu se radi ..
i imam pitanje , da li bi se upustio u stabilizaciju i bojanje mammuta, kljove i kutnjaka ?
ako da , javi , u Madarsku je iz Nizozemske doselio jedan od najvecih svijetskih prodavaca mammutovine i pitao me da li znam nekoga tko ima "tekucinu" za stabiliziranje , valjda epoxy (neka vrsta) , nisam tocno znao prevesti ..
pa ko kaze da nema posla ?? samo treba navrebati pravu djelatnost
[Vrh] Go down
gorky
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1446
Datum registracije : 19.11.2012

PostajNaslov: Re: Materijali za dršku   21.02.14 1:32

Lijepi komadi.

@Fagus koliko duboko prodire lak u drvo i kolika je viskoznost tekucine?
Htio bih si napraviti nesto slicnoga.
[Vrh] Go down
http://www.g-knives.com
ivo
guru
guru

Male
Broj postova : 3264
Godine : 53
Datum registracije : 05.10.2011

PostajNaslov: Re: Materijali za dršku   21.02.14 9:55

Kolega Bukva, svaka čast, ovo je prekrasno !
[Vrh] Go down
Fagus
bomber
bomber

Male

PostajNaslov: Re: Materijali za dršku   21.02.14 23:34

Hvala decki...
cutlass - da imam slobodnog vremena sto da ne?Bit je naci odgovarajucu hemiju-tecnost mada gledajuci onako laicki moralo bi se malo eksperimentisati da bi se doslo do dobrih rezultata a to bas sa kostima mamuta i nije dobra ideja.

Dobio sam nekoliko poruka od forumasa vezano za stabilizaciju pa da ne pisem pojedinacno svakom napisacu ovde.
Kako sam naveo koristio sam nitro lak razredjen pola-pola sa razredjivacem.Jos je bolji lak za parket bas radi svoje namjene (tvrdji,zilaviji itd.).Jako je bitno da je sto vodeniji ali ne previse.
Mala tegla sto se vidi na fotki sto sam objavio sluzi kao jedna vrsta zastite da vakum slucajno ne povuce tecnost i da ne ode u motor.
Nikakav visok tlak ne treba vec samo jedan mali ventil koji sluzi da se pusti zrak u posudu kada se stabilizacija zavrsi.Drvo kada se stabilizuje se obavezno skroz potapa u tecnost i nakon zavrsetka procesa i pustanja zraka u posudu ostavlja jedno vrijeme u toj tecnosti jer tada upija kao sundjer i kad potone to je to.

Na ovim fotkama se vidi dva dijela istog drveta prije odnosno posle stabilizacije

Kao odlicna vakum pumpa moze vam posluziti i kompresor za zrak

Nadam se da sam pomogao
pozdrav

[Vrh] Go down
marko5000
lingua
lingua

Male
Broj postova : 303
Godine : 25
Datum registracije : 21.03.2013

PostajNaslov: Re: Materijali za dršku   21.02.14 23:48

Hvala lijepo na ovome, od velike je pomoći
[Vrh] Go down
ben-66
lingua
lingua

Male
Broj postova : 497
Godine : 50
Datum registracije : 16.07.2009

PostajNaslov: Re: Materijali za dršku   22.02.14 18:12

Fagus ,mozes li mi reci dali si presjekao koju gotovu skalu da vidis koliiko duboko je usao lak ? Dali je prosao skroz ili je samo sa vanjskih strana stvorio koru ? Pretpostavljam da je ovaj isao skroz jer je spalted bukve pa je jako rijetko i porozno drvo .Ne znam kakve bi rezultate sa tom mjesavinom dobio kod tvrdeg drveta ,recimo hrast ? Ajd ako ti nije problem da malopojasnis ovu preradu kompresora kao vakum pumpe.! Hvala i cestitke na dobro odradenom poslu ..!
[Vrh] Go down
Fagus
bomber
bomber

Male

PostajNaslov: Re: Materijali za dršku   22.02.14 21:39

ben-66 - jesam sjekao sam drvo,znaci stabilizacija je totalna,drvo tone u tecnosti i jos dok je pod vakumom ne izlaze mjehurici znaci ne moze bolje.Nosio sam ovaj spalted bukve kod stolara da ga isjece i kako kaze da nije bas mekano na moje iznenadjenje.Radio sam sa eksper.sa hrastom,orahom,maghagonijem,brijestom i tanje komade dobro impregnira a deblje bi mu vjerovatno trebalo dosta vremena.
U biti najveca stvar je u tecnosti pa onda u zapremini.Kako se moze vidjeti na netu kad stabilizuju drvo koriste ucvrscivace skoro gustine kao voda.

Na ovom linku (ako sam ga dobro postavio) se vidi da motor od friz.kako stabilizuje i drvo koje nije spalted

Svaki kompresor ima ulaz odnosno izlaz zraka,da bi kompresovao mora usisavati zrak.Na glavi motora obicno ima filter za zrak koji sluzi da prilikom ususavanja zraka nebi prasina i sl.otisli u sam klip.Kad se skine ima rupa ili mala cijev koja viri i prilikom rada komresora se lako prstom utvrdi gdje usisava zrak odnosno gdje je vakum,sprovesti crijevo u zeljenu posudu,obavezno napraviti ventil za dovod zraka i eto extra vakuma za stabilizaciju.Na samoj boci u dnu se mora odvrnuti ventil koji sluzi za skupljanje kondeza u boci da zrak non-stop izlazi.
Ja sebi trazim nesto ovako a u biti je isto,glava kompresora,stabilizaciju ce odraditi za par min.  

Pozdrav
[Vrh] Go down
Keltan
lingua
lingua

Male
Broj postova : 288
Godine : 54
Datum registracije : 30.06.2013

PostajNaslov: Re: Materijali za dršku   22.02.14 21:51

Hm , ja bih dobro razmislio  dali bih pokusao sa velikim kompresorom .Kompresor sposoban da nabije 15 atm nija za igru .Ako nabija 15 atm stvorice isto tako i velik vakum ? Kao prvo protok vazduha  im je vrlo velik , stvorili bi vakum u teglu za pola sekundu rada  ... Bojim se da ne dodje do implozije   posude  . . .
[Vrh] Go down
Fagus
bomber
bomber

Male

PostajNaslov: Re: Materijali za dršku   22.02.14 22:40

Keltan je napisao/la:
Hm , ja bih dobro razmislio  dali bih pokusao sa velikim kompresorom .Kompresor sposoban da nabije 15 atm nija za igru .Ako nabija 15 atm stvorice isto tako i velik vakum ? Kao prvo protok vazduha  im je vrlo velik , stvorili bi vakum u teglu za pola sekundu rada  ... Bojim se da ne dodje do implozije   posude  . . .

U pravu si za to,mora se biti krajnje oprezan!!Zato sam i naveo da se mora obavezno dovesti dovod vazduha i korigovati pritisak odnosno vakum u posudi.
[Vrh] Go down
ben-66
lingua
lingua

Male
Broj postova : 497
Godine : 50
Datum registracije : 16.07.2009

PostajNaslov: Re: Materijali za dršku   23.02.14 0:58

OK Fagus hvala za objasnjenja ...Sto se tice stabilizacije ,kemija je jedino i bitna ,,,vakum se moze dobiti i na druge nacine ..a ti imas srece ,sto si uspio stvoriti dobar omjer od prve ....normalno i znanja ...  kada budes radio sa lakom za parket morat ces ga vise razrediti jer je dosta gusci od nitro laka ...Ovo za kompresor je teoretski izvedivo mada si dobro rekao da se mora biti jako oprezan zbog mogucih problema .....Za sada cu se sluziti vakum pumpom koju imam ...mozda jednom probam i sa kompresorom ...  .pozdrav i zelim ti uspjeha ubuduce
[Vrh] Go down
Fagus
bomber
bomber

Male

PostajNaslov: Re: Materijali za dršku   24.02.14 0:08

Evo danas je dosao i kompresor na red da se proba  

Motoru od frizidera sto treba da odradi za 1 h njemu treba 1 min.Na moje iznenadjenje motor kompresora ne pravi toliko jak vakum da dodje do implozije koliko je brz za ovu namjenu.
Pozdrav

[Vrh] Go down
E.G.
tipko
tipko

Male
Broj postova : 50
Godine : 22
Datum registracije : 01.02.2014

PostajNaslov: Re: Materijali za dršku   28.03.14 1:26

Pozz,
Imam par pitanja za znalce... nedavno sam izvadio par vocaka među kojima je trešnja, jabuka i ringlov; e sad izvadio sam debla sa korijenom i odrezao korijen malo vislje negoli je virio iz zemlje.
Ti panjevi su predivni, odnosno sare koje imaju i htio bi si to ostavti tako za drske noževa...no to je jos vlazno dali to sad rezati ili ostaviti da se prosusi pa onda rezati nebi volio da se raspuca i propadne!
[Vrh] Go down
GAGY
spikač
spikač

Male

PostajNaslov: Re: Materijali za dršku   03.05.14 23:10

I opet ja sa Abonosom

Komentari dobrodošli.
LP.GAGY
[Vrh] Go down
maxina
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 2796
Godine : 47
Datum registracije : 19.11.2011

PostajNaslov: Re: Materijali za dršku   03.05.14 23:25

Pretpostavljam da sada,po starom običaju,slijedi oglas da se prodaju?

Hombre:Ulažem oštar protest u svezi potpisa kolege Maxine.
[Vrh] Go down
GAGY
spikač
spikač

Male

PostajNaslov: Re: Materijali za dršku   03.05.14 23:40

Hehehe nisam planirao ali možda i budem.
Da li možda ne bi trebao ili?  
[Vrh] Go down
maxina
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 2796
Godine : 47
Datum registracije : 19.11.2011

PostajNaslov: Re: Materijali za dršku   03.05.14 23:49

Rekao si da su komentari dobrodošli...pa je ono bio moj komentar-pitanje.

Naravno da možeš staviti oglas,uglavnom se tvoje sudjelovanje ovdje i svodi na to...ili?

Hombre:Ulažem oštar protest u svezi potpisa kolege Maxine.
[Vrh] Go down
GAGY
spikač
spikač

Male

PostajNaslov: Re: Materijali za dršku   03.05.14 23:55

Pa nije baš da se svodi samo na to,sudjelovao sam ja u dosta tema,ali u zadnje vrijeme i nemam baš vremena za ostalo nego za ono što "padne pod ruku".
[Vrh] Go down
zlatko1
spikač
spikač

Male
Broj postova : 830
Datum registracije : 28.10.2010

PostajNaslov: Re: Materijali za dršku   06.05.14 17:05

Fagus.Nisam ni video ovo do sada.Bas super sto eksperimentises sa tecnostima,a jos mi je draze ovo sto si napisao za kompresor.Nego bih ja nesto dodao.Mislim da pritisak  vakuma(kako bih ga nazvao) nije isti kao i obican pritisak.Mislim da ovaj obicni moze biti daleko veci od vakuma.Nisam siguran ali mislim da najveci pritisak vakuma je  vrednosti vakuma u svemiru i cini mi se da sam negde davno cuo da je to maksimalni vakum i od toga nema veci.A ovaj obican moze ici bas u velikim ciframa.Ali opet treba biti oprezan.
Nego mene samo buni pitanje da li je stetno za kompresor da mu se koristi taj usisni otvor za vakum?
A bas si se dobro setio koristiti njega za vakum pumpu.
Nitro laku je jedina mana sto nije postojan na suncu.Sunce ga unistava.Zato je lak za podove i recimo poliuretan mnogo bolji,ali se mislim i brze susi.Za neko deblje parce boim se da drvo treba da odstoji neki put i dan dva,a brzina susenja poliuretana je mislim  daleko brza.Mada mislim da i nitro nemoze toliko dugo da stoi.Poliuretan zeza onaj ucvrscivac,dodatna druga komponenta.Kada se ona doda susenje laka je dosta brzo.A sad kada se ne bi dodala toliko da li bi uopste dovoljno ucvrstio,nisam siguran?On je po meni odlican,samo kad bi mogao da se nesusi tako brzo.
[Vrh] Go down
Hombre
guru
guru

Male
Broj postova : 2657
Godine : 62
Datum registracije : 05.06.2011

PostajNaslov: Re: Materijali za dršku   06.05.14 20:07

zlatko1 je napisao/la:
Mislim da pritisak  vakuma(kako bih ga nazvao) nije isti kao i obican pritisak.Mislim da ovaj obicni moze biti daleko veci od vakuma.Nisam siguran ali mislim da najveci pritisak vakuma je  vrednosti vakuma u svemiru i cini mi se da sam negde davno cuo da je to maksimalni vakum i od toga nema veci.A ovaj obican moze ici bas u velikim ciframa.Ali opet treba biti oprezan.

Definicija vakuma je da u određenom prostoru nema ništa. Nezgodno ga je uzspoređivati s tlakom. Svemir je zbog toga blizak idealnom vakumu jer u njemu nema zraka, a čestice su na previše rijetkom prostoru da bi ga mogle kvariti. Najbolji način koji je pristupačan običnim ljudima i ne traži velike troškove je vakum pumpa koja se koristi kod instalacije klima uređaja.
[Vrh] Go down
ivo
guru
guru

Male
Broj postova : 3264
Godine : 53
Datum registracije : 05.10.2011

PostajNaslov: Re: Materijali za dršku   07.05.14 9:09

Pošto je diskusija krenula u svemir i vakuum, pozivam šjor Branka, da kao neprikosnoveni autoritet na području teorijske fizike, izloži svoje stavove o materijalima za dršku !
[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: Materijali za dršku   Today at 19:36

[Vrh] Go down

Materijali za dršku
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 26 / 27.Go to page : Previous  1 ... 14 ... 25, 26, 27  Next
 Similar topics
-
» Gdje naći/kupiti tkaninu tipa cordura?
» Magnetni nosači za (moje) noževe
» obrada zmijske kože
» Korana, Gajine pećine
» pomoc oko identif. noza