FORUM PREŽIVLJAVANJA, BUSHCRAFTA, PUSTOLOVINE I PRIRODE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» Garmin GPSMAP 66S
Nazubljene oštrice vs nenazubljene - Page 2 Empty22.04.24 11:59 by La vita e Bella

» chris reeve sebenza folder
Nazubljene oštrice vs nenazubljene - Page 2 Empty16.04.24 13:16 by Lawman

» 24 sata divljine
Nazubljene oštrice vs nenazubljene - Page 2 Empty03.03.24 9:46 by NAVIGATOR

» Sretna 2024.godina
Nazubljene oštrice vs nenazubljene - Page 2 Empty01.01.24 23:27 by Lawman

» ako nekome treba ideja za kuću..
Nazubljene oštrice vs nenazubljene - Page 2 Empty18.12.23 9:19 by NecaPereca

» Ćao, ćao
Nazubljene oštrice vs nenazubljene - Page 2 Empty14.12.23 10:00 by NecaPereca

» Nije bilo preživljavanje ali je bilo stresno :)
Nazubljene oštrice vs nenazubljene - Page 2 Empty14.12.23 9:53 by Lawman

» Baterijske lampe
Nazubljene oštrice vs nenazubljene - Page 2 Empty24.11.23 8:29 by neven

» Utsch & Gierse Tools / UG-Tools
Nazubljene oštrice vs nenazubljene - Page 2 Empty23.11.23 19:08 by dux aeron

» Laser u survival kitu?
Nazubljene oštrice vs nenazubljene - Page 2 Empty22.11.23 20:56 by dux aeron

» Dosta je bilo zajebancije, dogodine tko živ , tko mrtav...
Nazubljene oštrice vs nenazubljene - Page 2 Empty21.11.23 12:20 by Lawman

» Stari novi hobi
Nazubljene oštrice vs nenazubljene - Page 2 Empty25.10.23 22:29 by neven

» Gitara & planinarenje
Nazubljene oštrice vs nenazubljene - Page 2 Empty24.09.23 11:48 by Strat04

» Izrada noza od turpije
Nazubljene oštrice vs nenazubljene - Page 2 Empty21.09.23 22:04 by Hobi majstor

» sta je najvaznije za prezivljavanje?
Nazubljene oštrice vs nenazubljene - Page 2 Empty20.09.23 11:34 by Strat04

» Mine na Papuku
Nazubljene oštrice vs nenazubljene - Page 2 Empty20.09.23 11:32 by Strat04

» prsluk, torbica ili ranac?
Nazubljene oštrice vs nenazubljene - Page 2 Empty20.09.23 11:10 by Strat04

» Prestavljanje
Nazubljene oštrice vs nenazubljene - Page 2 Empty20.09.23 9:45 by neven

» P: Chris Reeve Small Sebenza MAGNACUT
Nazubljene oštrice vs nenazubljene - Page 2 Empty30.08.23 9:03 by NAVIGATOR

» EDC- sitnice koje pojednostavljuju život
Nazubljene oštrice vs nenazubljene - Page 2 Empty09.08.23 16:48 by NAVIGATOR

» Svega ima,ničeg nema.. [CHAT TEMA]
Nazubljene oštrice vs nenazubljene - Page 2 Empty18.07.23 13:08 by Drvo

» Pozdrav svima
Nazubljene oštrice vs nenazubljene - Page 2 Empty03.06.23 14:28 by Shaman95

» Nocna zima ljeti u Gorskom Kotaru
Nazubljene oštrice vs nenazubljene - Page 2 Empty03.06.23 11:16 by DrAnte

» Koji nož kupiti?
Nazubljene oštrice vs nenazubljene - Page 2 Empty29.05.23 15:41 by Lawman

» "patiranje"karbonskog čelika?
Nazubljene oštrice vs nenazubljene - Page 2 Empty28.05.23 23:59 by ness

» SkeletoDon Alpha
Nazubljene oštrice vs nenazubljene - Page 2 Empty28.05.23 23:48 by ness

» BREZIN SOK
Nazubljene oštrice vs nenazubljene - Page 2 Empty28.05.23 23:40 by ness

» Pozdrav ekipa
Nazubljene oštrice vs nenazubljene - Page 2 Empty27.05.23 19:34 by Lawman

» Karte
Nazubljene oštrice vs nenazubljene - Page 2 Empty27.05.23 13:39 by Ervin

» Mora of Sweden noževi
Nazubljene oštrice vs nenazubljene - Page 2 Empty02.05.23 10:48 by Žic

bebač 1-20
zelembara 20-50
tipko 50-100
bomber 100-200
lingua 200-500
spikač 500-1000
mr.spika 1000-2000
guru 2000-5000
master 5000-10000
alfa i omega 10000 +
Forum Preživljavanja© Facebook Icon

Nazubljene oštrice vs nenazubljene

+23
hankok
RoundMan
Drvo
Damien
boletus
girdeaux
mastershooter45
igi2
Marko
rtiduti
Spuzva Bob
stefan_nis
toza
rinos
NAVIGATOR
Mraz
Cave Bear
bushman
Igsy
Adept
orao
Mladen
Medo Gradela
27 posters

Stranica 2 / 3. Previous  1, 2, 3  Next

Go down

Nazubljene oštrice vs nenazubljene - Page 2 Empty Re: Nazubljene oštrice vs nenazubljene

Postaj by Marko 20.09.10 13:22

To da, ali u šumi baš i nema smisla Nazubljene oštrice vs nenazubljene - Page 2 30210

Marko
guru
guru

Broj postova : 2015
Datum registracije : 03.08.2009

[Vrh] Go down

Nazubljene oštrice vs nenazubljene - Page 2 Empty Re: Nazubljene oštrice vs nenazubljene

Postaj by NAVIGATOR 20.09.10 14:02

ja sam frendu prekjučer poklonio moj skoro potpuno novi titan benchmade nagara. nož mi je sa beskrajno lijepo ispoliranom oštricom i kopčom bio namjenjen za kazališta i krstitke, zato je i ostao skoro nov. (najme moja supruga mu je bila kuma na svadbi). iako mu je glavni poklon bio skok padobranom, nakon kaj mi se požalio da mu je ukraden spyderco delica koju sam mu prije koju godinu poklonio, shrvan tugom posegnuo sam u đep i nagara je u trenu našla novog prezadovoljnog vlasnika, sorry malo sam off topic jer je nož ipak imao ravnu oštricu!
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7018
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

Nazubljene oštrice vs nenazubljene - Page 2 Empty Re: Nazubljene oštrice vs nenazubljene

Postaj by Adept 20.09.10 14:03

@Marko
U principu - nema, ali, velim, na brodu - itekako Nazubljene oštrice vs nenazubljene - Page 2 Smiley-char054 !
Adept
Adept
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1588
Godine : 53
Lokacija : astral...
Datum registracije : 09.04.2010

[Vrh] Go down

Nazubljene oštrice vs nenazubljene - Page 2 Empty Re: Nazubljene oštrice vs nenazubljene

Postaj by rtiduti 20.09.10 15:33

Adept je napisao/la:Super ste mi - svi ste "usrećili" svoje frendove i bližnje sa djelomično ili potpuno nazubljenim oštricama Nazubljene oštrice vs nenazubljene - Page 2 747986

Pa bolje je to pokloniti nego baciti u neku duboku ladicu.
Puno ljudi su zadovoljniji sa time da nešto posjeduju nego da isto koriste.



rtiduti
rtiduti
bomber
bomber

Male
Broj postova : 140
Godine : 53
Lokacija : PGŽ
Datum registracije : 08.05.2010

[Vrh] Go down

Nazubljene oštrice vs nenazubljene - Page 2 Empty Re: Nazubljene oštrice vs nenazubljene

Postaj by Adept 20.09.10 15:45

Ma, sve 5 - samo malo zekepeke - to se još smije valjda, a :migg:?
Adept
Adept
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1588
Godine : 53
Lokacija : astral...
Datum registracije : 09.04.2010

[Vrh] Go down

Nazubljene oštrice vs nenazubljene - Page 2 Empty Re: Nazubljene oštrice vs nenazubljene

Postaj by mastershooter45 20.09.10 17:15

Definitivno - ravna oštrica.

Probao sam rezati štošta i jednom i drugom i zaključio sam da bolje reže ravna.
Zubi trgaju, kako sigurnosni pojas na autu, tako i kobasicu ili kulen.
mastershooter45
mastershooter45
lingua
lingua

Male
Broj postova : 399
Godine : 66
Lokacija : Pula
Datum registracije : 25.02.2010

http://hoplon.hr/forum/index.php

[Vrh] Go down

Nazubljene oštrice vs nenazubljene - Page 2 Empty Re: Nazubljene oštrice vs nenazubljene

Postaj by Cave Bear 20.09.10 18:08

NAVIGATOR je napisao/la:ja sam frendu prekjučer poklonio moj skoro potpuno novi titan benchmade nagara. nož mi je sa beskrajno lijepo ispoliranom oštricom i kopčom bio namjenjen za kazališta i krstitke, zato je i ostao skoro nov. (najme moja supruga mu je bila kuma na svadbi). iako mu je glavni poklon bio skok padobranom, nakon kaj mi se požalio da mu je ukraden spyderco delica koju sam mu prije koju godinu poklonio, shrvan tugom posegnuo sam u đep i nagara je u trenu našla novog prezadovoljnog vlasnika, sorry malo sam off topic jer je nož ipak imao ravnu oštricu!
blago njemu Nazubljene oštrice vs nenazubljene - Page 2 747986
Cave Bear
Cave Bear
spikač
spikač

Male
Broj postova : 700
Godine : 26
Lokacija : Sombor
Datum registracije : 31.05.2010

[Vrh] Go down

Nazubljene oštrice vs nenazubljene - Page 2 Empty Re: Nazubljene oštrice vs nenazubljene

Postaj by girdeaux 06.10.10 22:49

Imam dva noža koja sam sam napravio, potpuno su ista samo jedan ima zube a drugi ne. Svaki put kad radim Feather sticks za potpalu sa magnezijem, koristim nož bez zubaca. Sila kojom pritišćemo nož prema dolje, najveća je na dijelu odmah uz dršku. A taj dio se u potpunosti gubi ako se tu nalaze zubci. I moram priznati da do sada u prirodi nisam došao u situaciju da mi je zatrebala nazubljena oštrica. Tako da ju izbjegavajte u širokom luku. I sam sam odlučio da neću uništavati svoje dobre noževe sa tim zubima.
girdeaux
girdeaux
honoris
honoris

Male
Broj postova : 1077
Godine : 36
Lokacija : Slatina
Datum registracije : 21.10.2009

[Vrh] Go down

Nazubljene oštrice vs nenazubljene - Page 2 Empty Re: Nazubljene oštrice vs nenazubljene

Postaj by boletus 07.10.10 13:13

NAVIGATOR je napisao/la:ja sam frendu prekjučer poklonio moj skoro potpuno novi titan benchmade nagara. nož mi je sa beskrajno lijepo ispoliranom oštricom i kopčom bio namjenjen za kazališta i krstitke, zato je i ostao skoro nov. (najme moja supruga mu je bila kuma na svadbi). iako mu je glavni poklon bio skok padobranom, nakon kaj mi se požalio da mu je ukraden spyderco delica koju sam mu prije koju godinu poklonio, shrvan tugom posegnuo sam u đep i nagara je u trenu našla novog prezadovoljnog vlasnika, sorry malo sam off topic jer je nož ipak imao ravnu oštricu!

Prelijepa gesta, to je za mene definicija dobrog čovjeka. =)

Inače nagara je prelijep nožić, a za moje estetske kriterije rijetki su Benchmade modeli koji su lijepi. Razmišljao sam o kupovini istog ali mi je bio preskup za "red class" kategoriju. Nazubljene oštrice vs nenazubljene - Page 2 592423
boletus
boletus
lingua
lingua

Male
Broj postova : 258
Godine : 47
Lokacija : humus
Datum registracije : 22.02.2010

[Vrh] Go down

Nazubljene oštrice vs nenazubljene - Page 2 Empty Re: Nazubljene oštrice vs nenazubljene

Postaj by NAVIGATOR 07.10.10 21:16

je slažem se da je skup, ali je po meni završna obrada na njemu bolja od bilo kojeg blue class koji sam imao u rukama a imao sam ih poprilično.(bio bi apsolutni moj favorit od benchmadea da je recimo materjal oštrice VG10)
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7018
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

Nazubljene oštrice vs nenazubljene - Page 2 Empty Re: Nazubljene oštrice vs nenazubljene

Postaj by Damien 10.10.10 23:08

Meni se nekako čini da za osnovne potrebe survivala/izleta u prirodi obična oštrica može obaviti sve što i Nazubljena/polunazubljena a i više. Zupci uzimaju prostor na oštrici i smanjuju joj funkcionalnost.
Damien
Damien
tipko
tipko

Male
Broj postova : 69
Godine : 35
Lokacija : Rijeka/Zagreb
Datum registracije : 08.01.2010

[Vrh] Go down

Nazubljene oštrice vs nenazubljene - Page 2 Empty Re: Nazubljene oštrice vs nenazubljene

Postaj by Drvo 24.10.10 2:35

Meni je najdraža ravna oštrica.Nazubljena mi se čini komplicirana za oštrenje ako nemaš posebnog alata.
Drvo
Drvo
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1663
Godine : 43
Lokacija : Hrvatska
Datum registracije : 13.03.2010

[Vrh] Go down

Nazubljene oštrice vs nenazubljene - Page 2 Empty Re: Nazubljene oštrice vs nenazubljene

Postaj by Drvo 24.10.10 2:37

vuk je napisao/la:Najbolji je nož koji se koristi stolječima a takav nije bio nazubljen..klasična oštrica .
I moje mišljenje je isto kao i Vukovo.
Drvo
Drvo
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1663
Godine : 43
Lokacija : Hrvatska
Datum registracije : 13.03.2010

[Vrh] Go down

Nazubljene oštrice vs nenazubljene - Page 2 Empty Re: Nazubljene oštrice vs nenazubljene

Postaj by Adept 24.10.10 2:48

I to je mišljenje jedne dobre većine, no - kao što gore piše - i nazubljena oštrica ima svoju svrhu, doduše nadasve sporadičnu, ali je ima :migg:
Adept
Adept
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1588
Godine : 53
Lokacija : astral...
Datum registracije : 09.04.2010

[Vrh] Go down

Nazubljene oštrice vs nenazubljene - Page 2 Empty Re: Nazubljene oštrice vs nenazubljene

Postaj by RoundMan 13.12.10 18:48

jedina stvar za koju mi se nazubljena ostrisa pokazala bolja od obicne je rezanje "kosti" koju smudj ima izmedju prsnih peraja, kod vecih komada je to dosta tesko obicnim nozem a da rez ostane gladak...
RoundMan
RoundMan
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 32
Godine : 41
Lokacija : istra
Datum registracije : 13.12.2010

[Vrh] Go down

Nazubljene oštrice vs nenazubljene - Page 2 Empty Re: Nazubljene oštrice vs nenazubljene

Postaj by hankok 13.12.10 19:25

Nazubljene oštrice vs nenazubljene - Page 2 Stonknife
zubi na nožu vuku korjene još od pračovjeka zbog teškoće obrade materijala,ali funkciju noža nisu umanjili,ako mi se neki svidi što da ne ,mada volim bez


Zadnja promjena: Mrazomor; 13.12.10 19:39; ukupno mijenjano 1 put. (Reason for editing : Uređena slika.)
hankok
hankok
lingua
lingua

Female
Broj postova : 452
Godine : 48
Lokacija : metković
Datum registracije : 12.12.2010

[Vrh] Go down

Nazubljene oštrice vs nenazubljene - Page 2 Empty Re: Nazubljene oštrice vs nenazubljene

Postaj by azbla 14.12.10 13:29

nazubljeni imam u autu, a zbog paranoje ima i glass breaker


Nazubljene oštrice vs nenazubljene - Page 2 14440



prvih par nozeva je bilo nazubljeno, al sam kasnije s vremenom odustao od toga...

azbla
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 24
Godine : 43
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 16.10.2010

[Vrh] Go down

Nazubljene oštrice vs nenazubljene - Page 2 Empty Re: Nazubljene oštrice vs nenazubljene

Postaj by markonvs 23.11.11 13:13

Mislim da je najveći problem nazubljenih oštrica u tome što velika većina ljudi ne zna naoštriti ni klasičnu oštricu, a kamoli nazubljenu Nazubljene oštrice vs nenazubljene - Page 2 747986

Iz sličnog sam razloga i ja izbjegavao nazubljene oštrice godinama dok se nisam počeo igrati sa Spyderco triangle sharpmakerom i malim kuhinjskim Victronixima.

Moja iskustva:

Zubaca ima raznih tipova i za recimo kuhinjsku upotrebu victorinox zupci drže oštricu po mom iskustvu 5-10 puta dulje od istog takvog noža sa klasičnom oštricom, a treba mi otprilike 3 minute više da naoštrim nazubljenu oštricu.

Zupci na Leatherman noževima su jedni od najboljih sa kojima sam imao prilike rezati nešto i odlični su jednako za draw i push cut, a jako ih je jednostavno naoštriti.

Zupci na Spyderco noževima su bolji za push cut u čvrste, vlaknaste materijale npr. špaga, pojasevi i sl. Po mom iskustvu potrebna je otprilike trećina sile da se push rezom prereže automobilski pojas u odnosu na fino naoštrenu klasičnu oštricu. Draw cut je gotovo nemoguć u takve materijale zbog dužine zubaca (jako su špičasti, ne znam kako bih to bolje rekao) i zapinju za vlakna, dakle samo guranje, a u mekše materijale (hrana npr.) zupci ulaze kao u putar i čak mogu reći da takve stvari "brže" režu od klasične oštrice.

Na Ontario noževima (RAT-3) zupci su NEUPOTREBLJIVI. Netko je doslovce izrezao lukove u metalu bez imalo pameti. Teško se oštre i loši su i za push i draw cut.

Ne obrađujem drvo nožem na niti jedan način (kad radim sa drvom koristim sjekiru i/ili pilu) pa ne mogu govoriti iz iskustva ali pretpostavljam da su za finu obradu drveta nazubljene oštrice neupotrebljive, barem mi logika tako govori.

Mislim da tu nema pobjednika jer ako su kvalitetno napravljene i klasična i nazubljena oštrica ima svoju upotrebu i smisao tako da ja svakodnevno nosim i jednu i drugu s time da mi je nazubljena više na dohvat ruke kao nekakva "rescue" opcija.

Kombinirane oštrice po meni nemaju neku pametnu upotrebu osim kao nož za samoobranu jer izgledaju "opasno" pa bi mogli odvratiti potencijalnog napadača...
markonvs
markonvs
spikač
spikač

Male
Broj postova : 571
Godine : 46
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 13.11.2011

[Vrh] Go down

Nazubljene oštrice vs nenazubljene - Page 2 Empty Re: Nazubljene oštrice vs nenazubljene

Postaj by NAVIGATOR 25.11.11 17:24

onda to znači da je samo pola noža za baciti, a druga je polovica ok! Nazubljene oštrice vs nenazubljene - Page 2 747986
ako je nož oštar svaki je zub suvišan! a ovakve bodež varijante osobno nikada ne bi nosio. no i takav je nož bolji nego nikakav.
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7018
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

Nazubljene oštrice vs nenazubljene - Page 2 Empty Re: Nazubljene oštrice vs nenazubljene

Postaj by Ariel 25.11.11 22:29

Zanimljivo je ozubljenje na Chris Reeve oštricama. Oštri se klasičnim ravnim brusom. Teško je opisati ako nemate nož pred sobom, ali radi se o lukavom pristupu naizmjeničnih zubaca s obje strane koji možda komplicira izradu, ali vrijedi.


Zadnja promjena: Ariel; 25.11.11 22:36; ukupno mijenjano 1 put.

Ariel
tipko
tipko

Male
Broj postova : 65
Godine : 50
Lokacija :
Datum registracije : 30.06.2011

[Vrh] Go down

Nazubljene oštrice vs nenazubljene - Page 2 Empty Re: Nazubljene oštrice vs nenazubljene

Postaj by markonvs 25.11.11 22:31

Interesantna kombinacija (još bolje bi bilo da su zupci do pred kraj) iako se gubi mogućnost batoninga, koji btw osobno smatram glupošću osim ako čovjek nema ništa osim noža kod sebe, a baš MORA cjepati drva Nazubljene oštrice vs nenazubljene - Page 2 747986

Slažem se da nazubljene oštrice nisu nužne i da se ne treba zamarati time dok god imaš naoštren nož uz sebe ali eto, ja sam im našao neku upotrebu iako sam si možda više zabrijao nego što je to stvarno tako ali budući da ih znam naoštriti, a nož mi nikada nije viška Nazubljene oštrice vs nenazubljene - Page 2 747986 zašto ne...
markonvs
markonvs
spikač
spikač

Male
Broj postova : 571
Godine : 46
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 13.11.2011

[Vrh] Go down

Nazubljene oštrice vs nenazubljene - Page 2 Empty Re: Nazubljene oštrice vs nenazubljene

Postaj by markonvs 25.11.11 22:34

Ariel je napisao/la:Zanimljivo je ozubljenje na Chris Reeve oštricama. Oštri se klasičnim ravnim brusnim kamenom. Teško je opisati ako nemate nož pred sobom, ali radi se o lukavom pristupu naizmjeničnih zubaca s obje strane koji možda komplicira izradu, ali vrijedi.

Evo baš gledam slike ali primjetio sam da udubljenje nije naoštreno, a baš ono daje smisao nazubljenim oštricama zbog veće površine rezanja, a i kod "push cuta" špice na vršcima zubaca zahvaćaju materijal dok daljnjim guranjem počinje rezanje... teško je ovako objasniti, treba probati Nazubljene oštrice vs nenazubljene - Page 2 747986


Zadnja promjena: markonvs; 25.11.11 22:35; ukupno mijenjano 1 put. (Reason for editing : greška)
markonvs
markonvs
spikač
spikač

Male
Broj postova : 571
Godine : 46
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 13.11.2011

[Vrh] Go down

Nazubljene oštrice vs nenazubljene - Page 2 Empty Re: Nazubljene oštrice vs nenazubljene

Postaj by Ariel 25.11.11 22:39

Naoštreno je, ali s druge strane. Nazubljene oštrice vs nenazubljene - Page 2 69343

Ariel
tipko
tipko

Male
Broj postova : 65
Godine : 50
Lokacija :
Datum registracije : 30.06.2011

[Vrh] Go down

Nazubljene oštrice vs nenazubljene - Page 2 Empty Re: Nazubljene oštrice vs nenazubljene

Postaj by markonvs 25.11.11 22:42

Da, imaš pravo, vidio sam na većim fotkama.... da svakako bih to volio probati jedino mi se čini zaje... za naoštriti no teško je vidjeti ovako na slici... a sumnjam da ću uskoro kojeg kupiti Nazubljene oštrice vs nenazubljene - Page 2 747986
markonvs
markonvs
spikač
spikač

Male
Broj postova : 571
Godine : 46
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 13.11.2011

[Vrh] Go down

Nazubljene oštrice vs nenazubljene - Page 2 Empty Re: Nazubljene oštrice vs nenazubljene

Postaj by Ariel 25.11.11 22:43

U tome i je vic, lako se oštri kao i ravno sječivo.

Ariel
tipko
tipko

Male
Broj postova : 65
Godine : 50
Lokacija :
Datum registracije : 30.06.2011

[Vrh] Go down

Nazubljene oštrice vs nenazubljene - Page 2 Empty Re: Nazubljene oštrice vs nenazubljene

Postaj by markonvs 25.11.11 23:26

Ne bih sad htio ispasti čangrizalo i pametnjaković ali i te "lukove" je potrebno naoštriti kada se istupe, a to se ne može sa ravnim brusnim kamenom... nije neka mudrost naoštriti ih sa triangle sharpamakerom, okrene se na brid brusa i sličan sistem kao i kod klasične oštrice, ima i video kako se to radi s razlikom da ja malo povećam kut, za cca 5 stupnjeva i radim to malo nježnije nego ovaj lik, ne čuje se baš tako jako Nazubljene oštrice vs nenazubljene - Page 2 747986

https://www.youtube.com/watch?v=vthDn1Udn70
markonvs
markonvs
spikač
spikač

Male
Broj postova : 571
Godine : 46
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 13.11.2011

[Vrh] Go down

Nazubljene oštrice vs nenazubljene - Page 2 Empty Re: Nazubljene oštrice vs nenazubljene

Postaj by Ariel 25.11.11 23:37

Uh, mislim da se ipak ne razumijemo. Ono što je na CR nožu s jedne strane luk, s druge strane je ravna ploha i obrnuto (ozubljenje je obostrano i naizmjenično tj. NIJE simetrično). Ta se ploha oštri kao i ostatak ravnog sječiva.

Citat:

"The serrations are unique on the Pacific compared with the standard serrations that are on other knives. The serration pattern is ground into both sides of the blade and in addition to that, there are no pointy teeth in this serration pattern. The idea here is to offer a serration pattern that can easily be re-sharpened like the plain edge portion can. This eliminates the need to procure a serration specific sharpener and have that along on the mission or the camping trip. Chris Reeve’s serrations still cut through fibrous and thick materials with ease yet maintaining the ease of re-sharpening like a plain edge can. This is the best of both worlds!"

S ovog linka: http://www.knifeart.com/chrisreeve2.html

Ariel
tipko
tipko

Male
Broj postova : 65
Godine : 50
Lokacija :
Datum registracije : 30.06.2011

[Vrh] Go down

Nazubljene oštrice vs nenazubljene - Page 2 Empty Re: Nazubljene oštrice vs nenazubljene

Postaj by NAVIGATOR 26.11.11 15:32

kod ovakvih i drugih nedoumica " da li nazubljenu oštricu ili ne " imam jednostavno pravilo. da li mi je u zadnje dvije godine zatrebala nazubljena oštrica " ijedamputa". dakle da li je kod ijednog reznog zadatka koji sam u zadnje dvije godine obavljao bila prednost da sam imao nazubljenu oštricu.
kratak je odgovor! "NE"

opet napominjem to nije sveto pravilo, to je samo moje terensko iskustvo.

što se ošternja zubaca ovoga noža tiče izjava da ga je jednako lako oštriti na ravan kamen kao i ravnu oštricu jednostavno logički ne može biti točna jer se kod jednostranog, dlijeto, brušenja uvijek na suprotnoj strani pojavi igla koju treba skinuti. kod ovog je to noža moguče isključivo nekim od neravnih, zakrivljenih bruseva.

ili razgovaramo o dvije kategorije oštroga, motika oštro i stvarno oštro.


Zadnja promjena: NAVIGATOR; 26.11.11 16:26; ukupno mijenjano 1 put. (Reason for editing : tipfeler)
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7018
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

Nazubljene oštrice vs nenazubljene - Page 2 Empty Re: Nazubljene oštrice vs nenazubljene

Postaj by markonvs 26.11.11 16:09

NAVIGATOR je napisao/la:
što se ošternja zubaca ovoga noža tiče izjava da ga je jednako lako oštriti na ravan kamen kao i ravnu oštricu jednostavno logički ne može biti točna jer se kod jednostranog, dlijeto, brušenja uvijek na suprotnoj strani pojavi igla koju treba skinuti. kod ovog je to noža moguče isključivo nekim od neravnih, zakrivljenih bruseva.

ili razgovaramo o dvije kategorije oštroga, motika oštro i stvarno oštro.

To sam i ja htio nadodati no teško je ljudima objasniti što se točno događa sve dok jednom sami ne istupe i probaju naoštriti nazubljenu oštricu...
markonvs
markonvs
spikač
spikač

Male
Broj postova : 571
Godine : 46
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 13.11.2011

[Vrh] Go down

Nazubljene oštrice vs nenazubljene - Page 2 Empty Re: Nazubljene oštrice vs nenazubljene

Postaj by markonvs 26.11.11 16:15

Zaboravih prokomentirati Nazubljene oštrice vs nenazubljene - Page 2 747986 nošenje nazubljene oštrice, evo u mom konkretnom slučaju to je Spyderco Salt I koji je težak svega 57g tako da često i zaboravim da ga imam kod sebe Nazubljene oštrice vs nenazubljene - Page 2 747986

Nazubljene oštrice vs nenazubljene - Page 2 SP88SYLa
markonvs
markonvs
spikač
spikač

Male
Broj postova : 571
Godine : 46
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 13.11.2011

[Vrh] Go down

Nazubljene oštrice vs nenazubljene - Page 2 Empty Re: Nazubljene oštrice vs nenazubljene

Postaj by NAVIGATOR 26.11.11 16:35

imao sam identičan sa plain edge (ravnom) oštricom i bio je jednako lagan i primjenjiv.
slažem se da ako imaš nazubljen nož nečeš ga sada zbog toga baciti!!!????
no uvijek postoji njuškalo Nazubljene oštrice vs nenazubljene - Page 2 747986

osim ako si član nekog spasilačkog tima tada bi takva oštrica stvarno mogla imati neke prednosti.
već sam pisao o tome na forumu radili smo neke testove otpornosti alpinističkih užeta na rezanje i došli do rezultata da RAVNE oštrice ako su primjereno oštre "BOLJE" režu uže nego nazubljene. drugi je slučaj ako su oštrice prilično tupe. tada su nazubljene u prednosti.
dakle za službe tipa HGSS, vatrogasci, timovi za izvanredna stanja crvenog križa (čiji sam i ja član) kojima se živo fučka za nihove oštrice i rijetko gotovo nikada ih ne održavaju, za njih ima smisla nositi nazubljeno, a za sve ostale jedno veliko "NE"
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7018
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

Nazubljene oštrice vs nenazubljene - Page 2 Empty Re: Nazubljene oštrice vs nenazubljene

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 2 / 3. Previous  1, 2, 3  Next

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.