FORUM PREŽIVLJAVANJA

prvi Hrvatski forum preživljavanja, bushcrafta, pustolovine i prirode

Početna stranicaO autoruRegistracijaLogin

Share | 

ručke vs sječivo

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Autor/icaPoruka
oetzi
spikač
spikač

Male
Broj postova : 970
Godine : 32
Datum registracije : 25.07.2010

PostajNaslov: ručke vs sječivo   19.09.10 21:15

kolko traje izrada sječiva kod kovača,pitam zato jer me zanima kakav je omjer kvalitete(pogled)na izradu ručki,dali mislite da se ručke mogu mjerit sa sječivom?

[Vrh] Go down
Nino G
lingua
lingua

Male
Broj postova : 460
Godine : 46
Datum registracije : 26.09.2009

PostajNaslov: Re: ručke vs sječivo   20.09.10 9:50

Imaš puno pregleda teme ali niti jedan odgovor, a razlog tome je potpuno nerazumljivo pitanje. Pročitao sam tvoj tekst nekoliko puta, ali ni uz najbolju volju nisam uspio protumačiti što zapravo želiš pitati.
[Vrh] Go down
oetzi
spikač
spikač

Male

PostajNaslov: Re: ručke vs sječivo   20.09.10 12:49

da probam pojednostavit=kolko vrjedi na vašem omiljenom nožu sječivo a kolko ručke,na mojem nožu ja bih rekao 50 50, zanima me kolko se više cjeni sječivo od samih ručki
[Vrh] Go down
Igsy
honoris
honoris

Male
Broj postova : 2694
Godine : 27
Datum registracije : 12.03.2010

PostajNaslov: Re: ručke vs sječivo   20.09.10 13:36

Pa ja osobno volim više platiti dobro sječivo nego ručku/dršku. I zato na nožu uvijek radije biram npr. VG-10 čelik i kratonsku dršku nego lošiji čelik i dršku od micarte.
[Vrh] Go down
Adept
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1967
Godine : 45
Datum registracije : 09.04.2010

PostajNaslov: Re: ručke vs sječivo   20.09.10 13:48

Točno - možeš ručku imati od kombinacije najboljih materijala na svijetu, ali ako ti je oštrica nikakva, onda je krajnji rezultat isti takav - NIKAKAV. Za razliku od toga, možeš imati oštricu sa tangom bez ikakvih bočnica/ručke, a da je prvoklasno - i to je NEUSPOREDIVO bolja situacija od one prethodne (namotaš nešto oko tanga i ti si miran - nož je i dalje prvoklasan, oštar i pouzdan)...
Daleko od toga da ručka nije bitna (i sa funkcionalne i sa sigurnosne i sa estetske strane gledišta), ali DUŠA svakog noža je njegova oštrica i ako je ona od drugoklasnog materijala - ništa od toga...
[Vrh] Go down
oetzi
spikač
spikač

Male

PostajNaslov: Re: ručke vs sječivo   20.09.10 14:20

slažem se da je oštrica broj jedan ali kaj oču reč,radio sam par ručki od drveta i za ljepu ručku bome se treba fanj nadelati, oko 15 sati rada minimum sa modernim alatima.mislim da malo ljudi gleda na kvalitetu drške u odnos na sječivo svako če prije dati za vg10 nego za ljepe ručke i to je ok ali ono kaj mislim da je bitno kad si sami radimo dršku da je to jedna poveznica sa sječivom i točka na i,jer sva estetika po meni je u ručki a u sječivu se traži oštrina ,čvrstoča i to je to neusporedivo malo estetike je u sječivu u odnosu na ručku, ručka ima živi materijal,drvo kost itd i to daje ljepotu,ručka rađena s vlastitim rukama isto tako i sječivo su ( odaniji ) nego oni kupljeni za određenu svotu u trgovini.malo kompliciram valjda sam jasan kaj oču reč,nist zameriti
[Vrh] Go down
Adept
mr.spika
mr.spika

Male

PostajNaslov: Re: ručke vs sječivo   20.09.10 14:26

Nema ti tko kaj zamerit :migg:
Mada mislim, vraga mislim - znam, da si u krivu kada veliš kako u oštrici nema estetike - ima - itekako! - i ta je estetika VRLO usko povezana sa namjenom noža i načinom na koji se isti koristi, a obzirom na naprezanja na materijalu koja se očekuju od pojedine oštrice sukladno njenoj namjeni, a što je IZNIMNO bitna stvar i to će ti potvrditi svaki inžinjer koji se bavi projektiranjem. Estetika i funkcionalnost idu ruku pod ruku kada se radi o oštricama noževa :migg:
[Vrh] Go down
Aries
spikač
spikač

Male
Broj postova : 669
Datum registracije : 26.02.2010

PostajNaslov: Re: ručke vs sječivo   20.09.10 14:53

svaki ručno rađeni predmet bio on nož ili nešto drugo je uvijek lijepši od serijski proizvedenog (bar meni osobno) jer ima dušu (i sitne nesavršenosti). I u pravilu je kvalitetniji.
Samo ne može se raditi usporedba na osnovu efektivno utrošenih sati jer nije isto kovati 5 sati i obrađivati drvo ručke... A i napraviti kvalitetnu oštricu je tehnološki zahtjevnije.

A kako su za nož bitni i jedno i drugo - ne valja ako nisu jednako kvalitetno rađeni (mislim: kombinacije odlična oštrica i loša ručka i obrnuto). Samo, kombinacija odlične oštrice i jako lijepe ručke po meni ima samo jednu manu - (skoro) mi je žao koristiti takav nož (osim za pripremu hrane)

Po meni, oštrice koje radi Karlo i ručke koje rade Rinos i Nino G mogu se bez problema natjecati s bilo kojima na stranim forumima (neka mi oproste naši majstori koje sam sad zaboravio spomenuti)

[Vrh] Go down
Adept
mr.spika
mr.spika

Male

PostajNaslov: Re: ručke vs sječivo   20.09.10 15:01

Točno - ti se dečki nemaju čega sramiti!
[Vrh] Go down
oetzi
spikač
spikač

Male

PostajNaslov: Re: ručke vs sječivo   20.09.10 16:26

estetika i funkcionalnost ?da pitamo ljepši spol definitivno se nebi složili s tim da to ide jedno s drugim, al dobro to prelazi u stvar ukusa a kaj je meni lepo nemora bit da je i drugima,a ljepše je držat u ruci nešt kaj ima dušu to potpisujem.
[Vrh] Go down
Adept
mr.spika
mr.spika

Male

PostajNaslov: Re: ručke vs sječivo   20.09.10 17:09

De gustibus - to je istina - mada se i o tome da popričati pošto u svemu postoje neke općepriznate užance i norme :migg:
No, velim, kod noževa - onih napravljenih kako treba, gdje se gleda vrsta materijala, njegov finalni oblik, namjena i naprezanja koja će se javljati na određenim dijelovima oštrice - tu estetika pleše bliski tango sa funkcionalnošću (mislim tu na ljude koji ZNAJU što je nož, kako se radi i što se na njemu smije i/ili nesmije napraviti kako bi se očuvao strukturalni integritet istog u slučajevima određenih napora na određeni dio oštrice). No ima i "lijepih" noževa, napravljenih od super materijala, ali služe samo za vitrinu i nisu nizakakav ozbiljan posao, a kamoli za zahtjevniji bushcraft i/ili survival :migg:
[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: ručke vs sječivo   Today at 23:19

[Vrh] Go down

ručke vs sječivo
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Spyderco noževi
» Ručno rađeni Brada noževi
» Ontario 12" cutlass maceta?