FORUM PREŽIVLJAVANJA

prvi Hrvatski forum preživljavanja, bushcrafta, pustolovine i prirode

Početna stranicaO autoruRegistracijaLogin

Share | 

pitanje

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Autor/icaPoruka
macedonian45mk
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 41
Godine : 42
Datum registracije : 05.05.2010

PostajNaslov: pitanje    19.09.10 0:06

Imao sam CRKT kiss ili peck mali preklopni noz , danas ga nasao sa puknutim najtanjim delom od liner lock-a (nervoza ja bila neverovatna ),ono sto me cudi je da je do njega u fioci stajala mala epruveta sa nekim starim barutom kojeg sam vadio iz nekog metka ni sam se vise nesecam ali mislim da je bila municija iz ww2 .barut je bio u formi malih kvadrata a na epruveti se videla neka zuckasta povrsina kao naslage pare . na samom nozu se pojavila neka fleka ili rdja .... pojma nema crkt je srebrene mat boje neznam tip celika moje pitanje je dali je blizina baruta ili to isparavanje koje se desilo iz epruvete moglo da dovede do pucanja onog celicnog dela polugice kocnice.
ako se neko razume malo u ove hemiske reakcije ako moze da pise sta se to desilo i dali je barut ili neka supstanca iz njega uzrokovala ovu moju tragediju

pozdrav svima na forumu
[Vrh] Go down
Pomorac
lingua
lingua

Male
Broj postova : 351
Godine : 30
Datum registracije : 24.11.2009

PostajNaslov: Re: pitanje    19.09.10 1:08

Barut ti sadrži kalijev nitrat koji je poznat kao oksidans te je jako laku moguce da metalni predmet u blizini oksidira. Nemoj me držat za rjec vise o tome bi ti mogel napisat neki kemicar.
[Vrh] Go down
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7250
Godine : 41
Datum registracije : 05.04.2010

PostajNaslov: Re: pitanje    19.09.10 4:55

Mislim da bi to bilo moguce jedino da si noz drzao nekoliko godina direktno u barutu, ovako samo od pare baruta samo jednog metka, rekao bi nemoguce. Nekad davno se municija radila(mislim do kraja 60tih) sa zivinim fulminatom koji je bio jako agresivan prema celiku ali cak ni sa tim starim metkom od samih para u ladici ne bi se to tebi moglo dogoditi
[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: pitanje    Today at 11:34

[Vrh] Go down

pitanje
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Pitanje vezano za izradu noževa i sličnih predmeta
» Pitanje za malo iskusnije
» Pitanje za iskusnije